Kohl beldemtoont risico's YS-acüe Franse leraar vrij Ierse leraar vermist Griekse seismoloog voorspelt aardbevingen Veel kerncentrales ronduit onveilig 'Leven in Albanië is ondragelijk' Vergelding tegen Libië kamsteeg auöiV-A-G ZATERDAG 12 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WENEN (IPS) - Kerncentrales in "een aantal ontwikkelingslanden" voldoen niet aan de voorschriften, heeft het Internationaal Agent schap voor Atoomenergie (IAEA) in Wenen geconstateerd. Het agentschap noemt geen namen. Maar uit een overzicht dat gisteren in de Oostenrijkse hoofdstad We nen is gepubliceerd blijkt dat on derzoek heeft plaatsgehad in Brazi lië, Frankrijk, Pakistan, Filippij nen, Zuid-Korea en Joegoslavië. Het IAEA kwam "veel armzalige Internationaal onderzoek situaties" tegen die een voedings- kend. Het toezicht op uitbesteed bodem zijn voor „verwondingen werk noemt het IAEA onvoldoen- n°!™(G,PD>-Westduitse regering heeft alle begrip voor de Amerikaanse woede 'nie^bZ'uft^'hun d De opie.ding van het personeel over de aanslag op de Westberlijnse discotheek zes dagen geleden, maar waarschuwt verantwoordelijkheden in noodsi- schoot op punten als kwaliteitsbe voor te drastische maatregelen tegen Libië. sprake Dat de Westduitse kanselier Helmut Kohl gisteren op een pers- commando's die conferentie. "Bij alle begrip 1 ran Palestijnse i opdracht de Libische leider Gaddafi gehan- tuaties, schrijft het agentschap. De waking, bescherming tegen radio- systemen voor waarschuwing, be- activiteit en veiligheid in de fa- het internationale scherming en ventilatie bleken briek volgens de IAEA vaak te Kohl. niet aan de eisen te voldoen. Hulp- kort. Het personeel weet vaak niet hoeveel radio-activiteit toelaatbaar is. Ook de leiding van kerncentra les ontbreekt het volgens het agentschap aan informatie. "Men is niet op de hoogte van nieuwe ge gevens over veiligheid omdat er sporadisch contact is met bronnen van buiten". De ervaringen die de industrie elders opdoet worden maar zelden helemaal benut, aldus het agent schap. Het agentschap waar schuwt dat de negatieve resultaten van het onderzoek niet verkeerd moeten worden uitgelegd. "Het is niet zo dat bedrijven en autoritei ten niet genoeg aandacht schenken aan de veiligheid in de centra". Het IAEA noemt geen oorzaken van de gebrekkige veiligheid in kerncentrales. Het rapport merkt wel op dat bedrijven in ontwikke lingslanden vaak moeilijk reserve onderdelen kunnen krijgen van de fabrikanten in het buitenland. Bij gebrek aan basisdocumentatie kunnen ze de produktie ook niet uitbesteden. De resultaten van het onderzoek komen ter sprake op een studiebij eenkomst van het IAEA in Wenen. Deskundigen uit 34 landen die bij het agentschap zijn aangesloten wisselen ervaringen uit. de Amerikaanse gevoelens moet deld zouden hebben. Deze bij een tegenactie ook de mogelijke uitkomst daarvan worden over zien". Kohl wilde niet ingaan op vragen of hij al was ingelicht over Amerikaanse vergeldingsmaatre gelen tegen Libië. door Hans Hoogendijk Hij benadrukte dat er veel aan wijzingen zijn dat de aanslag, waar bij twee doden en meer dan 200 ge wonden vielen, ook Libische ach tergronden heeft. Welke andere landen of groeperingen verder bij de aanslag betrokken waren, wilde hij niet zeggen. Zijn opmerking sluit aan bij de complottheorie, Witte Huis: doorgaan met kernproeven WASHINGTON (AP) - Het Witte Huis heeft gisteren verklaard dat de Verenigde Staten zullen door gaan met het houden van kern proeven, nu de Sowjet-Unie heeft dat de Amerikaanse soldaten mando's zijn waarschijnlijk via Oost-Berlijn naar het Westen geko men. Onderschepte radio-bood schappen vanuit het Libische volksbureau in Oost-Berlijn voor de aanslag zouden dit bevestigen. Na de aanslag werd vanuit de Li bische ambassade in Bonn een co de-boodschap gezonden, waarin het succes van de actie werd ge meld. Het boulevardblad Bild, dat zich beroept op Westduitse inlich tingenbronnen, schrijft dat een van de voorbereiders mogelijk de in Oost-Berlijn geaccrediteerde Libi sche diplomaat Abdoellah El Amin is. Hij had enkele dagen voor de aanslag samen met een andere Ara bier geprobeerd West-Berlijn bin nen te komen, maar werd wegens ontbrekende papieren terugge stuurd. In Bonn werd intussen bekend, dat de Westduitse en Westberlijnse politie de beveiliging van de Ame rikanen aanzienlijk heeft opge voerd. Bars en discotheken die door Amerikaanse soldaten wor den bezocht, worden extra in de gaten gehouden. Op deze manier wil Bonn de nieuwe strategie van terroristen om 'gewone' Ameri- NEW DELHI - Duizenden mannen in India zijn uit alle delen van het land naar de ambassade van Libië in kaanse soldaten te treffen, het New Delhi gekomen om zich aan te melden voor het Libische leger. Dat is het gevolg van een aantal advertenties hoofd bieden. De veiligheidsdienst in diverse kranten waarin een oproep werd gedaan aan islamieten zich als rekruut op te geven. Volgens de West-Berlijn wilde het bericht krant Indian Express zijn maandsalarissen van 220 tot 4400 gulden in het vooruitzicht gesteld. Een medewerker land verslechterd zijn na de dood van sterke man Enver Hoxha verleden jaar. De Albanese boer, die verleden week naar Griekenland vluchtte, zei dat het leven onder het regime van Ramiz Alia 'ondragelijk' is. De partij en de pers liegen als zij het tegendeel beweren, aldus Astrit Malko. bekend gemaakt dat zij haar torium op dergelijke proeven heeft opgeheven. Witte-Huiswoordvoerder Ed ward Djerejian zei dat de VS 'over duidelijk hebben aangegeven dat kernproeven onontbeerlijk zijn voor (hun) veiligheid'. De woord voerder wees erop dat de Ameri- kwartier te laat werden gewaar schuwd voor een mogelijke aan slag, niet bevestigen. Kohl herhaalde dat Bonn met al le middelen zal reageren op de ter reurdreiging. "Wij laten onze Ame rikaanse vrienden niet wegterrori- seren en wegbombarderen". Hij begroette het voorstel van de Oost- i de Libische ambassade zei dat zijn land het merendeel van de Indiase vrijwilligers waarschijnlijk niet zal kunnen gebruiken, maar dat zij formulieren mogen invullen om solidariteit te betuigen in de strijd van Libië tegen het Amerikaanse imperialisme. «foto api kaanse regering de Sowjet-Unie duitse leider Erich Honecker heeft uitgenodigd de controle aan de grensovergang Amerikaanse kernproeven te tussen Oost-en West-Berlijn te a sturen. Bovendien hebben de VS scherpen. "Dit is een typisch ge- aangedrongen op een discussie meenschappelijk Duits belang, over de manier waarop verificatie Duits grondgebied mag niet de plaats zou moeten vinden, hetgeen volgens Djerejian aanvaardbaar zou moeten zijn voor de Russen. 'Wij moeten trouwens nota ne men van het feit dat de Sowjet- Unie al enige tijd voorbereidingen treft voor nieuwe kernproeven', zei Djerejian. Bevestiging Rijnzoutverdrag De "Sowjet-Unie heeft Washing- DEN HAAG (ANP) - De ton er gisteren van beschuldigd Franse regering heeft de Neder- zijn militaire ambities te laten pre- landse overheid de verzekering ge- valeren boven de belangen van de geven dat zij het uit 1976 daterende mensheid, nu de VS hebben bewe- en in 1983 door dit land onderte- zen met hun kernproeven door te kende Rijnzoutverdrag zal nako- gaan. Binnenkort zal de Franse re- r het afvalzout de Elzas in de De Russische regering bracht gering beslissen een verklaring uit, waarin zij te- uit de kalimijnei vens opnieuw het voorstel aan de grond wordt geïnjecteerd. Amerikaanse regering herhaalde Dit bleek gisteren tijden om onmiddellijk besprekingen te vergadering houden over een volledig verbod ders op kernproeven. De VS zijn tegen- de delegatielei- de internationale Rijn- j in Den Haag. Van Ne standers van een dergelijk verbod, derlandse zijde is er met nadruk op omdat kernproeven nodig zouden gewezen dat de opslag van de eer zijn zolang de westelijke bondge- ste twintig kilogram zout per se- noten voor hun veiligheid kernwapens afhankelijk zijn. conde met ingang van januari vol gend jaar een feit moet zijn. ADVERTENTIE Russen vinden ruimtevaart niet gezond voor vrouwen SVEZDNI GORODOK (Rtr) - De Sowjet-Unie zal voorlopig geen vrouwen voor een langdu rig verblijf naar ruimtestations sturen. Men wil wachten tot de voorzieningen zodanig verbeterd zijn dat de kosmonauten geen nauwsluitende ruimtekleding meer behoeven te dragen. Onderzoekingen hebben aan getoond dat vrouwen in de ruim te het risico lopen op inwendige bloedingen. Die worden veroor zaakt door de strakke en lucht dichte pakken van de kosmonau ten. Grigori Beregovoj, adjunct- hoofd van het opleidingscen trum voor kosmonauten in Svezdni Gorodok, ten noordwes ten van Moskou, verklaarde dit tegenover westerse journalisten die voor een bezoek aan het op leidingscentrum waren uitgeno digd. 'De pakken veroorzaken ab normale en gevaarlijke bloedin gen in de onderbuik', aldus Bere govoj, die de bevindingen van Russische onderzoekers op dit gebied vergeleek met die van een onderzoek in het Westen waarbij zou zijn gebleken dat nauwslui tende spijkerbroeken bij vrou wen een schadelijk tekort aan zuurstof veroorzaakten. 'Dat was ook bij mannen het geval, maar voor vrouwen is dat gevaarlij ker', zei hij. 'Wanneer wij vrouwen in de ruimte brengen dienen de blijven groter te zijn en dienen wij meer voorzieningen voor vrouwen te hebben', zo verklaar de Beregovoj. Aantal ontvoeringen in Libanon nu 21 BEIROET (AFP/Rtr/UPI) - De Franse leraar, Michel Brian, die eerder deze week in het door moslims beheerste West-Beiroet werd ontvoerd, is gisteren door Libanese jagers bevrijd. De ja gers troffen hem aan in Baalbeck in de buurt van de onder Syri sche controle staande Beka'a- vallei in het oosten van Libanon, zo is uit politiebronnen vérno- Sinds gistermorgen wordt nu ook een Ierse leraar, Brian Kee- nan, vermist. Dit heeft de Ierse ambassade bekendgemaakt. Zijn collega's van de Amerikaanse universiteit in de Libanese hoofdstad vrezen dat hij, evenals twee andere buitenlandse lera ren en de inmiddels geredde Brian, is ontvoerd. Keenan, midden dertig, do ceert sinds november vorig jaar Engels aan de Amerikaanse uni versiteit. Volgens de ambassade is hij gisterochtend niet op zijn werk verschenen. Zijn huisgeno ten hebben gezegd dat hij 's och tends te voet van huis is gegaan. Keenan woont op minder dan een kilometer afstand van het universiteitscomplex. Uit een politiebron werd ver nomen dat Brian zich inmiddels in de Syrische hoofdstad Damas cus bevindt. Deze voegde daar aan toe dat het bij diens bevrij ding tot een schietpartij kwam tussen de jagers en de ontvoer ders. Brian werd gistermorgen vroeg samen met vier gewapen de mannen ontdekt in een auto in Baalbeck. Uit protest tegen de ontvoering van de 42-jarige le raar hielden vijf vooraanstaande Franse scholen in Beiroet giste- ATHENE (AP) - Een 23-jarige vluchteling uit Albanië heeft giste ren in Athene gezegd dat de le vensomstandigheden in zijn vader- 'VS-regering liegt' WASHINGTON (RTR) - De Ver enigde Staten geven voor de uit voering van hun buitenlandse poli tiek in Midden-Amerika bijna ne- pprt keer 7nveel uit dan dp 1 2 mil- macnisoveraanie eeununuscue sp'enderen 'oeze ^chlldfginl teJenfpëiïfn hèu^më faëd^ Joshua Cohen, een professor in Volgens Malko is de bewaking de politieke wetenschappen en fi- aan de grenzen met Griekenland, losofie aan het Massachussets In- Italië en Joegoslavië aanzienlijk s, Technology (MIT). en verscherpt sinds 1984, toen een re- Joel Rogers, een_politieke weten- cordaantal van 27 Albanezen het land wist te ontvluchten. 'De Albanese jongeren weten wat er aan de hand is, maar kunnen niet weg, omdat Albanië omgeven is door prikkeldraad en het leger opdracht heeft iedere vluchteling dood te schieten', aldus Malko. Griekenland en Albanië hebben de afgelopen twee jaar een aantal overeenkomsten getekend op eco nomisch, cultureel en technisch gebied. Bij Kakavia werd een grensovergang geopend voor di plomatiek en handelsverkeer. President Alia heeft beloofd de rechten van de Griekse minder heid in het zuiden van Albanië te zullen respecteren. Het geschatte aantal Griekse Albanezen bedraagt 120.000. Volgens Malko, die zei van Griekse afkomst te zijn, wordt op de scholen in het gebied alleen de Albanese taal onderwezen, en is het Grieks absoluut verboden. schapper van de Rutgers teit, baseren zich op een studie on der de titel „Onbillijkheid en Inter ventie: De Federale Begroting en Midden-Amerika". ren een algemene staking. Behalve Brian, die op 8 april werd ontvoerd, waren op 28 maart ook al twee Britse leraren, Leigh Douglas en Philip Pat- field, verdwenen. De Britten do ceren eveneens aan de Ameri kaanse universiteit alsmede aan een particulier taaiinstituut. Voor hun ontvoering heeft nog niemand zich verantwoordelijk gesteld. Alle ontvoeringen von den plaats in het islamitische deel van West-Beiroet. Funda mentalistische moslims stellen zich openlijk vijandig op tegen de westerse culturele invloed in hun land. De vermissing van Keenan en het weer op vrije voeten komen van Brian brengt het totaal aan tal vermiste en vermoedelijk ont voerde buitenlanders in Libanon op 21. WELLINGTON (AP) - De premier TVT^nw 7e><Anri(\ van Nieuw-Zeeland, David Lange. 11 ieUW-£jeeidIlU heeft in een interview met de Au stralische televisie de mogelijk- rkrkru>r»t vprtrplz heid geopperd om twee in Nieuw- UPFri VCI 11 Zeeland gevangen zittende Franse geheim agenten naar Frankrijk of crplipiin ^crpntpn een Frans overzees gebiedsdeel te BC11Cmi ^ClllCIi laten repatriëren. Voorwaarde daarbij zou zijn dat de betrokke- hieraan toe dat er diplomatiek nen hun straf volledig dienen uit te overleg over de kwestie wordt ge- zitten. voerd. "Er bestaat de mogelijkheid van De geheim agenten, nuyoor onderhandelingen over detentie in Alain Mafart en kapitein Domini- Frankrijk of elders", aldus Lange aue Prieur, zijn in november tot 10 in een vraaggesprek met de tv- jaar gevangenisstraf veroordeeld maatschappij SBS. Hij voegde wegens het opblazen van de Rain bow Warrior, het vlaggeschip van de Greenpeace-organisatie, in de haven van Auckland. Een van de bemanningsleden, de Amsterdam se fotograaf Fernando Pereira, kwam daarbij om het leven. De Nieuwzeelandse regering heeft in het verleden herhaaldelijk verklaard dat zij de vrijlating van de geheim agenten niet wenst te overwegen, zonder "keiharde" garanties van Parijs dat de betrok kenen hun straf uitzitten. Lange er kende tijdens het interview dat de functionarissen in Frankrijk wor den beschouwd als helden. Jonge wolven verwonden dierenarts HANAU (AP) - Een roedel wolven in een dierenpark in Hanau bij Frankfurt heeft een dierenarts aan zienlijk verwond. De 36-jarige Dirk Neumann die gisterochtend de die ren wilde voederen werd in zijn handen, armen en benen gebeten. De dierenarts, die een studie doet naar het gedrag van de wol ven, werd eerst door de leider van de roedel aangevallen, waarna de andere wolven ook toebeten en hem meesleurden. Neumann kon zich nog net op tijd redden en een veilig heenkomen zoeken in een auto. Daarna reed hij zwaar ge wond naar een nabijgelegen her berg waar een ziekenauto hem kwam halen. De wolven zijn getraind om vele kunstjes uit te voeren voor het pu bliek in het wildpark. Neumann onderzocht hoe lang de nog jonge wolven de geleerde kunstjes uit zouden blijven voeren. Hij heeft al laten weten het on derzoek voort te willen zetten. IN HEEL NEDERLAND VINDT U DEZE UNIEKE VOLKSWAGEN SPECIALS ALLÉÉN BU KAMSTEEG! ATHENE - Op zaterdagavond 29 maart om vijf over half negen werd het gebied ten oosten van Athene opgeschrikt door een flinke aard beving, die ook in de hoofdstad zelf was te voelen. Kort daarop werd bekendgemaakt dat de sterk te 6,1 op de schaal van Richter had bedragen en dat het epicentrum had gelegen in de Egeische Zee tussen de eilanden Euboia en door Frans van Hasselt r aard- Ome Volkswagen Pblo „Spiri»" Natuurlijk ontbreekt de pittige Volk jwogen Polo niet m dit Komsteeg iub<leum! K iet uw Polo .Spant' uil de kleuren wit, morvood of wver melolk En voorzien von al deze e*tro lu*e occejjoirei1 Imkj en rechts verstelbare spiegels von binnenuit O opbergvokken m portier ene verstelbare hoofd- jr.jn „oor n, r ,r rr., t T c-O )•••!- ron*>" -.f. Op d- ochterklep e hoedenplonk e spotloppen rondom e punchlines type oonduidrng Spint op achler- spoJer De Polo .Spint- vanaf f16.950.- U verdient f. 1.750,- Jubileum-voordeel! Vestigingen: Oegstgeest, leiderdorp, Katwijk,Voorschoten, lisse, Hillegom. Chios, een zone die als tisch, niet ontvankelijk bevingen, bekend stond. Later op die avond verscheen op de televisie dr. Panayotis Varotsos, een docent aan de Atheense uni versiteit, die de bevolking gerust stelde. Hij liet het telegram zien dat hij op 25 maart naar de regering had verzonden en waarin hij had aangekondigd dat er in dit gebied binnen enkele dagen een aardbe ving zou plaatsvinden van- meer dan 5,7 Richter. Maar dat speciale maatregelen, gezien de maritieme aard van dat gebied, niet waren ge boden. Daarmee had de VAN een on schatbare score geboekt. De VAN is het team (genoemd naar de ini tialen van de experts Varotsos, Alexopoulos, Nomikos) dat al ruim vijf jaar gelooft in de aardbevings- voorspellende capaciteit van een elektrisch apparaat, dat signalen vanuit de aarde zou kunnen opvan gen. Het team stuitte op scepticis me in eigen land, maar ondervond de laatste tijd veel belangstelling uit het buitenland, vooral uit Zwe den, Frankrijk en Japan. Het optreden op televisie, Varot sos was er nog bijna nooit op ver schenen, leidde in de pers tot be tuigingen van voldoening, maar ook van zelfkritiek: talent en genie wordt in ons eigen land niet ont dekt en gewaardeerd, kijk maar naar de zangeres Maria Callas, de dirigent Mitropoulos, de reder On- assis... Men memoreerde hoe Va rotsos nu al jarenlang zonder een cent vergoeding in zijn eigen huis het apparaat bedient. Afgelost door zijn eveneens in de fysica ge schoolde echtgenote, want er moet 24 uur per etmaal worden opgelet. De minister van ruimtelijke or dening Kouloubis, onder wie ook de ruimtelijke wanorde als gevolg van aardbevingen ressorteert, be legde dezer dagen een persconfe rentie om een paar zaken op te hel deren. Daarop nodigde hij dr. Va rotsos uit, maar tevens prof. Dra- kopoulos, Griekenlands grootste specialist op seismologisch gebied, directeur van het seismologisch in stituut in Athene. De vertraging in de erkenning van het VAN-team kan voor een groot deel worden toegeschreven aan de persoonlijke tegenstelling tussen Drakopoulos en Varotsos, over wiens positie op de universiteit ook heel wat te doen is. Tegenwerking Jammer genoeg verscheen laatstgehoemde niet op de pers conferentie. In een brief, die tij dens de persconferentie werd voorgelezen, legde hij uit waarom. Er was weliswaar recentelijk ge vraagd deel te nemen aan een spe ciaal beraad van de onder rege ringscontrole functionerende OASP (de organisatie voor be scherming en planning tegen aard bevingen), maar die brief was ge dateerd 28 maart, een dag voor zijn eigen grote succes. En aangezien hij de brief pas drie dagen later had ontvangen, vond hij het een ver dachte ontwikkeling. Hij beschul digde Drakopoulos van stelselma tige tegenwerking van het VAN- project. Drakopoulos, wèl aanwezig, zei dat er van anti-datering van de brief aan Varotsos geen sprake was, evenmin als van tegenwer king. Juist hij had ertoe bijgedra gen dat er 115 miljoen drachmen (2 miljoen gulden) was uitgetrokken voor de vestiging van lb VAN-sta tions in het hele land. Drakopoulos had het over een recente aardbe ving, vlak onder Athene, die niet door de VAN was voorspeld. „Als voorzitter van de OASP heb ik alle kritieken gestimuleerd. Als weten schapsman heb ik het recht enkele logische voorbehouden te maken, waaraan ik op een gegeven ogen blik ook bekendheid zal geven, maar alleen in tegenwoordigheid van de heer Varotsos. Minister Kouloubis bezwoer de beide mannen en andere seismolo gische experts van Grieken!? hun conflicten te bespreken in hefc televisiepanel 'Met open vizier', de best bekeken uitzending in het land, die vaak tot diep in de nacht voortduurt. Dan kunnen de bewo ners van Griekenland, dat 50 pro cent van de Europese aardbevings kansen voor zijn rekening neemt, zich een beeld vormen van wat hen wel of niet te wachten staat. Daar zou dan ook prof. Papaza- gos moeten verschijnen, de seis moloog van de Universiteit van Tessaloniki, die een eigen voor- spellingstheorie op langere termijn heeft ontwikkeld en die gelooft dat er nog deze eeuw in het zuiden van de Egeische Zee een grote beving van circa 7,5 op de schaal van Rich ter te verwachten is. Hij gaat daar bij uit van het zogenaamde 'chro nologisch vacuüm'; het feit dat zich sinds 1926 geen beving in deze zone meer heeft voorgedaan. Staatssecretaris Jitonas, ook op de persconferentie aanwezig, er kent intussen dat er op bestuurlijk terrein nog niets is gedaan aan de vraag wat er moet gebeuren als er een gegronde aardbevingsvoor spelling is voor een dichtbevolkt gebied. De OASP had zich tot nu toe alleen bezig gehouden met wat er moet gebeuren tijdens en na aardbevingen, zo zei hij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7