Links Leiden blijft mee onderhandelen Lijst Centrum-Democraten in ldeskring Leiden wel geldig Goedkeuring stembureau ondanks intrekken handtekeningen door Leiderdorpers Over college met PvdA en WD Bond verbiedt vissen met geldeurde maden Straffen voor roofoverval 98 DINSDAG 15 APRIL 1986 LEIDEN - De Centrum-Democra ten mogen in de kieskring Leiden wel meedoen aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, in tegen stelling tot in in een aantal andere regio's. Het hoofdstembureau in Leiden heeft hiertoe gisteren met een krappe meerderheid besloten, ondanks bezwaren van de Jonge renbeweging en het Comité Leiden tegen Fascisme. Deze beide organi saties beschuldigen de Centrum- Democraten - een afsplitsing van de Centrumpartij - er van dat zij onder valse voorwendselen hand tekeningen hebben opgehaald om de lijst te ondersteunen. De kieskring Leiden bestaat uit 54 gemeenten en daarmee een flink deel van Zuid-Holland. De hele Duin- en Bollenstreek valt er on der, evenals de Rijnstreek inclusief Alphen aan den Rijn, Gouda en wijde omgeving en ook bijvoor beeld gemeenten als Voorburg, Krimpen a.d. Ijssel, Bleiswijk en Nootdorp. Discotheken Een politieke partij moet om aan de verkiezingen te kunnen deelne men 25 handtekeningen ophalen. De Centrum-Democraten hadden er 33. Maar volgens de Jongerenbe weging en het Comité Leiden te gen Fascisme waren tenminste 17 mensen - allen inwoners van Lei derdorp - wijsgemaakt dat ze voor iets heel anders tekenden. Zo was hun verteld dat ze een petitie on dertekenden om meer discotheken in dit dorp te laten verrijzen, om meer vrouwen in de gemeenteraad te krijgen of om meer voorzienin gen voor jongeren in het leven te roepen. De burgemeester van Leider dorp heeft de 'ondertekenaars' al eerder gewaarschuwd dat zij mo gelijk misleid zijn. Daarop trokken vijf mensen hun handtekening in. Nadat de Jongerenbeweging en Leiden tegen fascisme een aantal mensen persoonlijk opzochten, trokken nog eens 17 mensen hun handtekening in. Twee leden van het hoofdstem bureau - de heren Schijffelen en Hilgeman - herinnerden er aan dat vier jaar geleden in beroep de Raad van State bij een vergelijkbaar ge val in Groningen de stemmen toch geldig heeft verklaard. Als het hoofdstembureau de lijst ongeldig zou verklaren en de Centrum-De mocraten hiertegen in beroep zou gaan. zou de Raad van State zeer waarschijnlijk dezelfde beslissing nemen, zo stelden zij. Het had daarom weinig zin de lijst ongeldig te verklaren. Twee andere leden, de Leidse PvdA-wethouder Tesselaar en Van Aken, vonden dat de Centrum-De mocraten dat maar bij de Raad van State moest uitvechten en wilden de lijst toch ongeldig verklaren. Stembureaulid mevrouw Stolwijk- Vlek gaf uiteindelijk de doorslag. Aanvankelijk neigde zij ertoe de lijst af te keuren omdat er zo n groot aantal mensen was dat zijn stem had ingetrokken. Toen zij echter hoorde dat de 'on dertekenaars' al in een zeer vroeg stadium door de burgemeester van Leiderdorp waren aangeschreven, besloot ze de lijst toch geldig te verklaren. De 17 'spijtoptanten' hadden kunnen weten dat zij wel licht waren misleid. Mevrouw Stol wijk bleek bovendien twijfels te hebben over enkele van de schrif telijke verklaringen. De Jongerenbeweging en comité Leiden tegen fascisme reageerden gisteren zeer teleurgesteld op het besluit van het hoofdstembureau. Zij kondigden aan in beroep te gaan bij de Raad van State. Anders verging het de Centrum- Democraten in andere kieskrin gen. In de kieskringen Den Helder, Drenthe, Dordrecht. Leeuwarden en Limburg werden de lijsten wel ongeldig verklaard, evenals vorige week in Groningen. Het vervalsen van handtekeningen of het onder valse voorwendsels inzamelen daarvan vormnden telkens de re denen. Algemeen Belang De lijst van de Partij Algemeen Belang in de kieskring Leiden werd gisteren wel afgekeurd. Deze partij heeft met de handtekenin genlijst valsheid in geschrifte ge pleegd. Drie van de onderteke naars bleken al enkele jaren gele den te zijn overleden. Acht ande ren verklaarden schriftelijk dat zij nooit een handtekening hebben gezegd. Ook in Overijssel werd de lijst van de Partij Algemeen Belang gis termiddag ongeldig verklaard. Daar bleken vervalste handteke ningen te zijn gebruikt van namen die willekeurig uit het telefoon boek waren gehaald, terwijl er net als in Leiden die van een overlede ne tussenstond. In Utrecht was de lijst van deze partij al eerder ongel dig verklaard. LEIDEN - Links Leiden blijft deelnemen aan de onderhan delingen voor een nieuw colle ge. Gisteravond, tijdens een ge zamenlijke ledenvergadering van deze partij, steunde een grote meerderheid de aanpak van de onderhandelingsdele gatie. Voorwaarde is wel dat wanneer er een college met PvdA, VVD en Links Leiden in zicht komt, de le den het laatste woord krijgen. Zij moeten dan beslissen of Links Lei den ook inderdaad zitting neemt in een dergelijk college. Het merkwaardige was gisteren dat de leden eigenlijk geen besluit hoefden te nemen over de»'onder- handelingsstrategie' van Links Leiden. Toch wilde de onderhan delingsdelegatie van hen een 'in tentie-verklaring' hebben. Had een meerderheid geen heil gezien in de huidige aanpak, dan had Links Leiden de besprekingen met PvdA en WD stopgezet, zo maakte Hans de la Mar - een van de onderhande laren - gisteravond duidelijk. Dit bleek dus niet het geval te zijn. Maar daarmee is niet gezegd dat Links Leiden nu staat te trap pelen van ongeduld om met de WD in één college zitting te ne men. Sterker nog, ook gisteren bleek weer dat het overgrote deel van de leden de liberalen op dit moment eigenlijk helemaal niet zo ziet zitten als collegepartner. van een gezamenlijk college. Ze is op de uitnodiging van de PvdA in gegaan omdat zij daarmee de mo gelijkheid van een 'goed, progres sief college' wil openhouden, maakte De la Mar duidelijk. Als Links Leiden het aanbod van de PvdA meteen had afgeslagen, dan waren de socialisten direct met de WD alleen gaan praten en was de kans op een progressief college verkeken. Nu bestaat altijd nog de moge lijkheid dat de liberalen op een ge geven moment afhaken omdat de meningsverschillen te groot zijn. De la Mar wees er in dit verband op dat er nog steeds meningsverschil len bestaan tussen PvdA, VVD en Links Leiden over zo'n 40 pro gramma-punten. Aan de andere kant mag ook niet worden uitgesloten dat de VVD 'al les slikt' om maar in het college te kunnen blijven, aldus De la Mar. Een aantal PvdA'ers heeft volgens hem gezegd dat de WD dat waar schijnlijk ook inderdaad zal doen. Maar als dat gebeurt, zal de leden vergadering de knoop moeten doorhakken: of trouw blijven aan het principe dat niet met de VVD wordt geregeerd, of deelnemen aan een 'goed, progressief college'. Al met al vindt de onderhande lingsdelegatie het onverstandig om een college met de VVD in dit sta dium uit te sluiten. De meerder heid van de leden steunde deze aanpak dus, zij het na de nodige discussies. Niet verwonderlijk, want Links VOTSCllillGn Leiden heeft voor de verkiezingen verschillende keren duidelijk ge maakt dat zij niet wil samenwer ken met partijen als WD en CDA. Het liefst ziet zij een 'progressief college met PvdA en D66. Afhaken PvdA, WD en Links Leiden hebben gisteren hun derde geza menlijke gesprek gehad over het eventuele nieuwe collegeprogram ma. De bedoeling van het gesprek van gisteren was om voor een aan tal wat minder omstreden punten betere formuleringen te zoeken. Volgens Rob van Lint (Links Leiden) is dat eindelijk gebeurd Gevaarlijk voor gezondheid laarsbond voor Leiden en Omstre ken te vissen met gekleurde ma den. Voeren hiermee of met ge kleurd lokvoer mag t ADVERTENTIE GISTEREN OP DE RAI AMSTERDAM VANAF VANDAAG ZITTEN DE MAKERS WEER IN VIJFHUIZEN •ubels koopt u rechtstreeks bij de Dat scheelt natuurlijk d.rekt in en voordeel: door dit regelrechte Vi|fhuizen (bi| Haarlem). Tel. 02508 -1044. Showroom en ma. t/m zo. 10-17 uur. Vri|dógavond 19-21 uur. In Vijfhuizen zitten de makers zelf. De ledenvergadering van de bond heeft hiertoe besloten, omdat in gekleurde maden en lokvoer, stoffen kunnen zijn gebruikt, die gevaarlijk voor de gezondheid en het milieu zijn. Op de jaarvergadering van de bond werden drie jonge vissers door voorzitter De Haas in het zon netje gezet. Het drietal, Martin Kui- venhoven, Raymond Seegers en Michiel de Haas, heeft tijdens de afgelopen winter een groot aantal vissen gered, die het slachtoffer dreigden te worden van de vorst. De trofee voor de grootst gevan gen vis van 1985 werd aan bondslid De Koning uitgereikt. Hij had een snoekbaars van 91 cm en 12'/2 pond aan de haak geslagen. De ledenver gadering herkoos de periodiek af- treedbare bestuursleden G.P. de Haas, J.F. Benning en J. Boef. Pen ningmeester H.A. Rietkerken die niet herkiesbaar was, werd opge volgd door J. Edelenbos. De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken zoekt nog altijd naar een ander verenigingsgebouw, in plaats van het huidige bondskan- toor aan de Morsweg. Met de ge meente Leiden wordt momenteel overlegd over de mogelijkheid om in de Kooi een onderkomen te bou- met de passage over de bouw van nieuwe parkeergarages. Links Lei den heeft daarbij haar zin gekregen dat nu eerst een jaar lang wordt be keken hoe het belanghebbenden- parkeren uitpakt en hoe de huidige drie geplande en bestaande par keergarages reilen en zeilen. De WD had tegen dit punt aanvanke lijk bezwaar. Ook heeft de WD haar eis inge slikt dat bij het opnieuw inrichten van belangrijke wegen ten behoe ve van voetgangers en fietsers de doorstroming van het verkeer niet mag worden gehinderd. Hetzelfde is onder meer gebeurd bij de Links Leiden-wens dat parkeren in de binnenstad duurder moet worden dan daarbuiten. De WD heeft daarentegen haar zin gekregen met de bepaling dat nota's en raadsbesluiten van de af gelopen vier jaar door het nieuwe college niet mogen worden terug gedraaid. Links Leiden heeft wat dit betreft bij één punt een voorbe houd gemaakt: de Marca-parkeer- garage. WD-onderhandelaar Kuijers bevestigt Van Lints weergave van d^ stand van zaken. Hij stelt echter dat het gesprek van gistermiddag niet over hoofdzaken ging. "Er zijn nog 27 punten waarover de WD en Links Leiden van mening ver schillend en 16 verschilpunten tus sen de WD en de PvdA", aldus Kuijers. De nieuwe ondermode: romantisch LEIDEN - Hoe speels en pikant lingerie anno 1986 weer mag zijn, kreeg een volle foyer van de Stads gehoorzaal gisteravond te zien. Daar showden Lady Service, maar vooral Pretty Girl, een nieuwe ves tiging van Judith Dickhoff aan de Nieuwe Rijn, lingerie-nieuwtjes Pretty Girl richt zich vooral op de jonge vrouwen en meisjes, die weer in de ban van de nieuwe on dermode zijn geraakt. De nieuwe ondermode mag, zo bleek tijdens de show, weer heel romantisch zijn met veel kant en een tikkeltje uit dagend. De fabrikanten hebben enkele 'oudjes' van stal gehaald, zoals de bustier en het corsetje. Met de nieuwe materialen en tech nieken maken ze hiervan setjes die eigenlijk niet onder kleding ver borgen zouden mogen blijven. Naast kant was er bijvoorbeeld ook een bustier en een corsetje van ge bloemde 'gordijnstof. Wie niet zo romantisch ingesteld is kan leentje-buur gaan spelen bij de mannen, want ook de mannen- look staat hoog genoteerd in on- Pikante lingerie op modeshow der- en nachtmodeland. Het bo xershort en die gewone katoenen mannenpyama scoren hoog bij veel jonge vrouwen. Ook heel praktisch ogen de slaapshirts, net als de blouse voor overdag, met on gelijke panden. En voor wie dat nu net weer niet mooi genoeg is, er zijn van glimmende stoffen prach tige sets te koop van korte kamer jasjes met bijpassende patalons of hemdjes. Een stijl die een beetje aan Hollywood in de jaren vijftig doet denken. Lady Service, wat meer gericht, op de grotere maten, bleef zeker niet achter bij de jongere garde. Er was bijvoorbeeld een prachtige ge tailleerde badjas Fürstenberg en een fraai wit huispak met satijnen applicaties. Ook in de nachtkle ding veel combinaties (nachthemd en jas) in romantische stijl. Voor echt modieuze badkleding wordt dit seizoen weer wat meer stof gebruikt. De 'grote bikini' za gen we in een zwart-wit ruitje. Ook in de badcollectie grote namen zo als Lanvin, van wie bijvoorbeeld een geraffineerd blauw badpak, met wit afgebiesd en met ritsen aan de zijkanten werd getoond. Van dezelfde ontwerper een bad jas, badstof aan de binnenkant, blauw/wit katoen aan de buiten kant. Alle badpakken, zeker die voor de jongere garde zijn hoog op gesneden, terwijl voor de grote ma ten natuurlijk wat meer op de 'on dersteunde functie van het badpak was gelet. Bij vrijwel alle badkle ding, duur of goedkoop, zijn wel jurkjes, lange blouse, rokken of shorts en patalons te koop. De tien mannequins, met maten van 36 tot en met 46, toonden het met duide lijk plezier en het publiek genoot ervan, net als van het showtje van Georges Julien. HENRIETTE v.d. HOEVEN DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanochtend drie Leidenaars veroordeeld tot gevan genisstraffen voor een gewelddadi ge overval die zij in februari van dit jaar op een 'vriend' hebben ge pleegd. Een negentienjarige man, die het slachtoffer met een ijzeren staaf had bewerkt, kreeg een straf van tien maanden, waarvan drie voor waardelijk. Zijn metgezellen. 23 en 24 jaar oud, kregen respectievelijk zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk en acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De rechtbank legde het drietal voor de voorwaardelijke delen van de straf fen een proeftijd van twee jaar op. Het verzoek van de 23-jarige om als alternatieve straf een plicht tot dienstverlening te krijgen, werd door de rechtbank afgewezen. De straafroof had plaats op de Willem de Zwijgerlaan. Daders en slachtoffer hadden eerder het nodi ge bier geconsumeerd. Toen bleek dat de laatste nog geld op zak had. hij toonde een biljet van 1000 gul den, besloten de drie anderen hem gewelddadig te beroven. Het slachtoffer liep een hersenkneu- zing en drie gaten in het hoofd op. Van der Sanden spreekt bij CDA LEIDEN - Het Tweede-Kamerlid Van der Sanden spreekt vanavond op een openbare vergadering van de Leidse afdeling van zijn partij, het CDA. Gemeentelijke college vorming en binnenlands bestuur is het onderwerp van zijn spreek beurt, die om acht uur begint. Daarna is er gelegenheid tot dis cussie. De bijeenkomst wordt ge houden in In den Vergulden Turk aan de Steenstraat. Het tweede gedeelte van de le denvergadering zal zijn gewijd aan het jaarverslag en dc begroting van de Leidse CDA-afdeling. Trimmen (1) Ruud Hoek plaatste twintig jaar geleden een advertentie. Strijd tegen het buikje - dat was de strijdkreet die hij gebruikte. Vlak daarvoor was er namelijk op de televisie een programma geweest over mensen in het Am sterdamse bos die in dat kader ook aan het trimmen waren ge slagen. Daarom leek het Hoek wel een goed idee om onder het zelfde motto in Leiden aan de slag te gaan. Hoek is inmiddels geen lid meer van de club. Iemand anders van het eerste uur wel: Joop Westbroek, sportinstructeur bij de Leidse politie en voormalig politiekampioen tafeltennissen. Indertijd sloot hij zich aan bij (Z)aterdag (O)chtend (S)port om dat Hoek een geschoolde trainer zocht. "Moet je luisteren", vertelt Westbroek in het jubileumjaar, "toen had je dat toch niet hè, al die mensen in trainingspakken die op hun vrije dag aan het hardlopen waren. Die rage is pas later komen overwaaien uit Amerika. Vandaar dat wij met recht kunnen zeggen dat we de oudste trimclub van Nederland zijn". "Tegenwoordig is het een en al beweging wat de klok slaat. Dok ters schrijven het voor...hoe dan ook, iedereen is zich ervan be wust dat een gezond lichaam een mooi iets is. Ik bedoel, die kreet - een gezonde geest in een gezond lichaam - is niet zomaar bedacht. Toen wij begonnen dacht men daar echter iets anders over...hoe zal ik het zeggen...je had nog niet zoveel mensen als tegenwoordig die dachten: laat ik maar eens wat aan dat buikje gaan doen". Trimmen (2) Op zo'n zaterdagochtend - meest al in de Leidse Hout, soms bij voorbeeld in de duinen - gebeurt er meer dén alleen maar trim men, vertelt Westbroek. "Het so ciale contact tussen de i dat moetje namelijk niet uitvlak ken. Alle lagen van de bevolking komen op zo'n ochtend toch maar mooi bij elkaar en je ziet geen verschil. Ze hebben tenslot te ook allemaal een trainingspak In de beginjaren deden er zo'n vijftien mensen mee, nu zijn dat er ongeveer honderd. "We moe ten in elk geval met drie clubs werken", zegt Westbroek. "Ja, dat succes...veel reclame hebben we nooit gemaakt. Het gaat van mond tot mond, moetje maar re kenen. Komt de gemeentesecre taris van Warmond, zegt-ie op een goed moment: mag de bur gemeester ook komen? Dat werk". Nadat we al een paar keer het woord hardlopen hebben laten vallen, zegt Westbroek: "Je moet het niet te eenzijdig zien. Ik pro beer zoveel mogelijk variatie aan te brengen. Dus doen we bijvoor beeld ook wel eens aan kogelsto ten. En dat is leuk. Ik zeg dan na een tijdje: doe het nou ook eens met links...moeilijk hè...op die manier breng je.de mensen bü hoe 'ongelukkig' wij in sommige opzichten zijn". Na verloop van tijd worden de meeste mensen enthousiast, weet Westbroek uit ervaring. "Ze gaan het leuke inzien van spor ten: dat je jezelf kunt tegenko men. Nee, dat moetje niet opvat ten als een pleidooi voor fanatis me. Dat is iets anders, dan ga je jezelf voorbij en dat kan nooit de bedoeling zijn van zo'n och tend". Waarna Westbroek nog weer eens een keer benadrukt dat er op die ochtenden een soort ver broedering ontstaat. "Ze staan allemaal even hard te zweten - zie het maar zo. En na afloop ont poppen ze zich ook allemaal als kwajongens die het maar wat leuk vinden om de kraan van warm naar koud te draaien, be grijp je wel". Aan het einde van het gesprek vertelt Westbroek iets over het begrip gezondheid. "Mensen die De trimmers. Vooraan, tweede van links Joop Westbroek. bij ons meedoen en die voor het een of ander naar het ziekenhuis moesten, hebben de artsen vaak verbaasd. Hoe? Ze herstelden zo snel!" "Nee, luister goed: ik zal mij zelf daarvoor nooit op de borst kloppen. Hoewel ik natuurlijk wel een beetje in dezelfde positie verkeer als een artiest. Applaus heb je af en toe nodig. Dat is veel belangrijker dan geld". Zuur Vijftig procent van het Neder landse bos is aangetast door zure regen. Tien procent daarvan is zeer ernstig aangetast en twee procent van het Nederlandse bos is op sterven na dood. Zo, is dat even schrikken. De cijfers worden ons voorgelegd door Arnoud Steeman en Marnix Viëtoh respectievelijk plaatselijk en provinciaal vertegenwoordi ger van de groep natuur- en mi lieu-educatieorganisaties die vol gende week de Internationale Zure Regenweek organiseren. Zure regen is een probleem van de laatste jaren. Het is voor een groot deel het gevolg van verbrandingsprocessen, waar door zwavel- en stikstofoxides ontstaan. In de lucht worden die oxides omgevormd tot zuren die vervolgens via de regen in de grond terecht komen. Ook kun nen de stoffen direct op de grond komen om daar tot zuren te wor den omgevormd. Zure regen wordt veroorzaakt door drie milieuverpesters: de industrie (50 procent), het ver keer (20 procent) en de intensie ve veeteelt (30 procent). Wat de organisatoren met de zure regen-week willen berei ken? "Stringentere maatregelen van de overheid, een ander land bouwbeleid en op de lange duur een andere maatschappij. Niet een die, zoals nu, op economi sche groei is gericht. Maar een maatschappij waarin het ener gieverbruik wordt ingedamd cn die een selectieve groei beoogt". Die nieuwe maatschappij zal nog wel enige tijd op zich laten wach ten, maar intussen zitten de mi lieubeschermers niet stil. Dit wordt al de derde zure regen- week en dat is maar goed ook. (foto Fred Rohdel Want het verziekte bos is nog maar het begin van alle ellende, zo leggen zij uit. Ook het opper vlaktewater is al danig verpest. De gevoelige vissoorten zijn al teruggebracht tot tien procent van het oorspronkelijke aantal. Arnoud Steeman: "En dan is nog niet onderzocht hoe het met de insekten is gesteld en met de mens zelf'. Het ergste moet wor den gevreesd. De zure regen-week duurt van 19 tot en met 24 april. Half mei zal een forumdiscussie worden gehouden als vervolg op de actie week. Want het is niet de bedoe ling dat het bij die éne week blijft. Steeman en Vietor: "We zullen met name ook het ge meentelijk beleid controleren, of dat maatregelen tegen de verzu ring neemt. Door bijvoorbeeld het openbaar vervoer aantrekke lijk te maken". Overigens komt Leiden er, wat industrie betreft, bij de milieube schermers goed vanaf. Alleen de vuilverbrandingsinstallatie is hun een doorn in het oog, want die braakt het nodige verpesten de materiaal uit

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3