Maak bij Opel kans op een reis naar het WK-Mexico. BVO vergruizelt bekeraspiraties van Leiderdorp Jan van Harskamp begint keeperscursus '17 I 1 ken gat in de markt □PEL0 DKD helpt Katwijk aan titel Blitz komt net met de schrik vrij PAGINA 17 De emancipatie van de keeper. Sinds Frans Hoek zich opwerpt als ambassadeur van het doelwachtersmétier is er iets gaande tussen de palen. Keepers wor den zich bewust van hun rechten en weige ren nog langer door hun trainers te wor den behandeld als 'sluitpost' tijdens de oefenbijeenkomsten. De inmiddels door Ajax als keeperstrai ner in dienst genomen Frans Hoek moedigt hen tijdens zijn 'preek beurten' in den lande aan om bij hun eigen club een volwaardige behandeling op de training te eisen. In middels is Jan van Harskamp, ooit één van de betere keepers in deze regio, in de voetsporen van Frans Hoek getreden. De oe- fenmeester van DOSR gaat met de hulp van trainer Jan Schoen van de Leidse zaal voetbalselectie een soort cursiLS beginnen voor regionale selec- tiekeepers. Chris Hart man, medewerker van deze krant en zelf zes jaar trainer geweest zocht Van Harskamp op en kwam tot de con clusie dat het "een pri ma initiatief is van Van Harskamp, maar dat hij overdrijft wan neer hij stelt dat een 'gewone' trainer niet met een keeper kan werken. Dat kan na tuurlijk best, alleen kan een trainer die zelf heeft gekeept meer technisch gericht met een keeper werken". SASSENHEIM - Vorige week kregen zo'n vijftig voetbalvereni gingen uit de afdeling Leiden een door Wim van Harskamp en Jan Schoen opgestelde brief in de bus. Het tweetal biedt daarin aan met ingang van het nieuwe seizoen wekelijks een speciale keepers training voor de selectiekeepers te verzorgen. "Ik zie het als een gat in de markt", zegt Wim van Harskamp, nog niet zo lang gele den een gewaardeerd doelverde- diger bij Ter Leede. "Ik bpor van erg veel keepers dat er op de trai ning nauwelijks gericht met ze wordt gewerkt. Nou, wij doen dat wel". "Ik loop al een tijd met het idee rond speciale trainingen voor keepers te beginnen", vervolgt Van Harskamp. "Ik kom nog wel eens op een voetbalveld, en dan hoor je zo links en rechts het een en ander. Bij Valken'68 bij voor beeld, een club waar ik vroeger heb gewerkt. "De keeper gaat achteruit", wordt er dan gezegd. En wat blijkt dan, er wordt niet gericht met zo'n jongen geoefend. In de praktijk doen de keepers meestal met de training van de groep mee. En worden ze een keer apart genomen, dan is het vaak maar een beetje op het doel knal len. Er wordt niet specifiek met ze getraind. En erg vreemd is dat natuurlijk niet, want de meeste trainers hebben vroeger niet op doel gestaan". Jan Schoen (links) en Jan van Harskamp spelen elkaar een balletje toe. aangeboden een speciale keeperstraining te verzorgen. Het tweetal heeft inmiddels zo'n vijftig voetbalverenigingen Voornemens "Die kunnen zo'n jongen ook moeilijk wat over techniek vertel len. Ik kan dat wel, desnoods kan ik het voordoen. Dat is heel be langrijk. Zelfs bij een club als UVS is het niet goed geregeld. Ar no Schouten is daar nu eerste keeper. Die jongen speelde vorig seizoen nog bij DOSR, maar wil de hogerop. Ik zie 'm vaak en hoor dan dat er weinig aan kee perstraining wordt gedaan. Ook bij Lugdunum schijnt het een probleem te zijn. Als je dat alle maal hoort, dan zet dat je toch aan het denken. Zou het overal zo beroerd in elkaar zitten, vraag ik me dan af. Ik denk dat veel trai ners gewoon de tijd ontbreekt zich langdurig met een keeper te bemoeien. Er wordt vaak met goede voornemens begonnen, maar in de praktijk komt er niets van terecht". Jan Schoen voetbalde net als Van Harskamp lange tijd in het eerste van Ter Leede, meestal als laatste man. Mede doordat bei den in Sassenheim zijn blijven wonen, verloren zij elkaar niet uit het oog. Vrienden zijn ze al tijd gebleven. Hoewel hij nooit tussen de palen heeft gestaan denkt Schoen toch de keepers het nodige bij te kunnen brengen. "Natuurlijk mis ik wat ten op zichte van Wim", zegt Schoen. "Aan de andere kant heb ik een jaar of zeven als laatste man voor hem gestaan. Dan leer je toch bepaalde situaties aanvoe len. De waarheid is gewoon dat ik het leuk vind met keepers te werken. Ik heb me erin verdiept. Samen met Wim zit ik momenteel op een cursus van Frans Hoek, de oud-doelman van Volendam, die nu bij Ajax de keeperstraining verzorgt". Rapport "Van Hoek heb ik veel geleerd. Allerlei dingen met betrekking tot de doelverdediger komen op de cursus ter sprake. Kijk, als het goed is heb je als trainer met een keeper toch een aparte verstand houding. Hij is immers een een ling. Je moet hem goed observe ren, zijn sterke en zwakke punten zien en vooral aan dat laatste werken. Als je dat week na week doet, groeit er vanzelf een band. Het mooiste is als de keeper groeit door de aandacht die hij krijgt, dat hij beter gaat spelen. Ik ben ervan overtuigt dat de meeste keepers gemotiveerder be zig zijn met voetbal dan de véld- spelers. Qua concentratie en voorbereiding op een wedstrijd doet hij er veel meer aan". Natuurlijk is het waar dat wij ze niet in de wedstrijd aan het werk zien. We zien ze maar een keer per week, dat is zeker een nadeel. Maar die cursus is voor ons ook nog maar een begin. Er moeten nog dingen worden inge vuld. Misschien kunnen we ze la ter wel volgen tijdens de wed strijden. Vooralsnog is het zo dat we met iedere keeper die bij ons komt, via zijn club of uit zichzelf, een rapport opstellen. Wat kan hij, wat kan hij niet. Dan hebben we een beetje een beeld van ie mand. Nadat we een tijdje met hem hebben gewerkt, wordt dat rapport eventueel bijgesteld. Dan komt het tijdstip dat we be paalde aspecten tijdens de trai ning gaan benadrukken. Dat we met name gaan werken aan zijn zwakke punten. En we blijven al les steeds bespreken. Zo'n jongen moet weten waar we mee bezig zijn". Voetbalkampen De cursus beslaat in totaal der tig bijeenkomsten en is toeganke lijk voor keepers van zestien jaar en ouder. De kosten bedragen 250 gulden (inclusief theorielessen en vakliteratuur/stencils en even tuele demonstraties enJof lezin gen van bekende keepers). Van Harskamp: "We denken vooral aan selectiekeepers. Jongens uit de A-selectie bij de senioren en keepers van de Al en BI. De prijs hebben we bewust laag gehou den. Het is nog geen tientje per keer. Volgens ons is er nog niet eerder in Nederland een derge lijk initiatief genomen. Frans Hoek organiseert wel voetbal kampen voor keepers. Dan wor den ze een week lang onderhan den genomen. Er is in ieder geval veel belangstelling, dat staat vast. Concreet is momenteel dat de selectiekeepers van Ter Leede naar ons toekomen. Voor de rest moeten we maar afwachten wat er gebeurt". CHRIS HARTMAN LEIDERDORP - BVO heeft de be keraspiraties van Leiderdorp zater dagavond vergruizeld. De Alphe- naren kwamen zaterdagavond in de propvolle sportzaal 'Op Dreef winnend tevoorschijn in het eerste treffen van de bekerfinale. BVO werkte in de 'slag aan de Rijn' te gen Leiderdorp een achterstand van 17 punten weg om uiteindelijk met een voordelige marge van zes punten te finishen: 66-72. Zaterdag ontmoeten beide ploegen elkaar in de Rijnstreekhal voor de return. De Alphense spelers waren na af loop de eersten die de winst relati veerden. „We moeten nu niet den ken dat we er al zijn. Er is nog van alles mogelijk" wist Jozef van Leeuwen. Meer nog dan de pun- tenwinst telde echter de morele ze ge die de hardwerkende Alphena- ren behaalden op hun rivaal. Lei derdorp kende een verbluffende start (14-0), maar werd door BVO met gelijke munt terugbetaald en daarna gesloopt en ontluisterd. Leiderdorp stond erbij en keer er naar hoe BVO, met Theo van Leeu wen en Arno Filippo in een hoofd rol, de achterstand wegwerkte en in een voorsprong omboog. De ommekeer was voer voor psy chologen. Leiderdorp profiteerde van de onzekerheid in de Alphense aanval, waar Theo van Leeuwen voor het eerst sinds weken weer zijn opwachting maakte. BVO wist pas na zes minuten de eerste score te noteren, maar kwam halverwege de eerste helft al weer sterk terug (20-12). De thuisploeg kon zich ech ter dankzij de gebroeders Huybens en Robert Jan Rijsbergen (21 pun ten) tot de rust handhaven (42-25, rust 42-28). Coach Hans van Rooij- en waarschuwde zijn team ervoor dat BVO na de hervatting zeker niet zo pover zou blijven schieten. Van Rooijen kreeg op pijnlijke wij- ze gelijk, met dien verstande dat daarbij de produktie van Leider dorp geheel stil kwam te liggen. Leiderdorp kwam al direct in de problemen. Marcel Huybens (12) werd door Jeroen van Leeuwen (14) uitgeschakeld en liet zich ver der niet meer zien, terwijl ook Ro bert Jan Rijsbergen en Rolf van Oort van de basket weg werden ge houden. Welgeteld één aanvalsre- bound viel aan Leiderdorp toe, ter wijl het aan de andere kant van het veld al nauwelijks beter ging en El- bert Mol (16) de ene na de andere misser ongestraft mocht oprapen. Met het uitschakelen van de Lei- derdorpse 'luchtmacht' had BVO de wedstrijd al half gewonnen. Fi lippo dirigeerde de aanval en bracht BVO voor het eerst langszij (48-40, 52-52). Het mentaal zwakke Leiderdorp wist andermaal niet de veerkracht en het leiderschap op te brengen om aan de crisis het hoofd te bie den. De wispelturige Henk Jan Pi ket wordt niet als leider aanvaard, terwijl Ton Paulides door de Al phense verdediging kwam uit de wedstrijd werd gehouden. Er wa ren kansen genoeg om het tij te ke ren (56-62,62-62), maar het angstige en gehaaste aanvalspel leverde slechts missers op (Rijsbergen, ADVERTENTIE Het WK-voetbal in Mexico staat voor de deur. Opel biedt u 'n ideale kans daarbij te zijn. Sterker nog, vijf kansen: 5 reizen voor 2 personen naar halve finale en finale. Wat u daarvoor moet doen, staat in het wedstrijdformulier, dat bij de Opel-dealer voor u klaar ligt. Wie meedoet, krijgt trou wens sowieso een fraaie WK-kalenderposter. OPEL Officiële Sponsor Wereldkampioenschap Voetbal Mexico 1986. BEREKEND OP DE TOEKOMST. «i LEIDEN - In het laatste poloweek- einde twee ploegen met lachende gezichten. Katwijk won met 5-4 van DWT. Deze zege leverde niet alleen promotie op, maar omdat streekgenoot DKD DSZ met 6-4 wist te bedwingen kon tevens de kampioensvlag worden gehesen. De andere vreugdevolle gebeurte nis betrof de vrouwen van LZ'86. Zij speelden 5-5 gelijk tegen Plu- vius en bekroonde zo een sterke tweede seizoenshelft met behoud van het eersteklasseschap. Voor de overige ploegen stond er niets meer op het spel. Vivax won van Koudekerk met 11-8. WIK Wasse naar was met 6-5 te sterk voor GZC en de vrouwen van de Zijl/ LGB wonnen met 4-1 van het Y. Katwijk dus kampioen. Eigenlijk hadden de Zeekanters er zelf geen rekening meer mee gehouden. Wel de promotie werd gekoesterd, maar DSZ moest "slechts" winnen van het dit seizoen niet sterk acte rende DKD. De Hagenaars hadden echter de pech dat juist nu de Lei derdorpers hun beste wedstrijd van het seizoen speelde. Met doel man Enno Dreef en Chris Waas dorp in de hoofdrollen was DSZ ei genlijk vanaf de aanvangsfase de mindere. In de derde periode kon DSZ nog wel van 4-1 tot 4-4 terug komen maar in de laatste periode werd het al snel duidelijk dat DSZ de derde nederlaag op rij te slikken zou krijgen (6-4). De Katwijkers waren gedeelte lijk op de hoogte van het Haagse verlies voor de aanvang van de wedstrijd. Enige spelers waren in gelicht over de plotseling aanwezi ge kampioenskansen. De wedstrijd zelf was zeker niet één van de fraai ste die Katwijk dit seizoen heeft af geleverd. Alleen in de eerste perio de waren de mannen van coach Boonstoppel duidelijk sterker dan hun opponenten. De toen verkregen 3-1 voor sprong werd echter niet uitge bouwd, en DWT bleef angstig dicht in de buurt. De bevrijding kwam bij 5-4 en de Zeekanters hadden het twee jaar geleden verloren ge- gane terrein heroverd. Het feest kon beginnen, DSZ gooide de naar Leiderdorp meegebrachte cham pagne in de struiken. Ook in het Leidse Vijf Meibad za terdagavond een nerveuze ambian ce. De vrouwen van LZ'86 moesten van Pluvius winnen om zeker te zijn van behoud in de eerste klasse. Na een zeer zenuwachtige wed strijd waarin liefst zes maal een nu merieke meerderheid om zeep werd geholpen werd tenslotte een 5-5 bereikt. Deze uitslag beteken de afwachten wat de concurrentie had gedaan. De eerste uitslag bracht hoop bij de Leidse vrou wen. Stadskanaal verloor met 7-6 en degradeerde daardoor. Even la ter werd duidelijk dat Nereus met 7-4 had gewonnen waardoor de gradatie nog alt(jd tot de mogelijk heden behoorde. Tot zondagavond laat moest men wachten voor men opgelucht kon adem halen. Esca kon het niet bolwerken tegen ZCE (7-14). Voor Vivax stond er niet veel meer dan de eer op het spel tegen het reeds gedegradeerde Koude kerk. De mannen van coach Fried Elzenga sloten een redelijk seizoen met een verdiende 11-8 overwin ning af. Met het oog op de toe komst was al een aantal jeugdspe lers van de partij die wellicht vol gend jaar de hoofdmacht kunnen versterken. Topscorer Hans Treis- burg 5x en Dick Langerhorst 4x. De vrouwen van de Zijl/LGB be vestigen hun middenmoot-postitie door een duidelijke 4-1 zege op het Y. De Amsterdamsen waren de ge hele wedstrijd de mindere. DIRK KLOOS. Brakenhof). BVO daarentegen wist de aanvallen te doseren en met het onverwachte overwicht in de re bound kwam de zege niet meer in gevaar. Steve Deul bepaalde de eindstand op 66-72. Leiderdorp heeft een week om de wonden te likken. „Het is nog niet verloren" stelde Hans van Rooijen. Zijn ploeg wist dit seizoen als enige BVO in eigen huis te ver slaan. Dat waren net de twee winst punten die de Alphenaren tekort kwamen ten opzichte van AMVJ Rotterdam, dat zaterdag de rayon- titel opeiste. De bekerwinst ver guldde die bittere pil enigszins voor BVO. HANS JACOBS SCHERMEN - Stefan Ganeff heeft gisteren in Niuewegein zijn Nederlandse degentitel behouden. De geboren en getogen Hagenaar uit Belgische ouders (zijn aanvraag om het Nederlandse staatsburger schap is in behandeling) versloeg in de finale Ton Kortekaas met 10- 5. Voor de eerste maal in de histo rie schreef de Koninklijke Neder landse Algemene Schermbond (KNAS) ook een titel wedstrijd op degen voor vrouwen uit. Carin de Brie uit Amsterdam toonde zich het sterkst van 25 deelneemsters. NOORDWIJK/VOORSCHOTEN - Aan de voorlichting schortte het een en ander bij Blitz, dat pas na afloop van de verloren partij tegen Rotterdam Zuid (77-86) leerde hoe de degradatieregeling in elkaar stak. Ondanks de nederlaag was de plaats in de eerste divisie toch vei lig gesteld. Blitz eindigde namelijk gelijk met het eveneens verliezen de Amsterdam. Omdat het resul taat van de onderlinge duels onbe slist was (2-2), moest het doelsaldo de doorslag geven. Dat viel in het voordeel van de Voorschotenaren uit. RZ sloot in Voorschoten het sei zoen in stijl af. De vorig jaar uit de promotiedivisie gedegradeerde formatie van Luuk Lubeek stond na zeven wedstrijdronden hope loos onderaan. Er werd toen een beroep gedaan op de Amerikaan Billy Taylor en de bij BOB wegge lopen Wim Bensschop. Met dit tweetal in de gelederen startte RZ een indrukwekkende opmars, die zaterdag door de zege op Blitz met een derde plaats bekroond werd. Wim Bensschop speelde een be slissende rol voor de Rotterdam mers. Steeds wanneer Blitz, dat in de eerste helft tegen een kleine achterstand was opgelopen (42-45), een serieuze inhaalpoging waagde, stond de boomlange Oudbeijerlan- der klaar met een dodelijk schot. Blitz kon de ban niet breken en kwam ook in de aanvalsrebound te kort. Wil Moerer, die de ploeg de laatste weken goed gedragen had, kwam dit keer niet zo uit de verf en moest het scorewerk overlaten aan Erik Paul van Weeren (20) en Peter Verkerk (18). De nederlaag (77-86) bleef echter zonder gevolgen omdat Amster dam door de mand viel tegen Hoofddorp. Rowic, dat ook nog op de gevaarlijke zevende plaats te recht kon komen, won met ruim verschil van kampioen Green Eagles (85-67), terwijl het reeds naar het rayon gedegradeerde Ar gus geen partij was voor Spaken burg (131-109). De plaats van Argus wordt vol gend seizoen ingenomen door AMVJ Rotterdam. De ploeg van Kintor Ouwens verloor dit seizoen slechts één wedstrijd (van BVO) en dat was op de slotdag van de com petitie net voldoende om de Alphe naren voor te blijven. MSV deed zaterdag meer dan zijn sportieve plicht door te proberen de aan staande kampioen een tweede ne derlaag en BVO een beslissings wedstrijd te bezorgen. Lange tijd zag het er naar uit dat MSV in zijn opzet zou slagen, maar vlak na de rust (44-39) sloegen de Rotterdam mers toe: 50-51. MSV moest qua lengte te veel toegeven aan AMVJ, dat met Paul van Solm, Ernst Mos- tert en Ron Bornet een surplus aan lange mannen heeft. Het verschil werd nooit veel groter dan acht punten (52-60, 62-70), maar dat was toch voldoende voor de winst: 75- 87. Grasshoppers sloot de competi tie af met een 84-79 overwinning op het reeds gedegradeerde Dunc- kers. De Katwijkers leidden hal verwege met 47-38. Het vrouwenteam van MSV wist wel voor een stunt te zorgen. Lijst- aanvoerdster Midland werd in Noordwijk afgedroogd, al doet de 77-67 eindstand anders vermoe den. Vlak na rust leidde MSV ech ter met 46-24 en pas toen de ver moeidheid een rol ging spelen wis ten de langere Utrechtse speelsters naderbij te kruipen (69-63) MSV hield stand en boekte een verdien de overwinning. Ria Bróhring (25) en Tineke Vos (23) waren de top- scoorsters. Lisse boekte in de promotiedivi sie een belangrijke zege op concur rente AMVJ (67-65), terwijl Gras- shoppers zonder Petra van der Oe ver en Marja van Duin netaan wist te winnen bij PSV in Eindhoven. 63-68 (22-28).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17