Moskou vindt aanval misdaad Partijcongres in DDR: applaus Nederlanders in Libië ongedeerd Gematigd kritische toon in Europa Nerveuze stemming in Amerika Gesprek Shultz/Sjevardnadze afgelast WOENSDAG 16 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - Het is nog onduide lijk wat er met de 397 Nederlanders gebeurt die op dit moment in Libië verblijven. Het ministerie van bui tenlandse zaken wil niet zeggen of er plannen bestaan de Nederlan ders te evacueren. Volgens de Ne derlandse zaakgelastigde in de Li bische hoofdstad Tripoli, drs. H. N. Buisman, zijn er geen Nederlan ders gewond geraakt tijdens de bombardementen door Ameri kaanse vliegtuigen. door Ben Rogmans „Wij hebben de bombardemen ten gezien en gehoord. We zijn de hele nacht in touw geweest om te zien of er wat met de Nederlanders de hand zou zijn. Maar tot dus- WASHINGTON - De Sowjet-Unie heeft vanwege de Amerikaanse vergeldingsaanval op ver zijn we niet problemen ge- Libië, de besprekingen afgezegd die zijn minister van buitenlandse zaken Shevardnadze stuit", aldus Buisman dinsdag half mei, ter voorbereiding van een topconferentie in Washington zou gaan voeren. Gor- batsjov heeft de bombardementen betiteld als een 'misdadige aanval op Libië'. Een groep personeelsleden van de KLM in Tripoli heeft het moe derbedrijf per telex laten weten voorlopig geen aanleiding te zien om terug te keren naar Nederland. De Libische vestiging van de KLM was gisteren de hele dag telefo nisch in gesprek. Er is nog niets bekend over een vlucht terug. De enige KLM-vlucht zou normaal morgen vertrekken, maar het vliegveld van Tripoli was gisteren gesloten, zodat het onze ker is of er nog wel gevlogen kan worden. Een vlucht van Libian Arab Airlines kon gisteren in ieder geval niet doorgaan. Nederlandse werknemers van Philips in een ziekenhuis in Beng hazi hebben van de Libische auto riteiten de raad gekregen de ko mende dagen in het ziekenhuis te overnachten en niet naar hun hotel te gaan. Het is onduidelijk of dat is gebeurd met het oog op mogelijke wraakacties van de bevolking of om ze te beschermen tegen even tuele nieuwe bombardementen. Het telefoonverkeer in Benghazi is gedeelteliik verlamd. Het is vanuit deze stad onmogelijk om op te bel len, maar men kan wel gebeld wor den. Drie andere werknemers van Philips hebben van de leiding van hun bedrijf wel opdracht gekregen zo snel mogelijk het land te verla ten. Het drietal was op zakenreis en bevond zich op het moment van de gevechten bij de lokale Philips- agent in Tripoli. Twee andere grote multi-natio- nale bedrijven, AKZO en Volker- Stevin, hebben laten weten mo menteel geen mensen in Libië te hebben. Een dochteronderneming van Hoogovens bouwt in de stad Bomba, vlak bij de grens met Tu nesië, een ontziltingsinstallatie voor zeewater. Daar zijn vijftien werknemers van Hoogovens bij betrokken, waaronder enkele Ne derlanders. Die hebben niets van de strijd gemerkt, omdat Bomba op grote afstand van Tripoli en Benghazi ligt. Woordvoerder Speakes van het Witte Huis zei onmiddellijk dat dit dujdelijk maakt „waar de Russen staan ten opzichte van de belang rijke kwestie van internationaal terrorisme. En het zegt ook iets over de Russische belofte om te werken aan wederzijds begrip op het gebied van wapenbeheersing". door Henk Kolb Buiten de officiële verklaring om geven woordvoerders - te kennen dat zij aan de Russische beslissing om nu niet naar Washington te ko men slechts geringe betekenis toe kennen. Zij wijzen erop dat presi dent Brezjpjev destijds deelnam aan een topconferentie met Nixon onmiddellijk nadat de VS zware bombardementen op Hanoi had den uitgevoerd. Het Witte Huis beschouwt deze Russische stap kennelijk als een minimale reactie waartoe Moskou gegeven zijn politieke bindingen zou zijn gehouden en wekt naar buiten toe althans de indruk, dat aan een afzeggen van de eigenlijke topconferentie, niet eens wordt ge dacht. Hoewel de Amerikaanse burgerij in ruime meerderheid vindt, dat Reagan geen andere keus meer had en zelfs verplicht was Gaddafi met geweld aan te pakken, over heerst in de commentaren toch ook de hoop dat nu zonder verdere escalatie van geweld aan een oplos sing zal worden gewerkt. Amerika is doortrokken geraakt van vrees voor terroristische aan slagen, die niet wordt weggeno men door ijlings op hun plaats ge reden, met zand geladen vrachtwa gens voor de toegangswegen tot re geringsgebouwen. Niet alleen zeggen Amerikanen op grote schaal vakantieplannen overzee af, maar zij beginnen zich nu ook af te vragen hoe veilig zij nog zijn voor Gaddafi zelfmoord commando's op hun eigen vlieg velden, in hun sportstadions, thea ters, scholen, supermarkten en winkelcentra, waar voortdurend grote aantallen dicht opeengepak te mensen bijeen zijn. In Washington hebben honder den mensen dinsdag uren doorge bracht op trottoirs in de nabijheid van kantoorgebouwen waar (loze) bom-meldingen waren binnenge komen. In vrijwel alle gevallen betrof het vestigingen van media-kantoren en van een centrum dat terrorisme bestudeert. Een afdoende beveili ging is nauwelijks mogelijk zonder het dagelijks leven ingrijpend te verstoren en dat zou een atmosfeer van vrees te weeg brengen, die Reagan politiek duur te staan zou kunnen komen. In tijden als deze scharen Ameri kanen zich rond de vlag en gaat in veler opvatting nationale eenheid voor politieke bedenkingen tegen een beleid. De reacties in het Con gres wijzen op brede steun voor Reagans daad, zo goed als de hoofdartikelen in kranten als de New York Times en de Washing ton Post. Die kranten maken te vens duidelijk dat dit geweld wel licht te vermijden zou zijn geweest, als Reagan onder zijn Europese bondgenoten meer steun had kun nen vinden voor een gezamenlijke aanpak van Libië, met economi sche sancties en diplomatieke stappen van betekenis. „Het zou kunnen zijn", schrijft de Times, „dat bij de aanvallen in de vroege morgen burgers zijn om gekomen, maar het lijkt dat de Ver enigde Staten zorgvuldig hebben gepoogd onschuldige slachtoffers te vermijden. Dat kan op geen en kele manier worden gezegd van kolonel Gaddafi en zijn terroristen, wier opzet het is burgers om het leven te brengen". De Post noteert: „Tenminste in de ogen van Libië zijn de Verenig de Staten nu niet ver meer van een oorlog af. Dat kan enkele zeer kwa lijke consequenties hebben. Extra waakzaamheid is zeker voor enige tijd noodzakelijk. De onbekende prijs voor de toekomst van de Amerikaanse aanval, moet worden afgezet tegen de bekende kosten in het verleden, die kolonel Gaddafi in beginsel vrij liet zijn wetteloze beleid uit te voeren". Libiërs inspecteerden gisteren de schade die het Amerikaanse bom bardement aan hun huizen en au to's had toegebracht. Deze foto werd in het centrum van Tripoli gemaakt. (fotoAP> Meer nieuws rond Libië, pag. 17 Piloten boycotten yliegvelden SCHIPHOL (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Verkeers vliegers staat volledig achter de maatregelen tegen terrorisme, waartoe gisteren in Londen is besloten door de internationale vliegersorganisatie IFALPA. Vliegvelden die volgens de piloten te weinig doen tegen mogelij ke kapingen en andere vormen van terrorisme zullen worden ge boycot. LONDEN/PARIJS/BONN/ATHE NE (GPD) - In een vol en gespan nen Lagerhuis verdedigde de Brit se premier MargaretThatcher gis teren de Amerikaanse bombarde menten op Libië en de medewer king die ze Washington gaf door Britse vliegbases voor dit doel te gebruiken. De premier verklaarde het „on dankbaar" te vinden niet aan de Amerikaanse actie mee te werken, en dat er „harde bewijzen" waren voor Libische betrokkenheid bij terreurdaden. De Amerikaanse bomaanslagen waren, aldus That cher, een poging „het tij van het terrorisme te keren". De Britse premier, die vorige week al haar goedkeuring aan de plannen gaf, antwoordde niet op wat gezien wordt als de drie meest dringende vragen. Welk bewijs is er voor Libische betrokkenheid bij terreuracties die president Reagan noemde? Vallen de Amerikaanse represaillemaatregelen onder het recht van zelfverdediging? Hoe veel schade is er toegebracht aan de verhouding met de EG-part- ners? Buitenland kort Wallenberg De Zweedse hoofdstad lijkt te er kennen dat Raul Wallenberg, de Zweedse diplomaat die op het ein de van de Tweede Wereldoorlog duizenden joden uit nazi-handen hield, dood is. De gemeenteraad van Stock holm besloot een plein met bomen in het centrum van de stad naar Wallenberg te noémen, zeer tegen de zin van B en W, die vreesden dat het besluit zou worden uitgelegd als erkenning dat de diplomaat echt dood is. Wallenberg is verdwenen nadat de Russen hem op het einde van de oorlog in 1945 in Boedapest 'in be scherming' hadden genomen en weggevoerd. Er zijn sindsdien be richten geweest dat hij is gesigna leerd in Russische gevangenen kampen. De Sowjet-Unie deelde in 1957 mee dat hij dood was, wat in het Westen werd betwijfeld. Polisario De vertegenwoordigers van Ma rokko en de onafhankelijkheidsbe weging Polisario hebben de eerste ronde van het door de VN geleide overleg in New York besloten met de afspraak om op 5 mei een twee de gespreksronde te houden. Dit is meegedeeld door de VN. In het slotcommuniqué werd be nadrukt dat beide partijen aan de onderhandelingen nog steeds een verkennend karakter toekennen. Onderwerp van de besprekingen is de status van de Westelijke Sahara, een voormalige Spaanse kolonie die in 1979, vier jaar nadat Spanje zich uit het gebied had terugge trokken, door Marokko werd gean nexeerd. Cycloon De wervelstorm die maandag nacht in Bangladesh heeft gewoed heeft zeker 77 dodelijke slachtof fers geëist. Rond 4.000 personen raakten gewond. De cycloon raas de over het zuidwesten van het land. Daarbij werden windsnelhe den gemeten van 160 kilometer per uur, die gepaard gingen met hevige hagelbuien. De oppositie had veel kritiek op Thatchers steun voor de Ameri kaanse bombardementen. De lei der van de Labour-partij, Neil Kin- nock, meende dat de Verenigde Staten Groot-Brittannië beschou wen als „één groot vliegdekschip". De eerste-minister werd van „dubbelzinnigheid" beschuldigd, omdat ze haar EG-partners niet had ingelicht over de Britse inten ties. Premier Thatchers antwoord •was: „Wij nemen de beslissingen over wat we doen met onze bases zelf'. Parijs moeilijkste beslissing was in pre mier Thatchers carrière. De pre mier zou zich mede verplicht ge voeld hebben aan het Amerikaanse verzoek te voldoen uit loyaliteit voor de steun die de VS bood tij dens de Falkland-oorlog. Frankrijk „betreurt" het optre den van de Amerikanen, omdat „de onduldbare escalatie van het terrorisme geleid heeft tot een ver geldingsactie die de keten van ge weld weer op gang brengt". Parijs gelooft kennelijk niet dat een klas siek bombardement een afdoend middel is tegen het terrorisme, dat in Frankrijk algemeen omschreven wordt als een nieuwe eigentijdse vorm van oorlogsvoering. De verklaring werd gepubliceerd na een langdurig gesprek op het Elysée-paleis tussen president Mit terrand en de Franse minister van buitenlandse zaken Jean-Bernard Raimond. De woordvoerder van zijn ministerie legde er de nadruk op dat de verklaring de instem ming genoot van het Franse staats hoofd. Tegelijkertijd werd bevestigd dat Frankrijk geweigerd heeft zijn luchtruim open te stellen voor de Amerikaanse bommenwerpers, die daardoor een grote omweg moes ten maken via de Straat van Gi braltar. In Franse kranten wordt erop gewezen dat die weigering voor de Amerikanen nauwelijks enige nadelige gevolgen heeft ge had. Gezien de Franse pogingen om weer tot normalere betrekkingen met Iran te komen, is betrokken heid bij het Amerikaanse optreden in Libië ook niet gewenst. De Fran se publieke opinie treedt de vuist slag van Reagan met bewondering tegemoet en ziet die als een ver diende straf voor de „dolle hond van Tripoli". Bonn Net als zijn Britse ambtgenote toonde de Westduitse Bondskanse lier Kohl begrip voor de Ameri kaanse vergeldingsactie. Kohl stel de onder meer dat Libië, in de tien jaar dat Khadafi aan de macht is, is uitgegroeid tot een voortdurende haard van onrust en terrorisme. „Khadafi heeft de internationale wereld en de VS uitgedaagd en hij moest er rekening mee houden dat de door terreur getroffen staten reageerden", zei Kohl. Hij richtte zich ook tot de Arabi sche wereld om gemeenschappe lijk met de Europese Gemeen schap het internationaal terroris me te bestrijden. Verder wil hij po litieke activiteiten ontplooien om op internationale schaal de oorza ken van het terrorisme op te spo ren en uit de weg te ruimen. Ook hier wil hq de Arabische landen, die daartoe bereid zijn, bij betrek ken. De Westduitse regeringsleider zei echter niet op de hoogte te zijn geweest van de Britse betrokken heid bjj de vergeldingsactie. Minis ter van buitenlandse zaken Gen- scher, die op het moment van de Amerikaanse bombardementen voor overleg op weg was naar de VS, werd in zijn vliegtuig op de hoogte gesteld. Hij was volslagen verrast door de actie. Athene Tienduizenden Grieken hielden gisteren een protestmars naar de Amerikaanse ambassade in Athe ne, waar eerder die dag de kranten op straat waren gekomen met kop pen in koeieletters, die alleen voor de ergste calamiteiten worden ge bruikt: „Oorlog", „Libië brandt", „Libië wordt met de grond gelijk gemaakt". De betoging richtte zich vooral tegen de aanwezigheid van de Amerikaanse bases op Griekse bo Arabische landen keuren actie af CAIRO (AFP/DPA/Rtr./UPI) - Zo wel de landen van de Arabische Li ga als die van de Organisatie van Afrikaanse eenheid hebben de Amerikaanse bombardementen op Libië afgekeurd. Ook Egypte be treurt de actie. Hoewel Egypte op gespannen voet met Libië staat, acht de regering 'militaire acties geen geschikt middel om politieke conflicten op te lossen'. Een ondergrondse groep in Bei roet heeft aangekondigd dat ze wraak zal nemen door Amerika nen, Britten en Fransen in Libanon te ontvoeren en te doden. Het drei gement van de tot dusver onbeken de „Arabische gewapende briga des" was vervat in een telefonisch bericht aan een radiostation in Li banon. Honderden Palestijnse guerrilla strijders en burgers hebben in vluchtelingenkampen in Noord-Li- banon gedemonstreerd. Een com mandant riep op tot steun aan Li bië. Hij drong er op aan „van het Midden-Oosten een tweede Viet nam te maken en de strijd tegen het Amerikaanse imperialisme aan te binden". dem, die gisteren in maximale staat van alarm waren gebracht, en die, zo heet het, het land nu aan ex tra grote gevaren blootstellen. Vol gens het officiële standpunt van de socialistische regering Papand- reou zullen ze verdwijnen kort na 1988, als het desbetreffende, in 1983 gesloten verdrag afloopt. Er liep gisteren ook een kleine delegatie van de regeringspartij Pasok in de stoet mee, maar de de monstratie werd op radio en televi sie maar heel schaars genoemd. Papandreou is, alleen al om rede nen van economische aard, uit op verbetering van de betrekkingen met de Verenigde Staten. De regeringsverklaring die giste ren tegen het Amerikaane optre den in Libië werd uitgegeven was ook in betrekkelijk gematigde be woordingen gesteld. „Geweld te gen geweld" en vooral staatsge weld tegen geweld, wordt afgewe zen, waarmee indirect wordt toege geven dat ook Gaddafi zich aan ge weld schuldig maakt. ADVERTENTIE OOST-BERLIJN - „Beste kame raden, in opdracht van het Cen traal Comité verklaar ik de elfde partijdag van de Socialistische Eenheids Partij van Duitsland voor geopend". Met deze woorden zal de voorzitter van het Oostduitse parlement, Horst Sindermann, morgen het elfde partijcongres van de communistische partij van de DDR openen. door door Hans Hoogendijk Het ritueel is hetzelfde als bij het tiende partijcongres vijf jaar gele den. Vrijwel dezelfde mannen en vrouwen, dezelfde woorden en het zelfde applaus. Vijf dagen partij-ri tueel. Oost-Berlijn, helemaal ver sierd en sinds ruim een week met een bronzen standbeelden van Marx en Engels, is er klaar voor. Het wordt weer een ontmoeting van de heersers van de eerste ar beiders- en boerenstaat op Duitse bodem, die hun macht in het open baar laten bevestigen. Ongeveer 2.500 gedelegeerden die de ruim 2,5 miljoen partijleden vertegen woordigen zullen op zorgvuldig voorgeschreven momenten collec tief hun partijkaart opsteken om hun instemming te betuigen met de door de partijtop uitgedachte besluiten. Het ritueel is democra tisch, de besluiten zijn vóór die tijd in het almachtige Politbureau ge nomen. Drie gebeurtenissen zijn speciaal geschikt voor klappend en roe pend eerbetoon aan de machtigen van de staat. In de eerste plaats de toespraak van de onbetwist sterke man, de 73-jarige Erich Hónecker. Hy zal de lof op de eigen partij uit spreken en de toekomst schetsen. Welstand Gróte veranderingen zal Honecker in zijn eindeloos lijkende rede waarschijnlijk niet aankondigen. Wel zit het erin dat hij enkele min der plezierige waarheden gaat ver- Consumptie Honecker en Kohl ontmoetten elkaar dit voorjaar i de moord op Olaf Palme. de Freie Deutsche Jugend, zich uit om ter ere van het elfde partijcon gres topprestaties te leveren. De partijkrant Neues Deutschland meldt al maanden lang i tellen. Er zal harder moeten wor den gewerkt om de bereikte Tela- tieve welstand te behouden. Geen grote stappen voorwaarts, want dat laat de economische toe stand op dit moment niet toe. Mi- cessen, nister president Willy Stoph zal het In deze strijd moet zelfs het Oost- economisch gedeelte voor zijn re- duitse vee overuren maken. De kening nemen. Thema: rationalise- boeren in een veedistrict hebben ren. Ook hij zal de kameraden al- beloofd dat hun koeien meer melk leen maar aansporen ter meerdere zullen geven en dat de varkens tot glorie van Marx, Lenin, Ho- de openingsdag van het congres de SED harder te per dag 515 gram zullen aankomen. De partij beloont zulke prestaties massale met extra vaandels. Maar daar kun de ijverige kameraden natuur- necker werken. De derde aanleiding vreugdeuitbarstingen is de verkie- het Centraal Comité van lijk geen brood van bakken. En moet meer brood, bij voorkeur met zing de partij. Ook hier zijn weinig rassingen te verwachten. Eenstem- beleg, op de plank komen, mig kiest het partijcongres dan de 'leidinggevende organen'. De partijleiding zal deze dagen een En dan is er natuurlijk veel lof voor 'succesbalans zonder weerga' op- de werkers zelf. Al maanden lang maken. Dat klopt ook wel. De groei sloven arbeidersbrigades, collec tieve boerenbedrijven, leden de laatste vijf jaar stevig ge weest, de arbeidsproduktiviteit is Aan de andere kant heeft de bevol king weinig gemerkt van deze voorspoed. Via papieren verbete ring zijn de kosten van levenson derhoud zelfs behoorlijk gestegen en de wachttijd voor de 'volkswa gen' Trabbant bedr&gt nog altijd 12 jaar. Ook de kwaliteit van de con sumptieartikelen is achtergeble ven. Honecker heeft dat ook toege geven en stelde dat de bevolking recht heeft op kwalitatief betere produkten. Maar technologische vernieuwing kost geld. Hoewel de DDR er financieel be hoorlijk bij zit, is het de vraag of de middelen toereikend zijn voor de gigantische investeringen die no dig zijn voor modernisering van het produktie-apparaat. Het land beschikt over een harde valutare serve van ongeveer zes miljard mark. De nettoschuld aan het buitenland is met 3,5 miljard bijna te verwaar lozen. Krediet kan Honecker in elk westers land krijgen. Hij zal het waarschijnlijk niet opnemen. De miljarden harde valuta houdt hij achter de hand voor het geval de heersers in het Kremlin extra in spanningen van de DDR eisen. Voorzichtigheid bij nieuwe inves teringen en leningen is het motto. Honecker zou liever meer gebruik maken van de mogelijkheden die de grote broer West-Duitsland hem biedt, maar daarvoor is hij weer af hankelijk van de luimen van Mos kou. De komende dagen krijgt hij de kans om erover te praten, want on der de gasten is ook de eerste der kameraden, de Russische partijlei der Michael Gorbatsjov. Hij be wijst Honecker de eer alle congres dagen in Oost-Berlijn aanwezig te zullen zijn. Een mooie gelegenheid voor Ho necker, die inmiddels zijn vierde partijcongres als leider beleeft, om ook zijn voorgenomen reis naar West-Duitsland te bespreken. VOOR DEZE UNIEKE VOLKSWAGEN SPECIALS HOEFT U NIET LANG TE ZOEKEN: UITSLUITEND VERKRUGBAAR BU KAMSTEEG! Onzt Volkswogtn GoH „Spirit". Ook de v*«e. fe«e Vdbwogen Go* b*d» |ubfcre«de KomHeeg u «u oon .W-urfvoonng Ooor- kj kvx* o beien u* w*. morvood. dv«r mrfdk mbokoyo dow» m*obc m Go* <*- mod m««r heeft don d« boMtdvoonng! sportstoelenen opbergvokien m pori«ren* contde md »nkh»V oonPeher, epberovofcGl dashboard, met o o Uok. dogteler. e*tro opervngen* rtervd rw«en<»«ser met 3 stonden. 3 mlervdschokeloor jjonchfcners ochlerUeptpoler GTl dubbele hdogy koplompt" "T~ - .Sp*>t* .onol AUÖ. VA-G Vestigingen: Oegstgeest, leiderdorp, K atwijfc, Voorschoten, lisse, HiUegom.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7