Kapers veerboot in Engeland geronseld J0J0KAD0 BU TEXACO Onzekerheid tekent Damrak Belgische snoeiplannen hard en zeer ambitieus 7 Ruim 300 wijnen bevatten methanol Conflict draaide om één bemanningslid Conflict rond afgezette FNV-vrouw duurt voort Dubbele dukaat MMMwa fiTESSSS TEXACO GEEFT STERRENKRACHT Martens neemt gok met opwaardering frank ZATERDAG 12 APRIL 1986 ROTTERDAM (GPD) - De twaalf Nederlandse bemanningsleden die hebben meegehol pen de veerboot Doric Ferry te kapen, zijn in Engeland geronseld. Het zijn zeelui die op de Noordzee voor de Engelse kust op oliebooreilanden werken. Pogingen van de Britse rederij Townsend Thoresen (op wiens verzoek de kaping werd uitgevoerd) om in Neder land aan bemanningsleden te komen, waren eerder mislukt. Dit heeft bedrijfsleider Ze venbergen van de Britse rederij in de Rotterdamse haven meegedeeld. Hij zei dat rond Pasen al een ver- zoek vanuit Engeland was binnen gekomen om een bemanning te le veren. „Ze wisten dat ze daarvoor in Engeland niet terecht konden. Bovendien zou het plan er kunnen uitlekken", aldus Zevenbergen. Een poging van hem om een be manning te charteren via het Cen traal Arbeidsbureau Scheepvaart in Rotterdam strandde echter. De ze overheidsinstelling weigerde medewerking na te zijn 'ingefluis terd' door de Federatie van Werk nemers in de Zeevaart. Die had via de vakbondscollega's in Engeland lucht gekregen van het spectacu laire plan van de Townsend Thore- sen-directie. Te netjes Ook Dirkzwager, een gerenom- meerde Rotterdamse scheepsagen-Engeland heeft gestaan. „Zoveel tuur, waar Zevenbergen vervol gens aanklopte, wilde er z'n han den niet aan branden. „Daar zijn we te netjes voor", aldus een woordvoerder. Zevenbergen gaf daarop z'n opdracht terug aan de Townsend-directie in het Engelse Felixstowe. Die slaagde er uitein delijk in in de buurt van deze En gelse plaats, waar het Nederlandse offshore-personeel is gestatio neerd, tegen een flinke beloning de eenmalige klus op te knappen. Hoe hoog die beloning was, wil de Zevenbergen niet zeggen. Een kwartier na aankomst in Rotter- dam werden de twaalf via gereed- me^ staande taxi's naar het centrum royen staai van Rotterdam gereden waar zij hun weg op eigen vervolgen. sportscholen zijn er niet i stowe", zei hij badinerend. Ondermijning Townsend Thoresen besloot tot de kapingsactie omdat de onder handelingen tussen de rederij de Britse vakbond om 67 trailers van boord te mogen halen, ware mislukt. Die stonden er al vanaf maart. Een van de gedupeerde transportondernemers, Continen tal Cargo Carriers in Spijkenisse, had er negen aan boord staan. Estron, eveneens uit Spijkenisse, UTRECHT (GPD) - De Industrie- Vier hiervan waren geladen bond FNV blijft volhouden dat be- dure papiersoort en met stuurster P. van der Linden on Duitse en Belgi- langs bij de onderhandelingen "Drink onze wijn, een echt natuurprodukt". Met die leuze proberen wijnboeren uit de streek Lazio zich weer te verzoenen met het Italiaanse publiek. De foto toont het serveren van gratis wijn in Rome. (foto anp» Kort Zakelijk telaar van Estron heeft het bedrijf dat er een „ernstige vertrouwens- door het oponthoud op het schip crisis" was ontstaan tussen haar en een verlies geleden van 3000 a 4000 de kaderleden van de bond. Ook De rederij wilde gisteren de pers gulden per week per trailer. „Dan zouden er „uit de Akzo-organisatie niet toelaten op het schip. De enige heb ik het n°S niet over hoe ik het en directie signalen" zijn gekomen die wel aan boord mocht, was vak- als service-verlenend bedrijf mijn dat men liever met een andere ver- bondsbestuurder C. F. de Lathou- klanten allemaal moest uitleggen tegenwoordiger van de bond zaken der van de Internationale Trans port Federatie (ITF). Die hoorde de 21 Britse zeelui die noodge dwongen de overtocht de over- plaatsvond. Philips De winst van North American Philips is in het eerste kwartaal van 1986 gehalveerd. Bij een omzet „Rond half vier 's nachts, toen de van 1027 miljoen dollar (f 2670 mil- stakers sliepen, heeft de kapitein joen) werd een nettowinst behaald opdracht gegeven de waterdichte van 14,1 miljoen dollar (f 37 mil- deuren te sluiten. Daarop zaten de joen) tegen 27,7 miljoen dollar (f 72 21 opgesloten in de hutten. Toen ze miljoen) in dezelfde periode van via de patrijspoorten naar buiten 1985. Per aandeel betekende dit keken, ontdekten ze naar hun zeg- een daling van f 2,50 tot f 1,27. gen op de kade een knokploeg van een man of veertig. Die had moe- DuilSe Pravda ten ingrijpen als er eventueel weer- Een Franse uitgever heeft gis- ^oo"rhetttmLeïoos'thêt nog^ven voor anke^ge^«i om^ie ^5* JUPravda. het of ia(jjng containers en trailers vast te - orea?n -van de Rtissische 2etten", aldus aldus Lathouder. vertellen", aldus Buitelaar. deed. Voorzitter D. Visser van de Het conflict in Engeland draait Industriebond FN V heeft dat giste- om de eis van de vakbond één ex- ren op een persconferentie in tra bemanningslid in te zetten, cm- Utrecht gezegd. tocht meemaakten, hoe de kaping dat de werkzaamheden zouden zijn Volgens Van der Linden zelf is ze Communistische Partij, uitge bracht. De Duitstalige Pravda wordt in Frankrijk vertaald België gedrukt. De 300.000 plaren zijn in West-Duitsland, Oos- toegenomen. vervangen omdat ze geen vergaan- Zevenbergen van Towsend in de concessies wilde doen op het Rotterdam zegt over de kans op punt van de 36-urige werkweek, een boycot van de maatschappij Ook haar vrouw-zijn zou hebben waarmee de Vervoersbond FNV al meegespeeld. Visser heeft die op- mee heeft geschermd: „Ik geloof merkingen tijdens een vergadering nooit dat de 90 werknemers hier in van de bondsraad van de Indus- Rotterdam door zo'n intern con- triebond betiteld als „kolder" en flict in Engeland hun eigen werk- „nonsens". Hij verweet Van der gelegenheid in gevaar willen bren- Linden op „onaanvaardbare wijze" gen. De Engelse zeelui zijn door de mee te werken aan „oryuiste be- staking op een verschrikkelijke richten" in de media. Van der Lin- manier bezig hun eigen bestaan te den werd eind maart plotsklaps bij ondermijnen". de onderhandelingen over de Ak- ADVERTENTIE Bedrijfsleider Zevenbergen van Townsend Thoresen twijfelt sterk de bewering dat een 40 man tenrijk, Zwitserland, België en Ne- sterke knokploeg op de kade derland te koop. De eenmalige proefeditie is bedoeld om de markt te verkennen. Boter De Europese Gemeenschap is van plan ongeveer 100.000 ton overtollige boter Koning (financiën) heeft giste- „„"jacht ren de nieuwe muntwet aan de Driisie aan de Soviet Unie te verko Tweede Kamer aangeboden. Be- pen De boter wordt onttrokken ^ve de al bestaande enkele gou- t^Selu» ^oWn^Mte0^ waarde^a^'muntEm vastgestekf schot van de EG on de wereld- waarde van munten vastgesteld, schot van de EG op de wereld markt te slijten. InfoP'roducts InfoProducts, wat ze waard zijn in het betalings verkeer, en technische zaken als het gewicht ervan. handelsonder- De dubbele gouden dukaat, een neming en computerservicebedrijf historische munt, krijgt een grote- te Bodegraven, heeft het Belgische re middellijn (26 mm in plaats van apparatuurhuis L+T Software ge- 21 mm) en heeft het dubbele ge kocht. De naam van het Belgische wicht in vergelijking met de enke- bedrijf, waar 50 mensen werken, ie: 7 gram. De dubbele dukaat wordt veranderd omdat er in Ne- werd gedurende ongeveer 150 jaar derland ook een bedrijf van die geslagen van de tweede helft van naam is. De omzet van L+T Belgie de zeventiende eeuw tot het begin is f 8 miljoen. van de negentiende eeuw. JOJOËN IS DE NIEUWE RAGE! SPAAR NU VOOR 'N JOJO MET STERRENKRACHT. Voor 20 Sterzegels neemt u al zo'n leuke jojo mee naar huis (winkel- «s» waarde f4,-). En dat gaat f heel snel, want bij elke 5 liter benzine, 10 liter diesel of LPG en iedere liter Texaco motorolie krijgt u al een zegel. Wilt u geen jojo, dan levert een volle spaar kaart f 2,- kontant op. Texaco jojo alleen bij de stations met de aktieposter en zolang de voorraad strekt. AMSTERDAM - De herschik king van de munten binnen het Europese Monetaire Stelsel had een positief gevolg voor het ef fectenbeursklimaat. De beurs van Frankfort sloeg nieuwe his torische hoogtepunten aan na het opwaarderen van de mark (evenals de gulden met drie pro cent), terwijl Wall Street na enor me koersdalingen vorige week een fors herstel liet zien. Alleen Amsterdam had enige moeite zijn houding te bepalen. De eerste reactie was positief. Maandag, direct na het opwaar deren van de gulden, sloeg de in dex van de internationals en de lokale industrie een nieuwe his torische hoogtestand aan. Maar dinsdag trad een krachtige reac tie op vanwege een sterke daling van de dollar, die niet opkon te gen de geruchten rond een mon diale rentedaling. Vooral het op waarderen van de Westduitse mark wekte in dat opzichte met een al verwachtingen. Zelfs in Engeland, dat buiten het Europees monetair stelsel staat en nog altijd met de ondui delijke gevolgen van de oliecrisis tobt, zette de rente zich in neer gaande beweging in. Dit was fu nest voor de dollar, die in Am sterdam terugzakte tot onder de f 2,58 nadat de prijs eind vorige week nog bijna f2,70 was ge weest. Een forse duikeling, die op het Damrak moeilijk kon wor den verwerkt. Ook na vier dagen handel stonden de meeste deel groepen nog op verlies, ook al bleef dat tot een enkel puntje be perkt. Alleen Koninklijke Petroleum bleef volledig op peil, hoewel dit aandeel geldt als het meest ge voelig voor de dollarwaarde. Te genover de waardedaling van de ze munt stond deze week echter een flinke stijging van de olie prijzen dank zij de aanvulling van de benzinevoorraden voor de naderende zomervakantie en door de stakingen in de Noorse olie-industrie. Op andere, met de dollar in nauw contact staande hoofdfondsen van onze beurs had de prijsval deze week wel een negatieve invloed. Het onzekere karakter van Amsterdam wordt echter ook toegeschreven aan een lawine van aandelenemissies, die thans de beurs overspoelt. Tijdens de sanering in de beginjaren '80 werd vooral gesneden in de hoe veelheid geleend geld. Nu veel bedrijven door de conjunctuur verbetering ook voor een nieuwe ronde van omvangrijke investe- igcn staan, grijpen zij de aan- delenhausse aan om door sies weer 'eigen' kapitaal a; trekken. Dat grootscheepse beroep op het beleggend publiek legt na tuurlijk wel een druk op de beurs, want aandelenemissies zuigen beleggingskapitaal weg dat anders bestemd was geweest voor de reeds bestaande effec ten. Mede door het wisselende bedrijfsnieuws was het dan ook een week van schrille tegenstel lingen. Zo moest Van der Gies- sen de Noord terug van 347 gul den tot circa 225 gulden door nieuwe verliezen. Rond 10 pro cent van de beurswaarde moes ten voorts Heineken, Verto en Pakhoed afstaan. Maar Wessa- nen kon door zeer gunstige voor uitzichten 10 procent in koers waarde verbeteren. Voor Wall Street was het indi rect effect van de herschikking binnen het Europees monetaire stelsel via de renteontwikkeling van doorslaggevend belang. Vo rige week was er niet minder dan 83 punten op de Dow Jones In dex verloren gegaan, de grootste weekdaling in de geschiedenis, waarbij de 1700 dicht werd gena derd. Tegen het einde van maart was nog een historische top van 1810 was opgetreden. Deze week trad in drie dagen een koersver- "*S| r~ f 1 1 w E E K betering op van bijna 70 punten onder invloed van (geruchten rond) de rentedaling. De obligatiemarkt in Amster dam volgde, na enige aarzeling, de internationale haussestem ming. Vorige week vrijdag was hier door de herschikkingsge ruchten een druk op de Europe se obligaties ontstaan, omdat er geld vrijgemaakt werd om er op de valutamarkten mee te ma noeuvreren. Die schade kon deze week op onze obligatiemarkt worden weggewerkt. De Europ- se optiebeurs had een redelijk drukke week. De omzet bleef echter beneden die van de vorige periode. In valuta-opties werd in het begin flink gehandeld. Ko ninklijke Olie bleef de gangma ker. zo-cao vervangen door landelijk cao-coördinator J. Schermer. Maandag vindt er weer een ge sprek plaats tussen Van der Lin den en het bondsbestuur over haar toekomstige positie. Van der Lin den weigerde eerder een plek als districtsbestuurster in Utrecht, en is door Hengelose vakbondsleden kandidaat gesteld voor het pen ningmeesterschap van de bond. Visser wilde niet ingaan op de vraag of hij in die positie met haar zal willen samenwerken. Volgens de lezing van het bondsbestuur maakte Van der Lin den met alle kaderleden ruzie, en dreigden kaderleden niet meer met haar samen te willen werken. ROME (AP) - Uit onderzoek is ge- Tot bleken dat meer dan 300 Italiaanse resteerd wijnmerken sporen van het dode lijke methyl-alcohol bevatten, zo heeft het Italiaanse ministerie van volksgezondheid gisteren bekend- voedselprodukten. gemaakt. Wijnen van 20.466 ver schillende producenten zijn door het ministerie onderzocht. De vergiftigde Italiaanse wijnen hebben reeds 22 slachtoffers ge maakt. Bijna 20 personen zijn met vergiftigingsverschijnselen in zie kenhuizen opgenomen. Methanol kan coma en blindheid veroor ken, en bij grote hoeveelheden dood tot gevolg hebben. Eerder had het ministerie een lijst van 60 vergiftigde, meest in Noord-Italië geproduceerde wij- bekend gemaakt. De namen van de 300 wijnmerken zijn voor alsnog niet vrijgegeven. Donderdag werd een aantal scherpe maatregelen door het Ita liaanse kabinet goedgekeurd, die de consumenten tegen dit soort vergiftigingen moeten bescher men. Het aantal inspecteurs, dat zich bezighoudt met het bestrijden van dergelijke rampen, wordt dit jaar meer dan verdubbeld. Krachtens deze maatregelen kunnen de produktie en verkoopli centies tijdelijk of permanent, mi nimaal voor vijf jaar, worden inge trokken Bovendien kan beslag ge legd worden op de winsten en de apparatuur toe zijn tien mensen gear- in verband met het wijn schandaal. Zij worden onder meer verdacht van meervoudige dood door schuld en vergiftiging van Effect atv op nieuwe banen de 20 tot 25 pet. DEN HAAG (ANP) - Begin 1985 lag de gemiddelde herbezetting van door arbeidstijdverkorting vrijgekomen arbeidsplaatsen op twintig a 25 procent. Dat is geble ken uit een onderzoek van de Loontechnische Dienst van het mi nisterie van sociale zaken en werk gelegenheid. Het percentage en ook de andere resultaten zijn geba seerd op gesprekken met werkge vers van kleine, middelgrote en grote bedrijven, verspreid over vrijwel het hele particuliere be drijfsleven. Naarmate de bedrijven groter worden neemt het werkgelegen heidseffect toe, blijkt uit het onder- zoek. In bedrijven met minder dan betrokken bedrij" tien werknemers heeft atv in 14- procent van de gevallen aan de werkgelegenheid bijgedragen. Onder de nieuwe regelingen kry- - gen ook plaatselijke autoriteiten middelgrote bedrijven (tien tot meer mogelijkheden. Zij kunnen honderd werknemers) ligt dat per- voortaan verdachte personen en bedrijven een produktiestop op leggen voordat gerechtelijke stap pen zijn ondernomen. Bovendien zal zo'n 30 miljard Ure worden uitgetrokken voor uitbrei ding en modernisering van de test- laboratoria. Buitenlandse kopers en eventuele slachtoffers van de gifwijn zullen vergoedingen ont vangen van de Italiaanse regering. centage op 26 en voor bedrijven met meer dan honderd werkne mers op 52 procent. Voor bijna elf procent van de werknemers in de onderzochte be drijven wordt geen atv toegepast, hoewel daarover in de cao geen af spraken zijn gemaakt. Het gaat hierbij vooral om mensen die werken in zeer kleine bedrijven. BRUSSEL - „Ambitieus, maar niet onjuist" noemde minister Ru- ding van financiën afgelopen zon dag in Ootmarsum lichtelijk iro nisch de opmerkelijke opwaarde ring van de Belgische frank. Op merkelijk, omdat tot twee dagen eerder iedereen rekening had ge houden met een devaluatie. Zo goed staat de Belgische eco nomie er niet voor, en iedereen ver wachtte dat België de devaluatie van de Franse franc zou volgen. Maar minister van financiën Mare Eyskens maakte snel duidelijk dat België niet bereid is zich 'in dezelf de zak als Frankrijk te laten stop pen'. door Hans de Bruijn België wil afstand nemen van de zieke Franse economie, waar het decennia lang tegenaan heeft ge leund, en zoekt toenadering tot de sterke jongens van Europa; West- Duitsland en Nederland. Een reva luatie van 3 procent, zoals mark en gulden, zou echter te hoog gegre pen zijn. Het werd één procent. En tot nog grotere verrassing heeft de frank zich de afgelopen dagen uiterst sterk betoond. De Belgische munt noteerde op de Eu ropese wisselmarkten zelfs hoger ten opzichte van de officieel ster ker opgewaardeerde gulden en mark, dan in de dagen voor de EMS-bijeenkomst in Ootmarsum, toen de speculaties over devaluatie niet van de lucht waren. Voorschot Eyskens lijkt zo gelijk te krijgen met zijn opvatting dat de Belgische economie de koers naar boven heeft ingezet. Of beter: wil inzet ten, want het is nog niet zover. Vandaar ook dat 'ambitieus' van Ruding, dat in België als een com plimentje is uitgelegd. Het cen trum-rechtse kabinet-Martens stel de zich bij zijn aantreden in okto ber 1985 immers ten doel de open bare financiën binnen twee jaar weer gezond te maken. Met de re valuatie van de frank heeft Eys kens in feite daarop een voorschot genomen. Dat bewijs van zelfvertrouwen over het resultaat van de bezuin- gingsdiscussie kan ook averechts uitpakken, maar om zich tegen dat risico m te dekken heeft het kabi net-Martens een goede verdedi ging opgebouwd. Die heet 'bijzon dere machten'. De parlementaire meerderheid van christendemo craten en liberalen heeft de rege ringsploeg anderhalf jaar lang het recht gegeven om besluiten te ne men zonder het parlement te raad plegen. Regeren bij decreet, dus. Het parlement kan het kabinet achteraf naar huis sturen, maar de getroffen maatregelen kunnen dan niet meer ongedaan gemaakt worden. Alleen op die manier denkt Marlens de sa nering te kunnen uitvoeren. Zon der een lastige, maar vooral vertra- Martens: volmachten, (foto anmpi gende parlementaire behandeling van zijn bezuinigingsvoorstellen. Haast Het kabinet-Martens heeft haast. Vorig jaar oktober nog hield men in regeringskringen rekening met een financieringstekort van dik 500 miljard frank (zo'n 28 miljard gul den). In het regeerakkoord was af gesproken dat dit eind 1987 tot 410 miljard frank (23 miljard gulden) moest worden teruggebracht, of wel 8 procent van het nationaal in komen. De schrik was dan ook groot toen de jonge liberale begrotings minister Guy Verhofstadt vorige maand berichtte dat het overheids tekort in 1986 zou oplopen tot 624 miljard frank (35 miljard gulden). Om het doel uit het regeerakkoord te halen moet dus dik 200 miljard frank (12 miljard gulden) worden bezuinigd. Het kabinet heeft niet, zoals in het verleden zo vaak ge beurde, de doelstellingen bijge steld. Nee, die 200 miljard frank zullen in de komende 20 maanden op tafel moeten komen. En dat ter wijl in 1984 al voor 5,7 miljard gul den en in 1985 al 7 miljard gulden is bezuinigd. De Belgische burger zal dus straks in minder dan vier jaar tijd 24 miljard gulden hebben ingele verd. Want het is vooral de gewone Belg die voor het schoonmaken van de staatsboekhouding het ge lag zal moeten betalen. Volgens de tot nog toe uitgelekte plannen zal bijvoorbeeld de prijscompensatie de komende twee jaar worden ont manteld. Dat levert dit jaar 3,1 mil jard gulden en volgend jaar 4,6 mil jard gulden op. Voorts wordt be zuinigd op het onderwijs (840 mil joen gulden, door onder meer scholen te sluiten en schoolgelden te verhogen) en op de gezondheids zorg (560 miljoen gulden). Ook het kleine werk werd niet geschuwd. Zo zullen ministers geen dienstauto's mogen berijden die duurder zijn dan 26.000 gulden (kom daar in Nederland eens om) en verdwijnt het gratis reizen voor het spoorwegpersoneel. Maar ook op de ambtenaren, op werkgele genheidsprogramma's, subsidies aan bedrijven en op de sociale ze kerheid zal fors worden bezuinigd. Vooral dat laatste is een omstreden zaak, omdat het kabinet daarmee rechtstreeks in dreigt te gaan tegen de grootste (christelijke) vakbond ACW. Veel meer dan in Nederland is de christelijke vakbeweging hier een van de pijlers van de christende mocratie, dus van Martens CVP. De vakbeweging dacht met minis ter van sociale zaken Jean Luc De- haene (CVP) een sterke woord voerder in het kabinet te hebben, maar de laatste dagen is gebleken dat Dehaene zich in het door de li beralen bepaalde financiële gareel van het kabinet heeft geschaard. Hoewel de bezuinigingsmaatre gelen nog moeten worden vastge steld, ventileerde Dehaene in een dagbladinterview wel enkele denk beelden. Ook de niet-actieven zul len moeten meebetalen, zei hij. Ba nen die door de overheid na de oliecrisis van de jaren zeventig in het leven zijn geroepen zullen wor den afgestoten. En de sociale uit keringen aan mensen met een wat hoger inkomen zullen worden ver laagd. Menselijk gelaat De vakbeweging, en natuurlijk ook de door de bijzondere machten machteloze linkse oppositie, zijn de afgelopen dagen tegen deze voorstellen al te hoop gelopen. De Belgische inkomens staan al een paar jaar op het nul-niveau, terwijl de belastingen in Belgie - ooit een fiscaal paradijs - tot de hoogste van Europa behoren. Maar veel zal het verzet niet ba ten. ook al beweerde premier Mar tens zondag in gevorderde tv-zend- tijd te streven naar een 'herstelbe leid met een menselijk gelaat'. Wanneer je 10 miljoen burgers moet laten opdraaien voor 12 mil jard gulden aan bezuinigingen (1200 gulden per Belg. kinderen en niet-werkenden inbegrepen) dan is het nauwelijks mogelijk een men selijk gelaat te tonen. Of het zou een masker moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9