'We blijven lastige bromvlieg uit Haaswijk' Werk omstreden 'Maaldrift' begint Nieuw bestuur vereniging Oegstgeester nieuwbouwwijk wil geen nieuwe wegen inslaan Voetpad van Papelaan tot Leidse Steyenshof? Gebroken enkel PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 12 APRIL 1986 LEIDERDORPIZOETEKWOU DE - Burgemeester Bruggeman heeft gis termiddag het nieuwe Kruisgebouw aan de Leiderdorpse Berkenkade 7 in gebruik genomen. Het gebouw biedt onderdak aan de plaatselijke Kruisvereniging Leiderdorp/Zoeterwoude Rijndijk (de benedenverdie ping) én aan de regionale vereniging (boven). Vanuit het gebouw wordt hulp geboden aan bejaarden en zieken. Te vens dient het als consultatiebureau, er worden gespreksgroepen georga niseerd, zwangerschapsgymnastiek gegeven enzovoorts. Aan het centrum zijn onder andere een wijkverpleegkundige, arts en maatschappelijk werkster. Vandaag houdt het kruiswerk open huis in het nieuwe onderkomen. Tot half vier zijn alle ingezetenen van Leiderdorp en Zoeterwoude er welkom. Er is een tentoonstelling en men kan te horen krijgen wat de Kruisvereni ging nu allemaal precies doet. De één miljoen kostende nieuwbouw vervangt het houten noodgebouw- tje, waarop de Kruisvereniging jarenlang was aangewezen. De regionale vereniging was tot voor kort gehuisvest in de voormalige brandweerka zerne. (foto Holvast) LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIOEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma -vrij van 8.30-17.00 uur (071)144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mc automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) Voor inlichtingen over advertenties (uiige- per half jaar. aan huis bezorgd zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. per jaar. aan huis bezorgd Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256. per post (binnenland) A. Kluppel, tel 071-763088. F Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 67.45 92.55 134.90 256.90 357.20 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma -vrij. van 8 30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ,.wr„N™„ ma -vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 w,tle s,n9el 1- Leiden (Nabezorging na 19.30 uur) n" zaterdag van 16 30-18.00 uur (07 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE Hoofdredacteur: drs J W E Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg redactiechef: A van Leeuwen Plv. alg. redactiechef. J M J Post Stad: J Kroon Duin- en bollenstreek: H I J. Veldf Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz losse nummers ,.,v Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is mei mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien eén maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 tnv Damiate Holdinq BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1. Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11, 2221 JB Katwijk (01718)12383 Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv P C. Rosier Geestelijk leven: S J de Groot W Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio. Londen. Pari|s. Was hington. Rome. Madrid. Mexico-City. Tel Bestuurslid Bep Meeuwisse en voorzitter Klaas-Willem van Ommen op de plek t nieuwbouwwijk Haaswijk zal worden geslagen: "Het klinkt misschien arrogant mai over Haaswijk wordt gepraat, willen wij meepraten tussen die twee. Van een fusie zal, mede gezien de wat gespannen verhoudingen, wel nooit meer wat terechtkomen. Algemeen bekend is dat het nooit zo heeft geboterd tussen Poelmans en de voorzitter van de Buurgroep, M. Noort. Kan er, nu Van Ommen Poelmans heeft opge volgd, niet wat meer? Van Om men: "Het gaat niet om mij. De be sturen zijn al weer eens bij elkaar gaan zitten om te praten over een samenwerking, een fusie leeft in elk geval niet in onze gedachten. Juist om die besprekingen zo veel mogelijk kans van slagen te geven, mag niemand erfelijk belast zijn. We zijn weer helemaal op nul be gonnen. We streven naar een zake lijk contact. En vergeet niet: je kunt nooit uitsluitend vriendjes om je heen verzamelen". de tweede brug naar s er met het Bouwfonds (foto Wim Dijkman) Status aparte Proberen de Buurg: Vereniging te voorkomen dat Haaswijk uiteenvalt, de gemeente doet er alles aan om Oegstgeest niet in twee stukken - Haaswijk en het 'oude' dorp - uiteen te laten val len. Meeuwisse en Van Ommen steunen dan ook het streven van de gemeente "om oude dorpsfuncties naar hier over te hevelen", zoals Meeuwisse het uitdrukt. Gedacht moet hierbij worden aan het multi functioneel centrum. De twee wil len het misverstand als zou de Ver eniging Haaswijk die status aparte juist nastreven uit de weg ruimen.. "De gemeente zelf is schuldig aan de status aparte van Haaswijk. Die was er niet als die Stuurgroep er niet was geweest", redeneert zij. Voor het overige zijn Meeuwisse en Van Ommen ervan overtuigd dat de integratie van Haaswijk met de rest van Oegstgeest "op papier moeilijker zal blijken te zijn dan in de praktijk". "Haaswijkers moeten voor meer dingen het Oegstgeester kanaal over dan alleen voor hun dagelijkse boodschappen. En als dat multi-functioneel centrum er is dan komt dat tweerichtingsver keer helemaal goed op gang". Van Ommen: "In dit verband zijn wij ook blij met de komst van de fiets- /voetgangersbrug over de Haar lemmertrekvaart". De voorzitter en het bestuurslid zijn ervan overtuigd dat de Vereni ging Haaswijk ook na de bouw van het laatste huis in Haaswijk zijn be staansrecht behoudt. "Er zijn dan nog een hoop dingen te doen. Ook na het gereed komen van de Haas- wjjk-deelplannen was en is er nog zat te doen, het begint dan eigen lijk pas. Zo is onze aandacht onder meer gericht op de verkeersveilig heid van de Kleyn Proffijtlaan met al die onoverzichtelijke bochten en al dat busverkeer dat er overheen komt. Verder zullen we proberen te voorkomen dat de Willem van Otterlolaan een sluiproute voor het zware verkeer wordt en houden we heel goed het tempo waarmee we gen worden aangelegd in de gaten. In deelplan vijf bij voorbeeld lig gen nog geen wegen. Het is daar het hele najaar een troosteloze boel geweest. Verder is er hier en daar wat mis met de drainage waardoor vrij veel water in de achtertuinen en op de paden tussen de schuren blijft staan". OEGSTGEEST - Nu de Vereniging Haaswijk haar voorzit ter M. Poelmans als voorman van de D66-fractie naar de Oegstgeester gemeenteraad heeft zien vertrekken en een nieuwe voorzitter, Klaas-Willem van Ommen, welkom heeft geheten, moet men ten gemeentehuize vooral niet denken een "lastige bromvlieg" kwijt te zijn. Welbeschouwd zal het gemeente bestuur aan de 'lastigste' belangen groepering van het dorp een nog grotere kluif kunnen hebben. De aanval kan nu van twee kanten worden ingezet. De party van oud voorzitter Poelmans heeft in haar verkiezingsprogramma blijk gege ven van de grote betrokkenheid met Haaswijk - ze betrok er ook een belangrijk deel van haar stem men - en Van Ommen en bestuurs lid Bep Meeuwisse zijn geenszins voornemens andere wegen dan Poelmans in te slaan. "Poelmans heeft een geoliede or ganisatie achtergelaten, een orga nisatie die door de gemeente én het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten als gesprekspartner wordt geaccepteerd", geeft Van Ommen blijk van zijn waardering voor het werk van zijn voorganger. Meeu wisse spreekt wat later liever van "gedoogd". "Het Bouwfonds staat heus niet altijd te juichen als wij weer eens de puntjes op de 'i' ko men zetten", zegt ze. Voorzitter Van Ommen voegt eraan toe het nog altijd te betreuren dat de ge meente voor de woningbouw in Haaswijk met maar één bouwer in zee is gegaan, het Bouwfonds dus. Meeuwisse weer: "Het is ook weer niet zo dat wij slecht liggen bij de gemeente en het Bouwfonds. Die twee begrijpen heus ook wel dat er behoefte is aan een gesprekspart ner. Alleen: we zijn uit een actie groep ontstaan en dat werkt helaas nog altijd als een smet op het werk dat wij verrichten". De Vereniging Haaswijk, als het ware een paraplu boven de ver schillende kopersgroepen uit de nieuwbouwwijk, is regelmatig in het nieuws geweest. Niet in de laat ste plaats als gevolg van het optre den van de koppige Poelmans die ook als raadslid blijft strijden voor een vertegenwoordiging van de Vereniging in de immer in beslo tenheid vergaderende Stuurgroep Haaswijk. Uit het een en ander mag volgens de twee echter geens zins worden afgeleid dat de Vereni ging Haaswijk "voor D66-je in Haaswijk speelt" noch dat Poel mans met zijn democraten naar de D66-deelstaat Haaswijk streeft. "De Vereniging haaswijk is een a- politieke organisatie", zegt Meeu wisse. Van Ommen: "Wij geven geen stemadviezen". Stuurgroep Toch zijn de twee er net als Poel mans van overtuigd dat ze voor daadwerkelijke inspraak achter de gesloten deuren van de Stuurgroep Haaswijk, een periodiek overleg door Wim Koevoet tussen het college van B en W. moeten zijn. "We willen veel meer bij de besluitvorming over de wijk betrokken raken, we hollen al te vaak achter de feiten aan", lijkt Van Ommen Poelmans te citeren. Meeuwisse: "Dat is ook logisch want je wordt in bijna elke over heidszaak getraineerd. Het klinkt misschien arrogant maar wij willen erbij zitten als er met het Bouw fonds over Haaswijk wordt ge praat". Naar de smaak van de voor zitter en het bestuurslid worden Haaswijk-zaken toch al te veel ge regeld in mistige besprekingen. Ze verwijzen naar de debatten over het in Haaswijk te bouwen multi functioneel centrum die halverwe ge de rit in beslotenheid zijn voort gezet. Ook zou volgens Meeuwisse en Van Ommen als de Vereniging Haaswijk deel had uitgemaakt van de Stuurgroep wat minder gemak kelijk voorbij zijn gegaan aan het streven meer goedkope huurwo ningen in Haaswijk te bouwen. "Nu moeten we het doen met be stemmingsplannen waarop je bin nen een heel korte termijn moet reageren", zegt Meeuwisse. Het Oegstgeester gemeentebe stuur wil echter in geen enkel op zicht Haaswijk een soort van status aparte verlenen. Plannetjes van PPR, D66 en de Vereniging Haas wijk zelf om een gestructureerder overleg gemeente-Haaswijk in het leven te roepen, bij voorbeeld door de instelling van een wijkraad, zijn tot op heden met enig afgrijzen ontvangen. Haaswijk is gewoon een Oegstgeester wijk en dient dan ook als zodanig te worden behan deld, zei burgemeester Scheenstra eind vorig jaar tijdens de begro tingsbehandelingen Vriendjes Om het allemaal nog wat inge wikkelder te maken, bestaan er flink wat meningsverschillen over de wijze waarop Haaswijk naar de rest van Oegstgeest toe wordt ver tegenwoordigd. De 500 leden tel lende Vereniging Haaswijk stelt zich in de ogen van menigeen te veel op als dé vertegenwoordigen de organisatie terwijl in de nieuw bouwwijk ook de Buurtgroep Haaswijk met haar 160 lede,n zeer actief is. Om de zaak wat overzich telijker te maken en omwille van een eensgezinde dus krachtiger vertegenwoordiging wordt ge streefd naar een samenwerking OEGSTGEEST - Een opvallend gezelschap hield zich gistermiddag op bij de Willibrorduskerk in Oegstgeest. Trouwens, in het hele dorp liepen vreemde snuiters rond. De parade van vreemde vogels laat zich als volgt verklaren. Het Oegst geester Rijnlands Lyceum bestaat dertig jaar en dat zesde lustrum ging gistermiddag gepaard met een rondgang door het dorp van zestig opval lend uitgedoste leraren. Leerlingen moesten hen in het kader van de voor deze gelegenheid georganiseerde vossejachl zien op te snorren. Maandagavond wordt het feest voortgezet. Dan komt het Vara-jonge- renprogramma 'Je ziet maar' opnamen maken in hel schoolgebouw aan de Apollolaan. Rector drs. A.J.M. Vaessen meldt dal 'slechts' de 'Rijnlan ders' welkom zullen zijn. (fotoFrcdRohdei ZATERDAG Leiden Filmhuis LVC - Breestraat. film 'Monte negro', 21.15 uur. Laktheater - De Mug met de Goudei Tand 'Om Eleanor', 20.30 uur. Microtheater Imperium - Imperiun 'Woyczek', 20.30 uur. Schouwburg - Volksdansgroep Acha lay, 20.15 uur. Le Bambou - Herenstraat, optreden he Leerorkest, 21 uur. Voorschoten Wapen van Voorschoten - VoorstraaU Jazzclub organiseert concert Frits Lan desbergen Big Band, 21 uur. Warmond Trefpunt - Herenweg 80, uitvoering ko mische thriller toneelvereniging Si Matthias, 20.15 uur, plaatsbespreken tel 10020. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, m kale avond St. Jans Fanfare, 20.15 i BSK5 Oegstgeest Taberna - Julianalaan, optreden groej 'Golden Strings', 21.30 uur. Pieterskerk - elk uur rondleiding, 13-1' Rijksmuseum van Oudheden - cc vertoning van diaprogramma 'Maya' 13-17 uur. De Lakenhal - rondleiding langs I toonstelling Leidse Ateliers VI, 13-11 seermachine, 13-17 i Laktheater - 'Blok' door Sirkel v deren van 4-7 jaar, 15 uur. Filmhuis LVC - film 'Montenegro', 21.15 Groenoordhallen - snuffelmarkt, 10-17 Buurthuis Groenoord - Pasteurstraat start Groenoordwandeltocht, 9-14 uur. LWH/COCO - Langegracht 65, open vart 15-18 uur. Oud Poelgeest - natuurwandeling. 14) Kijkhuis - kinderfilm 'Dunderklum pen', 4-12 jaar, 14.30 v Oude Harmonie - Breestraat, optreden Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, koffiecon cert, 12.30 uur. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar wil de komende maand beginnen met de aanleg van een rioolstelsel op het omstreden be drijfsterrein Maaldrift, zo blijkt uit een brief van de gemeente aan het Hoogheemraadschap van Rijn land. In de brief wordt een vergun ning gevraagd voor het lozen van afvalwater vanuit de nieuw aan te leggen riolering op het bedrijfster- Het rioolstelsel van het bedrijfs terrein wordt aangesloten op de bestaande riolering onder het pro vinciale fietspad 89, beter bekend als de Oude Trambaan, zo blijkt uit het verzoek aan Rijnland dat tot en met 26 april ter inzage hgt in Was senaar en Leiden. Het werk vormt het feitelijk begin van een groot aantal infrastructurele voorzienin gen die op het terrein zullen wor den gerealiseerd, zoals de aanleg van gas- en waterleidingen, een wegenstelsel en een openbare ver lichting. De totale kosten hiervan bedragen ruim 1,1 miljoen gulden. Afgelopen week diende het Kroonberoep voor de Raad van State dat het Comité Plan Ter Weer, Ammonslaantje en Omge ving tegen het bestemmingsplan 'Bedrijfsterrein Maaldrift' heeft aangespannen. Het Comité vreest voor verkeersoverlast en milieu vervuiling van een aantal bedrij ven die op het terrein komen, me de gelet op de ervaringen met slo perij Jansen die daar al een paar jaar is gevestigd. De Raad van Sta te zal binnenkort een advies over het bedrijfsterrein bij de Kroon uit brengen en die moet uiteindelijk een beslissing nemen. De gemeente Wassenaar wil nu in mei met de aanleg van nutsvoor zieningen op het ruim 10.000 vier kante meter grote bedrijfsterrein beginnen nadat de raad medio vo rig jaar al de hiervoor benodigde kredieten beschikbaar had gesteld. Uit een tekening die bij de ge meentelijke brief aan het Hoog heemraadschap is gevoegd blijkt dat het definitieve wegenpatroon op het terrein nogal is gewijzigd ten opzichte van de oorspronkelij ke planopzet. Aanvankelijk zou een U-vormige rondweg met twee aansluitingen op de parallelweg langs de Rijksstraatweg worden aangelegd. Nu is echter gekozen voor een ontsluiting van het be drijfsterrein door middel van één uitrit op de parallelweg die halver wege tussen de reeds bestaande uitrit van sloperij Jansen en de Maaldriftweg is geprojecteerd. "Daarmee kan worden voorko men dat het parkeren van sloopau to's over het gehele terrein ge schiedt", zo schreven B en W vorig jaar juni al in een raadsvoorstel. Zoals bekend gebruikte Jansen de afgelopen maanden een deel van het nu nog braakliggende bedrijfs terrein als parkeerplaats voor au towrakken. Vijf weken geleden kreeg de sloper een gemeentelijk verzoek in de bus om z'n handel op tc niet gezegd worden van de situatie bij de uitrit van de sloperij op de parallelweg waar Jansen voortdu rend sloopauto's neerzet zodat de bezoekers van z'n bedrijf in de berm langs de weg moeten parke ren en er verkeersgevaarlijke situa ties ontstaan. Een tweede sommatie van de ge meente om de zaak bij de uitrit op orde te brengen heeft tot nu toe nog geen enkel effect gehad. Nog steeds staan er iedere dag auto's langs de parallelweg geparkeerd. Een dergelijke situatie lijkt overi gens ook iets verderop richting Haagse Schouw ter hoogte van de Leidse autosloperij De Graaff te ontstaan. Ook daar worden bij gro te drukte, zoals op zaterdagmor gen, auto's van bezoekers in de berm van de parallelweg neerge zet. VOORSCHOTEN/LEIDEN - Een voetpad dwars door de Papeweg- sepolder, van de Voorschotense Papelaan tot de Leidse Stevenshof, met hier en daar een bankje. Dat lijkt provinciale plannenmakers wel een aardig idee. Ze onderzoe ken op dit moment hoeveel het kost en hopen op niet al te lange termijn met een plan de campagne te komen. De verkoop van de Leidse Baan- gronden is namelijk in volle gang. De grond rond het geplande pad zou in de loop van dit jaar terug moeten naar de boeren en het ge bied aan de andere kant van de Pa- pelaan komt in handen van Staats bosbeheer (SBB). De Horsten zelf. zouden al van-SBB zijn en de ge meente Leidschendam onderhan delt op dit moment met de Neder landse Spoorwegen over een ne gen hectare groot stuk Leidse Baan-grondvlak naast de spoor baan. De NS willen dit natuurwe tenschappelijk waardevolle terrein gedeeltelijk gebruiken voor de ver dubbeling van de spoorbaan. Sindsdien heeft Jansen mder daad een aantal auto's vanaf het terrein binnen de omheining van zjjn bedrijf gezet. Dat kan echter OEGSTGEEST - Een inwoonster van Oegstgeest heeft gisteren een gebroken enkel en een hoofdwond opgelopen bij een verkeersongeval in haar woonplaats. De vrouw stak de Abtspoelweg over werd daarbij aangereden door een automobilist uit Leiden. De politie van Oegstgeest vermoedt dat de vrouw door het rode licht is gereden. De Oegstgeestse werd per ambulance overgebracht naar het Elisabeth-ziekenhuis in Leider dorp. De provincie dacht aanvankelijk aan een bebost gebeuren tussen de golfcourses door. De plannen voor een golfbaan ketsten echter af. In Zoeterwoude was een groter en be ter terrein voorhanden en de boe ren,"die de gronden via rare over eenkomsten mogen gebruiken, konden de stukken land niet mis- Zoals deze week is bekend ge worden, overweegt Provinciale Waterstaat het Leidse Baan-via- duct over de Papelaan op te blazen. Wanneer dit niet door mocht gaan, zo zegt een woordvoerder, dan be kijkt de provincie of op het viaduct een uitkijkpost kan komen voor gebruikers van het pad. St. Jans De Zoeterwoudse St. Jans Fan fare presenteert vanavond een thema-avond, getiteld 'Van klas siek tot kolderiek'. Een avond vol gevarieerde muziek in het Mu ziekcentrum aan de Schenkelweg. Drie gastsolisten van de Mari nierskapel geven een demonstra tie en er treden ook trompetisten voor het voetlicht. Uiteraard laat de Fanfare zichzelf ook niet onbe tuigd. Aanvang kwart over acht, toegang donateurs gratis, ande ren vijf gulden. Na afloop is er ge legenheid tot het maken van een praatje en een dansje. Golden Strings De 'Golden Strings' spelen van avond in gebouw Taberna aan de Oegstgeester Julianalaan. Het uit Maastricht afkomstige kwartet brengt muziek die lijkt op wat de Beatles, de Ramones en de Buzz- cocks ten gehore brachten/bren gen. Aanvang half tien vanavond.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2