Steun voor Belgische mijnbouw Bonn paait boeren Libië wil hulp W arschau-pact Kabinetscrisis Israël opgelost Ook verdeeldheid in de VS Breytenbach neemt in Zuid- Afrika prijs in ontvangst msmm. Britse spion ontmaskerd Amerikaanse actie tegen Libië vanaf Britse bases' Japan zal import stimuleren Griekse prof.: Waldheim wist van deportaties MAANDAG 14 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 BRUSSEL - De Belgische voetbalclub Waterschei degra deerde zaterdagavond uit de eerste divisie, maar de steen koolmijn in hetzelfde plaatsje zal nog minstens een jaar kunnen overleven. Leed en opluchting dus op een dag in de Limburgse mijnstreek. Zaterdagmiddag trokken zo'n 20.000 mensen door de straten van het nabijgelegen Hasselt, de hoofd stad van de provincie Limburg, om te protesteren tegen de dreigende sluiting van de vijf in België over gebleven steenkolenmijnen. Maar zondag bleek dat de regering-Mar- tens het leven van deze noodlijden de sector nog even wil rekken. door Hans de Bruijn De vijf mijnen, in Waterschei, Winterslag, Zolder, Houthalen en Beringen, lijden al jaren een miljar- denverlies. Diezelfde miljarden zijn steeds door de nationale rege ring gecompenseerd, maar nu de staat zelf in geldnood is gekomen, wordt overwogen in elk geval en kele van de mijnen te sluiten. De regering wil de mijnen van Waterschei en Winterslag samen voegen, wat een kleine 4000 mijn werkers hun baan zou kunnen kos ten. Vorige week voerden de mijn werkers eerst enkele prikacties uit en legden vervolgens vrijdag voor 24 uur het werk neer. En zaterdag togen zij dus in een door alle vak bonden gesteunde demonstratie naar Hasselt. Het kabinet-Martens, dat mo menteel in druk bezuinigingsover- leg is gewikkeld, zal de komende weken ook moeten beslissen hoe veel geld er opnieuw in de steenko lenmijnen (verenigd in de Kem pense Steenkoolmijn) moet wor den gestoken. De verantwoordelijke staatsse cretaris Firmin Aarts zei te ver wachten dat het kabinet daarvoor voorlopig 3 miljard franc (175 mil joen gulden) zal uittrekken. Daar mee kunnen de mijnen in elk geval de rest van 1986 open blijven en kan iedereen blijven werken. Die adempauze zal volgens Aarts echter moeten worden gebruikt om zich te beraden over de defini tieve plaats van de steenkoolmij nen in Belgische Limburg. Vol gens Aarts, die daarin werd bijge vallen door de vakbonden, kan de steenkoolwinning veel efficiënter geschieden en zijn dus besparin gen mogelijk. De vakbonden verweten de rege ring 'dagjespolitiek' te voeren, door steeds korte-termijnmaatre- gelen te nemen. Zij drongen er bij de regering in Brussel op aan nu eens een lange-termijnvisie op de steenkoolwinning te geven. In de Belgische stad Hasselt demonstreerde zaterdag ongeveer twintigduizend mensen tegen de dreigende sluiting van de Limburgse steenkolenmijn. <f°t0 ANP> BONN - De Westduitse regering komt met een nieuw nationaal pak ket steunmaatregelen voor de boe ren. Vandaag vindt een laatste ge sprek tussen regering en boerenlei ders plaats, woensdag wordt het kabinetsbesluit bekend gemaakt. door Hans Hoogendijk Naar verwachting zal de sociale premiedruk voor de kleinere boe ren opnieuw drastisch omlaag wor den gebracht. Landbouwminister Kiechle (CSU) overweegt ook directe Finan ciële steunmaatregelen voor die kleine boeren die ten gevolge van de landbouwvoorstellen van de Europese Commissie in inkomen achteruit gaan. PRETORIA - De Zuidafrikaanse, dichter en politieke balling Brey-' ten Breytenbach (46) heeft vrijdag voor opschudding gezorgd door onverwacht in Zuid-Afrika terug te keren. Hij deed dat in verband met de uitreiking van de Rapportprijs voor Literatuur, die aan hem is toe gekend voor de dichtbundel 'yk'. Hij schreef deze bundel gedurende zijn verblijf in de Zuidafrikaanse gevangenis in de periode 1975- 1982. door Ruud de Wit De verschijning van Breyten bach en zijn vrouw Yolande in Zuid-Afrika was de verrassing in Zuid-Afrika het afgelopen week end. Breytenbach, die direct na zijn invrijheidstelling op 12 decem ber 1982 naar Frankrijk terugkeer de en inmiddels over de Franse na tionaliteit' beschikt, heeft sinds dien geweigerd naar Zuid-Afrika terug te keren. In 1984 weigerde hij de Hertzog-prijs voor poëzie te ac cepteren, nadat een visum-aan vraag voor Zuid-Afrika was afge wezen. Volgens zijn eigen toelichting is hij akkoord gegaan met het in ont vangst nemen van de Rapportprijs op voorwaarde dat hem geen be perkingen zouden worden opge legd voor de toespraak die hij wil de houden bij de uitreiking. In de ze toespraak zaterdag in het Staats theater van Pretoria gaf Breyten bach een uiterst somber beeld van de Zuidafrikaanse situatie en voor al van de rol van de Afrikaans-spre kende blanken hierbij. Maar hij eindigde toch met een licht optimisme: „De blanke Afri kaner kan nog altijd een belangrij ke bijdrage leveren in de ontwik keling van alle inwoners van Zuid- Afrika. Maar dan moet dat wel nu gebeuren. Het is nog niet te laat. De Afrikaner kan er nog voor zor gen dat de apartheid niet in een vreselijk bloedbad gesmoord zal worden". Brey ten Breytenbach werd op 16 september 1939 in Zuid-Afrika ge boren uit blank Afrikaans-spre kende ouders. Hij vestigde zich in ïyöO in Parijs als schilder en trouw de daar met de Vietnamese Hoang Lien, beter bekend als Yolande. LONDEN (AFP/Rtr/UPI) - Een ambtenaar van het Britse ministe rie van handel en industrie heeft maandenlang geheime informatie doorgespeeld naar een diplomaat van de Tsjechoslowaakse ambassa de in Londen. De man heeft in een brief aan de politie een bekentenis afgelegd. Dit heeft het particuliere televisiestation Channel Four za terdagavond gemeld. De documenten die de ambte naar doorgaf waren de plannen voor de bouw van een Europees gevechtsvliegtuig Tornado en de Rolls Royce RB 199 straalmotor, waarmee dat gevechtsvliegtuig is uitgerust. Breytenbach. Breytenbach is steeds actief ge weest in de anti- apartheidsstrijd, waarbij een rol heeft gespeeld dat hij door zijn huwelijk met een Viet namese niet naar Zuid-Afrika kon terugkeren. Terrorist In 1975 werd hij op de luchtha ven van Johannesburg gearres teerd na-een illegaal verblijf in het land en werd hij. beschuldigd van staatsgevaarlijke activiteiten in dienst van de anti-apartheidsbewe ging. Na een langdurige en in zo wel binnen-als buitenland hevig bekritiseerde gevangenisstraf werd hij pas eind 1982 vrijgelaten. Breytenbach schrijft zijn verhalen en poëzie in het Afrikaans, maar zijn werk is in vele landen vertaald. Voor de bundel 'Die huis van die Dowe' (1967) kreeg hij de Neder landse Reina Prinsen Geerling- Prijs, in 1972 gevolgd door de Van der Hoogt-prijs voor 'Lotus'. Ver der ontving hij tot tweemaal toe de prijs van de Jan Campert-stichting. Zijn bekendste werken in Neder land zijn 'Spiegeldood', 'De ware bekentenissen van een witte terro rist' (over zijn verblijf in de gevan genis) en 'Een seizoen in het para dijs" (over een reis door Zuid-Afri ka, welke hij voor zijn arrestatie met speciale toestemming van de Zuidafrikaanse regering met zijn vrouw maakte). Overigens is niet iedereen inge nomen met het verrassende be zoek van Breytenbach aan Zuid- Afrika. Met name in anti-apart- heidskringen heeft zijn komst be vreemding gewekt, te meer omdat de literatuurprijs is ingesteld door het - regeringsgetrouwe zondags blad Rapport. Breytenbach heeft een deel van zijn prijs van 15.000 rand (circa 20.000 gulden) beschik baar gesteld om politieke gevange nen bij te staan. De maatregelen zouden boeren met minder dan 30 hectare grond, 80 procent van alle agrariërs, ten goede komen. Over bedragen wordt nog gespeculeerd, maar al gemeen wordt verwacht dat het om directe steun tussen de 500 mil joen mark en een miljard zal gaan. De Westduitse boeren trokken zaterdag massaal de straat op om te protesteren tegen de landbouwpo litiek. Meer dan 50.000 boeren de monstreerden in stille marsen, met fakkeloptochten en trekkerkon vooien. Het waren vooral de kleine boeren, vaak met een inkomen van minder dan 23.000 mark bruto, die zo uiting gaven aan hun woede. Een aantal van hen is ook in op stand gekomen tegen de eigen boe renbond, waarin vooral de groot grondbezitters het voor het zeggen hebben. De kleine boeren stellen dat de groten nu al 20 jaar als motto voeren: groeien of wijken. En dat accepteren ze niet meer. De regering lijkt nu te kiezen voor de kleine boer. Daaraan is een politieke motivatie niet vreemd. Dit jaar staan in twee agrarische deelstaten, Nedersaksen en Beie ren deelstaatsverkiezingen voor de deur. Het zijn de ontevreden boe ren die kunnen bepalen of deze (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD) - In Washing ton ën Londen nemen geruchten toe dat de VS in een actie tegen Li bië van de Amerikaanse bases in Engeland gebruik zal maken.Daar staan al 150 F-lll-bommenwerpers en gisteren arriveerden op de grootste van de twee Amerikaanse basis in het Verenigde Koninkrijk, die in Mildenhall, nog eens tien vliegende tankstations (KC-10 's) uit de Verenigde Staten. De Verenigde Staten hebben Britse toestemming nodig om van de in Engeland gestationeerde vliegtuigen gebruik te kunnen ma ken. Het bezoek van Reagans rei zende ambassadeur Vernon Wal ters aan Londen werd daarmee in verband gebracht. Woordvoerders van de Britse premier weigerden ook maar iets los te laten over hét bezoek van Walters. Zij weigerden ook berichten te bevestigen of ont kennen dat mevrouw Thatcher.te- lefonisch contact zou hebben ge had met de Amerikaanse president Reagan. De meeste politieke waarnemers in Londen houden het er op, dat premier Thatcher niet erg te spre ken kan zijn over Amerikaanse mi litaire acties in Libië. Daarvoor zijn twee goede redenen. In de eerste deelstaten geregeerd blijven door CDU-minister-president Albrecht en CSU-minister-president Strauss. WASHINGTON (Rtr) - De Japanse premier, Yasuhiro Nakasone, is vastbesloten een „historische" ver andering te bewerktelligen in de economische koers van Japan. Een Amerikaanse functionaris die niet bij name wilde worden genoemd verklaarde dat de premier dit zon dag heeft gezegd tijdens een ge sprek met president Ronald Rea gan. Nakasone, die een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, gaf geen details over de manier waar op hij zijn doel wil bereiken. Nakasone heeft verklaard de im port te zullen vergroten ën de ex port te verminderen. Ook zal de in terne consumptie worden gestimu leerd door onder andere verlaging van de prijzen. LONDEN/ROME (UPI/AFP/AP/ Rtr.) - De Libische leider Gaddafi zal desnoods troepen van het War- schau-pact te hulp roepen bij een confrontatie met wat de 'imperia- listisch-zionistische agressieve alliantie', zo heeft de Libische staatsradio zaterdag gemeld. Volgens het bericht hadden zo wel de Israëlische minister van buitenlandse zaken Sjamir als de secretaris-generaal van de NAVO Lord Carrington steun uitgespro ken voor de 'arrogante agressieve maatregelen van de VS. Omdat Libië nu 'een vijand te genover zich heeft die zich uit strekt van Tel Aviv tot Washington met de NAVO er tussenin' zou het gedwongen zijn militaire bondge nootschappen aan te gaan en mo gelijk gebruik te maken van de strijdkrachten van het Warschau pact, aldus de radio. De Libische televisie maakte gis teren bekend dat Gaddafi de Ara bische wereld een boycot heeft ge- TEL AVIV - Na een week lange strijd om macht, bevoegdheden en prestige is zondagavond de kabi netscrisis in Israël opgelost. De Ar beiderspartij en het rechtse Li- koedblok accepteerden op het al- lerlaatse moment het voorstel dat minister van Financien Itzchak Mo- da'i, om wie de crisis was begon nen. met het departement van jus titie ruilt. Mosje Nissim van dit de partement gaat naar Financien voor de rest van de regeerperiode. Het Israëlische parlement zal komende woensdag het kabinetsbesluit nog moeten goedkeuren. door Taco Slagter Formules om de regering van na tionale eenheid te redden faalden aanvankelijk stuk voor stuk. De Li- koed bleef dreigen het kabinet te laten vallen als premier Peres als nog de ontslagbrief aan de minister van Financien Itzchak Moda'i op de tot gisteravond laat uitgestelde mi nisterraad zou uitreiken. Koortsachtig werkten de Arbei derspartij en de Likoed vanaf za terdagavond aan een oplossing. Het eerder bereikte principe-ak koord dat de Likoedleider en mi nister van buitenlandse zaken Itz chak Sjamir met Moda'i, die in op spraak was gekomen door diens felle kritiek op Peres, van plaats zou verwisselen was gedurende het weekeinde op losse schroeven komen te staan. Er ontstond een „stoelendans". Op papier schoven de ministers van zetel naar zetel. Om zes uur zondagavond had een deel van de Likoed-ministers nog het plan geopperd nota bene Arik Sjaron op Financien te zetten en Itzchak Moda'i naar het ministe rie van handel en industrie van de ex-generaal te laten verhuizen. Maar het voorstel zou het niet heb ben gehaald. Bovendien zou het vrijwel zeker onaanvaaardbaar voor de Arbeiderspartij zijn ge weest. Peres kwam in verlegenheid toen bleek dat Sjamir de mogelijk heid had opengelaten Moda'i naar zijn oorspronkelijke post te laten terugkeren als de Likoedleider in oktober het premierschap van Pe res zou hebben overgenomen. De ze zogenaamde „rotatatie-overeen- komst" is de basis van het nationa le kabinet om de aan het premier schap verbonden macht „eerlijk" over de vier jaar durende regeerpe riode te verdelen tussen de twee grootste en tevens elkaar vijandig gezinde fracties in het kabinet. Sleutels Peres beweerde echter dat met Arik Sjaron (Likoed), het brein achter het later geschrapte com promis, was afgesproken dat Mo da'i van Financien zou worden ge haald en die er ook na de rotatie niet meer op zou mogen terugke ren. De huidige premier had daarin handig gemanoeuvreerd door zich, in plaats van buitenlandse zaken, dit belangrijke ministerie zelf te la ten toevallen. Want in oktober „rui len" met Sjamir zou automatisch inhouden dat Peres de sleutels en de politieke macht over de schat kist zou krijgen. Sjamir echter trapte daar bij na der inzien niet in. Hij stond er op voor dat het in de huidige omstan digheden het voorrecht van de pre mier is de Juiste" minister van Fi nancien te kiezen, net zoals Peres nu de staatsrechterlijk de bevoegd heid heeft een minister te ontslaan of hem een andere baan binnen het kabinet op te dragen. Heel handig maakte de Likoed dit weekeinde van deze regel gebruik door Peres er Fijntjes op te wijzen dat de spel regels niet alleen voor een socialis tische premier gelden. a Sjamir (links) en Modai in gesprek vraagd van de Verenigde Staten. Gaddafi wil met namen dat de olie leveranties aan de VS worden stop gezet. Libische revolutionaire gardis ten hebben donderdag een Ita liaanse roomskatholieke bisschop, een non en drie Fransiscaner pa ters gearresteerd en vastgezet, zo is gisteren meegedeeld door het Ita liaanse ministerie van buitenland se zaken en zegslieden van de Kerk in Rome. Het is niet bekend waarom de vijf zijn opgepakt. Er gaan geruch ten dat de actie een vergelding is voor het bezoek van paus Johan nes Paulus II aan de synagoge van Rome. De gearresteerde religieu zen behoren tot een groep van 12 katholieke missionarissen die in Libië werkzaam zijn. Er zijn circa 32.000 katholieken in Libië. De meesten van Italiaanse afkomst. De diensten in de katholieke ker ken in Libië gingen gisteren ge woon door. ATHENE (Rtr/AFP/UPI) - De vroe gere secretaris-generaal van de Verenigde Naties Kurt Waldheim was goed op de hoogte van de de portaties van Griekse joden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit schrijft professor Hagen Fleischer, hoogleraar aan de universiteit van Kreta, zondag in de Griekse krant „To Vima". „Waldheim was een van de best geïnformeerde mensen van de Duitse bezettingsmacht in Griekenland", aldus Fleischer die bekend staat als specialist op het gebied van de Duitse bezetting van Griekenland. Volgens Fleischer is Waldheims bewering dat hij niet heeft geweten van de deportatie van 40.000 joden uit Thessaloniki in 1943 „niet ge- ioolwaardig". „De jonge tweede luitenant (Waldheim) had niet de bevoegd heid opdracht te geven tot deporta ties", aldus de specialist, „maar hij was uitstekend op de hoogte van de oorlogsmisdaden van de nazi's op de Balkan". Waldheim moet als inlichtingenofficier berichten heb ben ontvangen over de deportaties van joden van de Griekse eilanden, zo schrijft^Fleischer. Hij wijst er verder op dat zelfs gewone Duitse soldaten in 1943 in Griekenland over de deportatie van joden uit Thessaloniki hebben gesproken. Het is daarom onvoorstelbaar dat dergelijke berichten aan de aan dacht van Waldheim kunnen zijn ontsnapt, concludeert de hoogle raar. plaats zou Engeland zich blootstel len aan terroristische activititeiten indien de Britse regering met de VS zou meewerken, en bovendien zouden Amerikaanse bombarde menten gevaar kunnen opleveren voor de 5.000 Britten die in Libië werkzaam zijn, met name in de olie-industrie daar. De relatie tussen Engeland en Li bië is slecht. Sinds twee jaar gele den vanuit de Libische ambassade in Londen dodelijke schoten wer den gelost op politieagente Yvon ne Fletcher zijn er geen diploma tieke betrekkingen meer tussen de twee landen. Walters bezocht dit weekeinde ook de Westduitse hoofdstad Bonn. Hij sprak daar met de bondskanselier Helmut Kohl en minister Genscher (buitenlandse zaken) Genscher. Na afloop van het onderhoud werden geen mede delingen gedaan. Kort tevoren liet Genscher echter weten niet te gelo ven in een gevaar voor oorlog tus sen de VS en Libië. Wel noemde hij dc situatie rond de Middellandse Zee ernstig. Genscher zal van avond, na het overleg met zijn Eu ropese collega's, doorreizen naar Washington voor overleg met pre sident Reagan en diens minister van buitenlandse zaken, Shultz. WASHINGTON - President Rea gan heeft nog niet besloten tot een militaire actie tegen Libië, ook al overheerst in het Witte Huis de op vatting dat die welhaast onvermij delijk is. Politieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad houden het voor onwaarschijnlijk dat de VS (tot een vergeldingsaanval zul len overgaan, terwijl diplomatiek overleg met Europese bondgeno ten volop gaande is. door Henk Kolb Washington probeert opnieuw de Europese landen, die het eerder niet tot gezamenlijke stappen te genover Libië heeft kunnen bewe gen, tot economische en diploma tieke maatregelen aan te zetten. De geringe bereidheid van de Europe se landen om militair optreden te gen Gaddafi te ondersteunen en de duidelijke vrees in het Amerikaan se Congres dat zulke beperkte ac ties steeds verder zullen escaleren, is de basis voor het diplomatieke offensief in Europa. De kern van de boodschap die de Amerikaanse VN-ambassadeur Vernon Walters, een ex-generaal met een talenknobbel en een enor me ervaring in delicate, geheime onderhandelingen, komt overbren gen is deze: zonder Europese soli dariteit blijft Amerika vrijwel geen andere keuze dan een militaire operatie. Behalve Walters zijn van daag en morgen ook experts op het gebied van terrorisme in Europa en komt later deze maand minister van justitie Edwin Meese om met zijn Europese collega's over justi tiële samenwerking te praten bij de bestrijding van terrorisme. Vandaag pleegt Reagan op het Witte Huis overleg met congresle den, onder wie de voorzitter van de invloedrijke commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de Se naat, de Republikein Richard Lu- gar, die zich krachtig heeft be klaagd over het feit dat de presi dent de volksvertegenwoordiging buiten het overleg heeft gehouden. Als Reagan voor een militaire on derneming de brede politieke steun wil krijgen, die hij daarvoor nodig heeft, zal hij, zo zeggen insi ders, in het openbaar met meer voor de dag moeten komen dan de verzekering dat hij over 'onweer legbaar bewijs' van Libische be trokkenheid bij de recente en nog komende terreuracties beschikt. Dit weekeinde heeft Reagan met de top van het Witte Huis en in zijn regering terzijde van een ontmoe ting met de Japanse premier Naka sone, het Libië-beleid doorgespro ken. De verdeeldheid over de te volgen koers zou zo groot zijn ge weest, dat vooralsnog geen besluit kon vallen. Een aantal Amerikaanse Mid den-Oosten experts vindt de aan dacht van president Reagan voor Gaddafi als 'dolle hond van het Midden-Oosten' overdreven. Voor hen is Gaddafi niet meer dan een kleine vis in een zee van terreur, en misleidt de Amerikaanse regering het publiek door voor te wenden dat het opruimen van Gaddafi het einde van de terreur zal betekenen. 'Ik denk dat we ons te nadrukke lijk op Gaddafi richten,' aldus oud minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. 'Als centrum van anti-Amerikaanse terreur denk ik dat Syrië, de Bekaa vallei en Bei roet minstens zo belangrijk zijn als Libië.' Robert Hunter. Midden-Oosten specialist van de Nationale Veilig heidsraad onder president Carter, zei: 'Als ik een lijst moest opstellen van mensen die verantwoordelijk zijn voor terrorisme, zou Gaddafi op de zevende of achtste plaats ko men.' Maar berichten dat Gaddafi vol gens „westelijke inlichtingendien sten" 100 miljoen dollar heeft ge boden voor zes Amerikanen die ra dicale moslemgroepen in Libanon gegijzeld houden en dat in een La tijns-Amerikaans land een auto met Libische diplomatieke num- merplaten is gesignaleerd bij het volgen van een schoolbus vol met Amerikaanse kinderen, verhogen intussen de sfeer van vrees die Amerika doortrekt.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7