Onbegonnen Werk WD wil wachten met proef voor Breestraat Verwarring bij Links Leiden zelfverbranding bij de WD Instemming met regeling baarmoederhalsonderzoek ONTWERP VOOR KANTOORCOMPLEX RIAGG Woonboten komen er (voorlopig) nog niet Diefstal trailer met speedboot 'Strafexercitie' voor leraren PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 11 APRIL 1981 Collegevorming Links Leiden en de VVD in één college van B en W (met uiter aard de PvdA), kan dat? Op 13 maart, zes dagen voor de gemeenteraadsverkiezingen kwam in een interview in deze krant met de lijsttrekker van Links Leiden deze passage voor: De la Mar heeft geen zin om plaats te nemen in een afspiege lingscollege met PvdA en VVD of CDA. "Zo'n college schept ver warring", stelt hij. "Ik vind dat je mensen voortdurend duidelijk moet maken wat linkse en rechtse partijen zijn". Dezelfde De la Mar, PSP'er van huis uit, is niettemin met de kop man van de PvdA, Tesselaar. aan het onderhandelen geslagen over de vorming van een coalitie PvdAIVV Dl Links Leiden. Tegen wil en dank en in de wetenschap dat er een landelijke richtlijn is van de PSP om niet met de VVD in één college te gaan zitten. Een poging tot verwarring dus. VVD-lijsttrekker Kuijers zei 11 maart, acht etmalen voor de ver kiezingen, in deze krant dat zijn partij graag weer in het college wil, maar: "Alles heeft zijn prijs". Welnu, de PvdA heeft la ten weten dat er in een coalitie van deze partij en Links Leiden met de VVD voor de liberalen niet meer dan één wethouder- spost weggelegd kan zijn. Even de verhoudingen: de PvdA is twee keer zo groot in de nieuwe raad als de VVD en zou op deze manier vier keer zoveel wethouders krijgen. De VVD is bijna drie keer zo groot als Links Leiden en zou toch met net zoveel wethouders genoegen moeten ne men. Wie daarmee instemt, doet zijn partij niet voor een zacht prijsje in de uitverkoop; nee. hij dat is je hebben en houwen bij de kraakwagen deponeren. Een po ging tot zelfverbranding. Hoe serieus zijn de onderhan delingen dan te nemen die VVD en Links Leiden met de PvdA voeren over een drie-partijencol lege? Zij moeten worden gezien in het kader van de Strategie van de Langste Adem. De vraag is: wie valt het eerst af. Welke ach terban mort het snelst? De prog nose luidt nog altijd dat het de roerige fanclub van Hans de la Mar zal zijn. WD'ers zijn nu eenmaal wat geduldiger en bo vendien weet Kuijers, na al twee maal college-onderhandelingen (1978 en 1982) te hebben meege maakt, als geen ander hoe het spel gespeeld moet worden. Het afhaken van Links Leiden zou ook het best in de kraam van Tes selaar te pas komen. Hij. de re gisseur van het nu opgevoerde spel, zou straks graag tegen zijn achterban willen kunnen zeggen: We hebben het geprobeerd met Links Leiden, maar zij zijn er zelf uitgestapt. Het is inderdaad soms moeilijk om het eens te worden. Maar ho gere politiek is natuurlijk: de kunst van het oneens worden. Zo wijst de PvdA de eis van Links Leiden af om 'voorrang te geven bij opdrachten aan bedrijven die niet meewerken aan Woens- drecht'. Op zich een koddige formule ring. Men mag aannemen dat het Links Leiden slechts om de kruis- gramma uit te slepen. Zo kun je de VVD gebruiken om van tijd lot tijd tegen Links Leiden te zeg gen: 'Heren, dames, het kan ook allemaal zonder u'. Op de reser vebank zit bovendien hel CDA, als eventuele partner een bruik baar dreigement. Zelfs als het on denkbare mogelijk blijkt, toch een coalitie met én VVD én Links Leiden, is er niet zoveel aan de hand voor de PvdA. In het college behoudt de partij haar meerder heid en in de gemeenteraad kan zij met wisselende meerderheden altijd haar zin krijgen. Op zijn hoogst gaan de verga deringen van B en W wat langer duren. Programma (1) Wie als raadslid weet dat hij straks opstapt, verkeert in de prettige positie dat hij kan zeg gen wat hij denkt. Zo maakt het PvdA-raadslid Eikerbout, bezig Kuijers dat gedaan, de afgelopen maandag deed fractieleider Bak ker in de gemeenteraad het. Maar Eikerbout hield ze aan het PvdA/WD-collegeprogramma voor de periode 1982-Ï986. Letter lijk staat daarin: "Op het mo ment dat de herbenoeming aan de orde is zal de raad hierover een advies uitbrengen". Duidelijk was dat de VVD in dit geval wat kort van memorie was geweest. Je zag Kuijerseen van de auteurs van het college programma, fluisterend beraad slagen met Bakker, die hem deze periode tussentijds als fractielei der is opgevolgd. "Tom Poes, ver zin een list", riep een ander raadslid hardop - het Olviier B. Bommel-achtige imago van Kuij ers indachtig. Nu is Kuijers weliswaar een Bommel met de listigheid van Tom Poes, maar de VVD kwam er niet echt uit. Opeens heette het rakettenbasis in dit Brabantse dorp te doen is. Tegelijkertijd is het een subtiele zin. Er staat niet: de gemeente zal géén opdrachten verlenen aan bedrijven die mee werken aan de rakettenbasis. Toch wijst de PvdA de eis af. Zou dat kunnen: een links college dat niet lot stand komt, omdat de betrokken partijen het niet eens zijn over de wijze van proteste ren tegen de kernbewapening? Terwijl Links Leiden en de VVD elkaar beloeren en kuilen graven waarin ze zowel zelf als de ander kunnen vallen, bekijkt de PvdA het een en ander vanuit een comfortabele positie. In de wetenschap dat er zonder de so cialisten geen coalitie is te vor men en in het besef dat ze in wel ke combinatie dan ook op mini maal vier wethouderszetels en daarmee de meerderheid in het college kan rekenen. Zo kun je Links Leiden gebrui-- ken om de WD onder druk te zet ten en er dus een voor de PvdA zo gunstig mogelijk collegepro aan zijn laatste maand, er geen geheim van dat hij de coalitie PvdA/VVD volgaarne ziet voort gezet. Al was het maar, zegt hij, om- datje met de VVD zulke goede af spraken kunt maken. In de ge meenteraadsvergadering van af gelopen maandagavond wenste hij Links Leiden bovendien aller- hartelijkst nog eens vier jaar van constructieve oppositie toe. Des te aardiger was het dus om juist van Eikerbout te horen dat de VVD zich een keer niet aan de afspraak hield. Dat zet ook de huidige onderhandelingen over het collegeprogramma in een an der licht. Je kunt daar heel ern stig over doen. Maar wie wéét na vier jaar nog wat in het pro gramma staat? Het ging in dit geval om de her benoeming van burgemeester Goekoop. Met name de vraag: moet de gemeenteraad daar (on gevraagd) advies over uitbren gen. De VVD verzette zich er te gen. In het college had wethouder dat de VVD alleen maar tegen de instelling van een commissie is die het advies van de raad zal voorbereiden. "We kunnen ook vanavond nog uitspreken dat burgemeester Goekoop mag wor den herbenoemd", bedacht Bom mel ter plekke. Niemand die dat serieus nam. De WD'ers restte slechts de mo gelijkheid troost te zoeken bij Joost in de koffiekamer naast de raadzaal. Programma (2) Eikerbout plaatste nog een schot voor de boeg: hij zou de VVD ook herinneren aan de pas sage die in het collegeprogram ma staat opgenomen over dejlui- tingstijden van de horeca. Het debat daarover is eindelijk be gonnen en er dreigt een meerder heid van CDA, D66 én college partij WD voor een sluitingstijd op zaterdag van drie uur voor een aantal cafés. Dat zou een ne derlaag voor de PvdA zijn. Wat meldt het collegeprogram ma: "Het voorkomen van over last dient uitgangspunt te zijn van het beleid t.a.v, de sluitings tijden van de horeca. De ope ningstijden worden niet ver ruimd daar waar van overlast sprake is". Die tekst bezien, zal er voor de VVD weinig reden zijn om zich door Elkerbouts vermanende vin ger in verlegenheid te voelen ge bracht. Het door CDA en D66 me- degeformuleerde voorstel zegt ook dat cafés die overlast veroor zaken geen latere sluitingstijd mogen krijgen. De vraag is slechts: wanneer is iets overlast? Vechtpartijen op straat? Zeker. Urineren in de brievenbus? Bah. Knetterharde muziek? Vervelend. Maar het zijn verschijnselen die evenwel weinig te maken hebben met het tijdstip waarop ze worden ver oorzaakt. Voor politieke tegenstanders was misschien wel het overwin ningsfeest dat de PvdA vierde de avond na de verkiezingen in so ciëteit De Burcht de grootste vorm van overlast. Dat het tot diep in de nacht duurde, hoeft niet eens de oorzaak daarvan te zijn. Kennedy De lijsttrekker van Leiden Weer Gëgellig, de nieuwe groepe ring die in de toekomstige ge meenteraad één zetel verwierf, was maandagavond ook komen kijken bij de gemeenteraad. Hij moest deze keer nog op de publie ke tribune vertoeven, maar zijn aanwezigheid leek toch een pro test tegen de bescshuldiging die al bij voorbaat is geuit: de zetel van LWG in de raad zal vele ma len onbezet blijven. Nu was er voor de lijsttrekker, cafébaas Bernard Stöxen, nóg wel een reden om aanwezig te zijn. De sluitingstijden van de horeca stonden immers op de agenda. Maar daarvoor moest hij toch eerst een discussie uitzit ten over de verordening op de ka- merverhuurbureaus. Een nuttig debat, maar gezellig? Blijkens het weekblad Aktueel van vorige week is Stöxen trou wens tQch van plan om van zich te doen spreken, als hij straks in de raad zit. Hij zegt daarin: "Het gaat worden zoals de burgemees ter het al eens zei: 'Als Stöxen er in komt, wordt hij de horzel van de gemeenteraad'. En die woor den ga ik waarmaken. Alleen; maar...ik heb de hulp ingeroepen van enkele politieke 'ghostwri ters' om straks de boel eens flink op te poken". De kroegbaas reageert daar mee op de smalende opmerkin gen die er zijn gemaakt nadat was gebleken dat hij in de raad was gekozen. Hij vindt Aktueel aan zijn zijde. Volgens het blad zien (linkse) politici het met de 'Nachtburgemeester" duister in. "Het kleine LWG, waar vooral studenten en middenstanders op stemden, heeft met een steen des aanstoots de heersende Goliath ernstig verwond", heet het, wat ingewikkeld geformuleerd. 'De coup van de Leidse Kenne dy', staat er boven het artikel in Aktueel. Toegegeven moet wor den: het blad, heeft hiermee de primeur van de bijnaam van het toekomstige gemeenteraadslid. De schrijver laat in het artikel weten hoe hij daaraan is geko men. Het gebeurde tijdens een be zoek aan het café van Stöxen. "Voor mij is Bernard de 'Leidse Kennedy', fluistert een blonde be zoekster mij in het oor. Zij wijst veelbetekend op andere (Monroe- achtige) dames die zich zenuw achtig rond de lijsttrekker ver dringen". Misschien zit er bij Aktueel wel een aardige ghost-writer voor Stöxen. Voorstellen bij college-onderhandelingen LEIDEN - De WD blijft op het standpunt staan dat pas over een proef met het afsluiten van de Breestraat mag worden gesproken als het verkeerscirculatieplan (vcp) is behandeld. Als dit plan is be sproken, mag volgens deze partij wel worden bekeken of de Bree straat op zaterdagen voor alle ver keer kan worden afgesloten. Dit blijkt uit de lijst met wijzi gingsvoorstellen die de WD giste ren heeft ingediend op het ont- werp-collegeprogramma van de PvdA. Echt opzienbarende wijzi gingen stellen de liberalen niet voor. In de meeste gevallen willen ze de formuleringen van de PvdA enigszins afzwakken. Zo ook met de voorstellen over de Breestraat. De PvdA wil een be slissing over de proef al vóór de be handeling van het vcp bespreken. Ook Links Leiden, dat samen met PvdA en WD onderhandelt over een drie-partijencollege, voelt hier wel wat voor. De PvdA heeft overi gens steeds gesteld dat de Bree straat toegankelijk moet blijven voor bussen. Promenade Ook de PvdA-plannen voor de marktenroute willen de liberalen afgezwakt zien. De PvdA wil het winkelgebied in het centrum aan trekkelijker maken door de Nieu we Rijn, de Vismarkt en de Boter markt om te vormen tot een voor fietsers toegankelijke winkelpro menade. De WD wil daarover wel praten, maar dan moeten de dis cussies over het vcp en de Bree straat achter de rug zijn. Voorts wil de VVD meewerken aan het veiliger maken van over steekplaatsen voor voetgangers en fietsers op drukke autoroutes, maar daarbij mag de doorstroming van het verkeer niet worden be lemmerd. Langs Utrechtse Jaagpad LEIDEN - De aanleg van woonbo ten langs het Utrechtse Jaagpad is door het college van B en W voorlo pig op de lange baan geschoven. Dit blijkt uit een voorstel tot wijzi ging van het bestemmingsplan Waardeiland. In dit plan werd het aanvankelijk mogelijk gemaakt tien woonboten aan te leggen in de Nieuwe Rijn ten oosten van de Do- mela Nieuwenhuisbrug en ten westen van de Kettingbrug. Om wonenden hebben de gemeente overspoeld met bezwaarschriften tegen dit voornemen omdat ze vre zen voor aantasting van hun woon- genot.Leden van de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening na men vorige maand stelling tegen de gedachte dat van woonbootbe woners meer overlast zou zijn te verwachten dan van andere men sen. Desalnietemin toonden raads leden zich gevoelig voor de bezwa ren van omwonenden, n wilden ze de kwestie nog eens intern bespre ken. B en W hebben naar aanleiding van de bezwaren en de behande ling in de commissie besloten de plangrens van het bestemmings plan in het hart van de Nieuwe Rijn te leggen. Hierdoor is de even tuele aanleg van woonboten in de Nieuwe Rijn nu niet meer aan de orde. Momenteel wordt er gewerkt aan de totstandkoming van een ge meentelijke woonbotennota. Zo dra deze nota is verschenen den ken B en W een beter oordeel te kunnen vormen over of er langs het Utrechtse Jaagpad woonboten aangelegd moeten kunnen wor den. Vogeltjesmarkt LEIDEN - De eerste Leidse vogel tjesmarkt in de ijshal aan de Von dellaan wordt alleen vanavond en morgen gehouden. De zondag is geschrapt, nadat de economische controledienst van het ministerie van economische zaken had aange kondigd te komen kijken of er die dag ook gehandeld zou worden. Dat zou in strijd zijn met de win kelsluitingswet. De openingstijden zijn nu: vanavond van zeven tot elf uur; zaterdag van tien tot vijf uur. De liberalen wensen dat er een besluit wordt genomen over de bouw van de parkeergarage aan de westkant van de binnenstad zodra bekend is of het belanghebbenden- parkeren aan de verwachtingen voldoet. De PvdA heeft dit punt begin deze week al van tafel' ge veegd. De socialisten willen pas over de bouw van nieuwe parkeer garages praten als ook bekend is hoe de huidige en geplande gara ges reilen en zeilen. Links Leiden wil zelfs nóg langer wachten. In de lijst wijzigingsvoorstellen voert de WD nog een punt op dat door de PvdA al eerder is afgewe zen. De liberalen willen dat bedrij ven de mogelijkheid krijgen om grond te kopen in Leiden. De PvdA wil daar niet aan beginnen. Het huidige erfpacht-systeem moet volgens de socialisten ge handhaafd blijven. Kernwapens De WD pleit er in haar amende- mentenlijst voor dat het gemeente lijke (financiële) beleid van de af gelopen jaren met kracht wordt voortgezet. Dat houdt volgens deze partij in dat eerder genomen raads besluiten niet opnieuw ter discus sie mogen worden gesteld. Een van de wijzigingsvoorstellen van de WD zal tijdens de college onderhandelingen dit weekeinde voor de nodige principiële discus sies kunnen zorgen. De WD wil namelyk dat de zinsnede 'Leiden blijft een kernwapenvrlje gemeen te' uit het collegeprogramma wordt geschrapt. Hiermee gaat ze recht in tegen de wensen van Links Leiden. Deze partij wil het 'anti-kernwapenbe- leid' van de gemeente juist uitge breid zien. Ze heeft voorgesteld be^ drijven die helpen bij de bouw van de raketbasis in Woensdrecht uit te sluiten van gemeentelijke op drachten. Een punt overigens dat de PvdA al eerder heeft afgewezen. Over de volgende etappes van de restauratie van de Lakenhal moet voor 1990 een beslissing worden genomen, bepleit de WD. Het voorstel van de PvdA om een aan moedigingsprijs voor Leidse kun stenaars in te stellen, moet worden geschrapt. Daarentegen wil de WD dat het cultuurbeleid van de gemeente waar mogelijk wordt versterkt. De vervuiling in de binnenstad moet volgens deze partij kractig worden bestreden. Ze stelt voor om na afloop van de markten extra schoonmaakbeurten in te voeren. De controle op het wegwerpen van vuil en dergelijke moet worden verhevigd. LEIDEN Als alles volgens wens verloopt wordt volgende maand een begin gemaakt met de bouw van een kantorencom plex voor de RIAGG, op de plaats van de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Alle procedures over de ver koop, sloop en nieuwbouw zijn praktisch achter de rug. De Zuiderkerk wordt vermoedelijk in de loop van deze maand ge sloopt. De Leidse architect Van Oerle heeft in opdracht van de Haagse projektontwikkelaar Erica een plan gemaakt voor een 1800 vierkante meter groot kantorencomplex bestemd voor het Regionaal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezond heidszorg (RIAGG). Het wordt een markant ge bouw, opgetrokken uit een lich te steen, met een hoog midden punt en zijvleugels die trapsge wijs aflopen. Achter het gebouw is de nodige parkeergelegen heid gesitueerd terwijl het com plex aan de straatzijde wordt omringd door groen. De bouw zal ongeveer een jaar gaan du- Vrouwen moeten zelf 32,50 betalen LEIDEN - Schoorvoetend is* de raadscommissie voor volksgezond heid gisteravond akkoord gegaan LEIDEN - Een bewoner van de Agaatlaan heeft bij de Leidse poli tie aangifte gedaan van diefstal van een trailer met speedboot. De combinatie stond buiten met een ketting en een slot aan een kolk vastgelegd. Onbekenden zijn, in de nacht van woensdag op don derdag, met de spullen aan de haal gegaan. De overheid wil dat dit onder zoek voortaan door de huisarts wordt gedaan. Met ingang van vol gens jaar zal die regeling van kracht worden. Dit jaar zal het on derzoek nog worden uitgevoerd door het Cytologisch Laborato rium. Dé gemeente draait op voor de oproepingskosten; de vrouwen die aan het onderzoek meedoen moeten de overige kosten - 32,50 - uit eigen zak betalen. Het SP-raadslid Vergeer vindt die kosten een te grote financiële drempel. Bovendien is hij bang dat 'integratie van het baarmoeder- halskankeronderzoek in de huisartsenpraktijk' een mooi woord is voor afschaffing van het onderzoek. Hij trachtte de overige raadsleden zover te krijgen om een brief aan staatssecretaris Van der Reijden te schrijven met het ver zoek de subsidie op dit bevolkings onderzoek te handhaven. Zijn ini tiatief vond echter geen gehoor. Hoekema (D66) en Boot (PvdA) zeiden het op zich een goede zaak te vinden om het onderzoek voor taan door de huisarts te laten ver richten. Hoekema vroeg zich alleen af of na de overgangsregeling wel alle betrokken vrouwen zullen worden bereikt. Ook Boot toonde zich sceptisch. Haar partijgenote Fallaux toonde zich op dit punt huiverig. Bovendien standsvrouwen dit bedrag niet kunnen betalen. Wethouder Kuijers (volksge zondheid) zei er overigens vertrou wen in te hebben dat de ziektekos tenverzekeraars het met de Lande lijke Huisartsenvereniging eens zullen worden over vergoeding van de (laboratorium)kosten. Om toch alle vrouwen die in aanmerking komen voor het onderzoek te be reiken opperde Kuijers de moge lijkheid om vanuit de gemeente jaarlyks een oproep te doen uit gaan. LEIDEN - Dertien leraren van de technische school aan de Haagweg werden vanochtend door leerlingen uitgenodigd voor een ritje. Zo vlak voor de examens hadden ze natuurlijk kunnen vermoeden dat hen wat anders boven het hoofd hing, maar ze stapten toch in. Als makke scha pen. Naar de Kaag ging het. Of de leraren van het uitzicht genoten, vermeldt de geschiedenis niet. Het is echter wel een feit dat het bij de Kaag was afgelopen met de lol. Voor de leraren dan. Voor de leerlingen begon het plezier toen pas. De leraren werden op straat gezet en moesten maar zien hoe ze weer thuiskwamen, dat wil zeggen: de school bereikten. Zeven kilometer lo pen - een straf van dat kaliber hebben zij nooit bedacht. Gelukkig wacht te er een ontbijt op hen toen ze arriveerden. Het geld voor dat ontbijt was ingezameld door de leerlingen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4