'Er zitten altijd een paar mt-wits in het kabinet' Geheime agenten blijven zwijgen over hun missies Haagse top uit cynisme in onthullend boek: 'Maak van predikant niet een zondebok' Achtergrond 'Overheid al 20 jaar ziek' Nederlands boek over never-come-back-Line DONDERDAG 17 APRIL 1986 PAGINA 11 "Ik heb nou twintig bewindslieden gehad. Daar wa ren er twee bij die ik ronduit belachelijk vond. Het vervelende is niet dat je een slechte verstandhouding hebt met die vent, want die doet gewoon wat je zegt, en je probeert het dan zelf wel een beetje te runnen met die ambtenarij, maar de naam van je departe ment gaat naar de knoppen". Is dit borrelpraat van een topambtenaar aan de stamtafel van een Haags etablissement? Nee, dit is een citaat uit het nieuwste boek van de Enschedese professor dr. Andries Hoogerwerf, getiteld: "Vanaf de top gezien, visies van de politieke elite". Hoogerwerf, hoogleraar in de afdeling bestuurskunde aan de TH- Twente, interviewde 57 politieke topfiguren en liet hen openhartig praten over de centrale vraag: hoe kijkt u aan tegen het machtscentrum waarin u werkt en hoe ziet u zichzelf daarin? Het leverde een even onthullend als onthutsend boek op. De kop stukken die hij urenlang liet "leeg lopen" blijken geen hoge dunk te hebben van zichzelf en al helemaal niet van elkaar. Het al gemene beeld is volgens hen be droevend: het Nederlandse over heidsbeleid is te weinig doeltref fend, onvoldoende zuinig, wordt te weinig door de burgers ge steund, de omvang van het over heidsapparaat is een groot pro bleem. Er teveel bureaucratie, opeenhoping van macht, teveel aandacht voor het eigen winkel tje. Hoogerwerf is in zijn onder zoek grondig tewerk gegaan. De 57 gesprekspartners heeft hij zorgvuldig geselecteerd uit de categoriëen bewindslieden, top ambtenaren, Kamerleden en ad viseurs. In het boek heeft hij na menlijst opgenomen met wie hij allemaal heeft gesproken. Behal ve politici en ambtenaren sprak hij ook de vice-president van de Raad van State, de president-di recteur van de Nederlandsche Bank, de voorzitter van de Re kenkamer, de Nationale Om budsman en de voorzitters van FNV en het VNO. door Ben Rogmans en Frans de Lugt Hoogerwerf heeft zich beperkt tot topfiguren die tijdens de on- derzoekperiode (mei '84 tot no vember '84) ook daadwerkelijk in functie waren. Daardoor ont breken personen die enige relati vering hadden kunnen aanbren gen, waarbij te denken valt aan personen als De Gaay Fortman sr., Geertsema, Van der Stoel, Ruppert, Samkalden, Lardinois, Drees jr., maar ook Van Agt en Wiegel. Opvallende afwezigen in de rij van actieve politici die Hoogerwerf interviewde zijn Tweede-Kamervoorzitter Dol man en premier Lubbers. Eerste Kamervoorzitter Steenkamp was wel bereid aan het onderzoek mee te werken. Vrij-uit Hoogerwerf heeft in zijn boek wel verantwoording gegeven met wie hij heeft gesproken. Maar bij de honderden citaten die hij heeft verwerkt houdt hij zijn gesprekspartners half ano niem, d.w.z. hij duidt slechts aan of de uitspraak van een ambte naar is of bijvoorbeeld van een. bewindspersoon. Zoveel moge lijk vermeldt hij ook de politieke afkomst. Volgens de hoogleraar was dit in het belang van het on derzoek: de geïnterviewden kon den vrij-uit spreken. Het boek is ondanks de wetenschappelijke opzet inderdaad uiterst leesbaar. Daartegenover staat echter dat die „halve" anonimiteit de geïn terviewden ook een alibi kon verschaffen om uitspraken te doen die rieken naar sterke ver halen. „Je hebt altijd een paar nitwits in een kabinet", is zo'n voorbeeld van gemakkelijk^ kri- °rof. Hoogerwerf over zijn boek Vanaf de top gezien': "In Den Haag is men het besef van koers in richting een beetje kwijt. De werheid is ziekal meer dan \wintig jaar. De mensen die ik gesproken heb, kunnen daar iets ïan doenze zitten immers in machtige posities. Maar het is de oraag of ze er wel iets aan willen ioen. Soms heb ik het idee dat ze zr maar weinig van begrijpen. Een referendum bijvoorbeeld: iaar voelen ze in Den Haag niet zoveel voor. En als ik dat hoor, denk ik dat ze te weinig beseffen 'ioe groot de kloof tussen het be stuur en de burgers is en hoe erg het is dat er vanuit de samenle ving zo weinig steun is voor de politiek". "Ondanks alle nadelen die ze naar voren brengen, hebben ze geloof ik nog wel lol in hun werk. Ze zien om zich heen de hele dag dingen mislopen. Sommigen wor den daar erg relativerend van, anderen cynisch. Ik zie mijn boek als een waarschuwing tegen cy nisme, opportunisme en pragma tisme. Naar mijn idee moet de overheid zich ten doel stellen de zwakken in de samenleving te be schermen, een paar basisprinci pes centraal zetten, die handha ven en verder geen flauwekul. De regelgeving die niks met de basi sprincipes te maken heeft, kan overboord". "Met minder ambtenaren be doel ik niet minder postbodes, koffiedames en onderwijzers. Het gaat om de mensen die de hele dag regeltjes zitten te maken. Op het ministerie van onderwijs zijn grote groepen ambtenaren met niets anders bezig dan het schep pen van chaos door steeds weer met nieuwe dingen te komen. Het onderwijsveld heeft dan ook de indruk dat die mensen alleen maar lastig zijn en niet bijdra gen tot de verbetering van het on derwijs". "Ik vind. het belangrijk dat de burgers kunnen lezen hoe de top denkt. Ik ben zelf journalist ge weest en ik weet dus dat het mo gelijk is om ingewikkelde dingen simpel op te schrijven. De kleur rijke taal van de praktijkmensen is veel onthullender dan welke ta bel dan ook. Ik denk erover om ook een dergelijk onderzoek on der de burgers te gaan doen. Al dat kiezersonderzoek naar poli tieke voorkeuren en dergelijke is natuurlijk prachtig, maar uit ge sprekken met bijvoorbeeld vijftig geselecteerde Nederlanders zul len heel andere dingen naar vo ren komen". "De overheid is ziek, maar niet ongeneeslijk. Ik heb vier medicij nen. Ten eerste moet er een bezin ning komen op de taak van de politiek. Ten tweede moet de in formatie over de overheid aan de burgers verbeterd worden. Ten derde moet de macht anders ver deeld worden. De burgers moeten meer over hun eigen leven te ver tellen krijgen en via een referen dum kunnen meebeslissen over onderdelen van het overheidsbe leid. De georganiseerde pressie groepen zoals wergevers en vak bonden moeten minder macht krijgen. De Tweede Kamer moet weer meer te vertellen krijgen. Het vierde medicijn is een betere taakverdeling tussen de departe menten. Want er wordt nu vrese lijk veel tijd en mankracht ver spild aan onderling overleg". tiek. Of: „Die directeur-generaal deugde niet, die had ik er uit moeten gooien". En: „Dit depar tement zit verkeerd in elkaar en andere departementen ook. De prijs voor de vrijmoedigste uitspraak uit het boek gaat wat ons betreft naar dat CDA-Kamer- lid dat durft te beweren: „Wat ik het land heb moeten afzeulen om een vent bereid te vinden om mi nister te worden. Je belt een man op die in zijn zwembroekje aan de Costa Brava op een camping staat en vraagt hem of hij minis ter wil worden. Die man zegt dan: mag ik even nadenken? Nee, je moet nu beslissen". Conclusies Hoogerwerf trekt een reeks conclusies waarvan de belang rijkste is dat de overheid moet inkrimpen, met name waar het gaat om taken die niet op het be schermen van zwakke groepen in de samenleving zijn gericht. In die conclusie vindt hij aanslui ting bij de mening van driekwart van de ondervraagden. Verder benadrukt Hoogerwerf enige te verwachten veranderingen in de komende 10 a 15 jaar: meer kriti sche burgers, minder regels, meer coördinatie en een kabinet van PvdA en VVD. Hoe dat uit pakt maakt echter niet de politie ke elite uit, maar wordt toch vooral bepaald door de kiezers. Want daarover zijn vrijwel alle geïnterviewden het eens: on danks alle bezwaren kennen zij geen beter systeem dan onze par lementaire democratie. De geheime agenten die in de laat ste fase van de Tweede Wereldoor log boven het bezette gedeelte van Nederland werden afgeworpen, noemden zichzelf leden van de 'ne- ver-come-back-line', de 'je-komt- er-nooit-van-terug-lijn'. De reden voor die cynische kwalificatie was het feit dat van de agenten die door het Bureau Bijzondere Opdrachten in Londen werden uitgezonden, meer dan dertig procent het leven liet. door Jan van Beek Over de lotgevallen van deze moedige avonturiers is onder de ti tel 'Zij sprongen bij maanlicht' door Eddy de Roever een boek ge schreven. Het eerste exemplaar is door de schrijver gisteren in de Frederik-kazerne in Den Haag, in aanwezigheid van een groot aantal van deze agenten, aan Prins Bern- hard aangeboden. Het was ook de eerste kèer se dert 1945 dat zoveel geheime agen ten van het BBO bijeen waren. Do meesten moesten aan elkaar wor den voorgesteld, want geheime agenten plegen elkaar om redenen van veiligheid niet te kennen. Na hun selectie uit de groep van Enge landvaarders, zijn zij tijdens de oorlog in Engeland geïsoleerd van elkaar voor sabotage in bezet ge bied opgeleid en leefden zij onder schuilnamen. Churchill Er is over het Bureau Bijzondere Opdrachten maar heel weinig be kend. De archieven ervan worden beheerd door de Britse geheime dienst en zijn ontoegankelijk. Dr. Lou de Jong besteed er in zijn stan daardwerk over de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog maar weinig aandacht aan. Onmiddellijk na de bezetting van Europa door Duitsland werd op initiatief van Sir Winston Chur chill de Special Operations Execu tive opgericht; een organisatie die alle subversieve acties en sabotage tegen de Duitsers zou moeten coör dineren. Voor Nederland werd daarbij aanvankelijk de Militaire Inlichtingen Dienst ingeschakeld. Deze MID werd de speelbal in een sinister spel van de Duitse Ab- wehr, dat als het „Englandspiel" de geschiedenis is ingegaan. Door gebruik te maken van de zendapparatuur van gearresteerde geheime agenten, slaagden de Duitsers er in de Nederlandse in lichtingendienst in Londen volle dig te misleiden. Daardoor konden vrijwel alle afgeworpen agenten worden opgepakt en op hun beurt weer gedwongen het spel mee te spelen. Dit heeft het leven gekost aan 54 agenten en vele honderden verzetslieden. Nadat in Londen dit spel veel te laat was doorzien, werd begin 1944 het Bureau Bijzondere Opdrach ten, BBO, opgericht, dat in het ka der van de Special Operations tot taak kreeg door het zenden van agenten en wapens, het verzet in Nederland tot een ondergronds le ger te vormen. Documentaire Eddy de Roever geeft in zijn boek een summiere omschrijving van de lotgevallen van de zestig agenten, die in de laatste fase van de oorlog werden afgeworpen. Achttien van hen vonden de dood. Van de 211 droppings op 86 ver schillende lokaties in ons land, waarbij tienduizenden machinepi stolen, miyoenen patronen, hon derden mijnen, granaten en ruim driehonderd vijftig zenders werden afgeworpen, is een nauwgezette re gistratie opgenomen. Het boek is geschreven als een documentaire en geeft een feitelijk relaas van alle missies die door de geheime agenten in 1944 en '45 zijn uitgevoerd. Volgens De Roever is het een soort puzzle geweest om al le overlevenden van het BBO te zoeken en te spreken te krijgen. De meesten van hen wilden hun ver haal eigenlijk nauwelijks meer kwijt. De Roever daarover: „Som migen vinden het helemaal niet zo belangrijk wat zij gedaan hebben. Anderen herinneren zich weinig, omdat deze episode in hun leven geblokkeerd is in hun geheugen. Dat is ook de reden dat er zo wei nig verhalen in mijn boek staan, terwijl toch elke beschreven missie bijna een boek op zichzelf is". Veel agenten voelden zich, voor al in de laatste maanden van de be zetting, aan hun lot overgelaten. Zij vroegen zich vertwijfeld af of hun commandanten in het bevrij de zuiden en in Engeland zich wel bewust waren van de grote moei lijkheden die zij ondervonden. Zij zaten dikwijls zonder geld, dat vooral in die tijd uiterst belangrijk was. Zij moesten werken in een verzetsklimaat dat zich steeds meer voorbereidde op de politieke strijd na de bevrijding. Zij hadden daar weinig begrip voor. „Eerst de Moffen eruit en dan politiek", was hun leus. King Kong Zij werden voortdurend be dreigd door verraad. Belangrijke verzetshaarden waren door pene traties van de SD niet effectief meer. Een verwoestende hoofdrol speelde daarbij de dubbelagent, Chris Lindemans, alias „King Kong", die aanvankelijk door de chef operaties van de BBO, luite nant Kas de Graaf onvoorwaarde lijk werd vertrouwd, omdat deze hem eind 1943 met nog enkele agenten en twintig Amerikaanse vliegers veilig over de Pyreneeën naar Spanje had geloodsd. Vanaf maart 1944 werkte King Kong ech ter ook voor de Duitse Abwehr en was verantwoordelijk voor het op rollen van alle eerste BBO-missies naar Nederland. Wat vinden deze oud-agenten en hun vroegere commandant Prins Bernhard van de hernieuwde be langstelling voor de verrader Chris Lindemans? Zij vinden dat nogal verwonderlijk. De prins is erover verbaasd dat deze figuur zoveel verdichtsels oproept. ,,Ik heb zel den zoveel leugens bij elkaar gele zen. Ik heb veel dingen in mijn le ven verkeerd gedaan, maar mijn houding tegenover deze ongure fi guur is altijd de juiste geweest". De oud-agenten knikken instem mend. Voor hen zal de Prins voor altijd de „generaal van Oranje" blijven. Schrijver Eddy de Roever (links) overhandigd het eerste exemplaar van zijn boek aan de 'generaal van Oranje', prins Bernhard. (foto anf» De predikant mag niet tot zonde bok worden gemaakt nu het in de kerken 'niet zo lekker meer gaat'. Dat zei ds. H.J. Bavinck, voorzitter van de Vereniging van Predikanten van de Gerefor meerde Kerken in Nederland, gisteren in Nijkerk tijdens de jaarvergadering van de drie kwart eeuw bestaande vereni ging. Ongeveer 850 van de ruim 1000 gereformeerde predikanten zijn er lid van. "De predikant is kwetsbaar nu de kerken worden geconfronteerd met problemen als secularisatie en kerkverla ting", aldus Bavinck. Hij hekelde de reis van twee gereformeerde predikanten naer Zuid-Afrika. Die reis wordt ge deeltelijk bekostigd door een „volgens Bavinck "apartheidsge- trouwe stichting". Hij verwijt de predikanten L.H. Kwast (Kol- lum) en A.S. Rienstra (Harder wijk) een oneigenlijk gebruik van het recht op studieverlof. "Beide predikanten gaan uit van een illusie als ze denken dat ze na een dergelijke studiereis een goed beeld hebben van de situa tie in Zuid-Afrika", meent de voorzitter van de predikanten vereniging. Hij stelde stelde te genover de handelwijze van bei de predikanten de houding van de 850 collega's die zich vorig jaar in een advertentie solidair verklaarden met hun gearres teerde Zuidafrikaanse collega's. Bavinck eiste een "volstrekte solidariteit" van de predikanten met hun homofiele collega's, voor wie het vaak bijna onmoge lijk is een beroep te ontvangen, als zij voor hun seksuele geaard heid uitkomen. Zelfs als de eigen kans op werk daardoor minder wordt, mag van de predikanten worden verwacht dat zij voor hun homofiele collega's opko men, vindt Bavinck. Philips. Twaalf kerkelijke or ganisaties zullen Philips vragen zich uit Zuid-Afrika terug te trekken en alle banden met dat land te verbreken. Dit heeft de werkgroep Kairos, christenen te gen apartheid, gisteren meege deeld. Namens de organisaties wordt op de aandeelhoudersvergade ring van Philips op dinsdag 22 april in Eindhoven het woord ge voerd door: Herman Bode, voor malig vice-voorzitter van de FNV en voorzitter van DISK (dienst aan de industriële samenleving namens de kerken), prof. dr. B. Goudzwaard van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam en zuster Alberta te Wierik van de Zusters van Schijndel. De organisaties, die momen teel samenwerken in de aktie 'Steunt uw geld apartheid? Ne derlandse kerken tegen ekono- mische steun aan Zuid-Afrika', zijn: Bisschoppelijke Vastenak- tie, Centraal Missie Commissa riaat, hervormde en gereformeer de zending en werelddiakonaal, werkgroep Kairos, Nederlandse Missieraad, Nederlandse Zen dingsraad, Pax Christi, Stichting oecumenische hulp aan kerken en vluchtelingen, alsmede Vrouw, kerk, 2/3 wereld. Spaanprijs. De Spaanprijs 1986 is toegekend aan de dichter Ad den Besten en IKON-pastor Alje Klamer. De prijs is genoemd naar de journalist J.B.Th. Spaan, die onder meer 'Hervormd Ne derland' oprichtte. Hij is in 1969 overleden. Den Besten en Klamer krijgen de prijs, groot 2.000 gulden "we gens het op geheel eigen wijze uitdragen van de boodschap van de bijbel via hun eigen medium". Den Besten schreef tal van liede ren die in het Liedboek der Ker ken zijn opgenomen. Klamer was een der eersten die vorm gaf aan het radiopastoraat. De prijs is eerder toegekend aan de acteur Henk van Ulsen, de journalisten Rex Brico en Jo- han Winkler, de redactie van "Hervormd Nederland", de com ponist Willem Vogel en de neer landica Tineke yan der Weiden- Fijth. De prijsuitreiking vindt van daag plaats in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Barth. Ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van de Zwit serse protestantse theoloog Karl Barth houdt de theologische fa culteit van de Rijksuniversiteit te Utrecht en de Katholieke Theologische Hogeschool aldaar een Karl Barth-symposium. Dat heeft plaats op 10 mei in de Se naatszaal van het Academiege bouw aan het Domplein in Utrecht. In hetzelfde gebouw ontving Barth een halve eeuw geleden een eredoctoraat van de Utrechtse universiteit. Het thema van het symposium is 'de oogst van de dialektische theologie'. Dr. Gerhard Sauter, hoogleraar in de systematische theologie aan de universiteit van de Westduitse hoofdstad Bonn houdt een rede over de betekenis van Karl Barth voor de theologie. Daarna staan er 'kritische con frontaties' op het programma door dr. J.H. Adriaanse. remon strants hoogleraar te Leiden, dr. J. Wissink, rooms-katholiek theoloog, dr. G.G. de Kruijf, her vormd hoogleraar in de dogma tiek aan de Protestantse Theolo gische Faculteit te Brussel, en dr. M. Brinkman, gereformeerd hoofdmedewerker aan de theolo gische faculteit van de Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Tot be sluit van de dag vindt er een fo rum plaats waarin de vier Neder-' landse sprekers zitting hebben. Martinelli. Bisschop Martinel- li, die met drie priesters en een vrouwelijke religieuze vorige week donderdag zonder ppgave van redenen in de Libische ha venstad Bengazi werd gearres teerd, bevindt zich waarschijn lijk nog in gevangenschap. Het Vaticaan, dat geen diplomatieke betrekkingen met Libië onder houdt, had dinsdag op grond van mededelingen van een Westeuro- pese ambassade in Libië de vrij lating gemeld. Gisteren liet het echter weten dat het nog geen of ficiële bevestiging van de vrijla ting had gekregen. Overste Innocenzo Barbaglia van de Franciscaanse missie in Libië verklaarde tijdens een tele fonisch vraaggesprek met het Italiaanse persbureau ANSA dat hem niets bekend is van de vrij lating van de apostolisch vicaris of van de vier andere geestelij ken. Zijn bureau onderhoudt voortdurend contact met de Ita liaanse ambassade, die op het hoogste niveau probeert de vrij lating te bewerkstelligen. Mgr. Giovanni Innocenzo Mar tinelli (44) is in Libië geboren uit Italiaanse ouders. Hij beschouwt zichzelf echter als een Arabier. Vorig jaar werd hij benoemd tot apostolisch vicaris van Tripoli en apostolisch administrator van Bengasi. Schulden. Het Vaticaan brengt binnenkort een document uit over het schuldenprobleem van de ontwikkelingslanden. Dit heeft hulpbisschop Angelico Sandalo Bernardino van Sao Paulo bekend gemaakt. Hij woont in die stad de jaarvergade ring van de Braziliaanse bis schoppen bij. Het document, dat of door het Vaticaanse staatssecretariaat of door de pauselijke commissie voor gerechtigheid en vrede (Justitia et Pax) zal worden uit gegeven, behandelt vooral de ethische aspecten van het vraag stuk. In dit verband wordt onder meer de vraag gesteld hoe 'legi tiem' de schulden zijn omdat ze vaak zijn veroorzaakt door auto ritaire regimes die de bevolking niet hebben geraadpleegd. Voor de Braziliaanse bisschop pen heeft dit probleem momen teel hoge urgentie. Met meer dan 100 miljard dollar (bijna 300 mil jard gulden) behoort Brazilië tot de landen met de grootste schul den. Nederlands Hervormde kerk: Aangenomen naar Putten, toe zegging: G.S.A. de Knegt te Hui zen. Gereformeerde Kerken: Be roepen te Ommen: H.J. Nolles te Oudega. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt: Beroepen te Alme lo: J.T. Jansen te Loppersum- Westcremden. Bedankt voor Groningen-noord: H. Mostert te Spakenburg-noord. Gerefor meerde Gemeenten: Beroepen te Lelystad: C. Harinck te Oost- kaDelle. Hoogerwerf: Ik zie mijn boek als een waarschuwing tegen het cynis me, het opportunisme en pragmatisme. (foto gpdi

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11