Sl mm hoi vli Vriesekoop nog niet gekraakt KNVB wil nieuwe opzet competitie Van Basten voorlopig niet fit Ook Kloppenburg ronde verder ZATERDAG 12 APRIL 1986 SPORT PAGINA 13 Etterbuil Tonnie Pronk sprong bijna uit zijn vel toen hij zaterdagmiddag de spelersbus van de Nederland se Autobus Maatschappij (NAM) het parkeerterrein van IJssel- meervogels zag opdraaien: "Weer die ouwe rotbus", riepen zijn spelers verontwaar digd. "En weer die ouwe zeikerd", voegden zij daar boos aan toe op het moment dat de 64-jarige chauffeur uit het vehikel stapte. Trainer Pronk liet zijn spelers onmiddellijk rechtsomkeerd ma ken: "Jongens, we gaan met onze ei gen auto's", En voordat de stomverbaasde NAM-chauffeur er erg in had wa ren de vogels gevlogen. In de richting van Noord wijk, waar zij een gelukkig gelijkspel tegen de gelijknamige zaterdageersteklas ser zouden behalen. Zoals in de krant van afgelo pen dinsdag viel te lezen, noem de NAM-directeur Van Maaren het incident in Spakenburg "Mallotig". Volgens secretaris Anbeek van IJsselmeervogels is er sprake van een oude vete tussen de Spa- kenburgse voetballers en de 64- jarige chauffeur: "Die man heeft in het verleden narrige opmerkingen gemaakt tegen de jongens. Ook. rijdt hij verschrikkelijk langzaam. Daar door zijn we eens een half uur te laat aangekomen bij een wed strijd. Het klikt gewoon niet. Vandaar dat ik al eerder ge vraagd heb om een andere chauf feur. Dat was ook toegezegd". Directeur Van .Maaren kon zich die toezegging kennelijk niet meer herinneren, getuige zijn opmerking: "Wat er precies aan de hand is, weet ik niet. Ik heb met de betrok ken chauffeur gesproken. Hij zegt dat hij er ook niets van be grijpt. Op mijn beurt zeg ik: we zijn allemaal grote mensen, dus laten we dit oplossen". Dat is inmiddels gebeurd. IJs selmeervogels reist vandaag met een bus van het fcfieuw Vennepse bedrijf Oskam naar Rijnsburg voor het duel met de plaatselijke Boys. En dat terwijl directeur Van Maaren van de NAM uit Harder wijk er donderdag nog van over tuigd was dat de de koploper in de zaterdageersteklasse gewoon in één van zijn bussen zou stap pen: "We zullen de kat niet op het spek binden dus zaterdag rijdt een andere chauffeur. Ik sluit niet uit dat ik zelf achter hel stuur stap. Inmiddels heb ik tele fonisch contact gehad met het be stuur van IJsselmeervogels en we hebben afgesproken dat we el kaar deze week ergens zullen ont moeten". Secretaris Anbeek zei donder dagavond echter van geen af spraak te weten. Sterker nog, hij heeft Van Maaren schriftelijk la ten weten niet meer van de dien sten van de NAM gebruik te wil len maken. Anbeek: "Wij hebben geen contract met de NAM, wel een mondelinge af spraak dat we dit seizoen tegen een bepaalde prijs bepaalde rit ten zouden maken. Maar in deze affaire stellen we ons helemaal op achter de spelers en de trai-% En die willen onder geen be ding meer in een bus van de NAm stappen, zo laat aanvoerder Henk de Graaf weten: "Het was ,altijd wat met die maatschappij. Vooral die ouwe chauffeur. Die man is gewoon een etterbuil. Op 'een gegeven mo ment hebben we gezegd: met die man gaan we niet meer op stap". Dat was naar aanleiding van het 'dagje uit' naar Katwijk, en kele maanden geleden. De Graaf: "Voor de uitwedstrijd tegen Quick Boys hebben we bijna twee uur in de bus gezeten. Die man reed tussen de zeventig en de tachtig. Op een gegeven zei de trainer: 'Chauffeur, kan het niet wat sneller'. Weetje wat die man toen zei?" Nee. "Hij draaide zich om en zei te gen Pronk: 'Ik rij zoals jullie voetballen'. Op dat moment was voor ons de maat vol". Begrijpelijk, maar die chauf feur had toch een voortuitziende geest want die middag in Kat wijk waren de Vogels nauwelijks vooruit te branden en mochten uiteindelijk nog heel tevreden zijn met de 4-1 nederlaag. Geflikt Vijf maart 1969, kwartfinale EC 1: Tonnie Pronk in het Parijse Stade de Colombes op de schouders i de Ajax-supporters nadat hij 120 minuten lang Eusebio op voorbeeldige wijze voor de voeten had gelopen. Ajax won de beslissingwedstrijd tegen Benfica met 3-0cn de weg naar de Europese top lag open. (archieffoto ANP Volgens Rien van Vliet bestaat er geen twijfel. De verslaggever van de Rijn en Gouwe tyeet zeker dat de zaalvoetballers van het Leidse Zwarte Wolf de wedstrijd van maandagavond tegen FC Grovo met opzet hebben verloren. De tegenstander van de kampioen in de interregionale klasse had de punten nog hard nodig, maar hoefde zich niet overmatig in te spannen om Zwarte Wolf te ver slaan. Van Vliet haalt in de Rijn en Gouwe van dinsdag stevig uit naar de ploeg van coach Frans Stouten: "Het leek wel of de Leidenaars een boete boven het hoofd hing als er doelgericht zou worden ge speeld". En: "Met een grijnzend gezicht bood teamleider Teun Bron na afloop zijn gasten een consump tie aan. De vriendschapsbanden konden op geen betere wijze wor den geïllustreerd. Het was schan dalig wat er gebeurde in het tref fen tussen de tobbende Boskoopse degradatiekandidaat en de met veel machtsvertoon kampioen ge worden Leidse formatie. Je rein ste competitievervalsing. Spar taan en Lugdunum lijken hier van de dupe te worden". Bij een overwinning van de kampioen had stadgenoot Lug dunum een kans gehad om zich te handhaven in de hoogste klas se van het zaalvoetbal. Nu het duel in de Waddinxveense sport hal De Sniep verloren ging, scha kelde Zwarte Wolf Lugdunum al bij voorbaat gedeeltelijk uit. Frans Stouten betreurt dat: "Ik heb de jongens vooraf ge waarschuwd. Heb ze gevraagd of ze zich voor honderd procent wil den inzetten, want ik wist dat we een lading kritiek over ons heen zouden krijgen als we zouden verliezen. Ik heb me voor de wed strijd echt gek zitten lullen". Zonder succes, want een aan tal spelers bleek niet vooruit te branden. Rien van Vliet: "Cees de Roode, bepaald niet de zachtste zaalvoetballer van Nederland, was maandagavond zo mak als een lammetje". De geëmotioneerde Lugdu- num-voorzitter Van Duivenbo- de: "Ik vind het in één woord triest. Ik heb er eigenlijk geen woorden voor. We voelen ons ge flikt. Toen we de uitslag hoorden waanden we ons al gedegra deerd. Ik heb gehoord dat Peter Gijsman wel zes keer alleen voor de keeper is geweest, maar met de bal aan de voet gewoon weer te rug liep". "Het is toch abnormaal dat een ploeg een stadgenoot eruit werkt? Dat kan alleen in Leiden. Ik had al zo'n voorgevoel dat het zo zou lopen. Je kan wel zeggen dat ze er iets voor hebben gehad van Gro vo, maar dat is moeilijk te bewij zen. Nee, de verhoudingen tussen de beide verenigingen zijn best goed. Maar er zijn natuurlijk al tijd spelers die denken: wat inte resseert mij Lugdunum". Dat is dus gebleken. Naheffing Frans Stouten heeft er de vol gende verklaring voor: "John Erades, Piet Sloos, Ben nie de Roo, Ger Nagtegeller en Jan van der Reyden gingen vol uit, maar Gijsman maakte er een potje van en heeft de gevolgen in middels gemerkt. Ook Cees de Roode speelde niet zoals anders. Laat ik vooropstellen dat ik doodziek ben van die nederlaag, maar ïkrkanhet van Cees wel een beetje begrijpen dat hij zich niet kon opladen". "Op het veld zitten we met LDWS op dit moment in een be slissende fase van de competitie. De belangen van LDWS wegen voor ons zwaar. Cees wilde een blessure voorkomen en heeft zich daarom rustig gehouden. Als we straks voor de beker gaan spelen "Lugdunum kan ons nu wel als de zondebok zien, maar ze heb ben er dit seizoen zelf natuurlijk weinig van terecht gebracht. Wim van Duivenbode had elke Freek Becker (38) was vijftien jaar de steunpilaar van zaterda geersteklasser DETO. Dit sei zoen heeft de blonde middenvel der afscheid genomen van het eerste elftal, maar de club blijft hem achtervolgen. Dit heeft te maken met een na heffingsaanslag die secretaris Van der Laar van de trots van Vriezenveen halverwege de maand maart op de deurmat vond. De club zou in de periode 1981 tot en met 1985 ten onrechte geen loonbelasting en sociale premies hebben afgedragen. Het gaat om een bedrag van 24.000 gulden. "Voor een club waar alleen technische en medische begelei ding in dienst is tamelijk veel", oordeelde verslaggever Peter Wilschut maandag in Trouw. "De Almelose inspectie heeft op de heffing van 24 mille een boete gelegd van honderd procent, waardoor DETO in totaal bijna een halve ton aan verplichtingen op korte termijn verschuldigd is". "Je hóeft geen profeet te zijn om te voorspellen dat die schuld het einde van DETO betekent". "Naar verluidt zou de affaire aan het rollen zijn gebracht door voormalig eerste elftal-speler Freek Becker, die in de horeca sfeer nadeel had van vermeend financieel wanbeheer van de 'oud-penningmeester en dit aan hangig maakte. Eén of meer van de inmiddels dus afgetreden be stuursleden zijn vervolgens aan gehouden namens de officier van justitie en verhoord wegens za ken, die niet door de fiscale beu gel kunnen". aldus Wilschut. Freek Becker, die een restau rant runt in het Vriezenveense sportcentrum De Stamper, zegt: "Ik heb het bewuste artikel niet gelezen. Maar ik vraag me af hoe Wilschut er bij komt dat ik de zaak aan het rollen heb gebracht. Ik wil er beslist niet te diep op ingaan, maar kan wel zeggen dat niet ik, maar de politie de be lastingdienst op het spoor heeft gezet. Ik heb geen problemen met de fiscus. Ook de band met DETO is goed". "De bedragen waarover DETO die naheffing heeft gekregen, hebben betrekking op salarissen van de technische staf. De spelers kregen natuurlijk ook wel eens wat, maar dat was minimaal. Dat ging om reiskosten. Nee, ver der kregen we echt niks"? We volgen de ontwikkelingen bij DETO in de toekomst op de voet. Als de club tenminste blijft bestaan. Elitair Lulu is lid van Catwijck en uit het clubblad Krompraet van de Katwijkse hockeyclub blijkt dat zij zich vaak ergert. Laatst bij voorbeeld nog aan de ouders van de vriendjes van haar hockeyen de zoontje. Lulu schreef maar niet te begrijpen waarom die ou ders nog altijd denken dat hoc key een elitesport is, want dat is toch al lééééng niet meer zo. Maandag heeft Lulu zich werkelijk groen en geel geërgerd toen zij in het LD geen verslag aantrof van 'Heren II', de trots van Catwijck, getuige haar bij drage aan het clubblad: "Realiseert de pers zich dan niet wat een inspanning, wat een inzet, wat een karakter er ge toond. moet worden om KAM PIOEN te worden? Is het dan zo gesteld met het regionale nieuws, dat 4e klasse onderbond te min wordt gevonden? Moeten het dan werkelijk alleen de hogere klas sen zijn om vermeld te worden. Hoewel, hogere klassen, aan Jan nes van der Wal die slaapt in de trein en die zijn tweekamp eigen lijk te min vindt, wordt wel een heel artikel gewijd". De inspanning, de inzet en het karakter om kampioen van de vierde klasse onderbond te wor den is zo groot dat woorden ons tekort zijn geschoten. Vandaar. AMSTERDAM (GPD) - Ajax zal het voorlopig nog moeten stellen zonder Marco van Basten. De knie blessure die de Utrechter op 19 maart in het bekerduel bij RCH op liep, is ernstiger dan aanvankelijk werd gedacht. De medische staf van Ajax ging er in eerste instantie van uit dat Van Basten spoedig hersteld zou zijn. Op dit moment is het echter de vraag of hij over an derhalve week zijn rentree kan ma ken in de voor Ajax belangrijke kwartfinale tegen FC Groningen. Edo Ophof en Sonny Silooy die beiden voor een wedstrijd waren geschorst, ep de van een enkelbles sure herstelde Arnold Mühren zijn daarentegen morgen in de uitwed strijd tegen Haarlem weer beschik baar. Volgens fysiotherapeut Pim van Dord van Ajax zou het 'niet verant woord' zijn om Van Basten nu al te laten spelen: „Hij kon nog niet vol uit trainen. De knie valt nog erg te gen. Wil je iemand laten meedoen dan moet hij wel drie a vier dagen goed hebben kunnen oefenen en dat is voor Van Basten nog niet mogelijk geweest. In het begin is zijn knieblessure gemaskeerd door de blessure aan de enkel. Toen die over was bleek dat zijn knie hele maal nog niet in orde was". Door de afwezigheid van Van Basten krijgt diens vaste vervan ger John Bosman in Haarlem de kans om het honderdste doelpunt van Ajax in dit seizoen te maken. De 21-jarige Amstelvener die tot nu toe tien keer heeft gescoord hecht daar zelf evenwel niet al te veel waarde aan: „Ik sta daar eer lijk gezegd niet zo bij stil. Voor mij is het belangrijkste dat ik speel en dat ik me kan waarmaken". De produktiviteit van Bosman is vooral in België niet onopgemerkt gebleven. Beerschot, RWDM en Lokeren willen de aanvaller die over twee weken uit militaire dienst komt, graag aantrekken. Zelf wil Bosman echter het liefst bij Ajax blijven. „Ik denk ook wel dat dat kan. Als ik dan maar vast in de basis kan staan. Naast Van Bas ten die volgens mij ook wel blijft. Ik wil graag een driejarig contract Hopelijk worden we het eens". PRAAG (GPD) - De geblesseerde schouder van Bettine Vriesekoop houdt de gemoede ren bezig bij het EK-tafeltennis in Praag. Weliswaar schaarde de Hazerswoudse zich via de Engelse Elliot bij de laatste 16, het feit dat later op de dag de spieren in het gemengd dubbelspel dienst weigerden, baarde Vriesekoop grote zorgen. Z(j kon haar partner Andrzej Grub- ba derhalve geen volledige mede werking verlenen in de partij voor de derde ronde tegen Orlowski/Sa- farova. Het Tsjechische publiek, dat geen oog had voor de eervolle nederlaag van Henk van Spanje te gen de Joegoslaaf Kalinic, schreeuwde het duo naar de afge tekende zege: 21-12, 21-15. Zichbaar geëmotioneerd depo neerde Bettine Vriesekoop het batje in de sporttas. Enige uren eerder raakte de tafeltennisster in paniek, toen bij het inspelen de op de proef gestelde spieren pijnlijk opspeelden. Zij meldde zich direct bij fysiotherapeute Ineke Botden, die evenwel niet kon verhelpen dat Vriesekoop het dubbelduel tegen de Tsjechen met pijn moest aan vangen. De ontwrichte schouder weerhield de pupil van Gerard Bakker ervan om voluit te gaan, hetgeen de snelle aftocht met Grubba verklaarde. „Ik denk dat drie partijen op een dag teveel is", geloofde fysiotherapeute Botden. Dat belooft voor vandaag niet veel goeds, want er staan drie enkel- en twee dubbelpartijen op de Praagse rol. Daarom werd direct de Tsje chische 'kraakster' geconsulteerd, door Rob Onderwater ZEIST (ANP) - De KNVB is ongelukkig met het uitlekken van de eerste plannen voor een nieuvye competitie-opzet in de eredivisie. Gisteren kwam een door bondsmanager Michels en competitieleider Huijbregts bedacht alternatief, de hoogste klasse in twee groepen opdelen en in play-offs beslissen over kampioenschap en degradatie, in de openbaar heid. Volgens Herma Hoveling van competitiezaken is het plan één van de vele alternatieven, waarover op zes achtereenvolgende maandagen wordt vergaderd. Het van Zweden afgekeken play-offsysteem is in de eerste vergadering, die maandag in Zeist plaats vond, zo goed als verwotpen. Uiterlijk 12 mei komt de werkgroep competitiezaken, onder voorzitter schap van mr. Jacques Hogewoning, met een afgerond plan naar buiten. De verwachting in Zeist is, dat de werkgroep alle zes maandagen nodig zal hebben voor het bedenken van alternatieven. De op 17 februari door het sectiebestuur betaald voetbal in het leven geroepen commissie bestaat naast Hogewoning uit Floor Bouwer, Hans Dorjee, Theo van Duivenbode, Arie van Eijden, Gerard Kerkum, Leen van der Lugt, Rinus Michels, Jacques Ruts, Jan Huybregts alsmede en kele medewerkers van het secretariaat. De voorstellen richting bestuur betaald voetbal, de belangenorganisa ties en de CSR (centrale spelersraad) betreffen een mogelijke verschui ving van het seizoen, de vaste speeldag, de promotie- en degradatierege- leing en een gewijzigde competitie-opzet. In de eerste bijeenkomst kwam reeds een uitvoerige gedachtenwisse- ling aan de orde. Als uitgangspunt geldt in de eerste plaats, dat de even tuele wijzigingen moeten leiden tot stimulering van de belangstelling voor het betaald voetbal. Het plan van Michels en Huijbregts opteerde voor het uitbannen van saaie middenmootwedstrijden. terwijl Botden de massage-behan delingen intensiveerde. Tijdens het middaguur leek er nog geen vuiltje aan de lucht. Wel iswaar startte ze in mineur (20-22), maar daarna raakte Vriesekoop op toeren en maakte de partij tegen de Engelse jeugdkampioene Elliot ge decideerd af: 21-12, 21-14, 21-12. Verdedigingsmuur Bij de laatste zestien weet Vrie sekoop zich in gezelschap van Mir jam Kloppenburg. De Poolse kam pioene Kawalek maakte het de Lichtenvoordse niet al te moeilijk: 21-17, 21-19, 21-17. Patricia de Groot daarentegen stuitte op de door Lisa Bellinger opgeworpen verdedigingsmuur. De 16-jarige EK-debutante had tegen de Engel se nummer één niets in te brengen: 8-21, 9-21 en 17-21. De Stiphoutse hoeft zich daar voor niet te schamen, nu zij pas is hersteld van een ernstige spier blessure. De voorbereiding van de toekomstige speelster van Val- kenswaard was daardoor niet opti maal. Onder die omstandigheden pas struikelen in de derde ronde is daarom hoopgevend. De Groot, die een jaar by de Leidse eredivisio- nist Scylla acteerde, hoopt het ko mende seizoen dispensatie te krij gen voor de mannencompetitie. Het is dan de bedoeling dat zij in het tweede viertal van Valkens- waard gaat opereren. In het vrouwendubbel had Patri cia de Groot in gezelschap van El len Bakker weinig in te brengen te gen de Westduitsers Wenzel/ Schreiber. Voor Ellen Bakker was het bezoek aan de Tsjechische hoofdstad een trieste gebeurtenis, terwijl zij toch dertig trainingsuren per week in het toernooi had geïn vesteerd. Ze noteerde geen enkele zege en moest in het enkelspel van Patricia de Groot stuitte in Praag op de Engelse nummer één Lisa Bellinger. wege „verboden rubber" een wal kover toestaan aan de Zwitserse Witte. Gisteren beplakte de Leidse haar batje met goedgekeurd giate- riaal, waarmee dus geen wonderen werden verricht. Lamlendig Veel beter verging het Henk van Spanje. Hij nam tegen de tafelten nissende soldaat Zoran Kalinic met ere afscheid van het onderge sneeuwde Praag. De pupil van Jan 'Vlieg had zijn zinnen gezet op de individuele strijd. „Tijdens de lan- denwedstrijden voelde ik me lam lendig. Na die verloren partij tegen België had het allemaal weinig zin meer. Gewonnen potjes hadden geen enkele waarde voor mij. Wat moest ik nu aan met wedstrijden tegen Wales en Schotland. De nummer vijftien van Nederland wint daar ook van. Het kon me alle maal niet meer motiveren". Tijdens de voor Oranje weinig succesvol verlopen interlands had Henk van Spanje de aandacht ver plaatst naar de partij tegen And rews. Dat was geen slecht idee bleek later. De zege op de Engels man van Alkmaar gaf Van Spanje zoveel vertrouwen, dat de Rus Ro zenberg, die toch een jaar was „op gesloten" in een trainingskamp, opvallend gemakkelijk werd ver slagen. Toch vreemd tegen de ach tergrond van zijn verminderde trai- ningsarbeid. „Ik wilde dit jaar de havo afma ken", verklaart Van Spanje. „Daar om heb ik internationaal betrekke lijk weinig gespeeld. Nu baal ik daar een beetje van, want door het gemis aan contact heb ik toch een achterstand opgelopen. Maar je ziet, als het een beetje loopt dan ben ik tot veel in staat. Ik heb nu eenmaal een raar spelletje. Ik kan van sterke spelers winnen, maar verlies gemakkelijk van zwakke- Koelbloedig Van Spanje had Kalinic septem ber vorig jaar tijdens het superliga- duel met Joegoslavië verslagen. Hij achtte zich daarom niet kans loos, in de wetenschap van ddat zijn tegenstander niet in topvorm verkeerde. Beiden speelden gister avond met het mes op tafel en Van Spanje bracht het er niet slecht af. Met wat meer koelbloedigheid had hij er de winst kunnen uitslepen. In de tweede game liet de jongste van het pingpongende broedertrio een 18-20 voorsprong glippen. Wel iswaar sleepte Van Spanje de der de game binnen, maar die daad had teveel krachten gevergd. Met 21-12 trok Kalinic de overwinning naar zich toe. Wat er zich na het EK met de ta feltennisser Henk van Sparye gaat gebeuren, is nog. onzeker. De kans is groot dat hy in de Westduitse competitie blijft spelen. Eerder speelde hij in Engeland en Zwe den. Hij heeft aanbiedingen van drie clubs op zak. „Bad Hamm maakt van de drie de meeste kans. Voorwaarde is wel dat die club naar de hoogste klasse promo veert. Gebeurt dat niet. dan is de mogelijkheid niet uitgesloten dat ik naar Nederland terugkeer. Voor de ontwikkeling van mijn spel, doe ik dat liever niet, ook al weet ik dat ik dan een dief ben van m'n eigen portemonnee".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13