Paus maakt historisch gebaar naar joden Scheepsbouw heeft computer nodig om te kunnen overleven Reportage LADAN ZONWERING Voor méér zekerheid Scheepsbouwers bundelen krachten in automatisering Nieuwe ambassadeur VS 'zware diplomaat' CDA: 'Laat Lubbers zijn karwei afmaken' KNIKSCHERMEN PAGINA 6 MAANDAG 14 APRIL 1986 A lid nva XPE LEEUW Rijnsburg Rijnsburgerweg 100 01718-29301 Leiden - Steenstraat/43 - Q71 -1420 45 (ook zaterdags van 10.00 tot 13.00 uur) I Showroom Molensteeg 12-14 (bij de Doezastraat) Leiden tel. 071-121375-140006, geopend ma. t/m vrij. 0.800-17.30 uur, Zaterdag 10-14 uur WASHINGTON (ANP) - Robert Oakly, de huidige onderminister van buitenlandse zaken voor ter reurbestrijding, wordt volgens di plomatieke kringen in Washington de nieuwe Amerikaanse ambassa deur in Nederland. Het Witte Huis en het ministerie van buitenlandse zaken wilden geen officiële beves tiging geven, omdat de benoeming nog niet formeel door Nederland zou zijn goedgekeurd. Wel heeft de Amerikaanse regering zijn kandi datuur naar de Nederlandse rege ring gestuurd. Pas na Nederlandse goedkeuring zal het Witte Huis de benoeming bekend maken. Daarna is nog instemming van de Senaat vereist, maar dit wordt beschouwd als een formaliteit. Het is de bedoeling dat Oakly de huidige Amerikaanse ambassa deur in Den Haag, Paul Bremèr III, zal opvolgen. Een zegsman van het State Department (het Amerikaan se Buitenlandse Zaken) bevestigde dat Bremer III de huidige functie van Oakly zal overnemen. Oakly is een carrièrediplomaat, die als ambassadeur gediend heeft in Zaïre en Somalië. Hij is verder werkzaam geweest in de nationale veiligheidsraad en was ondermi nister voor Oost-Azië en de Pacific. Hij geldt als een voorstander van een harde lijn, die de denkbeelden van minister van buitenlandse ken Shultz inzake terreurbestrij- dingen aanhangt. Shultz staat in te genstelling tot zijn collega van de fensie Weinberger een harde poli tiek voor inzake terreurbestrijding, met preventieve aanvallen tegen landen die terreur bedrijven, ook als dat slachtoffers onder de bur gerbevolking met zich mee brengt. Volgens politieke waarnemers in Washington is Oakly een zware be noeming voor een klein land als Nederland. Naar verluidt houdt het mogelijk verband met de oppo sitie die Nederland vaak voert in de NAVO. Wie Nederland mee kan krijgen voor een bepaald stand punt, zo luidt deze redenering, kan verder op bijna collectieve steun rekenen in NAVO-verband. Van daar dat de Amerikanen er veel aan gelegen is, om mogelijke Neder landse oppositie tegen de Ameri kaanse politiek via een diplomaat van zwaar'kaliber te neutraliseren. DEN HAAG (ANP) - 'Laat Lubbers zijn karwei afmaken' is de leus waar mee de christen-democraten de verkiezingen ingaan. CDA-voorzitter Piet Bukman maakte hem bekend aan het einde van het congres van de Euro pese Volks Partij, dat zaterdag in Den Haag met het staande zingen van Beethovens 'Alle Menschen werden Brüder' werd besloten. Premier Lubbers sprak zaterdag opnieuw over Nederland als 'het land van de rijkste armen en de armste rijken', en over 'de ellende van het ongekerstend kapitalisme'. Het feit dat zijn rede goeddeels een herhaling was van zijn openingstoespraak op donderdag, deed Bukman opmerken dat zijn ervaring als voorlichter hem had geleerd 'datje iets 4 of 5 maal moet herhalen om het goed te laten doordringen'. Christendemocratische prominenten als bondskanselier Kohl, de Bel gische premier Martens en zijn Luxemburgse collega Santer spraken met grote nadruk over de beslissende rol van de christen-democraten in de Europese eenwording en over de noodzaak zich niet neer te leggen bij teleurstellende ontwikkelingen. Het congres nam ook een resolutie aan over terrorisme, waarin de twaalf EG-regeringen wordt gevraagd om 'snelle, effectieve reacties op de jongste terreurdaden tegen een verkeersvliegtuig boven Griekenland en tegen burgers in Berlijn'. trouwen en hoop in deze nieuwe historische periode, die vrucht baar zal zijn nu wy onze gemeen schappelijke taak op voet van ge lijkheid en van wederzijdse ach ting aanpakken in het belang van het hele mensdom", aldus Toaff. Het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente Amsterdam zal binnenkort op voorzichtige wijze steun verle nen aan predikanten of werkne mers bij wie loonbeslag plaats vindt als gevolg van de weige ring defensiebelasting te betalen. In eerste instantie zullen de kerkvoogden de sommatie terug zenden aan de ontvanger der be lastingen met als argument dat zij geen partij willen zijn in een zaak tussen de ontvanger en een individu. Bovendien willen ze niet als handlanger van de belas tingen functioneren. In tweede instantie zullen de kerkvoogden zich echter niet tegen een loon beslag verzetten. Dit is het resultaat van een ge- De computer zal de Ne derlandse scheepsbouw helpen overleven in de moordende internationale concurrentieslag. Dat is de stellige overtuiging van directeur L. Ardon van de Cono Industrie Groep in Groningen. Hij is een van de drijvende krachten achter een unieke over eenkomst van zo'n 20 vooraanstaande Neder landse scheepsbouwers, die samen computerpro gramma's gaan ontwikke len voor het ontwerpen en produceren van schepen. door Cees Vellekoop pauselijke heerschappij hebben geleden. Indirect roerde voorzitter Sa- ban van de joodse gemeente van Rome ook de kritiek aan, die me nigmaal is geoefend op paus Pius XII (1939-1958) omdat hij zich niet duidelijk genoeg zou hebben uitgesproken tegen de jodenvervolging gedurende de Tweede Wereldoorlog. „Het is niet onze taak - omdat wij nog te dicht bij die tijd staan - te oorde len over wat toen in Rome is ge beurd. Wat toen aan de oevers van de Tiber gebeurde kon niet aan de andere kant van de rivier worden gelaten voor wat het was, zoals wij niet konden overzien wat toentertijd in andere gebieden van het Europese vasteland ge beurde", aldus de voorzitter. Opperrabbijn Toaff beschreef het bezoek van de paus aan de synagoge als „een regelrechte omkeer in de kerkpolitiek". Naar zijn mening moet het jodendom hierin een erkenning van kerke lijke zijde zien. „Wij kunnen het verleden niet vergeten, maar wy wensen voort te gaan met ver Paus Johannes Paulus II heeft gistermiddag geschiedenis ge schreven door als eerste paus de drempel van een synagoge te overschrijden. In de synagoge in Rome verklaarde de paus: "De Kerk betuigt door mijn mond nogmaals leedwezen over alle ui tingen van antisemitisme en van haat en vervolging, in welke tijd en door wie ook aangesticht te gen de joden". Tevoren had het Vaticaan ge waarschuwd, dat het pauselijk bezoek moest worden gezien als een gebaar, om misverstanden uit de weg ruimen tussen rooms- katholieken en joden, zoals die door de eeuwen heen zijn opge bouwd. Het gebaar mag niet worden uitgelegd als een eerste stap tot erkenning van de joodse staat door de H. Stoel, aldus de Vatis caanse woordvoerder. Dit weerhield voorzitter Giaco- mo Saban van de joodse gemeen schap van Rome en opperrabijn Elio Toaff er niet van de paus aan te sporen tot het laten varen van zijn terughoudendheid ten op zichte van Israel. Naar hun me ning kan het Vaticaan niet langer weigeren de staat Israel officieel te erkennen door het aanknopen van diplomatieke betrekkingen. Volgens de paus moet er nog een lange weg worden afgelegd, alvorens sprake zal zijn van het uit de weg ruimen van elk voor oordeel, hoe subtiel ook. „U bent onze lievelingsbroeder'en in ze kere zin ook onze oudere broer", aldus de paus. De paus betitelde de discrimi natie die joden (hebben) onder gaan en de ongerechtvaardigde inperking van hun religieuze en burgerlijke vrijheden als „objec tief zeer betreurenswaardig". Hij betuigde krachtig steun aan wat „Nostra Aetate" zegt wat betreft verwerping van de collectieve schuld van de joden aan de kruisdood van Christus. „Dit kan noch de joden van die tyd, noch hun nakomelingen, noch de thans levenden zonder aanzien des persoons worden aangewreven", verklaarde Jo hannes Paulus II. Natuurlijk moet de Rooms-Ka- tholieke Kerk haar eigen identi teit bewaren, maar dat maakt het nog niet geoorloofd de joden als „veroordeeld en vervloekt" te beschouwen, betoogde de paus, „alsof dat rechtstreeks uit de Heilige Schrift zou kunnen wor den afgeleid". Steeds moeten Kerk en christenen bereid zijn de dialoog met het jodendom aan te gaan, waartoe nog maar eerste schreden zijn gezet, aldus de paus. Hij herinnerde aan de hulp die christenen in Rome joden heb ben geboden ten tijde van de ver volging in de Tweede Wereldoor log. Dat aspect werd ook aange sneden door de beide joodse woordvoerders, die evenwel te gelijk in herinnering brachten hoe de joden van Rome onder sprek tussen leden van de cen trale kerkvoogdij en de wijkker- keraad van de Parkkerkgemeen te. De predikante van deze ge meente, mevrouw Coosje Ver kerk, heeft driemaal 572 gulden ingehouden uit protest tegen het 1 novemberbesluit tot plaatsing van nieuwe kernwapens in Ne derland. Ardon deed al in de jaren zeven tig computerervaring op bij Cen traal Staal, waar hij zich als di recteur bezig hield met 'numerie ke besturing'. Daarna is het snel gegaan. "Toen Centraal Staal in 1977 een dochteronderneming voor dit soort activiteiten op richtte onder de naam Numeriek Centrum, kon ik nog volop mee praten. Nu begrijp ik hoogstens nog ruwweg wat er gebeurt. Ik kan nog meepraten over de fi nanciële kant van de zaak, maar ik begrijp de symbolen waar ze nu mee werken niet eens meer allemaal". De vraag blijft waarom de scheepsbouw hoog ontwikkelde computertechnologie nodig heeft. Ardon: "Eigenlijk zijn we in de jaren zestig al begonnen er over te denken. We konden zo veel schepen bouwen als we wil den, maar het ontbrak eenvoudig aan de vaklieden. Over de kosten werd niet gepraat". Een heel an der uit uitgangspunt dan bij voorbeeld in Japan, waar men vooral koos voor automatisering om de kwaliteit te verbeteren. Het ontwerpen van schepen zoals dat gebeurt bij de Conogroep: op beeldscherm. De computer geeft de optimale vorm en legt de gekozen va riant in het geheugen vast. (fotoGPD) Dat aspect krijgt de laatste ja ren ook in Europa de nadruk, want van een gebrek aan ar beidskrachten is geen sprake meer. De werkgelegenheid in de Nederlandse scheepsbouw is dramatisch teruggelopen. In 1975 werkten er nog 46.000 men sen in de produktieafdelingen van Nederlandse scheepsnieuw- bouw. In 1983 waren er daarvan nog 29.000 over en volgens de meest recente gegevens zijn het er nu geen 16.000 meer. Voorspellen Een computer kan niet alleen meer kwaliteit leveren dan men senhanden, maar bespaart ook op de loonkosten. En dat speelt een overheersende rol bij de wer ven die de sanering tot nu toe hebben overleefd. Bovendien kunnen de werven veel nauw keuriger de kosten van een schip voorspellen met behulp van de computer. Het verschil tussen de begroting en de werkelijke kos ten kon vroeger wel oplopen tot 50 procent. Tegenwoordig rekent een moderne werf met een mar- ge van slechts een procent. Kond 1975 groeide bij een aan tal werfdirecties het besef dat de computer nodig was om te over leven. By het Scheepsbouwkun dig proefstation in Wageningen was men iets aan het ontwikke len, maar grote ondernemingen als RSV en IHC kochten voor veel geld computerprogramma's in het buitenland. "Wij hadden geen miljoen om een programma te kopen, dus we moesten een gok wagen en in zee gaan met Wageningen", aldus Ardon. Het ging hierbij om voorbewerking van onderdelen in geautomati seerde fabrieken. Sinds die tijd werd er door een aantal werven gepraat over een gezamenlijke aanpak, maar dat wilde niet van de grond komen en veel gesprekspartners uit die jaren zijn inmiddels failliet. Ar don: "We dachten allemaal dat we zelf het beste systeem in huis hadden en dat wilde niemand de len met de concurrentie". Pas in 1982 kwam, met steun van de overheid, de stichting Coördina tie Martitiem Onderzoek (CMO) tot stand. Inschakelen van computers bij het ontwerpen stond toen nog in de kinderschoenen. Dat in tegen stelling tot de vliegtuigindustrie, waar de computer eerst werd in geschakeld om de beste vorm voor een ontwerp te vinden. Doordat de computer tijdens het ontwerpen alle onderdelen van het nieuwe vliegtuig had vastge legd, konden deze gegevens later worden gebruikt bij het opzetten van een productielijn. Die kant moet het ook op bij de scheeps bouw, beseften de werven. Buurman Het is met name ook de ener giecrisis geweest, die een verfijn der ontwerp nodig maakte. Voor al in het Noorden deden de wer ven in de eerste jaren na de oor log vooral zaken met kapitein-ei genaren, die allemaal een schip wilden dat „iets groter of indruk wekkender was dan dat van de buurman. Bovendien hadden ze eisen die samenhingen met hun meest voorkomende lading en de gebieden waar ze meestal voe ren", aldus Ardon. De scheepsontwerpen die daar uit rolden waren verre van opti- maal, maar niemand maakte zich daar erg druk over zo lang de brandstof goedkoop was. Dat veranderde na de eerste .oliecri sis. Brandstof werd de voor naamste kostenpost voor de re derijen. Tegelijkertijd trad er steeds meer specialisatie op in de scheepvaart. In plaats van een lystje met een stuk of zes eisen voor een nieuw schip, waar de scheepsbouwer met de natte vin ger een prijskaartje aan hing, kwam er een gedetailleerd pro gramma met soms wel duizend verschillende eisen. En die eisen spreken elkaar altyd tegen. "Zoveel mogelyk laadruim voor zo min mogelijk geld levert een schip op dat even lang is als breed, maar dat kan niet varen. Een hoge snelheid met een be perkt brandstofverbruik levert een slank schip met weinig ruim te op. Zo moet tussen al die eisen het meest geslaagde compromis worden gevonden voor de laag ste prijs. Dat is met de hand niet meer te vinden. Dat werken met zo veel gegevens leent zich bij uitstek voor de computer". Een efficient systeem begint met CAD (Computer Aided Des ign) en daarna volgt CAM (Com puter Aided Manufacturing) Voor allerlei onderdelen en s] ciale eigenschappen van scl pen zijn deelprogramma's ont wikkeld: stabiliteit, sterkte, stroomlijn. In de ontwikkelings fase was het lang niet allemaal betrouwbaar en bovendien is het niet tot één geheel behorend. Die integratie en verdere ontwikke ling van het ontwerpen per com puter is het voornaamste doel van de 'Coöperatieve Vereniging CADCAM Scheepsbouw'. De onderdelen van dit nieuwe systeem worden voor een groot deel in het buitenland aange kocht, maar het in elkaar passen van die programma's is een moeizame klus. Bovendien moet de vereniging rekening houden met de zeer verschillende stadia van ontwikkeling bij de werven. "In de maanden voor ik hier in dienst trad, heb ik een cursus ge volgd om te leren tekenen met behulp van computers. In een paar maanden tijd was ik de ex pert op dit gebied in Nederland", aldus Ardon. "Bij Cono en IHC zijn ze al tien jaar bezig, maar er zijn ook werven waar ze bij wijze van spreken nog nooit een beeld scherm hebben gezien" Uiteindelijk moet het allemaal leiden tot een systeem waarbij de computer eerst helpt om het ideale compromis uit te dokteren tussen alle eisen waaraan het nieuwe schip moet voldoen. Daarna rekent de computer met een heel kleine marge uit wat dat gaat kosten. In dat stadium ligt elk punt van dat schip al - driedi mensionaal - vast in de compu ter, compleet met alle technische installaties. Van die gegevens wordt gebruik gemaakt Dij de voorbewerking van componen ten en het uiteindelijk samen- bouwen van het schip. Hoewel alle 20 aangesloten werven,over een paar jaar de be schikking krijgen over hetzelfde .systeem, blijft de onderlinge concurrentie bestaan. De uitein delijke prijs van een schip blijft immers een kwestie van een kie ne inkoop van onderdelen, effi ciency van de werf en de winst- «roarge. De samenwerking is vooral nodig om de buitenlandse concurrentie het hoofd te kun nen bieden. Want daar wordt niet afgewacht. "Alleen door hard mee te doen heeft de Nederland se scheepsbouw een overlevings kans", meent Ardon. laag geprijsd en toch 100% leverbaar in effen en gestreept doek Ladan heeft voor iedereen de passende zonwering

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6