PO E: 13-3E Adii Hartveld: Twee voor Afrika Bettine en het China-syndroom Vliesekoop dankt twee partners af Videoclip met Olympisch lied Kelly geeft 'Hel' kleur Bakker:Hier in Praag hinkte ze op twee gedachten vijf goede redenen/7Tn\ deel O ZEG MAAR TEGEN 'N KAMSTEEG OCCASION 1* kamsteeg MAANDAG 14 APRIL 1986 PAGINA 11 mm BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PRAAG (GPD) - Bettine Vriesekoop heeft bij het EK- tafeltennis afscheid genomen van haar dubbelspel partners Maria Hrachova en Andrzej Grubba. Welis waar reikte de Hazerswoudse met de Tsjechische Hra chova tot de uiteindelijk van de Russinnen Kovtun en Bulatova verloren finale, maar het toch aardige resul taat was voor Vriesekoop geen reden de samenwer king voort te zetten. De Hazerswoudse wilde al eerder breken met de Tsjechische omdat er met haar weinig mogelijkheden zijn om te trainen. Die zijn er wel met Miijam Klop penburg. Bij het WK zal Vriesekoop voortaan door haar landgenote worden geassisteerd. In het gemengd dubbel gaat Vriesekoop eveneens op zoek naar een nieuwe partner. De lankmoedige in stelling van de Pool Grubba was Vriesekoop een doorn in het oog. „Ik baal van die goser. Hij deed er niets aan. Ik speel niet meer met hem". Grubba had al zijn zinnen gezet op het enkelspel. De 26-jarige Pool reikte echter niet verder dan de halve finale. Zijn landgenoot Lezsek Kucharski verzachtte het Poolse leed. In de finale was de Zweed Jörgen Persson (19) evenwel ongenaakbaar: 19-21,21-19,21-16 en 21-19. Toverballen Bij de vrouwen, voorzover daar in Praag over ge sproken kon worden gezien de leeftijd van de sterkste 'pubers', diende Csilla Batorfi zich als de nieuwe tafel- tenniskoningin van Europa aan. De Russin Boelatova had geen schijn van kans: 11-21,21-15, 21-14,21-11. De pas 17 jaar geworden Hongaarse is een van de grootste talenten, die in pingpongend Europa rondloopt. Spe cialiteit is haar service, waarop per dag alleen al een uur wordt getraind. Bettine Vriesekoop kan er over oordelen want zij kon geen vat krijgen op de toverbal len van de Hongaarse, die zondag deelneemt aan het GP toernooi in Breda, waar een hoofdprijs van 10.000 gulden klaarligtw Het Tsjechische publiek werd uiteindelijk nog een presentje gegund, want Maria Hrachova en Jindrich zegevierden in het gemengd dubbel over het Joegosla vische koppel Lupulescu/Perkucin. Het mannendub- bel was een Zweeds onderonsje. Erik Lindh en Jan- Over Waldner zegevierden over Uof Carlsson en Mi- kael Appelgren. ERATON Zwoeger uit Nieuwveen verrast in marathon De buit is binnen. Adri Hartveld, passeert de finish en de lopersorganisatie Worl- drunners is 7500 gulden rijker: "Van dat geld kan in Afrika een waterput worden MAASSLUIS - Op het debutan tenbal, waar de Westland Mara thon bij absentie van de toppers op uitdraaide, vonden zij elkaar op nieuw: Alex Hagelsteens en Adri Hartveld. Tijdens de opening van het wegseizoen in Alphen aan den Ryn had de Belgische stylist de Nieuwveense zwoeger een maand geleden naar een eervolle vierde klassering 'getrokken'. Zaterdag waren de rollen omgedraaid en sleepte Hartveld de volgens een Belgische verslaggever "op over schot" lopende Hagelsteens naar de winst in zijn eerste marathon. De noeste arbeid van de sinds enkele jaren in Stoke-on-Trent wo nende Hartveld, die zich tijdens de Twintig van Alphen nog voortdu rend schuil had gehouden achter de rug van Hagelsteens. werd be- EC-finale Avanti in Valkens waard PRAAG (ANP) - De finale in het Europese bekertoernooi tussen de damesteams van Avanti en Vitko- vice (Tsjechoslowakije) zal op 14 juni in principe in Valkenswaard gehouden worden. Dat werd in Praag bekend. Gerard Bakker, coach van Avanti, wil niet op voorhand akkoord gaan met de toewijzing aan Valkens waard. Hij zal stappen onderne men om het duel in Hazerswoude te laten spelen. loond met de Nederlandse mara- thontitel en een geldprijs van 7500 gulden. Die is evenwel niet aan de 26-jari- ge fysiotherapeut besteed want Hartveld loopt, zoals hij dat zelf uitdrukte: "voor de lol en niet voor de centen". Net als de nieuwe na tionale vrouwenkampioen Eefje van Wissen, die in Maassluis profi teerde van de afwezigheid van Car- la Beurskens, is hij lid van Worl- drunners. Deze organisatie wil met financiële hulp van de aangesloten atleten een bijdrage leveren aan de bestrijding van het wereldvoedsel probleem. Hartveld: "Van het geld dat ik nu heb gewonnen, kan er gens in Afrika een waterput wor den geslagen. Dat vind ik het mooi ste van deze overwinning. Dat ik er iets meer mee kan doen dan alleen mijn eigen ego strelen". Baanwerk Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de negen jaar geleden met atletiek begonnen Hartveld bij zijn marathondebuut in het Westland als tempomaker zou optreden. Uit eindelijk verschenen er in Maas sluis echter zoveel 'hazen' aan de start dat Hartveld van bondscoach Wim Verhoorn een 'vrije rol' kreeg, die hij met overgave vervulde. Zonder een moment te verslap pen draafde Hartveld voor Hagel steens uit naar de nationale titel, die voor de baanatleet voor het grijpen lag door de afwezigheid van Gerard Nij boer (verzekerd van een startbewijs voor het EK en daarom 'trainend' op de halve ma rathon), Cor Lambregts (die zater dag uitkomt in de marathon van Rotterdam) en titelhouder Cor Vriend (geblesseerd). In de slotfase van de bij traditie door wind getijsterde race liep Hartveld weg uit de kopgroep om de 'bejaarde' vluchter Jeff Norman (41) te achterhalen. Daarmee sloeg Hartveld, die alleen nog door Ha gelsteens zou worden achterhaald, de beslissende slag door zijn con currenten op ruime afstand te zet ten. Alleen favoriet Richard Vol lenbroek kon nog terug krabbelen, maar de inhaalrace van de atleet uit Hengelo duurde uiteindelijk dertien seconden te lang. Voor Wim Verhoorn kwam het kampioenschap van Hartveld niet als een echte verrassing. "Hij heeft nu eenmaal een beter eindschot dan Vollenbroek", verklaarde de bondscoach. "Hartveld heeft met zijn overwinning weer eens bewe zen dat een atleet op de baan de snelheid kweekt waarmee hij in de slotfase van een marathon kan toe slaan". Aan het baanwerk zal Hartveld, die met zijn tijd van 2.15.32. ver verwijderd bleef van de EK-limiet, zich dit seizoen weer volop gaan wijden. "Dat is gewoon nodig, want ik ben nog lang niet snel ge noeg. Ik heb de hele winter doorge- traind om een brede basis te leggen voor de vijf en tien kilometer. Op die afstanden richt ik mij voorlo pig. Ik heb voor mijzelf een meeija- renplan gemaakt en voor een echte doorbraak op de marathon is het nog te vroeg". Eigenzinnig ROUBAIX (GPD) - De Hel van het Noorden was gisteren opge fleurd. De uit Algerije afkom stige kunstenaar Mahdjoub Ben Bella had met steun van de regionale overheid vlakbij Rou? baix de kasseien mogen schilde ren om het imago van grauw heid dat Noord-Frankrijk heeft te verjagen tijdens de wie lerklassieker Parijs-Roubaix. Dertien ton waterbestendige verf, met een anti-slipstof erin, spoot hij samen met twintig me dewerkers op het wegdek. De kosten van het tien kilometer lange project: zo'n 40.000 gul den. Winnaar Sean Kelly (foto bo ven) zei het „wel aardig" te heb ben gevonden, die kleurtjes. Maar zijn Franse collega Alain Bondue noemde het vooraf al een overbodige actie. ,^Als je in de finale van zo'n zware wed strijd zit, zie je toch al alle kleu ren van de regenboog". PRAAG - Chinese spoken flitsen onafgebroken door de gedachten van Bettine Vriese koop en Gerard Bakker. Het duo is gebiologeerd door een tot de verbeelding sprekend resultaat bij het wereldkampioenschap en de Olympische Spelen. In de herfst van haar carrière is de 24-jarige Hazerswoudse vastbesloten de Aziatische hegemonie te doorbre ken. Dan mag je natuurlijk geen top- te wijten aan het feit dat ik 2 Vriesekoop en Bakker verbonden daarom geen conclusie aan de te genvaller bij het EK-tafeltennis, waarin de latere kampioene Csilla de Vriesekoop het aantal trainings- Batorfi in de kwartfinale een neembaar obstakel bleek. Als het aan de Leidse trainer had gelegen was zijn pupil helemaal niet in Praag verschenen. Veel liever had Bakker gezien dat Vriesekoop uren nog flink op, maar het kwaad was toen al geschied. De vierde plaats bij de Top-12 in Zweden toonde dat aan. „Het was al veel te laat", bekende Vriesekoop. „Op dit niveau kun je niet ongestraft de eigen omgeving op 'China-bestrij- trainingen versloffen, zoals ik heb ding' afgestemde trainingen had gevolgd. De sponsor en de Neder landse tafeltennisbond wilden gedaan. Daarbij heeft de motivatie een belangrijke rol gespeeld. Ik heb me geirriteerd over mijn evenwel pronken met het Hazers- stelling, op veel momenten tijdens woudse paradepaardje in het ijs- de wedstrijden kon ik de hóckeystadion van Spartak Praag. Eenmaal gearriveerd in Tsjecho slowakije probeerde Vriesekoop zich toch van haar beste zijde laten zien, maar ze wist bij voorbaat dat ze voor een verloren zaak vocht. tratie niet opbrengen". Kwetsbaar Daarbij speelde de schouder blessure uiteraard een negatieve rol. In de partij tegen de Hongaarse „Myn insteUing is dit jaar verkeerd Batorfi had Vriesekoopgeen geweest", gaf ze als als oorzaak, „na de successen van vorig seizoen heb ik bewust gas teruggenomen. den geweigerd. De gedachte dat komende ben weggeweest". Twee seizoenen mocht Gerard Bakker zijn pupil wegens een schorsing niet coachen. „Bettine heeft in die tijd de vrije hand ge had. Ze heeft al die tijd maar wat gedaan. Coachen op dit niveau is enorm belangrijk, want je kunt tij dens de wedstrijden het speltype aanpassen of veranderen. Ik durf gerust te beweren dat Bettine des tijds Europees kampioen is gewor den omdat zij én ik in topvorm wa- Daarom breekt de Leidse trainer bij de NTTB een lans voor de Klop penburgen. Bestuurder Piet Röm- gens is vast van plan de tafeltennis- gekke familie uit de Achterhoek van elkaar te scheiden. De bond stond nog toe dat vader Jan zijn door de Russin Bulatova uitge- de spieren, schakelde dochter bij het EK assis teerde, maar met ingang zoiets alsnog kon gebeuren, wordt alleen Ge- (S) k )nze occasions worden van bumper tot bumper uiterst ritisch gecontroleerd. Pas daarna worden ze in de howroom geplaatst Een hele geruststelling voor U als 1 kwaliteit weet te waarderen. J. Schoondergang \Uw kwalrtertscontroleur.J AUTOSELEKTIE Audi 100 115 Pk 16.100 km 1985 43.000,- Opel Bekord 30 S 68.000 km 1984 22.950,- BMW 320I 31.000 km 1984 33.000,- Renaull 5II 50.000 km 1902 8.950.- VW 6011 C 83.000 km 1901 9.950.- Opel Kadetl 1.3 S 57.000 km 1982 11.950.- Altijd keus uit 200 occasions VOORSCHOTEN Kamsteeg Zuid B.V. Hofweg 39 Voorschoten (t.o. Zilverfabriek) Telefoon 071-769307 KIES OOK VOOR KAMSTEEG ZEKERHEID! echter voor Vriesekoop, die mentaal toch al kwetsbaar bleek in Praag. Ze trof het niet tegen de in topvorm verkerende servicekanon Batorfi (17): „Ik wilde graag winnen, maar als iemand beter is houdt alles ge woon op". Volgend seizoen worden de touwtjes weer strakker aangehaald en zal het sportleven in het teken staan van de twee mondiale evene menten, die zij aandoet op haar af- 6cheidstoernee. Om in New Delhi (WK) en Seoel (Olympische Spe len) zo goed mogelijk voor de dag te komen, heeft ze al twee jaar de trainingen aangepast. Het was in Praag de bedoeling dat Vriesekoop op zijn 'Chinees' zou spelen, maar tot grote ergernis van Gerard Bak ker paste Vriesekoop in veel partij en de speelwijze aan. Botsautootjes „We hebben hier voortdurend in botsautootjes gereden", gaf Bak ker de situatie weer, „Bettine heeft hier gehinkt op twee gedachten. Ik rard Bakker als souffleur geduld. geestelijk belasting De vrouwencoach onderneemt po gingen om Römgens op andere ge dachten te brengen. Pipo Bakker: „Ik weet precies hoe die Kloppenburgen zich voelen. Betti ne en ik hebben hetzelfde aan de hand gehad. Als Miijam zich pret tig voelt met haar vader, laat die man dan op die stoel gaan zitten. Wat kan mij het nu schelen wie er naast me zit, al is het Pipo de clown. De bond moet zich onder geschikt maken aan de topsporters en niet aankomen met argumenten dat straks iedere vader langs de kant gaat zitten. Gevallen als Betti ne en Mirjam komen eens in de tien jaar voor". Indien de NTTB zijn been styf houdt, is de kans niet uitgesloten dat de familie Kloppenburg zijn lidmaatschap opzegt. Vader Jan: „Ik vind het onfatsoenlijk van de NTTB dat ik officieel nog niets heb gehoord. Ik stel dat Mirjam en ik het hier goed hebben gedaan. On- heb haar vanaf de kant telkens danks de krakkemikkige voorbe- r de tafel toe geschreeuwd. Om de Chinezen te verslaan moet je di rect achter de tafel blijven staan. Doe je dat niet, dan maken ze op het WK gatenkaas van je. Dat Bet tine niet naar me heeft geluisterd is reiding heeft de stijgende lijn zich in Praag doorgezet". Dochter Mir jam: „Ik voel mij gewoon prettig met mijn vader, net zoals Bettine het fijn vindt met Gerard langs de kant. Als mijn vader weg moet, dan Csilla Batorfi: nieuwe tafeltenniskoningin van Europa voel ik er niet veel voor om verder te gaan". Het zou voor de Nederlandse ta feltennisbond een gevoelig verües betekenen. Dat de vrouwenploeg zich tijdens de landenwedstrijden met de besten kan meten, is mede de verdienste van Miijam Klop penburg. „Over twee jaar moet zij het team dragen", keek Bakker in de toekomst. „Daarom moet die meid niet worden afgeslacht, dat is niet in het belang van het Neder landse tafeltennis". Dat heeft volgens Bakker een re delijke toekomst. Hij heeft vertrou wen in zijn dochter Ellen, al kon de Leidse bij het EK niet tot impone rende prestaties komen. Bakker adviseert de NTTB de speelster van Avanti dispensatie voor de mannencompetitie te geven. Patri cia de Groot hoeft daar niet op te rekenen. Volgens de vrouwen- coach komt de Brabantse, die werd uitgeschakeld door Lisa Bellinger, kwaliteit tekort. Daarover hoeft Bettine Vriese koop zich geen zorgen te maken. Alles wordt nu in het werk gesteld om de Chinese spoken voorgoed uit haar gedachten te bannen. ROB ONDERWATER Dat geldt niet voor van de Westland Marathon, die door de Atletiekunie in ruil voor een bedrag van vijfduizend gulden als nationale titelstrijd was be stempeld. Alex Hagelsteens, die in Oslo ooit de tien kilometer in de messcherpe tijd van 27.26,95 (de vierde wereldtijd) voltooide, had zijn marathondebuut zorgvuldig voorbereid en maakte in het Zuid hollandse kassengebied vooral in druk door zijn volgens Hartveld "florissante" manier van lopen. Hartveld: "Ik heb hem de hele tijd in het oog gehouden en een paar keer geprobeerd van hem weg te lopen, maar eigenlijk had ik geen schijn van kans. Hij wordt volgens mij een hele grote, hij straalt macht uit". De 29-jarige luchtmachtkorpo raal, die naar aanleiding van zijn 'verboden' optreden in de Twintig van Alphen door de Belgische bond voor een maand was ge schorst, is behalve talentvol ook zeer eigenzinnig. In eigen land baart hij opzien door zijn voortdu rende geruzie met de bond en ui termate solistische optreden. Zo laat de vorig jaar van Club Luik naar Daring Leuven getransfereer de atleet zich slechts begeleiden door zijn huisarts, dokter Ausloos. Een man die weinig of niets van at letiek weet maar het vertrouwen heeft gewonnen van zijn pupil/pa tiënt, die naar verluidt traint met schema's die zijn opgesteld met be hulp van uit de krant geknipte tus sentijden die Carlos Lopes liet no teren tijdens zijn winnende Olym pische race in Los Angeles. Die eigenzinnigheid heeft Hagel steens dus gemeen met Hartveld. Ruim een half etmaal na zijn zege in Maasluis vertrok de voorzitter van de afdeling Stoke-on-Trent van Unicef weer naar Engeland met de mededeling dat hij vast van plan is om Nederlander te blijven: "Dat lijkt me verstandiger, want in Engeland is de concurrentie veel te groot". JAAP VISSER AMSTERDAM (GPD) - De Stichting Olympische Spelen Amster dam 1992 heeft nu ook een eigen lied. Dezer dagen brengt de TROS-televisie de videoclip Holland wants the world to win, een van de motto's waarmee de stichting de Zomerspelen in 1992 naar Amsterdam hoopt te halen. De muziek van het lied is van Ilja Gort, de tekst is van Martijn Horvath. Het wordt gezongen door de Rings of Fire, een gelegenheidskoor van het Hilversums Conservatorium. De single verschijnt nog deze week in de win kel. Volgende maand begint een actie, waarin het publiek ge vraagd wordt mee te doen aan de fondsenwerving voor de pro motie van Amsterdam als kandidaat voor de Spelen in 1992. Een financiële actie onder het bedrijfsleven heeft tot nu toe nog niet het gewenste bedrag van tien miljoen gulden opgeleverd. Sa men met de baten van de verkoop van het olympische vignet van Amsterdam op allerhande artikelen, moet er voor oktober van dit jaar 14,5 miljoen gulden binnengehaald worden. Het pu blick zal komende maand gevraagd worden om f 19,92 over te maken aan de stichting.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11