Streven naar 36 urn* brengt verdeeldheid in de vakbeweging Voldoening bij joodse organisaties over pausbezoek Corrupte politie chef ontloopt z'n gerechte straf 'Je bent verdacht als je anders over atv denkt' Achtergrond DINSDAG 15 APRIL 1986 "Het lijkt er soms op", zegt voorzitter Jos Werk hoven van de Unie BLHP, "datje alleen aan de goede kant van de streep staat als je voor de 36-urige werkweek bent. Je bent verdacht als je er anders over denkt". De Nederlandse vakbe weging heeft de afgelopen weken enkele fraaie staal tjes van innerlijke ver deeldheid laten zien. Tij dens de cao-onderhande lingen in het bankbedrijf en bij Philips haakten de betrokken bonden van FNV en CNV af, terwijl de belangenbehartigers van het middelbaar en hoger personeel in rap tempo tot een akkoord met de werk gevers kwamen. In onder nemersland kon met inge houden tevredenheid worden geconstateerd dat de inmiddels met weinig eelt bedekte vuist van de vakbeweging opnieuw aan slagkracht had inge boet^ door Harry Meijer Volgens Werkhoven moet aan de recente gebeurtenissen geen al te zware conclusie worden verbon den. Van een tweedeling in de vakbeweging of een nieuwe trend in de arbeidsverhoudingen is zijns inziens geen sprake. "Het zijn twee incidenten, die toeval lig in dezelfde week samenvie len. Wat ons betreft is de relatie met de andere bonden in het ge heel niet verstoord. Bij Akzo en in de metaal gaat het cao-circus gewoon door met alle onderlinge contacten van dien". De Unie BLHP sloot in het bankbedrijf en bij Philips samen met de bonden van hoger perso neel cao-overeenkomsten af, waarin de 36 uur in geen velden of wegen is te bekennen. Wel zijn er afspraken gemaakt over werk- gelegenheidsbevorderende maatregelen en een bescheiden verbetering van de koopkracht. "Wat wij hebben bereikt, is op dit moment het maximaal haal bare. Moeten we soms de FNV achterna gaan als die te vroeg van de onderhandelingstafel wegloopt. Onze leden zouden dat niet pikken en ons weer terug sturen. We vinden nog altijd dat eenheid macht maakt, maar we gaan natuurlijk op de allereerste plaats uit van de belangen van de eigen leden". Bescheiden De Unie BLHP, die 48.000 werknemers organiseert in de administratieve, technische en commerciële sector, is evenals de in de Nederlandse Centrale voor Hoger Personeel onderge brachte verenigingen voor hoger personeel, aangesloten bij de vakcentrale MHP. Unie, NCHP en MHP-houden gebroederlijk naast elkaar kantoor in Houten. De vakcentrale telt ruim hon derdduizend leden en maakt in tegenstelling tot de grote broers FNV en CNV een bescheiden groei door. MHP-voorzitter Louis Laurier vindt het een goede zaak dat vak bonden zich ten opzichte van el kaar profileren. "Zonder onder linge verschillen zou je een een heidsvakcentrale hebben zoals de FNV altijd heeft gewild". Ondanks de bezwerende en re lativerende opmerkingen over de draagwijdte van het conflict tussen de bonden, lijkt het erop dat er dit keer meer aan de hand is dan bij voorgaande ruzies. Im mers, verdeeldheid in werkne J.M. Werkhoven. merskring is een vrij normaal fe nomeen. Bij de Spoorwegen werd vorig jaar een cao afgeslo ten zonder de handtekening van de VervoersbonÖ FNV, in de Rotterdamse haven hebben FNV en CNV een onderling cao-con flict al eens voor de rechter uitge vochten en ook bij de KLM heeft zich in het recente verleden een schisma voorgedaan. In het geval van Philips en de banken lijkt het conflict op een soort nieuwe klassenstrijd: de witte-boorden die tegen de werk gevers aanschurken tegen de col lega's op de werkvloer. Werkho ven ontkent dat: "Bij de banken is er echt geen fundamenteel ver schil tussen de aanhang van de Unie en die van de Dienstenbon den FNV en CNV. Alleen bij Phi lips verenigen we wat duidelij ker de middengroepen. Ik ben geheel niet benauwd voor klas sentegenstellingen. Dat zou ook niet in het belang van de werkge vers zijn". Werkloosheid Toch kunnen groepen werkne mers verschillende belangen hebben, geeft Werkhoven vol mondig toe. "Er is niet zoiets als een uniform belang van werkne mers, dat aan de onderhande lingstafel op een uniforme wijze behartigd moet worden. Waar ie dereen wel belang bij heeft, is de bestrijding van de werkloos heid". Het huidige spanningsveld tussen de verschillende groepen werknemers heeft zijn oorsprong in de jaren zestig en zeventig toen het hogere personeel zich bewust werd van de dreiging van twee gemeenschappelijke vijan den: het streven naar inkomens nivellering en de dominantie van de bestaande vakcentrales. De organisaties van hoger perso neel, zoals de NCHP, werden door de FNV en CNV niet er kend als overlegpartner bij col lectieve onderhandelingen. De vrees voor een ondergeschoven positie leidde tot een bundeling van krachten in de Raad van Overleg voor Middelbaar en Ho ger Personeel, enkele jaren gele den omgedoopt tot MHP. Laurier, die 22 jaar bestuurder bij de Unie BLHP is geweest en volgend jaar afscheid neemt van de MHP: "De Unie heeft destijds niet de stap naar de FNV ge maakt vanwege het ongenuan ceerde beleid van toen, waarvan de toonzetting werd bepaald door mensen als Arie 'Groene^ velt. De vakcentrales wilden toen over ons en zonder ons be slissen en de nivellering verder doordrijven. Dat zijn wij niet ver geten". Dat de verenigingen van hoger personeel en de Unie BLHP bij Philips en de banken tegenover FNV en CNV zijn komen te staan, is niet alleen het gevolg van het 'te vroeg opstappen' van de laatste twee. Laurier: "Door de invoering van de 38-urige werkweek is de werkdruk voor onze leden enorm toegenomen. Er is onvrede ontstaan doordat men het gevoel heeft gekregen niet naar behoren te kunnen functioneren. Dat raakt het ge voel van eigenwaarde. Er zijn nu eenmaal functies die niet in uren zijn uit te drukken. Dat zijn ta ken, waarvoor het uiterst moei lijk is om herbezetting te realise ren. Onze achterban gaat dan ook echt niet voor 36 uur in sta king". Prediken De Unie BLHP blies op het punt van de arbeidstijdverkor ting eind vorig jaar de terugtocht door in de publiciteit de 32-urige werkweek in 1990 los te laten. Tot dan toe wilde de Unie, als enige bond binnen de MHP, het zelfde atv-tnyect volgen als FNV en CNV. Werkhoven fel: "We prediken toch geen revolutie. Ook binnen de PvdA schijnt men nu op die lijn te zitten". Volgens de Unie-voorzitter hebben c^e recente ontwikkelin gen rond de olieprijzen en de dol larkoersen het streven naar ar beidstijdverkorting ernstig be moeilijkt. Voor de financiering van atv zijn steeds twee bronnen gebruikt, die van oudsher de loonruimte bepalen: de prijs compensatie en de produktivi- teitsstijging in de bedrijven. De prijscompensatie stelt niets meer voor, nu de inflatie (prijs stijging) vrijwel geheel is ver dwenen. Er is zelfs sprake van een ontwikkeling in de richting van deflatie (prijsdaling). Werk hoven: "Er is dus gewoon geen ruimte om het huidige atv-tempo te kunnen volhouden. En over (foto GPD) loonsverlagingen valt met ons niet te praten. Dat wil niet zeg gen dat we afscheid nemen van de herverdeling van arbeid. De arbeidstijdverkorting zal in een lager tempo moeten gebeuren en vooral gevarieerder. De vakbe weging zit alleen voor het gigan tische dilemma dat er twee soor ten werknemers ontstaan: een groep die daar wel een bijdrage aan levert en een groep die dat niet doet. Tot nu toe hebben we voor deze tweedeling in de on dernemingen geen rechtvaardige oplossing weten te vinden". Volgens Laurier levert de ver laging van de vut-leeftijd veel meer herbezetting op dan een vermindering van de gemiddel de werkweek. Een verlaging met twee jaar zorgt 'macro' voor bijna vijf procent arbeidsduurverkor ting. De MHP-voorzitter voorziet dat de vut straks een vervolg krijgt in een variabele pensioen leeftijd (pensioenleeftijd naar keuze). Het valt zeer sterk te be twijfelen of dergelijke maatrege len voldoende werkgelegenheid opleveren voor bijvoorbeeld de 120.000 werklozen met een mid delbare en hoge opleiding. Wereldmarkt Laurier: "Het moet uiteinde lijk toch komen van economi sche groei. Ons land profiteert veel te weinig van de groeiende wereldmarkt. Als alle kansen worden benut, heb je kans dat je in 1990 eerder langer dan korter moet gaan werken". Laurier er kent dat in dat geval een verkor ting van de werkweek zich mak kelijker laat terugdraaien dan een verlaging van de vut-leeftijd. Een sprong van 34 naar 36 uur zal door werknemers worden geac cepteerd als daar een navenante loonsverbetering tegenover staat. De vut zal echter worden beschouwd als een verworven recht, waarvoor men jarenlang een bijdrage heeft geleverd. Dat de Unie BLHP en de ver enigingen van hoger personeel bij Philips en de banken tot een akkoord konden komen met de werkgevers, had ook te maken met een 'realistische' inschatting van het haalbare. De bonden hebben in beide gevallen te wei nig macht om de tegenpartij over de streep te trekken. MEXICO STAD - Een paar jaar ge leden werd hij zelfs buiten Mexico bejubeld als „de beste politieman ter wereld". Nu maken de Mexica nen zich kwaad dat hij maar een paar jaar de bak in zal draaien. Het gaat om Aruro Durazo Moreno, de politiechef onder Jose Lopez Por- tillo, de vorige president van Mexi- Voor de Mexicanen is Durazo de afgelopen jaren uitgegroeid tot het symbool van de onbegrensde cor ruptie en het dagelijkse machts misbruik van de autoriteit. Vol gens sommige schattingen wist de politiechef ongeveer acht miljard dollar bij elkaar te schrapen. Een ware gangster, een mafia-baas die het hele politieapparaat ten dienste stelde van zijn misdaden. Terwijl Lopez Portillo de macht overdroeg aan Miguel de la Ma drid, de huidige president, wist Durazo nog net op tijd naar het buitenland te vluchten. Progressie ve tijdschriften hadden toen al ont hullingen gedaan over de replica van het Griekse Partenon die Du razo had laten oprichten aan de kusten van Zihuatanejo, een van de belangrijkste Mexicaanse bad plaatsen. De politie-gangster was nog niet gevlogen of met veel bombarie dwongen de televisiecamera's door tot zijn bezittingen op de Ajusco- berg, aan de rand van Mexico Stad. De luxe en weelde was overweldi gend. Eigen paardenstallen, zwem baden met goudvissen. Een eigen casino en zelf een eigen disco theek, identiek aan de beruchte Studio '54 in New York, naar ver luidt gebouwd vanwege de grillen van zijn zoon Francisco, iemand die ooit eens in een interview toe gaf dat hij Coca Cola had geinjec- teerd bij gevangenen, „gewoon, ik wilde zien hoe ze reageerden". Dagenlang vulde het schandaal- Durazo de voorpagina's van de Me xicaanse kranten. Hoe is het moge lijk geweest, zo vroeg iedereen zich af. En steeds kwamen er meer ge gevens. Durazo had diep in de drugsmokkel gezeten, had de hele markt van illegaal geimporteerde elektronische luxe-apparaten on der zijn hoede gehad en ook had hij luxe en minder luxe nachtclubs weten te chanteren. De politiechef, die president Lopez Portillo zo gek had gekregen dat hij hem tot drie sterren-generaal bombardeerde, had niet alleen op slinkse wijze gi gantische sommen geld van de po litiebegroting opgeslokt, maar te gelijkertijd ook zijn manschappen de straat op gestuurd om nog eens extra te kunnen stelen. Belasting De Mexicaanse regering besloot wegens belastingontduiking be slag te leggen op de belangrijkste bezittingen van de vroegere poli- tie-chef. Het huis op de Ajusco- berg werd uitgeroepen als het 'Na tionale museum tegen Corruptie'. En terwijl de Mexicanen als gevolg van de economische crisis elke dag hun broekriem harder moesten aantrekken zwierf Durazo rond in Argentinië, op de Bahama's en zelfs in de Verenigde Staten. „Die krijgen ze nooit meer te pakken", zo dachten alle Mexicanen. Groot was de verrassing toen Durazo op 29 juni 1984 werd gear resteerd door agenten van de Ame rikaanse FBI op Puerto Rico. Vrij wel onmiddellijk verzochten de Mexicaanse autoriteiten om zijn uitlevering, maar toch konden de meeste Mexicanen zich niet aan de indruk onttrekken dat de regering Durazo liever kwijt was dan rijk. Terwijl er al verschillende getui genissen waren dat de politiechef door Rob Sprenkels eind 1981 persoonlijk opdracht had gegeven voor de moord op 14 Co lombiaanse drugsmokkelaars, en dat alles vanwege een buit van 3 miljoen dollar, aldus ingewijden, presenteerden de Mexicaanse au toriteiten voor de Amerikaanse rechter alleen maar bewijzen inza ke illegaal wapenbezit en afper sing. «ei uiuevenngsproces duurde maar liefst 18 maanden. Maar eipd vorige week was het dan toch zover. Durazo betrad weer Mexi caans grondgebied en verdween onmiddellijk achter de tralies. Zal de beerput nu dan toch worden opengetrokken, zo vroegen heel wat Mexicanen zich verwonderd af. Want natuurlijk, als Durazo werkelijk zou gaan praten zou hij tal van vooraanstaande persoon lijkheden in het slijk meetrekken. Zijn corruptiepraktijken waren im mers niet meer geweest dan het re sultaat van het Mexicaanse rege ringsstelsel dat nog altijd ten volle van kracht is. Durazo is dan mis schien wel een uitschieter geweest, maar dat er in feite duizenden klei nere en ook een hele boel bijna net zo grote Durazo's zijn is voor nie mand in Mexico een geheim. Afpersing Maar nee hoor, Durazo zal niet hoeven te praten. Vanwege het uit leveringsverdrag met de Verenig de Staten kan de vroegere politie chef in principe alleen maar wor den berecht voor de beschuldigin gen op grond waarvan hij werd uit geleverd. Indien de Verenigde Sta ten er mee instemmen zou Durazo ook nog voor andere zaken ter ver antwoording kunnen worden ge roepen, mits de uiteindelijke ver oordeling niet hoger zal zijn dan de hoogste veroordeling voor de mis daden die de uitlevering tot gevolg hadden. Al met al lijkt Durazo dus aan zijn straf te ontsnappen. Op afper sing, de ernstigste beschuldiging, staat een celstraf van tien jaar. We gens goed gedrag wordt die straf automatisch gehalveerd. En omdat Durazo ook al bijna 2 jaar in de Verenigde Staten gevangen heeft gezeten blijven er dus maar amper drie jaar over. Sommige juristen hebben al aan gekondigd dat Durazo zelfs zijn 'Partenon' en het "Museum tegen de Corruptie' op de Ajusco-berg van de Mexicaanse staat kan terug eisen. Juist omdat het niet tot een proces lijkt te zullen komen waarin alle illegale vernjkingspraktijken aan de orde zullen komen zou Du razo om zijn bezittingen terug te krijgen alleen maar zijn belasting schuld^ hoeven te vereffenen. Het Joods wereldcongres en het congres van Amerikaanse joden hebben gisteren in een gezamen lijke verklaring hun voldoening uitgesproken over het bezoek, dat de paus zondag aan de hoofd synagoge in Rome bracht. „Het bezoek opent een nieuw hoofd stuk in de geschiedenis van de betrekkingen tussen het joden dom en de Rooms-Katholieke Kerk." De woorden van de paus leken de indruk van zijn recente preek in de Vastentijd te willen wegne men dat de Rooms-Katholieke Kerk zich als de opvolgster ziet van het jodendom, dat daardoor geen godsdienstige betekenis meer zou hebben. Volgens de verklaring zou de visie die de paus in de gewraakte preek had geuit, elke serieuze dialoog tus sen jodendom en christendom uitsluiten. De joodse organisa ties spreken de hoop uit dat hun beoordeling zal worden beves tigd in komende gesprekken met het Vaticaan. Leiders van de joodse gemeen schap in Italië toonden zich te leurgesteld over het feit dat de paus geen enkele aanwijzing voor een mogelijke erkenning van Israël had gegeven. President Chaim Herzog van Israël uitte gisteren zijn vreugde over het bezoek maar oefende te gelijkertijd kritiek uit op de hou ding van het Vaticaan tegenover Israël. Herzog zei dat het bezoek van de paus ertoe bijdraagt dat een correctie wordt aangebracht op het „historische onrecht" van de katholieke kerk tegenover de joden. Maar hij meende dat de slechte behandeling van de jo den door de katholieke kerk niet als een afgedane zaak kan wor den beschouwd, zolang het Vati caan Israël niet erkent en er geen „volledige en correcte betrekkin gen met ons tot stand zijn geko men". „De geschiedenis kan niet' worden uitgewist, maar histo risch onrecht kan worden her steld als we samen de blik op de toekomst richten", aldus Herzog. Onderzoek Goerees - Minis ter Korthals Altes van justitie heeft zelf het openbaar ministe rie ingeschakeld in verband met mogelijk antisemitische uitlatin gen van het evangelistenecht paar Goeree. Op 20 juni vorig jaar stuurde hij het hem toege zonden .gospelblad „Evan" van de Goërees naar de procureur- generaal in Arnhem. De minister verzocht de procureur te bezien of hier sprake was van overtre ding van discriminatiebepalin gen. Dit heeft het ministerie giste ren laten weten naar aanleiding van de brief van de Stichting Be strijding Antisemitisme (Stiba) over de voortgang in het onder zoek. De bewindsman schrijft de Stiba ook dat hem van vertragin gen te wijten aan de officier van justitie niets is gebleken. De intrekking van de aangifte van de Stiba zal niet tot gevolg hebben dat de vervolging tegen het echtpaar Goeree wordt ge staakt, omdat het gerechtelijk vooronderzoek al voor dat tijd stip was begonnen. Castro bij paus - Dr. Emilio Castro, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, is gisteren door de paus in audiën tie ontvangen. In het gesprek kwamen de oecumenische be trekkingen en de wereldvredes- gebedsdag op 27 oktober in Assi- si aan de orde. Het was het eerste bezoek aan het Vaticaan van Ca stro, die op 1 januari vorig jaar dr. Philip Potter bij de Wereld raad opvolgde. Zowel de paus als Castro be krachtigde hun streven naar oe cumene. In dit verband werd verwezen naar de participatie van de Rooms-Katholieke Kerk aan de zogenaamde Lima-tek sten over doop avondmaal-eu- charistie en ambt. Kerk laatste dijk - Een kerk die de belijdenis niet handhaaft en zich niet ziet als dijk tegen de golven van allerlei dweperijen gaat onder. Dat zei dr. W. Aal- ders, emeritus-hervormd predi kant en sedert 1967 lector aan de Katholieke Universiteit Nijme gen, tijdens de conferentie van de „Vrienden van Kohlbrugge" in Utrecht. Als voorbeeld van stromingen die thans opkomen zag dr. Aalders de IKON, het IKV en het doperse radicalisme. Die konden binnenkomen om dat er geen dijkbewaking was de belijdenis van de kerk is de laatste dijk, aldus dr. Aalders. Bij een overstroming van uto pisme gaan kerk, land en volk onder. Probeer het maar eens te redden als Kerk en polder onder water staan. Dan moet je de IKON en het IKV er wel uitpom pen, aldus dr. Aalders die op merkte, dat volksbewegingen al tijd de media mee hebben gehad waar huwelijk, belasting en be wapening discutabel worden ge steld zijn doperse geesten in de buurt. BEROEPINGSBERICH- TEN - Nederlandse Hervormde Kerk: beroepen te Lekkerkerk (hervormde gemeente 't Ven ster): R. A. Grisnigt te Benne- kom; aangenomen naar Ophe- mert en Zcnnewijnen: J. C. Min- nema kandidaat te Houten; aan genomen tot protestants geeste lijk verzorger in het Huis van Be waring te Rotterdam en in de Rijksinrichting voor Jongens te Amersfoort: J. Maaskant, kandi daat te Woerden; aangenomen door de classis Amsterdam tot predikant voor buitengewone werkzaamheden ten behoeve van studentenpastoraat: mevr. Y. M. Vóórhaar te Oosterhout (Gld.) (part-time, hervormd en' gereformeerd); aangenomen naar Oene: G. Wassinkmaat te Westbroek; aangenomen naar Dedemvaart: J. Neeleman te Reitsum c.a.; bedankt voor Vee- nendaal, toezegging: A. W. van der Plas te Bergambacht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Hendrik-Ido-Ambacht: C. van der Linden te Dieren. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Zaamslag: J. P. Boiten te Schiedam; aange nomen naar Doornspijk: J. H. van Dijk, kandidaat te Nunspeet die bedankte voor Vlaardingen; bedankt voor Huizen: R. van Beek te Veenendaal; tweetal te 's-Gravenzande: L. W. Bilkes te Ermelo en C. Westerink te Den Helder. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Middelharnis: J. Ka rens te Opheusden; aangenomen naar Oudemirdum: A. Snoep te Amsterdam-Noord; bedankt voor Kapelle-Biezelinge: A. Bac te Bodegraven; bedankt voor Al- blaserdam: M. Mondria te Waar denburg. Baptistengemeenten: bedankt voor Emmen (wijk West): J. Bou- ritius te Hoogeveen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13