'Mijn leven heeft nu politieke inhoud' Raakpunten ondanks verscheidenheid Jackson Browne wil Amerikaanse leugens aan de kaak stellen Apostel van de zelfkant AMSTERDAM (GPD) - „Ik heb I een paar jaar nodig gehad om orde op zaken te stellen in mijn privé- leven. Veranderingen die uiteinde lijk hun weerspiegeling kregen in jmijn muziek". Jackson Browne (36) is een tijdje weg geweest uit het felle licht van de schijnwer pers. De zwaarmoedige zanger van weleer, die zijn persoonlijk lief en leed altijd met maatschappelijk en gagement wist te verbinden, mani festeert zich nu als een voorvechter van een groter politiek bewustzijn in Amerika. Browne's boodschap viel onlangs al te beluisteren in WDR's laatste nachtelijke RockPa- last. Zijn nieuwe LP 'Lives in the Balance' laat aan duidelijkheid niets te wensen over en dit neg aar kunnen de Nederlandse fans hun al bijna verloren gewaande idool terugzien op de concertpodia. Een monoloog in etappen. „De afgelopen jaren .stonden in het teken van bezinning en veran dering. In verband met een schei ding heb ik een periode van rechts zaken achter de rug, wilde meer aandacht geven aan de opvoeding van mijn zoon, ben veel gaan lezen over de Amerikaanse buitenlandse politiek en heb een paar trips Nicaragua gemaakt, waar ik wat zangers een plaat heb opgeno men. Vanaf het moment dat Ro nald Reagan aan de macht kwam heeft mijn leven langzaam ma< ker meer politieke inhoud gekre gen. Mijn vorige plaat 'Lawyers in Love' had die geladenheid al, maai veel mensen begrepen de satire niet. Deze LP is daarom nog een Jackson Browne: "Het moet toch mogelijk zijn steun aan de armsten te stuk directer". geven, zonder dat in ruil daarvoor een luchtmachtbasis mag worden ge- „Wanneer Amerika zegt dat ze opend". (foto gpd) voor vrijheid opkomt en vrienden helpt, dan vraag ik openlijk of die corrupte dictators met 'de onder drukking van hun eigen bevolking werkelijk iets met onze democratie en vrijheidsidealen hebben uit te staan". „Op de hoes van 'Lives in the Ba lance' staat een afbeelding van het Vrijheidsbeeld in de steigers. Ame rika is namelijk bezig met het op knappen van ons nationale sym bool. Het draait echter uit op een puur cosmetische behandeling. Men is trots op het symbool, maar ik denk dat het belangrijker is te kijken naar de werkelijke beteke nis van vrijheid op dit moment. Mensen die in mijn land Salvado raanse vluchtelingen verborgen houden voor de immigratiedienst horen straffen tot twintig jaar cel eisen. Dit is een vreselijke tijd om als Amerikaan hoogdravend over 'vrijheid' te praten. Ik stel daar vra gen over in mijn nummers. Ook om aan de weet te komen, hoe ik zelf en hoe de wereld in elkaar zit. Dat doet denk ik niets af aan de intimiteit van mijn muziek". Boerenkar „Helaas hebben veel Amerika nen - en zeker onze regering - wei nig geleerd van Vietnam. In plaats van nadenken, hijsen we momen teel weer de vlag in Centraal- en Latijns-Amerika. 'Dit keer zullen we wèl winnen'. Ik heb het hoge militairen letterlijk zo horen zeg gen. Het is datgene wat een film als 'Rambo' wil uitbeelden. Een stukje geschiedenis dat herschreven moet worden. Laten zien dat we die oorlog wel degelijk konden 'Rocky IV' is precies het Leidse ateliers in De Lakenhal LEIDEN - Een jaarlijks terug kerend onderdeel op het pro gramma van de Lakenhal is de tentoonstelling 'Leidse ate liers', waarop een drietal Leid se kunstenaars recent werk kunnen presenteren. Thom Ge- raedts, Trees Klijn en Jacqueli ne Ravelli zijn dit jaar uitverko ren om deel te nemen aan de zesde tentoonstelling in deze reeks. Zoals voorgaande keren gebruikelijk was, gaat ook deze expositie vergezeld van een los bladige uitgave met documen tatie over de drie kunstenaars en hun werk. De alfabetische volgorde los latend, komen we aan het begin van de tentoonstelling terecht bij de afdeling van Trees Klijn. De drie etsen uit de serie 'Chia roscuro' bevatten nog altijd de krachtige vormen en contras ten die men van haar grafiek gewend is. Bij de tekeningen en schilderingen in gemengde techniek is een nieuwe wen ding in het werk te vinden die het gevolg is van een vernieuw de expressie waarin de Nieuwe Tentoonstelling 'Leidse ateliers VI' - queline Ravelli, tot 9 juni. Stedelijk 28-32, Leiden. Geopend di. t/m za. va Figuratie sporen heeft nagela ten. Het beste voorbeeld hier van geeft 'Walkabouts', een uit vijf series van. drie schilderin gen bestaand stuk dat met zijn kleurrijke figuratieve en (semi- )abstracte vormen een levendig beeld oproept. Nieuw zijn ook de schilderin gen op groot formaat uit de se rie 'Tell me a story'. De gecom bineerde schilder- en teken techniek laat hier zeer sterk de tekens uit de persoonlijke the matiek van Trees Klijn naar vo ren komen. Zij herhaalt bepaal de vormen zoals de driehoek en de slakkenhuisvorm of op handschrift lijkende tekens; de betekenis van deze symbolen is helder uiteengezet in de bege leidende tekst. Verder wordt hierin gesteld dat het in Trees Klijns werk gaat om de autono- Studenten spelen toneelpuzzels 'De echte inspecteur Hound' en 'Naar Margritte' van Tom Stoppard door het Leidsch Studenten Tooneel. Regie: Hans Luyendijk. met: Jack Patijn, Lodewijk Cobben, Miranda Schouten, Stanislaus Robbers, Ran dy Castelein, Judith Abraham, Dick Bonarius, Martin Samsom, Michiel Kareis, Tine Joustra, Valesca de Voogd en Jaap Metzlar. Gezien op 15 april in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Van de twee korte stukken, die het L.S.T. tesamen als de grote produktie van dit jaar uitbrengt, is 'De echte in specteur Hound' het leukste. Dat komt, omdat daarin twee toneel recensenten een hoofdrol spelen; misschien een wat narcistisch ar gument - maar ach, een hoofdrol voor toneelcritici komt nu een maal niet alle dagen voor. Het aardige is juist, dat de heren criti ci op een geraffineerd in elkaar gezette manier bij het toneel stuk, dat zij geacht worden te beoordelen, aktief betrokken ra ken. Zo ontstaat een spel met schijn, werkelijkheid en toneel werkelijkheid, waarvan Stop pard een vermakelijke puzzel heeft gemaakt. Het L.S.T. koos terecht voor een lichtvoetige ens- cènering. Aan de ene kant biedt het te spelen stuk in het stuk vol op mogelijkheden om een paro die te maken op een typisch En gelse toneelthriller. Anderzijds kun je de toneelkritiek op de hak nemen en karikaturaal neerzet ten. Anders gezegd: er is genoeg speelplezier, want het stuk levert een pracht van een alibi om wat nadrukkelijker en overdrevener te mogen acteren. Voor het stuk in het stuk is de stereotiepe costumering pas send. Opdat de critici naderhand niet al te zeer uit de toon vallen, moeten ook zij van begin af aan een toneelmatige aankleding dragen. Mede door het aarzelen de begin van de beide acteurs gaat deze kleding aanvankelijk ten koste van hun geloofwaar digheid. Ook het einde van het tweede stuk verklaart niet alles. Over bet algemeen waren in dit merk waardige verhaal de spelpresta- ties ondanks de moeilijkheids graad beter. De regisseur heeft hier voor een aantrekkelijk span ningsveld tussen toneelbeeld en tekst gezorgd. Dat toneelbeeld ontstaat overigens op een origi nele manier uit het decor van vóór de pauze. Wat hij echter met die fietsen heeft beoogd, is een volslagen raadsel. In het eerste stuk hoorden ze niet, en voordat het tweede goed begint, 'verdwij nen' ze in de toneelkap. In elk ge val levert het een leuk plaatje op. WIJNAND ZEILSTRA Thom Geraedts, Trees Klijn en Jac- tuseum De Lakenhal, Oude Singel 10-17 uur. Zon- en feestdagen van mie van deze beeldtaal waarbij van de bezoeker in eerste in stantie een objectieve beschou wing wordt verwacht. Het lijkt bijna een onmogelijke opgave om onbevangen te kijken en het eigen gevoel uit te schake len, temeer daar het werk een sterk beroep doet op de ver beelding. De rondgang gaat verder naar de door Thom Geraedts ingerichte ruimte. Het verbin dend element van deze inge houden presentatie is de grote, vierkante spiegel in het midden van het vloeroppervlak. Langs de afzonderlijke werken lo pend ervaart men de ruimte als een eenheid door de weerspie gelende beelden. In Geraedts beschilderde re liëfs hebben details of alledaag se dingen zoals het patroon van verftoetsen of de bevestiging van de stukken nadruk gekre gen. De inleiding bij het werk getuigt van dichterlijke en mu zikale inspiratie. Wat het laatste betreft wordt Geraedts' exposi tie vergeleken met de absolute muziek - het werk verbeeldt niet iets maar verwijst slechts naar zichzelf. Groene doos Jacqüeline Ravelli geeft in een eigen beschrijving weer wat haar bezig houdt - de rela tie tussen ruimtelijke ervarin gen en architectonische gege vens. Zij doet dit door middel van strakke en vaak effen be schilderde houten objecten. Deze constructies kunnen de vorm hebben van een open of gesloten ruimte of herinneren aan houten omlijstingen. De objecten, die op één na onzicht baar aan de muur zijn beves tigd, zijn verdeeld over een gro te zaal en een kleinere ruimte maar los van deze opstelling is het werk minder sterk als een geheel gepresenteerd dan bij Thom Geraedts. Wel brengt de onderlinge wisselwerking een onverwacht object met zich mee door de tegenstelling tus sen een blauwgekleurde platte vorm op de grond en de plati- sche objecten langs de muur. Eén van de ruimtelijke erva ringen is treffend tot uitdruk king gebracht in een groene, opengewerkte 'doos' met een zwart geverfde binnenkant; wanneer namelijk het zonlicht door het raam valt komt het ob ject overeen met 'een ruimte bepaald door schaduw'. Het uitgebreide gebied van de ver houding tussen vorm en ruimte wordt verder verkend in een tweetal tekeningen die anders dan debeheerst overkomende sculptuur op expressieve wijze een ruimte verbeelden. Ondanks het uiteenlopende werk op deze tentoonstelling - zijn lichte raakpunten aanwijs baar in de nadruk op de zelf standigheid van het werk bij Trees Klijn en Thom Geraedts enerzijds en de fascinatie voor vlakke en ruimtelijke vormen bij opnieuw Geraedts en Jac queline Ravelli; misschien is de plaatsing van Geraedts werk ook niet geheel toevallig? NANCY STOOP Frankie Miller ook naar Lochem LOCHEM - De organisatie van het festival Lochem 7000 heeft drie nieu we namen aan het programma toegevoegd: de blanke soulzanger Frankie Miller, de Australische hitgroep Mental as Anything en de Nederlandse band Blue Murder, die het de laatste tijd goed doet met 'Talk Talk' en 'Stalking the Deerpark'. Het programma bestaat verder uit Big Country, Nina Hagen, Manu Dibango, Billy Bragg en Gin on the Rocks. Lochem 7000 wordt gehouden op Hemelvaartsdag, 8 mei. Er zijn inmiddels 5.000 kaarten in de voorverkoop verkocht. DANSTHEATER - Het Nederlands Danstheater geeft op zaterdagavond 26 april een voorstelling in het Circustheater in Scheveningen, tijdens welke een nieuw ballet van Jiri Kylian in première gaat. Het betreft 'Si lent Cries' op muziek van Debussy's L'Après-Midi d'un Faune'. Kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar bij K&O, die ook voor het busver voer - vertrek om kwart over-zeven vanaf «nolen De Valk - zorgt. zelfde verhaal. De film suggereert dat de Russen ons in technologie enorm overheersen. De Amerikaan is de noeste werker, die met blote handen een boerenkar uit de sneeuw moet trekken en uiteinde lijk als 'het goede' zegeviert over 'het kwade'. Ik heb geen van de films in z'n geheel gezien. Ik peins er alleen nog over hoe ik dat wèl zou kunnen, zonder er een cent voor te betalen". „Ik stel onze buitenlandse poli tiek in mijn teksten aan de kaak, omdat ik me afvraag of Ronald Reagan werkelijk in democratie gelooft. Reagan is de cowboy ge bleven, die vasthoudt aan het idee dat je net zo slecht moet zijn als de door Dolf Ruesink boeven die je bestrijdt. Wie het daar niet mee eens is, wordt al snel uitgemaakt voor een communis ten-helper. Het nare is dat Amerika zo weinig in praktijk brengt van zijn eigen vrijheidsidealen. We zet ten overal dictators neer, geven ze genoeg geweren en beginnen in pa niek te raken als er omwentelingen komen. Hoe heeft onze vriend Mar cos het zo lang kunnen uithouden, waar is de steun aan de arme Phi- lippijnen werkelijk gebleven? In de onroerende goederen en de kleerkast van mevrouw Marcos. Somosa was, zoals ze hier zeggen, 'a son of a bitch', maar dan wel de onze. De Amerikaanse buitenland se politiek is er tot dusverre een ge weest die vrij gekozen regeringen omver liet werpen. Guatemala in 1955, Chili in 1972. Democratieën van socialistische sigatuur die wij om zeep hebben gebracht". V oedselverdeling „Eén plaat, één film of één boek zal mensen niet op andere gedach ten brengen. In combinatie met wat men hoort op de radio, ziet op tv of leest, kan mijn muziek echter invloedrijk zijn. Wanneer ik zing dat een regering liegt tegen haar volk en het land meesleurt in nieu we oorlogen, dan zet dat hopelijk mensen aan het denken. Er is hoop, al blijven de Amerikaanse media doorspekt met zelfingeno menheid en chauvinisme. News week en Time, de talkshows op tv, bekijk het allemaal maar eens. Ie mand vertelde me eens heel cy nisch: 'De hele wereld kijkt met belangstelling naar Amerika en Amerika kijkt alleen belangstel lend naar de televisie'. Wat dat be treft vind ik het een goede zaak dat er Aid Festivals voor Afrika zijn ge komen. Voor mensen in de States is het meer dan nuttig dat ze eens buiten de landsgrenzen leren kij ken. Niet alleen eigen aspiraties nastreven, maar ook eens luisteren naar anderen". „De inspanning van popmuzi kanten voor Afrika moet verder gaan dan een simpele uiting van fi lantropie of goedgeefsheid. Hope lijk komen we bij meer fundamen tele vragen. Hoe er een goede voed selverdeling in de wereld komt en wanneer de nucleaire bewapening als grootste bedreiger en verspiller op aarde een halt wordt toegeroe pen. Kernbommen worden ge maakt met het argument dat ze er zijn om niet te gebruiken. Laten we het geld uitgeven aan nuttige en noodzakelijke dingen, die de mens wèl kan gebruiken. Ik ben zo bang dat de mensen in Ethiopië neerval len als vliegen voordat er werkelijk wordt geholpen. Amerika helpt maar al te vaak de machthebbers om hun onderdrukking voort te zetten en heeft te weinig oog voor hen die werkelijk hulp nodig heb ben. Het moet toch mogelijk zijn om ook steun aan de armsten te ge ven, zonder dat in ruil daarvoor een luchtmachtbasis geopend mag worden?". Boulevard „Hoewel veel van de idealen uit de jaren '60 verloren lijken te gaan. zijn er toch dingen die me weer hoop geven. 'Down Town', niet door iedereen begrepen, gaat daar over. Hoe mensen uit verschillen de culturen en afkomst prettig sa men kunnen leven, samen op een zaterdagavond uitgaan, over de boulevard lopen, uit een kerk ko men of naar de bioscoop gaan. Als ik zing over 'the future stocks the American Dream' dan betekent dat letterlijk een toekomst die aan een hoop van onze idealen ruimte biedt. 'The American Dream', dat is mijn toekomst: mensen die ge noeg te eten hebben, niet langer le ven onder een dictatuur, kinderen die onderwijs krijgen zoals dat be hoort en volkeren die werkelijk vrij zyn. Weet je wat ik nog wel eens zou willen? Economie stude ren. Om wetenschappelijk aan te tonen dat er een eerlijke verdeling van welvaart mogelijk is. Ik voel dat ik gelijk heb. maar ik kan het niet bewijzen". Jean Genet op 70-jarige leeftijd. Jean Genet in Parijs overleden (GPD/ANP) - De Franse schrijver Jean Genet is op 75-jarige leeftijd in zijn woning in Parijs aan kanker overleden. Binnen twee dagen verliest Frankrijk twee van zijn belangrijke auteurs van deze eeuw: Simone de Beauvoir en Jean Genet. Hoewel ze allebei nauwe relaties hadden met het existentialisme, was het verschil in waardering groot. Want genoot Simone de Beauvoir al tij dens haar leven maatschappelijk aanzien, Genet moest tot zijn 73ste wachten voor hij een staatsprijs kreeg: de Grand Prix National, die hij ook nog met vijftien andere kunstenaars moest delen. Jean Genet was in zekere zin een voortzetting van de Franse poètes maudits als Villon. Rimbaud en Verlaine. Hij werd in 1910 geboren in Parijs, maar zijn vader heeft hij nooit gekend, zijn moeder liet hem in de steek en het armbestuur dropte hem op het platteland. Op zijn tiende jaar zou hij ten onrechte van eert diefstalletje beschuldigd worden, hetgeen de jonge Genet deed besluiten dan ook maar écht het pad van de misdaad op te gaan. Het resulteerde in een tientallen ja ren lange zwerftocht langs verbete ringgestichten en gevangenissen en inlijving in het Vreemdelingen legioen. In 1948 werd hij tot levens lang veroordeeld en we zouden misschien weinig meer van Genet hebben vernomen indien niet een aantal schrijvers als Sartre, Coc- teau en Gide voor hem in de bres waren gesprongen. Enkele van zijn beste stukken schreef hij in de ge vangenis. Hij verklaarde ooit al leen te schrijven om uit de gevan genis te blijven. Het was diezelfde Sartre die vier jaar later in zijn indrukwekkend essay 'De heilige Genet, martelaar en komediant' een forse impuls gaf aan de literaire reputatie van deze apostel van het kwaad, zoals hij wel is gekarakteriseerd. Met name zijn romans zijn sterk autobiogra fisch van karakter en verhalen van zijn zwerftochten door heel Euro pa. Genet nam geen blad voor de mond over zijn misdaad, zijn ho moseksualiteit en zijn leven als prostitué. Hij introduceerde in het Franse literaire leven aan aantal ar gots - 'dieventalen - uit de ver schillende milieus die hij frequen teerde en dat zal de Franse bour geois in de keurige jaren van de wederopbouw ongetwijfeld diep geschokt hebben. Toch hadden enkele literatoren al vroeg door dat Genet meer was dan een enfant terrible, dat hier ge sproken kon worden van een kun stenaar die de misdaad niet culti veerde, maar tot kunst verhief. In zijn essay vindt Sartre de valse be schuldiging van diefstal van Genet op tienjarige leeftijd bepalend voor diens verdere leven: hij vergelijkt hem met de engel die uit het para dijs wordt verdreven. In die zin is Genet ook een poète maudit, een dichter die gedoemd is tot een le venslange zwerftocht langs de zelf kant van de samenleving. 'Door ons te besmetten met zijn slecht heid, verlost Genet zichzelf daar van. Met ieder boek wordt deze be zeten man meer meester over de demoon die bezit van hem heeft genomen', schreef Sartre. Genet was een scherpe observa tor, zowel in zijn autobiografische werken als Notre Dame des Fleurs en Journal d'un Voleur, het beken de Dagboek van een Dief. Maar in zijn over de gehele wereld gespeel de toneelstukken liet hij zien dat ook hij maatschappelijke proces sen met een grote helderheid door zag. Of het nu om macht ging (in Les Bonnes), om het vraagstuk van de rassendiscriminatie (Les në- gres) of de oorlog (Le Balcon) Dit laatste stuk is met groot suces door de Comédie Francaise opgevoerd. Ondanks zyn lange reeks literai re successen is hij tot aan zijn dood een zwerver gebleven. Hij maakte lange reizen door Europa zonder dat zelfs zijn uitgever wist waar hij zat. In Parijs verbleef hij gewoon lijk in een hotel, waarvan slechts weinigen het adres kenden. Genets laatste werk, Querelle. werd door Fassbinder verfilmd. Het was ook diens laatste film. De parallel is treffend: twee kunste naars die hun turbulente persoon lijke leven in dienst stelden van de kunst en op deze wijze een treffend stempel drukten op deze eeuw. 1 (16) Living doll - Cliff Ri chard Young Ones 2 Jeanny - Falco 3(7) Kiss - Prince and the Re volution 4(4) Absolute Beginners - David Bowie 5(2) The promise you made - Cock Robin 6(9) Just buggm - Whistle 7(3) Conga - Miami Sound Machine 8(5) Harlem shuffle - Roling Stones 9 (13) A different corner - George Michael 10 6) Borderline - Madonna 11 (14) Don't waste my time - Paul Hardcastle 12 8) Zonder jou - Erik Mesie 13 (19) A kind of magic - Queen 14 (12) Cry to heaven - Ellon John 15 (11) When the going gets touch - Billy Ocean 16 (10) Burning heart - Survi- 17 (18) Move away - Culture Club 18 (17) Jericho - Simply Red 19 (25) A love bizarre - Sheila E 20 (15) Kyne - Mr Mister 21 (31) Don't you want my love - Nicole 22 (28) I won't steal away - Ti me Bandits 23 (21) Alice 1 want you just for me - Full Force 24 (39) Geil - Bruce Bongo 25 (23) Living in another world - Talk Talk 26 (30) Dreaming of you - Dolly Dots 27 Reach - Gerard Joling 28 (20) Brother Louie - Modern Talking 29 (35) Ik dans dus ik besta - Het Goede Doel 30 (34) Het is nog niet te laat - Frank Affolter 31 (22) Tonight - Ken Lazlo 32 Waltzing Mana - BZN 33 (32) Suspicious minds - Fine Young Cannibals 34 (26) Island love - Demis Roussof 35 We've got tonight - Anita Meyer Lee Towers 36 Just like that - Gemini 37 Diggin your scene - The Blow Monkeys 38 De beloning - Frank Boeyen Groep f37j Two fools in love - Lori Spee Gary Brooker 40 (36) Ik wil een baan - Jantje Koopmans (Stichting Ned. Top 40)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25