SOT 'Het woord falen kennen we niet meer' Real rekent op 'Bernabeu' de Valencia betaalt tol wanbeleid Winst Vanderlijde Hoofdldasse debuut Unicum Venables tekent bij Tennisbanen in overvloed Achterstand tegen Inter in Madrid niet onoverkoombaar Geen nieuw contract Hughes bij Volendam 'Laatste' test Wijnstekers DINSDAG 15 APRIL 1986 LEIDEN - Het mag Unicum dit jaar dan bittere ernst zijn; de humor wordt niet vergeten. De Leidse club, die er voor het eerst sinds 1900 voor heeft gezorgd dat de Sleutelstad weer een hoofdklasser heeft in de nationale tenniscompe- titie, richt zich dit seizoen op handhaving, maar probeert dat te bereiken in een onspannen sfeertje. „We zijn echt niet zo pretentieus dat we nu zeggen dat we het wel even zullen gaan maken", sprak voorzitter Har Meijer gisteren tij dens de teampresentatie (ook al een unicum) in het Leidse Sportca- fé, waar ingetogenheid en speels heid werden gemixt tot een luchti ge gesprekscocktail. „Welnee, we mogen onze handen dichtknijpen als we de laatste net een neusleng te kunnen voorblijven. Als we dat redden mogen we heel blij zijn". Die vrolijkheid kan Unicum snel beheersen. Bij de opening van het seizoen staat zondag al het duel te gen één van de concurrenten voor de laatste plaats op het program ma. De thuisbeurt tegen NIP uit Roermond (aanvang 11.00 uur) is direct van cruciaal belang in de cy clus van zes wedstrijden, beseft ook Har Meijer. „Want NIP is de te kloppen ploeg", volgens de praeses. „Dus kunnen we onszelf zondag al een steuntje in de rug geven. Dat zal ook wel moeten, want een goede start is erg belangrijk. In de hoofd klasse wordt gespeeld op A-niveau en dat bereiken wij met ons team nog niet. Toch blijf ik erbij dat er meer tegenstanders te pakken moeten zijn. Zelfs bij Hans Tön- jann en Freek van der Capellen, die anders toch niet zo snel in bewe ging te krijgen zijn, gloeit nu het heilige vuur". Met die lichtelijk ironische uit spraken wilde Meijer maar bena drukken dat Unicum er dit seizoen echt alles aan gelegen is de pas ver overde plaats op topniveau te be houden. Dat doel moet ondermeer worden bereikt met twee nieuwe krachten. Met de jeugdige Rijnsburger Jan Siemerink, 16 jaar pas, eerste op de nationale ranglijst tot die leeftijd en nu al kozend „een tweede Ok- kertje" genoemd, heeft de hoofd klasse-debutant dit seizoen een belangrijke troef voor de enkelspe len in huis.. Een talent dat het woord degraderen niet kent. „Dat doen we zeker niet. We worden ge woon tweede of derde". Met de komst van Tine Lange- veld van het Alphense TEAN sloeg de Leidse vereniging een goede slag voor de dubbels, traditioneel toch al het sterkste punt van de* ploeg, die verder bestaat uit Mar- got van Overloop, Carole de Bruin en het al eerder genoemde duo Tönjann/ Van der Capellen. Dat ook die twee tennissers met hun niet al te beste reputatie waar het hun inzet betreft, extra gemoti veerd zijn na de promotie, drukte de jongste en de meest talentvolle van de Capellen-broers uit. „Er wordt vaak gezegd dat Hans en ik er niks aan doen, maar ik heb nu wel mijn tweede studiejaar laten schieten voor het team en de trai ningen". Die betrokkenheid met het ten- nisgebeuren zal Unicum hard no- De nieuwe tennisploeg van Unicum presenteerde zich gisteravond c r rechts zijn dat coach Peter Klein, Tine Langeveld, Hans Tönjan Freek van der Cappellen, Margot van Overloop, Carola de Bjruijn en Jan Siemerink. de pers. Op de achterste rij van links de heer Noorlander. Op de voorgrond (foto Holvast) dig hebben in de nieuwe competi tie, nu de spelers en speelsters uit de Bl-klasse voortdurend zullen stuiten op opponenten die mini maal twee A-'toppers' in de gele deren hebben. „De teamgeest zal dus zeer belangrijk zijn", realiseer de Tine Langeveld zich. „Maar die is bij ons ontzettend goed", had ze al gemerkt. „Heel belangrijk is bo vendien de coach", aldus Hans Tönjann, die vanwege een knie blessure voorlopig alleen zal dub belen. Die coach is Peter Klein, tevens districtstrainer van Leiden, die nu al „alles weet van de aanstaande te genstanders" en de nabije toe komst dan ook vol vertrouwen te gemoet ziet. „Want er staat nu een team met zes mensen van gelijke kracht", zo verwoordde hij zijn op timisme. Dat heerst uiteraard ook bij Har Meijer, als eerste man van de club met 23 in de competitie spelende teams, die nog twee trainers heeft aangetrokken, „om de jeugd een zetje te geven". Het is het nevenef fect van de promotie. De hoofd sponsor (Steve Noorlander) bleef uiteraard aan, maar daarnaast werd in de eigen ledenkring ook een aantal co-sponsors gevonden. „En dat extra geld investeren we in de jeugd, om die dat zetje te ge ven waardoor we straks voor aan vulling uit eigen huis kunnen zor gen. Ook daarom is belangrijk dat BARCELONA (SID) - Tegen alle verwachtingen blijft Terry Vena bles nog zeker één jaar bij de Spaanse voetbalclub FC Barcelona. De Engelsman maakte gisteren bekend dat hij zijn contract met een seizoen heeft verlengd. De Brit voerde de Catalaanse vereniging vorig seizoen voor het eerst sinds de tijd van Johan Cruüff en Rinus Michels weer naar de landstitel. In de strijd om de Europese beker voor landskam pioenen speelt Barcelona morgen zijn tweede halve finale-wed strijd in stadion Nou Camp tegen IFK Göteborg. De Spanjaarden de taak de 0-3 nederlaag van Gothenburg staan in dat duel goed te maken. DEN HAAG (GPD) - Nederland telt voor het eerst meer tennisba nen dan voetbalvelden. Sinds de vorige telling in 1980 is het aantal tennisbanen in de openlucht de af gelopen vijf jaar met 25 procent toegenomen tot 8600. Het aantal voetbalvelden groeide met 10 pro cent naar 8150. Dat blijkt uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) in 1985 bij alle gemeen ten in Nederland heeft gehouden. Voor elke 500 Nederlanders is er een sportveld in de openlucht be schikbaar en voor elke 1250 een overdekte sportruimte. Van de vel den en banen in de openlucht is 80 procent geschikt voor de wed strijdsport. Vier vijfde van deze wedstrijdvelden en -banen zijn be stemd voor de voetbal- en tennis sport. Tennisbanen zijn voor 80 procent voorzien ven een gravelop- pervlak en voor een kwart van ver lichting. Voor algemeen gebruik waren er in Nederland op 1 januari 1985 (af gerond) de volgende sportgelegen- heden: 30.200 sportvelden en -banen in de openlucht; 11.450 overdekte sportruimten; 1300 watersportaccommodaties; 950 openbaar toegankelijke zweminrichtingen. MADRID (GPD) - Een 3-1- achterstand, opgelopen in een halve finale van een Eu ropees toernooi tegen een ploeg van het defensieve kaliber van Inter Milan, zou iedere willekeurige club al bij voorbaat nerveus en moedeloos maken. Immers, tegen de kampioen van het catenaccio twee doelpunten maken, is voor de meeste Europese clubs niet wegge legd. Maar aan de voor avond van de return van de halve finales van de UEFA- Cup valt er bij Real Madrid amper een vleugje nervosi teit te bespeuren. Na de desastreuze eerste wedstrijd in Milaan, waar Real-verdediger Salguero Inter op rozen hielp door vlak voor tijd zijn eigen keeper Ochotorena met een gave lob te passeren, tilt men niet zo zwaar aan de in Milaan opgelopen 3-1-achter stand. De Madrilenen vertrouwen volledig op het voor de tegenstan der funeste 'Bernabeu-syndroom' en op het gelukkige gesternte van aftredend trainer Luis Molowny om voor de tweede achtereenvol gende keer de finale te halen. Sinds de vorige editie van het UEFA-Cuptoernooi geloven de Real-spelers heilig in het verlam mingseffect van het imposante Bernabeu-stadion op welke gere nommeerde tegenstander dan ook. In het zinderende Bernabeu-sta dion, waarbij vergeleken de 'Hel van Deurne' een onschuldig thee lichtje is, werden vorig seizoen zo wel Anderlecht als Inter onder de VOLENDAM (GPD) - Eerste-disieclub Volendam moet op zoek naar een nieuwe oefenmeester als opvolger van Barry Hughes. Na veel wikken en wegen heeft de Britse trainer, die Leo Been hakker na de degradatie uit de eredivisie aan het begin van dit seizoen opvolgde in het IJsselmeerdorp, gisteravond de knoop doorgehakt. Hughes gaat niet in op het hem aangeboden con tract van drie jaar. Ondanks de successen met het danig verjongde Volendam, dat al dertien wedstrijden op rij ongeslagen is, valt de publieke be langstelling in Volendam ronduit tegen. Deze constatering en het feit dat Volendam nauwelijks de financiële mogelijkheden bezit om op termijn een eredivisie-waardig elftal op te bouwen, hebben voor Hughes de doorslag gegeven. „Wij vinden het bijzonder jammer dat Hughes ons gaat verla ten", aldus voorzitter Jaap Bond van Volendam, „maar zijn am bities passen niet bij de mogelijkkheden die Volendam op dit moment kan bieden". Hughes zelf gaf te kennen de nodige moeite met zijn beslissing te hebben gehad. „Het is een hele moeilijke zaak voor mij ge weest Ik heb hier met spelers en bestuur prima samengewerkt. Maar ik moet mijn verstand laten spreken en niet mijn hart. Ik kan wel voor drie jaar tekenen met het idee van: ik zie het wel, maar ik kan het niet opbrengen om alleen een salaris te vangen zonder dat daar op termijn prestaties tegenover staan". voet gelopen. Inter vertrouwde te veel op zijn hechte verdediging en dacht ruim voldoende te hebben aan de in Milaan opgebouwde 2-0- score. In Madrid ontvlamde San- tillana, die de Italianen met twee gave treffers de toegang tot de vol gende ronde versperde. Nog kwalijker verliep het vorig jaar Anderlecht. Voor de Belgen gold de return slechts als een for maliteit na de 3-0 in Brussel. In het Bernabeu-stadion trof Anderlecht echter een ontketende Buitrague- no, die hoogstpersoonlijk het ver schil nivelleerde met drie treffers en zijn maten in de gelegenheid stelde het halve dozijn vol te ma ken (6-1). Dit toernooi onderging het toch niet misselijke Borussia Mon- chengladbach hetzelfde lot. Na de ogenschijnlijk onoverbrugbare 5-1 in de eerste wedstrijd, moesten de Duitsers er in de return eveneens aan geloven. De 4-0 zege van Real onlokte de Borussia-trainer Jupp Heynckes de verzuchting, dat een tegenstander van Real ten minste tien doelpunten in de eerste wed strijd zal moeten maken om met enige zekerheid in het Bernabeu- stadion de overgang naar de vol gende ronde veilig te stellen. Vandaar dat Inter, zeker na de er varing van vorig jaar, dubbel en dwars gewaarschuwd is. Dit keer zien de Italianen zich echter ge plaatst voor een extra obstakel Met de overwinning zaterdag op Sporting Gijon laatste thuiswedstrijd van de com petitie brak Real Madrid het twee de record van de Spaanse Liga: alle 17 competitiewdstrijden sloot Real af zonder ook maar een enkel punt af te staan. Die maagdelijkheid van het Ber nabeu-stadion in het lopende sei zoen zal Real ook in de return te gen Inter willen handhaven. En met voldoende marge, waarbij een 2-0-overwinning al toereikend is voor de finale. Een tegenslag voor Real is echter, dat het niet kan be schikken over zijn twee pinchhit- ters. Valdano liep in Milaan tegen zijn tweede gele kaart op en mag dus niet van de partij zijn. Zijn aan vankelijk aangewezen vervanger, Carlos Santillana, liep zaterdag te gen Gijon een spierverrekking op en moest al na vijf minuten uitval len. Het meespelen van de oude rot Santillana, die alle in de competitie opgekropte energie (als gevolg van het bankzitten) mag spuien in het UEFA-toemooi, is uiterst dubieus. Bovendien is het de vraag in hoe verre het centrale duo Maceda- Sanchis voldoende fit is voor het duel. Sanchis sukkelt al weken met een lastige enkelblessure. Ma- ceda werd vorige maand verlost van een onwillige meniscus en is slechts drie keer een paar minuten ingezet. Hoe belangrijk de inbreng van Sanchis en Maceda is, bleek wel in de eerste wedstrijd waar de defensie door het ontbreken van het centrale duo de zwakste scha kel bleek. Bij afwezigheid van Val dano en Santillana komt alle ver antwoordelijkheid te rusten op de schouders van Michel, Butrague- we de plaats in de hoofdklasse vei lig stellen", aldus Meijer, die zich vervolgens quasi dreigend tot de spelers en speelsters richtte. „Het woord falen kennen we van nu af aan niet meer. We kennen nog maar één uitdrukking: er in blij ven. En als dat niet gebeurt.. Ver der praten we maar niet meer". PAUL DE TOMBE. Valse start Deugt het initiatief van Wim van Harskamp en Jan Schoen om zich bij zo'n vijftig voetbal verenigingen in de afdeling Leiden op te dringen als kee perstrainers? Als we hun colle ga-oefen meesters Melbi Ra- boen (UVS) en Will Henskens (Valken '68) moeten geloven niet Die schieten de bal kei hard terug op de voormalige eerste elftalspelers van Ter Leede door wie zij zich in de rug aangevallen voelen. Dit naar aanleiding van een paar opmerkingen van Wim van Harskamp, die in de krant van gisteren overigens een paar keer ten onrechte bij de voor naam van zijn broer Jan is ge noemd. Henskens bijvoorbeeld voelt zich op de tenen getrapt door de volgende uitspraak van de trainer van DOSR en ex-kee per van Ter Leede: "Ik kom nog wel eens op een voetbal veld en dan hoor je zo links en rechts het een en ander. Bij Valken '68 bijvoorbeeld, een club waar ik vroeger heb ge werkt. 'De keeper gaat achter uit', wordt er dan gezegd. En wat blijkt dan, er wordt niet ge richt met zo'n jongen geoe fend". De reactie van Henskens: "De keeper van Valken '68 is nooit een geweldenaar geweest cils en wat vakliteratuur. Will Henskens (archieffoto Holvast) Met zijn uitlatingen heeft Van Harskamp dus de nodige wrevel gewekt bij in elk geval twee van zijn collega's. Die twee zien trouwens weinig heil in het initiatief van de Sassen- heimer en zijn vriend Schoen, die van een regionale selectie keeper 250 gulden cursusgeld vragen voor dertig bijeenkom sten inclusief de nodige sten en zal dat nooit worden ook. Dat weet die jongen zelf het al lerbest. Van mij krijgt hij in elk geval alle aandacht. Elke don derdag neem ik hem voor de training drie kwartier apart, dus...". Volgens Van Harskamp zegt dat dus niets. In de krant van gisteren merkt hij op: "Worden ze een keer apart genomen, dan is het vaak maar een beetje op het doel knallen. Er wordt niet specifiek met ze getraind. Zelfs bij een club als UVS is het niet goed geregeld. Arno Schouten is daar nu eerste keeper. Die jongen speelde vorig seizoen nog bij DOSR, maar wilde ho gerop. Ik zie 'm vaak dan dat er weinig aan keepers- training wordt gedaan". En dat was dus tegen het zere been van Raboen. De UVS-trai- ner: "Gerard Désar traint bij UVS de keepers van het eerste tot en met het vierde elftal. Ar no Schouten heeft het zo druk met zijn werk dat hij eigenlijk niet genoeg kan trainen. Als hij er wel is, doet hij met de groep mee en dan krijgt hij genoeg aandacht. Niet alleen door af rondingsoefeningen, maar ook door het trainen op wedstrijdsi tuaties". Een nogal vaag aanbod dat volgens Raboen "neigt naar een commerciële reclamecam pagne van de heren Van Hars kamp en Schoen". De Haagse oefenmeester vindt de opzet hooguit geschikt voor afde lingsclubs en de verenigingen uit de lagere KNVB-klassen. i Raboen: "Bij die clubs ont breekt vaak de mankracht voor extra keeperstrainingen. Bij clubs als Quick Boys, Noord- wijk, Rijnsburgse Boys, RCL en UVS ligt dat anders. Die hebben bovendien trainers in dienst die hun keepers heus niet naar Van Harskamp zullen sturen. Ik zie Joop Hiele al één g hoor dag in de week naar Ajax gaan omdat hij daar een specifieke keeperstraining kan krijgen". En Henskens: "Ik heb tweë- enhalf jaar op de cursus geze- ten, maar als ik één uur met ie mand als Arie Lagendijk sta te praten, steek ik meer op dan in die hele cursus. Ik kan me zo voorstellen dat een keeper meer leert op één demonstra tietraining van Frans Hoek dan op dertig bijeenkomsten van Wim van Harskamp. Ik zie zijn initiatief in elk geval niet zit ten". JAAP VISSER. ROTTERDAM (GPD) - Voor Ben Wijnstekers wordt het oefenduel van Feyenoord tegen de Alphense tweedeklasser ARC vanavond een echte 'testwedstrijd'. De aanvoer der van het Rotterdamse team wil er tijdens het treffen in Alphen nog eenmaal „voluit ingaan", om te kij ken hoe zijn geblesseerde linkeren kel zich houdt. Wijnstekers, die al sinds januari tobt met zijn kwetsuur, heeft zich tijdens de trainingen tot nu toe be wust ingehouden, maar wil zijn en kel nu maximaal belasten. „Dan weet ik maar direct waar ik aan toe ben", zegt de verdediger van de formatie van trainer Ab Fafié (die woensdag uitsluitsel hoopt te krij gen van PAOK Saloniki). „Heb ik na die wedsUijd in Alphen nog pijn, dan krijg ik woensdag een nieuw onderzoek en dan wordt er ook beslist wat er aan wordt ge daan". De wedstrijd begint om 19.30 uur. AMSTERDAM - De finales van de nationale bokskampioenschappen voor amateurs hebben gisteravond Alphenaar Rob Nieuwenhuizen, die sinds anderhalf jaar de status A-bokser heeft, kon gister- vrijwel uitverkocht theater avond niet de kroon op zijn werk Carré in Amsterdam weinig spek- zetten. In de finale van het midden- takel opgeleverd. Nederland telt gewicht verloor Nieuwenhuizen Marco Tardelli zal in de return van het Europa Cup-duel tegen Real Madrid een stuk moeilijker krijgen om te scoren voor Inter Milaan. In het afgelopen eigen Bernabeu-stadion heeft Madrid nog geen enkel punt moeten af- Staan. ((archieffoto ANP) no, Martin Vazquez en de Hugo recte strijdgewoel gehouden heeft Sanchez. om te voorkomen, dat hij door een Van de Mexicaan verwachten de blessure het WK in zijn eigen land socios geen opzienbarende dingen, aan zijn neus voorbij zou zien gaan. Hoewel hij met 20 treffers voor de Maar zelfs door deze tegenslagen tweede achtereenvolgende keer laten de Madrilenen zich niet uit topscorer van de Spaanse Liga is, het veld slaan. Want op de bank zit heeft Sanchez niet geheel aan de nog altijd talisman Luis Molowny, verwachtingen voldaan. Boze ton- van wie beweerd wordt dat zijn be- gen beweren, dat de Mexicaan zich schermengel altijd tussen hem en bewust buiten het di- de masseur op de bank zit. slechts twee boksers die interna tionaal mee kunnen komen: licht- welter Reino van der Hoek, die op superieure wijze (5-0) won van Tira Bachaou, en zwaargewicht Arnold Vanderlijde, die minder moeite had met tegenstander Ramon Voorn dan de einduitslag (3-2) doet vermoeden. Vanderlijde, hoewel niet sterk boksend, was duidelijk sterker. Het winnende tweetal zal over drie weken uitkomen bij de WK in de Amerikaanse gokstad Reno in de staat Nevada. Met Van der Hoek en Vanderlijde prolon geerde ook lichtgewicht Silvio Mezzenga zijn titel. met 5-0 van Peter Zwezerijen. Nieuwenhuizen (24) kwam over drie ronden net iets tekort. Gaan de was net niet toereikend voor de titel. De debuterende Alphenaar had de finale bereikt door vorige week in de voorronden De Ruiter en Van Leeuwen te verslaan. Hij bokste gisteren zijn dertiende par tij als A-bokser. Winnaar halfzwaargewicht: Flo- ris Dekker, super-zwaargewicht Wim Gerrtitsen, weltergewicht Ro nald Vos en zwaarweltergewicht Mourad Louati. VALENCIA (GPD) - Uiteindelijk baten. Valencia was al ten dode op- toch het doek gevallen eertijds roemruchte Valencia. Na de nederlaag tegen Barcelona (3-0) gisteren en het gelijkspel van Cadiz tegen zich Betis (0-0) degradeerde Valencia afgelopen zondag voor het eerst in zijn historie uit de hoogste Spaan se liga. Het drama hing al maanden lucht, maar de meest fervente sup porters hoopten misschien tegen beter in op een herhaling van het beeld van Almeria en Burgos. geschreven. Het bestuur van Valencia kwam spoedberaad bijeen om sn eventueel aftreden te beraden. De minst ingrijpende maatregel is een besnoeiing in het spelerspotentieel. Maar gezien de astronomische schuld van Valen cia, die dicht bij de 40 miljoen gul- de den ligt, wordt er zelfs over gespro ken over een definitieve verdwij ning van Valencia naar het voor- wonder van drie jaar geleden, toen Valencia dank zij een 1-0-zege op Real Madrid in de allerlaatste wed strijd het eredivisieschap veilig De degradatie van Valencia is het absolute dieptepunt uit de his torie van een van de vier grote clubs in Spapje. In de 55 jaar, die stelde. Maar voor Valencia was er Valencia onafgebroken in de hoog- dit keer geen redden aan. Zelfs een ste afdeling doorbracht - waar wanhoopsoffensief in de laatste eens Faas Wilkes triomfen vierde-, twee wedstrijden, die resulteerden kende de club momenten van ab- in de ongekende luxe van twee solute glorie. Naast 4 nationale ti- overwinningen op rij tegen Sevilla tels en 5 Spaanse bekers won Va- en Hercules, mochten niet meer lencia ook nog twee keer de jaar beursbeker, de voorloper van de UEFA-Cup. Het hoogtepunt vorm de echter het behalen van de Euro pa-Cup voor bekerwinnaars in 1980. Zelfs het destijds almachtige Nottingham Forest moest in de slag om de Supercup zijn meerdere in Valencia erkennen. De triomf bleek echter van korte duur. Luttele jaren na het bereiken van de Europese top begon het ver val. Gedreven door grootheids waanzin stortte het bestuur, onder leiding van voorzitter Ramos Cos ta, Valencia in de financiële af grond. Ondanks de beperkte mid delen van de club was het beste van het beste nog niet goed ge noeg. Voor Mario Kempes, Bon hof, Morena van het Uruguayaanse Penarol, Arnesen en Wilmar Ca brera werden kapitalen uitgetrok ken, die de club regelrecht ruineer den. Omdat Valencia zijn financië le verplichtingen bij de aankoop van Arnesen niet na kon komen, moest de ex-Ajaxied zelfs weer te ruggegeven worden aan Ander lecht. De schuld liep in acht jaar op van 5 tot bijna 20 mihoen gulden. Re gelmatig was er onvoldoende geld in kas om de spelerssalarissen te betalen. Die economische crisis weerhield het bestuur er echter niet van om de haverklap van trai ner te wisselen. Een dubbele belas ting, omdat de ontslagen trainer de club uiteraard hield aan de con tractuele verplichtingen. Drie maanden geleden stuurde het bestuur Valdez de laan uit en contracteerde Alfredo di Stefano tot het eind van het volgende sei zoen voor het niet onaanzienlijke bedrag van ruim drie ton. Voor het economische en sportieve wanbe leid van het bestuur betaalt Valen cia nu de tol.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11