Zeevaartschool had alles - behalve storm Voorstel PvdA tot verdeling van wethoudersportefeuilles Leidse vogeltjesmarkt 'moet nog groeien Geschiedenis gebouw te boek gesteld in Jantjes van Leiden Minister heropent complex Open dag bij apotheken MAANDAG 14 APRIL 1986 Ya. LEIDEN Waar thans de bruine boterham wordt wegge spoeld met melk rook het vroe ger op maandagen, dinsdagen en vrijdagen naar snert met ge kookt spek. "s Woensdags en zaterdags hing er de lucht'van groentesoep en vers rundvlees. Donderdags verschafte de pot capucijners met gebakken stukjes spek. Het menu van het middagmaal was hetzelfde als aan boord van de schepen, waar de kwekelingen voor wer den opgeleid". door Wim Brands Dit staat in 'Jantjes van Leiden', het boek dat Rudie Kagie schreef over de voormalige Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeinde. In het gebouw is thans de Stich ting Burgerschapskunde gehuis vest; het was ook die stichting die opdracht gaf om 'Jantjes' te schrij ven. Het boek komt deze week uit. "Als muren konden spreken, dan...", luidt de openingsregel van Kagie. Ja, als...wat dan? Dan zou het personeel van de stichting niet meer aan werken toekomen, is het antwoord. Er zou een ware kakafo- nie ontstaan, zoveel stemmen zou den er te horen zijn. Wie maakten er allemaal gebruik van het ge bouw? Wie niet - zou je misschien beter kunnen vragen. "De Koninklijke Marine huis vestte er een Sociale Medische Dienst ter revalidatie van oorlogs slachtoffers. De Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, belegde er lezingen over bloemschikken ep de cultuur der oude Egyptenaren". "Óp hetzelfde moment zwoegde achter de dunne wand van een aan palend vertrek de Katholieke Har moniekapel er op een fanfarestuk voor dertien koperblazers en acht slagwerkers. De dienst der ge meentelijke belastingen typte er dwangbevelen. De Difitse Wehr- macht nam de lokalen vijfjaar lang in beslag en liet er een ravage ach ter. Hoogleraren aan de Leidse uni versiteit gaven er hoorcolleges, de roeivereniging Die Leythe benutte de opstallen voor theoretische scholing en krakers maakten zich van het perceel meester toen dat onder de slopershamer dreigde te bezwijken". Het lijstje zou nog langer ge maakt kunnen worden. Notabelen Vroeger ging men er echter van uit dat het gebouw tot aan de jong ste dag dezelfde bestemming zou hebben: kweekschool voor de zee vaart. Drie Leidse notabelen kwa men in 1855 op het idee om de De voormalige 'kweekschool schapskunde is gehuisvest. school op te richten: de dominee Rutgers van der Loeff, M.A. Kluit en J.A. Sandifort. laatstgenoem den waren zee-officier geweest. In het jaar van oprichting werd Leiden geteisterd door een chole- ra-epidemie. En dat was niet de eerste keer in deze stad waar rela tief veel mensen al aan de bedelstaf Om te voorkomen dat nog meer jonge mensen voor galg en rad gin gen opgroeien, wilde het drietal een school voor hen oprichten. En dat kon maar één type school zijn, een instituut dat bovendien nog niet bestond: een kweekschool voor de zeevaart. Varend over de wereldzeeën zouden zij wel tot in keer geraken. Dat er moest worden samenge werkt met de Koninklijke Marine was onvermijdelijk, maar echt leuk vond het drietal het niet. De mari ne had niet meer de naam die ze had in de tijden van Tromp en De Ruyter. Maar er zat niets anders op. Afgesproken werd dat de gemeen te Leiden voor huisvesting zou zor gen - een huisje bij de Witte Poort aan het Galgewater - en de marine voor een boot. Hoe sceptisch de bevolking stond tegenover een opleidingsin stituut van de marine - zouden de jongens niet worden opgeleid tot kanonnenvoer? - mag blijken uit het verhaal dat directeur C.H. de Goeje in 1895 schreef over de in tocht van de boot. "Doordat de boot de bruggen niet kon passeren was het nodig de boot van alle obstakels die in de breedte uitstaken, te ontdoen. Van veel bruggen moesten tijdelijk de klappen worden verwijderd. En zelfs toen nog bleven de nauwe openingen dier bruggen nog gedu rende zeven dagen de doorgang aan de kanonneerboot betwisten" De bevolking zag het spottend aan. Zie je nou wel: het was toch onzin om in een stad als Leiden een zeevaartschool te beginnen. Er werd gescholden. "Ja, wat erger was, nu en dan werden uit haar midden stenen geworpen naar de twee oud-zeeofficieren, die per soonlijk de scheepsbemanning met raad en daad bijstonden om het schip uit zijn benarde positie te verlossen". Uiteindelijk ging de boot ten anker voor het gebouwtje. Stamboeknummers Onmiddellijk nadat de boot was aangemeerd, begonnen de eerste lessen. "Weldoeners wisten nog van wanten in die tijd: de zachte sector was nog niet uitgevonden en wie vandaag op het idee kwam zich met de 'vorming' van 'werkloze jongeren' bezig te houden, kon tegenwoordig de Stichting Burger- (foto Wim Dijkman) zonder raadpleging van stuurgroe pen en overlegorganen daar mor gen mee aan de slag", schrijft Ka gie, alsof hij in bepaald opzicht heimwee heeft naar de tijd waarin de begrippen randgroepjongeren en zwerfgroepen nog niet beston den. Het gebouw voldeed in feite niet, maar gelukkig keerde het tij: men ging milder oordelen over de school, de regering verdubbelde haar steun en er kwam zevendui zend gulden op tafel voor een nieuw gebouw aan wat nu het Noordeinde heet. In 1858 werd de nieuwbouw geopend. (Het nieuwe complex, het hoofdgebouw, in 1879. Beide openingen vonden overigens plaats - hoe kan het ook anders - op 3 oktober). De school bevatte elementen die op de praktjjk waren geent. Direc teur De Goeje schreef in 1895 over een zaal: "Bij de inrichting dezer zaal is zoveel mogelijk het verblijf aan boord van een schip nage volgd: in het midden een hoge kast, waarin de plunje-zakken ge borgen en de pijjekkers opgehan gen worden. Zinken plaatjes met de stamboeknummers zijn tegen de kast bevestigd om de plaats aan te duiden, waar ieder zijne bezit ting moet bergen". "De hangmappen worden over dag geborgen in kasten tegen de buitenmuren geplaatst, waarin zij gestuwd zijn als aan boord van de verschansing, 's Avonds worden deze opgehangen aan daartoe in de vloer bevestigde stangen, waaraan gedurende de schafttijden de eetta fels zijn gehaakt". "Voor een oningewijde, die ge durende de schafttijd op de eetzaal komt, is het zeker moeilijk zich een voorstelling te maken van de vlug heid, waarmede de jongens des avonds in een ommezien hun eet vertrek in een slaaplokaal verande ren. De zitbanken worden dan te gen de muur gezet, de schafttafels losgehaakt en op de grond gelegd, en na weinige ogenblikken wordt de zoetste rust genoten in de schommelende ledikanten, die uit de verschansings gehaald, opge hangen en losgemaakt zijn". Er ontbrak nog maar één ding: storm. Lengte Door goede public relations werd de zeevaartschool niet alleen in Nederland bekend, maar ook in het buitenland, wat moge blijken uit het feit dat in 1863 de Japanners Hayashi Kenkai en Ito Gempaké werden ingeschreven als leerlin gen. In dit verband mag ook het bezoek van de Russische kapitein Nevakhovitch aan de school in, 1884 niet onvermeld blijven. De school was een particuliere instelling, maar leidde op voor de staat. Spanningen konden natuur lijk niet uitblijven. De componen ten burgerlijk en militair botsten dan ook regelmatig. Zo stelde de minister op een bepaald moment dat de minimum lichaamslengte van veertienjarigen die matroos wilden worden met vijf centimeter moest worden verhoogd tot één meter en vijfenveertig centimeter. De particulieren waren het hier mee niet eens. Was de school niet juist opgericht om kansarmen van de straat te houden? En de kansar men zouden het slachtoffer wor den van deze maatregel: "Slechte voeding vermindert de groei en juist in dit opzicht valt de jeugd van Leiden onder de maat". Dit protest hielp. afgemeerd lag in het Galgewater. Tact Was de school zo gebouwd dat men zich soms op een schip waan de, ook de lessen waren op de praktijk gericht. Buiten werd er veel geoefend. Zo kon men regel matig jongens zien die zich in een sloep aan het bekwamen waren in de kunst van het roeien. Geduld, tact, toewijding - daar mee werden de resultaten geboekt, schreef De Goeje. Hij zal het wel goed bedoeld hebben, maar als je leest hoe er gegeten werd, krijg je toch de indruk dat hij in zijn op somming één woord vergat: dril len. "Gaven de jongens zo even een proef van hun vlugheid in tuigoefe- ning en gymnastiek, hier worden proeven afgelegd van vlug en sma kelijk eten, waar men verbaasd over staat en die het tevens zeer be grijpelijk maken dat allen er zo welvarend uitzien". Schaduwzijden moeten er ge weest zijn. Het kan niet anders of er waren leerlingen die doodonge lukkig waren op die school. Maar de geschiedschrijvers zullen de vervelende aspecten wel geraffi neerd hebben weggestopt. Kagie kon in elk geval maar een paar ver wijzingen vinden waaruit blijkt dat niet alles rozegeur en maneschijn was. In 1860 deserteerden drie kwekelingen - veel meer heeft hij niet kunnen vinden. LEIDEN - Aan minister Brinkman zal aanstaande woensdag het eerste exemplaar van 'Jantjes van Leiden' overhandigd worden. De minister opent namelijk het nieuwe onderkomen van de Stichting Burgerschaps kunde: het gerestaureerde pand van de voormalige 'Kweekschool voor Zeevaart' aan het Noordeinde. Het is het derde onderkomen van de stichting - voluit: Burgerschaps kunde, Nederlands Centrum voor Politieke Vorming - die twintig jaar bestaat. Hiervoor was men gevestigd aan de Oosterkerkstraat in Leiden en de Zijldijk te Leiderdorp. De Stichting Burgerschapskunde is een landelijke instelling voor poli tieke vorming en voorlichting met als belangrijkste taken: "het maken van schriftelijk en audio-visueel materiaal, het ontwikkelen van metho den voor politieke vorming en het organiseren en begeleiden van infor matieve activiteiten (foto uit'Jantjes V Ja, behalve dan die prachti, briefkaart uit 1885. Een jongen schreef aan zyn ouders: "Ik kan u melden dat ik fris en gezond ben en het mij hier goed bevalt. Nieuws is hier niet; alleen heeft een der jongens zich in de gymnastiekzaal opgehangen. Uw liefhebbende Zoon". Hoe vaak je deze regels ook leest, je blyft lachen. Hoe verzin je h< i Want verzonnen was het. V. .t bleek nou naderhand: de jong* n had zijn ouders een genoegen w<l- len doen; ze hadden hem al zo vaak gevraagd of hy nou niet enig nieuws te vertellen had en aange zien hy nooit iets wist, had hij zelf' maar een verhaaltje verzonnen Het einde van de zeevaartschool - de klad kwam erin toen de be langstelling van jongens die bij de marine wilden terugliep. De oor zaak werd gelegd bij de verande ring van de reglementen in 1894: het accent werd gelegd op de tb- rie. Een besluit uit 1914 stopte dit proces niet, integendeel: besloten werd om de school om te zetten m een opleiding van leerlingen- i cier bij de Koninklijke Marine En toen was het natuurlijk daan met dat uitgangspunt, dacht door een paar filantropen straatslijpers een toekomst ga deren. De zeevaartschool was I meer. Tot 1974 bleven er wel dingen met de marine. Dat jaa liet de sociaal-medische dienst n de marine het gebouw en in de gende decennia werd hel ;.il gebruikt door...laten we die <-o somming achterwege. Gek genoeg bestaat de Ven.ru ging tot instandhouding en bevor dering van de bloei van de Kweek school voor Zeevaart te Leiden nog steeds. Maar welk nut die vereni ging heeft? Misschien moet je die club ver gelijken met een boot die de kant is opgetrokken en nooit meer i< wa ter zal worden gelaten. X mand kan het over z'n hart verkn om het vaartuig dat altijd zo i i de golven kliefde te slopen En v. aar- om zou je het ook doen° l'ih inde- lijk valt-ie vanzelf uit elkaar Maatschappelijk werk voor Links Leiden LEIDEN - De PvdA heeft gisteren tijdens een gezamenlijk gesprek met WD en Links Leiden een voorlopig voorstel op tafel gelegd voor de verdeling van de wethou dersportefeuilles in een eventueel PvdA/WD/Links Leiden-college. Volgens dit voorstel zou de PvdA haar huidige vier portefeuilles hou den, waarbij een van deze vier por tefeuilles wordt uitgebreid met personeelsbeleid. De WD kan dan economische aangelegenheden in haar bezit houden. Deze portefeuille wordt flink 'aangekleed' met volksge zondheid en cultuur. Voor Links Leiden zou dan de wethouderspost maatschappelijke dienstverlening overschieten, zo bevestigt PvdA- woordvoerder Dick Tesselaar. Dit voorlopige voorstel is giste ren slechts kort aan de orde ge weest. De WD en Links Leiden hebben er nog geen oordeel over gegeven. Volgens beide partijen moet eerst maar eens een akkoord worden bereikt over een nieuw col legeprogramma voordat hierover verder wordt gesproken. Geschilpunten Vrijdag- en zondagavond hebben de drie partijen het ontwerp-colle- Aangifte poging tot aanranding LEIDEN - Een 22-jarige vrouw heeft bij de politie aangifte gedaan van een poging tot aanranding. Op zondagavond fietste zij omstreeks half negen op de Haarlemmertrek vaart toen een bromfietser haar de weg blokkeerde. De vrouw reed vervolgens hard door, botste tegen de bromfietser, waarna zij beiden ten val kwamen. Tijdens de scher mutseling schopte zij hem ook nog waardoor ze wist te ontkomen. Volgens de vrouw had de aanran der (20 tot 24 jaar oud) blond haar een pafferig dik gezicht. geprogramma van de socialisten en de wijzigingsvoorstellen hierop van WD en Links Leiden bespro ken. Op een aantal kleinere punten zijn de drie partijen nader tot el kaar gekomen. Wat de grote ge schilpunten betreft, is slechts ge constateerd dat daarover de me ningen flink uiteen liggen. Enkele van die belangrijke ge schilpunten zijn: de verbetering van de gang van zaken rond nieuw bouw, renovatie en groot onder houd, erfpacht, parkeren, de proef met het afsluiten van de Bree- straat, het autovrij maken van de marktenroute en het gemeentelij ke 'anti-kernwapenbeleid'. Vanmiddag kwamen de drie par tijen weer bijeen om te kijken of voor enkele minder omstredey punten betere formuleringen kun nen worden gevonden. Morgen avond praten de fracties van PvdA, VVD en Links Leiden ieder apart over de bereikte resultaten en de meningsverschillen. Donderdag zetten de partijen hun gezamenlij ke besprekingen voort. Vanavond houdt Links Leiden een ledenver gadering. Hoewel daarin de colle ge-onderhandelingen aan de orde komen, hoeven de leden geen be sluit te nemen over de bereikte re sultaten. Twijfel Rob van Lint. woordvoerder van Links Leiden, merkt op dat er nog steeds meer geschilpunten zijn tus sen PvdA en VVD dan tussen PvdA en Links Leiden. "Ik kom steeds meer tot de conclusie dat een progressief college met PvdA, Links Leiden en D66 meer vpor de hand ligt dan een college' met PvdA, VVD en Links Leiden. En dan kijk ik alleen nog maar naar de programma's en niet naar de uit voering ervan. Ook in het vorige collegeprogramma stonden fraaie volzinnen. Een aantal van die over eenkomsten zijn door de VVD-wet- houders echter aan hun laars ge lapt", aldus Van Lint. Hij zegt dat zijn twijfels over de vorming van de PvdA/WD/Links Leiden-college nog steeds over eind staan. "Als dit college een suc ces moet worden, zal de VVD heel wat moeten inleveren". Kuijers vindt echter dat het met het grote aantal meningsverschil len tussen PvdA en WD wel mee valt. Hij geeft toe dat onder meer bij erfpacht, verkeer en parkeren de inzichten flink uiteen lopen. "Links Leiden heeft echter veel punten opgevoerd die de gemeente extra geld kosten. Die worden alle maal op een prioriteitenlijst gezet, waarbij later wordt bekeken of ze wel of niet kunnen worden uitge voerd". "De PvdA heeft gezegd dat al hun wensen al in het ontwerp-col- legeprogramma staan. De vier mil joen die de komende période extra kan worden uitgegeven is wat hen betreft al besteed. Het is daarom maar de vraag welke van deze wen sen van Links Leiden kunnen wor den uitgevoerd. Maar goed, dat wordt nog nader bekeken", zegt Kuijers. Goede sfeer Tesselaar, Van Lint en Kuijers vinden dat de gezamenlijke be sprekingen tot dusver in een goede sfeer zijn gevoerd. Toch is het vol gens Van Lint tekenend dat de WD-delegatie gisteravond na de besprekingen meteen opstapte, terwijl de PvdA en Links Leiden nog even gezellig nakeuvelden. Al met al is het volgens geen van de partijen duidelijker geworden of een PvdA/VVD/Links Leiden-col lege kans van slagen heeft. Daar over kan pas iets meer worden ge zegd als de drie fracties hebben vergaderd. Pas dan komt er moge lijk meer zicht op eventuele com promissen. PvdA-woordvoerder Tesselaar is niet ontevreden over de gevoerde gesprekken. Omdat het echter nog slechts verkennende besprekingen zijn geweest, is het volgens hem nog veel te vroeg om conclusies te trekken. Een medewerkster van de Doeza-apotheek laat z LEIDEN - "Kijk, u heeft nu twin tig gram op het velletje... even uit strijken en dan kan het in deze tu be, later trekt u dan het velletje er uit". Wat voor de patiënt nooit zichtbaar is - de werkzaamheden in de apotheek - kon zaterdag van a tot z worden gevolgd Twaalf apo theken in Leiden en omgeving hielden namelijk een open dag. Hoe worden medicijnen ge maakt, wanneer zijn zetpillen goed en wanneer niet - op al die vragen werd antwoord gegeven, zodat de leek zaterdag weer iets wijzer naar huis kon gaan. Verder werd er ook informatie gegeven over bijvoor beeld medicatiebewaking. In de apotheken kon men overi gens ook een speciale uitgave krij gen: de A'potheekkrant, waarin on der meer informatie stond over plantaardige geneesmiddelen en het lezen van recepten. (Zoals be kend niet één van de eenvoudigste dingen op dit ondermaanse.) Maar hpt leukste bleef toch de zogenaamde zelfwerkzaamheid. Zo mochten de bezoekers van de apotheek aan het Vijf Meiplein zelf een tube vullen. "Het is een soort handcrème", verduidelijkte de as sistente. "En het is de bedoeling dat er in deze tube twintig gram komt". Als je haar hoorde praten leek het allemaal zo makkelijk, maar ondertussen. In de tijd die veel mensen nodig hadden voor het af wegen van twintig gram crème kan een beetje assistente een hele apo theek samenstellen. Moeder met schaar bedreigd LEIDEN - Een -44-jarig' rouw. woonachtig aan de Schelponkade. heeft bij de politie aangift. daan van poging tot doodslau in de nacht van donderdag op i ijdag kreeg zij onenigheid met haai 19- jarige zoon, deze bedreigde haar vervolgens met een schaar De po litie heeft de zoon aangehouden Blauw oog voor automobilist LEIDEN - Een 22-jarige Lcidena.»r heeft zaterdag bij de politie aan g i i te gedaan van mishandeling Een automobilist sloeg hem een blauw oog nadat er een woordenwisseling had plaatsgevonden over de vraag wie er nou teveel links hield op de Breestraat. De mishandelde no teerde het kenteken van de aanval Ier. Een 18-jarige automobilist du onder invloed reed heeft in de nacht van zaterdag op zondag om streeks half drie de gevel van ecu woning aan de Breestraat geramd vernield werden de deur. de muur de vensterbank en een fiets. L. i bleek dat de 18-jarige geen r. wijs had. BERMBRAND - De brandv moest zaterdagmiddag omsti- drie uur uitrukken om een In brand aan de Potgieterlaan te sen. Door de brand vatte acht ter scheidingswand van een a bedrijf vlam. Hoe de brand stond is nog niet bekend LEIDEN - De Eerste Leidse Vo geltjesmarkt die op vrijdagavond en zaterdag werd gehouden in de Ijshal aan de Vondellaan is niet echt een succes geworden. Ver wachtte de organiserende vereni ging 'De-Sleutels' tweeduizend be zoekers, er kwamen er ongeveer 1500. Toch wil de voorzitter van de vereniging, Van Diemen, niet over een mislukking spreken. "Ik vat het toch positief op, want je moet welen uai nei de eerste keer was dat wij zoiets op poten hebben ge zet. En alles moet wennen". De markt moest een combinatie worden van rommel- en vogelver koop. Wat betreft de tweedehands spullen zat het weL goed: er waren genoeg verkopers aanwezig. Al leen de vogelliefhebbers lieten het afweten. Zo waren er op vrijdag avond bijvoorbeeld maar vijf men sen aanwezig die vogels verkoch ten. En ook op zaterdag i er niet veel vogels op de markt. Bezoekers die teleurgesteld waren konden hun entreegeld dan ook terugkrij gen. "Maar dan moesten ze wel op recht teleurgesteld zijn", vertelt Van Diemen. "Veel mensen von den het overigens wel een leuke markt; er vielen immers genoeg tweedehands spullen tc bezichti gen en te kopen". Op de vraag of 'De Sleutels' in de toekomst wéér een vogeltjesmarkt gaat organiseren, antwoordt Van Diemen met een volmondig ja. "Zoals ik al zei: alles moet wennen. Je moet dan nu ook nog niet zeg gen dat dit mislukt is. Intc gcndeel. ik vat het positief op En zo n markt gaat vanzelf groeien, wordt vanzelf bekend als je doorgaat". AUTO'S OPENGEBROKEN. Op verschillende plaatsen in Leiden werden er in het afgelopen week einde auto's opengebroken. Der tien in totaal. Er werden meestal radiocassette-recorders gestolen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3