'Geen banen, dan boete in metaal' Meerderheid Kamer voor verzelfstandiging van PTT Uitstel heeft Opec geen goed gedaan FNV-voorwaarde bij loslaten 36 uur Pleidooi voor uitstel uitrijverbod van mest Dienstenbonden zullen banken apart benaderen Ontslag Van der Linden dreigt bij Industriebond Stukgoed blijft bij samenwerking DINSDAG 15 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - De Industriebond FNV wil dat er in de nieuwe cao in de metaalindus trie sancties worden vastgesteld voor bedrijven die niet meedoen aan een extra werkgele- genheidsinspanning. Alleen op die voorwaarde is de bond morgen bereid te praten over het pakket van alternatieven voor de 36 uur, dat in de metaal op de onderhandelingstafel ligt. DEN HAAG (ANP) - De regerings fracties CDA en VVD willen dat de ministers Braks (landbouw) en Winsemius (milieu) de invoerings datum van het uitrijverbod van mest gedurende de winterperiode per 1 januari 1987 een jaar opschui ven. Beide fracties drongen hier gisteren in een motie op aan tij dens een uitgebreide commissie vergadering met beide bewindslie den over de Meststoffenwet die het probleem van het mestoverschot te lijf moet gaan. Minister Braks benadrukte dat de invoeringsdatum van 1 januari 1987 "slechts van formele aard is". De feitelijke invoering zal volgens de minister pas in het volgende sei zoen ('88) van kracht worden. Niet temin hielden CDA en VVD vast aan hun motie. Zij willen daarmee voorkomen dat de periode waarin veehouders opslagmogelijkheden kunnen creëren, te kort is. De VVD-er Blauw noemde in werkingtreding van een taboe op het uitrijden van mest in een be paalde periode onaanvaardbaar zo lang er nog geen oplossing is voor de bestemming van de ruim twee miljoen ton overtollige mest die jaarlijks in de veehouderij onstaat. Met zijn CD A-collega Van der Lin den drukte hij beide ministers op het hart de studie naar de effecten van de voorgenomen maatregelen af te wachten. Pas dan en na over leg met de kamer kan volgens hen Met de PvdA kunnen CDA en WD zich in het overige in hoofd lijnen vinden in de maatregelen die de ministers voor ogen hebben. De socialist Tazelaar zou het een goe de zaak vinden als er, in afwach ting van de aanbevelingen van de adviescommissie, een aantal over gangsmaatregelen wordt ingesteld. Hij denkt daarbij aan een verbod om binnen een straal van tien me ter van de slootrand mest uit te rij den. Zo'n oplossing acht de PvdA woordvoerder meer voor de hand liggen dan een geforceerd doorvoe ren van het algehele uitrijverbod. De wettelijke beperking van het mestoverschot, zoals die het kabi net voor ogen staat, zou de veehou derij jaarlijks 50 miljoen gulden kosten. De ruim 90.000 mestprodu- cerende bedrijven in ons land zul len gemiddeld 60 gulden per jaar moeten neertellen ingevolge de al gemene heffing. Voor de 48.000 be drijven die hebben te kampen met een mestoverschot komt daar nog eens rond de 900 gulden per jaar bovenop. CDA en WD vroegen gisteren de overproduktie van droge-mest- stoffen, die minder schadelijk zijn voor het milieu, minder zwaar te beboeten. Braks en Winsemius hadden met dit voorstel geen moei te. "Op basis van vertrouwen sluiten we geen cao meer af. Er moet iets liggen waardoor afzonderlijke be drijven zich niet vrijblijvend aan landelijk gemaakte afspraken kun nen onttrekken", zo stelde FNV- onderhandelaar D. Rijkse gisteren. Rijkse ziet als sancties voor in ge breke blijvende werkgevers onder meer verplichte contributie aan een "boetepot", waaruit bijvoor beeld scholingsactiveiten mede kunnen worden betaald. "Wat in de metaal nu op tafel ligt is best een leuk verhaal, maar de FME wil de extra instroom van werknemers die als gevolg van de maatregelen moet plaatsvinden niet invullen. Onze eis is dat de werkgevers dat hard aangeven. Als je ziet wat er van het Stichtingsak koord in onze bedrijfstak terecht is gekomen, dan is de conclusie al leen maar dat vage afspraken over werkgelegenheid weinig opleve ren", aldus Rijkse. De metaalwerkgeversvereniging FME heeft tot dusverre geweigerd dergelijke harde afspraken te ma ken, en Rijkse is daarom somber gestemd over de afloop van de on derhandelingen. Morgen wil de In dustriebond op dit punt duidelijk heid hebben. Als er in de ogen van bond onvoldoende resultaat wordt geboekt dan zullen er vanaf vrijdag stakingen beginnen in de metaal. Het alternatieve pakket voor de algemene arbeidstijdverkorting omvat onder meer extra scholings maatregelen, jeugdplannen, bevor dering van deeltijdarbeid en op be perkte schaal korter werken, ge koppeld aan uitbreiding van de be drijfstijd en de flexibiliteit. Vrijdag bracht de Industriebond naar bui ten al enige tijd over dit pakket in onderhandeling te zijn in de me taal. Bij Akzö mislukten de onder handelingen hierover vorige week. Prikacties De Industriebond zal de prikac ties niet verhevigen met het oog op de hervatting van de onderhande lingen, maar ze ook niet stopzetten. In de districten Rotterdam en Dor drecht zijn gisteren poort- en kanti ne-acties gehouden bij Mercon in Gorinchem, het Havenbedrijf Vlaardingen-Oost, Kloos en Hol- landia in Kinderdijk en NedStaal. De cao voor de metaal- en elektro technische industrie, waaronder ongeveer 200.000 mensen vallen, is een van de grootste en belangrijk ste in ons land. AMSTERDAM (ANP) - Een po ging van de Dienstenbonden FNV en CNV om met de bankwerkge- vers alsnog zaken te doen over ar beidstijdverkorting is gisteren op niets uitgelopen. De dienstenbon den boden aan om de 36-urige werkweek in het bankbedrijf (100.000 werknemers) niet dit jaar maar pas in 1987 in te voeren maar de bankwerkgevers, die al met de bonden van hoger personeel tot een cao-akkoord zijn gekomen, we zen dat bod van de hand. "Er viel nergens meer over te praten. De werkgevers hebben ons voorstel botweg van de hand gewe zen. Maar we kunnen het akkoord dat nu met de andere bonden op AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van de Industriebond FNV overweegt bestuurster Paulien van der Linden te ontslaan, omdat er volgens het bestuur een ernstige vertrouwenscrisis is ontstaan. Dat heeft woordvoerder P. Noorder- meer gisteren bevestigd na een ge sprek tussen de voormalige FNV- onderhandelaarster bij Akzo en de top van de Industriebond. Van der Linden weigert een de gradatie tot districtsbestuurder in Utrecht te aanvaarden. Volgens Noordermeer zal het bestuur nog trachten een andere oplossing te vinden voor een ontslagprocedure bij de kantonrechter, al achtte hij de kans daarop gering. De kandi datuur voor het penningmeester schap van de Industriebond, een functie waarvoor Van der Linden door een groep leden bij Akzo kan didaat is gesteld, zal door de ont slagzaak niet worden belemmerd. Zij is gewoon lid van de Industrie bond en op die titel gerechtigd aan die verkiezing mee te doen. Van der Linden werd enkele we ken geleden teruggetrokken als. onderhandelaarster bij de cao-ge- Kort Zakelijk Denemarken De economie van Denemarken groeit gestaag. Vanaf het begin van 1982 heeft de economische groei van het land reëel drie procent per jaar bedragen, zo schrijft de Orga nisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijks economische rap port over Denemarken. De finan ciële positie van de overheid heeft zich goed verbeterd en het aantal werklozen is voortdurend gedaald, terwijl er sprake is van een verdere stabilisering van de prijzen. sprekken bij Akzo. Volgens de bond lagen ernstige moeilijkheden in het persoonlijk functioneren met kaderleden en collega-be stuurders aan dit ongebruikelijke ingrijpen ten grondslag. Volgens betrokkene zelf echter was een be leidsconflict over het vasthouden aan de verdere arbeidstijdverkor ting de voornaamste reden. Van der Linden was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. Zij liet eerder al weten zich de ko mende tijd te willen richten op de bestuursverkiezingen, die half mei plaatsvinden. Verbetering van de positie van de vrouw in de indus trie en binnen de Industriebond FNV ziet Van der Linden als een van haar taken, als zij in de bonds- top wordt gekozen. Zij was de eer ste vrouw die landelijk bestuurder bij de bond werd. Daarvoor was zij districtsbestuurder in Utrecht. tafel ligt onmogelijk Onze leden hebben het afgewezen", aldus een woordvoer der van de Dienstenbond FNV. De bankwerkgevers en de bon den voor hoger personeel (Unie BLHP en VKBV) hadden al vooraf duidelijk gemaakt dat de diensten bonden alleen nog hun handteke ning onder de cao konden zetten en dat van nieuwe onderhandelin gen geen sprake kon zijn. Het ak koord voorziet onder meer in een gemiddelde werkweek van iets meer dan 38 uur, een eenmalige uitkering van één procent eind april en een structurele loonsver betering van 1,5 procent per 1 okto ber 1986. De cao wordt nu van kracht zon der dat de dienstenbonden er hun handtekening onder hebben gezet en zal voor algemeen verbindend verklaring worden voorgelegd aan minister De Koning (sociale za ken). Onderhandelaar H. Hofstee van de Dienstenbond FNV gelooft echter in tegenstelling tot de bon den van hoger personeel dat er bij de afzonderlijke banken nog wel zaken te doen zijn nu dat op het niveau van de bedrijfstak niet is gelukt. De dienstenbonden willen in nauw overleg met de leden en on dernemingsraden proberen met in dividuele bankwerkgevers aanvul lende afspraken te maken op het gebied van de werkgelegenheid. Volgens Hofstee kan niemand dat de dienstenbonden verbieden, ook niet als het cao-akkoord straks door De Koning verbindend is ver klaard. "Dan nog staat het bonden die het cao-akkoord niet hebben ondertekend vrij om in de onder nemingen aanvullende zaken te re gelen en daarvoor acties te voe- Bij de dienstenbonden FNV en CNV is iets meer dan de helft van de georganiseerde werknemers in het bankbedrijf aangesloten. noodklok op het Binnenhof waar de Tweede Kamer debatteerde s gereed, maar deed geen dienstir< Vissers eisen verbod van stilligregeling DEN HAAG (ANP) - De Urker vis sers, verenigd in de Producentor ganisatie Oost-Nederland, en de Federatie van Visserijverenigingen (Urk, Den Helder, Texel, Goede reede en Breskens) hebben een kort geding aangespannen tegen staatssecretaris Ploeg (landbouw en visserij), waarin zij een verbod eisen op toepassing van de stillig- regeling die de bewindsman per 1 april heeft afgekondigd. De vissers eisen subsidiair in het kort geding dat de Producentenorganisatie zelf een visplan mag opstellen waarin een stilligregeling is opgenomen. De raadsman van de vissers, mr. H.J. Bronkhorst heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. Het kort geding dient maandag 21 april voor de president van de rechtbank in Den Haag. De rechter wordt ook gevraagd de staatssecretaris te verbieden diens voorgenomen besluit de boomkorlengte in te korten in te voeren. De lengte van de boomkor bepaalt de breedte van het net. Door deze te verkorten wordt dus indirect de vangstcapaciteit van de schepen bepaald. GRIENDTSVEEN - In Griendtsveen is een begin gemaakt met het ver wijderen van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog langs het kanaal aan de Middenpeelweg. EOD-experts verschuilen zich achter een gepant serd schild als een dragline boomstronken uil de grond trekt. (foto anp> KLM vermoedt niet correcte boekingen op Suriname-lijn SCHIPHOL (ANP) - De KLM denkt dat er iets scheef zit met het onverwacht grote aantal vooruitboekingen voor de we kelijkse vluchten van en naar Suriname deze zomer. De maatschappij houdt er reke ning mee dat er veel dubbel- boekingen zijn gedaan of tic kets zijn besteld onder een val se naam. KLM-agenten in Suri name hebben de opdracht ge kregen na te gaan "of de juiste boekingsprocedures zijn ge volgd", aldus gisteren een woordvoerster van de KLM. Surinaams geld wordt boven dien sedert begin deze maand niet meer geaccepteerd, omdat de KLM dit geld van de Suri naamse regering niet mag over maken naar rekeningen buiten Suriname. Tickets moeten be taald worden met harde valuta of via credit cards. Deze valuta kwestie speelde reeds eerder. Die KLM vliegt in de zomer twee keer per week met een DC-10 naar Suriname en terug. De Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM vliegt ook tweemaal per week. Er is plaatsgebrek op de lijn Amster dam-Paramaribo. Veel Surina- mers reizen daarom noodge dwongen via een omweg naar hun vaderland. De zomervluchten (tot en met augustus) zijn altijd al goed bezet, verklaart de KLM, maar het aantal vooruitboekingen is dit jaar wel erg hoog. Alle vluchten zijn eigenlijk al volge boekt. Passagiers die dubbel boekten of een valse naam op gaven, worden - bij ontdekking - van de lijst geschrapt. Iemand anders op de wachtlijst komt dan voor de stoel king. DEN HAAG (ANP) - Een meerder heid in de Tweede Kamer is er voorstander van dat het staatsbe drijf PTT zelfstandig als een nv gaat opereren. Dat bleek gisteren tijdens een zitting van de vaste ka mercommissie voor verkeer en wa terstaat. Volgens de regering zou de PTT uiterlijk 1 januari 1989 een naamloze vennootschap moeten worden met aandelen die in han den van de staat komen. Post en Telecommunicatie worden onder gebracht in een aparte bv. Tijdens de commissievergade ring bleken de drie grote partijen van mening te verschilllen over de vraag of en op welke wijze de tele- communicatiepoot nog verder moet worden gesplitst. De regering wil op termijn overgaan tot instel ling van een aparte nutsafdeling en een aparte ondernemingstak voor onder meer verkoop van randappa- rartuur zoals telefoons. Het CDA liet weten voorlopig nog niet te willen opdelen, maar eerst te willen bezien hoe de bv Te lecommunicatie het gaat doen. De WD is zonder meer voor een split sing, de PvdA in het geheel niet. Minister Smit-Kroes zei bij het re geringsstandpunt te blijven. Zij is wel voorstander van het voeren van gescheiden boekhoudingen zodat de ene tak niet financieel op de andere kan steunen. De minister deelde verder mee dat zij pas op langere termijn het rendement van het PTT-bedrijf wil bekijken. Zij is voor een tariefbe leid dat enerzijds verantwoord is voor de consument en anderzijds de concurrentiepositie van het be drijf niet ondergraaft. Alle kamer fracties willen dat de Tweede Ka mer voor wat betreft de tarieven voor de maatschappelijke functies (post, telefoon) het laatste woord behoudt. De PvdA en CPN vroegen de re gering om een analyse van de ge volgen voor de werkgelegenheid van de komende verzelfstandiging. Staatssecretaris Scherpenhuizen antwoordde dat daarover voorlo pig niets ze zeggen valt, maar hij wil daar later wel nadere gegevens over verstrekken. Gedwongen ont slagen vallen er volgens hem in ie der geval niet onder de ruim 80.000 PTT-werknemers. ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse concerns Internatio-Muller. Pakhoed en Furness houden vast aan samenwerking van hun drie stukgoed bedrijven. Zij hebben E.W. Brongersma, lid van de raad van bestuur van Furness, gevraagd „verdere mogelijkheden tot sa menwerking te onderzoeken". De ze zei gisteren desgevraagd dat de drie concerns niet willen tornen aan het akkoord van de commissie- Van der Louw over de teruglopen de werkgelegenheid in het stuk goed. „Daar zijn de laatste tijd twijfels over naar buiten gebracht, maar ook voor de werkgevers staat het akkoord. Wij zullen het akkoord als zodanig in principe respecte ren", zei Brongersma. Het akkoord garandeert dat tot Hypotheek De levensverzekeraars hebben de hypotheekrente met ingang van vandaag verlaagd met 0,3 procent, zo heeft het Bureau Voorlichting Verzekering gisteren meegedeeld. De basisrente komt daarmee op 7.0 procent. Deze basisrente geldt voor hypotheken met gemeente garantie en voor hypotheken tot maximaal 75 procent van de execu- tiewaarde met rentebetaling per maand achteraf. Deutsche Bank De Flick-transacties en de koers stijging op de effectenbeurs heb ben de grootste bank van de bondsrepubliek, de Deutsche Bank, een goed begin van het nieu we jaar opgeleverd. Het bedrijfsre sultaat heeft in de eerste twee maanden van 1986 een "bevredi gende stijging" te zien gegeven, de omzet nam met 1,1 miljard mark toen en het balanstotaal met 1,6 miljard mark. Dat heeft de bank gisteren meegedeeld bij de presen tatie van het jaarverslag over 1985. 'Je kunt ministers niet bij de staart pakken' 1991 geen gedwongen ontslagen zullen vallen in het stukgoed en voorziet in maatregelen om de te ruglopende werkgelegenheid te begeleiden die de herstructuering van deze sector met zich mee brengt. In een studie van de Maatschap pij voor Industriële Projecten (MIP) naar fusie van de drie stuk- goedbedrijven Muller-Thomsen, MultiTerminals Waalhaven en Sea port Terminals werd dit akkoord voorgesteld als een mogelijk obsta kel. Daarbij ging het niet om het aantal arbeidsplaatsen dat door fu sie verloren gaat, want daar voor ziet het akkoord in, maar vormde de (te lage) snelheid waarmee dit moet gaan het probleem. De Vervoersbond FNV zag in dit onderdeel van de MIP-studie een poging om het akkoord onderuit te halen. De bond ontkende dat er sprake zou zijn van een tijdspro bleem. Het akkoord voorziet ook hierin, aldus stelde de bond. Brongersma sprak maandag nog steeds over een „belangrijk pro bleem" maar suggereerde tevens "Je kunt ministers niet bij de staart pakken", zo luidt een Indonesisch gezegde. Een gezegde dat de Indo nesische olieminister Soebroto wellicht door de geest zal spelen, wanneer hij vandaag zijn 12 Opec- collega's in Genëve zijn nieuwe compromis-voorstellen presen teert. Sinds de speciale ministers- door Marien van den Bos vergadering van de organisatie van olie-exporterende landen drie we ken geleden uiteen ging, is de si tuatie op de internationale olie- markt er nauwelijks beter op ge worden. Terwijl de politieke situa tie voor een aantal Opec-landen met de dag verslechtert. Over de prijs die het olie-kartel graag voor een vat olie van 159 liter wil hebben, werden de ministers het in maart vrij snel eens: 28 dol lar. Ook de noodzaak van een pro- duktie-beperking, om zowel het verloren marktaandeel te herwin nen als de prijs weer te laten stij gen, werd door iedereen onder schreven. De problemen ontston den pas echt toen voorstellen op ta fel kwamen over de verdeling van de extra pijn, die bij een produktie- beperking geleden zal moeten wor den. En die pijn komt bovenop de toch al sterk geslonken inkomsten door de scherpe prijsdaling van de afgelopen maanden. De ministers moesten eerst nog maar eens met de achterban over leggen om vervolgens weer, van daag. naar Genëve te reizen. In de tussenliggende drie weken veer den de prijzen twee keer een beetje op. In de Noorse offshore-industrie brak een staking uit die de wereld- produktie met een kleine miljoen vaten per dag reduceerde. Elke uitspraak was de afgelopen weken voldoende om de zenuw achtige en afwachtende houding in de oliehandel een beetje in bewe ging te krijgen. Waar op de termijn- markt de prijzen even beneden de 10 dollar waren geweest, zijn deze inmiddels enkele dollars gestegen tot z'n 13 a 14. Maar eigenlijk nie mand verwacht een fors herstel naar wat wel gezien wordt als reële marktwaarde, in de buurt van zo'n 15 a 20 dollar of zelfs iets meer. Al leen met een afspraak die uit Genë ve klinkt als een klok, kan zo'n prijs op korte termijn niet worden bereikt. Volgens zegslieden in de kringen van Opec zou Soebroto de verdeel sleutel voor een vermindering van de produktie tot 14 miljoen vaten per dag hebben 'verfijnd'. Ook zou den er twee 'plafonds' kunnen ko men, een voor de winter i de vraag groot is en een voor de (naderende) zomer. Het huidige, officiële, plafond ligt nog op 16 mil joen, terwijl de Opec-landen in werkelijkheid zo'n 18 miljoen va ten per dag produceren. De verfijningen, zo wordt aange; nomen, liggen vooral in manier waarop de voor de onderlinge lan den zelf belangrijke maatstaven als bevolkingsgrootte, nationaal pro- dukt en de hoogte van de buiten landse schulden worden verwerkt. Onderwerpen waar de ministers, in hun speciale methode om via over reding, zielenmassage, en andere middelen tot unanimiteit te ko men, weer dagenlang over kunnen vergaderen. Sommige waarnemers verwachten nu al dat ze er weer niet uit zullen komen en de tijd daarvoor misschien pas rijp is tij dens de normale jaarvergadering van de Opec in juni in Wenen. Straffen DEN HAAG (GPD) - De boetes die door de belastingdienst worden opgelegd bij het niet (tijdig) doen van aangifte, worden drastisch ver hoogd. Staatssecretaris Koning, die deze voorstellen in een wets ontwerp bij de Tweede Kamer heeft ingediend, wil hiermee berei ken dat meer mensen tijdig hun belastingaangifte doen en de juiste informatie verstrekken. De minimum-boete die kan wor den opgelegd, wordt verhoogd van vijf naar honderd gulden. De maxi mum-boete voor het niet doen van aangifte van bij voorbeeld de in komstenbelasting. wordt verhoogd van 1000 naar 2500 gulden. Boven dien wordt er een boete ingevoerd van 250 gulden voor bedrijven en instellingen die geen aangifte doen van loonbelasting voor hun perso neel of van de omzetbelasting. dat er binnen het akkoord toch een oplossing kan worden gevonden. Hij merkte in dit verband op dat een en ander het voordeel met zich meebrengt dat „de fysieke her structuering van de Rotterdamse haven sneller tot stand komt". De drie bedrijven hebben giste ren ook laten weten dat zij met de MIP van mening zijn dat bij volle dige integratie (fusie) op lange ter mijn niet gesproken kan worden van een rendabele en levensvatba re onderneming. Dit vooruitzicht was voor de MIP aanleiding zich terug te trekken. MI P-directeur ir. A.G. de Boer hield echter gisteren de mogelijk heid open dat de MIP alsnog „aan boord komt" als er wel uitzicht komt op een rendabele bedrijfs voering. Beursoverzicht AMSTERDAM (ANP) De beurs rea geerde vandaag nauwelijks op de oor logshandelingen in het Nabije Oosten. Aan de andere kant werd vriendelijk gereageerd op de stijging in Wall Street. Unilever ging f I vooruit naar f 435, evenals Koninklijke Olie op f 197,30. Akio moest f 1 terug naar f 180.80 en Hoogovens trok lich f 0,80 terug op f 11,80. Philips en KLM waren een paar dubbeltjes lager. Van de financiële waarden noteerde Amrobank f 0,40 lager op f 101.40. Bij Aegon was de vaart eruit en op f 114,70 kroop deze assuradeur f 0,30 achteruit. Van de uitgevers was VNU f 1.50 beter op f 307.50. Elsevier was echter f 2 la ger op f 193. Heineken was prijshou dend en Gist-Brocades f 1,50 lager op f bepaalde lijn. De claims NMB werden f 0.12 minder waard op f 1,18, terwijl de claims Amrobank nog enkele centen verloren op f 0.96.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9