Onderzoek naar late abortussen TM V LAST VANX- BENEN? VS informeerden Nederland laat 'Deurdelersregeling leidt tot willekeur WD komt terug in college Rotterdam BiB Aandacht voor wapens bij proces Passtoors Demonstranten fluiten Lubbers weg in Sittard Tweede Kamer neemt stelling tegen bombardement op Libië WOENSDAG 16 APRIL 1986 Leyenburgzaak schokt Brinlonan DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Brinkman (WVC) laat onderzoeken of het vaker voorkomt dat zwangerschappen na meer dan 20 weken worden afgebroken. Hij zegde dat gisteren toe na mondelinge vragen van PPR-kamerlid Beckers (PPR) over de geruchtmakende abortuszaak in het Haagse ziekenhuis Leyenburg. Brinkman wacht op een rapporta ge van de Geneeskundige inspec tie over de werking van de nieuwe abortuswet. Volgens die wet is af breking van zwangerschap na 20 weken niet meer toegestaan, om dat dan mag worden aangenomen dat de vrucht levensvatbaar is. In een interview met de Volkskrant zei gisteren de Utrechtse kinder arts Versluys dat dit soort abortus sen tientallen malen per jaar ge beurt. Brinkman heeft daarover van de geneeskundige inspectie echter nooit berichten gehoord, zei hij gisteren. De minister zei geschokt te zijn door de berichten over de omstre den abortus in het Leyenburg-zie- kenhuis en wil via een 'zorgvuldige uitvoering' van de abortuswet voorkomen dat abortus weer in de criminele sfeer komt. Hij noemde de opvatting van al gemeen directeur De Boer van het betrokken ziekenhuis dat het inci^ dent niet zou hebben plaatsgevon den wanneer er geen abortuswet zou zijn geweest 'een onbegrijpelij ke stelling', omdat deze bewuste abortus in zowel de oude als de nieuwe wetgeving strafbaar is. De minister wilde geen opvat ting geven over de zorgvuldigheid waarmee de drie betrokken artsen- hebben gewerkt. Na voorgeleiding voor de rechter-commissaris mochten twee van de drie gynaeco logen hun werk weer hervatten. De derde arts, naar wie vanwege een andere zaak een intern onderzoek wordt ingesteld, is hangende dat onderzoek tijdelijk uit zijn functie ontheven. Overigens is een van de twee gyneacologen die weer aan het werk waren gegaan, gisteren geschorst. Dat heeft echter niets te maken met de abortus. Het gaat om zaken van organisatorische aard die al jaren slepen, waarnaar nu een onderzoek wordt ingesteld. Hangende het onderzoek is de arts geschorst. Minister Korthals Altes (justitie) zou vandaag vragen van de SGP beantwoorden over de zaak: Het kamerlid Van Dis wil onder meer weten waarom de artsen na ver hoor op vrije voeten zijn gesteld en weer aan het werk zijn. De aspirant-agenten waren massaal kracht bij te zetten. Ze deden dat ook het Binnenhof gekomen om hun ongenoegen met een fluitconcert, dat ook sommige agenten zelf net iets te oorverdovend. (foto JOHANNESBURG - De vraag of de auto van Klaas de Jonge al over een geheim compartiment be schikte voordat hij de auto in 1984 kocht en of er in die auto explosie ven zyn vervoerd, waren de be langrijkste onderwerpen die giste ren tijdens de getuigenverhoren van de openbare aanklager aan de orde kwamen in het proces tegen Hélène Passtoors. In tegenstelling tot maandag, de eerste procesdag, toen Passtoors gedeeltelijk schuld bekende op een aantal punten van de aanklacht, viel er verder weinig schokkends op te tekenen. door Ruud de Wit De openbare aanklager Von Lie- res liet in een snel tempo een tien tal getuigen opdraven, voor het grootste deel agenten en officieren van de Zuidafrikaanse veiligheids politie. Uit hun getuigenissen kan worden opgemaakt, dat medebe schuldigde Klaas de Jonge - die overigens zelf niet terecht staat, omdat hij zich nog altijd in de Ne derlandse ambassade van Pretoria ophoudt - in oktober 1984 in Jo hannesburg een Peugot 504 heeft de zakgeldregeling gekocht, dezelfde waarin hij reed toen hy op 23 juni van het vorig jaar werd gearresteerd. Uit de getuigenverhoren bleek ook, dat volgens de veiligheidspo litie er in de auto van De Jonge een geheim compartiment is gebouwd, waarin onder meer papierresten zijn aangetroffen, die explosieven hebben bevat. In een portefeuille van De Jonge zijn ook drie vel letjes papier gevonden waarop stond aangegeven waar hij en Hé lène Passtoors in de nacht van 22 op 23 juni explosieven en ontste- kingsapparatuur hadden begra- Deskundigen van de veiligheids politie verklaarden verder dat de zandresten aan een opvouwbare schop, die in de auto van De Jonge is aangetroffen, van dezelfde sa menstelling zijn als die welke bij Halfweghuis zijn gevonden op de plek waar De Jonge en Passtoors in de nacht van 22 op 23 juni van het vorig jaar explosieven en ont- stekingsapparatuur zouden heb ben begraven. Het lijkt erop, dat deze zaak een van de belangrijkste elementen van de aanklacht zal gaan vormen. Maandag wilde Pas stoors slechts toegeven, dat zij ken nis heeft gehad van deze wapens opslag, maar niet dat zij ook be trokken zou zyn geweest bij het in richten ervan. UTRECHT (ANP) - "De deur ga ik niet uit, dat kan ik niet betalen. In het weekend eet ik uitsluitend brood. Koken is veel te duur", zegt een aspirant-agent in het zwartboek dat de politiebonden hebben gemaakt over de zakgeldregeling aan de politiescholen. De bonden willen daarmee aantonen dat de 750 studenten die vanwege hun leeftijd (beneden de 25) onder de rege ling vallen, met geen mogelijkheid kunnen rondko men van de 250 gulden netto per maand die ze tijdens hun opleiding krijgen. Voorzitter Nijpels van de vaste kamercommissie voor politiezaken kreeg het zwartboek gisteren, verge zeld van een dringend beroep van de bonden om de zakgeldregeling te vervangen door een volwaardig sa laris. Noodgedwongen doen veel adspiranten - na hun spaargeld te hebben opgemaakt - een beroep op finan ciële bijstand van gemeente, familie of partner of slui ten leningen van gemiddeld 10- tot 15.000 gulden af. Zwart werk in de weekeinden is geen uitzondering om slechts in de eerste levensbehoeften te kunnen voor zien, aldus het zwartboek. Veel studenten zeggen hun sociale contacten te ver liezen. "Ze gaan minder uit, minder naar kennissen en familie. Blijven soms een weekend, broodetend, thuis", aldus het zwartboek. Gevraagd naar de bezui nigingen op hun bestedingen geven de adspiranten achtereenvolgens kleding, uitgaan, sport, vakantie, tijdschrift of krant en autorijles op. Een illustratief fragment uit het zwartboek: "Je raakt helemaal geïsoleerd. Wij staan buiten de maat schappij. Het enige dat ik in het weekend doe, is af en toe een stukje fietsen. Dat kost nauwelijks geld. Meer zit er niet in. Het is pure armoede". ROTTERDAM (GPD) - Na 12 jaar krijgt de Rotterdamse WD weer een zetel in het college. Het ak koord tussen PvdA, WD en D66 kwam tot stand nadat de onder handelingen tussen PvdA en CDA waren mislukt omdat het CDA geen genoegen wenste te nemen met slechts een wethouderszetel. De PvdA krijgt zeven wethouders, (van één c p verslaggevers) LEIDEN/DEN HAAG - De snelle invoering van de woningdelers- maatregel vorig jaar en de vaag heid van die regeling hebben ge leid tot willekeur en rechtsonge lijkheid. De kortingen waarmee uitkeringsgerechtigden zijn gecon fronteerd, verschillen daardoor van gemeente tot gemeente. Maar zelfs in één gemeente kunnen bij standstrekkers, die zich in een ver gelijkbare situatie bevinden, vol strekt anders worden behandeld. Dit zeggen de stichting BOOG, de landelijke organisatie belangen groepen huisvesting, de bureaus voor rechtshulp in Amsterdam en Rotterdam en de Leidse rechtswin kel. Zij hebben het afgelopen half jaar in een groot aantal gemeenten - waar in totaal de helft van de bij standstrekkers woont - onderzoek gedaan naar de wijze waarop de zo genoemde woningdelersmaatregel is ingevoerd. De resultaten van dat onderzoek zijn verwerkt in het rap port 'Schaalvooroordelen' dat gis teren is aangeboden aan de vaste kamercommissie.voor sociale za ken. Door de woningdelersmaatregel krijgen uitkeringsgerechtigden, die samen met andere mensen met een inkomen in één woning een huishouden voeren - maar met hen niet zijn getrouwd of samenwonen - een korting op hun uitkering. De maatregel werd vorig jaar juni in gevoerd, nadat lange tijd onzeker heid bestond over allerlei details. Veel tijd hebben de sociale dien sten niet gehad om deze maatregel door te voeren: in totaal niet meer dan twee maanden. En dat is vol gens Max van Leeuwen en Loet van 't Westende van de Leidse rechtswinkel goed te merken. Veel zaken kloppen nog steeds niet. De Tweede Kamer bekijkt de maatre gel overigens binnenkort opnieuw. De vijf genoemde organisaties heb ben hun rapport uitgebracht om dat de regering maar een beperkt aantal onderdelen van de regeling wil bekijken. In hun rapport sommen de orga nisaties een groot aantal nadelen van de woningdelersmaatregel op. Een daarvan is dat deze regeling tot grote inkomensachteruitgang heeft geleid bij uitkeringsgerech tigden. Daarnaast worden bij hun ouders inwonende kinderen ge dwongen het huis te verlaten om dat er nauwelijks andere mogelijk heden zijn om aan de korting te ontkomen. Ook heeft de regeling geleid tot sociaal onaanvaardbare situaties en het ingewikkelder wor den van het werk van de sociale diensten. Van 't Westende en Van Leeu wen verklaren voorts dat door de snelle invoering veel gemeenten 'niet de tijd hebben gehad om bij voorbeeld goede vragenformulie ren te maken. Ook in Leiden en een aantal gemeenten in de regio is dat het geval geweest. Daardoor zijn veel mensen onterecht gekort. Om hoeveel mensen het gaat, kun nen ze echter niet bij benadering zeggen. SITTARD (GPD) - Een tiental demonstranten heeft met fluitcon certen premier Lubbers gisteren op een CDA-bijeenkomst in Sit tard het spreken onmogelijk gemaakt. De premier besloot uitein delijk die bijeenkomst te verlaten en naar de voetbalwedstrijd tus sen Fortuna Sittard en PSV te gaan. Na de wedstrijd keerde de premier nog even in de zaal terug om de nog aanwezige CDA-ers mee te delen dat hy een geweldige dag had gehad in 'een provincie met problemen, maar een allemachtig mooie provincie'. Limburg dus. De spreekbeurt van Lubbers had het sluitstuk moeten worden van een werkbezoek aan Limburg. In Heerlen opende hij als mi nister-president het nieuwe kantoor van het Nederlands christe lijk instituut voor de volkshuisvesting. Later gaf hij het startsein voor.de bouw van een nieuwe fabriek van DSM in Geleen. Als CDA-lijsttrekker kwam hij 's avonds naar Sittard voor een spreekbeurt. Een tiental demonstranten maakte hem met scheids- rechtersfluitjes het spreken onmogelijk. Zij wilden hun ongege- noegen duidelijk maken over het Nederlandse lidmaatschap van de NAVO. Toen Lubbers daarop weigerde zijn toespraak te beginnen, bo den de organisatoren de demonstranten aan na afloop over hun grieven te discussiëren. Zij gingen daarop echter niet in. Daarop verkoos de CDA-lijsttrekker de scheid srechtersfluit in het stadion De Baandert, waar juist de tweede helft van de wedstrijd Fortuna- PSV (eindstand 2-2) was begonnen. De ongeveer 100 CDA-ers waren woedend op de demonstranten. De organisatoren van de avond wilden echter niet de hulp van de politie inroepen. Zij vonden het beter de avond af \e gelasten dan de demonstranten met geweld te laten verwijderen. "De avond is een fiasco geworden", zei een teleurgestelde be zoekster van de bijeenkomst. Een organisator van de avond tot slot: "Ik denk dat iedereen naar huis gaat met een kater, en niet van het bier". Een uurtje later nam Lubbers met een pilsje in de hand alsnog het woord. Minister De Korte (binnenlandse zaken) bracht gisteren een dagje door met gemeenteraadsleden uit etnische minderheden, die bij de raadsver kiezingen van 19 maart een zetel verwierven. Het was de eerste keer dat niet-Nederlanders die in Nederland wonen, mochten stemmen en in de gemeenteraden konden worden gekozen. De kersverse raadsleden waren gisteren te gast op het ministerie van binnenlandse zaken. Op de GPD- foto minister De Korte in gesprek met het Almelose raadslid Atabek. Rechts op de foto mevrouw Arda uit Enschede. ME ontruimt in Arnhem kraakpand voor bouw garage ARNHEM (ANP) - In Arnhem heb- ben 125 man mobiele eenheid gis teravond drie gekraakte panden in de binnenstad ontruimd. Onmid dellijk na de ontruiming werd be gonnen met de sloop. De panden moeten plaatsmaken voor een par- Burgemeester J. Drijber van Arnhem besloot tot de ontruiming op grond van artikel 219 van de ge meentewet. Volgens dat artikel kan de burgemeester alle maatre gelen nemen die nodig zijn om ern stige ordeverstoring te voorkomen. Na de ontruiming trokken zo'n honderd krakers en sympathisan ten naar het stadhuis waar zij leu zen riepen uit protest tegen de par keergarage. Op hun terugtocht kwamen enkele groepjes in bot sing met politie op het Velperplein, maar het kwam niet tot ernstige ongeregeldheden. WD en D66 elk een. Er is nog geen verdeling gemaakt van de wethou- dersposten, maar PvdA-lijsttrek- ker Henderson verklaarde wel dat 'je de WD natuurlijk niet kunt af schepen met een lullig sport- en re creatiepostje'. De afgelopen raadsperiode be stuurde de PvdA met alleen D66 naast zich en gedoogsteun van klein links. CDA en WD hebben het de sociaal-democraten zeer kwalijk genomen dat ze na het ver lies van de absolute meerderheid in 1982 linkse samenwerking ver koos boven een brede coalitie. Vooral omdat klein links zijn ge doogsteun twee jaar geleden introk is volgens Henderson nu niet met deze partijen gepraat. Burgemeester Peper (PvdA) van Rotterdam toonde zich verheugd over het breder opgezette college. De PvdA hoopt vooral met een van de regeringspartijen in het ge meentebestuur, in Den Haag meer gehoor te vinden voor de miijoen- tekorten op de gemeentebegroting. Vandaar dat de PvdA in eerste in stantie een voorkeur had voor het CDA als coalitiepartner. F-16 stort neer, vlieger (39) dood DEN HAAG (ANP) - Een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht is gis terochtend omstreeks elf uur neer gestort in de buurt van Seedorf in West-Duitsland. De vlieger, de 39- jarige kapitein R.H.K. de Wijk uit Uden, kwam bij het ongeluk om het leven. Het toestel was afkom stig van de vliegbasis Volkel en voerde een verkenningsvlucht uit. Het is de dertiende F-16 die sinds de ingebruikneming in 1979 is neergestort. Bij de ongelukken met F-16 straaljagers kwamen in totaal 10 piloten om het leven. Op het ogenblik heeft de luchtmacht ruim 150 van deze toestellen in dienst. In vredestijd wordt reke ning gehouden met in totaal 30 van deze ongelukken (zogenoemde vredesverliezen) tot de 'uitfasering' van het toestel in 1990. ADVERTENTIE Sporen uw wielen niet zoals het hoort? Martel uw banden dan niet langer maar rij spoorslags naar het "Fitness-centrum" van Jan van den Broek. Daar bent u verzekerd van eerste klas vakwerk voor een uiterst voordelige prijs. Niet alleen haarfijn uitlijnen, balan ceren of een paar nieuwe banden (alle typen in voorraad). Maar ook voor een nieuwe uitlaat, schokdempers of accu, met 2 jaar garantie. HET FITNESS-CENTRUM VOOR UW AUTO ii ^auc typen in vuunaau;. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ne derlandse regering is pas maan dagavond om acht uur, kort na af loop van de bijeenkomst van Euro pese ministers van buitenlandse zaken in Den Haag, op de hoogte gesteld van de Amerikaanse plan nen om doelen in Libië te bombar deren. Daarbij werd niet gezegd op welk tijdstip de Amerikaanse ver geldingsactie zou plaatsvinden. Dat heeft minister Van den Broek gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. Van den Broek noemde het Amerikaanse bombardement op Libië een niet te steunen operatie. Met die uitspraak ging hij verder dan de Tweede-Kamerfractie van zijn eigen partij, het CDA, die de Amerikanen nog het voordeel van de twijfel gunde. De oppositiepar tijen, maar ook een partij als de RPF, namen fel stelling tegen de Amerikaanse actie, terwijl de VVD sprak van een 'zeer riskante onder neming', die wraakacties tegen burgers elders in de wereld tot ge volg kan hebben. Van den Broek zei door de mede deling van de Amerikanen over de vergeldingsactie volkomen verrast te zijn. Korte tijd daarvóór hadden de Europese ministers immers overeenstemming bereikt over een verklaring waarin zowel Libië als de Verenigde Staten werden opge roepen de uiterste terughoudend- Van den Broek: verrast, (foto ANP) heid te betrachten. Op het ogen blik dat Van den Broek van de Amerikaanse actie hoorde, was de Westduitse minister van buiten landse zaken, Genscher, met de verklaring van de EG-bewindslie- den al op weg naar Washington. De Nederlandse minister heeft toen tegenover de Amerikaanse ambassadeur zijn diepe bezorgd heid en teleurstelling uitgesproken over de voorgenomen actie. In de loop van de nacht, een kwartier voordat de Amerikaanse F-lll- bommenwerpers aan hun vergel dingsactie in Libië begonnen, heeft Van den Broek nog contact gehad met zijn Amerikaanse ambt genoot en hem gewezen op de ver klaring van de EG-ministers en nogmaals om matiging gevraagd. Ook toen werd de Nederlandse be windsman niet verteld hoe laat de actie zou plaatsvinden. Hij hoorde dat pas enkele uren na afloop. Howe Van den Broek ontkende dat de Britse minister van buitenlandse zaken, Howe, al tijdens het beraad van de Europese ministers op de hoogte was van het tijdstip waarop de Amerikanen Libië zouden bom barderen. In de Kamer werd daar over om opheldering gevraagd, omdat de Britten hun vliegvelden beschikbaar hadden gesteld voor de Amerikaanse bommenwerpers. Howe, die daarover tijdens het be raad met zijn collega-bewindslie den zweeg, heeft echter tegenover Van den Broek verklaard dat hy pas na afloop van het Europese overleg over het tijdstip van de ac tie in kennis werd gesteld. Premier Lubbers zei gisteren tij dens een werkbezoek in het Lim burgse Valkenburg niet uit te slui ten dat Howe al tijdens de EG-con- ferentie aanwijzigingen had voor wat de Verenigde Staten tegen Li bië wilden ondernemen. Door ech- Demonstraties DEN HAAG (ANP) - Een kleine honderd mensen hebben gister avond ongeveer een uur lang voor de Amerikaanse ambassade in Den Haag gedemonstreerd tegen de Amerikaanse aanval op Libië. Het protest was inderhaast geor ganiseerd door het Haags Vredes- platform. Een woordvoerder van deze groepering zei dat 'de wanke le vrede' op het spel is gezet. Dit is niet de manier om het terrorisme af te straffen, zo zei hij. Ook bij het NAVO-depot in Ter Apel (Gro ningen) en in de stad Groningen werden gisteren demonstraties gehouden. ter mee te werken aan de verkla ring van de EG-ministers wilden de Engelsen het Amerikaanse op treden wellicht zo beperkt moge lijk houden, aldus Lubbers. Minister Van den Broek heeft gisteren in zyn hoedanigheid van voozitter van de Europese raad van ministers van buitenlandse zaken de Arabische Liga en Egypte uitge nodigd voor een gezamenlijke bij eenkomst om een dam op te wer pen tegen het internationaal terro risme. Volgens Van den Broek zijn de Europese bewindslieden over tuigd van de Libische betrokken heid by terroristische acties, onder meer in een discotheek in West- Berlijn. Harde bewyzen van die Libische betrokkenheid kon Van den Broek de Tweede Kamer echter niet ge ven. Hij verwees naar mededelin gen van de Amerikaanse president Reagan, die hy onbetwistbaar noemde. 'Spierballenpolitiek' De fracties van PvdA, D66 en klein links wezen de Amerikaanse stappen nadrukkelijk van de hand. Het PvdA-kamerlid Ter Beek sprak van de 'spierballenpolitiek van de Verenigde Staten, die het recht meer en meer in eigen hand nemen'. Hy zei dat 'de Rambo's en Rocky's' oprukken (en noemde het 'een klap in het gezicht van de Eu ropese bondgenoten', dat de Ame rikanen zich niets hebben aange trokken van de verklaring van de EG-ministers. Volgens de CDA'er De Boer heb ben de VS terecht een beroep ge daan op het recht van zelfverdedi ging. Maar hij betreurde het dat een oplossing van het conflict daardoor niet dichterbij is geko men. VVD-woordvoerder Voor hoeve toonde zich geschrokken door de militaire vergeldingsactie van de VS. waardoor, zo zei hy. Eu ropa is gebruskeerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5