Ekster speelt hoofdrol tweede geuzenstrip Zure regen: onze schuld, onze zorg H MWWÊ WÊ 4ÊÊȱ lSb\ jofpie toflbiwimtewl je w/ti) W flwswei* ffl3)wme)wzf miht WOENSDAG 16 APRIL 1986 PAGINA 19 PAGINA VOOR JONGEREN KORTWEG Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 - 144941, toestel 242 lemaal eens met de regering over de herziening van de socia le zekerheid. De PvdA is tegen de kabinetsplannen en als die straks in de regering komt gaat het nieuwe stelsel weer op de helling, heeft de partij gezegd. Volgens de kabinetsplannen gaan veel mensen met een uit kering er flink qp achteruit. Eten Jongeren tussen de 15 en 18 jaar krijgen steeds grotere pro blemen met eten. Vooral meis jes kunnen óf niets meer door hun keel krijgen (anorexia ner vosa) óf proppen zich constant vol (bulimia). Volgens de Utrechtse kinderpsychiater Hendrickx is hun aantal in 10 jaar tijd verdubbeld en zijn de problemen - vooral bij vraat zucht - vaak heel moeilijk te overwinnen. Contadora De kans op vrede in Midden- Amerika is weer verder weg. Mexico, Venezuela, Panama en Colombia - die samen de Conta- doragroep vormen - hebben ver geefs geprobeerd om enerzijds Nicaragua en anderzijds Guate mala, Honduras, El Salvador en Costa Rica dichter bij elkaar te brengen. Vooral de laatste drie landen staan onder sterke druk de VS om geen akkoord te sluiten met de Sandinisten in Nicaragua. De 'contra's', die de Sandinisten willen verjagen, opereren vooral vanuit deze drie landen tegen de Sandinis ten. Dat moet zo blijven, vindt president Reagan, en Honduras, El Salvador en Costa Rico dur ven daar niet tegen in te gaan. 36 uur Bij het keiharde gevecht om de 36-urige werkweek heeft de vakbeweging na vele nederla gen een succesje binnenge haald. De 55 werknemers van het metaalbedrijf Naeff gaan het komende jaar 36 uur werken. De Industriebond FNV hoopt dat er meer bedrijven volgen 'nu er een schaap over de dam is'. Die kans is echter wel klein, ook al dreigen de vakbon den met stakingen. Zwart café Zuidafrikaanse negers mogen sinds kort ook 'witte' restau rants, hotels en andere horeca gelegenheden in. Het apart heidsbewind heeft de scheiding in 'witte' en 'zwarte' horeca op geheven. Ook deze maatregel heeft echter weinig geholpen om de enorme spanningen in het land te verminderen, want de afgelopen week vielen weer tientallen doden en ge wonden bij de gewelddadige protesten tegen de voortduren de apartheid. Ambtenaar Het beeld van de ambtenaar die voor weinig werk veel geld krijgt, is definitief onderuitge haald. Bij een vergelijking tus- het loon van een ambtenaar een 'gewone' werknemer is gebleken dat alleen de laagste baantjes bij het rijk beter wor den betaald dan die in het be drijfsleven. De 'hogere ambte- ir' verdient echter duizenden guldeiïs minder dan zijn collega in het gewone bedrijfsleven. Uitkeringen CDA en WD zijn het bijna he- McDonalds Is het de hamburgergigant die daar vooral van profiteert? Feit is in elk geval dat het afgelopen jaar gemiddeld elke 15 uur een nieuwe McDonalds werd ge opend, bijna 600 in totaal. Zelfs de paus en zijn gevolg kunnen nu een broodje hamburger gaan halen, want vorige week werd ook in Vaticaanstad een filiaal geopend. McDonalds heeft over de hele wereld nu zo'n 9000 za ken. Het schilderij 'De ekster op de galg' van de 16de eeuwse kunste naar Pieter Breughel inspireerde Willy Vandersteen tot het schrij ven en tekenen van zijn tweede album in de fonkelnieuwe reeks De Geuzen, waarvan in novem ber het eerste deel verscheen. De inkt van dat eerste boek. De Ze ven Jagers, is eigenlijk nog nat maar binnenkort ligt de nieuwe aflevering (uitgave Standaard) bij de striphandelaar. Was het eerste deel min of meer een kennismaking met de verschillende figuren die een rol zouden gaan spelen in deze op de tachtigjarige oorlog betrekking hebbende beeldroman, in de jongste aflevering (met verbeter de kleur) laat Willy Vandersteen het verhaal veel meer tot zijn, recht komen. Hoofdpersoon in De Geuzen zijn de op elkaar verliefde Han nes en Veerle die de zijde van de opstandelingen hebben gekozen tegen het Spaanse gezag. En daarmee krijgen ze natuurlijk de beruchte veldheer Alva tegen zich met alle daaraan verbonden gevaren. Fantasie en werkelijk- STRIPTOPTIEN 1. 1) De kattige kat (Suske en Wiske), Paul Geerts (Standaard); 2. 2) Vuur uit de hemel (Buck Danny), F. Berge- se/J. M. Charlier (Nove- di); 3. 4) Het noodlot van een desperado (Durango), Yves Swolfs (Archers); 4. -) De komeet van de tijd (Robbedoes), Tome/Jar- ry (Dupuis); 5. 3) Sjef van Oekel raakt op drift, Theo v.d. Boog aard/ Wim T. Schippers (Oberon); 6. -) Genie contra genie (Leo nardo), Turk en De Groot (Oberon); 7. 8) Baby Blue (De Blauw- bloezen), Lambil/Cau- vin (Dupuis); 8. (10) De supersmeres (De Brokkenmakers), Christian Denayer (Lombard); 9. 6) Superknudde (F.C. Knudde), Toon van Driel (Vrijbuiter); 10. 7) De witte hel (Rode Rid der), Karei Biddeloo (Standaard). heid wisselen elkaar af, waarbij Willy Vandersteen een beroep doet op door hem geschapen creaturen die ontleend zijn aan de pure verbeelding. Zo zien we na de kwaardaardi- ge Zeven Hoofdzonden in het eerste deel nu de Zeven Deug den ten tonele verschijnen. Spil in het verhaal is een ekster die een geheime boodschap moet overbrengen naar Alva om de Geuzen mores te leren. De eigen- Wijze eksters zijn kletskousen, maar blijken vooralsnog een ge heimpje goed te kunnen bewa ren. Behalve dan wanneer ze op elkaar verliefd zijn en op de galg, i Hannes bungelt, tot ont boezemingen komen. En daar van profiteren natuurlijk de Geu zen. De ekster is een aflevering met strijd, verraad en liefde. Nog dit jaar verschijnt van Willy Van dersteen het derde Geuzenver- haal. Wolfland Saudelli tekende en Barreiro schreef De Dochter van Wolf land, een Franse strip, versche nen bij Dargaud en nu in hard cover door dezelfde uitgeverij in een Nederlandse vertaling uit gebracht. De inspiratie tot dit verhaal hebben scenarist en' te kenaar ontleend aan het Hitle- riaanse Duitsland, hier Wolfland geheten. En Wolf was ook de naam van de hond van de uit Oostenrijk afkomstige korporaal in het leger van keizer Wilhelm, die als Duits staatsman tussen 1933 en '45 een groot deel van de wereld regelrecht naar de af grond voerde. Allerlei elementen die in het door de nazi's beheerste Duits land hebben bijgedragen tot een bepaalde beeldvorming spelen ook in dit boek een rol. Het gi gantische luchtvaartuig Graf von Zeppelin - een paradepaardje van de Duitse techniek - dat ont plofte komt ook hier (zij het Prinz Eugenius geheten) vurig aan zijn einde. Zwarte en bruine geüniformeerden zijn in Wolf land aan de macht, de vlaggen zijn rood met een witte cirkel waarin een vignet voorkomt dat een dubbelkoppige adelaar voor stelt. De helmen zijn overigens van Oostduitse snit. De hele story is doortrokken van intriges, verraad en een zwoele, decadente atmosfeer. Door zet en tegenzet wordt het luchtschip, het levenswerk van een maarschalk, opgeblazen. Daarbij verliest de maarschalk het leven en zijn dochter zint op wraak. In deze rubriek dient ook ver meld te worden het eerste deel van het album Ardeur door Alex en Daniel Varenne, uitgebracht door Arboris. Het gaat hier om een in zwart-wit getekend ver haal dat gesitueerd is na de ato maire Derde Wereldoorlog. De aarde is min of meer woest en le dig, steden op onze planeet zijn tot ruïnes vervallen. Zoals er in Wolfland in feite sprake is van een zwarte orde, zo is dat ook het geval in Ardeur. Het verhaal is spannend en de tekeningen ge tuigen van een geheel eigen, toch wel bijzondere stijl die het album alleen nog maar oorspronkelij ker maken. Dat een strip bepaald niet altijd in kleur hoeft te zijn, tonen Alex en Daniel Varenne hiermee aan. FRANS KEIJSPER Serie De Geuzen. De ekster op de galg. Willy Vandersteen. Uitg. Stan daard, prijs 5,25 (binnenkort in de handel). De dochter van Wolfland, Saudelli en Barreiro, uitg. Dargaud (Collectie Prestige), prijs 19,95. Ar deur, Alex en Daniel Varenne. Uitga ve Arboris. Prijs slappe kaft 19,90, harde kaft 29,95. De lucht gewoon schoon. Dat is het motto van de Zure Regen- week, die de milieuorganisaties de komende week weer organi seren. Zo simpel als dat motto klinkt, zo moeilijk is het te ver wezenlijken. Want de lucht is he lemaal niet zo schoon meer. Nu mogen we hier aan de Neder landse kust nog niet eens mop peren, al kan het op een mooie zomerdag in Leiden knap be nauwd zijn. In de smerigste stad ter wereld, Mexico-stad, is het al 'zo erg dat auto's overdag met groot licht moeten rijden en jog gen zelfs wettelijk verboden is. Die joggers zouden gelijk adem halingsmoeilijkheden krijgen. Al die vieze lucht komt op een gegeven moment weer op aarde. Pas de laatste jaren is duidelijk geworden dat die rook (en dan vooral de zwaveldyoxide en stik- stofoxyde daarin) dan de grond en het water grondig verpest. Langzaam maar zeker worden de grond en het water zuur en daar om spreken we van zure regen. Niet alleen de industrie, de electriciteitscentrales en het ver keer (uitlaatgassen) doen een flinke duit in het zakje, ook de bio-industrie doet mee. De var kens, kippen en kalveren produ ceren 94 miljoen ton mest per jaar (dat is 20 kilo per Nederlan der per dag, zie je het je al door de wc spoelen?). Die mest bevat ammoniak en als die in de grond komt wordt het een gemeen zuur. Normaal gesproken nemen de planten die mest wel op. Maar nu er veel meer mest wordt uit gereden dan de planten kunnen opnemen (want je moet het toch ergens kwijt), wordt die mest een grote verzuurder. Tot voor kort merkten we daar nog niet zoveel van, omdat de na tuur best wat kan hebben. Maar die grenzen zijn nu ver over- Ook in Nederland. In een jaar tijd verdubbelde het aantal zieke bomen en één op de zeven is nu zwaar ziek. En al dat verzurende water blijkt ook funest te zijn voor de vissen. Het zuur lost de kalklaag van hun kieuwen op. Die gaan dan lekken en de vissen sterven. Zelfs steen blijkt aangetast te worden door de zure regen. Gebeurt er dan niets? Helaas niet zoveel. Maatregelen zijn wel mogelijk, maar ze kosten geld. Je kunt de uitlaatgassen van auto's wel bijna onschadelijk maken met een katalysator, maar zo'n ding kost 1500 gulden. En de au tofabrikanten zijn bang dat ze dan minder auto's verkopen. Met zogenoemde rookgasontzwave ling kun je de 'uitlaatgassen' van de electriciteitscentrales onscha delijk maken, maar dan praat je ook over miljoenen guldens. En ook de oliemaatschappijen staan niet te trappelen om de schoor stenen van hun raffinaderijen wat schoner te maken. En de boeren tenslotte voelen er ook niet veel voor om geld te investe ren in 'mestbunkers', waar ze hun mestoverschotten in moeten opslaan. Dat willen de ministers Braks (landbouw) en Winsemius (milieu). Gelukkig begint langzaam maar zeker iedereen te snappen dat er een milieuramp op ons af komt als er niet snel wat gebeurt. Op 1 april kwam er bijvoorbeeld loodvrije benzine. Lood is enorm giftig, dus het is al mooi dat er nu wat minder de lucht in wordt ge blazen. Maar lood zorgt er daar naast voor dat een katalysator binnen een paar maanden de geest geeft. Wil je ooit een kataly sator invoeren, dan moet er dus eerst loodvrije benzine zijn. Maar beter is het natuurlijk om die zure regen bij de echte bron aan te pakken: het energiege bruik. Laat pa zijn auto maar eens laten staan, en ga zelf fiet sen in plaats van brommen. En als we zuinig zijn met energie in huis, dan hoeven de electrici teitscentrales minder te stoken. "Zure regen: onze schuld, onze zorg", zegt minister Winsemius in zijn campagne tegen de zure regen. En dat geldt niet alleen voor de 'grote verzuurders', maar ook voor de 'kleine verzuurders' die we zelf zijn. Want die lucht wordt echt niet vanzelf 'gewoon schoon'. SJAAK SMAKMAN /efieveoew iaxfcd doen ...63 ziften jm?n De Libische leider Gaddafi met twee van zijn acht 2 ACHTERGROND De wereld is in rep en roer nu president Reagan van Amerika bommem heeft laten gooien op Libië. Dat land wordt met ijzeren hand geleid door kolonel Gadda fi. Volgens Reagan is dat de man die achter allerlei aanslagen te-, gen Amerikanen zit. Wie niet horen wil, moet maar voelen, vindt Reagan. Vorige week ontplofte in Berlijn een bom in een disco, die vooral door Amerikaanse soldaten werd be zocht. Dat was voor Amerika de druppel die de emmer deed over lopen. Veel mensen in Europa zijn nu bang dat er nog meer geweld zal volgen. Gaddafi heeft gezegd dat hij het er niet bij laat zitten en aanslagen zal plegen op alles 'wat naar Amerikanen ruikt'. Het ligt voor de hand dat hij vooral Amerikaanse doelen in Europa zal uitkiezen. Actie in Amerika zelf is nu eenmaal veel moeilij ker. Vandaar dat de Europese mi nisters tegen de bombardemen ten zijn. Sommige Europese lan den willen Gaddafi te vriend houden omdat ze in Libië veel geld verdienen, maar de meeste landen zijn bang dat er nog meer terreur komt als ze Gaddafi dwars zitten. Daar komt bij dat niet alle Europese landen het met de beschuldigingen van Reagan eens zijn. In het Westen vinden de meeste mensen Gad dafi wel een gevaarlijke man met een grote mond, maar of hij nu in zijn eentje de schuld moet krij gen van alle terreur, dat geloven de Europese ministers niet. Lan den als Syrië en Iran doen min stens zo hard mee, zo denkt ook onze minister van buitenlandse zaken Van den Broek. President Reagan heeft daar niet naar willen luisteren. Hij vindt dat wij hier in Europa maar laf en slap zijn en dat er voor hem niets anders op zat dan in zijn eentje actie te ondernemen. Wat de gevolgen zullen zijn weet nog niemand. TON VAN BRUSSEL De afvalstoffen die de industrie in de lucht loost komen op een ge geven moment in de grond en het water terecht die als gevolg daar van langzaam maar zeker verzu ren. (foto ANP) 7dus.'W3tHeb|e?o| Vöt doe \tP\ waMIjtï J (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19