Europa in zijn hemd gezet Politieke samenwerking in Europa wassen neus Commissie studeert verder op homoseksualiteit VS minachten Europese twijfelaars Achtergrond 'Cowboy in Washington' luistert niet naar 'wijze raad' WOENSDAG 16 APRIL 1986 DEN HAAG - De Europese minis ters van buitenlandse zaken heb ben niet veel voldoening beleefd aan hun urenlange beraad gisteren in Den Haag. Als ze werkelijk heb ben gedacht de „cowboy in Was hington" te kunnen weerhouden van riskante mililitaire capriolen in het Middellandse zeegebied dan zijn ze al na een paar uur wreed uit de droom gehaald. Hun bood schapper, de Westduitse bewinds man Genscher, was nog niet in Washington aangekomen toen pre sident Reagen zijn volk kon vertel len dat de 'Amerikanen hadden ge daan wat ze moesten doen.' door Hans Geleijnse Dat steekt schril af bij de par mantige verklaring die minister Hans van den Broek maandagmid dag als voorzitter van de EG-raad in Den Haag aflegde. „Ja, ook Amerika moet zich terughoudend opstellen. Wij wensen een politie ke, en niet een militaire, oplossing van dit probleem", aldus de minis ter. Van een Amerikaanse journalist kreeg hij op dat moment al een aanwijzing dat de Verenigde Sta ten toch wat meer wilden dan pa pieren Europese verklaringen om de 'dolle hond van het Midden- Oosten' te temmen. De persman reageerde geprikkeld bij het be kend worden van de maatregelen waarmee de Europese ministers zich voorstelden om Libië de les te lezen. Geen economische maatre gelen, niet de sluiting van Libische ambassades, geen steun voor even tuele Amerikaanse militaire sanc ties tegen Khadafi, denkt u nu echt dat Amerika hier blij mee is, vroeg hij Van den Broek. Geïrriteerd Die raakte wat geïrriteerd. Hij herinnerde eraan, dat nog geen drie maanden geleden, kort na de bloedige en volgens de Amerika nen door Libië geïnspireerde bom aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen, de Europese mi nisters weliswaar een wapenem bargo tegen Libië afkondigden, maar dat land niet met name wil den noemen in hun gemeenschap pelijke verklaring. Libië werd in Den Haag openiyk als mede-schuldige aan terroristi sche acties gebrandmerkt. Dat was toch winst, zo bleek Van den Broek de Amerikaan te willen voorhouden. Van den Broeks irritatie had wel licht ook iets te maken met de on enigheid die tijdens het beraad van de Twaalf wel degelijk aan het dag licht was gekomen, ook al probeer de de voorzitter dat onder tafel te vegen. Verdeeldheid was er bij voorbeeld over de „hardheid" van Amerikaanse bewijzen over die Li bische betrokkenheid. En ook over de aard en formulering van de nieuwe Europese maatregelen die Reagan: eigen weg. (foto AP) gisteren voor urenlange vertraging zorgde. In feite werd Europa voor de zo: veelste keer geconfronteerd met zijn onmachtige positie. Militair en politiek kan het geen vuist maken in het Midden-Oosten, verdeeld als het is, met tegenstrijdige nationale belangen. De VS hebben dat nog eens krachtig onderstreept door de EG-ministers met hun zorgvuldig opgestelde verklaring in hun hemd te zetten. In Den Haag bleek gisteren al dat de Britse minister Howe veel dich ter bij de Amerikaanse opvattin gen stond dan zijn collega's. Hij zei bijvoorbeeld desgevraagd dat het VN-handvest ruimte laat voor be perkte- militaire acties tegen terro ristische doelen in derde landen. Zijn Duitse collega onderstreepte juist, met Van den Broek, dat van militaire acties geen sprake kan zijn. De Twaalf konden het evenmin eens worden over de deugdelijk heid van het bewijsmateriaal van Libische terreuractiviteiten, dat Amerikaanse boodschappers als Whitehead en Walters de afgelopen maanden hier hebben getoond. „Overtuigende bewijzen", zei Ho- we. Maar Van den Broek en Gen scher konden dat niet over de lip pen krijgen. „Duidelijke aanwijzin gen", is de formulering. Avonturen Sinds de Sowjet-onderminister van buitenlandse zaken Kornienko Washington waarschuwde geen militaire avonturen in Libië te be ginnen, heeft de angst voor een nieuw conflict tussen de beide su permachten het bij de meerder heid duidelijk gewonnen van de wens met harde maatregelen een eind te maken aan Libisch terroris me. Een ander niet onbelangrijk ge geven zijn de economische belan gen die vooral Italië, Frankrijk en de Bondsrepubliek in Libië heb ben. Zo ging er in het handelsver keer tussen Libië en de Europese Tien in 1985 ruim 35 miljard gul den om, waarin de drie genoemde landen een aandeel van 26 miljard hadden. Het Haagse compromis heeft in elk geval volstrekt niet gewerkt. Het had van meer oprechte vastbe radenheid getuigd wanneer Euro pa de Libische volksbureaus, zoals de Britten wilden, meteen had ge sloten. Als de Amerikaanse „dui delijke aanwijzingen" van Libi sche diplomaten met terroristische nevenactiviteiten tenminste zo overtuigend zijn als Van den Broek gisteren deed voorkomen. Een diplomatiek isolement van Gaddafi, eventueel gevolgd door economische sancties tegen Libië, zou niet alleen een duidelijke waar schuwing zijn aan andere landen die terrorisme niet schuwen (Iran, Syrië), maar ook bijdragen aan ver sterking van de gematigde politie ke krachten in zowel Amerika als het Midden-Oosten. Zover kwam het Europa van de Twaalf, twijfe lend tussen loyaliteit aan de VS en angst voor de gevolgen daarvan, gisteren in Den Haag niet. Wat ze wel bereikten ligt nu al volkomen in duigen. Een Amerikaanse jongen draagt een i het hoofd van Gaddafi wordt geëist. i de VS populair shirt, waarop daald - de VS vormen gezelschap waarin Arabieren voorlopig liever niet in het openbaar gezien wor den. Een reeks van terroristische or ganisaties in de wereld die nu kwaad wil doen, kan zijn gang gaan voorlopig, omdat het nimmer onmiddellijk duidelijk zal zyn wie daarvan de schuld moet krijgen en het is volgens deskundigen op dit gebied allerminst onwaarschijnlijk dat Gaddafi de internationale ter roristenbeweging voor zijn doel zal mobiliseren. En in dat geval zijn het in de eerste plaats en vooral om geografische redenen Amerikaan se bondgenoten die de prijs beta len. Verdeeldheid De bomaanvallen op Tripoli en Bengazi hebben niets opgelost.' Zij hebben wel verdeeldheid aange toond: tussen de VS en hun wes terse bondgenoten, binnen de Amerikaanse regering (waar Wein berger tegen was en Shultz voor). De voornaamste vraag is nu wat er gaat gebeuren, wanneer naar de VS met zekerheid aannemen nieu we aanslagen plaats hebben, nu de escalatie eenmaal is begonnen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft Gaddafi de schuld gegeven van de escalatie en deed het net als de pre sident voorkomen dat Amerika geen andere keus meer had. Dat is niet waar. Europa had een alterna tief, maar dat bevredigde Reagan niet, nadat hij zichzelf had vastge nageld op de belofte van geweld. Luisteren Voor Amerika is de politieke ver houding met de bondgenoten al leen een straat met verkeer in twee richtingen, als dat goed uitkomt. De regering Reagan heeft geen werkelijke behoefte aan afwijken de meningen en lijkt zich geen zor gen te maken over het toenemend politiek isolement dat het beleid tegen Libië en tegen Nicaragua meebrengt. Reagan heeft wèl ge lijk als hij zegt dat terrorisme al leen via een gezamenlijke aanpak kan worden uitgeroeid, maar het dringt niet tot hem door dat voor solidariteit gewoonlijk met com promissen wordt betaald. De afgezanten die Reagan dezer dagen naar Europa heeft afgevaar digd zijn echter niet gekomen om te luisteren, maar om een gedrags lijn voor te schrijven. De militaire actie tegen Libië heeft de diepge wortelde minachting aangetoond van de Amerikaanse regering voor wezenlijke belangen waarmee zijn Europese bondgenoten te maken hebben en rekening moeten hou den. WASHINGTON - Amerikanen, zij het in het Witte Huis of daarom trent, aan het hoofd van krante redacties of van het genus der on telbare politieke commentatoren, winden nauwelijks doekjes om hun afkeer van de Europese aarze ling om met de Verenigde Staten één lijn te trekken tegen Gaddafi. door Henk Kolb Niet alleen omdat Reagans bom menwerpers vanwege Franse, Spaanse en Pojtugese weigerach tigheid een langdurige en riskante omweg hebben moeten maken, die tot een vlucht noopte van veertien uur, maar vooral omdat het huidi ge Amerika doortrokken als het is van Reagans eenvoudige doctri nes, vindt dat Europa veel te schoorvoetend is in het aanvaar den van Amerikaans leiderschap. Al jarenlang hebben de Verenig de Staten geprobeerd de invloed van het NAVO-bondgenootschap uit te breiden tot ver buiten de be grenzing van zijn doeleinden ter- wille van een Europese defensie. 'Bondgenoten' vormen een begrip bombardement op Libië dat in de Amerikaanse visie te ma- (foto AP) ken heeft met zulke zaken als 'door dik en dun' en waar dan ook geza menlijke belangen op het spel staan. Maar hoewel het zeker is dat tot ruimschoots buiten zijn zorgvuldig beperkte werkingsgebied zich za ken afspelen die de NAVO direct raken, is er in Europa geen enkele steun voor deze Amerikaanse visie te vinden. De Europese bedacht zaamheid is het produkt van een oudere en op minder macht geba seerde diplomatie. Het Amerikaan se optreden, maakt de Verenigde Staten tot een land dat in veel op zichten moet worden gezien als de knuppel die zichzelf by herhaling in het hoenderhok werpt. Vreugdedans Zelfs al krygt Reagan dan bin nenslands wel steun voor zijn radi cale actie, op het internationale to neel bevindt hij zich nog slechts in het gezelschap van Israëli's die vreugdedansen uitvoeren. Want wie mag dat land nu nog verwijten dat het zijn eigen vergeldingsacties tegen terroristen uitvoert? Hoe verwerpelijk Gaddafi ook mag zijn, de Amerikaanse aanval dwingt Arabische regimes van zeer verschillend allooi tot tenminste lippendienst aan een zekere solida riteit, met de Libische leider. De Amerikaanse invloed in het Mid den-Oosten is tot een minimum ge In Bonn werd gisteren een anti-Amerikaanse demonstratie gehouden, 'Rambo IV of de Derde Wereldoorlogwerd genoemd. BRUSSEL - De Amerikaanse actie tegen Libië heeft niet alleen een nieuwe schaduw geworpen over de toch al vertroebelde relatie tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten, maar ook de be trekkingen binnen de EG zelf on der druk gezet. Alle mooie afspra ken over een nauwere samenwer king tussen de twaalf EG-landen op het gebied van de buitenlandse politiek zijn maandag immers door Groot-Brittannië, en in mindere mate ook door Frankrijk, met voe- ten getreden. door Hans de Bruijn De Britse minister van buiten landse zaken Geoffrey Howe wist van de dreigende actie af, op het moment dat hij in Den Haag met zijn EG-collega's overlegde. Hij hield echter zijn mond. Evenals de Franse minister Bernard, die wist dat ook Frankrijk om medewer king was gevraagd. Een dergelijke houding is een doorkruising van de afspraken die vorig jaar binnen door de EG-lan den zijn gemaakt over-het overleg over buitenlands-politieke vraag stukken. De twaalf hebben daar voor het forum van de Europese Politieke Samenwerking (EPS) in het leven geroepen, dat maandag in Den Haag bijeen was. Die EPS is in de jaren zeventig tot stand gekomen, omdat de EG- landen er behoefte aan hadden om niet alleen over landbouwzaken, fi nanciële of economische proble men te praten, maar ook op buiten- Uitgesloten De EG zelf bood daarvoor geen gelegenheid. Buitenlandse politiek en defensiebeleid zijn bij de op richting van de EG in 1958 uitdruk kelijk uitgesloten als EG-taken. Later werd dat des te begrijpelijker toen het neutrale Ierland tot de EG was toegetreden, samen met lan den als Denemarken en Grieken land, die er op buitenlands gebied over het algemeen een nogal eigen zinnige politiek op na houden. Maar met het vorderen van de tijd kon niet langer ontkend wor den dat de EG-landen gemeen schappelijke belangen hebben en daar ook over wilden praten. Aan vankelijk werd het EPS-overleg strikt gescheiden van de EG-bij- eenkomsten, maar de laatste jaren is het gewoonte geworden EPS-bij- eenkomsten te houden in de marge van andere vergaderingen van de EG-ministers van buitenlandse za ken. Tijdens de discussies over de herziening van de EG-verdragen, in de herfst van vorig jaar, is aan de rol van het EPS-overleg binnen de EG grote aandacht besteed. Uitein delijk overschreed men zelfs de drempel tussen EG en EPS. Het politieke overleg werd nadrukke lijk in een nieuwe verdragstekst vastgelegd. Belang Wie die - overigens nog niet offi cieel van kracht zijnde - tekst nu leest, moet tot de conclusie komen dat de Britten en Fransen hem aan hun laars hebben gelapt. Zo staat er letterlijk dat de EG-lidstaten „zich ertoe verbinden elkaar te in formeren en met elkaar overleg te plegen over elk vraagstuk van bui tenlands beleid dat van algemeen belang is, teneinde te waarborgen dat hun invloed zo doeltreffend mogelijk wordt uitgeoefend". Ook staat er dat elk land bij zijn standpuntbepaling „en bij haar na tionale optreden" ten volle reke ning moet houden met de stand punten van de andere lidstaten. Dit overleg moet bovendien plaatsvin den, voordat de lidstaten hun defi nitieve standpunt bepalen. Maar het nu meest pikante arti kel is wel dat waarin staat dat alle lidstaten „stellingnamen zullen trachten te vermijden, die afbreuk doet aan hun doeltreffendheid als samenhangende kracht". De Britten en Fransen hebben de door de Amerikanen geëiste ver trouwelijkheid voorrang gegeven boven het nakomen van de bepa lingen uit een zelf vrijwillig geslo ten verdrag. Het is begrijpelijk dat vooral minister Hans van den Broek, die het EPS-overleg in Den Haag leidde, zich niet alleen door Reagan maar ook door Howe in zijn hemd gezet voelt. Het zal nog de nodige gladstry- kerij vergen om te voorkomen dat het nieuwe EPS-akkoord feitelijk al in de prullenmand verdwijnt voordat het van kracht is gewor den. Gaddafi: slaat terug. (foto ap> Het moderamen van de Neder landse Hervormde Kerk heeft een commissie ingesteld die de reacties gaat bekijken op het praatstuk 'Verwarring en her kenning. Een gespreksnota over gemeente en homoseksualiteit'. Op dat werkstuk zijn in totaal 200 reacties van kerkeraden, ge meenteavonden en gemeentele den binnengekomen. De inge stelde commissie gaat bovendien bekijken of er een vervolgrap port moet komen. In de commissie zitten ds. Th. M. Loran, secretaris van de raad voor de herderlijke zorg en van de raad voor de zaken van kerk en gezin; ds. F.R. Brommet, zie kenhuispredikant te Leiderdorp en G. de Klerk, lid van het colle ge van visitatoren-generaal. In 1983 besloot de Hervormde synode met 29 tegen 22 stemmen de discussie over homoseksuali teit op gang te brengen. De reac ties op de nota waren zeer ver deeld. De samenstellers van de gespreksnota wezen ondubbel- zinning vooroordelen en misver standen af. Maar zy erkenden eveneens geen overeenstem ming te kunnen bereiken over de vraag of in het licht van de Bijbel homoseksuele relaties aanvaard baar zijn. Ook de reacties staan haaks op elkaar. Enerzijds wordt ver klaard dat homoseksualiteit geen enkel probleem is, ander zijds wordt het als zonde van de hand gewezen. Die laatste groep bepleit een uitspraak van de kerk waarin homoseksualiteit wordt veroordeeld. "Daar heb je pastoraal niets aan", meent Lo ran, lid van de commissie: "De kerk wordt nu eenmaal met dit vraagstuk geconfronteerd. Met een veroordeling help je het pro bleem de wereld niet uit". Uit de reacties is volgens hem in ieder geval duidelijk gewor den dat er een bepaald vervolg moet komen. Het werkverband van homoseksuele theologen reageerde al eerder zeer teleurge steld op de in 1983 gepresenteer de gespreksnota. De samenstel lers zijn er volgens hen niet in ge slaagd homoseksuele leden als gewone gemeenteleden te erken nen. De nota spreekt over de ge meenteleden als 'wij' en over ho moseksuelen als 'zij', aldus het werkverband. Haïti. Steeds meer priesters op Haïti dringen aan op het aftreden van aartsbisschop Francois- Wolff Ligondé van Port-au-Prin- ce. Hem wordt collaboratie ver weten met het regime van dicta tor Duvalier. De New York Ti mes kwam deze maand met be richten over de rol van de aarts bisschop. Ligondé zou priesters die zich tegen Duvalier verzetten, open lijk hebben veroordeeld. De Amerikaanse krant baseert zich op een brief die op Haïti zou cir culeren waarin priesters verkla ren het vertrouwen in Ligondé te hebben verloren. Ook medewer kers van de aartsbisschop zou den tijdens een bijeenkomst om diens vertrek hebben gevraagd. Katholieke jongerengroepen zouden het Vaticaan hebben ge vraagd de bisschop te vervan gen. Ligondé, aldus nog steeds New York Times, zou niet aan aftre den denken. "In elk bisdom zijn wel mensen die om een of andere reden tegen hun bisschop zyn". De 58-jarige Ligondé is een neef van de vrouw van Duvalier en is aartsbisschop sinds 1966. Hij heeft in het verleden weieens openlijk kritiek geuit op Duva lier. Hoewel hy de val van de pre sident bestempelde als 'een over winning van waarheid, gerech tigheid, gebed en liefde', is de argwaan niet weggenomen. Tutu. Geheel onverwacht heeft de Zuidafrikaanse regering Tutu gefeliciteerd met diens be noeming tot aartsbisschop van Kaapstad. Minister van voorlich ting Louis Nel sprak de verwach ting uit dat de nieuwe aartsbis schop zal bijdragen tot verzoe ning èn tot een voor alle Zuid- Afrikanen gelijkwaardige econo mische ontwikkeling. Waarop Tutu weer reageerde door te ver klaren zeer zeker in verzoening te geloven als het niet om een goedkope vorm gaat. Want in christelijke zin is verzoening zijns inziens alleen mogelijk als de regering apartheid veroor deelt en afschaft. Nederlands Hervormde Kerk. Beroepen te Havelte: M. Zuidersma te Hoogezand-Sappe- meer-Kropswolde. Beroepen te Zeist: E.K. Teygeler te Scheve- ningen. Beroepen te Amersfoort tot predikant voor bijzondere werkzaamheden: dr. J.J. Rebel, geestelijk verzorger in het pro testants-christelijk ziekenhuis 'De Lichtenberg', laatstelijk christelijk-gereformeerd predi kant te Amersfoort. Aangeno men naar Apeldoorn (toezeg ging): Th.H.G. Hulst te Waddinx- veen (deelgemeente Emanuel- kerk). Bedankt, voor Zuidhorn: mevr. ds. Y. Slik te Marrum-Wes- ternijkerk. Gereformeerde ker ken. Beroepen te Giessendam/ Nederhardinxveld: S. Boukes te Gees. Aangenomen naar Berkel en Rodenrijs/Bergschenhoek: drs. H.G. van Viegen, kandidaat te Amsterdam. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt. Bedankt voor Langerak in combinatie met Gorkum: K. Harmanny te Arnemuiden. Nederlandse Pro testantenbond. Benoemd tot voorganger in Den Haag (part-ti me): mevr. ds. E.I.T. Brussee-van der Zee te Leiderdorp, laatstelijk doopsgezind predikant in Apel doorn die deze benoeming heeft aangenomen. Mevrouw Y.M. Vóórhaar, part time predikante in de hervormd/ gereformeerde gemeente in Oos terhout, gaat vanaf 1 juli werken als predikante voor buitengewo ne werkzaamheden ten behoeve van het studentenpastoraat in Amsterdam. Yolanda Vóórhaar (33) volgt als studentenpastor dr. S.E. Hof op die in januari 1985 werd benoemd tot hoogleraar aan het Luthers seminarium. Het team van studentenpastores in Amsterdam bestaat voorts uit Ype Bekker en André Fox (her vormd). Syb de Lange, Lodewijk Ringnalda. Aart Schippers en Bernard Rootmensen (gerefor meerd) en Henk de Vilder (ka tholiek).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17