m Natte cellen, kunstwerk en Tante Siens boompje Voorlichting over mini-containers huisvuil actief in vrije tijd Politie verhuist naar nieuw bureau Langegracht WOENSDAG 16 APRIL 1986 LEIDEN - Bewoners van de Roe mer Visscherstraat en de Spiegel straat in het Morskwartier krijgen vanavond de gelegenheid om hun zegje te doen over de proef met mi ni-containers. In mei zullen in vier Leidse wijken een dikke 5000 mini- containers, ter vervanging van het ophalen van huisvuil in de grijze Vuilniszak. De Roemer Visscherstraat en de Spiegelstraat zijn 'probleemstra ten' als het gaat om de invoering van de mini-container. Er staan na melijk veel bovenwoningen, die - anders dan vele andere bovenwo ningen in Leiden - geen berging op de begane grond hebben. "Er zijn gemeenten waar de bewoners van dergelijke woningen hun minicon- Tol, voorlichter van de reinigings dienst. De reinigingsdienst ziet verschil lende oplossingen voor beide pro bleemstraten. Gedacht kan wor den aan de plaatsing van mini-con tainers voor bewoners die niet over een berging beschikken in de ber ging van bewoners die er wel één hebben. Een andere mogelijkheid is een - wat grotere - container voor een aantal gezinnen, een zoge naamde 'cocon'. Wat het moet worden, de bewo ners mogen het zeggen. Als de vuil niszakken maar uit deze straat ver dwijnen. "We willen één vuilop- haalsysteem", vertolkt Tol het re solute standpunt van de gemeente in deze. Flats De mini-containers zullen een half jaar op proef worden geplaatst in de Stevenshof, Boekhorst, Lage en Hoge Mors, de Vogelbuurt, Raadsherenbuurt en Houtkwartier en de Zeeheldenbuurt. Voor flats die over een stortkoker beschik ken, moet de directie reiniging in overleg met de eigenaar nog een oplossing verzinnen. De bewoners van de Roemer Vis scherstraat zijn de eerste betrokke nen die de gelegenheid krijgen om hun zegje te doen over de mini- containers. Dat gebeurt vanavond, vanaf 19.30 uur, in het optrekje van de speeltuinvereniging in het Morskwartier. Later volgen nog in formatieavonden voor de andere wijken waar de proef gstalte zal krijgen. Swingen Het Leidse Vrijetijdscentrum aan de Breestraat houdt morgen een swingavond met extra lich teffecten. Het LVC is van 20.00 tot 1.00 uur open en gratis toeganke lijk. Duiven PV Leiderdorp hield een wed vlucht vanaf Bergen op Zoom: comb. Reyka 1-3-4-5-6-9, J. Al phen 2, comb. B.G. 7, H. van Laar 8, T.Gijsman 9. Hengelsport (1) Viscollege De Ruii de derde wedstrijd in de Rijn: 1. M. Bergman 675 gram. 3 stuks. 2. Van Weizen 200-2,3. Senteur 175- Hengelsport (2) D.G.V. viste in de stadswate- ren: 1. Hen. Kluivers 278 cm-15 stuks, 2. W. Kluivers 267-13, 3. W. Blom 265-14, 4. H. Kluivers jr. 208-10, 5. B. Ahrens 190-11, 6. J. Kluivers jr. 123-6, 7. J. Kluivers sr. 82-4, 8. W. van Es 32-2, 9. K. Hecke 28-1. Postzegels De Leidse afdeling van Philali- ca houdt morgenavond de laatste postzegelruilavond van dit sei zoen in de kantine van het ly ceum Visser 't Hooft aan de Anto- nie Duycklaan. Na afloop wordt er bingo gespeeld. Honger De Leidse Studenten Ekklesia, Rapenburg 100, houdt morgen een informatieavond in het ka der van de actieweek 'Honger hoeft niet'. Het nut van de Euro pese zuivelhulp aan India zal na een inleiding worden bediscus sieerd. Aanvang 20.00 uur. Muziek De harmoniekapel Werkmans Wilskracht heeft het afgelopen weekeinde een tweede prijs be haald met een optreden op een concours in Alkmaar. Tijdens dit geslaagde optreden werden 'Go- speltime' en Three Folks Sket ches' gespeeld. Het licht is uit, de dozen staan klaar en hoofdagent Du Rieu voert nog een laatste gesprek 8HGAN£ GttOMD wwarcoMMtóDiur -» m*EM Met de benen op tafel in het oude gebouw wachten op het vertrek. De dozen staan klai I De administratie is gearriveerd in het nieuwe gebouw. Het uitpakken en inruimen be gint. LEIDEN - Met zes verhuiswagens werd er gistermorgen begonnen aan de verhuizing van het politie bureau van de Zonneveldstraat naar de Langegracht. Naar het zich vanochtend liet aanzien, zou men vanmiddag klaar zijn. Alleen arres tanten en bewakers zullen nog een paar dagen in het oude bureau moeten blijven, aangezien de nieu we cellen aan de Langegracht nog te nat zijn door vochtoverlast. door Wim Brands foto's Wim Dijkman Op drie punten tegelijk werd er gistermorgen begonnen met ver huizen: Langebrug, Nieuwsteeg en Zonneveldstraat. "We pakken alles trapsgewijs aan, dus zo logisch mo gelijk". vertelt de chef van de geü niformeerde dienst, La Rivière, die naar verluidt "de hele verhuizing in zijn hoofd heeft zitten". Staande voor een groot vel waar op het schema is getekend, zegt hij: "Het belangrijkste is dat dien sten als administratie en recherche zo snel mogelijk kunnen beginnen aan de Zonneveldstraat; daarom hadden zij gisteren alles al klaar staan". "Op dit moment (gisterochtend om tien uur. red.) vertrekt het be veiligd transport: de wapenkamer en wat gevoelige paperassen wor den overgebracht. Beveiligd - daar moet je je trouwens niet bij voor stellen dat we met loeiende sirenes vertrekken, want dat is niet het ge val. Er gaan gewoon wat mannetjes van ons mee voor de zekerheid". Om tien uur werd ook het alarm systeem overgeschakeld naar de Langegracht. (Of zoals iemand van de meldkamer het later in het bu reau zei: "Om 9.43 uur werkten de belangrijkste verbindingen nier"). Wie aangifte wilde doen, moest gis terochtend overigens eei*5t de poli tie bellen alvorens te komen. La Rivière: "Dan krijgen ze van de telefonistes te horen op welk punt ze zich kunnen vervoegen. Op die manier voorkom je heen en weer lopen, ik bedoel, het is wel handig om te weten waar je bij voorbeeld de diefstal van je fiets kunt aangeven. Sommige diensten zijn tenslotte nog niet helemaal Werkte het? Even een truc, de politie maar eens gebeld en ge vraagd waar de diefstal van de fiets kon worden gemeld. Aan de Lan gegracht, klonk het na een korte aarzeling. Moord Wat kan er misgaan? Stel: er wordt een moord gepleegd, wat dan? "Niks", antwoordt La Rivière, "dan gaan we er gewoon op af. De coördinatie is goed. de verbindigen werken, met andere woorden: de toestand mag een beetje chaotisch lijken, maar is dat in werkelijkheid helemaal niet". Wat weer niet wegneemt dat van sommige werkzaamheden de ko mende dagen niet veel zal terecht komen. Zo zal de vreemdelingen dienst tijdens de werkzaamheden niet echt aan werken toekomen. "Belangrijke stukken zitten ten slotte in de verhuisdozen". En de recherche? Ze zijn dan in middels wel verhuisd naar de Lan gegracht, maar zij hebben toch ook stukken nodig? "Jazeker", zegt La Rivière, "maar zij hebben wat ik maar zal noemen een uitrukkoffer- tje. De benodigde stukken liggen onder handbereik". Zoals gezegd zijn de nieuwe cel len aan de Langegracht nog niet klaar voor 'bewoning'. Arrestanten zullen daarom nog een paar dagen aan de Zonneveldstraat moeten vertoeven. "Geen probleem", weet La Rivière, "hier blijft voorlopig 24-uurs bewaking". Voorlichter Graveland over die natte cellen: "Het probleem is een beetje dat ze vrij laat klaar waren. De eerste schade aan het politie bureau Langegracht: een ruit is in gegooid. En als je nu nagaat dat we in het nieuwe bureau flink hebben moe ten stoken om het warm te krijgen, dan begrijp je wel waarom die cel len nog een beetje vochtig zijn". Tijdens de verhuizing moet er natuurlijk dikwijls worden geïm proviseerd. Om een voorbeeld te geven: terwijl er geen stoel meer aanwezig was, alleen dozen, ging de telefoon in de kamer van hoofd agent Du Rieu. Wat doe je dan? Het telefoontje afhandelen alsof je al in het pluche zit. Politiester In het nieuwe gebouw was het kunstwerk van Maya van Hall in middels gearriveerd. Het beeld, verpakt in houtwol, was echter nog niet uitgepakt. Hoewel uitpakken misschien een fout woord is, want het is een heel geval, dat beeld. Het verbeeldt overigens een poli tiester. Een liggende. Mensen die naar het bureau komen om iets aan te geven, of om een andere reden, kunnen in de toekomst dus symbo lisch plaatsnemen op de politie. Waar is de kamer van de voor lichter? We hebben het aan een paar mensen gevraagd en onverander lijk luidde het antwoord: geen idee. Of zoals een politieman zei: "Meneer, ik ben blij dat ik weet waar m'n eigen kanjer is. Sterker nog: ik heb er al moeite mee om die kamer te vinden, laat staan dat ik weet waar de voorlichter zijn ruim te is". Terwijl ons een blik wordt ge gund op commissaris Mostert die in gevecht is met een computertje - "het lukt wel, het lukt wel" - vertelt de voorlichter even later dat het in derdaad wennen is in dit nieuwe bureau. "Maar iedereen weet snel genoeg de weg. Belangrijk is in elk geval dat de belangrijkste dingen hier al functioneren". Zoals de meldkamer bijvoor beeld. Hoewel nog niet alle facili teiten aanwezig zijn, zoals een me dewerker vertelt. "De computer voor de kentekens staat nog op het oude bureau. Gèen probleem hoor. Daar zitten tenslotte ook nog men sen, zodat alles goed kan worden gecoördineerd". Met de cellensignalering is mer nog bezig. Ook niet problematisch: de cellen zijn toch nog te nat vooi bewoning. "Straks kunnen we ir elk geval de cellen in geval var nood automatisch openen?Je hoeft er dus niet eerst naar toe te hollen als er bijvoorbeeld brand is uitge broken". Kantine De weg naar één ruimte hadden de meeste politiemensen overigens snel gevonden: die naar de kanti ne. De distributie van broodjes, koffie en wat dies meer zij liep al als een trein. Helemaal aangekleed is de kantine nog niet. Zo zal er nog een boompje komen ter herinne ring aan de legendarische Tante Sientje. Wie zij was? Ze was een politiefan zoals er geen tweede meer zal komen, meent de voorlichter. In het verle den kwam ze ongelooflijk vaak op het bureau. Steevast had ze een rol Maria-koekjes bij zich. Nadat ze was neergestreken ging ze zich ver volgens - alsof het een erezaak be trof - met de gang van zaken be- Later, ze zat in een bejaardente huis, werd ze altijd opgehaald door agenten. Toen ze stierf bleek dat ze de politie twintigduizend gulden had nagelaten. Van dat geld zal on der meer het boompje worden ge kocht. Maar ook de vitrines voor het museumpje dat op de eerste verdieping wordt ingericht. Dienstjassen en -fietsen. Zij krijgen een plek in het nieuwe politiebureau aan de Lange gracht. Man rijdt na botsing door LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren in het gebouw van de So ciale Dienst een 25-jarige Leide- naar aangehouden die omstreeks twee uur 's middags op de Bree straat tegen een 23-jarige automo biliste was gereden eni er vervol gens vandoor was gegaan. De auto mobiliste, die overigens hoog zwanger was, stond stil om een voetganger over te laten steken; zij liep nekletsel op, maar hoefde niet naar het AZL. De man kon worden aangehouden omdat iemand zijn' kenteken noteerde. Hij bleek on der invloed te rijden. Forse diefstal aan sigaretten LEIDEN - Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van sigaretten - totale waarde vierduizend gulden - uit een winkel aan het Vijf Mei plein. Het gebeurde in de nacht van maandag op dinsdag. De da dels) kwam(en) binnen door de toegangsdeur aan de voorzijde te forceren. Gearriveerd op de binnenplaats aan de Lange gracht. Het eerste rapport zal aanstonds kunnen wor den uitgetikt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4