Statenlid: 'Ik denk echt aan corruptie' 'Beste raadslid van Warmond' weg Omstreden afrit bij Leiderdorp verplaatst Van Kuyen: maar één vergadering zijn mond gehouden Relatie Noorlander met ambtenaren te innig? Miljoen bezoekers in zwembad Oegstgeest Boze brief aan bestuur woonwagenschap REGIO LEIDEN WOENSDAG 16 APRIL 1981 WARMOND - Het beste raads lid van Warmond", heeft raadslid Vreeken het net als hijzelf schei dende raadslid Van Kuyen her haaldelijk genoemd. VVD-frac- tieleidster Saris liet zich eens ontvallen dat zij, telkens wan neer Van Kuyen het woord had tijdens raads- en commissiever gaderingen, het betreurde dat hij geen VVD'er was, zo jaloers was zij op zijn spreekvaardigheid. Burgemeester Hendrickx-Vlaar noemde Van Kuyen, gisteravond voor het laatst present als raads lid van de fractie van Progressief Warmond, "een zeer aanwezig raadslid". Zijn bijdragen aan dis cussies in de raad betitelde zij met "veel en zinvol". De burgemeester was voor de ze gelegenheid eens in de raads- notulen van de afgelopen be stuursperiode gedoken. Haar on derzoek had aan het licht ge bracht dat Van Kuyen tijdens maar één vergadering geen woord heeft gesproken. Volgens de eerste burger is Van Kuyen vooral "de man die let op de kwa liteit van de leefomgeving. Dat begon direct al met zijn pleidooi om het roken in de raadszaal te laten". En: "In Warmond heeft milieu problematiek nooit zo sterk ge leefd totdat Van Kuyen hier kwam. Ik denk dat dat iets is waar een raadslid trots op mag zijn". Hendrickx-Vlaar herinner de zich nog dat zij tijdens een be grotingsbehandeling lang niet zo diep op de door Van Kuyen aan gedragen milieu-materie kon in gaan als deze wel wilde, waarop het raadslid had gereageerd: "Het moet toch mogelijk zijn om iets van de hinderwet te zeggen, die is er al sinds 1810". Dankbaar toonde de burge meester zich over de vele advie zen waarvan Van Kuyen, bij het ministerie van volkshuisvesting ruimtelijke ordening en milieu beheer werkzaam als "landelijk hoofd van de hinderwet", de Warmondse ambtenaren heeft Bij is Hendrickx-Vlaar ook het incidentje gebleven tussen VVD'er De Vos en Van Kuyen toen de eerste luidruchtig blijk gaf van zijn ergernissen over de voortdurende interrupties van Van Kuyen terwijl WD-leidster Saris aan het woord was. "Mijn et scheidende PW-raadslid K. i Kuyen. "Het ambtsgebed is telkens terugkerende erger- (archieffoto) interrupties vormen geen blijk van onwellevendheid maar van mijn grote belangstelling voor uw betoog", had Van Kuyen ge reageerd. "Mag ik nog wat terugzeggen", begon Van Kuyen zelf gister avond gretig aan een betoog waarin hij in vogelvlucht zijn po litieke loopbaan doornam. "Het beginpunt van mijn politieke ac tiviteiten ligt in de jaren zestig toen de plannenmakerij rondom de Zwanburgerpolder begon" (inmiddels voor een deel vergra ven tot het recreatie-eiland Kou- denhoorn, red,). Het scheidende raadslid, dat nog deel heeft uitge maakt van het plaatselijke KVP- bestuur maar daar net als wel meer PPR'ers uitstapte, was ook toen al fel gekant tegen suburba nisatie, het aan elkaar vast groeien van dorpen: "Het Groe ne Hart mocht niet dichtebben". "De Zwanburgerpolder, de mooiste polder van Zuid-Hol land. En daar 456 woningen op bouwen. Dat moet gewoon niet kunnen, dacht ik". "In die tijd heb ik geleerd be zwaarschriften te maken, als een echte actievoerder. Tot grote ont zetting van het gemeentebestuur wees uiteindelijk de Kroon wo ningbouw in de polder af', haal de hij een zoete herinnering op. Van Kuyen heeft deel uitge maakt van alle drie de bestuur slagen. "Lid van de Tweede Ka mer (namens de PPR, red.), dat vond ik de mooiste baan, vooral in het kabinet Den Uyl. Gemeen teraadslid, dat vond ik het moei lijkst. Al was het alleen maar om dat je dan tegen de mensen aan loopt die je niet aan een bouw vergunning hebt kunnen helpen. Je moet hard werken en de belo ning valt tegen". "Om als rijksambtenaar te ma ken te hebben met het War mondse milieu, dat heb ik altijd moeilijk gevonden. Ik heb vaak het gevoel gehad dat ik 's och tends (op het ministerie) anders dacht dan 's avonds (in de raad). Voor de Warmondse ambtenaren zal het ook geen pretje zijn ge weest dat ze telkens het landelijk hoofd van de hinderwet op hun hoofd kregen. Maar: eigenlijk moeten alle rijksambtenaren een tijdje in de gemeente gaan zit ten". "Eén ding moet mij nog van het hart en dat was mijn telkens terugkerende ergernis over het ambtsgebed waarmee de raads vergaderingen in Warmond altijd beginnen. Religie en politiek, die twee zaken moet je gescheiden houden. De een mag niet onder de ander lijden. Het laten uit spreken van het ambtsgebed door de voorzitter van de verga dering heeft als groot nadeel dat de suggestie wordt gewekt dat er iets gemeenschappelijks aan de hand is terwijl een gebed juist in dividueel is. Ik ben op zoek ge gaan naar een betere tekst en stuitte op een tekst van een prin cipiële radicaal uit de Bijbel. Het lijkt me beter om die tekst te ge bruiken. Dit is tenminste geen verzoek om bijstand maar een vermaning om goed te besturen. Ik ben benieuwd of het CDA al weet over wie ik het heb", aldus de plagende Van Kuyen. Het bleek te gaan om Jesaja 32: 1-5. Het begint als volgt: Als de koning rechtvaardig re geert en de bestuurders besturen naar recht is ieder van hen een beschutting tegen die wind. WOENSDAG Leiden In den Vergulden Turk - Steenstraai avond van de ver. van Belangstellende! in het Spoor- en tramwegwezen, 20 Rijksherbarium - Schelpenkade, lezin over 'De aanleg van de kleine tuin', 2 Gulden Vlies - Breestraat 125, sie Ruimtelijke Ordening, Openbari Werken en Verkeer, 20 Schouwburg - voorstelling Leids Stu denten Toneel, 20.30 Laktheater - 'Glas' door Studio Hinde rik, 20.30 Kapelzaal K&O - pianoconcert Dimitii Paperno, 20.15 Warmond Bovenzaal Meerpunt - jaarvergaderinj H.G. Warmelda, 19.30 uur. met vanaf 21 uur lezing over het ontstaan veenland. Oegstgeest Parkeerterrein de Voscuyl - voorstelling Circus Renz, 19.15 uur. DONDERDAG Leiden Rosenburch - 5 Meilaan, bloemschik cursus, 14.30-16 uur. inl. 769209/768711 Leidse Volkshuis - Apothekersdijk klussencursus voor vrouwen, 13.30 inl. 149180. Oegstgeest DEN HAAG/VOORHOUT/LEI- of niet is getennist. Maar ik wil dit nist. De uitnodiging die hij heeft DERDORP - Hoewel hij nog niet koste wat het kost aan de weet ko- over echte harde feiten beschikt, durft John Steegh, statenlid voor de PSP/CPN/PPR toch ver te gaan hier niet uit, dan moeten i i zijn beschuldiging. "Ik denk i.. derdaad aan corruptie. Wat hier al lemaal is gebeurd, is meer dan een toevallige samenloop van omstan- met raadslid De Groot gaan praten. Misschien kan hij ons dan nader informeren". Borgman werd twee weken gele- dighedeiL Of die zaak nu wel of den voor het eerst met de vragen r het partijtje tennis en de pro- o rele- contacten die hoge provin- met Noorlander heb ben. Voor mij is er alles aan gele gen om de bewijzen boven water te krijgen". Over het waarom daarvan zegt i de cedurefout geconfronteerd. Wat s zijn eerste reactie? Uitzoeken De gedeputeerde: "Toen ik die het statenlid: "Wat krijg je op deze Va?e".dacht ,ik; we> y?rdo™- manier? Juist, ambtenaren kunnen Anderhalf jaar geleden hebben GS het beleid beïnvloeden. Het gevolg du'de'«k te verstaan gegeven dat daarvan is dat één en dezelfde pro- jf|gjj |a'- -■ jectontwikkelaar ter van wordt. En dat kan niet/ll Steegh - die de vragen het afgelopen moest zijn. Ook al ■"financieelIbe- ®aat *]et «m niets bijzonders je mag als ambtenaar zelfs de schijn v.agc. aan nci niet op.je laden dat 3e dingen zou provinciaal bestuur opstelde'- d°en die niet door de beugel kun- kreeg steun van de PvdA-statenle- den E. van Heemst en A. de Jong. Het stellen van die vragen zag hij als een 'must' toen het Voorhoutse raadslid A. de Groot tijdens een po litiek forum in zijn dorp (half maart) de opmerking maakte over de nauwe relatie tussen de Leider- Noorlander Resultaat? Borgman: "De resul taten van het onderzoek waarover ik nu de beschikking heb, duiden erop, dat er niets aan de hand is. Maar", voegt de gedeputeerde er gelijk aan toe, "het onderzoek sZn'SSwe 'ambtenarend^kwartTan dfl?de1ing!n Dp Pront °P die er betrokken zouden kunnen ?nen?r°ll0e";l™dZad0°r zijn, zijn onderzocht. Het onder- verstuurd is duidelijk. Hierin wordt zelfs melding gemaakt, dat er ook teams van de gemeente Voorhout en Waddinxveen aan het tennistoernooi hebben meege daan. Luister naar woordvoerder Vis van Noorlander: "Het is puur ge fingeerd. Er is niet getennist en ook niet gegeten. Een van de be trokken ambtenaren lag zelfs met een galblaasaandoening in bed en de andere heeft een oogafwijking en kan helemaal niet tennissen. Ik denk dat het een beetje zoeken is. Wij hebben niets gedaan dat niet door de beugel zou kunnen. Noor lander beschikt over een mooie ho telaccommodatie. Wanneer er een eerste paal wordt geslagen, ja, dan wordt dit hier op gepaste wijze ge vierd". Vis vraagt zich wel af waarom er niet mag worden getennist tussen ambtenaren en aannemers. "Over al organiseren aannemersbedrij ven toernooien waaraan ook amb tenaren van gemeenten meedoen. Wat is daar tegen? Wat dit tennis toernooi betreft wassen .wij onze handen in onschuld. Bel Dekker in Warmond (eigenaar van een tennis hall maar op. Je zult te horen krij gen dat we daar al lang geen banen meer hebben gehuurd". i zwembad Poelmeer i OEGSTGEEST - "Zoiets leuks is mij nu nog nooit overkomen", reageerde mevrouw Noordijk verbaasd nadat ze bij de kassa van het Oegstgeester zwembad Poelmeer even apart was genomen door directeur v.d. Bent. Snel werd haar duidelijk gemaakt dat zij op de kop af de miljoenste bezoeker aan het zwembad was. Samen met haar echtgenoot en mevrouw van Nieuw koop die net voor en net na de miljoenste bezoekster binnenkwamen, werd zij door wethouder Van Hazel in de bloemmetjes gezet. Voorts overhandigde deze scheidende bestuurder alle drie cadeaubonnen waar voor badkleding kan worden gekocht terwijl me vrouw Noordijk als extra nog een jaarabonnement voor het zwembad kreeg aangeboden. De miljoenste bezoeker beweerde dat zij vanaf het eerste begin van Poelmeer, in het Oegstgeester zwem bad te water is gegaan. Vooral sinds de instelling van de warmwaterdagen is het bezoekersaantal sterk ge stegen. He eerste jaar waagden 109.000 zwemsters een duik in het diepe. Nu is dit aantal al gestegen naar 150.000. "En omdat he inwonertal voorlopig nog groeit, zijn de vooruitzichten ook erg gunstig. On danks de hoge energiekosten die de warmwaterdagen met zich meebrengen", aldus de wethouder. Er zijn zelfs al wachtlijsten ontstaan voor het populaire baby- en peuterzwemmen. De wethouder rekent erop dat de gemeenteraad deze maand akkoord gaat met de plaat sing van een warmtekrachtinstallatie zodat voortaan met de energie zo effïcënt mogelijk kan worden omge sprongen. Eremetaal voor Voorschoterise raadsleden VOORSCHOTEN - De scheidende CDA-raadsleden S. Offringa J.C.M. Franken hebben gister avond een herinneringsmedaille gekregen van de leden van de raad, De eerste, "het esthetisch en bouw] kundig geweten van de raad", kreeg het ere-metaal omdat zijn verdiensten in de zestien raadsja ren uitstegen boven de verdiensten van een normaal raadslid. "Een hoeder van het dorpsschoon als Franken mag niet ontbreken in eer gemeenteraad", aldus burgemees ter P. Cannegieter. Offringa, sinds '76 raadslid er vanaf '78 fractievoorzitter, is eer] man van het midden. Hij is wijs er mild, luistert, begrijpt en zoekt eenj redelijk compromis. Er valt goed! mee te besturen. Aldus de burge meester. Afscheid namen ook wet houder J. van Leeuwen (PvdA/ PPR), die in de vorige periode Eve- leens opvolgde, en E. de Keuning (WD), vervanger van de verhuisde S.A.C. Begeer. Voorts vertrokken mevrouw W.L. ten Hoopen (WD) en me vrouw J.M.M. Hulscher (WD). De twee laatsten hebben vier jaar in de raad gezeten. Hulscher was door het bestuur op een derde plaats ge zet, maar werd door leden op een net-niet verkiesbare plaats zeven de plaats gezet. De burgemeester noemde haar scherp, secuur en za kelijk: "Ze liet geen telfoutje zitten en eiste in pittige interventies ge degen antwoorden". RESERVEWIELEN - Van vier in Alphen geparkeerde vrachtwagens zijn gisteravond de reservewielen gestolen. Drie van de trucks ston den aan de Nieuwkoopseweg; één bij het sportpark De Bijlen. De to tale schade bedraagt bijna tien mil le. de aannemer zijn uitgenodigd een ochtendje te tennissen en ver volgens een hapje te eten. Noorlan der is echter wel de bouwer van honderden huizen in de Voorhout- se woonwijk Oosthout. Eén dag Waarom bracht De Groot dit - op stuur heb ik toen gezegd: dit ge- het eerste gezicht - toch onschuldige uitje van dc ambtenaren en de aannemer naar buiten? Het raadslid: "Drie maanden heeft er bij de provincie een raads besluit over deze woningbouw zaak in Voorhout gelegen. Ik ge loof dat dit half vorig jaar - in juni - werd ingediend. Omdat gedepu teerde staten geen kans zagen het binnen een bepaalde termijn goed of af te keuren, werd dat besluit met twee maanden verdaagd. De I mededeling van die verdaging gedeputeerde staten bepaalde kwam echter precies eén dag te ken verbieden en de ambtenaren laat. Op louter en alleen formele houden zich daar niet aan, dan zijn gronden was het raadsbesluit toen daar sancties aan verbonden. zoek bij de provinciaal planologi sche dienst (ppd) is nog niet afge rond. Mijn eerste indruk is, dat het om een oude zaak gaat". Wat voor zaak? "Als ik het mij goed herinner ging dit om een etentje na een feestelijke eerste paal. Namens het provinciaal be- beurt niet meer. Nu kan ik alleen maar hopen, dat de ambtenaren zich daaraan hebben gehouden. In dien er verband zou bestaan tussen dat partijtje tennis en de procedu refout, zoals in de vragen wordt ge suggereerd, ja, dan is er natuurlijk wel sprake van een zeer kwalijke zaak". Sancties Borgman is duidelijk. "Wanneer goedgekeurd. Mensen die 1 be- Vraag me niet welke, want dat weet ik niet. Maar ze zijn er". Vooralsnog gaat Borgman er uit, dat het allemaal wel tegen hadden ingediend, bleven met lege handen staan. An ders gezegd: ze kregen niet de kans echter om hun zegje te zeggen. En tot op za\ meevallen. De gedeputeerde, dc dag van vandaag hebben ze dat "Zojets komt bij ons niet voor. We nog altijd met mogen doen. Je mag winen geen gelazer met bouwver- er niets achter zoeken, maar je gunningen en zo. We moeten de kunt er wel van alles achter den- zaak ciean houden. ken". Dat is ook de mening van John Steegh. Hij zegt: "Ik heb voldoen- Leiderdorpse aannemer Noorlander ontkent in alle toon aarden, dat werknemers van zijn de materiaal in handen voor het bedrijf'met ambtenaren stellen van de scherpe vragen. Als pr0vincie zouden hebben geten- ïnderdaad dezelfde ambtenaren van het partijtje tennis zijn betrok- j ken by deze procedurefout, dan denk ik aan corruptie. Juridisch is dit geen bewijs, ik weet het, maar het maakt opzet toch wel een stuk waarschijnlijker". De afrit Hoogmade/Rijpwetering nabij Alberts Corner i 200 meter doorrijden om van de afrit gebruik te maken. i Leiderdorp. Automobilisten moeten in de toekomst Spijt Het was overigens niet de eerste keer, dat provinciale ambtenaren zich lieten fêteren. Ook in 1983 was r sprake van 'snoepreisjes'. Gede- Gemeenteraad Voorschoten klaagt over lasten Leidse kamp VOORSCHOTEN-In een brief aan steld om brieven te schrijven het woonwagenschap en de daar- deelnemende gemeenten gaat puteerde staten zeiden toen dat de gemeente Voorschoten haar al hieraan paal en perk zou worden gesteld. Over het gebeurde rond de procedurefout met het raadsbe sluit van Voorhout betuigden zij hun spijt. Wat is er waar van de nauwe contacten tussen ambtenaren en bouwbedrijf Noorlander? Is er ge tennist? Gedeputeerde J. Borgman zegt als verantwoordelijk provinciaal bestuurder: "Ik weet niet of er wel gemene ongenoegen omschrijven rond vooral het Leidse kamp. Dit dat de gemeente, heeft de gemeenteraad gisteravond besloten. bestuur, andere gemeenten en pro vincie. PvdA/PPR en VVD zaten toen nog op een hardere lijn. De radicaal-socialisten vonden met ande- in een andere juridische wordt gegoten. Gisteren voerde de WD a dat ten totdat er wagens zijn vertrok ken naar de kleine kampjes in de regio D66 ten slotte opperde dat bur- het voorlopige partij-standpunt gemeester en wethouders de raad regiogemeenten, het bestuur naar huis moet sturen omdat het "niet doet wat het kan om de kos- Energiekosten worden op dat ten laag te houden". De VVD kamp nauwelijks in rekening ge- vreesde wanbeleid en vroeg zich af half op de hoogte moeten brengen van de vorderingen. "An- provincie het benodigde bedrag ders krijgen we weer een begroting gewoon af. De PvdA/PPR-fractie die in een maand door de raad niet houdbaar is. Als de gemeente niet betaalt, dan schrijft de bracht en Voorschoten moet daar om 35.110 gulden extra betalen. Tijdens een gecombineerde of Voorschoten nog wel een bijdra ge moet blijven leveren. D66 op perde dat het plaatje al beter ligt missievergadering, vorige week wanneer het kamp -' vindt dat een brief niet voldoende is. De gemeente moet er bij het be stuur op aandringen op korte ter mijn maatregelen te nemen om 'niet-betaling van energie' tegen te gaan. Het schap hoeft daarmee. moet worden gejast", aldus Ai- kens. Wethouder L. Marselis (CDA) was het er allemaal "best mee eens". Ook de CDA-suggestie om gemeenten die standplaatsen realiseren, te vrijwaren van extra dinsdag, had het CDA al voorge- nog steeds verantwoordelijk zijn' - wat de partij betreft, niet te wach- verhuiskosten, nam hy ter harte. HOOGMADE/LEIDERDORP - De omstreden afrit Hoogmade/Rijp wetering op rijksweg A4 zal wor den verplaatst. Kunnen automobi listen de snelweg nu ter hoogte van Alberts Corner in Leiderdorp ver laten, in de'nabije toekomst zullen ze 200 meter door moeten rijden. Aanleiding tot de ingreep is het mistongeluk geweest, nu twee jaar geleden, waarbij meer dan hon derd auto's betrokken raakten en zeven mensen de dood vonden. Nog eens 25 automobilisten raak ten bij dat chaotische gebeuren ge wond. Nadat de brokstukken waren op geruimd kwam bij stukjes en brok jes naar boven dat juist dit stukje rijksweg, tussen Zoeterwoude en Hoogmade, heel wat gevaar ople vert. Op- en afritten (als bij Hoog made) zijn vreselijk kort. Vlucht stroken ontbreken veelal. En de te verplaatsen afrit ligt erg ongeluk kig: pal na een benzinestation. Au tomobilisten die de situatie niet kennen plegen dikwijls in de war te raken. De afrit is, kortom, her haaldelijk aanleiding tot (bijna)on- gevallen gebleken. De burgemeesters van Woubrug- ge, Alkemade en Leiderdorp kaart ten een en ander aan in een 'brand brief aan minister Smit-Kroes. Waarna uiteindelijk vorig jaar de Raad voor de Verkeersveiligheid met suggesties kwam om het stuk rijksweg veiliger te maken. De ver plaatsing van de afrit Hoogmade was één van die suggesties. Het is de bedoeling dat de te ver plaatsen afrit wordt samengevoegd met de oprit richting Amsterdam, die even verderop op Hoogmadens grondgebied ligt. Rijkswaterstaat en Provinciale Waterstaat zijn mo menteel druk bezig om de daar voor benodigde gronden aan te ko pen van Hoogmadese particulie ren. Het is nu afhankelijk van de verloop daarvan wanneer de nieu we op- en afrit in gebruik'kan wor den genomen. Provinciale Water staat hoopt en verwacht de nieuwe op- en afrit gereed te hebben op het moment dat de omleidingsweg in gebruik wordt genomen, medio 1987 Tegelijkertijd wordt de 'over steek' voor (brom)fietsers vanaf Hoogmade naar Leiderdorp veili ger gemaakt opdat ze niet langer in de knel komen'door het snelver keer. Voor hen wordt een eigen 'oversteek' aangelegd naast het huidige viaduct over de rijksweg. Het fietsersviaduct sluit bij de Per sant Snoepweg in Leiderdorp aan op een tunneltje. Momenteel wor den daar grondwerkzaamheden voor verricht. Naar verwachting wordt eind dit jaar begonnen met de werkzaamheden voor het via duct zelf. Circus De voorstellingen van circus Renz in Oegstgeest zullen worden verplaatst naar het parkeerter rein van sportcomplex de Vos cuyl. Het marktterrein aan de Lijtweg waar Renz aanvankelijk zijn tenten moest opzetten, is te klein gebleken. De voorstellingen beginnen vandaag om 15.00 en 19.15 uur. Donderdag is er alleen de middag voorstelling, aanvang 16.15 uur. LEIDSCH iDAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2