LEIDSCH DAGBLAD Gaddafi zweert wraak op VS w Europese bondgenoten keuren actie af Plannen voor evacuatie Zelfmoordcommando's op pad na Amerikaanse bombardementen Vragen over connecties Noorlander en provincie Kraamverzorgiiig lijdt onder personeelstekort Schatkist loopt half miljard mis 3INSDAG 15 APRIL 1986 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 37985 Moskou: barbaarse aanval Wel steun van Engeland en Israël DEN HAAG (GPD) - De Europese bondgenoten van de Verenigde Staten hebben - op Engeland na - afkeurend gereageerd op de Ame rikaanse militaire actie tegen Li bië. Moskou spreekt van een 'bar baarse aanval', maar Israël is opge togen over de actie tegen 'de bulle bak Gaddafi'. In de VS zelf heerst grote tevre denheid over Reagans daadkracht. Griekenland heeft om een nieuw spoedberaad van de twaalf EG-lan- den gevraagd. Vermoedelijk zal ook de VN-veiligheidsraad zich op korte termijn over het Amerikaan se optreden buigen. Minister Van den Broek, voorzit ter van de EG-raad, zei de actie „te betreuren". De bewindsman is gis teravond laat ingelicht door de Amerikaanse ambassadeur, Paul Bremer. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag hield vanmorgen staande dat de meeste Europese ministers van buitenlandse zaken gisteren tijdens hun spoedoverleg in Den Haag niets van de geplande Amerikaanse actie afwisten. De Britse minister Howe, die op de hoogte moest zijn, heeft voorzover de woordvoerder wist niets in de vergadering gezegd. De Westduitse minister Gen- scher, die gisteren vanuit Den Haag voor overleg naar Washing ton vloog, liet weten dat hij in ge sprekken met de Amerikaanse mi nisters Weinberger en Shultz zijn kritiek op de Amerikaanse actie duidelijk zal maken. De Russische media hebben de Amerikaanse bombardementen veroordeeld als een „barbaarse aanval" waarbij vele burgers wer den gedood en gewond. Een offi ciële reactie van Russische zijde is tot nog toe uitgebleven. Het Russi sche persbureau Tass wees de Amerikaanse beschuldigingen dat Libië betrokken zou zijn bij terro ristische acties van de hand. Volgens Tass „is het te vroeg om over de cohsequenties van deze daad van staatsterrorisme door de Verenigde Staten te spreken. Maar de schandelijke actie, gelanceerd door de Amerikaanse politici en militairen zal zeker als een misluk king eindigen", aldus Tass. WASHINGTON/TEL AVIV (GPD) - De Libische leider Gaddafi heeft zelfmoordcommando's opdracht gegeven aanslagen te plegen op alles 'wat naar de Amerikanen ruikt'. Dat heeft de Libische staatsradio vanmorgen ge meld in reactie op de bombardementen die de Amerika nen vannacht om twee uur onze tijd op doelen in Libië hebben uitgevoerd. Veiligheidsmaatregelen in vele landen Weinberger, de minister van fensie wijst in het Witte HiLis op een landkaart aan waar de Ameri kaanse vliegtuigen hun bommen hebben laten vailen. (foto ap» DEN HAAG (GPD) - Amerikaanse ambassades en militaire bases in Europa en het Midden-Oosten zijn in de hoogste staat van waakzaam heid gebracht uit vrees voor ver geldingsacties van de Libische lei der Gaddafi. sers in Libië niet uit te sluiten. Ver- Wel heeft de Amerikaanse der werden geen mededelingen ge- luchtvaartmaatschappij TWA de daan. De politiecontrole in Berlijn lijnvlucht Rome-Athene-Cairo op is inmiddels aanzienlijk ver scherpt. Vooral aan de grensover gangen met Oost-Berlijn wordt nauwkeurig gecontroleerd. Ook in Rome heerste een crisis- sfeer. Premier Craxi riep vanmor gen het kernkabinet bijeen en op het ministerie van buitenlandse za ken werd een crisiscentrum ge vormd. Gaddafi dreigde vorige week met een aanval op Zuid-Eu ropa, als de Verenigde Staten ac ties tegen Libië zouden onderne men. De spanningen hebben bij de Een woordvoerder van defensie Nederlandse touroperators nog niet geleid tot annuleringen van Zuid-Europa. In verschillende Europese lan den wordt nu gestudeerd op eva cuatieplannen voor de buitenlan ders in Libië die mogelijk gevaar lopen. De woordvoerder van bui tenlandse zaken in Den Haag wilde vanmorgen over mogelijke evacua tie geen enkele mededeling doen. Er zijn 377 Nederlanders in Libië. geschort. Holland International en Arke hebben na overleg met het ministe rie van buitenlandse zaken beslo ten nog geen vluchten te annule ren. De KLM neemt morgen een beslissing of de wekelijkse vlucht naar de Libische hoofdstad Tripoli komende donderdag kan door gaan. Olie als wapen DEN HAAG (GPD) - De oliemi nisters van de dertien Opec- landen, voor spoedberaad bij een in Genève, buigen zich van middag eerst over de Ameri kaanse aanval op Libië. Door enkele delegaties wordt al ge sproken over een antwoord op de VS door het hanteren van het oliewapen", want „dat is het enige wat we hebben", aldus een zegsman. De Libische olie minister sprak vanochtend al over een embargo op olietransporten naar de VS. Over slachtoffers en schade is niets bekend. Volgens Libië zijn bij de bombardementen op Tripoli en Bengazi vele mensen gedood, maar aantallen zijn niet genoemd. Een BBC-correspondent in Tripoli sprak van vele honderden doden bij de vijf militaire doelen die door de Amerikanen zijn gebombar deerd. Zeker is dat één Ameri kaans F-lll gevechtsvliegtuig wordt vermist. President Reagan noemde het bombardement in een korte televi sietoespraak 'een daad van zelfver dediging op basis van onweerleg baar bewijs dat Libië de aanslag op een disco in Berlijn heeft voorbe reid en uitgevoerd'. „Wij hebben gedaan wat wij moesten doen", al dus Reagan, „en als het moet doen we het weer". Vanmorgen deden geruchten de ronde dat leden van de familie Gaddafi tot de slachtoffers beho ren. Gaddafi zelf is in elk geval in leven. Hij slaapt uit veiligheids overwegingen elke nacht ergens anders en had vanmorgen telefo nisch contact met zijn medestrij der tegen de VS, de Syrische leider Assad. Volgens minister van defensie Weinberger zijn voor de aanval, die een minuut of twintig heeft ge duurd, zorgvuldig militaire en an dere doelen uitgezocht, die met ac tiviteiten van terroristen te maken hadden. Berichten dat in Tripoli ook de Franse ambassade zou zijn getroffen, werden aanvankelijk ontkend. Vanmorgen gaf het Fran se ministerie van buitenlandse za ken evenwel een verklaring uit, waarin werd bevestigd dat het ge bouw schade heeft opgelopen. Nie mand raakte gewond. De oproepen tot matiging van de in Den Haag vergaderende minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap en hun andere benadering van het Libi sche probleem, hebben bij Rea gan's beslissing geen rol gespeeld, zo verklaarde woordvoerder van het Witte Huis Larry Speakes. De bommenwerpers, die uit Groot-Brittannië kwamen, hebben een grote omweg moeten maken, omdat Frankrijk, Spanje en Portu gal weigerden de toestellen over hun grondgebied te laten vliegen. Met een boog langs Frankrijk over de Atlantische Oceaan, door de passage van Gibraltar en over de Middellandse Zee moesten zij 2800 zeemijlen afleggen en onderweg in de lucht van nieuwe brandstof worden voorzien. Met Franse me dewerking zou de route slechts 1200 zeemijlen zijn geweest, aldus Weinberger. (zie verder pagina 7) De ex-echtgenote van Klaas de Jonge bekent slechts gedeeltelijk schuld tijdens het proces in Zuid- Afrika PAGINA 5 Tutu nu aartsbisschop van heel zuidelijk Afrika PAGINA 7 Leidse tennisclub Unicum debuteert in de hoofdklas se van de nationale tennis- competitie PAGINA II 1 Streven naar 36 uur brengt verdeeldheid in de vakbe weging PAGINA 13 Brigitte Kaandorp: 'Ik blijf echt niet altijd stun telen' PAGINA 19 (Van r verslaggevers) i vanmorgen dat militaire objec- ten in Nederland afdoende worden vakantiereizen"i bewaakt. Er is geen verscherpte £>e vliegreizen worden volgens bewaking ingesteld. Libiè heeft plan uitgevoerd. Ook bij de lucht- gisteren gedreigd met aanvallen op vaartmaatschappij Alitalia waren militaire doelen in Europa, zoals geen afmeldingen binnengeko- bases waar Amerikaanse atoomwa pens zijn opgeslagen, wanneer de LEIDEN - De verhuizing van de VS militaire acties onderneemt. De ONTSLAG DREIGT - Voor 125 Leidse politie van de Zonneveld woordvoerder wilde overigens niet van de ongeveer 650 werknemers Leidse politie verhuist naar nieuw bureau straat naar het nieuwe bureau z. uitsluiten dat zulke maatregelen van het scheepvaartbedrijf Smit de Langegracht is vandaag begon- alsnog zullen worden getroffen. Lloyd in Rotterdam, dat zich op •-«- Recherche en adminstratie In Bonn crisisstaf ge- bevoorrading op zee toelegt, dreigt waren rond het midaguur al vormd op het ministerie van bui- ontslag. De directie wil de vloot tenlandse zaken. Een regenngs- Van 46 schepen, die thans in de woordvoerder in Bonn zei dat eva- vaart is, met ongeveer twintig in- cuatie van de rond 1000 Westduit- krimpen. UTRECHT (ANP) - Er zijn niet ge noeg kraamverzorgsters om aan de vraag naar thuishulp na de beval ling te voldoen. Vooral in Zeeland, Zuid-Holland en in Amsterdam is de situatie nijpend. Dat heeft een woordvoerder van de Nationale Kruisvereniging in Bunnik van ochtend bekendgemaakt. In Amsterdam en Zuid-Holland den. verwacht wordt dat morgen middag het hele korps in het nieu we behuizing zit. Vrijdag moeten nog alle archief stukken worden overgebracht. Tot die tijd blijft het bureau aan de Zonneveldstraat nog 24 uur be waakt. Twee verdachten die nu in de politiecel vastzitten blijven ook nog een paar dagen op het oude adres. De arrestantencellen in het gebouw aan de Langegracht zijn namelijk nog te nat om hun een ge zonde huisvesting te kunnen bie- DEN HAAG/VOORHOUT - Drie progressieve Zuidhollandse sta tenleden (Steegh (PPR/PSP), Van Heemst en De Jong (PvdA) willen van Gedeputeerde Staten weten of er tussen 'invloedrijke provinciale personen' en het aannemers- en projectontwikkelingsbedrijf Noor lander uit Leiderdorp nauwe con tacten bestaan. De statenleden halen een uit spraak van het Voorhoutse PPR- raadslid De Groot aan. Hij onthul de half maart in een politiek café het bestaan van een dergelijke rela tie. Noorlander zou de ambtenaren hebben uitgenodigd om een och tendje te tennissen en zou hun ver volgens een lunch hebben aange boden. De statenleden willen weten of de betrokken ambtenaren op de uitnodiging zijn ingegaan. Bij hun vragen speelt de goedkeuring voor het bouwen van woningen door Noorlander in de Voorhoutse wijk Oosthout een rol. Aanvankelijk wilden GS de goedkeuring verda gen, maar het besluit werd één dag te laat genomen. Daardoor konden volgens de statenleden de bezwa ren die tegen de overeenkomst wa ren ingediend niet meer worden behandeld. Het provinciaal bestuur beloofde toen beterschap en de drie staten leden willen weten wat daaraan in middels is gedaan. Eind 1983 wer den ook al vragen gesteld over 'snoepreisjes' van provinciale amb tenaren op kosten van een bouw ondernemer. GS zouden zich toen beraden over een instructie. Na schadelijke straling Radiotherapeut niet geschorst ENSCHEDE (GPD) - Een Ensche- dese radiotherapeut (37) die negen vrouwen zo agressief had bestraald dat ze ernstig letsel opliepen, mag zijn beroep blijven uitoefenen. De Almelose rechtbank veroordeelde de man vanochtend tot een maand voorwaardelijk, maar zag geen re den hem uit zijn beroep te ontzet ten. Hjj mag dan aanmerkelijk on voorzichtig hebben gehandeld, van ernstige onbekwaamheid is niets gebleken, zo staat het in het von nis. De officier van justitie had vo rige week behalve zes maanden voorwaardelijk ook een schorsing uit het ambt voor de tijd van twee jaar geëist. De radiotherapeut heeft in 1982 en '83 patiëntes die baarmoeder halskanker hadden, zo agressief bestraald, dat er bij negen vrouwen na de behandeling een kunstmati ge uitgang voor de blaas en/of de darmen moest worden aange bracht. Alle alarmsystemen zijn vanoch tend zonder problemen van het ou- Zachter Af en toe zon. Ook enkele buien, moge lijk met onweer. Minimumtempera tuur ongeveer 5 graden, middagtempe- raluur rond 12 graden. Overwegend matige zuidelijke wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Eerst enkele buien. In het weekeinde overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra den, vanaf zaterdag iets lager. Woensdag 16 april 1986 zon op: 06.41 uur, zon onder: 20.39 uur; maan op: 10.17 uur, maan onder: 03.42 Waterstanden Katwijk: hoogwater: 08.01 en 20.31 uur; laagwa- ter: 04.07 en 16.20 uur. zijn vorig jaar honderden gezinnen die kraamhulp hadden aange vraagd, teleurgesteld. De Zeeuwse kraamcentra hebben enige tijd met wachtlijsten gewerkt, maar heb ben kort geleden besloten de schaarste te verdelen, waardoor ie dereen kan worden geholpen, maar korter. In plaats van acht da gen, waar iedere ziekenfondsverze kerde recht op heeft, garanderen de Zeeuwse centra nog slechts zes dagen hulp per gezin. Het is boven dien gebruikelijk geworden de hulpvragers te verzoeken zoveel AMSTERDAM (ANP) - De schat- mogelijk voor zichzelf te zorgen, kist loopt jaarlijks een half miljard met behulp van vrienden of fami- gulden mis door de sterke onder- be. bezetting bij de Rijksaccountants dienst. Daardoor kan onvoldoende Volgens directeur J. den Boer controle worden verricht op de van de Provinciale Vereniging het boekhouding van grote onderne- Zeeuwse Kruis, die drie kraamcen- mingen. Deze schatting maakte tra beheert, zijn de reorganisatie voorzitter M.A. Clarijs van de Ver van de opleiding tot kraamverzor- eniging van Overheidsaccountants de naar het nieuwe bureau overge schakeld. Portofoon, mobilofoon en alarmverbindingen werden van af dat moment aan de Langegracht verwerkt. Burgers die aangifte willen doen wordt geadviseerd eerst even 071- 149961 te bellen om te horen op welk bureau dat moet gebeuren. Op de foto: met zes wagens werd vanochtend de 'huisraad' van de politie naar het nieuwe bureau getransporteerd. (foto Holvast) Onderbezetting bij Rijksaccountantsdienst gende en het ziekteverzuim de be- langrijkse oorzaak voor het schrij nende personeelstekort. (VOA) vandaag tijdens de jaarlijk se ledenvergadering van zijn ver eniging in Amsterdam. Clarijs noemde de overheid nala tig in het treffen van maatregelen om de accountantsdiensten vol doende te bemannen. Met name de nog steeds toenemende uittocht van ervaren accountants naar het beter betalende bedrijfsleven maakt een doeltreffende controle onmogelijk door gebrek aan man kracht, zowel in aantal als in kwali teit. Hij uitte ook scherpe kritiek op de aangekondigde bezuinigingen bij de opleiding van de belasting dienst, die volgend jaar ingaan. Via een zogenoemde zakgeldregeling moeten aanstaande rijksaccoun tants gedurende drie tot vier jaar genoegen nemen met een geringe beloning van 500 a 700 gulden per maand. De werfkracht van de over heid zal hierdoor tot nul teruglo pen, zo zei hij. Een dergelijke wijze van bedrijfsvoering zou in het be drijfsleven zonder meer tot faillis sement leiden. NEEM NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt! I 0 per maand 22.70 (alléén mogeli|k mei automatische betaling) per kwartaal 67.45 f~) per halt |aar 134.90 per jaar 256.90 uw voorkeur aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurli/k gratis in de bus Naam Straat PostcodePlaats Telefoon controle bezorging) 2300 VB Leiden In plaats v

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 1