Treinen naar Schiphol via directe lijn 'n Nieuwe caravan zonder nasleep. Eerste celstraf geëist in ABP-affaire Hélène Passtoors bekent slechts gedeeltelijk schuld Parketpolitie boos om beperkte loonstijging 'Kind van 25 of 26 weken is twijfelgeval' VS-LIBIE Uitzetten fazanten voor jacht straks verboden Ontvoerders eisen voor zakenman 3,5 miljoen Nieuw spoor rond A 'dam open Uitgeslapen lenen begint met een goed advies. wilt natuurlek gunstige voor waarden en 'n laag tarief Kom snel 'ns met ons praten. q BANK Lenen? De NMB denkt met u mee. Kastelen gaan deuren wijder openzetten COMMENTAAR Utrechtse deskundige over abortuszaak in Haags ziekenhuis: DINSDAG 15 APRIL 1986 BINNENLAND PAGINA 5 SCHIPHOL (GPD) - Het noorden, oosten en zuidwesten van ons land krijgen op 1 juni een directe treinverbinding met de luchthaven Schiphol. Dat gebeurt dank zij de open stelling van de westelijke tak van de ringspoorbaan rond Amsterdam. Om deze nieuwe verbinding onder de aan dacht te brengen, rijden vanaf vandaag twee 'vliegtreinen' in de kleuren van de luchtvaartmaatschappijen KLM en Martinair door heel Nederland. De nieuwe spoorlijn, die 300 mil joen gulden heeft gekost, sluit aan op Amsterdam-Centraal Station, waardoor de treinen uit Gronin gen. Leeuwarden, Assen, Ensche de, Zwolle en Noord-Duitsland in één ruk kunnen doorrijden naar Schiphol. De treinen uit Brussel, Antwer pen en Vlissingengaan voortaan niet meer via Haarlem naar Am sterdam CS, maar via Schiphol. Haarlem wordt daardoor gedegra deerd tot een tweederangs-station, waar alleen nog maar boemeltjes komen. Ook al weten de NS dat luchtrei zigers met bagage een gloeiende hekel hebben aan overstappen, de Schipholgangers uit Noord-Hol land zullen in Sloterdijk het perron over moeten en die uit de richting Utrecht kunnen niets anders doen dan op Amsterdam CS een andere trein nemen. De KLM-bus van Utrecht naar de luchthaven rijdt per 1 juni niet meer. Pas in de jaren negentig ontstaat er een rechtstreekse lijn tussen Utrecht en Schiphol via de zuidelijke tak van de ringspoor baan. Als de Olympische Spelen in Amsterdam komen, is deze verbin ding in 1992 gereed. Anders later, waarschijnlijk in 1995. Over zeven weken zullen op Schiphol al per uur minstens twaalf treinen stoppen. Dat zyn er bijna 300 per dag. De Nederlandse Spoorwegen verwachten op de nieuwe lyn ongeveer 5000 mensen luchtreizigers te vervoeren. Dat is een kwart van het aantal mensen dat op Schiphol met het vliegtuig aankomt of vertrekt. Op het ogen blik gaat 12 procent van de passa giers met de trein en neemt 9 pro cent de KLM-bus. Nachttreinen Gelijk met de opening van de Schiphollijn begint de NS een drie jaar durend experiment met nacht treinen. Tussen Rotterdam, Den Haag Schiphol, Amsterdam CS, Naarden/Bussum, Hilversum en Utrecht CS zullen elk uur treinen rijden. Deze treinen zijn speciaal bedoeld voor luchtreizigers die per charter vliegen, mensen die in een stad wat langer willen blijven stap pen en voor mensen die 's nachts op onregelmatige tijden moeten werken. Voor deze treinen gelden norma le tarieven. Kaartjes kunnen in de trein worden gekocht. Retours die de vorige dag zijn aangeschaft, blij ven geldig tot de volgende morgen vier uur. Voor orde en veiligheid wordt op de stations van de vier grote steden de spoorwegpolitie uitgebreid. Zonodig zullen agenten ook in de treinen mee rijden. Het eerste deel van de Schiphol lijn, het negen kilometer lange lijn tje tussen Schiphol en Amsterdam- zuid, werd in 1978 in gebruik geno men. Drie jaar later werd dit stuk naar het noorden doorgetrokken tot het RAI-gebouw. Naar het zuiden kwam een verbinding met Leiden gereed, waardoor de aan sluiting op het landelijke spoor wegnet ontstond. ARNHEM (ANP) - Het bestuur van de vakgroep parketpolitie van de Nederlandse Politiebond heeft woedend gereageerd op het besluit van minister Korthals Altes (justi tie) om maximaal 86 van de 500 man parketpolitie voor promotie in aanmerking te laten komen. Lan delijk voorzitter K. Westerhof van de grootste vakbond van de par ketpolitie verwachtte gisteren dat vandaag al wilde acties zouden be ginnen. „Als bond staan we daar niet achter, maar we hebben er wel begrip voor", aldus Westerhof. Het besluit van de minister heeft tot gevolg dat slechts 86 leden van de parketpolitie van loonschaal 5 naar loonschaal 6 gaan en netto zestig gulden meer gaan verdie nen. Volgens voorzitter Westerhof van de politievakbond is het over leg met de bewindsman volledig mislukt nu de voornaamste eis van de parketpolitie niet is gehono reerd. De Nederlandse Politiebond wilde evenals de Algemene Christelijke Politiebond en de Al gemene Nederlandse Politiever- eniging een loonsverhoging voor 250 tot 300 van de 500 man parket politie. Westerhof: „Wij hebben tijdens de onderhandelingen met de mi nister zwaar geschut ingezet, maar hij is niet gezwicht". Volgens de bondsvoorzitter is de Nederlandse parketpolitie al jaren een groepe ring binnen het korps rijkspolitie die als een „witte pomp onder de prijs moet werken". „We zijn ge tergd en in ons hol teruggeschopt, maar we zijn steeds weer netjes aan ons werk gegaan. Het besluit van Korthals Altes betekent echter oorlog. Men is razend. Het zal heel moeilijk worden om de mensen rustig te houden", aldus Wester hof. Morgen zullen de vakgroepen parketpolitie van de verschillende politiebonden hun leden raadple gen. Volgens Westerhof zullen er dan ook acties worden voorge steld. Hij wilde echter nog niet zeg gen welke. ADVERTENTIE DE STEEG (GPD) - Van de onge- veer 200 particuliere kastelen en historische landhuizen in ons land staat slechts een klein aantal open voor het publiek. Om dat bezoek te stimuleren, hebben elf kastelen gisteren een gezamenlijke folder uitgebracht over hun open-huis mogelijkheden. Het bijzondere van dit kastelen-elftal is niet alleen dat het om vaak illustere namen gaat, maar ook om burchten en huizen die nog steeds bewoond zijn. De families wonen vaak al vele generaties lang op hun historische bezit en ervaren de kosten van res tauratie en onderhoud steeds meer als een ernstige 'belegering' door een nieuwe tijd. In ons land doet de overheid de laatste jaren met subsidies weliswaar steeds meer voor het onderhoud van de gebou wen en de tuinen. Maar met de hulp voor het bewaren van de eeu wenoude en kostbare inboedels, is het heel wat droeviger gesteld: Elf Nederlandse kasteelfamilies hebben gisteren op het kasteel Middachten in De Steeg besloten het geslaagde en veelgeprezen voorbeeld van de Engelse paleizen en landhuizen te volgen. Die trek ken als toeristische attractie soms even veel bezoek als de dierentui nen. De beheerders/bewoners van de elf kastelen maken er geen geheim van dat de deur niet alleen open zwaait om Jan en alleman de ogen te laten uitkijken op de rijke in richting. „Het is mooi om op deze manier inkomsten te krijgen", er kende de voorzitter van de Neder landse Kastelenstichting, jhr. C. van Eysinga, op de bijeenkomst. Pieter van Vollenhove ontving daar als voorzitter van het Neder lands Restauratiefonds het eerste exemplaar van de folder 'Elf be woonde kasteelen en huysen', die bij ANWB- en W-kantoren ver krijgbaar is. De belangstelling van het pu bliek om een kijkje te nemen in een kasteel blijkt in ons land overi gens zeer groot. Het grootste kas teel in het land, De Haar in Haar- zuilen, dat in de zomermaanden dagelijks is geopend, trok in 1985 ruim 70.000 bezoekers. Het spaar zamer geopende Middachten in De Steeg had in het Paasweekeinde 7000 kijkers over de vloer. De negen andere deelnemers aan de open huis-actie van de bewoon de kastelen zijn Huize Bergh in 's- Heerenberg, kasteel Duivenvoorde in Voorschoten, Havezathe Den Berg in Dalfsen, kasteel Eysden in Limburg, slot Zuylen in Utrecht, Huis van Loon in Amsterdam, Epema-state bij Sneek, en de Bra bantse kastelen in Heeze en Hees- wijk. Voor het gebouw van de Zuidafrikaanse ambassade in Den Haag werd gisteren op de eerste dag van het proces tegen Helëne Passtoors een demonstratie gehouden door leden van het Comité Zuidelijk Afrika. (foto ANP). Gisteren reed een speciale KLM-trein een proefritje langs diverse sta tions op het nieuwe traject naar Schiphol, zoals hier Sloterdijk. (foto anp> JOHANNESBURG - Hélène Pas stoors heeft op de eerste dag van haar proces voor het hooggerechts hof van de Witwatersrand in Jo hannesburg verklaard onschuldig te zijn aan hoogverraad en terroris me, waarvan ze door de Zuidafri kaanse autoriteiten wordt beschul digd. door Ruud de Wit Later legde haar verdediger De- nis Kuny namens haar toch alsnog een verklaring af, waarin ze toegaf schuldig te zijn op een aantal pun ten die in de aanklacht zijn opge nomen. Dat betreft haar lidmaat schap van de verboden bevrij dingsbeweging ANC en de onder- schrijving van de doelstellingen van deze organisatie. Passtoors, die een ontspannen en zelfverzekerde indruk maakte en opgewekt converseerde met haar verdedigers, haar moeder, enige bekenden en de journalisten, gaf verder toe op de hoogte te zijn geweest van de aanwezigheid van een aantal ANC-wapenopslag- plaatsen in Zuid-Afrika. Voorts verklaarde ze zich schul dig aan het onderhouden van con tacten met ANC-leden, het gebruik van geheime codes en het zoeken van een vluchtroute voor haar min naar, het ANC-lid Ismaël Ebrahim. Ze ontkende echter zich als stu dente aan de Universiteit van de Witwatersrand te hebben inge schreven met het oogmerk om voor het ANC activiteiten te ver richten. De eerste dag van het proces te gen de 44-jarige Nederlandse Hele- ne Passtoors trok opvallend weinig aandacht. Zij wordt samen met haar voormalige echtgenoot Klaas de Jonge, die zich sinds juli vorig jaar in de Nederlandse ambassade te Pretoria bevindt, beschuldigd van hoogverraad en terrorisme. Afgezien van de talrijke politie agenten was slechts een handjevol journalisten en belangstellenden naar de rechtszaal gekomen. Na mens de Nederlandse ambassade was zaakgelastigde Simons aanwe zig, alsmede de consul te Johan nesburg, Siedenburg. Omdat Passtoors ook over de Belgische nationaliteit beschikt en in een eerder stadium heeft laten weten de voorkeur te geven aan Belgische diplomatieke bijstand, woont ook de Belgische consul-ge neraal in Johannesburg Van Mi- gem het proces bij. Aanwezig was ook de moeder van Hélène Passtoors en een waar nemer van de Internationale Com missie van Juristen in Geneve, de Nederlandse advocaat Willem van Manen. Vandaag werd de voorma lige PvdA- voorzitster Ien van den Heuvel in Johannesburg verwacht. Klaas de Jonge Het proces tegen Pastoors begon gisterochtend met een poging van de openbare aanklager, Klaus von Lieres, om rechter Spoelstra te be wegen een arrestatiebevel tegen medebeschuldigde Klaas de Jonge Met de luchtaanvallen op zes doelen in Libië hebben de Verenigde Staten kennelijk duidelijk willen maken, dat zij zich niets aantrekken van de be zwaren van hun bondgenoten tegen een dergelijke militaire actie. In Den Haag waren gisteren de twaalf minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap het na vijf uren vergaderen eens geworden. Ge zamenlijk drongen zij aan op zelfbe perking van alle betrokken partijen, dus ook van de VS. Libië werd dit keer wel met name genoemd als een land dat direct te maken heeft met terroristische acties, en de ministers besloten ook tot een aantal diploma tieke maatregelen tegen dit land. Dal was volgens de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Van den Broek 'een krachtig signaal'. Maar in dezelfde verklaring werd ook bij de grote Amerikaanse bondgenoot aan gedrongen op zelfbeperking. De Eu ropeanen verwachten immers geen enkel heil van een militaire escalatie. Maar de inkt van deze verklaring was bij wijze van spreken nog niet droog, of de Amerikanen stuurden hun bommenwerpers op weg naar Tripoli en Benghazi. De Amerikaanse regering blijkt op deze manier Gadda fi te willen aanpakken, vanuit een po sitie van kracht en met brute midde len. Maar het probleem van gisteren is door deze operatie vandaag alleen maar groter geworden. Reagan be schouwt Libië als een brandhaard van het internationale terrorisme, als een toevluchtsoord ook waar terroris ten terecht kunnen als zij hun moord dadige en lafhartige aanslagen heb ben gepleegd. Aan die omstandighe den kunnen bombardementen echter niets veranderen. De propaganda in het hele Midden- Oosten tegen de VS kan nu opnieuw worden gevoed met keiharde bewij zen. Te vrezen valt dat die propagan da niet tot dovemansoren is gericht. In naam van Allah en van het Arabi sche nationalisme zullen vurige strij ders zich aanmelden om te sterven voor de goede zaak. De wereld is er voor de Amerikanen en de Europea nen niet veiliger op geworden. De Sowjet-ünie ziet uiteraard ook een mooie kans schoon om mee te doen in de propagandaslag tegen de Amerikanen. Het persbureau Tass betitelde de aanvallen van de Ameri kanen danook als een barbaarse daad van staatsterrorisme. De leiders in het Kremlin zullen geen moment wakker hebben gelegen van de slag die de Amerikanen het Libische volk en zijn leider Gaddafi hebben toege bracht. Maar de Amerikanen staan in tussen wel lelijk te kijk als een grote mogendheid die zijn verantwoorde lijkheid niet aankan, en de Ameri kaanse president kan worden afge schilderd als een cowboy uit het Wil de westen die niets liever doet dan zijn revolver trekken. De reactie vanuit Moskou wijst ver der, uiteraard met genoegen, op de verdeeldheid tussen de VS en de Eu ropese bondgenoten. Moskou kan met zijn officiële standpunt heel dicht aanschurken tegen dat van de EG. Een bijzonder pijnlijk punt betreft nog de positie van Groot-Brittannië. De Engelse minister Howe bepleitte gisteren in Den Haag, samen met zijn Europese collega's, nog wijze terug houdendheid. Maar een paar uur la ter stijgen F 111-straaljagers op van Engelse bases. De Engelsen moeten nu toezien hoe hun eigen land wordt gebruikt als uitvalsbasis. De Fransen, de Spanjaarden en de Portugezen daarentegen hadden uitdrukkelijk hun luchtruim tot verboden gebied verklaard voor deze vluchten, zodat een grote omweg naar Libië noodza kelijk bleek. De Nederlandse regering betreurt het Amerikaanse optreden tegen Li bië. Dat is bepaald te zwak uitge drukt. De actie tegen Libië is meer dan te betreuren, het is volstrekt te verwerpen, kortzichtig en gevaarlijk. uit te vaardigen, aangezien deze niet voor de rechtbank was komen opdagen. De rechter negeerde het verzoek, omdat het hem niet duidelijk was of De Jonge in de Nederlandse am bassade wel de gelegenheid had gehad om de aanklacht tegen hem onder ogen te krijgen. Vervolgens besloot de rechter het proces tegen Klaas de Jonge uit te stellen tot het moment waarop deze daadwerke lijk voor de rechtbank kan ver schijnen. 's Middags werd het proces ver volgd met het horen van getuigen. De eerste getuige was sergeant Pitout van de Zuidafrikaanse vei ligheidspolitie, die zei dat hij op 17 juni van het vorig jaar afluisterap paratuur in een hotel te Durban had geplaatst. Vandaag zou het proces worden vervolgd, hoewel het niet wordt uitgesloten dat de openbare aan klager een verzoek tot uitstelzal in dienen, omdat hij tijd nodig heefl voor het bestuderen van de dooi Passtoors tijdens de zitting toege geven punten van de aanklacht. De 'Steungroep Klaas en Heieen heeft gisteren op een persconferen tie in Den Haag verklaard dat d? Belgische regering onvoldoend? doet ter ondersteuning van Helen? Passtoors. Volgens Fons Geer lings, die namens de Anti-Apart heids Beweging Nederland dee uitmaakt van de steungroep, staai de Belgische autoriteiten bijna vij andig tegenover Passtoors. Vai enige hulp is volgens Geerling; geen of nauwelijks sprake. DEN HAAG (ANP) - Over zes jaar mogen er geen gekweekte fa zanten meer worden uitgezet in de vrije natuur. Dat heeft minister Braks (landbouw en visserij) bepaald. De periode van zes jaar is bedoeld als overgangstermijn. Fazanten worden nu nog uitgezet voor de jacht. De minister heeft bepaald dat tijdens de overgangsperiode 1,5 fazant per hecta re mag worden uitgezet in voor de vogel geschikte leefgebieden waar een jachtopziener aanwezig is. In gebieden waar dat niet het geval is, mag één fazant per hectare worden uitgezet. Geschikte gebieden herbergen onder meer loofhout, naaldhout met struiklaag, kleinschalige landbouwgebieden met voldoende hout wallen en heggen. In natuurgebieden mogen vrijwel geen fazanten meer worden uitgezet. Met de norm van 1,5 fazant per hectare (onder toezicht) negeert Braks het advies van de Jachtraad van 2,3 fazant per hectare. De norm was tot nu toe 1 fazant. Vorig jaar gaf het ministerie, net als in 1983,300 vergunningen af voor het uitzetten van in totaal 45.000 fazanten (1983 49.000). In 1984 waren dat 250 vergunningen voor 38.000 vogels. EINDHOVEN (ANP) - Voor de ontvoerde casino-eigenaar P.G. Hertel (45) uit Gladbeck (BRD) is een losgeld geèist van 3,2 miljoen Duitse mark (ruim 3,5 miljoen gul den). Een woordvoerder van de Eindhovense gemeentepolitie heeft dat gistermiddag meege deeld. Het slachtoffer is nog steeds spoorloos. De ontvoerders hebben sinds 26 maart niets meer van zich laten horen. Hertel werd op 22 maart voor het laatst gezien in Breda. Hij bezit in Nederland een aantal zogenaamde Golden Ten-casino's. Op 26 maart werd in een van die casino's van UTRECHT (GPD/ANP) - „Een gynaecoloog die een kind van 25 of 26 weken laat doodgaan, mag je niet tot moordenaar bestempe len". Dat is de mening van de Utrechtse kinderarts en neo-na- toloog dr. C. Versluys over de abortuskwestie in het Haagse ziekenhuis Leyenburg, waar drie gynaceologen werden aangehou den omdat ze een 'levensvatbare' baby na de abortus bij een 16-ja- rig meisje hadden laten sterven. „Zo'n kind", meent Versluys, „bevindt zich in de 'twijfelzone' van de levensvatbaarheid. Er is geen scherpe grens te trekken. Juristen doen dat wel, maar mensen die met biologie om gaan, kunnen dat eenvoudigweg niet". Volgens dr. Versluys, oud hoogleraar aan de Amsterdamse Vrije Universiteit en thans werk zaam in het Wilhelmina Kinder ziekenhuis in Utrecht, worden er jaarlijks een paar honderd kinde ren geboren in het randgebied tussen 24 en 27 weken. „De meesten daarvan gaan dood", zegt hij. „Je moetje ook de vraag stellen of het wel zo goed is als zo'n kind blijft leven, want het aantal zwaargehandicapten eron der is nogal groot". Experimenteel De kinderarts meent dat de 25- tot 26 wekentermijn nog ligt in de zone van de experimentele ge neeskunde. „In dergelijke geval len zou je de ouders in feite moe ten vragen om het kind in leven te mogen houden. Het komt niet zelden voor dat er hersenbescha digingen zijn of ernstig longlet sel". In de praktijk worden dergelij ke door een te vroege bevalling geboren foetussen, aldus Ver sluys, wel met de nodige zorg omringd. „Je geeft het zuurstof en warmte en als het kind het haalt, is iedereen er erg blij mee. Maar er zijn helaas heel veel kin deren in die twijfelzone van 25 en 26 weken die al niet goed ter we reld komen. In die gevallen heb ik er geen moeite mee om te zeg gen dat het beter is als het kind overlijdt".- Dr. Versluys vindt het jammer dat in de berichtgeving over de beschuldigde gynaecologen in het Haagse Leyenburg-zieken- huis niet meteen de vraag naar de levenskansen van een kind in de 'twijfelzone' is beantwoord. „Wat moet je als arts doen als je een kind wel in leven kunt hou den, maar het lijden niet kunt verminderen. Gynaecologen staan voor deze afweging. Dat is hun dubbele taak". Inmiddels is de 63-jarige gy naecoloog die nog vastzat, gister avond na verhoor door de rech- ter-commissaris in Den Haag, op vrije voeten gesteld. Zijn twee collega's werden al eerder vrijge laten. Het gerechtelijk vooron derzoek gaat overigens gewoon door. Hertel een telegram bezorgd. Daar in werd verwezen naar een kilome- terpaal langs de autosnelweg Maastricht-Luik. Bij die kilometer- paal op Nederlands grondgebied lag een sleutel van een bagagekluis op het station in Luik. In die kluis lag een brief voor mevrouw Hertel waarin het losgeld werd geëist Verder werd meegedeeld dat bin nen tien dagen opnieuw contact zou worden opgenomen, in de kluis lag ook de sleutel van de auto die later in Brussel is teruggevon den. De politie is pas serieus met het onderzoek begonnen nadat de in de brief genoemde termijn van tien dagen was verstreken. Er zijn ruim 300 tips binnengekomen. De Vries contra Den Uyl DOKKUM (ANP) - De hele samen leving is doortrokken van de da dendrang van de christenen, die gelukkig nog steeds veel kenmer ken in onze samenleving te zien geeft. Dit zei CDA-fractievoorzitter De Vries gisteravond op een spreekbeurt in Dokkum. De Vries doelde op katholieke en protes tantse scholen, ziekenhuizen e.d. „Het is ook waar dat de besturen van al die organisaties daardoor ge leidelijk aan een grote invloed heb ben gekregen op het gevoerde be leid en de besluitvorming daar over", zei hij. Maar hij bestreedt de suggestie die hij toeschreef aan Den Uyl, dat de 'christelijke clan' uit is op zoveel mogelijk macht. Dat de christelijke instellingen toch zoveel macht hebben is te danken aan 'een andere aanpak dan socialisten en liberalen', zei hy. MAASTRICHT (GPD) - In de roemruchte ABP-affaire heeft offi cier van justitie mr. J. Laumen gis teren in de Maastrichtse rechtszaal de eerste straf geëist. Dat gebeurde tegen de in Waalre wonende archi tect Fok C. K„ die in opdracht van ABP-directeur Masson optrad als taxateur voor het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. De officier eiste tegen hem 90 dagen gevange nisstraf, waarvan 66 voorwaarde lijk en een geldboete van 13.500 gulden. K. heeft al 24 dagen in voorlopige hechtenis doorge bracht, zodat hij, als de rechtbank overeenkomstig de eis vonnist, niet de cel in hoeft. Volgens fraude-officier mr. Lau men zou Fok K. bij het ABP een te hoge rekening hebben ingediend voor de taxatie van het bekende Weena-gebouw in Rotterdam. Maar tijdens de rechtszitting bleek dat K. eigenlijk te weinig voor zijn taxatie in rekening had gebracht. De taxatie werd in april 1983 uitge voerd. K. ging in de fout, toen hij, ter illustratie van zijn werk voor het ABP, een gefingeerde rekening presenteerde van een technisch ad viseur, die 'toevallig' ook in zijn za- kenpand in Waalre was gehuisvest. K. deed dat door een rekening van dat adviesbureau te gebruiken zon der medeweten van de betrokkene. Dat nu werd door mr. Laumen als valsheid in geschrifte opgevat, waardoor aan het ABP ongeveer 15.000 gulden te veel in rekening zou zijn gebracht. HBG Tijdens de zeer langdurige on dervraging van K. door rechtbank president mr. J. Wortmann werd wel duidelijk, dat K. ook meespeel de in een bepaald circuit. Hij had in de jaren zestig bij\^orbeeld ook gewerkt voor de Hollandse Beton Groep, was toen in contact geko men met een van de hoofdverdach ten in de ABP-affaire, ir. J. van Zon, en via Van Zon ook met Mas son. K. had volgens zijn verklaring vaker taxaties voor het ABP ge daan, onder meer voor alle wonin gen van de Wesland-Utrccht Hypo theekbank bij de door het ABP on dernomen reddingsoperatie. Maar K. kwam ook uit de verf als een man die van alles heeft geprobeerd om geld te verdienen, zoals met de export van dure Duitse auto's naar de Verenigde Staten, handel in schuldbekentenissen, het opzetten van een 'gold-trust' en het leuren met plannen voor een bungalow park in Spanje. K's verdediger mr. A. Oostvogel beriep zich in zijn pleidoooi op al lerlei juridische voetangels en klemmen, betwistte bijna alles wat zijn cliënt ten last werd gelegd, in elk geval de opzet om het ABP ex tra geld af te zetten, en kwam tot de slotsom dat vrijspraak de enige goede uitspraak van de rechtbank zou zijn. De uitspraak is op 25 april.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5