CBB: tweede kans voor laaggeschoolde werklozen Weinig vogels op Leidse vogelmarkt PvdA, Linies Leiden en WD praten door Ik hoef nu niet meer te kruipen naar de telefoon ZATERDAG 12 APRIL 1986 91 Bouw school beroepsoriëntatie begint volgende week LEIDEN - Het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbeoefening - een mond vol die bovendien tot nogal wat misverstanden aanleiding blijkt te geven. Het centrum' wordt, vertelt directeur Riet Hustinx van het Léidse CBB in oprich ting, wel eens versleten voor een bureau voor statis tiek, "of iets waar je je rijbe wijs kunt afhalen". door Simone van Driel Dat is een CBB, waarvan zich er in Nederland nu 22 bevinden, dus niet. Hustinx, overigens de enige vrouwelijke CBB-directeur, vertelt wat het wél is: een instelling waar laag- of nietgeschoolde werklozen een soort tweede kans krijgen om een plekje op de arbeidsmarkt te veroveren. Bij het centrum is theo retische en praktisch basisonder- richt te volgen in metaalbewer king/elektrotechniek, houtbewer king/bouwtechnieken, administra tie/tekstverwerking of een verzor gende opleiding in de sfeer van de huishoudelijke zorg (bij voorbeeld als voedingsassistente). Althans, in het Leid se geval. Het aanbod wordt namelijk zoveel mogelijk af gestemd op de vraag die leeft bij de Gewestelijk Arbeidsbureaus waar uit een CBB wordt 'gerecruteerd'. Voor de Leidse school zijn dat de arbeidsbureaus van Leiden, Lisse en Alphen. "Het CBB in Nijmegen is gestopt met de timmer-opleiding omdat daar aan timmerlieden hele maal geen behoefte meer is", geeft Hustinx een voorbeeld hoe die vraag per arbeidsbureau kan ver schillen. "In plaats daarvan is er een textielopleiding gekomen". Om aan eventuele schommelin gen het hoofd te kunnen bieden, is in het Leids CBB-gebouw, waar voor op 16 april de eerste paal de grond ingaat op het terrein van het voormalige fabriekscomplex Van Wijk en Heringa aan de Kanaal- weg, reeds ruimte gereserveerd. Zo komt naast de keuken een ruimte die zo geschikt is te maken voor horeca-onderwijs als blijkt dat daaraan behoefte bestaat. Zo'n vraag- en aanbodsysteem brengt met zich mee dat de aan te trekken docenten 'breed inzetbaar' moes ten zijn en die zijn volgens Hustinx ook gevonden. "Maar de grenzen zijn op een gegeven "moment wel bereikt", geeft ze aan dat van bij voorbeeld de docent tekstverwer king niet kan worden verwacht dat hij ook alles van het horecavak weet. "Dan moet er echt iemand bijkomen". Zelfredzaam Het Leidse CBB, dat naar ver wachting eind september, begin oktober de deuren opent, kan voor lopig plaats bieden aan 55 deelne mers uit :Leiden, ,de Aar-, Rijn- en Veenstreek en de Bollenstreek en in de toekomst aan tachtig negen tig. De minimale eisen die aan een deelnemer worden gesteld zijn dat hij/zij kan lezen en schrijven en staat ingeschreven als werkzoe kende. Bedoeling is dat ongeveer evenveel vrouwen als mannen een plaatsje krijgen maar bovendien dat de helft van de deelnemers bui tenlander is. Hustinx vertelt dat het CBB ook voor buitenlanders het een en ander heeft te bieden. Het komt nogal eens voor dat zij in hun gèboorteland een redelijke op leiding hebben gevolgd, maar op de arbeidsmarkt buiten de boot vallen omdat ze de Nederlandse taal niet goed beheersen. "We ge ven behalve praktijkgerichte les sen ook algemene vorming, zoals taal (vooral technisch Nederlands), rekenen en het leren schrijven van een sollicitatiebrief. Dat is heel erg belangrijk, omdat iemand pas een kans in de samenleving heeft als hij een beetje zelfredzaam is. Voor de buitenlanders zal het accent dan veelal op die algemene vorming komen te liggen". Geen diploma Iedereen die het CBB binnen wandelt (door het ontbreken van een vast jaarprogramma kan dat op elk gewenst moment), krijgt eerst een oriëntatie in de vakrichtingen. Daarna bepalen de deelnemers of ze de metaal-, de hout-, de admini stratieve of de verzorgende kant opgaan. Gedurende gemiddeld een jaar krijgen de deelnemers, die zo veel mogelijk individueel begeleid worden, de kans zich in dat vakge bied te bekwamen, onder meer via een stage. En het hangt helemaal van het resultaat af wat voor advies hij of zij daarna van het CBB mee krijgt. Hustinx: "Diploma's krijgen ze niet, want het CBB is geen eind- opleding. Ze krijgen wel een ver klaring dat ze deze opleiding heb ben gevolgd. Een advies dat of 'doorstromen naar een vakoplei ding' of 'een goede baas zoeken', luidt". Dit laatste advies geldt dan volgens Hustinx veelal mensen die veel moeite hebben met leren "maar wel gouden handen heb ben". Ruwe cijfers geven aan dat landelijk gezien zestig procent van de deelnemers naar een vervolgop leiding gaat. Waarom ook nog een CBB, naast de vele her-, bij- en omscholings mogelijkheden die Nederland en ook de Leidse regio al biedt, is een vraag die Hustinx nogal eens hoort. Haar antwoord: "Omdat het CBB de enige school, tussen aan halingstekens, is die een full-time karakter heeft. Mensen vanaf zes tien jaar kunnen hier terecht en je hebt wel het leerlingstelsel in het kader waarvan mensen naar een streekschool kunnen, maar dat is maar één dag per week. Deelne mers kunnen hiér 36 uur per week terecht". Zesendertig uur benadert aardig het aantal uren dat een werkweek duurt en dat is volgens Hustinx voor de deelnemers goed om een beetje in het toekomstig werkritme te komen. Dat is ook de filosofie achter het feit dat het CBB-ge- bouw zoveel mogelijk als een echte werkplek moet ogen. Ze noemt als voorbeeld de twee grote werk plaatsen (een voor metaal- een voor houtbewerking), die van "zeer pro fessionele" apparatuur worden voorzien. "Zaagmachines, frasers, alles komt erin. Daarop willen we niet bezuinigen, want zo kunnen de mensen een beetje wennen aan wat hen straks als ze bij voorbeeld lasser zijn, te wachten staat". "Het wordt natuurlijk geen Hil- ton-hotel", geeft ze vervolgens aan dat er wat betreft de rest van de inrichting meer terughoudendheid wordt betracht. "In de docentenka mers komen echt geen luxe leren stoelen, evenmin als in de kantine. Maar ik zal er alles aan doen om het zo leuk en fleurig mogelijk te krij gen". Voor de bouw van het twee ver diepingen tellende onderkomen is 1,8 miljoen nodig. Dit alles te beta len door het ministerie van sociale zaken. De gemeente Leiden is be reid een lift te bekostigen, zodat ook gehandicapten in het gebouw terecht kunnen. Hustinx is daar heel blij mee. "Geen enkel ander CBB heeft dat. Men redeneert dat lichamelijk gehandicapten toch niet naar een CBB komen. Volgens mij is het juist andersom: ze ko men niet omdat ze er niet in kun- LEIDEN - In de IJshal aan de Vondellaan begon gisteravond de Eerste Leidse Vogeltjesmarkt. Naar Belgisch voorbeeld. Ook van daag kan men terecht op de rom melmarkt, die is georganiseerd door de gehandicapten sportver eniging 'De Sleutels' in samenwer king met 'Sport-Inn Evenemen ten'. Aanvankelijk zou de markt ook op zondag worden gehouden, maar later kwam er toch een kink in de kabel, dat wil zeggen: de gemeente Leiden besloot dat de rommel markt niet kon doorgaan op die dag. Men wees erop dat de kans be stond dat de economische contro ledienst zou langskomen. "In een overleg tussen de organisatie van de Eerste Leidse Vogeltjesmarkt en de gemeente Leiden hebben burgemeester en wethouders ken baar gemaakt dat ze de richtlijnen van het ministerie van economi sche zaken, in zake de naleving van de winkelsluitingswet, strenger moet hanteren". Zoals gezegd moest het evene ment het karakter krijgen van de vogelmarkten zoals die wel in Bel gië (Antwerpen) worden gehou den. De Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers zegde in elk geval medewerking toe: alle districten werden verzocht om op de Leidse markt hun vogels te verkopen. Ook particulieren zijn welkom. "In de hal is ruimte beschikbaar voor particulieren. Naast deze par ticuliere handel zijn een aantal be drijven vertegenwoordigd". Het dierengebeuren zou omlijst worden door standwerkers met tweedehands spullen, schreef de organisatie voorts. Wie gisteravond echter in de ijshal rondwandelde had al snel door dat die spullen 'overheersten'. Er waren maar be trekkelijk weinig mensen aanwe zig die vogeltjes verkochten. Een paar parkieten en kanaries - eigen lijk was dat zo'n beetje alles aan het begin van de avond. "Maar dit viel ook wel een beetje te verwachten hoor", zei Van Die- men, voorzitter van 'De Sleutels'. "Veel vogelmensen die zijn bena derd hebben ons al laten weten dat ze waarschijnlijk niet op vrijdag avond zouden komen. Dat loont de Geen belangrijke compromissen moeite niet, zeiden ze, we komen dat komt wel in orde. De ambiance 'rommelspullen' verkocht, er wa- zaterdag wel". is in elk geval goed. En de tweede- ren ook ongebruikelijke artikelen. "Ik verwacht dus ook dat er op hands spullen zijn er al". Wat te denken bijvoorbeeld van zaterdag meer vogels verkocht zul- En daar had hij gelijk in. Er wer- die solex die glom alsof er nog len gaan worden in deze hal. Nee, den niet alleen de gebruikelijke nooit iemand op had gereden? LEIDEN - PvdA, WD en Links Leiden hebben nog geen belangrij ke compromissen gesloten voor de vorming van een nieuw college. Gisteravond, tijdens het eerste ge zamenlijke gesprek, hebben ze weliswaar overeenstemming be reikt over een aantal 'kleinere' on derwerpen van het eventuele nieu we college-programma. De drie partijen zijn echter niet nader tot elkaar gekomen bij belangrijke ge schilpunten. Dat melden Hans de la Mar (Links Leiden) en Dick Tesselaar (PvdA). WD-woordvoerder Fred Kuijers was vannacht niet voor commentaar bereikbaar. De bespreking van gisteravond had tot doel om te peilen of de drie partijen een gezamenlijk college programma kunnen opstellen. Tij dens het gesprek stonden het ont- werp-collegeprogramma van de PvdA en de wijzigingsvoorstellen daarop van Links Leiden en de WD centraal. Gisteren is nog maar de helft van Bejaarde blij met nieuw alarmeringssysteem via Groenhoven LEIDEN - "Kijk, je drukt hier op de knop die om m'n nek hangt en dan gaat er een rood lichtje bran den. In Groenhoven weten ze dan wie er alarmeert en waar diege ne woont. Via de luidspreker bij de telefoon komt dan na enige tijd een stem. Die vraagt wat er aan de hand is. Of er een dokter of een ambulance moet worden gebeld. Die luidspreker is door het hele huis te horen en ze kun nen mij in Groenhoven ook van uit elke hoek van het huis horen. Wanneer ik dus in de slaapka mer ben, dan hoef ik niet naar de telefoon te kruipen". Mevrouw C. Segaar is een van de eerste zeven personen die op het nieuwe Alarmeringssysteem Thuiszorg zijn aangesloten. Het verzorgingshuis Huize Groenho ven fungeert daarbij als centraal punt en het was daar dat wet houder Kuijers (maatschappelij ke aangelegenheden en volksge zondheid) gistermiddag het sys teem officieel in gebruik stelde. Mevrouw Segaar kreeg polio toen ze elf maanden was. In die tijd - ze is nu 68 - waren er nog geen goede middelen om de gevol gen van die ziekte te bestrijden. Lopen leek er (dus) niet in te zit ten. "Toch liep ik weer toen ik vijf was. Mijn moeder had me net zo lang geoefend totdat ik zelf mijn kousen en schoenen kon aantrek ken. En toen ik dat kon, dacht ik bij mezelf: dan moet je ook kun nen lopen". Niet alleen leerde ze lopen, ze kon zichzelf op een gege ven moment ook aardig redden. Jarenlang heeft ze gewerkt. "Maar sinds een jaar of vijf zes zit ik toch in een rolstoel. Alles is kapot van binnen, heeft de dokter gezegd". In januari van dit jaar heeft ze een angstig moment meege maakt. 's Nachts kreeg ze enorme last van benauwdheid. "Ik moest naar de telefoon kruipen, want die stond in de woonkamer. De dokter was bang dat het een Ion- gembolie was. Maar in het zie kenhuis bleek dat er een rugge- wervel was ingezakt". Sinds die ervaring is ze vrese lijk bang. Dat ze zal vallen. Voor al omdat de dokter heeft gezegd dat ze daar voor moet oppassen, omdat een breuk bij haar waar schijnlijk niet meer geneest. "Vorig jaar, toen ik van dat nieuwe alarmeringssysteem hoorde, heb ik er al werk van ge maakt. En nu eindelijk, vorige week ben ik aangesloten. En ik ben er blij mee, heel blij". Het neemt de angst bij haar weg, want zij heeft nu immers overal in huis verbinding met Groenho- Veertig In totaal zullen ongeveer vijf tig aanvragers op het systeem, dat vierentwintig uur per etmaal in werking is, worden aangeslo ten. Het is een gemeenschappelijk project van de Stichting Dien stencentrum, de Leidse Kruisver eniging, de GG en GD, Huize Groenhoven, de Stichting Gezins verzorging Leiden en het verzor- voel van veiligheid". gingshuis Rijn en Vliet, dat beoogt om ouderen en gehandi capten langer zelfstandig te la ten wonen. Het is bedoeld als een tijdelijke voorziening en me vrouw Segaar beschouwt het ook als zodanig, want: "Ik heb me la ten inschrijven bij Huize Groen hoven en het Van der Willigenhof. (foto Holvast) Ik kan met wat gezinshulp nog wel zelfstandig wonen, maar het gaat me steeds moeilijker af. De internist heeft ook gezegd dat ik het nu rustiger aan moet doen. En ik hoop eigenlijk maar in Huize Groenhoven terecht te kun nen. Dat ken ik. Want mijn vader heeft er ook gewoond". Naam Uitmarkt mag blijven LEIDEN - De Stichting Vrienden van de Leidse Pieterskerk mag ook dit jaar weer een markt houden onder de naam 'Uitmarkt'. Dat heeft de Haagse rechtbank gisteren beslist. De vordering van het Amsterdamse Uit Buro, dat jaarlijks onder dezelfde naam aan het begin van het theater seizoen een markt organiseert, werd afgewezen door de rechtbank. Tijdens de zitting die werd gehouden op 6 februari betoogde de advo caat van de Amsterdammers dat de Leidse organisatoren het merken recht hadden geschonden; ten onrechte zouden zij gebruik maken van de naam 'Uitmarkt' en op die manier concurreren met hun evenement. De advocaat van de Vrienden van de Pieterskerk bestreed dit. Tevens was hij van mening dat de tegenpartij ongelijk had als zij beweerden dat de Amsterdamse markt landelijke bekendheid geniet. De rechtbank gaf hem gelijk, hoewel de raadsman van het Uit Buro op 6. februari door een gedeelte van een journaal te laten zien, gewijd aan de Amsterdamse Uitmarkt, nog had geprobeerd om zijn stelling hard te ma ken. Alsnog celstraf geëist tegen verslaafde man DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenis waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 31-jarige inwoner van Voorschoten die begin augustus 1985 een Leids postagentschap aan de Johan de Wittstraat heeft overvallen. Hij dreigde daarbij met een op een vuurwapen lijkend voorwerp, riep: „Ik wil geld. Snel geld of ik schiet jullie allemaal overhoop", en maakte 11.575 gulden buit. De al vanaf zijn zeventiende jaar aan heroine veslaafde man had tij dens de vorige behandeling van zijn zaak, in januari van dit jaar, van de rechtbank de kans gekre gen om eerst af te kicken. Maar twee pogingen in een inrichting voor dagbehandeling waren niet gelukt Hij hield het er slechts kort uit. De reclassering ziet nog maar een mogelijkheid voor de man om van zijn drugprobleem af te komen en dat is een opname voor dag en nacht. Maar de Voorschotenaar weigert dat. Zelf zei hij gisteren dat hy in afwachting van het begin van zijn gevangenisstraf met behulp van methadon van de heroïne wil afblijven. Zijn huisarts helpt hem daarbij. De rechtbank doet 25 april uit spraak. Verzet De themabargroep van de Jongerenbeweging houdt dins dag een bijeenkomst over het verzet in Equador in vergelij king met het verzet in Neder land. Gedurende de avond wor den twee diaseries vertoond en vertelt een Indiaanse jongen uit Equador over zijn ervaringen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het pand van de Jongerenbewe ging aan de Koppenhinksteeg Simavi De Simavi-collecte, die t 17 met 22 maart is gehou den, heeft in Leiden 14.124.60 gulden opgebracht. Dat is iets minder dan de opbrengst van de inzameling van vorig jaar. Bingo De speeltuinvereniging Zuiderkwartier houdt dinsdag een bingo in het clubhuis van de vereniging dan de Anjelier straat. De aanvang is 20.00 dat ontwerp-programma bespro ken. Zondagavond en maandag wordt hierover verder vergaderd. Dinsdag bespreken de onderhan delaars deze zaak met hun fracties. Hans de la Mar stelt dat de me ningsverschillen over onderwer pen als huisvesting voor vrouwen uit opvanghuizen, meer technisch bewoners adviseurs en de erfpacht nog niet uit de weg zijn geruimd. Maar uit zijn woorden blijkt dat bij deze onderwerpen ook niet uitge breid is gezocht naar compromis sen. "Er is alleen vastgesteld dat we anders over denken", aldus De la Mar. Onduidelijk Enkele andere 'heikele' punten zijn nog niet aan de orde geweest. Zo moet er nog worden gesproken over bijvoorbeeld de proef met het afsluiten van de Breestraat. het parkeerbeleid en het 'anti-kernwa- penbeleid' van de gemeente. Links Leiden heeft voortdurend zijn twijfels uitgesproken over de kans dat er ook inderdaad een PvdA/VVD/Links Leiden-college komt. Hoe de kansen na het ge sprek van vrijdagavond liggen, is volgens De la Mar nog volstrekt onduidelijk. Daarover is pas meer te zeggen als bekend is of er op sommige punten compromissen kunnen worden gesloten en hoe die er uit zien. Wat dat betreft moet waar schijnlijk worden gewacht tot dinsdag wanneer de onderhande laars overleggen met hun fracties. De la Mar is niet ontevreden over de sfeer van het gesprek van giste ren. Hij merkt op dat de PvdA het vaker oneens is geweest met de WD dan met Links Leiden. PvdA- woordvoerder Tesselaar wilde van nacht nog niet veel kwijt over de onderhandelingen. "Het was slechts een verkennend gesprek. Het is nog veel te vroeg om uitspra ken te doen". De Koning bij verkiezingsforum Stadsgehoorzaal LEIDEN - In de stadsgehoorzaal wordt donderdag in verband met de Tweede Kamerverkiezingen een forum gehouden over de her ziening van het stelsel voor sociale zekerheid en de herverdeling van werk. In dit forum zitten minister J. de Koning (CDA), C. Dales (PvdA), G. Nijhuis (WD) en M. Engwirda (D66). Twee journalisten van Vry Ne derland, Jeroen Terlingen cn Max van Weezei, proberen de forumle den het vuur na aan de schenen te leggen over de twee gesprekson derwerpen. Het forum wordt ge leid door prof. dr. J. Beenakker, rector magnificus van de Leidse universiteit. De bijeenkomst is georganiseerd door Quintus. Catena. Minerva. SSR, Augustinus. SIB en LISC De avond begint om 20.30 uur. BOSLOOP - A.V. Holland organi seert zondag een bosloop in de Leidse Hout. Er kan gelopen wor den over afstanden van 2.1 tot 14 kilometer. Inschrijving om tien uur in de kantine by de kunststof- baan; start om elf uur. Beroepsoriëntatie en Beroepsoe- Directeur Riet Hustinx, op de plek aan de Kanaalweg waar het Centrum fening wordt gebouwd: "Het moet zo leuk en zo fleurig mogelijk worden

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3