'Er werd hier altijd wel iets verbouwd' Rijksdienst akkoord met bouw nieuwe Waagbrag 'Leidse woningen in Oegstgeest en Warmond bouwen' Politie uitmooiste bureau van Nederland Bijeenkomst bij Gaubius aan bloedstolsels gewijd actief in vrije tijd Kapotte koplamp oké maar er zijn grenzen PAGINA 4 DINSDAG 15 APRIL 1986 door Wim Brands LEIDEN - In het jaar dat het politiebureau aan de Zonne veldstraat werd geopend, 1927, verscheen er in het Alge meen Nederlandsch Politie-Weekblad een artikel waarin niets dan lof stond over het ontwerp: "Het behoort zoo geheel tot deze oude stad van wetenschap en roem, 't is geworden het mooiste en best ingerichte politiebureau in ons land. De bouwmeester, architect Neysingh, en de com missaris van politie, Stapel, staan tegenover dit waarlijk grootsche werk als componist en dirigent". Als componist en dirigent, je moet er maar opkomen. En: hoe een opvat ting kan veranderen: al in de jaren vijftig werd er geklaagd over ruimtege brek en dezer dagen - als de politie verhuist naar de Langegracht - zal er echt niemand verzuchten dat het toch jammer is, uiteindelijk. Politievoorlichter Graveland ver woordt waarschijnlijk veler me ning als hij over het oude bureau zegt: "Natuurlijk was het indertijd mooi, maar het werd een doolhof'. Tot '27 was de politie gehuisvest in het stadhuis. Pikant detail: ze 'misten' dus net de grote stadhuis brand van twee jaar later. In Stads werk, een orgaan van de gemeente Leiden, verscheen onlangs een ar tikel over de geschiedenis en daar uit blijkt dat er in het stadhuis al flink werd geschoven met de poli tie. Dat moest ook wel, want men had ruimtegebrek. "Eén commis saris, R.N. van der Maaren, vier in specteurs en 52 agenten beschik ten over enkele kamers, een groot en een klein wachtlokaal en een paar cellen". "In die donkere, ongeventileerde cellen werden degenen opgebor gen die wat misdaan hadden of we gens dronkenschap waren opge pakt. Hun' gelal klonk door tot de gemeentesecretarie en de commis-* sievergaderingen". Good old days. 'Schandaal' De politie moest een nieuw bu reau hebben - daarover was ieder een het eigenlijk wel met elkaar eens. In 1923 presenteerde het ge meentebestuur een voorstel: aan de Zonneveldstraat zou een ge bouw moeten komen. Gemeente ambtenaar Neysingh, dé compo nist, maakte de tekeningen. En niet tot ieders tevredenheid. De communist Knuttel: "Het is een schandaal. De gemeente heeft er voor te zorgen, dat een geweldige stadsontsiering, als die door het prutsen van alle mogelijke winke liers en anderen aan hoofdstraten plaatsheeft, ook niet van de ge meente uitgaat". Toen later - het gebouw was klaar - ook nog eens bleek dat het door de raad beschikbaar gestelde bedrag van 250.000 gulden was overschreden met 69.000 gulden, gaven meer raadsleden lucht aan hun verontwaardiging. Het R.K. Staatspartijlid E.J. Coster wees er op dat een scheikundig laborato rium, een lijkenkamer en onder aardse cellen toch teveel van het goede waren. En dan hebben we het nog niets eens over de tien spuwbakken die tien gulden per stuk kostten. Was het politiebureau toentertijd echt het mooiste van Nederland. "Ach", zegt politievoorlichter Gra veland, "voor die tijd zal het wel een prachtig stukje werk zijn ge weest. Maar het probleem is dat ze één ding over het hoofd hebben ge-, zien: het bureau lag tussen andere bebouwing ingeklemd, met andere eeuw staat een actiegroep met ge vaar voor eigen leven de bulldozers in de weg die het pand dan willen slopen... In elk geval zag de omgeving er in 1927 nog zeer vriendelijk uit. "Kijk eens naar die ambiance", zegt Gra veland terwijl hij de glasplaat weer tegen het licht houdt. "Die prachti ge lantaarns voor het bureau..." Lijkenkamer Zeven hele woningen en de Bank van Lening werden in de loop der tijd door de politie gean nexeerd. Daardoor kreeg het bu reau onmiskenbaar een hokkerig karakter, zoals tijdens een wande ling al snel duidelijk wordt. "Al die kleine hoekjes, die gan getjes...", zegt Graveland op een toon die doet vermoeden dat hij al menigmaal zijn hoofd heeft gesto ten. Wie wordt doorverwezen naar een andere afdeling zal in elk geval een gids moeten meenemen. An ders verdwaalt hij. "Je moest ook telkens weer er gens anders naar toe met je afde ling. In die koude winter van zestig ben ik hier in dienst gekomen; sinds die tijd is er nooit een mo ment geweest dat er niet iets werd verbouwd". Na een korte pauze: "Sommige afdelingen zijn wel vijf keer verhuisd". Dick Graveland, politievoorlichter, op de zolder camera die in een grijs verleden werd gebruikt Langegracht. woorden: wilde je uitbreiden, dan moest je pandjes opkopen". "Nu kun je zeggen: daar is toch ders zitje straks niets op tegen? Toch wel, want op problemen", den duur krijg je zo natuurlijk een beetje een rommelig geheel. De eenheid raakt zoek. En 'op een ge geven ogenblik zit je vast hè, dan kun je geen kant meer op. Dat er in de jaren vijftig al werd geklaagd over ruimtegebrek is dan ook niet vreemd". Kreukelaars Voor de politievoorlichter is het helemaal niet moeilijk om over vroeger te praten, hij vertoeft de laatste tijd bijna dagelijks in het verleden: nu het bureau namelijk binnenkort gaat verhuizen, bekijkt Graveland welke oude spullen kunnen worden meegenomen naar het gebouw aan de Langegracht, alwaar een museum zal worden in gericht. "We hebben een archief.... van 1870 afzijn de stukken bewaard ge bleven. Processen-verbaal. Brief wisselingen. Die spullen zijn het oude politiebureau. In zijn handen heeft hij een houten over een tijdje te zien zal zijn in het museumpje aan de (foto Holvast). Hoe geef je hokkerigheid, brek? indruk van de het ruimtege- archief gegaan. We hebben er echt land: "Je ziet het, ze werken alle- geen ruimte voor. Ik bedoel, an- maal mee". de ruimte- Eén foto verdient het overigens ooiemen 0m langer bij stil te staan. Een foto Er kwam veel historisch mate- waarop het bureau staat, 1927. Is naai boven water. De houten ca- het gebouw nu echt lelijk? Grave- mera's bijvoorbeeld waarmee fo- land:,"Ik denk dat het indertijd wel to's werden gemaakt van ongeluk- niet zonder reden het modernste bureau van Nederland is genoemd. Glas in lood ramen, schildpadte- In de wachtruimte van d< delingendienst zitten de bijna bij elkaar op schoot. De luchtplaats voor de arrestan ten was vroeger een keurig perkje. (Graveland: "Soms probeerde een verdachte als een kat tegen dè ge vel op te klauteren".) De rozen zijn weg; er staan nu houten barakken. De binnenplaats is geen binnen plaats. Er zijn acht cellen. Graveland: "Vaak moeten we uitwijken naar cellen van de korpsen in de buiten gemeentes". (De cellen hebben al lemaal één ding gemeen: ze zijn be- kladderd. 'Every cop is a criminal', wist één van de arrestanten.) En zo kunnen we nog wel even doorgaan. De hele geschiedenis lijkt een beetje op het verhaal over de man die op een dag begon met het houden van kippen en konij nen. In zijn achtertuin timmerde hij een hok, maar hij hield geen re kening met mogelijke uitbreidin gen, dus moest hij telkens verande ringen aanbrengen. Wat ontstond was een doolhof. Bank We lopen door wat vroeger de Bank van Lening was en nu nog een deel van-het politiebureau is. In de kluis hangen iassen. Wat een kolderiek gezicht is: alsof die jas sen goud waard zijn. Als de politie is vertrokken zal de Jbank worden gerestaureerd en op gesplitst in twaalf tweekamerap partementen: acht voor ouderen en daarboven, onder de kap, vier voor jongeren. Het monumentale gebouw komt straks overigens weer vrij te staan: andere gedeelten van de achterbe bouwing van het politiebureau zul len namelijk worden gesloopt. In gedeelte aan de Zonneveldstraat komt, zoals bekend, de parkeerpo litie. We zijn inmiddels in de lijkenka mer gearriveerd. Graveland: "Vroeger - als er moest worden ge sneden - kwam er een arts naar het politiebureau. Een gerechtelijk la boratorium was er niet. In deze ruimte kon je ook acht lijken op bergen". En dat vonden de critici toch veel te luxueus? Graveland hoort de vraag niet, hij is met zijn gedachten even el ders, blijkt. Kijkend naar de mas sieve snijtafel, waarop al lang geen lijken meèr worden ontleed, zegt hij: "Wat een fraai geval is het toch. Maar hoe krijg ik het ding naar het de Langegracht!" ken. En de glasplaten waarop de negatieven staan. "Hou deze tegen het licht, dan kun je één gels, het was allemaal even schitte- van de eerste kreukelaars zegt Graveland. Op de foto: ee spoorbaan tegen botste. En het bord waarschuwde kan worden beoordeeld nog zo: de toegang tot den spoor- deerd n.l. schoonheid weg is verboden. "Mooi hè", zegt Graveland, "en we hebben nog rend". Het Politieweekblad schreef auto die op de "dat de architect er iets in heeft we- andere auto ten te leggen wat door iedereen J I mm gewaar- lijn en Het klinkt overdreven, maar a veel meer historisch materiaal. Ou- de andere kant: ook de critici ov..- de uitrustingsstukken, sabels, bor- dreven. En dat de gemeente nog den... enfin, het zal te zijner tijd al- niet eens zo lang geleden het bu- lemaal te zien zijn seümpje dat we gaan inrichten gebouw". gens allemaal naar het gemeente- dit ook in het beschouwde als een beeldver- storend pand in de binnenstad, werkt toch een beetje op de lach- Hij is nog niet uitgesproken of er spieren. Want inmiddels is beslo- verschijnt een diender ten tonele ten de gevel op de gemeentelijke met een oude opberglade. "Moet monumentenlijst te plaatsen. Je Grave- zult het meemaken: c De voorgevel van het oude politiebureau aan de Zonneveldstraat. Dit gedeelte zal aan de parkeerpolitie. Werkzaamheden beginnen nog dit jaar LEIDEN - De nieuwe fiets- en voetgangersbrug over de Rijn, tus sen het Waaghoofd (Aalmarkt) en de Stille Mare, kan er komen. De Rjjkdienst voor de Monu mentenzorg heeft ingestemd met een plan voor de bouw van een brug, bestaande uit twee stalen bo gen, en de minister van WVC heeft de in het kader van de Monumen tenwet vereiste vergunning ver leend. Dit betekent dat thans niets Vernielingen op bouwplaats LEIDEN - Baldadige jeugd heeft in het weekeinde flink huisgehouden op een bouwplaats in de Stevens- hofpolder. De jongeren slaagden er in een bulldozer aan het rijden te krijgen en maakten een bouwkeet met de grond gelijk. Van een graafmachiT ne werden het dak ontzet, de elek trische bedrading losgetrokken en een speaker vernield. Er werd ver der schade toegebracht aan nog een bouwkeet en een trilmachine en men ging aan de haal met een cassetterecorder en kleding. Spreekbeurt ex-Bondsdaglid LEIDEN - Otto Schily, voormalig lid van de Duitse Bondsdag, spreekt donderdag in het centrale faculteitsgebouw van de Leidse universiteit over de 'Die politi- schen Perspektieven der Grünen'. Hij zal daarbij speciale aandacht geven aan de politieke doeleinden van de Grünen. Schily trok de aandacht door zijn aandeel in de parlementaire com missie die de zogenoemde 'Flick- affaire' moest onderzoeken en het gerechterlijk vooronderzoek tegen bondskanselier Kohl dat daaruit voortvloeide. De lezing van Schily, die is geor ganiseerd door de vakgroep Duitse taal- en letterkunde, begint om 19.00 uur aan de Cleveringaplaats. de bouw van een definitieve Waag- hoofdbrug meer in de weg staat. De Rijkdienst heeft zich in het verleden steeds verzet tegen de bouw van een brug ter vervanging van de huidige noodbrug. In de ogen van de Rijksdienst zou een eerder brugontwerp, met een tui- paal, het gezicht op de Waag en de Hoogstraatkelders bederven. De minister van WVC weigerde dien tengevolge een vergunning af te geven. De gemeente Leiden teken de deze weigering beroep aan bij de Raad van State. Die besliste dat er wel een brug mag komen maar niet het door de Rijkdienst ge wraakte ontwerp. Vorig jaar werd een viertal nieu we ontwerpen voor een brugver- binding tussen het Waaghoofd en de Stille Rijn gepresenteerd waar uit de raadscommissie vóór ruim telijke ordening en verkeer een keuze maakte. De voorkeur ging uit naar het ontwerp van een brug bestaande uit twee stalen bogen, een grote en een kleine boog, met een stalen raamwerk constructie. De Rijksdienst voor de Monumen tenzorg heeft de gemeente laten weten met dit ontwerp in te kun nen stemmen. Het is de bedoeling van de ge meente om direct aansluitend op de voltooing van de restauratie van de Hoogstraatkelders, in septem ber of oktober van dit jaar, met de bouw van de brug te beginnen. De kosten worden geraamd op 450.000 gulden. LEIDEN - het Gaubius-instituut van TNO in Leiden organiseert vrijdag 18 april samen met Kabivi- trum Haematology uit Amsterdam een workshop over fibrinolyse, het oplossen van bloedstolsels. Onge veer 110 belangstellenden, onder wie ruim 65 uit alle delen van Euro pa, nemen hieraan deel. Het Gaubius is één van de weini ge wetenschappelijke instituten die zich de afgelopen jaren inten sief heeft bezig gehouden met het stolsel oplossend proces. Dit is on der meer van belang ter bestrijding van en ter voorkoming van trom- boses, longembolie en hartinfarc ten, aandoeningen door bloedstol sels veroorzaakt. Tydens de workshop wordt inge gaan op de vraag in hoeverre gene zing en voorkoming van bloedstol sels mogelijk zijn. Meetmethoden van de stolsels veroorzakende en oplossende stoffen zullen worden doorgelicht en gestandaardiseerd. De aandacht gaat tevens uit naar de mogelijkheid tot vaststelling van welke mensen een hoger risico lopen op bloedstolsels. Jongen beroofd van contributie LEIDEN - Een 16-jarige Leidse jongen is gisteravond onder bedreiging beroofd van 700 gulden. De jongen had tevoren in het Vijf Meibad de contributiegelden geïnd van een zwemvereniging. Toen hij met het geld op zak naar huis ging werd hij in de Segaarstraat staande gehouden door een ongeveer 30-jarige man die hem met een twintig centimeter lang stiletto bedreigde en het geld opeiste. De man vluchtte met de portemon nee met inhoud in de richting van de Vijf Meilaan. Aanvankelijk zette de jongen de achtervolging in maar hij raakte zijn belager kwijt in de Kui pers-Rietbergstraat. De politie is geïnteresseerd in getuigen van het voorval of in mensen die de overvaller mogelijk in de omgeving van de Vijf Meilaan hebben gezien. Het gaat om een forse, ongeveer 1.90 meter lange, 30-jarige man op witte sportschoenen die zich waarschijnlijk in de buurt heeft ontdaan van een vermomming, een bril en kleding. Beroep gemeente op provincie LEIDEN - De gemeente Leiden wil in de toekomstige woningbehoefte voorzien door het onder Leidse verantwoordelijkheid bouwen van huizen in de gemeentes Oegstgeest en Warmond. B en W zeggen dit in een voorlo pige reactie op het ontwerp- streeksplan Zuid-Holland West. Het gemeentebestuur onder schrijft de prognose van het pro vinciebestuur dat de bebouwings mogelijkheden binnen de Leidse regio (Leiden, Leiderdorp, Oegst geest en Voorschoten) nog ruim voldoende zijn tot 2000. Verwacht wordt evenwel dat de gemeente Leiden in 2000 zal zijn volgebouwd of, als het tegenzit met 'verdich- tingsbouw' en het opvullen van open plekken tussen de bestaande bebouwing, zelfs al eerder. Dit zal, volgens het Leidse ge meentebestuur, zeker het geval zijn als Leiden ook nog eens gevolg moet geven aan het verzoek van de provincie om een extra opvang van ruim 3000 woningen te realiseren om de landelijke gebieden in de re gio te behoeden voor een te sterke verstedelijking. Voorhout Het provinciebestuur moet ruim voor Leiden is volgebouwd garan ties bieden voor een goede opvang van de Leidse ingezetenen, vinden B en W. Dit zou kunnen door te be middelen in het realiseren van bin dende afspraken met de gemeen ten in de omgeving van Leiden over de bouw van woningen, onder Leidse verantwoordelijkheid, in de Broek- en Simontjespolder (ge meente Oegstgeest) en de Veerpol- der (gemeente Warmond). Beide polders grenzen aan de Merenwijk. De gemeente Leiden pleit voorts voor een studie naar mogelijke bouwplaatsen in de gemeente Voorhout. Erasmus De subfaculteit geschiedenis van de Leidse universiteit orga niseert vanavond de vierde le zing in de collegereeks over Eras mus. Dan spreekt prof. dr. C. Au gustijn van de vakgroep kerkge schiedenis an de Vrije Universi teit in Amsterdam over 'De reli giositeit van Erasmus' in het fa ciliteitengebouw aan de Cleve ringaplaats. Aanvang 18.45 uur. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligerscentra- le, Oude Rijn 44c, houdt morgen een informatiemiddag over een aantal soorten vrijwilligerswerk. Tussen 13.30 en 15.30 uur kunnen belangstellénden terecht. Spelletjes Het Rijksmuseum voor Volken kunde, Steenstraat 1organiseert vanaf morgenmiddag spelletjes middagen met spellen uit Indo nesië. Iedereen vanaf 9 jaar is morgenmiddag, woensdag 23 april en 2 mei vanaf 14.00 uur welkom. Reserveren kan via tel. 132641 tst. 221. Film K&O, Oude Vest 45 vertoont morgenmiddag de film 'Verse vis' met Laurel en Hardy. Tevens is een groot aantal striphelden, als Supermuis en Heckle en Jeckle, in actie te zien. Aanvang 14.30 uur. Bloemschikken Donderdag 17 april begint in 'Rosenburch' aan de 5 Meilaan een korte bloemschikcursus. Op 17 en 24 april en 1 mei is er les van 14.30 tot 16.00 uur. Voor aan meldingen of informatie tel. 769209 of 768711. Tram De Rijnkandse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor- en tramwegwezen houdt morgen een avond waarop het reilen en zeilen van de Haagse Tramweg Maatschappij centraal staat. Dit gebeurt in 'In den Vergulden Turk' aan de Steenstraat vanaf 20.00 uur. Tuin De Leidse afdeling van de Ko ninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkunde organiseert morgenavond een lezing in Rijksherbrium aan de Schelpen kade 6. Vanaf 20.00 uur voert A.A.M. Huigens, leraar groen voorzieningen, het woord ove 'De aanleg van de kleine tuin'. LEIDEN - Een verbrandingsmo tor die niet deugde, doorgeroeste bodemplaat, slecht stuur: er werd gisterochtend in het kan tongerecht weer een carnaval i mankementen gevierd. Prins werd de man die vorig jaar Katwijk werd aangehouden. door Wim Brands Op 22 maart. Wat er allemaal niet deugde; wat wel? De kokerbalken waren doorgeroest - ach, het heeft geen zin om door te gaan niet opsom men. Waarschijnlijk was het as bakje, indien aanwezig, wel keu rig onderhouden. Had de verdachte nou nooit wat gemerkt? Jazeker, hij had geweten dat z'n uitlaat aan vervanging toe was. Maar verder? Nou nee, hij had altijd wel redelijk goed kun nen rijden in z'n autootje. Eigen lijk. "Maar het was toch wel een ge vaarlijk avontuur?", zei de rech ter. De man zweeg. "Want ja", vervolgde de rech ter, "u liep toch het risico om om pijnlijke wijze met het wegdek in aanraking te komen. U kon door de bodem zakken aangezien de plek onder de bestuurder name lijk zo roestig was... En dan kun je toch niet meer zeggen: meneer moet op de blaren zitten...nee, dan komt meneer wel wat harder terecht". Meneer knikte. Als een schooljongen die net een donderpreek van de onder wijzer achter de rug heeft. Hij moest 180 gulden boete be talen - meer geld dan die auto waard is, mogen we aannemen. Over die straf waren de rechter en de officier het roerend met el kaar eens. Even later kwam er echter een kleine rimpeling in het water. De officier van justitie wierp het steentje toen hij grote vraagte kens zette bij het verhaal van een verdachte die geen keuringsbe wijs voor z'n vrachtauto bij zich had gehad. "Wist niet dat het nodig was", zei de verdachte. "Niemand heeft het me ooit verteld". En dat geloofde de officier van justitie dus niet. Meneer kon het leuk vertellen. Maar de rechter slin gerde de steen terug: hoe wist de officier zo zeker dat de verdachte de waarheid niet sprak? Nee, be wijzen had de officier inderdaad niet. Het wateroppervlak was weer glad. Bruggen Als één van de koplampen van je auto kapot is en je hebt een goede reservelamp bij je, dan mag je die kapotte vervangen als je door de politie wordt aange houden. Gaat hetzelfde verhaal ook op voor bijvoorbeeld een gladde band? "Nee", zei de officier van justi tie. "Een lamp, dat is een af spraak. Maar we moeten natuur lijk wel grenzen stellen, anders gaan we gekke toestanden krij gen". Hij bedoelde? "Anders komen er straks men sen die halve auto's gaan verbou wen nadat ze door de politie zijn aangehouden...die nemen dan hele bruggen mee". De officier van justitie had zondagavond ze ker een feestje gehad.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4