Loonsubsidie voor langdurig werkloze Overleg metaal-cao draait om wel of geen sancties KBB bang voor hogere btw Maximaal duizend gulden per maand Van Zeil wil bezem halen door lege bv's Minister YS waarschuwt voor enorm handelsconflict Werknemers vaak best bereid tot veranderingen DEZE WEEK IN VROUW NU NU OVERALTE KOOPfl- WOENSDAG 16 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 Van Zeil wees erop dat elke bv een voedingsbodem kan zijn voor niet of minder aanvaardbaar han delen. Overheid en bedrijfsleven moeten daar aandacht en zorg aan besteden. De bewindsman ver wees naar twee nieuwe instrumen ten in de strijd tegen de lege bv. Allereerst is er de uitleg (tot en met de Hoge Raad) van artikel 140 van taald, een malafide weg zijn ge- het Wetboek van Strafrecht. Dat DEN HAAG (ANP/GPD) - Werkgevers die een leerovereenkomst afsluiten met een jonge- gaan pat is ten koste van de schat- kan worden gebruikt om bij frau- re, of een langdurig werkloze in dienst nemen, kunnen een forse loonkostensubsidie kls' TIEL (GPD/ANP) - Staatssecreta ris Van Zeil (economische zaken) wil de bezem halen door alle mala fide (lege) bv's. Op in totaal 430.000 geregistreerde ondernemingen zijn er naar schatting ongeveer 60.000 van dergelijke 'papieren' firma's, die vaak dienen om premies en be lastingen te ontduiken. De' Kamers van Koophandel kunnen door schoning van hun re gisters meehelpen daar een einde aan te maken, aldus Van Zeil giste ren in Tiel bij de opening van een nieuw gebouw van de Kamer van Koophandel. „Wij weten allemaal dat miljoenen guldens die de afge lopen jaren aan premies en belas tingen hadden moeten worden be- gende stap kan dan de ontbinding van de bv zyn. Het tweede wapen is de publika- alleen hoeveel in- en uitschrijvin gen zy hebben geregistreerd. Ze zouden ook moeten aangeven hoe veel lege bv's door de respectieve lijke rechtbanken zijn ontbonden. Het ministerie van economische zaken heeft inmiddels bekendge maakt dat slechts 70 procent van de 160.000 vennootschappen die sinds 1 februari verplicht zijn om hun jaarrekening te publiceren, dat nu gedaan heeft. De ECD heeft al duizend van de bedrijve tieplicht van de jaarstukken door gebreke zijn gebleven, bezocht. Te- ondernemers. Wie dat niet doet is gen de helft daarvan is een proces strafbaar. Zo'n bedrijf krijgt de verbaal opgemaakt. De eerste keer betrokken bv leeg is, dan zal het sprake i betekent dit in het algemeen i schikking, als er tenminste krijgen. Bij het in dienst nemen van een werkloze die langer dan een jaar bij het arbeids- samen evins £e aan bureau ingeschreven staat, kan die subsidie oplopen tot duizend gulden per maand gedu rende maximaal een half jaar. Het in het bedrijf opleiden van een jongere, kan de werkge ver een eenmalige subsidie van 4000 gulden opleveren. daarmee de Nederlandse des achter de schermen zulke bv's te vervolgen. De voK^ openbaar ministerie deze bv bij de rechtbank voordragen voor ont binding. Van Zeil spoorde de Ka mers van Koophandel aan in hun jaarverslag meer te vermelden dan i lege bv. De boete bedraagt maximaal 10.000 gulden. Als een onderneming voor de tweede keer in gebreke blijft, kan de ondernemer zelfs tot gevange nisstraf worden veroordeeld. Minister De Koning (sociale zaken taalde arbeid verricht en eveneens werkgelegenheid) maakte de twee subsidieregelingen gisteren langer dan twaalf maanden staat ingeschreven komt ook bekend. Met het stimuleren van de geïing in aanmerking. Hetzelfde opleiding van jongeren is volgend geldt voor vrouwen die als werk zoekende staan ingeschreven langer dan twaalf maanden niet het arbeidsproces hebben jaar 243 miljoen gulden gemoeid Het ministerie van sociale zaken verwacht dat het aantal leerlingen volgend cursusjaar met 20 procent deelgenomen wegens het zal toenemen tot circa 35.000 leer- gen van de eigen huishouding, lingen. De werkgever krijgt twee- duizend gulden extra subsidie wanneer een meisje wordt opge leid in een bedrijfstak waarin vrou- i zijn ondervertegenwoordigd De werkgever die voor de subsi die in aanmerking wil komen moet een inwerkprogramma opstellen. De arbeidsbureaus moeten beslis- of dat programma voldoende De regeling (Maatregel ter On- waarborgen biedt om de arbeidsin dersteuning van de Arbeidsinpas- passing van de werkloze zonder al sing) vervangt de zogenaamde Plaatsingsbevorderende Maatre gel. De steun is bedoeld als tege moetkoming in kosten van trai ning en begeleiding van de in dienst te nemen man of vrouw. Het is de bedoeling de langdurig werk loze op die wijze over de drempel van "arbeidsontwenning" en ge brek aan ervaring heen te helpen. Volgens een woord voerde v; ministerie is nog niet precies geven hoeveel geld er voor deze te veel problemen te laten verlo pen. Ook de niet op winst gerichte sector (non-profit) komt voor de re geling in aanmerking. Werkgever en werknemer moe ten een arbeidsovereenkomst slui ten. Dat kan voor bepaalde of on bepaalde tijd zijn, maar in ieder ge val voor zes maanden om te bevor deren dat er een reëel inwerkpro gramma wordt'opgesteld dat de werknemer volledig kan doorlo pen. In dienst nemen van een werkloze mag niet leiden tot ver dringing van andere(n) in het be trokken bedrijf uit economische overwegingen. geling beschikbaar is omdat dit de Spaans* DEN HAAG (GPD) - De Europese dukten zal als gevolg van de Ame- te Gemeenschap moet wachten met rikaanse tegenmaatregelen een aatregelen ter bescherming van strop van ongeveer 200 miljoen geld uit de budgetten van de beidsnureaus moet komen. Vanwege de voorwaarden waar- de werkloze moet voldoen, is Portugese land- gulden opleveren. bouw, totdat hiervoor een oplos sing is gevonden met de Verenigde Staten. Volgens de Amerikaanse minister van handel, Malcolm Bal- Baldrige sprak gisteren in Den Haag voor de Nederlands-Ameri kaanse Kamer van Koophandel. Hij noemde de situatie die ontstaat ook niet precies te zeggen hoeveel drige, zal zijn land anders tegen- wanneer de EG de de regeling kunnen maatregelen profiteren. De werkloze moet zon- Europese landbouw-export der onderbreking twaalf maanden eens een verlies van een m als werkzoekende bij een arbeids- dollar (ongeveer 2,5 bureau staan ingeschreven. Een den) gaan be werkloze die als vrijwilliger onbe- landse export DEN HAAG (ANP) - Werknemers oordeel dat hoe „lager" je in de or- zijn best bereid om mee te werken ganisatie komt, hoe meer rigide de aan veranderingen binnen een be- mensen zich opstellen. „Ze zijn drijf, maar hun bereidheid daartoe niet in beweging te krijgen, mee- is zo groot als de mate waarin zij denken is er niet bij. Pas als het door de leiding worden gemoti- water de mensen tot de lippen veerd. Het knelpunt zit hem veel- staat, wordt men wat flexibeler en eer bij de leiding, die te weinig kan de ondernemer maatregelen beneden kijkt". Dat kernconclusie uit een gisteren Den Haag verschenen studie die al veel eerder noodzake lijk waren. Men krijgt de crisis die verdient en het management de Stichting Management Studies kan daar verder ook niet veel (gelieerd aan de werkgeversorgani- doen.", zijn veel gehoorde uitspra- satie VNO) met de titel „Angst ken. In het bijzonder het laatste voor veranderen? Een Mythe!". blijkt niet juist, zo blijkt uit de De uitkomsten van de studie ont- SMS-studie. het veel gehoorde voor- Er is juist wel veel veranderings- gezindheid aanwezig, maar die wordt te weinig benut, zo is geble ken uit een aantal „case-studies", bij bedrijven als Philips, DAF- Trucks, Nutsspaarbank en arbeids bureaus. Veranderingen betreffen onder meer zaken als kwaliteits vergroting, een nieuwe commer ciële aanpak en een nieuwe func tiestructuur. Veel medewerkers op de werkvloer zijn niet alleen bereid te veranderen als hen daarom hebben vaak Kort Zakelijk Groenten anderingen. De Nederlandse groenten- en fruitexporteurs hebben in 1985 een totale omzet behaald van 3,6 mil jard gulden. Dat is een toename gevraagd wordt, met bijna zes procent in vergelij- ook interessante ideëen king met 1984. Het grootste aan deel in deze stijging is veroorzaakt door de toegenomen her-uitvoer van verse zuidvruchten door Ne derlandse exporteurs (42 procent in geld en 26 procent in volume). De uitvoer van in Nederland ge teelde groenten bedroeg in 1985 slechts twee procent meer dan in 1984. GATT Leden die aangesloten z^jn bij de handelsovereenkomst GATT heb ben gisteren besloten de minister- i reglementeringen ten behoeve m Spanje en Portugal niet opheft of compenseert, een "uitzonderlijk kaanse minister, anders vervallen we echt in een eindeloze spiraal van maatregelen en tegenmaatre gelen. Bij eerdere uitbreidingen van de EG, als laatste met Grieken land, werden dergelijke maatrege len ook uitgesteld en waren boven dien minder ingrijpend. De argumenten van de EG dat de Verenigde Staten voor het verlies van zo'n miljard dollar aan agrari sche produkten gecompenseerd wordt door de makkelijker toe gang tot Sparye en Portugal voor industriële goederen zijn volgens Baldrige onjuist. Tegenover ons vinden we immers de Europese concurrenten, waarvoor de tarie ven nog verder omlaag gaan dan Volgens de Amerikaanse minis ter staan we aan de vooravond van een "open handels-conflict" met "enorme destructieve potenties". Wachten op onderhandelingen in het kader van de GATT (General Agreement on Tariffs and Trade) om tot een oplossing te komen du ren veel te lang. Voor Baldrige moeten de maatregelen in verband met de Portugese quota's uitge steld worden en die in verband met Spanje voor 1 juli aanstaande ge compenseerd worden, willen de VS niet tot de eerdergenoemde te genmaatregelen overgaan. Baldri ge spreekt de komende dagen in het kader van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling in Parijs met zijn Europese collega's over deze pro blemen. GENEVE -De Opec-n punt van gesprek was v iters ontmoetten elkaar gisteren weer op de eerste dag van hun c elfsprekend het bombardemend dat de VS in Libië uitvoerde. Ambtenaren krijgen weer acht procent vakantiegeld DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren en trendvolgers krijgen wat de Ka mer betreft uiterlijk met ingang van 1987 weer acht procent vakan tiegeld. De regeringsfracties CDA en WD zien geen enkele aanlei ding om de beperking tot 7,5 pro cent vakantieuitkering, die sinds. 1983 voor deze groepen werkne mers geldt, ook volgend jaar te la ten voortduren De PvdA is zelfs tegen voortzet ting van de beperking tot 1 januari volgend jaar. Ook het CDA toont zich bereid te onderzoeken of ver hoging van de huidige 7.5 naar 8 procent al eerder mogelijk is. Dit blijkt uit de schriftelijke in breng van de grote fracties ter voorbereiding op de behandeling van het wetsvoorstel inzake voort zetting van de beperking van de vakantieuitkering voor overheids personeel en overeenkomstige per- Diefstallen bedreigen fietsenmaker GRONINGEN (GPD) - Fiet sendiefstallen en overproduk- tie van de industrie vormen een steeds grotere bedreiging voor de fietsenmakers. Bovendien vergrijst de branche. De gemid delde leeftijd van de Neder landse rijwielhersteller ligt op 53 jaar en er treden relatief wei nig jongeren toe. Het aantal on dernemers is in ruim tien jaar teruggelopen van zo'n 11.000 tot een schamele 4200, waarvan er naar schatting nog 2500 echt actief zijn, aldus het Bovag- blad. Bovendien zijn de overgeble ven bedrijven lang niet alle maal gezond, aldus J. Dijkstra, econoom van de Bovag, die naast garagebedrijven en rij scholen ook veel fietsenmakers onder haar leden telt. Veel be drijven redden het volgens hem alleen maar omdat het pand is afgeschreven en dus niet meer drukt op het bedrijfs resultaat. De fietsenmakers gaan veel geld en aandacht besteden aan het bestrijden van diefstal. In juni presenteren ze het natio naal fiets registratieplan. Dat komt erop neer dat alle fietsen, waarin nu de postcode wordt gegraveerd, ook worden geregi streerd in een centrale compu ter. ZOETERMEER (ANP) - De werk gevers in de metaal en de elektro technische industrie hebben van daag bij de hervatting van de cao onderhandelingen voor de 200.000 werknemers in deze bedrijfstak een plan op tafel gelegd waarmee ze in vier jaar de werkloosheid in hun sector met 16.000 willen terug dringen. Voorzitter Ter Hart van de werkgeversorganisatie FME pre senteerde dit plan gisteren in Zoe- termeer. Maatregelen die onderdeel uit maken van het "mobilisatieplan", dat vorige week al in grote lijnen openbaar werd gemaakt door de FNV, zijn bevordering van deel tijdarbeid, praktijkleerplaatsen, groeibanen, vervroegde uittreding, invoering van het mentorschap, keuzemogelijkheden tussen vrije tijd of geld, her-, om- en bijscho ling, arbeidsduurverkorting per werkzaam leven en arbeidstijdver korting. Ter Hart benadrukte wat dit laatste betreft dat hij de moge lijkheid dat ër werknemers zijn die 36 uur of zelfs minder gaan werken, niet uitsluit. Hij wilde ech ter niet zeggen op welke schaal dit voor zou kunnen komen. 'Streep door verder herstel detailhandel' AMSTERDAM (GPD) - De door het kabinet aangekondigde btw- verhoging me|. een procent dreigt een verbetering in de detailhan- conferentie van het GATT in Uru- delsbestedingen teniet te doen. heer (Bijenkorf, Hema, Maxis/Pra- xis) gisteren bij de presentatie van het jaarverslag 1985/1986 van KBB. voorgaande jaren daalde ze en voor opgelopen verliezen verwacht dit jaar i gevolge 1 zicht op enige groei ten de koopkrachtverbe- erop dat de bestedin- tering. „Deze hoop op verbetering hoeven betalen KBB de eerste jaren overigens geen vennootschapsbelasting te guay te houden. Het is de eerste Dat keer dat een dergelijke vergade- teur ring in een ontwikkelingsland - wordt gehouden. Andere kandida ten voor de vergadering waren Montreal en Brussel. Coca-Cola De Filippijnse suikerwerker Ba- silio Propongo heeft gisteren in Groningen bij de noordelijke vesti ging van Coca-Cola een petitie en handtekeningen aangeboden om 50 miljoen dollar schadevergoe ding te vragen voor de ontstane hongersnood op het Filippijnse ei land Negros. De Amerikaanse fris drankenindustrie schakelde eind 1984 over van rietsuiker op zet- meelsuiker en maakte daarmee een groot deel van de rietsuiker- produktie op Negros overbodig. Verlies De Russische handelsbank Woz- chod die in 1984 werd geliquideerd heeft bij een grootscheepse specu latie met goud ongeveer 1 miljard gulden verloren. Dat hebben cij fers aangetoond die gisteren door de politie in Zurich bekend wer den gemaakt. Al een jaar lang wordt er geprocedeerd tegen de belangrijkste goudhandelaar van de bank, de Zwitser Werner Peter hans. De eigenaars van Wozchod hebben een bedrag van 300 miljoen Zwitserse francs bij dc Nationale Basnk van Zwitserland gestort om een faillissement van Wozchod al te wenden. A. Maas, president-direc- Koninklijke Bijenkorf Be- gen in de detailhandel in 1985 tien procent lager waren dan in 1980. In 1985 zelf bleef de omzet stabiel, de wordt nu wreed verstoord door de Overeenkomstig het herstelplan De Kennedy-kinderen Na een dramatische jeugd op weg naar de top f 10.000,- per maand op je twintigste De waanzinnige wereld van een fotomodel Verleidelijke lippen Dit is het geheim belangen van de detailhandel on voldoende heeft meegewogen. De argumentatie dat een te ver wachten prijsdaling ruimte schept voor een hogere btw, houdt vol gens Maas geen steek. Hij wees er op dat een btw-verhoging de toch al krappe marges in de detailhan del nog verder onder druk zal zet ten, dat het opnieuw prijzen van de artikelen een enorme kostenpost voor de winkels oplevert, en dat een btw-verhoging de omzet zal drukken. Juist vergroting van de omzet moet KBB in het komende jaar verder uit de problemen helpen. Met het op 31 januari afgesloten boekjaar heeft KBB de periode van het Herstelplan achter de rug dat het concern drie jaar geleden van de ondergang moest redden. Maas toonde zich tevreden over de be reikte resultaten. Al eerder maakte KBB bekend dat de winst was ge stegen van 34,5 miljoen gulden (1984/85) naar 48,6 miljoen gulden. De omzet daalde iets ten gevolge van de verkoop van de Amerikaan se winkelketen Maxway naar 3,4 miljard gulden. Het eigen vermo gen steeg tot 30,5 procent van het totale vermogen, onder meer door de aflossing van een lening van 70 miljoen gulden met behulp van on- dershandse uitgifte van nieuwe aandelen. De rentelasten dalen dit jaar van 55 miljoen gulden naar 42 miljoen. Ten gevolge van vroeger minder verlies van werkgelegen heid dan werd verwacht. Inplaats van 1245 banen zijn er slechts 750 verdwenen, terwijl er nog 175 in discussie zijn. Het aantal werkne mers van KBB bedroeg aan het einde van het boekjaar 19.412, om gerekend naar full timers 11.332. Hema Los van het Herstelplan denkt KBB dit jaar op het centrale kan toor van de Hema vijftig banen af te stoten. Ook in de Maxis-groep, die het nog steeds maar matig doet, zullen zo'n 50 banen verdwijnen. De omzet van Maxis/Praxis steeg met 1,5 procent tot ruim 800 mil joen gulden, de winst ging van 0.3 naar 0.8 miljoen. KBB moderni seert de Maxis-warenhuizen om de resulaten op te vijzelen. Praxis (doe-het-zelf) doet het goed, en wordt dit uitgebreid van acht tot twaalf of dertien vestigingen. De nettowinst van de Hema steeg van ruim 35 naar 44 miljoen bij een omzet van bijna 1,8 miljard. De Hema krijgt er een vestiging bij in de Bijlmermeer en een tweede Belgische in Gent. Daarnaast ko men er twee franchise-Hema's bij. Het resultaat van de Bijenkorf-wa renhuizen verbeterde het afgelo pen jaar van twee ton negatief naar 900.000 gulden positief. De Bijen korven dragen echter nog niet hun volledige rentelasten. De omzet steeg 11 procent. De vermindering van de werk loosheid met 16.000 in vier jaar is een bedrijfstakdoelstelling, waar bij rekening zal worden gehouden met regionale verschillen in vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. In beginsel zullen ondernemingen een evenredige bijdrage leveren aan het regionaal gestelde doel. Het plan is de vrucht van infor meel overleg met de industriebon den van FNV en CNV en de organi saties van hoger personeel en kwam op 8 april tot stand. Op 9 april liet de Industriebond FNV volgens Ter Hart echter weten dat het plan opgelegd moet worden aan de ondernemingen, met sanc ties bij niet-naleving, en dat de 36- urige werkweek de hoogste priori teit moet hebben in het plan. Ar beidstijdverkorting komt als mo gelijkheid om de werkloosheid te rug te dringen wèl voor in het plan. Ook de Industriebond CNV schoof het plan een dag later weer terzij de, aldus Ter Hart. Het hoger per soneel staat achter het plan. Onderhandelaar Rijkse van de Industriebond FNV noemt het. plan "uitstekend, maar zonder ge reedschap om onwillige werkge vers over de streep te halen is het niet meer dan een stuk voor de bUhne. Wij zullen dan ook vasthou den aan sancties voor bedrijven die niet mee doen aan de extra werk- gelegenheidsinspanning" Als de onderhandelingen over de metaal-cao niets opleveren, breken er nog deze week stakingen uit bij verschillende bedrijven in de metaalindustrie. Vandaag werden bij ongeveer twintig bedrijven kor te werkonderbrekingen gehouden, alsmede kantine- en poortacties. Werknemers van de scheepswerf Holec verlaat lijn FME: 36 uur acceptabel ZOETERMEER (GPD) - Aan de vooravond van de beslissende cao- onderhandelingen tussen de werk gevers in de metaal- en elektro-in- dustrie, de FME, en de vakbonden heeft het elektrotechnisch bedrijf Holec in Amersfoort het werkge versstandpunt verlaten. Holcc is volgens bestuurder A. Voerman van de Industriebond FNV bereid met de bonden te praten over in voering van een (gemiddeld) 36- urige werkweek. Een aangekondigde staking by Holec, aangesloten by de FME, is in verband met de maandag hier over te openen onderhandelingen afgeblazen. De atv bij Holec zal volgens Voerman worden gekop peld aan een langere bedrijfstijd. Meer dan de helft van het perso neel zal dan van een normale werk dag moeten overschakelen op een tweeploegendienst. Dit biedt het bedrijf het voordeel dat een beter rendement kan worden gehaald uit de machines De Industriebond is bereid de ploegentoeslag van 13 procent te laten zitten, als de over gang naar twee ploegen tussen de 250 en 300 banen oplevert De Schelde legden het werk van ochtend twee uur neer, terwijl by verschillende andere bedry ven sta kingsvergaderingen werden ge houden. Bonden blijven bij voorstellen voor Philips-cao EINDHOVEN (ANP) - De Indus- triebond FNV en de Industrie- en Voedingsbond CNV houden vast aan de oorspronkelijke voorstellen met betrekking tot de nieuwe cao bij Philips. Dat betekent dat zij van mening blijven dat Philips meer moet doen aan de bestrijding van de werkloosheid, onder andere door een gedifferentieerde invoe ring van de 36-urige werkweek. Dat heeft A.van der Veen van de Industriebond FNV gistermiddag bekendgemaakt. Ook moet Philips de werkne mers beter belonen. Het bereikte principe-akkoord met de Unie BLHP en de Federatie van Hoger Philips Personeel FHPP moet daarom worden opengebroken. Dat hebbeh de beide Industriebon den per telex aan Philips meege deeld. Ze hebben Philips uitgeno digd om het overleg over de cao te heropenen. AMSTERDAM - Op de Amsterdamse ef fectenbeurs is de koers van Hoogovens, dat gisteren in de namiddag was wegge- ning begon de notering tegen de middag snel op te lopen en midden beurs was met een winst van circa vier gulden opnieuw een recordkoers bereikt. De rest van de beurs deed het wat kalmer aan al trok hier en daar de stemming tegen de mirt dag wat bij. Akzo bouwde de bij de s stond op winst. Mede doordat de dollar vanochtend iwaar onder druk stond wer den Koninklijke Olie. Unilever en KI.M echter onder hun vorige slotprijs geduwd. haalde winst. Bouwe bod niet helemaal verwerken en de note ring daalde daardoor met enkele guldens. Ook Buhrmann-Tetterode kalfde wat af maar de overige fondsen op de hoofd markt waren over het algemeen goed prijshoudend. Robeco. waar de koersver schillen normaliter niet so geweldig groot zijn. viel echter op door de hele och- verlies van blijven staan. De obligatiemarkt niel onvriendelijk Jeningen liep lag er vanochtend oo bij want een aantal behoorlijk op. Op de parallelmarkt e beurs v en bij Kooijman, riderhalve gulden terug werd gezet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9