Groep Katwijkers wil Anglia terug op plaatselijke kabel 'In de zomer was er geen tijd om te zingen Ruitervereniging Sint Hubertus wil rijhal bouwen naast manege 'Argumenten van gemeente deugen niet' Aan Rooversbroekdijk in Lisse Christelijk Gemengde Zangvereniging De lofstem viert eeuwfeest DINSDAG 15 APRIL 1986 REGIO LEIDEN PAGINA 15 Kamerleden van PvdA bezoeken bollenstreek NOORDWIJK - Een delegatie van Tweede-Kamerleden van de PvdA brengt op maandag 28 april een werkbezoek aan de bollenstreek. De delegatie wordt aangevoerd door Wim Kok, 'lijstduwer' van de PvdA by de komende verkiezin gen. De kamerleden bezoeken 's mor gens de veiling Flora in Rijnsburg en de Sikkens verffabriek in Sas- senheim. In beide bedrijven zal Kok met de werknemers en onder nemingsraad van gedachten wisse len over de mogelijkheden tot ar beidstijdverkorting. In de middaguren leggen de ka merleden werkbezoeken af elders in het land. 's Avonds komt Kok terug naar Noord wijk en houdt hij, nadat hij met bewoners van de wijk Calorama heeft gesproken, een lezing in De Rank aan de Golf baan in Noordwijk aan Zee. Kok zal onder meer een toelichting ge ven op het door hem ontworpen scenario voor werktijdverkorting in de periode 1987-1990. De avond (aanvang 20.00 uur) wordt muzi kaal opgeluisterd door Peter Koe- Venneper komt om bij ongeluk HAARLEMMERMEER - De 49-ja- rige P. Witte uit Nieuw-Vennep is in de nacht van maandag op dins dag in de Haarlemmermeer door een verkeersongeval om het leven gekomen. De politie trof de auto aan op de Hoofdweg Westzijde, even voor de bebouwde kom van Nieuw Vennep. Door nog onbekende oorzaak was de man met zijn personenauto tegen een boom gereden aan de lin kerkant van de weg. De politie zoekt getuigen die rond half een gisternacht iets van het ongeluk hebben gezien. Bellen kan met de politie in Hoofddorp (02503-11852) of Nieuw Vennep (02526-73838). Bolkestein spreekt in Noordwijk NOORDWIJK - De staatssecreta ris voor economische zaken, mr.drs. F. Bolkestein houdt woens dag 23 april een lezing in gemeen schapshuis De Kuip in Noordwijk- Binnen. Bolkestein bezoekt het bollendorp op uitnodiging van de plaatselijke afdeling van de WD die dit jaar haar twintigjarig be staan viert. Bolkestein heeft zich de afgelo pen vier jaar intensief met export bevordering bezig gehouden. Voor de komende Tweede-Kamerver kiezingen staat Bolkestein vierde op de lijst van de WD. De staatssecretaris denkt dat 1986 een goed exportjaar zal wor den. Onlangs sprak Bolkestein de verwachting uit dat dit jaar voor een bedrag van 215 miljard gulden zal worden geëxporteerd. Volgens de WD is ook voor de bollenstreek een goede export van levensbelang. De gemeente is naar de mening van de liberalen mede verantwoordelijk voor de plaatse lijke werkgelegenheidssituatie en de ontwikkeling van regionale be drijvigheid. De bijeenkomst begint bm 20.15 uur, de toegang is gratis. KATWIJK - De tv-pro- gramma's van het Engelse station Anglia moeten zo snel mogelijk weer worden doorgegeven via het Kat- wijkse kabelnet. Met dat verzoek heeft een aantal be woners van de kustplaats zich gistermiddag gewend tot de Katwijkse raadscom missie voor gemeentebe drijven. Anglia is vorige maand van het Katwijkse kabelnet verdwenen om plaats te maken voor de program ma's van het satelliet-station Sky Channel. Tot een dergelijke keuze waren burgemeester en wethou ders gedwongen omdat de twaalf kanalen van het plaatselijke kabel net op dat moment al volledig wa ren bezet. Volgens de groep verontruste Katwijkers is daarmee echter de beste van de drie Engelse zenders die tot dan toe werden doorgegeven, van het net verdwe nen. De redenen die de afgelopen we ken door vertegenwoordigers van de gemeente Katwijk zijn ge noemd om juist Anglia te vervan gen door Sky Channel snijden vol gens de liefhebbers van de pro gramma's van deze commerciële zender geen hout. "Er doen op dit punt allerlei wilde geruchten de ronde", aldus mevrouw E. de Jong- te Rehorst die zich als woordvoer-, ster van de actiegroep heeft opge worpen. "Er is onder meer gezegd dat Anglia op het punt stond fail liet te gaan, iéts w§t volledig in strijd is met de werkelijkheid. Het argument dat deze zender is ge schrapt omdat het station geen af spraken wil maken over auteurs rechten voor haar programma's is ook onjuist. Anglia wil helemaal geen aanspraak maken op deze au teursrechten". Mevrouw De Jong reageerde hiermee op de opmerking van wet houder J. van der Plas dat de ge meente het risico loopt een fikse navordering van Anglia te ontvan gen wanneer de programma's toch worden doorgegeven. "Die kans lo pen we zolang er geen goede af spraken over de auteursrechten zijn gemaakt", aldus de wethou der. Onelegant De bewering dat Anglia voor haar programma's geen auteurs rechten zal innen is volgens me-, vrouw De Jong afkomstig van een woordvoerder van dit station. "Dat is ons eerder vanmiddag telefo nisch meegedeeld", zei zy tijdens de commissievergadering. Volgens mevrouw De Jong wordt deze uit spraak binnenkort ook schriftelijk door Anglia bevestigd. Zij vroeg zich verder af waarom Katwijk een van de weinige ge meenten in deze regio is die uit angst voor een navordering van au teursrechten Anglia van het kabel net heeft geweerd. "Andere ge meenten zijn daar kennelijk veel minder benauwd voor", aldus De Jong. Zij noemde het afsluiten van Anglia zonder enige ruggespraak met de Katwijkse kijkers 'bijzon der onelegant'. Mevrouw De Jong: "Er zijn gemeenten waar de kabel abonnees zich door middel van een enquête over de te ontvangen pro gramma's kunnen uitspreken. In Katwijk is dat kennelijk niet moge lijk". Wethouder Van der Plas zei een brief van Anglia, waarin wordt be vestigd dat het station afziet van de heffing van auteursrechten, met belangstelling tegemoet te zien. "Als die brief daartoe aanleiding geeft zullen we deze zaak zeker op nieuw overwegen. Als we de pro gramma's zonder risico's kunnen doorgeven ben ik de laatste om dat tegen te houden", aldus Van der Plas. In een dergelijk geval moeten B en W overigens wel weer opnieuw een kanaal voor dit station vrijma ken. De voorkeur van de groep Anglia-sympathisanten gaat in dit verband uit naar BBC 2, zo bleek gistermiddag. De raadscommissie voor finan ciën, gemeentebedrijven en eigen dommen stelde gistermiddag vast dat er op het Katwijkse kabelnet voorlopig geen ruimte is voor het doorgeven van abonnee-televisie.. De raadsleden zijn niet bereid orft een van de twaalf kanalen vrij te maken voor de programma's van ATN-Filmnet. Wethouder J. van der Plas: "Anglia pas weer op de kabel als auteursrechten zijn geregeld". (archieffoto) Wel stelde wethouder Van der Plas, op aandringen van verschil lende raadsleden, opnieuw een dis cussie in het vooruitzicht over een eventuele uitbreiding van het Kat wijkse kabelnet. Er is door de ge meentebedrijven een advies ge maakt voor de uitbreiding van het net van twaalf tot achttien en mo gelijk zelfs twintig kanalen. Hier mee is een bedrag van bijna een miljoen gulden gemoeid. De aanvraag voor een financiële bijdrage van 150.000 gulden is in middels verstuurd aan het ge meentebestuur. Het resterende be drag zal uit eigen middelen door het overkoepelend orgaan, de Ver eniging Landelijke Ruiterij Lisse en Omstreken waarbij Sint Huber tus is aangesloten, worden betaald. Maarten van Stek, instructeur van Sint Hubertus, meent dat een binnenmanege 'drempelverlagend' kan werken voor mensen die rijles sen willen nemen omdat bij slecht weer ook binnen kan worden geoe fend. "Het plan voor de nieuwe rij hal is wel klaar, maar we onderzoe ken ook nu nog bij andere rijver- enigingen hoe we de zaak het beste kunnen aanpakken", aldus Stek. Het is de bedoeling van het be stuur van Sint Hubertus om in ok tober of november van dit jaar met de bouw te beginnen. Het karwei zal naar wordt verwacht, ongeveer drie maanden in beslag nemen. Het Hubertus-bestuur bereidt in- door Miriam Knopper middels een feestprogramma voor dat het 40-jarig bestaan van de ver eniging luister moet bijzetten. De omvang van het jubileumprogram ma hangt af van de beschikbare fi nanciën. Geld voor het feest hoopt het comité bijeen te krijgen uit het inschrijfgeld voor de jubileum wedstrijden die zullen worden ge houden. Daarnaast rekenen de Lis- senaren op bijdragen van het be drijfsleven. "Het bedrag dat wij nu in kas hebben is natuurlijk niet genoeg, vandaar dat we binnenkort bedrij ven in Lisse zullen aanschrijven om te vragen of zij ons bij de wed strijden willen sponsoren", aldus Stek die ook de taak van woord voerder van het jubileumcomité op zich genomen heeft. De Landelijke Rijvereniging St. Hubertus werd in 1946 opgericht door de paardenliefhebbers Leo Wijsman en Wim Duineveld. Het terrein van de familie Rotteveel werd voor het beoefenen van de sport gebruikt. Doel van Wijsman en Duineveld was de paardesport ook voor 'gewone' mensen bereik baar te maken. Paarden werden in die tijd voornamelijk gebruikt door het legér en op het land door boeren. De twee Lissenaren wilden onder goede leiding paardesport beoefenen. "In die tijd trad de vereniging ook echt als club naar buiten. De leden droegen herkenbare caps en kleding en de paarden waren met dezelfde tuigen getooid. Nu zyn de leden veel individueler bezig, maar we dragen nog wel allemaal het zelfde donkerblauwe jasje", aldus Stek. De vereniging begon destijds met zes rijdende leden. Het leden tal nam in de loop der jaren toe tot Maarten van Stek: "Het leuke van de paardesport is datje nooit uitgeleerd raakt". 43. Sint Hubertus hoopt het leden tal de komende jaren te kunnen uitbreiden tot honderd. De vereni ging telt ook niet-rijdende leden. Dit zijn veelal mensen die wel een bepaald bedrag betalen, maar geen lessen volgen omdat ze zelf geen paard bezitten. Bij Hubertus wordt namelijk alleen op eigen paarden gereden, de vereniging bezit geen rijdieren. De laatste twee jaar is er wel wat veranderd bij de van oorsprong ka tholieke rijvereniging. "Het be stuur heeft een andere samenstel ling gekregen en voor het instruc tieteam werden mensen aange trokken met meer vaardigheden en Dit staat natuurlijk borg voor een ho ger niveau bij de leerlingen", aldus Stek. De twee instructeurs en drie i Wie contributie betaalt krijgt structrices geven les aan de Huber- twee maal in de week een dres suur- en een springles. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om op ei gen kosten privéles te némen. Le den van de vereniging doet gere geld mee aan wedstrijden op pro vinciaal en landelijk niveau. tus-leden die in leeftijd van 15 tot ongeveer 50 jaar. Stek: "Dat is juist het leuke van de paar desport: je raakt nooit uitgeleerd. Ik zelf neem ook les by een van de instructrices". Het uit vier leden bestaande jubi leumcomité heeft voorgesteld om ter gelegenheid van het 40-jarig be staan in augustus een groot con cours hippique te houden. Het is de bedoeling dat voor dat toernooi ook leden van andere verenigingen worden uitgenodigd. Een jubi leumcompetitie voor de Hubertus- leden zelf behoort ook tot de moge lijkheden. In een dergelijke com petitie wordt na vier wedstrijden een jubileumkampioen uitgeroe pen. De eerste competitie-wed strijd wordt op de verenigingsdag 20 april verreden. Op die dag wordt elk jaar de verjaardag van de ver eniging gevierd. Verder behoort een open dag tot de plannen. "En iedereen is daarbij uiteraard van harte welkom", aldus Stek. LISSE - De landelijke rijvereniging Sint Hubertus uit Lisse, die dit jaar haar 40-jarig bestaan viert, krijgt mogelijk de beschikking over een overdekte rijhal naast de al be staande buitenmanege met springterrein aan de Rooversbroekdijk in Lisse. De vereni ging heeft een plan voor de hal inmiddels klaar. De bouw van deze binnenmanege kost 600.000 gulden. Ook het muzikale pëil steeg met de komst van de Oegstgeester diri gent "Dat bleek wel uit de werken •die op het programma kwamen", vertelt Ada van Kruistum, de pen ningmeester van de Rijnsburgse zangers. Zo voerden wij de Krö- ningsmesse van Mozart het Gloria van Vivaldi en de Messe Solemnel van Gounod op". "Onder zyn leiding keerde de zangplezier weer terug. Alles bijna elkaar hadden wy meer dan 300 le den, nog nooit in de geschiedenis van het koor hadden er zoveel op de ledenlijst gestaan". Nog een keer kwam het koor in gevaar. Vijftien jaar geleden werd Bontje naar Aruba uitgezonden. "Met de opdracht om daar de mu ziek op een hoger peil te brengen, maar in Rijnsburg ging het prompt mis", zegt Van Kruistum. In een zeer kort tijdsbestek had De Lof- stem nog maar 19 leden. Gelukkig voor de Rynsburgers keerde Bon tje precies op tijd terug om het koor nieuwe impulsen te geven. Nu, aan de vooravond van het eeuwfeest, heeft het koor opnieuw rond de 290 leden. Het 'grote' koor heeft 78 zangers en zangeressen en de rest is verdeeld over de jeugd koren en is lid van The Young Voi ce'. Tevens bezit De Lofstem ook nog een muziekgroep. "Voldoende om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien en er nog een flink aantal jaren aan vast te plakken", aldus een tevreden Knipscheer. Op het programma van het jubi leumconcert van dinsdagavond staat de Deutsche Messe van Franz Schubert en Psalm 150 van Cesar Franck. Na het concert is er gele genheid het bestuur van De Lof stem te feliciteren met het eeuw feest Het concert begint om 19.30 RIJNSBURG - De leden van de Rijnsburgse zangvereni ging De Lofstem maken zich op voor een belangrijke ge beurtenis. Deze maand is het 100 jaar geleden dat de ver eniging werd opgericht. Ter gelegenheid van tiat eeuw feest geeft het koor dinsdagavond in de Immanuelkerk aan de Kerkstraat in het bloemendorp een concert, dat gratis toegankelijk is. "Door dit gratis concert proberen we de bevolking van Rijnsburg in ons eeuwfeest te betrekken", zegt Joop Knipscheer, de voorzitter van de jubileumcommissie van de Christelijk Gemengde Zangvereni ging De Lofstem, zoals het koor of ficieel heet. Knipscheer was 28 jaar voorzitter van de Rijnsburgse zangvereniging. door Kees van Kuilenburg Zoals by zoveel verenigingen is van de beginperiode van De Lof stem weinig bekend. Tot 1911 is de geschiedenis van de Lofstem een gesloten boek. "Het enige dat be kend is", zegt Knipscheer, "is dat timmerman W. Schoneveld in 1886 de oprichter en eerste dirigent van het toen gereformeerde koor was. Een man die een enorme liefde voor de muziek had en die al op 18-jarige leeftijd als dirigent het koor leidde. Dat heeft hy 25 jaar ge daan". Uit de eerste notulen en absen tielijsten uit het verenigingsarchief blijkt dat de Rijnsburgers lange tijd alleen op de winteravonden zongen. "In het voorjaar en de zo mer hadden ze kennelijk geen tijd en moest er hard worden gewerkt. Duitsland Pas in de jaren dertig begon 'De Lofstem' echt te leven. In 1930 stond zelfs al een eendaagse trip naar Duitsland op het programma. "Dat was uniek in die tijd", vertelt Knipscheer. "Uit verhalen van ou dere Rynsburgers blijkt dat het voor sommigen de eerste keer was dat zij een dag uitgingen". Eenzelfde herinnering heeft Ger- da Paauw. Als lid van het kinder koor van de Rijnsburgse vereni ging trad zij in 1933 in de kerk aan de Kloveniersburgwal op voor de NCRV-radio. "Toen wij in de kerk kwamen was de bekende organist Jan Zwart aan het oefenen. Dat vergeet ik mijn leven lang niet meer", aldus mevrouw Paauw, die nog steeds lid is van de vereniging en evenals Knipscheer deel uit maakt van de jubileumcommissie. Zo herinnert zij zich ook dat zy net na de bevrijding met haar zus Nel en Bep Zandbergen ging assis teren bij 'Looft den Heer' op Kaag eiland. "Dat koor had geen höge sopranen en deed dan een beroep op leden van andere koren. Het leukste vond ik dat wij na het con cert op het eiland bleven logeren bij Jan van Nieuwkoop, de secreta ris van het Kaagse koor. Ook gedurende de oorlogsjaren is het koor blijven zingen. On dirigent. De Leidenaar Henk Akse werd aangetrokken. "Een echte Fries, een vuurvreter op en top. Maar ondanks dat hy een 'amateur' was, hebben wy veel van Akse opgestoken. Zo zie je maar weer dat de kwaliteit niet al tijd af te meten is aan de diploma's die je hebt behaald", zegt Knip scheer. Akse heeft het Rynsburgse koor 16 jaar geleid. In 1964 nam hij af scheid. Daarna brak voor De Lof stem, die inmiddels het predikaat 'gereformeerd' had opgegeven en een gemengde zangvereniging was geworden, een moeilijke tijd aan. Veel dirigenten werden versleten en er was er zelfs een die, toen het koor bijna geen mannenstemmen meer had, er een dameskoor van wilde maken. "Die noemde ze in Rijnsburg de koorbegraver", ver telt mevrouw Paauw verontwaar- Leden van De Lofstem i1945 deel aan de bevrijdingsfeesten in Rijnsburg. danks de oproep van de bezetter dat de vereniging lid moest wor den van de zogenaamde Kultuur kamer, weigerden de Rynsburgers aan de bezetter en hebben daarmee ook verder geen problemen ge had", zegt Knipscheer. "In de win ter brachten de leden om de beurt wat brandstof mee om de kachel te laten branden. Want zingen in een koude ruimte is geen plezierige be zigheid", weet mevrouw Paauw. Gips Een jaar na de bevrijding stond het eerste concert van De Lofstem al weer op het programma. Onder leiding van dirigent C. van de Keur werd 'De Schepping' van Haydn uitgevoerd. Kort tevoren had Van de Keur een ongeluk gehad en daarbij een been gebroken. Geen beletsel overigens voor de in Ryns- burg op handen gedragen koorlei der om 'De Lofstem' bij de uitvoe ring te leiden. "Het was een harde voor ons, maar ook voor zichzelf Met zijn been in het gips stond hij voor het koor", zegt Knipscheer nu nog bewonderend. Volgens hem leidde Van de Keur het koor zo fel dat hy na elke repe titie een nieuw dirigeerstokje moest aanschaffen. "Hy sloeg er op los dat het een lieve lust was en tot hilariteit van iedereen sneuvelde er bijna altijd wel een stokje. Maar hard lachen, daaraan waagde je je niet. Daar was hy te streng voor". In 1948 kreeg De Lofstem een Bontje Ondanks alle inspanningen van het bestuur van De Lofstem om een dirigent te krijgen bleef het sukkelen. "Ik weet nog dat ik op een dag 38 dirigenten heb opge beld met de vraag of ze naar Rijns- burg wilde komen", zegt Knip scheer, in die tyd voorzitter. "Maar ik ving overal bot". Twee jaar later brak de zon door voor de zangvereniging. De 19-jari- ge Peter Bontje benaderd. "On danks dat zijn moeder de boot af hield, bleek Peter kennelijk toch de sterkste en werd hij na lang be raad dirigent van De Lofstem", al dus Knipscheer. Vanaf die tijd ging het weer cres cendo met het Rijnsburgse koor.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15