Hardere toon bij onderhandelingen Steeds 2 star Werkloosheid flink omlaag: zes procent Omroep Holland West mag radiouitzendingen maken PvdA:Het wordt slikken of stikken Jubilarissen bij Voedingsbond FNV Alarm door stroomstoring Verbod om vee te vervoeren iets soepeler Eerste reeks ontslagen bij Aramco TïïDOOim Hogewoerd 177 134001 Biotechnologie thema op driedaags congres WOENSDAG 16 APRIL 1986 LEIDEN - De onderhandelingen voor een nieuw college verharden zich. De PvdA wil WD en Links Leiden de duimschroeven aandraaien. En de WD is boos op Links Lei den om dat die volgens haar niet serieus genoeg onderhandelt. De fractie van Links Leiden heeft gisteravond echter de bereidheid uitgesproken om op een aantal punten compromissen te sluiten. De fractie van de PvdA heeft gis teravond besloten om de gezamen lijke onderhandelingen over de 40 geschilpunten, de prioriteitenlijst én de verdeling van de portefeuil les te beperken tot twee vergade ringen. WD en Links Leiden heb ben nu morgenavond en vrijdag morgen de gelegenheid om daar samen met de PvdA over te praten. Als die beide vèrgaderingen ach ter de rug zijn, doet de fractie van de PvdA een definitief voorstel aan de andere twee partijen. Die heb ben tot donderdag 24 april de tijd daarop ja of nee te zeggen. Volgens PvdA-woordvoerder Dick Tesse- laar wordt het dan 'slikken of stik ken'. "Als één van de twee partijen 'ja, mits zegt, doet zy niet meer mee". Als hierdoor WD of Links Lei den afvalt, bespreekt de PvdA- fractie nog diezelfde donderdag hoe het met de onderhandelingen verder moet. Wat dat betreft staan volgens Tesselaar nog alle moge lijkheden open. Overigens is de aangekondigde ledenvergadering van de PvdA op 22 april verscho ven naar 25 april. Eventueel wordt er 'uitgeweken' naar 28 april. Aanvankelijk waren er eind deze week en gedurende het weekeinde zes vergaderingen gepland tussen de drie partijen. Daarvan zijn er nu dus vier geschrapt. De PvdA heeft voor deze weg gekozen omdat er langzamerhand een flinke tijds druk begint te ontstaan. De partijen hebben nog minder dan twee weken om een nieuw col lege samen te stellen. Tesselaar: "We kunnen niet maar door blijven praten. Als deze onderhandelingen niet slagen, willen wij nog voldoen de tijd over hebben om eventueel met andere partijen te praten. Tesselaar ontkent dat het 'aan draaien van de duimschroeven' iets heeft te maken met de uitspra ken tijdens de ledenvergadering van Links Leiden. Tesselaar: 'Met dit soort 'geflonker' houden wij ons niet bezig". Rob van Lint (Links Leiden) en Fred Kuijers (VVD) wijzen de strakkere strategie van de PvdA op voorhand niet af. Van Lint: "Ik vind het geen probleem als het op deze manier lukt de geschilpunten uit de weg te ruimen. Maar als er LEIDEN - De werkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bollen streek is de afgelopen maand met bijna 570 personen afgenomen. Dat betekent een daling van ongeveer zes procent. Het gewestelijk ar beidsbureau in Leiden noemt dit een gunstige zaak. Vooral ook als dit percentage wordt vergeleken met de totale daling van de werk loosheid vorig jaar. Over 1985 nam de werkloosheid in deze regio met ruim 14 procent af. Per saldo vonden 436 mannen in maart een nieuwe baan. Opvallend is dat in geen enkele beroepsgroep de werkloosheid onder mannen de vorige maand toenam. De grootste daling deed zich voor in de bouw. Daar verminderde de werkloos heid met 154 mannen. Ook in de kantoorsector, bij de 'transportbe- roepen', de horeca, de handel en de landbouw nam de werkloosheid af met tussen de 49 en 22 mannen. De daling van de werkloosheid onder vrouwen had vrijwel volle dig plaats in de Leidse regio. In de duin- en bollenstreek nam de werkloosheid onder vrouwen wel iswaar in veel' beroepsgroepen af, maar deze daling werd teniet ge daan door een toename van werk zoekende vróuwen in de bloembol lensector. De afname van de werk loosheid onder vrouwen werd vrij wel volledig veroorzaakt in vier be roepsgroepen: horeca (-30), handel (-39), onderwijs (-23) en verzorging en verpleging (-36). Het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) merkt op dat het gebruike lijk is dat in deze tijd van het jaar de werkloosheid flink afneemt. Desondanks is er toch sprake van een flinke opleving van de econo mie in deze regio's. De afgelopen maand was er spra ke van een levendige arbeids markt. Het GAB noteerde 1629 uit schrijvingen tegen 997 nieuwe in schrijvingen. Of het grote aantal in- en uitschrijvingen wordt veroor zaakt door kortlopende arbeids contracten, kon niet worden ach terhaald. Toch heeft het geweste lijk arbeidsbureau de indruk dat dit soort contracten slechts een ge ringe rol speelt. Vacatures In maart noteerde het GAB ook een groot aantal openstaande ba nen: 469. Ruim 200 daarvan wer den vervuld dankzij rechtstreekse bemiddeling van het GAB. Eind vorige maand stonden 23 banen langer dan drie maanden open. Een deel van deze vacatures betrof banen voor hooggeschoolde en schaarse specialisten, een ander deel bestond uit laagbetaalde, on aangename banen voor onge schoolden. Veel vacatures waren er in de bouw, de handel, de hore ca, reparatiebedrijven en de niet- commerciële dienstverlening. Het gewestelijk arbeidsbureau verwacht dat de werkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bol lenstreek voorlopig nog wel blijft dalen, ook als de seizoensinvloe den minder zyn. Welke invloed de nieuwe lichting schoolverlaters heeft op de arbeidsmarkt, is nog onzeker. Zeker is in elk geval dat jongeren die een handarbeidsbe- roep zoeken, minder kans hebben werkloos te worden dan vroeger het geval was. Het moeilijkst krijgen het de schoolverlaters met een mavo- of havo-diploma zonder verdere be roepsopleiding. De meeste kansen hebben deze jongeren nog als zy niet teveel op één speciaal beroep mikken. toch nog belangrijke punten blij ven liggen, en de PvdA vraagt dan automatisch een onvoorwaardelijk 'ja' of 'nee', dan vraag ik me af of de PvdA wel bereid is serieus te on derhandelen. Maar goed, dat is nu nog een theoretische kwestie". Kuijers vindt het goed dat er nu snel duidelijkheid komt. "Zodoen de hoeft er niet eindeloos te wor den vergaderd zonder dat er ge schilpunten kunnen worden opge lost. De VVD heeft gisteren na haar fractievergadering een boze brief gestuurd aan de fracties van PvdA en Links Leiden, waarin zij haar opgenoegen uitspreekt over de op stelling van Links Leiden. Deze brief is mede geschreven naar aan leiding van kranteberichten over de gezamenlijke ledenvergadering van Links Leiden. De liberalen storen zich eraan dat Links Leiden hen nog steeds niet volledig zien zitten als college partner, en dat ze deel blijft nemen aan de onderhandelingen in de hoop een goed progressief college programma te krijgen of om de deur voor een progressief college met PvdA en D66 open te houden. "Als één der betrokken partijen thans verklaart dat ze in feite niet bereid is compromissen te slui ten". schrijft de WD, "maar dat ze veeleer afwacht wat er gaat komen en daarbij een echt open overleg weigert, vragen wij ons af of er nog wel een vertrouwensbasis is voor een college zoals dat door de PvdA is voorgesteld" Een belangrijk deel van de me ningsverschillen tussen de libera len en Links Leiden wordt volgens de WD trouwens veroorzaakt doordat Links Leiden weigert het collegebeleid van de afgelopen ja ren voort te zetten. De liberalen voegen er aan toe dat ze "in elk ge val weigeren om mee te doen aan dit soort spelletjes van Links Lei den. De besprekingen moeten op een serieuze wijze worden ge voerd. Er zal (donderdag) dan ook eerst een uitgebreide toelichting moeten komen van de kant van Links Leiden ten aanzien van hun positie", aldus de WD. Van Lint meent dat de WD de kranteberiéhten over de ledenver gadering slecht heeft begrepen. "Wij zijn serieus op het aanbod van de PvdA ingegaan". Hij stelt ook dat Links Leiden het collegebeleid van de afgelopen jaren niet afwijst. Wel heeft deze partij op sommige punten voorbehoud gemaakt. "We hebben de afgelopen jaren tegen enkele zaken oppositie gevoerd. Dan zou het natuurlijk gek zijn als we dat nu zo maar inslikken". PvdA-woordvoerder Tesselaar vindt dat beide partijen moet op houden met dit soort 'kinderach» tigheden'. LEIDEN - De afdeling Leiden van de Voedingsbond FNV heeft gisteravond tijdens haar jaarvergadering in het FNV-gebouw aan de Herensingel een aantal jubilarissen gehuldigd. Op de foto zijn dat (v.l.n.r.) Weyers (zestig jaar lid),J. van Egmond (zestig jaar lid), A.G. Huntelman (veertig jaar lid). W. Holverda (25 jaar lid). A. Beljaars (vijftig jaar lid), P. IJzerman (veertig jaar lid) en N. de Jong (25 jaar lid). Niet aanwezig, maar wel jubilerend waren M. v.d. Plas (25 jaar lid), D. Krayenoord (veertig jaar lid), P. Neuteboom (veertig jaar lid), A.H. Dernee (vijftig jaar lid) en A. Visser (zestig jaar lid). (foto Holvast) Samenwerking met onder meer Rijnland LEIDEN - In een groot gedeelte van de stad viel in de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks een uur of vier de stroom uit Hier door gingen er diverse alarmsyste men af. De politie reed ze allemaal af. Hoe de storing precies ontstond kon men nog niet vertellen. Er wa ren overigens ook stroomstoringen in Wassenaar en Den Haag. DEN HAAG/LEIDEN Staatsse cretaris Ploeg (landbouw en visse rij) heeft het verbod op veevervoer - ondanks de heersende Afrikaanse varkenspest - enigszins versoe peld. Dieren, behalve varkens, uit niet- besmette gebieden, die uitsluitend bestemd zijn voor de slacht, mogen binnen de besmette gebieden wor den vervoerd. Vooralsnog mogen er echter geen dieren aan de vee- markt worden aangevoerd. Het vervoer is wel aan regels ge bonden. Zo mag er alleen tussen vijf uur 's morgens en drie uur in de middag transport plaats hebben via drie controleposten: de Groenoordhallen in Leiden; weg restaurant De Afrit in Vleuten de Meern en wegrestaurant Smits in H.I. Ambacht. De staatssecretaris heeft zes slachtplaatsen aangewezen waar heen het vee mag worden ge bracht. Dat zyn Leiden, Ter Aar, Bodegraven, Den Haag, Naaldwijk en Nieuwerkerk aan den IJssel. Deze slachteryen hebben een ont- stmettingsinstallatie. LEIDEN - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur heeft de regionale Omroep Holland West, waarvan ook de in de Leidse regio operende Omroep Rijnland deel uitmaakt, toestem ming gegeven vanaf 1 januari met regionale radiouitzendingen te be ginnen. Aan de komst van Radio West. LEIDEN - De eerste ronde collec tieve ontslagen bij Aramco Over seas Company wordt deze maand afgehandeld. Directeur Tibbe van het Leidse arbeidsbureau ver wacht dat binnen enkele weken het ontslag voor 148 werknemers definitief zal zijn. Een tweede ron de collectief ontslag volgt nog, waardoor Aramco volgend jaar in totaal 370 werknemers minder zal hebben. Armaco kondigde eind 1985 aan, nadat het een jaar eerder de vesti ging in Leiden had betrokken, het aantal werknemers van ongeveer 500 tot 130 te zullen terugbrengen. Onderhandelingen over een so ciaal plan verliepen daarna zo moeizaam, dat de vakbonden uit eindelijk uit het overleg stapten. Aramco vroeg daarop ontslagver gunningen voor 148 werknemers aan bij het arbeidsbureau. de negende regionale omroep, is vijf jaar gewerkt. De uitzendingen zullen plaatsvinden in het kader van het zendschema van Radio 1, de landelijk/regionale nieuws- en actualiteitenzender, op 88,4 mHz (FM) en worden verzorgd vanuit de Haagse regio. In het schema van Radio 1 hebben de regionale om roepen ongeveer drie uur per dag zendtijd. Het doelgebied is Zuid- Holland noord, met daarin de re gio's Leiden, Den Haag, Delft, de Bollenstreek, de Rijnstreek en het gebied rond Gouda, Midden-Hol land. Vanwege het doelgebied zal Ra dio West in zijn werkwijze enigs zins afwijken van andere regionale omroepen, zo meldt de organisatie. De komende maanden worden de programmaplannen verder uitge werkt, maar Radio West heeft in het verleden al aangegeven dat er een vorm van samenwerking zal bestaan met de lokale omroepen in het gebied. De eerste aanvraag voor zendtijd werd in 1981 ingediend door de toenmalige stichting Regionale Omroep Groot Den Haag. De pro vincie wilde een groter verzor gingsgebied waarna de naam ver anderde in Omroep Holland West. Omroep Rijnland heeft de afgelo pen jaren steeds bedongen dat de regio Leider! in voldoende mate in de programma's van Omroep West zal doorklinken. De uitzendingen van Omroep Rijnland, via de kabel, blijven overigens gewoon door gaan als Omroep West met haar uitzendingen op Radio 1 begint. Joop Walenkamp, voorzitter van Omroep Rijnland, ziet in de komst van Omroep Holland West een ver sterking van de positie van Rijn land. De beslissing van minister Brinkman om een tweede regiona le omroep in de provincie Zuid- Holland een zendvergunning te ge ven (Radio Rijnmond kreeg in 1983 al een vergunning) is ook door de samenwerkingsverbanden van re gionale omroepen met grote tevre denheid begroet als een histori sche stap op weg naar een daad werkelijke landelijke bedekking van regionale radiouitzendingen. lichtreklame Leiden LEIDEN - Biotechnologie is drie dagen lang onderwerp van discus sie tijdens een congres over dit on derwerp op de Leidse universiteit. De Arbeitsgemeinschaft für Phar- mazeutische Verfahrenstechnik (APV), een 1600 leden tellend inter nationaal genootschap voor farma- ceutizche technologie, houdt in de Gorlaeus Laboratoria haar 32ste jaarcongres. Prof. dr. J.A. Roels van Gist-Bro- cades opent de serie lezingen op donderdag 17 april. Hij zal het van af 9.30 uur hebben over biotechno logie en farmaceutische industrie als natuurlijke partners. Prof. dr. A. Baerheim Svendsen van de Leidse Rijksuniversiteit spreekt donderdagmiddag over planten- cel-culturen als produktiemiddel voor medicijnen. Vrijdagochtend is het woord aan prof. dr. R. A. Schilperoort van de Leidse universiteit over de vooruit gang in de genenmanipulatie bij planten. Tevens houdt prof. dr. E. Weiier van de Ruhr Universiteit in Bochum een lezing over 'Radioim munoassay und Enzymimmunoas- say in der Arzneimittelprüfung'. Prof. dr. G. Schwick van Behring- werke AG in Marburg spreekt vrij dagmiddag over toepassingen en verwachtingen van monoclonale antilichamen. Prof. dr. L Flohé van Grünenthal GmbH in Stolberg besluit zaterdag 19 april het congres met een lezing over de gen-technologische ver vaardiging van therapeutisch toe gepast proteïne. Werkloosheidsontwikkeling ine verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureua Leiden behoren: Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg voorschoten Warmond Zoeterwoude Overige Mannen febr. 1986 maart 1986 169 158 658 620 4355 4198 364 347 227 214 Vrouwen febr. 1986 maart 1986 Rayon Leiden Hillegom Lisse Noord wijk Noordwijkerhout Sassenheim Voorhout Overige 249 420 219 Rayon Lisse 1448 1293 830 833 Totaal Gewest 7838 7402 3963 3832 Wie bouwden er mee aan het nieuwe Leidse Politiebureau? A.s. zaterdag presenteren deze bedrijven zich op een speciale pagina in het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad. Voor informatie, bel ons nummer: (07114 49 41 Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Polderpraat (1Polderpraat (2) Waar ééns de koeien graasden en molenwieken draaiden, is in een paar jaar tijd bijna een hele stadswijk verrezen: de Stevens hof. En zoals het bij elke zichzelf respecterende wijk gaat, ver schijnt ook hier sinds kort een wijkblad 'Polderpraat'. De naam is al een voorzet op de toekomst. Want wanneer de polder volledig zal zijn bevlekt, zal behalve de naam natuurlijk niets meer doen denken aan groene weiden en kabbelende slootjes. Oma's en opa's van het eerste Stevenshof-uur kunnen dan te gen hun kleinkinderen vertellen hoe het was toen ze pas in die nieuwe wijk kwamen wonen: slechte bestrating en verlichting, geen winkels, dure stadsverwar ming en aan de rand iets van wat ooit groen was geweest. Dan ha len ze een vergeelde Polderpraat uit de kast en laten dat hun klein kinderen lezen: "Kijk zo was het toen. Nog geen scheuren in de huizen, nog geen bekladderde muren. Ja het was wel even on gemakkelijk, maar later werd het toch een fijne wijk. En zelfs de prijs van de stadsverwarming viel achteraf mee". De kleinkin- dereh staren niet-begrijpend naar het wykkrantje. "Wat een gekke naam is dat opa. Waarom heette dat zo?" Vol geduld zal opa dan uitleggen dat de Ste venshof vroeger een polder was, waar geen huizen stonden, en dat het daar vroeger dan ook Ste- venshofjespolder heette. En de kleinkinderen zullen er maar weinig van snappen. De eerste 'Polderpraat' is deze week verschenen en het moet ge zegd worden, het blad ziet er fris en verzorgd uit. Precies zoals past bij een jonge wijk. Uit zo'n wijkblad kan een binnenstadse Leidenaar overigens veel leren. Bijvoorbeeld dat je als bewoner van een nieuwbouw-flat voor gekke verrassingen kunt komen te staan: "Wat ik erg vreemd vond, was dat ik een balkon op de zijkant heb, wat niet als zoda nig op de tekening aangegeven stond. Daar was die aan de voor kant geprojecteerd. Dat vond ik toch wel heel raar, omdat ik daar geen bericht van ontvangen heb. Typisch". Gelukkig vindt de be woonster het niet erg, want nu heeft ze op een of andere manier meer zon in haar huis, waar zij anders een grote blinde muur had gehad. Maar haar uitspraak opende ons wel de ogen: ver trouw nooit op een bouwteke ning. Voor je het weet zit je in een huis, waarin een kamer ont breekt. Op de tekening stond hij wel, maar in de bouw was daarin niet voorzien. Oom agent spreekt in 'Polder- praat' de jeugd vermanend toe: "Regelmatig wordt er jeugd ge signaleerd in de 'vlekken' waar ze nog volop aan het bouwen zijn. Jongens en meisjes doe dit alsjeblieft niet! Ten eerste is het niet prettig voor de bouwvak kers om de volgende dag te zien dat er enkele pas gebouwde ob jecten vernield zijn; ten tweede is het spelen daar levensgevaar lijk". Verder in het blad de kommer en kwel rond de stadsverwar- Stevenshofiief^ Polderpraat ming. Woningbouwfederatié en energiebedrijf zetten hun stand punten uiteen, wat de redactie van Polderpraat doet verzuch ten: "De spreuk 'gooi het maar in mijn pet' lijkt hier op de juiste plaats, want veel wijzer worden de bewoners van de Stevenshof er nog niet van, We betalen te veel, dat is door beiden toegege ven, maar wie en wanneer er te rugbetaald gaat worden is niet bekend. We hebben dankzij bei den stadsverwarming maar ze la ten ons nu in de kou staan". Polderpraat (3) "Kijk het aardige van die Ste venshof is dat de bewoners zo by hun wijk betrokken zyn", zegt Kees Walle die namens de Stich ting Welzijn de nieuwe bewoners met raad en daad terzijde heeft gestaan en ook zyn steentje aan de Polderpraat heeft bijgedra gen. "In sommige echte oude Leidse wijken heb je dat ook wel. Maar omdat hier alles nieuw is, spelen er hele andere zaken. Daarom bestaat er grote belang stelling voor alles wat georgani seerd wordt". Vandaar ook dat er al een wijkcomité en twee buurt verenigingen in de Stevenshof zijn, die binnenkort samen de- wijkvereniging 'Stevenshofjes- polder' zullen vormen. Op 22 april is de oprichtingsvergade ring. Walle: "Er zijn heel veel jonge mensen in de Stevenshof gaan wonen. En dan kun je natuurlijk een blik welzijnswerkers open trekken om die mensey te bege leiden, maar ze moeten het toch zelf doen". En aldus geschiedde. Zelfs op de - saaie - statutenver gaderingen van het wijkcomité kon je altijd een stuk of vijftien belangstellenden aantreffen. "Weetje dat er ook al een speel tuinvereniging in de Stevenshof is? En met koninginnedag wordt er van alles georganiseerd". In Polderpraat worden nogal wat klachten over de nieuwe wijk geuit. Zo is iemand bang voor de toenemende verkeers drukte, iemand klaagt erover dat station de Vink voor rolstoelge- (archiefToto Wim Dijkman) bruikers onbereikbaar is en by sommige flats is het een troep van jewelste. Zou zo'n wijkblad nog invloed kunnen hebben? Volgens Walle wél. Dat hangt sa men met de oprichting van de wijkvereniging. "Die krijgt drie poten. De redactie van Polder- praat, de werkgroep woonomge ving en een gezelligheidsgroep. Zo'n brief in de rubriek 'Polder- post' over dat station zal op een gegeven moment in de werk groep woonomgeving misschien worden besproken. En dan gaan de mensen toch actie onderne men om daaraan iets te verande- Dat er nog het nodige gebeu ren moet in de Stevenshof blijkt uit het eerste nummer van Pol derpraat: vooral het gebrek aan voorzieningen als winkels en een postkantoor is de bewoners van de voormalige polder een doorn in het oog. En een cartoon maakt gewag van de jeugdige ergernis: gebrek aan sportvcldjes. Zou er in die hele grote polder nou niet één stukje grond voor die jonge ren bechikbaar zyn?

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3