'Ik blijf echt niet altijd stuntelen' Simone de Beauvoir, grootmoeder van het feminisme PODIUMBLIK Brigitte Kaandorp: DINSDAG 15 APRIL 1986 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieter C, Rosier LEIDEN - Objectenmanipula tietoneel, ballet en cabaret deze week in de Leidse theaters. Cabaret Wat betreft het cabaret, liefheb bers van deze vorm van podium kunst kunnen behalve de voor ronden van het achtste Leidse Cabaretfestival op donderdag- vrijdag- en zaterdagavond in de Waag op laatstgenoemde avond ook een optreden van Brigitte Kaandorp in de Leidse Schouw burg bijwonen. Elders op deze pagina meer over al deze caba retvoorstellingen. Scapino Ballet voor het hele gezin, daarvoor zorgt Scapino vrijdag avond in het theater aan de Oude Vest. Een familievoorstelling met vièr programma-onderdelen: drie vóór en één na de pauze. Uit gevoerd zullen worden 'Het Oli fantje Babar' op muziek van Francis Poulenc en in de choreo grafie van Patrica Kapp, 'Nachteiland' van Rudi van Dantzig op muziek van Clailde Debussy, 'Concerto Grosso' van Charles Czamy op muziek van Georg Handel en Jiri Kylians 'Piccolo Mondo' op muziek van Michael Praetorius. De voorstel ling begint om zeven uur. Yvonne De Zaak is een groep acteurs en actrices die voor één seizoen een samenwerkingsverband met el kaar zijn aangegaan. Het derde stukwaarmee de. groep, na Len- teontwaken' en 'Iphegenia in Au- lis', donderdagavond naar de Leidse Schouwburg komt is Gom- browicz' 'Yvonne'. Het is het eer ste toneelstuk dat de Poolse au teur Grombrowicz, in 1935, 'Nachteiland' van Rudi Dantzig bij Scapino. (foto Jorge schreef. Voor deze voorstelling heeft De Zaak een beroep gedaan op Lyde Harschnitz en Sofie Hoe- derecht, twee g astspeelsters. Voorts staan in deze voorstelling Jip Wijngaarden, Rick Laun- spach. Roos Blaauboer, George van Houts, Leopold Witte en Leo- noor Pauw. De regie van deze 'Yvonne' berust bij Mark Tim- Tom Stoppard Het Leidsch Studenten Tooneel verschijnt vanavond op de schouwburgplanken met twee stukken van de Engelse toneel schrijver Tom Stoppard: 'De ech te, inspecteur Hound' en 'Naar Magritte'. In het eerste stuk. 'De echte inspecteur Hound', spelen twee toneelcritici, die een toneel voorstelling moeten beoordelen, de hoofdrol. Ze raken op een ge geven moment zelf betrokken bij het spel, waaraan Stoppard dan een verrassende wending geeft. Het tweede stuk, 'Naar Magritte'. begint met een bizar tableau vi- vant en eindigt met en ander ta bleau, net zo bizar, maar door de tussenliggende handelingen wor den beide tableaux geheel ver klaard. De voorstelling begint om half negen. Hinderik Hinderik de Groot, ooit begon nen als poppenspeler, heeft zich in de loop der jaren steeds meer ontwikkeld in de richting van het authentieke, door mensen uitge voerd, theater. Dat begon met zijn produktie 'Schillen' in 1981, een voorstelling met zowel pop pen als spelers. In de voorstelling 'Glas', die van woensdag- tot en met vrijdagavond in het LAK- theater is te zien, zijn het alleen spelers die het 'Leitmotiv', de kwetsbaarheid van het individu, uitbeelden. De Groot heeft inmid dels voor zijn projecten zijn eigen Studio Hinderik opgericht, waarvan de bezettingen naar ge lang de produktie wisselt. 'Glas' kreeg als ondertitel de drie beginregels van het gelijk namige gedicht van Gerrit Ach terberg mee: 'Ik ben van zoveel glas/ dat elke harde steml een steen is en een barst'. Deze poëzie regels moeten de tedere, breekba re sfeer van de voorstelling aan duiden. Het glas staat hier sym bool voor de kwetsbaarheid van de mannelijke hoofdpersoon en tevens, als een glazen wand die hem van zijn omgeving scheidt, voor het onvermogen om contact te krijgen, vooral met de vrou wen, die hem omringen. Op het toneel staat een\ grote spiegel, waartegen een zorgvuldig gehal veerde stoel is geplaatst. Epifanie 'Epifanie', de produktie van Frank en René Groothof bij het Werkleater. is gebaseerd op de gelijknamige eenakter van Lewis John Carlino. in een vertaling van Gerrtit Kouwenaar. Maai de wijze waarop de tekst wordt gespeeld doet volgens een in het Haarlems Dagblad gepubliceer de recensie denken aan de tijd toen het Werkteater het Werktea- ter nog was. Geestig wordt de spot gedreven met de crisis bij het toneel en die binnen het gezel schap zelf. Maar de gebroeders Groothof hebben zoveel gevoel voor theater dat de malaise zelf weer het onderwerp wordt van een leuke voorstelling, waarin de strijd om de macht van twee ac teurs in de metafoor van het to neelstuk, dat er op volgt, wordt doorgezet. De mysterieuze titel wordt al direct verklaard: epifa nie betekent de mystieke e ding met een hogere macht, transformatie van de geest, zodat de mens boven zichtzelf uitstijgt en iets anders wordt. Weg van Waan Het moet een heel karwei zijn geweest om van een klassiek stuk als 'De storm' van Shakespeare een bewerking voor kinderen te maken. Niettemin hebben (pop pen )speler Fred Delfgaauw en re gie-adviseur Peter Lintelo het ge klaard. Zoals in alle produkties van Studio Peer, die met 'Weg van Waan' zondagmiddag naar het LAK komt, staat de grens tus sen werkelijkheid en fantasie ook nu weer centraal. Prospero (ge speeld door Fred Delfgaauw zelf) is een tovenaar die opgesloten zit in de waan in zijn eigen hoofd Hiermee ontketent hij een sorm en wil hij zijn vijand straffe- n. Uiteindelijk dringt de zinloos heid van zijn wraak tot Prospero door en bevrijdt hij zich van zijn waan. Voor kinderen vanaf zes jaar. Aanvang van de voorstel ling: drie uur. Imperium speelt vrijdag- en zaterdagavond in het eigen Mi crotheater weer 'Woyzeck' van Georg Büchner. Aanvang half negen. Het Kamermuziekgezelschap C-dur geeft vanavond een con cert in het Waaggebouw. Er zul len werken worden gespeeld van o.a. Tsjaikowski, Dvorak, Boro din en Sjostakovitsj. Het concert begint om half negen. BAARN/LEIDEN - Caba retliefhebbers kunnen de ze week in Leiden hun hart. ophalen: n^et alleen drie voorronden van het Leids cabaretfestival in De Waag, maar ook nog eens een optreden van Brigitte Kaandorp op za terdagavond in de schouwburg. Brigittes faam is haar trouwens al vooruitgesneld, want ruim een week vóór de voorstelling blijkt de schouwburg, uitverkocht te zijn. Sinds zij in november 1983 de ju ry- en publieksprijs op het Cama- rettenfestival in Delft heeft ge wonnen, is namelijk haar be kendheid als cabaretière in een stroomversnelling geraakt. 'Waar gaat zij helemaal alleen heen' was haar eerste programma, waarmee zij geruime tijd door het land trok en bijzonder veel succes oogstte. In december 1984 stond zij in Leiden; weliswaar nog niet in de schouwburg, maar in de benedenzaal van de Burcht. Alleen met een aantekenboekje en een ukelele bleek haar solo voorstelling een heel originele aanpak van een uitgesproken vorm van amusementscabaret. Enkele weken geleden is na twee maanden met ongeveer twintig proefvoorstellingen het tweede programma in première gegaan. In 'Laat mij maar even' zien we Brigitte Kaandorp in een logisch opgebouwde volgorde als tobbende Cabaretière, als babbelende Buurvrouw en als echte Diva. Na afloop van een en thousiast ontvangen optreden in een knus zaaltje in Baarn, praat Brigitte Kaandorp in haar kleed kamer net zo ontwapenend en in hetzelfde rappe tempo als tijdens haar optreden. Ze voldoet aan een deugd, die wij in Nederland zeer op prijs stellen: zo veel plot seling succes en toch nuchter en aardig gebleven. Met dit nieuwe programma treed je in zaaltjes en 'professio nele' schouwburgen op. Hoe kijk je tegen dat verschil aan? Ach, elke zaal heeft zo zijn voordelen. Dit zaaltje van van avond vond ik heel leuk. Alleen met die shownummers, waarmee ik eindig, sta ik zo dicht op de mensen, dat het op een of andere manier klein blijft. Juist dat laat ste werkt in een grote zaal veel beter, omdat dan allerlei lichtef fecten mogelijk zijn. Ik heb nu een paar maal in een schouw burg gespeeld. Als het dan hele maal vol is, vind ik dat erg leuk - maar ik heb toch wel gemerkt, dat je in dit soort kleine zaaltjes makkelijker en sneller contact met het publiek hebt. Bovendien is het ook niet zo pretentieus. Aan de andere kant kan een echt theater een aardige tegenstelling opleveren: dit soort anti-theater, waarbij een hele hoop af en toe mis gaat, in een perfecte ambian- De manier, waarop je van avond de beperkte podiumruim te gebruikte doet vermoeden, dat je je op de mogelijkheden er van goed hebt voorbereid. Nou, nee, meestal ontstaan dingen ter plekke. Vandaag kwa men we trouwens weer veel te laat aan, want we hadden een lekke band. Er was dus geen tijd om hier iets te verzinnen. Soms kijk ik echter van tevoren wel eens even naar wat speciale mo gelijkheden. Lekke band Hoewel het programma een im proviserend karakter op zijn minst suggereert, valt me op, dat je van zo'n lekke band geen ge bruik maakt. In mijn verhaal kom ik met de trein aan en kan die lekke band daarom niet verwerken. Weet ee •en half h publiek dat nog O, ja dat denk ik wel. Ik merk wel vaker, dat mensen kleine de tails juist goed onthouden en daarop alert reageren. Dit is je tweede officiële pro gramma. Heb je daardoor het succes van het eerste erg tegenop gezien; een soort Oek de Jong-ef- fect? Nou, behoorlijk. Ik werd voor dat eerste programma voortdu rend de lucht in geschreven. Vre selijk leuk, maar het ging alle- Brigitte Kaandorp: 'Helemaal serieus zal ik zo'n programma nooit kunnen doen'. (foto pr> maal ontzettend hard. Ik ben toen ook bij Van Dis geweest, en Stoker (columnist van De Volks krant, W.Z.) heeft over me ge schreven. Op een gegeven mo ment heb je dan lang genoeg met zo'n programma rondgereisd en ga je aan een tweede show den ken. Ik vind het namelijk heel leuk om te doen; dus waarom zou je dan stoppen, als het goed Maar dat is dan wel eng, want het lijkt alsof iedereen op je vin gers zit te kijken. Het is natuur lijk niet zo - kom ik niet met een nieuwe show, dan zit niemand raar te kijken. Maar toch heb je het idee, dat iedereen met zijn neus er bovenop zit. Opeens ben je veel kwetsbaarder geworden. Het nieuwe is er af, en men wacljt af, wat gaat ze nu doen. Ik wist ook helemaal niet, of ik wel een tweede show kon schrij ven. Misschien was dat succes slechts een toevalstreffer ge weest. Gelukkig ben ik toen mijn regisseur, Gijs ten Kate, tegen het lijf gelopen. Bij het schrijven van teksten heeft hij me gehol pen, en hij bracht ook verschil lende ideeën aan. Als ik weer eens twijfelde, stimuleerde hij me. Hij heeft het enge er vanaf gehaald en is al die tijd zo'n beetje de geruststellende factor geweest. Ondanks alle lovende kritieken zijn de meeste critici toch nog wat tobberig geweest. Het dilet tantisme, waarmee je het eerste programma bracht, heb je tot een hoge kunst verheven. Hamvraag was echter, in hoeverre dit ge speeld of authentiek was. Daar om vroeg vrijwel iedereen zich af - ik heb me daar ook 'schuldig' aan gemaakt - hoe dit nu verder moet. Dat was inderdaad vreselijk - ik dacht dan, 'laat mij maar even'; zo heet de nieuwe show ook trouwens. Ik maak me als enige daarover geen zorgen, want ik ben écht niet van plan om voortdurend te blijven stun telen op dat toneel. In dit nieuwe programma probeer ik in de laat- r echt wat van te maken en ze zo professioneel mogelijk te doen. Er komen ove rigens nog wat nummers bij - ik wil die show nog iets langer heb ben. Ik weet, wat ik wil; op een gegeven moment wil ik enigszins van dat stuntelige af. Maar aan de andere kant blijft, dat ik een aantal verhalen breng op mijn toch wat stomme manier van vertellen. Maar dat zijn dan ook effecten, die anders functioneren. Daar mee kun je een bepaald soort naï viteit suggereren. Toch moet je met die dingen oppassen. Ik hoop het wel een beetje subtiel te kunnen houden. Ondertoon Om nog even op dat veelbespro ken 'dilettantisme' terug te ko men; ik heb de indruk, dat fictie en werkelijkheid in de loop der tijd door elkaar heen zijn gaan lopen. Voor jezelf is het misschien ook niet meer goed na te gaan? Nee, zeker niet, want ik was vroeger echt zo onnozel en regel matig mijn teksten kwijt en zo. Waarschijnlijk is deze houding daarom ook op deze wijze ont staan. Dilettantisme vind ik trou wens een beter woord dan stun teligheid dat ze ook vaak gebrui ken - het is gewoon mijn manier van vertellen. Je maakt geen typetjes in de geijkte betekenis van het woord. Wel voer je in een consequente op bouw drie personages ten tonele, waarachter je jezelf kunt ver schuilen. Heb je dat nodig? Ik denk, dat zoiets er altijd wel in zal blijven. Ik ben weliswaar van plan om een volgende show te maken met een echte band en echte mooie zangnummers zon der steeds een ironische onder toon. Als dat tenminste lukt - voorlopig ben ik blij, dat het met dit programma goed loopt; het had ook in het water kunnen val len. Maar ook in zo'n eventuele volgende show zullen toch weer die ironische grappen voorko men, waarmee ik de boel regel matig onderuit haal. Helemaal serieus zal ik zo'n programma nooit kunnen doen. WT.TNAND ZEILSTRA. Drie voorronden Cabaretfestival LEIDEN - De voorronden van het Leids Cabaretfestival worden deze week weer gehouden. Op 17. 18 en 19 april treden elke avond drie groepen of solisten op in De Waag in Leiden. De finale is op 3 mei in de Leidse Schouwburg. De organi satie kreeg dit jaar 43 aanmeldin gen, waarvan er 27 werden beke ken of beluisterd. Deelnemers uit Leiden en omgeving zijn er dit jaar niet bij. De laatste jaren was het de ge woonte twee van de voorronden buiten Leiden te houden. Dit jaar is teruggekeerd naar de aanvanke lijke opzet van het festival: alle voorronden en de finale in Leiden. Volgens organisator Harry Kies is dat gedaan om de publiciteit te kunnen bundelen. Ook wordt nu voorkomen dat de jury naar bui tenplaatsen als Wadway of Zwolle hoeft te reizen. De publieke be langstelling voor het festival is in Leiden ook het grootst. Hij sluit overigens niet uit dat volgend jaar weer voor een gespreide opzet wordt gekozen. Het Leids Cabaretfestival werd in 1977 opgezet als een festival voor geëngageerd cabaret. Over de invulling van het begrip 'engage ment' is sindsdien vaak geharre war ontstaan. Kies noemt het nu een festival voor cabaret met in houd. "Engagement wordt meestal vereenzelvigd met politiek links. Dat is onze bedoeling niet. We wil len geen vrijblijvend amusement, er moet een inhoudelijke signatuur zijn. Maar aan die inhoud stellen we geen grenzen, al hebben we een voorkeur voor maatschappelijke relevantie. Ook de artistieke pres taties vormen een belangrijke toetssteen, maar komen wel op de tweede plaats". De nieuwe pro gramma's van Jos Brink en Henk Elsink zouden volgens hem bij voorbeeld binnen de doelstellin gen van het festival vallen, Brigitte Kaandorp en Hans Liberg echter niet. De VARA maakt opnamen van de voorronden. Die worden op 26 april tussen 14.00 en 15.00 uur uit gezonden via Radio 2. Ook de fina le wordt door de VARA opgeno men. Voor de toekomst wordt aan dacht door de televisie overwogen. Eerdere winnaars als Dubbel Dwars, 1983 en Zak en As, de win naar van vorig jaar, hebben mede dankzij het festival veel optredens gekregen. Uit de negen deelnemers aan de voorronden worden drie finalisten gekozen. Een driekoppige jury beoordeelt de prestaties. Die be staat uit: Jan Gras, theaterdirec teur in Hoofddorp; Anita Löwen- hart, recensente van het dagblad Trouw en Fred Florusse, tekst schrijver en bekend van Don Quis- hocking. Op donderdag 17 april spelen 'Muzikater' uit 's-Gravenzande. Ton Gloudemans uit Lelystad en 'Mon Cherie en de Heerenflikken' uit Utrecht. Op vrijdag 18 april komen 'Bruusk' uit Amsterdam, 'Morsige Types' uit Den Haag en 'Het Caba ret' uit Hilversum. Op zaterdag 19 april komen Eric Koenes uit Rotterdam, 'De Waak vlam' uit Eindhoven en 'O' Romeo' uit Utrecht. Aanvang telkens 20.30 uur. HOROWITZ IN SOWJET-UNIE - De Amerikaanse pianist Wladimir Horowitz is gisteren na 61 jaar van uit Parijs teruggekeerd naar het land van zijn geboorte, Rusland. Hij zal er zondag 20 april in Mos kou spelen en een week later in Le ningrad. Daarna volgen twee reci tals in Hamburg en West-Berlijn. Toen de 81-jarige Horowitz in ja nuari van dit jaar in zijn woon plaats New York bekendmaakte dat hij zou optreden in de Sovjetu nie/had hij gezegd zijn geboorte land nog één keer te willen terug- Horowitz, die wordt beschouwd als een van de beste, zo niet de bes te, pianist ter wereld, treedt zelden in het openbaar op. Simone de Beauvoir. Zij werd de 'grootmoeder van het feminisme' genoemd, Simone de Beauvoir, de schrijfster en filosofe die gisteren op 78-jarige leeftijd overleed, in Parijs, de stad waar ze ook geboren werd, op 9 januari 1908, als dochter in een katholiek, goed-burgerlijk gezin. Enkele dagen geleden was De Beauvoir - haar exacte doodsoor zaak is niet bekend gemaakt - op genomen in het Cochin ziekenhuis, met stoornissen in haar bloedsom loop. Simone de Beauvoir heeft Jean- Paul Sartre, een volwassen leven lang haar partner, klankbord, me de-existentialist en medestrijder in de politiek, zes jaar overleefd. Hij overleed in april 1980. In 1949 verscheen La- Deuxième Sexe, De Beauvoirs omvangrijke en leesbare studie over de situatie van de vrouw, die de 'tweede golf van het feminisme voozien heeft van een stevig intellectueel en filo sofisch fundament. Het is niet overdreven te stellen dat Simone de Beauvoir met La Deuxième Se xe (in 1972 in Nederlandse verta ling verschenen als De Tweede Sekse) onmisbaar is geweest voor de wijze waarop het feminisme en de vrouwenemancipatie zich in de laatste decennia in West-Europa hebben ontwikkeld. Simone de Beauvoir en Sartre zijn bewust nooit getrouwd ge weest, woonden zelfs niet samen in de gangbare betekenis van het woord, maar brachten het grootste deel van hun leven in hotels door. In La Deuxième Sexe beschreef Simone de Beauvoir het huwelijk als 'een obscene burgerlijke instel ling', omdat de gelijkwaardigheid van een relatie tussen man en vrouw erdoor wordt gedegene reerd tot een waslijst van rechten en plichten. De critici verweten Simone de Beauvoir nogal eens dat zij te af standelijk, te beredeneerd en met te weinig humor schreef. In haar boeken toonde zij een zekere preutsheid, vooral wanneer zij over sex schreef, een preutsheid die mo gelijk was terug te voeren op het middenklassemilieu waaruit zij af komstig was en haar schooloplei ding in een klooster. Op haar acht tiende besloot Simone de Beauvoir echter al om af te stappen.van het katholieke geloof. Ondergeschikt Sartre, die zij later beschreef als haar 'droom-gezel', ontmoette zij na het mislukken van een tienerro mance met haar neef Jacques. Zij werd door een wederzijdse vriend aan Sartre voorgesteld toen zij bei den filosofie studeerden aan de Sorbonne. Zij maakte een afspraak met hem, maar veranderde van ge dachten en stuurde haar zuster Hé- lène, bijgenaamd Poupette. "Toen Poupette thuiskwam zei ze dat ik verstandig was geweest thuis te blijven," schreef Simone in haar mémoires. Hélène vond Sartre vre selijk saai. Sartre gaf niet op en uiteindelijk wist hij Simone voor zich te win-, nen. "Voor het eerst in mijn leven voelde ik mij intellectueel onder geschikt aan een ander," schreef zij later, en: "ik kan niet over mezelf spreken zonder het over hem te hebben". De Beauvoir en Sartre woonden dicht bii elkaar in eigen woningen. waar zij geregeld literaire bijeen komsten organiseerden met de ar tistieke elite van Parijs. Met een se lect gezelschap van goede vrien den vertoonden zij zich geregeld in Etablissementen als het Café Flore en La Coupole, waar hun zondagse lunch een bezienswaardigheid was voor cultuur-toeristen. Vaak bevond De Beauvoir zich aan de zijde van Sartre, als hij weer eens werd opgepakt wegens deel name aan een verboden demon stratie voor een linkse zaak. Samen redigeerden zij linkse publicaties die verscheidene keren door de Franse autoriteiten met een ver schijningsverbod werden bestraft, omdat zij erin zouden oproepen tot gebruik van geweld. De Beauvoir studeerde in 1931 af aan de Sorbonne en ging les geven in de filosofie aan een middelbare school in Marseille. In 1938 keerde zij terug naar Parijs en pakte zij haar relatie met Sartre weer op. Zij had intussen verschillende romans en korte verhalen geschreven, die echter alle door uitgevers waren af gewezen. Sartre drong er bij haar op aan door te gaan met schrijven. Pas in 1943 verscheen De Beau voirs eerste roman, L'invitée (Ned. vert. Uitgenodigd), over een drie hoeksverhouding tussen een man en twee vrouwen. Deze roman was meteen een succes. Simone de Beauvoir nam dan ook het besluit te stoppen met lesgeven en haar le ven voor de rest te wijden aan het schrijven. In 1970, tijdens een campagne van de Mouvement de la Libera tion des Femmes (de Franse vrou wenbeweging), was Simone de Beauvoir een van de prominente vrouwen die in het openbaar ver klaarden dat ze een abortus had den ondergaan. Het betekende haar aansluiting bij het feminisme, dat vanaf die tijd De Beauvoir als geweten inlijfde. Als schrijfster die haar wortels had in de filosofie van het existen tialisme, streefde De Beauvoir vóór alles naar eerlijkheid. In con tacten naar buiten en tegenover in terviewers toonde zij zich over het algemeen nogal formeel en afstan delijk (zelfs Sartre was voor haar tot het eind toe 'vous'!). Het meeste van zichzelf liet zij misschien nog wel zien in haar romans die vaak een autobiografische achtergrond hebben. De Mandarijnen (1954), een ge dramatiseerd verslag van het na oorlogse klimaat waarin Sartre en andere vooraanstaande intellectue len gedesillusioneerd raakten door het communisme zoals dat op dat moment in praktijk werd gebracht, wordt beschouwd als De JBeau- voirs belangrijkste werk op fictio neel gebied. Castor Haar memoires (Memoires d'une jeune fille rangée) verschenen in vele talen (ook in het Nederlands) en werden door miljoenen mensen gelezen. De critici noemden het boek bij verschijning in 1958 al een klassiek meesterwerk. In 1964 pu bliceerde zij een ontroerend ver slag over de dood van haar moeder, onder de cynische titel 'Une mort trés douce' (Een zeer zachte dood). Haar 21ste bock, La Vieillesse (1970) was een bittere aanklacht te gen de wijze waarop de westerse beschaving omgaat met bejaarden. De meeste critici beschouwden het opnieuw als een meesterwerk. La Cérémonie des Adieux, haar relaas over haar leven met Sartre dat in 1981, een jaar na zijn dood, verscheen, was een werk waar veel kritiek op kwam. Het openhartige verslag van de laatste tien jaar in hun leven gaf een pijnlijk en vol gens velen ontluisterend beeld van de geestelijke teloorgang van de grote filosoof. De Beauvoir vertel de alles over Sartres problemen met incontinentie, seniliteit, blind heid en depressies, zijn avonturen met vrouwen en zijn politieke acti visme. Het boek gaf, juist door haar harde strijd tegen haar gevoe lens, de lezers een ontroerend beeld van de afloop van De Beau voirs ongebruikelijke verhouding met Sartre. Sartre noemde De Beauvoir 'Castor' (bever). Onlangs ver scheen in het Nederlands een 'se lectie van Sartres brieven onder de titel 'Brieven aan Castor'. Weinig mensen zullen Simone de Beauvoir, die haar hele leven actief is gebleven en voortdurend van een scherpe, intelligente, onsenti mentele kijk op het leven, op zich zelf, op de maatschappij bhjk gaf, ooit beschouwd hebben als een 'oude vrouw'. Veel mensen, veel vrouwen vooral, zullen zich in de loop van decennia door haar boe ken gesteund hebben gevoeld. Het is een vreemde gedachte dat de 'grootmoeder van het feminis me' niet meer leeft, maar het is een troost dat ze een onschatbare erfenis heeft nagelaten: haar boe ken, die iedereen nog steeds kan lezen. INGE VAN DEN BLINK

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19