Omwonenden tegen nieuwe vergunning voor vatenbedrijf 'Geld van gemeente hebben we niet nodig' Katwijkers bepleiten verhuizing Voorhoutse oranjevereniging viert 40-jarig bestaan Gerenoveerde bedrijfswagens Kamsteeg en bedrijfswagens een begrip WOENSDAG 16 APRIL 1986 Bedrijfswagenspecialist: l. de Greot, tel. 071-173414 (na 18.00 uur 071-1739951 Geversstraat 30, Oegstgeest. Dagelijks geopend van 09.00-18.00 uur en koopavond Organisatie corso vreest tekort aan hyacinten LISSE - De organisatie van het bloemencorso van de bollenstreek, dat volgende week voor de 39ste keer door de streek rijdt, kampt met een groot tekort aan hyacin ten. Door het koude weer van de laatste weken staan er op de bol lenvelden vrijwel nog geen hyacin ten in bloei. Weliswaar kan ongeveer een kwart van de benodigde hyacinten uit zuid- en noord-Frankrijk wor den betrokken en staan op sommi ge plaatsen in de streek al wat vroege hyacinten in bloei, maar dit is bij lange na niet voldoende om de 20 praalwagens van voldoende kleur te voorzien. Toch is het corsobestuur niet van plan om het corso uit te stellen. "Dan krijgen we grote problemen met reisorganisaties en touropera tors. Die hebben het evenement in hun pakket opgenomen en kunnen dat niet veranderen", zegt corsobe stuurder Piet Goemans. "Boven dien zijn er afspraken met politie en muziekkorpsen. Daar kun je niet tegen zeggen, kom over een week maar weer langs". Op welke wijze de ,20 praalwa gens nu zullen worden opgesierd, staat nog niet geheel vast. Vandaag buigt ontwerper Cees van Driel zich over eventuele alternatieven, wat het optuigen van de wagens betreft. Volgens Goemans is het bijvoorbeeld goed mogelijk om narcissen te gebruiken in plaats van hyacinten. "Ook dan krijg je een prachtig mooi corso, daar ben ik van overtuigd. Maar misschien maken we ons op dit moment wel voor niets zorgen en zijn er binnen een paar dagen wel voldoende bloemen. Maar het wordt wel kort dag". Ruiten Huis ter Beek ingegooid LISSE - Onbekenden hebben het afgelopen weekeinde ruim vijftig ruiten van een leegstaand pand aan de Heereweg in Lisse ingegooid De daders vernielden ook de slo ten en een flink aantal dakpannen. De schade bedraagt volgens de po litie van Lisse ruim 10.000 gulden. Het pand is eigendom van de stich ting Huis ter Beek. KATWIJK - Aan het Katwijkse vatenreinigingsbedrijf J. van Duijvenvoorde en Zonen mag geen nieuwe hinderwetvergunning worden afgegeven. Met die eis wenden bewo ners van de Remisestraat en de Zeeweg in de kustplaats zich deze week opnieuw tot het colleée van burgemeester en wethouders. De buurtbewoners willen dat het vatenreinigingsbedrijf zó spoedig mogelijk uit hun directe woonom geving verdwijnt. Een verhuizing naar bijvoorbeeld het industrieter rein 't Heen moet een eind maken aan de overlast die het bedrijf al ja renlang in dit deel van het zeedorp veroorzaakt. Door het weigeren van de hinderwetvergunning aan het bedrijf hebben B en W van Kat wijk volgens de omwonenden het instrument in handen om het ver trek van Van Duijvenvoorde moge lijk te maken. De buurtbewoners zijn inmid dels massaal tegen het afgeven van deze vergunning in beroep gêfeaan en onderstrepen morgen hun eisen tijdens een informatie-avond in het dienstencentrum Zwanenburg. Het belangrijkste doel van deze avond is het bundelen van de krachten tegen het vatenreini gingsbedrijf door de oprichting van een bewonerscommissie. Het bestuur van deze commissie moet in gesprekken met onder meer de gemeente en de provincie aandrin gen op het vertrek van de vatenrei- niger uit de Remisestraat. Ook van de plaatselijke politieke partijen wordt op dit punt steun verwacht. De buurtbewoners wij zen erop dat onlangs in vrijwel alle verkiezingsprogramma's aandacht is besteed aan het weren van mi lieu-hinderlijke bedrijven uit de dorpskern. "Naast de Chemische Industrie Katwijk is er nog maar één echt milieu-hinderlijk bedrijf in Katwijk aan Zee. en dat is Van Duijvenvoorde", aldus Katwijker J. van Beelen, een van de initiatief- 5 voor de informatie-avond. "Uit het bedrijf komt voortdu rend een enorme stank", licht me vrouw C.E. Ouwehand van de Zee weg de klachten toe. "Door het hoogteverschil tussen dit bedrijf en de achterliggende bebouwing krijgen wij de volle laag uit de schoorstenen van deze vatenreini- ger. Ik ga dikwijls naar m'n doch ter om een tijdje van frisse lucht te genieten". De situatie in en om de woning is volgens mevrouw Ouwehand ook nadelig voor de gezondheid van haar huisgenoten. "Ik heb een zoontje met astma en m'n man heeft het aan zijn longen. Daar is de stank van dit bedrijf nou niet bepaald bevorderlijk voor". Ook van het lossen van de vaten zegt mevrouw Ouwehand, die vl^k ach ter het vatenreinigingsbedrijf woont, veel overlast te ondervin den. Mevrouw A. Varkevisser uit de Remisestraat heeft vrijwel gelijk luidende klachten. "Als je bij ons het achtererf op komt lijkt het wel alsof je door de damp wordt inge pakt. Het is alsof je een klap op je borst krijgt", zegt zij. In het verle den was de overlast overigens nog groter, aldus mevrouw Varkevis ser. "Toen werd er echt van alles en nog wat verwerkt. Regelmatig had ik daardoor last van mijn slijmvlie zen". Ook door andere bewoners is in de afgelopen periode gesproken over gezondheidsproblemen naar aanleiding vap lozingen door het bedrijf. Tijdens een nader onderzoek dat de provincie in het kader van de wet bodemsanering op het terrein van Van Duijvenvoorde heeft ver richt, is vorig jaar een verontreini ging van het grondwater geconsta teerd. Er is momenteel een zoge naamd saneringsonderzoek gaan de om te bekijken welke maatrege len er moeten worden genomen om deze verontreiniging te bestrij den. Tegen de aanwezigheid van het bedrijf wordt al jarenlang gepro testeerd door de Stichting Leef baar Katwijk en enkele individuele buurtbewoners. Pas de laatste maanden treden de bewoners ech ter ook gezamenlijk met hun klachten naar buiten. Onlangs ge beurde dat voor de eerste keer tij dens de hoorzitting die werd ge houden naar aanleiding van de aanvraag voor een hinderwetver gunning door Van Duijvenvoorde. De oprichting van een bewoners commissie moet zorgen voor een nog steviger onderlinge band. Een woordvoerder van het va tenreinigingsbedrijf zegt van de klachten op de hoogte te zijn maar wijst er tevens op dat momenteel in overleg met de gemeente wordt gezocht naar een oplossing voor de belangrijkste problemen. "Er zijn bijvoorbeeld al vetafscheiders ge plaatst om de stank uit het riool weg te nemen. Een andere maatre gel is het niet meer reinigen van va ten met zware landbouwgiffen. We zoeken verder nog naar aanpassin gen om ook de andere vormen van stankoverlast weg te nemen". Van Duijvenvoorde heeft begrip voor een deel van de klachten van de ómwonenden, al voegt hij daar aan toe dat er ook veel overdreven wordt. "Het is met stank net als met parfum: de één smeert het ach ter z'n oor en de ander vindt het smerig". De verhuizing van het be drijf is volgens de woordvoerder fi nancieel niet haalbaar. "Als daarop wordt aangedrongen kan dat al leen met overheidssteun", meent hij. Een woordvoerster van de ge meente Katwijk zegt dat B en W zeker nog tot half juli de tijd nodig hebben om een beslissing te ne men op de aanvraag voor een hin derwetvergunning door het be drijf. "Er worden momenteel ad viezen ingewonnen bij de inspectie volksgezondheid, de arbeidsin spectie en de eigen dienst openba re werken. Bekeken wordt onder meer aan welke voorwaarden een eventueel af te geven vergunning moet voldoen om de overlast voor de omwonenden weg te nemen", aldus de woordvoerster. Klachtenlijst Het vatenreinigingsbedrijf Van Duijvenvoorde. veroorzaakt al van af 1978 overlast in de directe omge ving van de Remisestraat. In de lange klachtenlijst van de bewo ners wordt onder meer gewezen op luchtverontreiniging, illegale lo zingen op het riool, bodem- en grondwaterverontreiniging en ge luidhinder bij het lossen van de va ten. Omwonenden willen dat het Katwijkse vatenreinigingsbedrijf J uit de Remisestraat verdwijnt. i Duijvenvoorde en Zonen zosnel mogelijk In onze showroom ziet uhet zelf! Niet twee of drie, maar keuze uit wel veer-- tjg verschillende uitvoeringen bedrijfswa- 9ens!! Wij vieren feest, dus 60 jarig bestaan. Deelt u mee in onze feestvreugde? Een greep uit onze N jublieumaanbiedingen: Nieuwprijs Jub. prijs VW PiCk UP, dubbel. 1982benzine, 24875,- 11950,- \I\N bëStel, met ramen. 1984 diesel, 24555.- 16455,- V W Caddy, mat opbouw, 1983, benzine 19750,- 9950,- excl. 19% BTW VOORHOUT - Karei Kok herinnert het zich nog als de dag van gisteren. Twee jaar was hij secretaris van de Voorhout se oranjevereniging toen hij - een van de oprichters van de vereniging - moest aftreden. Het rooms-katholieke school bestuur vond het beter dat onderwijzer Kok zijn ontslag nam. Een 'meester' die bestuurslid was van een neutrale vereniging, dat kon niet in die jaren net na de oorlog. De nu 76-jarige Kok kan er nu, ter- wijl de oranjevereniging zich op- maakt om zaterdag het 40-jarig ju bileum te vieren, om lachen. "Maar toen vond ik het niet zo leuk, ik was tenslotte één van de oprichters en dat ik te horen kreeg dat ik moest opstappen kwam hard aan". Een jaar of wat later keerde Kok door Kees vari Kuilenburg toch weer terug in het bestuur van de oranjevereniging. "Toen vond het schoolbestuur het juist prach tig dat ik die taak op me nam. We organiseerden het oranjefeest na tuurlijk ook voor de kinderen, en als er dan iemand uit het onderwijs in het bestuur zit, is dat alleen maar toe te juichen. Zo zie je hoe snel standpunten kunnen verande ren", zegt Kok die in later jaren zelfs voorzitter was van de Voor houtse oranjevereniging. Het 'incident' rond Kok was een van de problemen die het bestuur van de oranjevereniging na de op richting kreeg te verwerken. Enige tijd na het ontslag van Kok - in 1946 - ontbood pastoor Warmenho- ven de bestuursleden van alle ka tholieke verenigingen in het dorp. Ze kregen te horen dat het afgelo pen moest zijn met het ondersteu nen van de zogenaamde neutrale verenigingen. Volgens richtlijnen die de bisschoppen in die jaren hadden opgesteld mochten rooms- katholieken alleen lid zijn van 'ech te' roomse verenigingen. En een echt-roomse vereniging was de oranjevereniging niet. Nieuwe vereniging De handelwijze van de pastoor was aanleiding voor het bestuur van de neutrale oraryevereniging om die te ontbinden. Nog diezelfde avond werd in de plaats daarvoor een nieuwe, rooms-katholieke, ver eniging opgericht. "Zo schijnt het althans gegaan te zijn als je oudere Voorhouters mag geloven", zegt huidig secretaris Willem Vink. "In de notulen van de vereniging valt er bitter weinig over te lezen. Ken nelijk oordeelde het toenmalige bestuur dat het beter was die ver velende periode maar zo snel mo gelijk te vergeten", vermoedt hii. Trouwens, ook de notabelen in het dorp waren niet enthousiast over de toenmalige activiteiten van de oranjevereniging. Zelfs in de plaatselijke gemeenteraad werden in 1948 kritische opmerkingen over de vereniging gemaakt. De oranjevereniging zou een kermis- vereniging zijn. die zelfs aan ver jaardagen van leden van het ko ninklijk huis niets deed. Terwijl dat toch zeker een taak moest zijn van een dergelijke club, zo viel een van de raadsleden uit in de richting van het bestuur van de vereniging. Ondanks de problemen en de kritiek ging het bestuur rustig ver der op de twee jaar eerder ingesla gen weg. Buurtfeesten Kok stond in 1946 samen met Wout Borst, Cor Kraakman, Anton Eggen, Jan van de Maat, Henk Zuidhoek, L.A. Langeveld en een aantal anderen aan de wieg van de nieuwe vereniging in Voorhout. Kort na de oorlog bestond er in het dorp een groot aantal buurtvereni gingen die tal van activiteiten ont plooiden. In de roes van de bevrij ding werd er veel gefeest in het land en natuurlijk ook in Voor hout. De besturen van die buurt verenigingen zagen in dat het veel leuker en ook goedkoper was om bepaalde activiteiten samen te or ganiseren. Uit het overleg dat volg de ontstond het idee om een oran jevereniging op te richten. Op 3 april 1946 werd de vereniging offi cieel opgericht. Het was overigens de tweede keer dat in Voorhout een oranje vereniging werd opgericht. Ook voor de Tweede Wereldoorlog, had er al zo'n vereniging bestaan, weet Kok. "Maar waarom die vereniging verdwenen is, is niet meer te ach terhalen". Na de eerste moeilijke jaren ver liep het bestaan van de Voorhoutse oranjevereniging zonder al te veel problemen. "Of het moet zijn dat er altijd een chronisch gebrek aan geld was. Maar dan trokken de be stuursleden, en dat waren toen voornamelijk bollenboeren en middenstanders, de portefeuille en dichtten gezamenlijk het gat in de begroting", weet Vink uit overleve ring. "Dat is gelukkig niet meer zo. We zijn geen rijke vereniging, maar we kunnen ons uitstekend redden. En daar hebben we zelfs geen subsidie van de gémeente voor nodig", zegt Vink trots. Een van de activiteiten die de vereniging organiseert, is de ker mis in de derde week van septem ber. Aanvankelijk alleen op de dinsdag en woensdag, maar later werd de feestweek met drie dagen verlengd. Dit jaar is er ter gelegen heid van het jubileum zelfs nog een dag bijgetrokken. Zondag wordt in de sporthal een groot feest gehou den, waarop een groot aantal ar tiesten optreedt. Maar ook staan er activiteiten op het programma op 30 april en op 5 mei, als dat tenminste (eens in de vijf jaar) een officiële feestdag is. Het paradepaardje van de vereni ging is de uitgaansdag van de be jaarden. Op de tweede zaterdag van juni gaan de oudere Voorhou ters een dagje op stap met de oran jevereniging. "Daar is altijd veel belangstelling voor. Zowel van de kant van de ouderen als van Voor houters die voor het uitstapje hun auto ter beschikking te stellen. Op zo'n dag zie je toch dat je werk wordt gewaardeerd, maar vooral dat anderen zich willen inzetten voor de oudere dorpsgenoten. Dat vind ik ontzettend positief', aldus Vink. Tevreden is Vink over de positie ve houding van het Voorhoutse ge meentebestuur. Dat is in het verle den wel eens anders gewéest. "Er zijn burgemeesters geweest die ons dwars hebben gezeten bij het organiseren van de feesten. Als je op het gemeentehuis kwam, von den ze alles best, maar later kreeg je weer brieven dat bepaalde eve nementen niet konden doorgaan. Dan wilden ze geen medewerking verlenen. Dat is nu gelukkig sterk veranderd. In burgemeester Van de Wouw hebben we een man ge troffen die ons op alle mogelijke manieren helpt. Dank zij hem kun nen we nu bijvoorbeeld weer een wielerronde organiseren en een grote braderie houden' op de He renstraat. Dat was voor die tijd niet mogelijk! Door die medewerking van de gemeente werk je als be stuur ook veel beter. Omdat je weet dat je werk gewaardeerd wordt".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21