'Handhaaf raket verdrag Salt IT YS-vloot stoomt op Eerste krachtmeting Mitterrand-Chirac Senaat VS doet beroep op Reagan: Vrouw van Ierse bankier ontvoerd, losgeld geëist Arianespace snoept NASA order af 'Spaanse agenten in moordcommando' Kabinetscrisis in Israël van de baan Britse koningin-moeder versterkt de gelederen van de vakbeweging Reagan overweegt nieuwe vergeldingsactie Bhoetto in Pakistan verwelkomd VRIJDAG 11 APRIL 1986 WASHINGTON (Rtr) - Een meerderheid in de Amerikaanse senaat heeft er gisteren bij president Reagan op aangedrongen het raketten-bestand onder het plafond te houden dat is vastgelegd in het SALT-2 verdrag. Dat zou inhouden dat de Verenigde Staten twee onderzeeërs moeten ontmantelen, als komende maand de proeven beginnen met de nieuw type onderzeeër met kernraketten, de Trident. LONDEN - Drie gewapende man nen hebben, naar eerst gisteren be kend is.geworden, dinsdag in de buurt van de Ierse hoofdstad Du blin de 48-jarige Jenny Guinness, lid van een schatrijke brouwers- en bankiersfamilie, ontvoerd. door Henk Dam De ontvoerders eisen voor hun slachtoffer een losgeld van 2 mil joen pond (8 miljoen gulden). De politie heeft nog geen zekerheid omtrent hun identiteit, maar sluit niet uit dat het gaat om een actie van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA). De ontvoering vond plaats toen de drie mannen dinsdag het afgele gen huis van Jenny en haar man Peter Guinness aan de rand van de Baai van Dublin binnenvielen. Me vrouw Guinness, haar 23-jarige dochter Gillian en een Engelse gast werden daarbij vastgebonden. Echtgenoot Peter, die even later thuiskwam, werd met de kolf van een pistool neergeslagen toen hij een van de invallers trachtte te vloeren. De drie mannen gingen er daarna met mevrouw Guinness vandoor, nadat deze bij hen met succes had bepleit haar dochter ongemoeid te laten. Peter Guinness is directeur van de Guinness Mahon bank in Du blin. Zyn ontvoerde vrouw geniet in kringen van sportliefhebbers enige bekendheid omdat zij naam heeft gemaakt met transatlanti sche zeilraces. In het verleden is Ierland vaker het toneel geweest van ontvoerin gen. De meest recente is die van Don Tidey, die aan het hoofd staat van een keten supermarkten. Hij werd vorig jaar door leden van de IRA ontvoerd, maar enige dagen later door de Ierse politie bevrijd. Jenny Guinness <r0to and Reagan zei echter dat hij een rap- SALT-2 zou volgens de briefschrij- port afwacht over schendingen de veiligheid SALT-2 door de Sowjet-Unie, alvo- de Staten en de NAVO 5 hij een besluit neemt. Hij zou brengen omdat de Sowjet-Unie zonder de lanceerinstallaties te naai toe te voegen. SALT stelt een ontmantelen. Maar een dergelijk plafond 1.200 i lanceerin- besluit zou volgens senator John stallaties met meervoudige kern- Heinz neerkomen op een schen- koppen. ding SALT-2 i enorme Hoewel de Verenigde Staten step terug zijn in de wapenbespre- SALT-2 niet geratificeerd hebben, kingen met Moskou. beloofde Reagan vorig jaar dat de Heinz is een van de 52 senatoren bepalingen van dit verdrag voor die in een brief aan Reagan hebben alsnog gerespecteerd zullen wor- aangedrongen op naleving van den, ook al beschuldigde hij Mos- SALT-2. Het verdrag is overigens kou van schending van de bepalin- nooit geratificeerd. Het negeren gen. Washington noemt de bouw het vastgestelde plafond Politie-robot maakt eind aan belegering DALLAS (AP) - Max, een eeno gige, gepantserde en elektri sche politieman, heeft voor het eerst zijn werk gedaan. De ge wapende man die hem door zijn voordeur naar binnen zag komen, gaf zich direct over aan de politie en vroeg alleen nog: 'Wat was dat in godsnaam voor een ding?' Max werd door de politie in Dallas voor het eerst ingezet om een 27-jarige man uit zijn huis te halen die dreigde zelf moord te plegen. De man wilde niet met de politie praten en men dacht dat hij zijn voordeur voorzien had van een booby trap. De robot, die is voorzien van een tv-camera en qua*uiterlijk het midden houdt tussen een ballengooimachine en een gras maaier, had daar geen enkele moeite mee. Hij rolde zonder problemen door de voordeur en liet de man in het huis zo schrikken dat hij vergat wat hij van plan was. De deur bleek niet voorzien van een boobytrap en de ont zette man werd naar een zie kenhuis gebracht. In de wo ning werden verschillende vuurwapens gevonden. radar-volgstation bij Kras noyarsk als een voorbeeld daarvan. TOKIO (AFP) - Voor het eerst sinds de ramp met het Amerikaan se ruimteveer Challenger op 28 ja nuari lijken de Amerikanen een re servering voor de lancering van kunstmanen aan het Europese ruimtevaartbureau Arianespace te hebben verloren. Japan, dat in sep tember bij het Amerikaanse ruim tevaartbureau NASA had geboekt voor het per ruimteveer lanceren van twee communicatiesatellieten, heeft deze opdracht geannuleerd en in de vorm van een optie over geheveld naar Arianespace. Dit maakte Frédéric d'Allest, presi dent-directeur van de Europese commerciële ruimteorganisatie, gisteren in Tokio bekend. d'Allest vertoeft in de Japanse hoofdstad ter gelegenheid van de opening van een bureau van Arianespace, waarin 36 Europese bedrijven sa menwerken. Als de nieuwe opdracht, van het particuliere Japanse communica tiesatelliet concern JC-SAT, defini tief wordt, heeft Arianespace vier Japanse boekingen voor lancerin gen met de draagraket Ariane. DAMASCUS (Rtr) - De Neder- landse minister van buitenlandse zaken, Hans van den Broek, heeft gisteren in Damascus gesprekken gevoerd met president Hafez al-As- sad van Syrië en diens naaste me dewerkers. Naar uit diplomatieke bron verluidt spraken zij over de manier waarop Europa een bijdra ge kan leveren aan het vredespro ces in het Midden-Oosten. Bij aankomst in Damascus had Van den Broek, die gedurende de eerste zes maanden van 1986 voor zitter is van de raad van ministers van de Europese Gemeenschap, verklaard dat de EG er op heeft aangedrongen dat hij contact op neemt met de partijen in het con flict in het Midden-Oosten en naar hun standpunten informeert. Volgens Nederlandse diplomaten vormt de reis van Van den Broek een onderdeel van de "stille diplo matie" die de Europese Gemeen schap in het Midden-Oosten be drijft. Vorige maand heeft de Ne derlandse minister in Amman ge sproken met koning Hussein van Jordanië. Via de Nederlandse am bassade in Tunis zijn contacten ge legd met de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO van Jasser Arafat. (f0to ad JERUZALEM (Rtr/UPI) - Nadat een kabinetscrisis in Israël onver mijdelijk leek ziet het er thans naar uit dat toch nog een compromis is bereikt. Het Likoed-blok heeft gis teren laten weten dat het akkoord wil gaan met een andere kabinets- post voor de minister van finan ciën, Izaak Modai. Het voorstel voorziet in een por tefeuillewisseling met de minister van buitenlandse zaken en de lei der van de Likoed, Izaak Sjamir. De regeling geldt tot oktober wan neer Sjamir, zoals bij de vorming van het kabinet was afgesproken, het premierschap overneemt van de leider van de Arbeiderspartij, Simon Peres. Peres gaat dan naar buitenlandse zaken, terwijl Modai weer op financiën terugkeert. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat Modai in een interview had gezegd dat Peres niets van eco- LONDEN (AP) - De Britse premier Margaret Thatcher heeft er waar schijnlijk een nachtmerrie bij nu de zo door haar gehate Britse vak bond er een nieuw lid bij heeft: de moeder van koningin Elizabeth. De 85-jarige 'queen-mum' heeft het lidmaatschap geaccepteerd van Groot-Brittanië's grootste vak organisatie, de 1,4 miljoen leden tellende Transport and General Workers Union. De secretaris-generaal van de vakbond, Ron Todd, zei gisteren dat hij verheugd was dat de ko ning-moeder lid was geworden na haar bezoek aan de vleesmarkt van in Londen, vorige Volgens de reglementen van de vakbond zal de koninging-moeder Tijdens haar bezoek werd zij be- iedere maand de vakbondskrant noemd tot ere-'bummaree', vleessjouwer die per traditie lid is van de vakbond. Todd schreef de koningin-moeder kort daarop om lid te worden van de bond. Zij schreef terug dat ze met 'bij- zondere blijdschap' het lidmaat- Schap zou aannemen. 'Zij is de figuur bij uitstek waar tegen heel het land met eerbied te- genop wordt gezien,' aldus Todd, dezelfde vakbond. ontvangen en heeft ze officieel recht op een uitkering van de vak bond als ze als gevolg van haar werk arbeidongeschikt wordt. Om dat ze erelid is hoeft zij geen contri butie te betalen en hoeft ze niet met werken te stoppen als zich een staking voordoet. De man van de koningin-moe der, koning George IV die in 1952 overleed, was eveneens erelid van nomie afweet en bovendien veel te reislustig is. Peres eiste daarop het ontslag van Modai, die dat later ook aanbood. Daar was de Likoed het niet mee eens. Zij kondigde aan uit het kabinet te stappen als Modai gedwongen werd ontslag te Ook een aanbod van Peres om Modai een andere post binnen het kabinet te geven was voor de Li koed niet aanvaardbaar. Daar is de partij nu van teruggekomen. Vol gens een woordvoerder van Sjamir was dat "in het nationale belang en om het kabinet met de Arbeiders partij te redden". De Israëlische radio zei dat de top van de Arbeiderspartij het compromis in overweging neemt. Het voorstel is overigens afkom stig van de voorzitter van de com missie van financiën in het parle ment, rabbi Abraham Sjapira. Een vertrouweling van Peres, de minis ter van economische zaken Gad Jaacobi, zei tegen journalisten: "Als het voorstel zo luidt zullen wy het dankbaar accepteren". MADRID - Het Spaanse Ministerie van Binnenlandse Zaken zou di rect de hand hebben gehad in de oprichting van het Spaanse anti- terreurcommando GAL (Grupos Antiterroristas de Liberacion). Dit is de teneur van een tv-reportage, die gisteravond werd uitgezonden door het Franse station Antenne-2. door Gerrit-Jan Hoek Het GAL, dat vanaf 1984 als re- presailles voor de aanslagen van de ETA op militairen, politieagenten en Guardia Civiles ongeveer 25 ETA-leden en Baskische ballingen in Zuid-Frankryk heeft geliqui deerd, zou zijn opgericht door de chef-staf van de Guardia Civil, ge neraal Andres Casinello, de toen malige directeur voor de Staatsvei ligheid, Rafael Vera, en de huidige chef van de Spaanse Inlichtingen dienst, Alvarez Sanchez. Deze beschuldiging wordt in het programma geuit door een voor malige politieagent. Een andere ex-politieman, Gonzalez Pacheco, berucht wegens zijn rol in de poli tieke politie onder het Franco-regi me, gaf in de reportage toe 'slechts een kleine uitvoerder te zijn van de vergissingen van zijn superieuren'. Hoewel het ministerie van bin nenlandse zaken alsook de ge- Doden in Punjab JULLUNDUR (Rtr) - By botsin gen tussen politie en extremisti sche sikhs in de Indiase deelstaat Puryab zijn gisteren tien doden ge vallen, onder wie drie politieagen ten. Bij een overval op een trein in een dorpje bij Amritsar schoten militante sikhs twee treinbewakers dood. Ten westen van Amritsar, bij de grens met Pakistan, doodden para militaire grensbewakers vier extre misten die een gebied probeerden te infiltreren dat bekend staat als een bolwerk van militante sikhs. noemde hoge politie-autoriteiten de beschuldigingen afwezen, be gint zich steeds meer bewijsmate riaal op te stapelen, dat de Spaanse politie niet geheel vreemd is aan de zogenaamde 'vuile oorlog', die zich sinds drie jaar op Frans grondge bied afspeelt. Van Franse zijde wordt commentaar geweigerd. Piloten praten over terrorisme LONDEN (GPD) „Regeringen moeten niet langer de mogelijk heid hebben gekaapte vliegtuigen te weigeren om te landen". Dat zei gisteren voorzitter Reg Smith van de IFALPA, de internationale fe deratie van pilotenverenigingen. Smith sprak aan het begin van een conferentie van de IFALPA, waarbij 60.000 verkeersvliegers zijn aangesloten, die tot begin vol gende week in Londen gehouden wordt en die grotendeels gewijd zal zijn aan terrorisme. Smith zei dat er een eind moet komen aan de huidige praktijk waarbij tal van regeringen gekaap te toestellen weigeren te landen, ook al wordt het leven van de pi loot bedreigd. Voorstellen om dit aan alle landen met kracht duide lijk te maken, zullen de komende dagen door de gedelegeerden wor den besproken. Hij liet verder ook doorscheme ren dat de piloten de komende da gen zullen praten over een mogelij ke boycot van landen die interna tionaal terrorisme steunen. Verder zal worden gesproken over maatre gelen tegen landen die zich onvol doende hebben aangetrokken van eerdere oproepen van de IFALPA om de veiligheid van hun vliegvel den te verbeteren. Smith noemde 1985 het slecht ste jaar dat de internationale lucht vaart heeft meegemaakt. De gede legeerden herdachten enige tijd in stilte de 2000 mensen, onder wie 64 piloten, die vorig jaar zijn omgeko men. 'Ik ben er zeker blij zullen zijn dat zij c ren versterkt.' leden Het wachten is op een van de vol- Minzaam glimlachend vanachter gelede- gende afleveringen van Spitting gen ruiker: het nieuwste vakbonds image. lid van Engeland. <fotoAP> WASHINGTON/TRIPOLI (Rtr/ UPI) - Een vloot met de Ameri kaanse vliegdekschepen Coral Sea en America is gisteren uitgevaren uit Spaanse en Italiaanse havens. Bonn poogt met alle macht een nieuw militair conflict tussen de VS en Libië te voorkomen, zo werd vernomen uit diplomatieke bron nen in de Westduitse hoofdstad. "Streven naar onderhandelingen om de eigenlijke oorzaak van het rale, die al in 1945 door De Gaulle Frankrijk werden genaast, zijn in de aanbie- Jacques Chirac, de vatieve premier w o heeft gesproken. Zo'n beetje alles ding. Ook drie grote verzekerd wat de socialisten in vyf jaar tijd concerns (UAP, GAN en AGF), tot stand hebben gebracht, moet ir ijltempo weer worden afgebroken Naar Belgisch voorbeeld vraagt de regering-Chirac daarom om vol machten c sinds '46 in handen heid zijn wil Chirac verpatsen. Het voormalig persbureau Ha- sinds 1940 een staatsbedrijf, uitverkoop onder dat zich ontwikkelde tot media- e de staatsbedrijven te kunnen hou den en het kiesstelsel van evenre dige vertegenwoordiging een snel le dood te laten sterven. door Leo Maat Het Franse parlement heeft zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe regering, maar hoe zit het met de socialistische president Mitterrand, waarmee rechts nog een paar jaar tegen wil en dank zit opgescheept? Mitterrand moet im mers zijn handtekening zetten on der de anti-socialistische decreten. In het kabinetsberaad, dat aan de regeringsverklaring vooraf ging, kwam al meteen tot uiting waar Mitterrand de streep wil trekken. Het terugbrengen van staatsbedrij ven in particuliere handen wil Mit terrand accepteren voorzover het gaat om bedrijven, die na 1981 (het jaar waarin hij president werd) werden genationaliseerd. Chirac wil veel verder gaan en is een dumpzaak in staatsbedrijven begonnen. De grote banken BNP, Credit Lyonnais en Societe Gene- toerisme-concern staat ook op Chi rac's lijstje te privatiseren bedrij ven. Dat geldt evenzeer voor het in 1976 opgerichte olieconcern Elf- Aquitaine. Een zeer florerende on derneming. Verder wil Chirac af van 39 klei nere banken, die vier jaar geleden werden genationaliseerd en een aantal industrieën (electronica-be- drijven CGE en Thomson, glaspro ducent Saint-Gobain en de che mieconcerns Pechiney en Rhone- Poulenc). Ook worden tal van andere aan delen (meerderheidsbelangen van de overheid) op de beurs aangebo den, waaronder - naar Brits voor- beéld - die van de wapenfabrikan ten Matra en Dassault. In de laatste heeft de Franse staat overigens een mindérheidsbelang van 46 pro cent. De politiek van Chirac-lijkt zodoende een getrouwe kopie van de fraaiste staaltjes van rechtse maatregelen in diverse Westeuro- pese landen. Mitterrandgezag voerende en rechtsprekende macht, is de president bijvoor beeld voorzitter van de minister raad. Een socialistische pottekijker in de conservatieve keuken. Wanneer een Franse president meent iets belangrijks te zeggen te hebben, dan heeft hij het recht de verzamelde volksvertegenwoordi ging toe te spreken. De senatoren en afgevaardigden zullen hun pre sident dan staande aanhoren. Dat getuigt weliswaar niet zozeer van macht, maar toch van een groot persoonlijk gezag van een presi dent. Vergelijk dat eens met de Neder landse verhoudingen, waar - als je ex-minister Vredeling mag gelo ven - de Koningin jammerend aan de telefoon hangt om de minister raad smeekbeden over te brengen, waar het staatshoofd voorzitter is niet van de ministerraad maar i adviserend orgaan n State waar de maatregelen terugdraaien, vooruit. Maar reactionair gedrag, de erfenis slechts van De Gaulle over de balk smij- a's de Raad ten, dat wordt te dol. In hoeverre a"een maar Mitterrand bevoegd is om onwel- volksvertegenwoordiging tijdens gevallige maatregelen tegen te de Troonrede gewoon blyft zitten, houden of op zijn minst te vertra gen is voer voor staatkundigen, die Maar waar exact de grenzen van Mitterrands macht liggen zal in de praktijk moeten blijken. De dena- daATog "T"? van «S *'°°t Kiesstelsel zich in het Franse staatsbestel voor een unieke situatie geplaatst z bedrijven is een eerste krachtme ting tussen de president en de pre mier. Een volgende heeft zich al aangekondigd, toen Mitterrand ei sen stelde een de wijziging van het kiesstelsel. Bevoegd Een feit is dat het Franse staats- brokkelen. Maar goed, hij is dan hoofd veel meer macht heeft dan Ook gekozen en niet letterlijk voor staatshoofden in tal van andere president in de wieg gelegd. Zijn an.d P°sitle W n°S het meest °p d'e ™L6.aa. I"ei°.v' «r, van een Amerikaanse president, jÉÉH fififi Het 'samenwonen' (cohabitation, zoals de Fransen zeggen) van een rechtse regering met een linkse „^ontesqïiea'er.van de "i1 HR vinders van de driedeling van de die ook veel uitvoerende macht staatsmacht in wetgevende, uit- heeft. Parijs is het slaan met de gedeelde voordeur al te horen, zoals het in (buiten)echtelijke ruzies betaamt. probleem op te lossen is redelijker dan schepen sturen", zo werd ge zegd. Bonn wees al twee Libische diplomaten uit om de VS te verzoe nen. Het heeft grote belangen in Libië en betrekt veel olie uit dat land. Minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher verzocht Nederland als voorzitter van dé EG te pogen „zo snel als mogelijk" be raad te openen met Arabische lan den en de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. Dit met het doel het onderhandelingsvacuum in het Midden-Oosten op te vullen, dat volgens Bonn terrorisme alleen maar in de hand werkt. De twee vliegdekschepen die zijn uitgevaren vormden vorige maand de kern van een vlootver- band van 40 schepen dat twee Libi sche patrouillevaartuigen en een raketbasis uitschakelde. De sche pen voeren de Golf van Sirte in weerwil van Libische waarschu wingen dat deze tot zijn territoriale wateren behoort, maar aangeno men werd dat het bij de actie door de Amerikaanse vloot ging om ver gelding voor terreuraanslagen op de vliegvelden van Rome en We nen in december. Inmiddels hebben zijn in Europa nieuwe terreuraanvallen tegen voornamelijk Amerikanen uitge voerd. Vrees bestaat dat de VS zou den nu dieper in Libië kunnen toe slaan, maar onder de Libische be volking overheerste een afwéch- tende houding in verband met mo gelijke Amerikaanse vergelding. President Reagan zei woensdag op een persconferentie dat hij zal "antwoorden", als Libië betrokken zou blijken by de jongste aansla gen. Volgens de VS bestaan er ster ke aanwijzingen voor dat de Libi sche missie in Oost-Berlijn op de hoogte was van het plan om disco theek La Belle in West-Berlijn aan te vallen, die druk wordt bezocht door Amerikanen. Washington meent dat de missie de aanslag hielp organiseren en vindt dat er maatregelen moeten worden geno men om te voorkomen dat Libi sche diplomaten in West-Berlyn komen. Maar overleg met de Britten en de Fransen in West-Berlijn leidde niet direct tot resultaat. Vooral de Fransen verschillen van mening over de aard van de maatregelen, zo werd vernomen. In het algemeen streven de geal- liëerden in West-Berlijn er om poli tieke redenen naar de Berlijnse muur als open grens te behandelen en zo min mogelijk controle uit te oefenen op mensen die uit het oos ten komen. Volgens het boulevardblad "Bild" stoelen de Amerikaanse aanwijzingen op onderschepte Li bische radioboodschappen, die in code werden verstuurd. De twee Libische diplomaten die woensdag uit Bonn werden uitge wezen werden verdacht van het smokkelen van wapens en spring stoffen, zo is vernomen uit bron nen van de Westduitse veiligheids dienst. LAHORE (UPI) - De Pakistaanse oppositieleidster Benazir Bhoetto is gisteren door honderduizenden enhousiaste aanhangers verwel komd in de stad Lahore. Bhoetto keerde na vier jaar ballingschap in Groot-Brittannie naar Pakistan te rug. De welkomstmanifestatie groeide uit tot de grootste demon stratie die ooit tegen het bewind van president Zia Ul-Haq is gehou den. „Zia is een hond, Zia is een hond, leve Benazir" en „revolutie, revolu tie", schreeuwden Bhoetto's aan hangers die zich verdrongen langs de 16 kilometer lange route van het vliegveld naar de plaats waar de oppositionele Pakistaanse Volks party (PPP) een bijeenkomst had belegd. Benazir Bhoetto keerde naar haar land terug nadat president Zia Ul-Haq drie maanden geleden na acht jaar de staat van beleg had op geheven. Sinds die tijd heeft de op positie haar activiteiten opge voerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7