Alcohol snel taboe bij profvoetbal Recessie bedreigt stabiliteit Zambia Staphorstvariant niet 9 'Grenzen van voedselhulp zijn beperkt' Ruding: liever minister dan directeur IMF kamsteeg VS-LIBIË President Kaunda brengt werkbezoek aan Nederland MAANDAG 14 APRIL 1986 DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil met ingang van vol gend seizoen een algeheel alcoholverbod voor het prof voetbal invoeren. Dit heeft minister Korthals Altes (justi tie) zaterdag gezegd voor de TROS-radio. Aan het Lande lijk overleg voetbalvandalisme (LOV) wil de bewindsman een spoedadvies vragen. Hij sprak ook uit voor het KNVB- plan voor een zwarte lijst van relschoppers. Volgens Korthals zijn minister De Korte (binnenlandse zaken) en staatssecretaris Van der Reijden (sport) het met hem eens. In het ka binet is vrijdag besloten het LOV eerst nog om een advies te vragen. Op voorhand vinden de bewinds lieden dat zo'n alcoholverbod snel moet ingaan. Het LOV-advies wil len ze in mei hebben. Daarna heb ben de directies van de stadions nog tijd om maatregelen te nemen en afspraken te maken met verko pers van dranken. Als er geen ster ke -drank meer wordt verstrekt, kan de gewelddadigheid rond de velden misschien beter onder con trole komen, zo denkt het kabinet. UTRECHT (ANP) - Plannen om de honger te bestrijden door voor elk ontwikkelingsland een afzonder lijk voedsproduktieplan te maken, hebben maar beperkte mogelijkhe den. Bovendien staan of vallen voedselstrategieën met een goede coördinatie, zowel in de ont\vikke- lings- als in de donorlanden. Met deze conclusie werd. zaterdag een 'kort geding' over het wereldvoed- selvraagstuk in Utrecht besloten. Het was tevens het begin van de tweede landelijke actie 'Honger hoeft niet', waaraan zo'n 30 land bouw-, milieu- en ontwikkelingsor ganisaties meedoen. Nederland moet volgens de orga nisaties streven naar een betere on derlinge afstemming van de activi teiten voor de Derde Wereld, zowel buiten als binnen het land. Voed selhulp moet een plaats krijgen in voedselstrategieën. De exportsub sidie op Europese landbouwpro- dukten kan beter voor voedselhulp worden gebruikt. De EG-ministers van ontwikke lingssamenwerking praten don derdag tijdens hun halfjaarlijkse bijeenkomst op Nederlands voor stel in Luxemburg vrijwel alleen over vernieuwing en verbetering van het Europese voedselhulpbe- leid. Nieuw is dat de raad onder lei ding van minister Schoo de avond tevoren informeel bijeen komt met als 'gast' Europees landbouwcom missaris Andriessen. Korthals Altes zei ook bereid te zijn de voetbalclubs desgevraagd de namen van veroordeelde relma- kers te verstrekken. Liever nog heeft hij dat de clubs zelf eerst trachten deze mensen op te sporen. Het KNVB-plan voor uitsluiting van relschoppers met een 'zwarte lfjst spreekt de minister van justi tie aan. Hij zal er zeker graag aan meewerken. Uitsluiting van be paalde supporters is de meest ef fectieve maatregel, zo meent de voetbalbond. De KNVB wil echter voorzichtig te werk gaan, mede met het oog op bedreiging van de persoonlijke vrijheid der betrokke nen. Het plan is nog maar in een pril stadium, een woordvoerder meent dat het nog niet per eind au gustus kan ingaan. Wel is het mogelijk dat in de loop van het voetbalseizoen 1986-1987 wordt begonnen met metaaldetec tors bij de ingang van de stadions om projectielen en vuurwapens te onderscheppen. WASHINGTON (ANP) - Minister Ruding (financiën) wil graag terug komen in een nieuw kabinet. Pas daarna wil hjj wel iets anders, ant woordde hij vrijdag in Washington op de vraag of hij 'in' is voor alge meen directeur van het Internatio nale Monetaire Fonds (IMF). De termijn van de huidige top man van het Fonds, Jacques de La- rosiere, loopt in juni 1988 af. In de wandelgangen van het IMF is Ru ding deze week door velen ge noemd als diens voor de hand lig gende opvolger. De minister dwingt algemeen respect af door de manier waarop hij als voorzitter van het interim-comité van het IMF functioneert. Volgens Ruding is een directeur schap by het IMF echter niet aan de orde omdat hij zijn beleid als minister van financiën graag nog 4 jaar wil voortzetten en de Frans man pas in 1988 aftreedt. Hij wilde niet ingaan op de vraag of hij ook minister wil worden in een kabinet met de PvdA. IN HÉÉL NEDERLAND VINDT U DEZE UNIEKE VOLKSWAGEN SPECIALS ALLÉÉN BU KAMSTEEG! in hel afgestemde .Spirit'-pakket! GL dashboard, mei o.o. Wok, dagleller, exfro ventilatie openingen console met verlichting, o; steker, opbergvak* gi ;ccr. id glos* in hoogte verstelbare bestuurdersstoel* opbergvokken verslelbore spiegels links en rechts von binnenort n, o.o. intervalschakeloor *punchliners *zwort ken- U hebt ruim 2.000,- Jubileum-voordeel! Vestigingen: Oegstgeest, Leiderdorp, Katwijk,Voorschoten, Lisse, Hillegom. 'KAATSHEUVEL - Met de vraag 'Kosmonauten ontvangt u mij?' opende minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) zaterdag de In- ter Kosmos tentoonstelling in De Efteling. Als antwoord schoof het gordijn voor de ingang van de ten toonstellingstent omhoog en stap ten uit de kunstmatig opgewekte rookwolken de astronauten Wubbo Ockels en Alexander Alexandrov. De expositie, die tot 19 oktober duurt, geeft een overzicht van de Russische ruimtevaart vanaf de eerste bemande ruimtevlucht van Joeri Gagarin op 12 april 1961 tot aan vandaag. Het is volgens de or ganisatoren de grootste ruimte vaarttentoonstelling die de Sowjet- Unie ooit heeft opgezet. Buiten demonstreerden zo'n 25 aanhangers van het Israëlcomité Nederland tegen de situatie van de joden in de Sowjet-Unie. Zij hingen het hek van het pretpark vol met portretten van Russische joden die volgens de actievoerders in moei lijkheden verkeren. (foto ANP) COMMENTAAR De spanningen tussen de Verenigde Staten en Libië zijn zodanig opgelo pen. dat de twaalf ministers van bui tenlandse zaken van de Europese Gemeenschap vandaag voor spoed beraad bijeenkomen in Den Haag. Bij de laatste botsing tussen de VS en Libië, op 25 maart, bestookten Amerikaanse vliegtuigen vanuit de Golt van Sirte Libische raketinstalla ties, terwijl zij ook twee patrouillebo ten in brand staken. Bij die gelegen heid viel het al op, dal minister Van den Broek genuanceerd en subtiel, maar daarom nog niet minder duide lijk, afstand nam van dit Amerikaanse optreden. De Europeanen, en Van den Broek als hun tijdelijke voorzitter incluis, ge ven duidelijk de voorkeur aan diplo matieke middelen boven militaire ac ties. President Reagan heelt de Libi sche leider Gaddafi 'de dolle hond' van het Midden-Oosten genoemd. Op die manier vertolkt hij treffend de frustraties van de Amerikanen, die zich het slachtoffer weten van brute terreur. De Amerikaanse president toont echter niet de neiging hef te la ten bij zijn krachtpatserij met woor den. Een nieuwe militaire actie wordt serieus overwogen, hoewel daarover in de boezem van de Amerikaanse regering en ook in het congres zeer verschillend wordt gedacht. Volgens de Amerikanen bestaan er sterke aanwijzingen dat Libië de hand heeft gehad in de bomaanslagen op een Amerikaans verkeersvliegtuig boven Korinthe en op een disco in West-Berlijn. Die aanslagen kostten zes mensen het leven en in Bedijn vielen meer dan tweehonderd ge wonden. Dat het TWA-toestel niet ge woon met alle inzittenden te pletter sloeg, is daarbij nog een groot won der Gesteld dat Libië inderdaad op zijn minst medeverantwoordelijk is voor deze aanslagen, dan blijft de vraag ot een militaire vergeldingsactie enig ef fect kan sorteren. Gaddafi verliest zich gaarne in grootspraak, maar zijn dreigementen aan het adres van alle steden in Zuid- Europa klinken gevaarlijk genoeg. Natuurlijk kunnen de Amerikanen met hun Zesde vloot in Libië platgooien wat zij willen, maar die eenzame rei ziger met een bom in zijn koffertje kan door heel Europa blijven rondreizen en zijn dodelijke lading daar achterla ten waar hem dat zelf. of zijn politieke opdrachtgevers, op dat moment het beste schikt. Geconfronteerd met dit terrorisme blijven de Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten uiterst kwets baar Een militaire strafexpeditie kan alteen maar voedsel geven aan die individuen, die. desnoods in een zelf moordcommando. de vijand tege moet gaan. Bovendien zou de span ning in de Zuidelijke Middellandse zee en in het Midden-Oosten erdoor worden opgevoerd. Gaddafi weet intussen heel goed hoe hij verdeeldheid kan zaaien. De Amerikanen zouden natuurlijk graag zien. dat de Europeanen volledig aan hun kant stonden, en Gaddafi hoeft maar te dreigen in de richting van Spanje en Italië, of de breuklijnen tus sen de VS en Europa worden duide lijk zichtbaar. Desalniettemin verdie nen matiging en geduld de voorkeur boven militaire acties. Zo'n milde reactie mag er evenwel niet toe leiden, dat harde en geza menlijke maatregelen van de VS en haar Europese bondgenoten tegen het internationale terrorisme maar weer op de lange baan worden ge schoven. Er blijven voldoende econo mische en diplomatieke middelen be schikbaar, om landen als Libië aan te pakken zonder het meteen weg te bombarderen. De Vries gebelgd over VARA-liedje DEN HAAG (GPD) - CDA- fractieleider De Vries heeft za terdag geprotesteerd tegen een cabaretliedje in VARA's 'Rooie Haan', waarin de tegenstellin gen tussen christenen en niet- christenen werd belicht. Hij vond dat daardoor 'wordt mee gewerkt aan het scheppen van een sfeer waarin christenen en niet-christenen als troepen vij andig tegenover elkaar staan'. Aanleiding tot dit liedje wa ren de uitspraken van PvdA- leider Den Uyl, ruim een week geleden in een IKON-uitzen- ding over de houding van be paalde christenen. In de tekst die Karin Bloemen zong, ging het onder meer over socialisten 'als leeuwen die voor de chris tenen worden geworpen'. De Vries erkende dat een cabaret lied een eigen toon heeft, maar hij vond het 'toch jammer'. Liever wilde De Vries, zo zei hij, oproepen tot het respecte ren van eikaars levensbeschou wing. Daarbij herinnerde hij aan een eerdere gebeurtenis in hetzelfde programma (vorig jaar). Toen werd er in zijn aan wezigheid een liedje gezongen dat voor bepaalde christenen aanstootgevend was en werd hem later verweten dat hij (als aanwezige) niet direct bezwaar had gemaakt. Daarom deed hy dat nu wel. Lubbers sluit minderheidskabinet niet uit op Dag der democratie AMSTERDAM (GPD/ANP) - De WD-ministers De Korte (binnen landse zaken) en Van Aardenne (economische zaken) willen hoe dan ook de coalitie met het CDA voortzetten. Als de twee partijen hun meerderheid verliezen, dan willen de liberale bewindslieden desnoods regeren met gedoog- steun van klein rechts (de zoge noemde Staphorster-variant). Pre mier Lubbers zei dit weekeinde dat hij niet om een dergelijke steun zal vragen, al liet hy doorscheme ren er niet afkerig van te zijn. Lub bers en De Korte deden hun uit spraken tijdens een forumdiscus sie op de 'Dag der democratie' in de Amsterdamse Nieuwe Kerk, Van Aardenne sprak voor de TROS-radio. Minister Van Aardenne stelde dat een kabinet van PvdA en CDA de regeerbaarheid van het land niet ten goede komt. "Dan zitten we opnieuw met een kabinet waar van de ministers het niet met el kaar eens kunnen worden". Vol gens hem kan ook een minder heidsregering heel goed werken, waarbij hij naar Denemarken ver wees dat al jaren zo'n kabinet heeft. Lubbers was aanzienlijk voorzichtiger. Hy sloot een min derheidsregering niet uit 'maar brede steun voor een kabinet is ook voor mij een eerste vereiste'. En: "De kansen op vertrouwen voor een minderheidskabinet om voor een behoorlijke periode in de Broederlijk schenkt Lubbers Den Uyl even een glaasje water in. Die had ook wel wat weg te slikken toen zowel VVD-minister De Korte als Lubbers 'zij het in bedekte termen) lieten weten eventueel als minderheidskabinet wel verder te willen regeren. (foto anp» Kamer te kunnen overleven zon der te worden heengezonden is van essentieel belang". Lubbers en De Korte namen in Amsterdam samen met PvdA-lei- der Den Uyl onder meer deel aan een forumdiscussie, die dank zij de interrupties van het publiek de spetterende finale werd van een bijeenkomst die aanvankelijk leek te verzanden in matheid en geza pigheid. Voor de forumdiscussie was een 40-tal politici geëxami neerd door de kiezers, die in groten getale naar de voormalige kerk wa ren getrokken. Voor minister De Koning (sociale zaken) en staatsse cretaris Brokx (volkshuisvesting) stonden ze in de rij. Zy gaan dan ook over de uitkeringen en de huursubsidies. Maar ook de andere politici hadden niet te klagen over de belangstelling voor hun spreek uur. Ze vonden het zonder uitzon dering trouwens een 'nuttige erva ring'. Het duel Lubbers-Den Uyl had veel weg van een party schaduw boksen, terwyl De Korte als pinch- hitter ook eens tegen de boksbal aan mocht slaan. Er vielen wat plaagstootjes, maar de 'glazen ka ken' werden ontzien. Het centrale thema, het beleid van dit kabinet als inzet van de ver kiezingen, blonk niet uit door oor spronkelijkheid, de bijdragen van de discussiepartners evenmin. Lubbers wil graag 'zijn karwei af maken', zoals de CDA-leus nu luidt, Den Uyl vindt dat dit te allen tijde voorkomen moet worden 'al thans met dit beleid'. Voor Lubbers is niet alleen de grootte van de meerderheid in de kamer doorslaggevend voor de vorming van een coalitie, maar ook de samenhang van zo'n kabinet, en de ervaring van de afgelopen jaren had geleerd dat met de VVD zaken konden worden gedaan. In een ka binet met de PvdA was dat op nog al grote problemen gestuit. De Korte, die een partij vertegenwoor digt die door de kiezers nogal in de steek wordt gelaten, kon toen ver klaren dat gedoogsteun van klein rechts niet onwelkom zou zijn. Uitgedaagd door PPR-leidster Ria Beckers, verklaarde Den Uyl op zyn beurt, dat samenwerking met de kleine linkse partyen na de verkiezingen niet uit den boze is, maar dat zijn voorkeur nog steeds uit ging naar een kabinet met een 'breed draagvlak', CDA/PvdA dus. DEN HAAG (ANP) - President Kenneth Kaunda van Zambia is gisteren op vliegveld Zestienhoven aangekomen voor een officieel werkbezoek van 4 dagen. Hij werd verwelkomd door koningin Bea trix. Vandaag voert de Zambiaanse president besprekingen met pre mier Lubbers. Na gesprekken met onder meer de kamercommissie voor buitenlandse zaken en ont wikkelingssamenwerking en een lezing in Amsterdam vertrekt Kaunda woensdag weer. Hij lo geert bij koningin en prins op Huis ten Bosch. De Zambiaanse president is voor dit bezoek uitgenodigd door minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) tijdens het beraad tussen de EG-landen en de frontlij nstaten in zuidelijk Afrika in Lusaka, begin dit jaar. Kaunda hield toen een be wogen, maar vergeefs pleidooi voor verstrekkende economische sancties tegen Zuid-Afrika. De po litieke ontwikkelingen in zuidelyk Afrika zullen in Den Haag waar schijnlijk opnieuw onderwerp van gesprek zijn, evenals de economi sche situatie van Zambia, die er on danks een goed regenseizoen ui terst somber uitziet. Koper De 62-jarige Kaunda, die al aan zijn vijfde ambtstermijn bezig is, heeft Zambia sinds de onafhanke lijkheid in 1964 ononderbroken ge leid. Anders dan Julius Nyerere in het buurland Tanzania heeft hij nog geen plannen voor zijn opvol ging bekendgemaakt. Zambia is een voormalig concentratieland voor de Nederlandse ontwikke lingshulp en krijgt nu hulp in het kader van het regioprogramma voor zuidelyk Afrika. Kaunda inspekteert met de koningin de erewacht. Omdat de sleuteltjes van de 'staats'-Cadillac zoek raakten, gingen koningin in president later noodgedwongen met een gewone hofauto naar paleis Huis ten Bosch, (foto anp» Het accent van de hulp ligt op plattelandsontwikkeling en voed- selproduktie. Zambia is sterk af hankelijk van de koper-export en probeert al enige tijd de economie een bredere basis te geven door sti mulering van de landbouw. Neder land hecht veel belang aan handha ving van de stabiliteit in Zambia, ook al omdat dit land vanouds een matigende invloed heeft op de ra dicalere buurlanden. Kaunda heeft een bemiddelingsrol gespeeld by de onderhandelingen over de onaf hankelijkheid van Zimbabwe. Zyn inspanningen voor een vreedzame oplossing in Zuid-Afrika, die hem nogal eens scherpe kritiek van ra dicalere landen hebben opgele verd, zyn tot dusver zonder resul taat gebleven. Verstrekkende eco nomische sancties tegen Pretoria, in Kaunda's ogen het laatste vreed zame middel dat een catastrofe kan afwenden, worden door de wester se landen afgewezen. De politieke stabiliteit in Zambia kan bedreigd worden door de zorg wekkende economische situatie in het land, waar Kaunda zijn landge noten steeds moet manen de broe kriem nog een gaatje verder aan te halen. Onder druk van de economi sche rampspoed en van het Inter nationale monetaire fonds (IMF) heeft Zambia het beleid fors bijge steld van een socialistische koers naar een ingrijpende liberalisering van de economie. De prijscontroles werden vrywel opgeheven, de overheidssubsidies teruggesnoeid en de reële lonen daalden sterk. De Zambianen ondergaan deze doses IMF-medicijnen al sinds 1982, maar de economie blijft een neer gaande lijn vertonen. Een licht puntje was de goede oogst van het vorig seizoen, maar door gebrekkig transport lagen de voedselvoorra den in sommige delen van het land te rotten, terwijl elders nog tekor ten waren. Onsje Begin dit jaar kreeg Zambia een nieuwe lening van 300 miljoen dol lar van het IMF, die echter is ge koppeld aan een nieuw en uiterst pijnlijk hervormingsprogramma. Directeur Clausen van de Wereld bank sprak van het 'moeilijkste en moedigste' hervormingsprogram ma in heel Afrika. Hoewel Kaunda zelf toegaf dat de gewone Zam- biaan toch al niet rond kon komen als gevolg van de scherpe koop krachtdaling, zyn de prijzen sinds dien verder gestegen. De invoering van schoolgeld leidde in het ge woonlijk rustige Lusaka tot de eer ste 'IMF-rellen' met botsingen tus sen scholieren en politie. De komende maanden worden een krachtproef voor de stabiliteit van Zambia, dat tot dusver ge spaard is gebleven voor staatsgre pen. Kaunda is kennelijk van plan om zelf de leiding te houden in deze moeilijke periode. In een interview zei hij een tyd geleden dat de ge dachte aan terugtreden nog niet by hem is opgekomen. "Als mijn volk zegt dat ik nu genoeg heb gedaan, zal ik met plezier naar huis gaan en boer worden. Als ze zeggen dat ik door moet gaan zolang ik nog een onsje energie over heb. zal ik dat doen, want de revolutionaire ont wikkeling van een situatie van uit buiting naar de ideale situatie is voor mij een grote uitdaging."

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5