Noordwijkers zijn erg koningsgezind' Plannen voor behoud van muziekonderwijs PvdA noemt plannen voor sociale zekerheid rommelig Politici en schoUeren Visser 't Hooft in pittige forumdiscussie Voorzitter J. Smit van jubilerende oranjevereniging In gemeente Noordwijkerhout ARC tegen Feyenoord Hoogmade tennist tien jaar VRIJDAG 11 APRIL 1986 REGIO LEIDEN PAGINA I' Rabo-bank gelooft in Markerwaard DEN HAAG (GPD) - De Rabo-bank wil een belangrijke rol spelen bij de particuliere financiering van de Markerwaard. De bank heeft vertrouwen in een constructie die de stichting Initiatiefgroep Markerwaard gisteren in Den Haag presenteerde. Met de drooglegging van de Markerwaard is ongeveer f 1,7 miljard gemoeid. Minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) heeft inmiddels een ambtelijke werkgroep opdracht gegeven om binnen enkele maanden advies over de voorgestelde financiering uit te brengen. Eerder waren rijksambtenaren al tot de conclusie gekomen dat inpoldering voor rekening van particulieren onhaalbaar is. De minister raad is in principe voor aanleg van de Markerwaard, maar het project zal door particulieren moeten worden gefinancierd. Daarbij wil de Staat de zeggenschap over de grond houden. Volgens de IGM is dat in het contrac- tenvoorstel mogelyk. De PvdA verzet zch als enige grote partij tegen de gelijke behan deling van getrouwde en onge huwd samenenwonende mensen in de sociale zekerheid. Alleen bij ue aow kan de PvdA in haar verzet rekenen op steun van de VVD. De oppositie vindt het principieel niet terecht het samenwonen te verge- bjken met de 'zorgplichf die bin nen het huwelijk bestaat. Het kabi net wil die gelijke behandeling, die nu al in de bijstand bestaat, juist uitbreiden naar de andere uitkerin gen. Inkomsten van partners moe ten dan óp de uitkering gekort worden. Meer kans na hartinfarct door bloedverdunner BILTHOVEN (ANP) - Patiën ten aan wie binnen enkele uren na een hartinfarct het bloedver- dunnenende enzym streptoki nase wordt toegediend, hebben veel meer kans het infarct te overleven dan patiënten die dit middel niet krijgen. Streptoki nase lost bloedstolsels, meestal de veroorzakers van hartinfarc ten, op. Als dat snel gebeurt, wordt de omvang van het in farct met 30 tot 50 procent be perkt. Dat betekent dat het hart, na herstel, veel gezonder uit de strijd tevoorschijn komt. Dit maakte de de Rotterdamse cardioloog prof. dr. P. Hugen- holz gisteren bekend op een persbijeenkomst van de Neder landse Hartstichting in Biltho- ven naar aanleiding van de ko mende Hartweek. Daarin staat snelle hulpverlening - 'Tijd winst is levenswinst' - centraal. Hugenholtz baseert zich op een onderzoek in twee acade mische ziekenhuizen in Rotter dam en Amsterdam, in samen werking met de plaatselijke GG en GD's. Van degenen die na een acuut infarct overlijden, gebeurt dat in een kwart van de gevallen nog voordat medische zorg ter plaatse is. Nog eens 12 tot 18 procent van de overlij- .dens gebeurt vlak na het in farct, in het ziekenhuis. LEIDEN - "Politiek, politiek, poli tiek, jaèaa! Samen beter dan al leen". Het is half drie, donderdag middag. De aulazaal van het Visser 't Hooftlyceum loopt vol. Op het podium zit het schoolorkest met een koortje, onder leiding van mu ziekdocent Van Efferink. Hij geeft een laatste instructie aan de leer lingen in de zaal: "Dat jaaaa moet ik duidelijk horen". Op de melodie van het Beatles-lied Obladi-oblada zingen de jongeren massaal de woorden mee. Aan de zijkant staan televisieca mera's van de EO opgesteld. Be kende gezichten van deze omroep lopen heen en weer, maar trekken weinig aandacht. Alle blikken zijn gericht op de deur waar straks de Tweede-Kamerleden Wallage (PvdA) en Dijkstal (VVD), D66- voorzitter Kohnstamm en als klap per minister De Koning (sociale za ken) zullen binnenkomen. Zij zyn de deelnemers aan een politiek fo rum dat is voorbereid door leerlin gen van de hoogste klassen van het Visser 't Hooft. Een werkgroep heeft de verkiezingsprogramma's van de vier grootste politieke par tijen kritisch onder de loep geno men. Vier onderwerpen zullen de revue passeren: werk/werkgele genheid, discriminatie, versla vingsproblematiek, criminaliteit. Om even over drie is het zo ver. De gasten nemen onder luid ap plaus plaats, de discussie kan be ginnen. Geschiedenisleraar Heijnis leidt het geheel. De politici mogen beginnen met een praatje over de kernpunten uit hun partijprogram ma's. Daarvoor kragen ze 2 minu ten en niet langer. Wie toch meer tijd neemt, wordt vriendelijk maar onverbiddelijk onderbroken door een deuntje op de piano. Daarna is het de beurt aan de zaal. Achter twee microfoons vu ren leerlingen pittige vragen op de politici af. De scholieren laten zich niet afschepen met een wollig praatje. De politici moeten duide lijk kleur bekennen. Elk onderwerp krijgt ongeveer twintig minuten. De eerste vraag is meteen al raak: hoe haalbaar is ar beidstijdverkorting?, vraagt een scholier PvdA'er Wallage. Deze antwoordt in eerste instantie met een algemeen verhaal, dat er op neerkomt dat arbeid vóór inkomen gaat. De vragensteller toont zich echter onverbiddelijk. Hoe zit het dan met Philips, waar de FNV on langs akkoord is gegaan met loons verhoging in plaats van werkver deling?, wil de jongen weten. "Dat is toch uw eigen achterban?". Wal lage is even stil. Vervolgens een discussie over de anti-discriminatiewet, zeker voor een christelijke school van groot belang. Gaat het hier eigenlijk niet om een onoplosbaar probleem?, vragen enkele leerlingen zich af. Als een homoseksueel zich op een christelijke school gediscrimi neerd voelt en door de rechter in het gelijk wordt gesteld, wordt de school weer gediscrimineerd om dat deze niet mag opkomen voor haar principes. Op het moment dat mensen gelijke rechten krijgen en daarover gaan procederen is er al tijd één het kind van de rekening, aldus de D66'er Kohnstamm. Wal lage (PvdA): "Het gaat enerzijds om een geaardheid waar je niets aan kunt doen en opvattingen waaraan je wel wat kunt doen. Dat zijn twee grondrechten die je nooit in een wet kunt formuleren omdat ze botsen". Keurig geregisseerd verloopt de' forumdiscussie rustig naar het eind. Forumvoorzitter Heynis sluit de discussie af met de woorden van zijn vader: "We zijn d'r weer niet uitgekomen. Je bent een te leurstelling maar ook een ervaring rijker". DODE OP OVERWEG (ANP) - Op een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Purmerend en Avenhorn is vanochtend om even over half negen een auto tegen de trein Amsterdam-Enkhuizen ge botst. Een inzittende van de auto kwam om het leven, aldus een woordvoerder van NS. De auto moest onder de trein vandaan wor den getakeld. NOORDWIJK - "Vroeger waren de zeeërs en de bin ders als water en vuur. Ze wilden niet eens met elkaar praten. Dat is nu gelukkig niet meer zo, maar deson danks zullen de oranjeverenigingen van Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen altijd wel naast elkaar blij ven bestaan". vierd. Noordwijk aan Zee viert op 30 april feest terwijl Noord wijk-Binnen de verjaardag van Koningin Wilhelmina, 31 augus tus, als feestdag heeft gekozen. door Monica Wesseling De oranjevereniging van Noord wijk aan Zee bestaat dit jaar 75 jaar. In de afgelopen driekwart eeuw is er volgens de voorzitter van de vereniging, J. Smit, her haaldelijk gepraat over een mo gelijk samengaan. "Het is echter nooit zo ver gekomen en ik denk ook niet dat het ooit gebeurt". J. de Ruiter, bestuurslid van de oranjevereniging in de jaren di rect na de oorlóg, weet zich te herinneren dat in die tijd de twee verenigingen niet eens met el kaar wilden praten. "Een brief van de ene vereniging aan de an dere werd niet gelezen. Alle com municatie moest via het gemeen tebestuur lopen". De mentaliteit van de inwo ners van Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen is volgens De Ruiter wezenlijk verschillend. Naar zijn zeggen vindt het ver schil zijn oorsprong in het geloof. Noordwijk-Binnen is katholiek terwijl Noordwijk aan Zee als ge reformeerd en hervormd te boek staat. Een 'praktisch probleem van een samengaan zou volgens Smit de keuze zijn van de dag waarop de oranjefeesten wordén ge- Oranje "Noordwijk is van oudsher orarye-gezind. Het koningshuis staat voor neutraliteit. Wij probe ren dat tot uitdrukking te bren gen door by onze activiteiten ie dereen te betrekken, ongeacht geloof of politieke kleur", vertelt Smit. De, voorzitter van de jubileren de oranjevereniging zegt dat de doelstelling van de vereniging al tijd dezelfde is geweest: "Wij wil len het koningshuis eerbiedigen. De monarchie staat voor ons voor vrijheid, democratie en neu traliteit. In alles wat wij organise ren willen we dat naar voren brengen". De enige verklaring die Smit voor de oranje-gezindheid van de Noordwijkers kan geven is dat de inwoners van Noordwijk aan Zee van oudsher gereformeerd en hervormd zijn. Hoewel er 'slechts' 550 inwoners van Noordwijk aan Zee lid zijn van de oranjevereniging is de animo voor 'oranje-activiteiten' erg groot. "Elk jaar houden we een wielerronde op de boulevard. Zelfs al stroomt het van de regen Het bestuur van de jubilerende oranjevereniging uit Noordwijk aan Zee. dan nog staat het helemaal vol", zegt Smit. Duur Van de kritiek dat het vorsten huis een geldverslindend insti tuut is, wil Smit niets horen. "Dat geld is goed besteed. Het oranjehuis lééft onder de bevol king. Twee jaar geleden bezocht koningin Beatrix Noordwijk. Het stond zwart van de mensen. Een duidelijker bewys van aan hankelijkheid kun je je niet voor stellen". De neutraliteit van het ko ningshuis ziet Smit in een land zo verdeeld als Nederland als een groot goed. "We proberen dat ook in opze handelwijze tot uit drukking te brengen. Bij de ver schillende festiviteiten worden (foto Holvast) alle verenigingen betrokken. De oranjevereniging functioneert ei genlijk als een soort overkoepe lend orgaan. De leden van de oranjevereni ging zijn voor het merendeel ou dere Noordwijkers. Toch melden zich volgens de voorzitter ook steeds meer jongeren aan als lid. "Het lidmaatschap van de ver- ALPHEN AAN DEN RIJN - De broers Ardy en Riny Oosterlee, die al enige tijd in de belangstelling van betaalde voetbalclubs staan, krijgen komende dinsdag opnieuw de gelegenheid zich in de etalage te bedraagt vyf gulden voor een spelen. De voetbaltweeling komt staanplaats en zeven-en-een-halve dan met ARC in actie tegen de «"lden voor een tribuneplaats, nummer drie van de eredivisie, Vanaf vandaag is er een voorver- Feyenoord. Het duel wordt om k°<>P b*J Bahlmann Sport in Al- 19.30 uur gespeeld op het terrein Phen. van ARC in Zegersloot. De toegang De Oosterleetjes werden onlangs DEN HAAG (GPD) - Lengte en hoogte van de uitkeringen in het nieuwe stelsel van sociale zeker heid zijn onvoldoende; de rege ringsplannen zijn rommelig en in de praktijk slecht uitvoerbaar. Bo vendien is de manier waarop het kabinet de gelijke behandeling van getrouwde en ongehuwd samen wonenden wil regelen, principieel verwerpelijk. Die kritiek uitte de PvdA-fractie gisteren bij de voort zetting van het debat over het nieu we stelsel van sociale zekerheid. Omdat CDA en WD het kabinet op hoofdpunten steunen, wil de PvdA de koménde weken vooral NOORDWIJKERHOUT - Het instrumentaal muziek onderwijs aan de inwoners van Noordwijkerhout wordt met ingang van het nieuwe schooljaar waar schijnlijk verzorgd door een nog op te richten stichting. De eigen bijdrage van de leerlingen wordt niet hoger. Voor het algemeen vormend mu ziekonderwijs (amv) op de basis scholen wordt een muziekleraar aangesteld die in dienst kómt van de gemeente, het hafabra-onder- richt (harmonie, fanfare en brass band) wordt een taak van de ver enigingen. Burgemeester en wethouders van Noordwijkerhout hebben het plan gemaakt om het muzikaal onder wijs aan de inwoners van het dorp, nu de streekmuziekschool wordt opgeheven, veilig te stellen. Uit een enquête onder de 154 Noord- wijkerhoutse leerlingen van de muziekschool bleek dat do meer derheid wil doorgaan met de mu- zieklessën. proberen de schade van de stelsel herziening te beperken. De sociaal democraten hebben daartoe meer dan 25, merendeels technische, wijzigingsvoorstellen ingediend. De grote politieke meningsver schillen over de sociale zekerheid moeten dan maar bij de kabinets formatie aan de orde komen. De PvdA blijft met staatssecreta ris De Graaf (sociale'zaken) van mening verschillen over de gevol gen van de stelselherziening voor mensen die nu al van een uitkering leven. Volgens De Graaf zullen zij niets van de stelselherziening mer ken, maar de PvdA meent dat ou Noordwijkerhout betaalde vorig jaar 140.000 gulden aan de muziek school. Dat geld wordt nu op een andere manier gebruikt. Voor het algemeen muzikaal onderwijs wil len B en W 30.000 gulden opzij leg gen. De nieuwe muziekleraar moet in samenwerking met de leerkrach ten van de scholen een onderwijs programma opzetten. Van elke school zullen twee groepen amv krijgen. De benodigde muziekin strumenten zoals bijvoorbeeld een piano, worden door de gemeente ter beschikking gesteld. Het onderwijs in harmonie-, fan fare- en brassbandmuziek komt in handen van de muziekverenigin gen. Omdat dit voor de verenigin gen een verzwaring van de taken betekent willen B en W aan de mu- zickclubs meer subsidie geven. Voor het hafabra-ondcrwijs wil het college 23.000 gulden reserveren. Hét instrumentaal onderwijs wordt vanaf augustus/september gegeven in De Schelfl in Noordwij kerhout. Uit de enquête bleek dat de belangstelling voor piano, gi taar, slagwerk, dwars- en blokfluit en viool, het grootst is. In eerste in- dere werklozen en uftkeringsge- rechtigden met een werkende part ner wel degelijk getroffen worden. De PvdA wijst de stelselherzie ning af, omdat bezuinigingen daar in overheersen. Ze zijn het er ook niet mee eens dat arbeidsonge schikten in de toekomst veel stren-. ger worden gekeurd. De uitkerin gen moeten in de toekomst weer verhoogd, ert de duur van de ww verlengd worden, meent de PvdA, maar die voorstellen zijn door de opstelling van de regeringspartijen volstrekt kansloos. Ret CDA voelt er ook niets voor de sociale zeker heid bij de formatie opnieuw te be spreken. stantie willen B en W ervoor zor gen dat er leraren worden aange steld die in de zes instrumenten les geven. Deze muziekdocenten willen B en W niet in dienst van de gemeen te nemen. Er moet volgens het col lege een muziekstichting worden opgericht, de leraren komen in dienst van die stichting. De mu ziekinstrumenten die moeilijk te, vervoeren zijn (piano, slagwerk) zullen van gemeentewege worden aangeschaft en permanent in De Schelft staan'. Op welke manier het instrumen taal onderwijs zal worden gesubsi dieerd is nog niet duidelijk. Dit kan direct, door de stichting te subsidiëren, of indirect door aan de leerlingen een bijdrage te ver strekken. Vast staat dat de eigen bijdrage van de leerlingen lager zal zijn dan de laagste contributie van de muziekschool. B en W willen geen inkomensaf hankelijk subsidiering van het mu ziekonderwijs. Iedereen krijgt de zelfde subsidie. De laagstbetaal den, voor wie het instrumentaal onderwijs tc duur is, kunnen een beroep doen op een nog in de stel len gemeentelijk studiefonds. Proza - 'De vertolkers' door de Nigeriaanse auteur Wole Soyinka (1934). Hij plaatst een groepje intellectuelen in het pas on afhankelijke Nigeria. HU vertelt van hun leven, hun werken en hun relaties. Hij doet dat met veel humor. Menselijke emoties, losjes verpakt. Afrikaanse Bi bliotheek van In de Knipscheer, prijs ƒ39,50. - 'Ach Elise' door Sibilly Knauss, die haar boek de ondertitel 'Liefhebben is louter eenzaamheid' meegaf. Het le vensverhaal van de onbeminde geliefde (Elise Lensing) van een groot dichter (Friedrich Hebbel). In het verleden wordt het heden levendig. In de Knip scheer, prijs 34,50. - 'De prijs van de bruid' door de Nige riaanse schrijfster Buchi Emecheta, die in ons land al naam verwierf met haar autobiografische roman 'Als een twee derangs burger'. Dit is het verhaal van een jonge vrouw, die de strijd tegen de oude Nigeriaanse tradities moet verlie zen. Afrikaanse Bibliotheek van in de Knipscheer, prijs 35.-. - 'Voetsporen' door de Indonesische schrijver Pramoedya Ananta Toer. Het derde boek over de opkomst van de na tionalistische beweging in Nederlands- Indic. Voor de hoofdpersoon in deze ro man stond de miskende Indische jour nalist Tirto Adhi Socrjo (1880-1918) mo del. De Derde Spreker-serie van Het Wereldvenster, prijs 28.50. - 'De jongens op de rots', roman van John Fox. De liefde van man tot man. De homoseksualiteit ditmaal niet als een probleem gezien. De man aanvaardt zijn geaardheid volledig, het js alleen de maatschappij die zich verzet. Veen. prijs I 20.90. - 'Handboek voor buitenaardse bezoe kers' door Kathryn Kramer heeft niets met ruimtelijke wezens te maken. Inte gendeel, het is een schets van een heel aardse maatschappy. Maar dan gezien door de ogen van een doodgewone Amerikaanse jongen. En dan blykt die gecompliceerde maatschappij een ui terst bizar gebeuren. Bert Bakker, prys 39,90. - 'Uit het jeugdige leven van Melchior Blovoet' is een novelle, die Hans And reus in 1976 - een jaar voor zyn dood - schreef. Een autobiografisch verhaal. Bert Bakker,.prys 17,90. Poëzie - Gedichten' van K.P.Kavafis <1863- 1933) in de vertalingen van Hans Warren en Mario Molegraaf. Meer dan 150 geau toriseerde gedichten plus zeventien door Kavafis niet gepubliceerde gedich ten. Bert Bakker, prijs 45.-. - 'De ballade van Kastor Elim Wolzak' door Nceltje Maria Min met tekeningen van Petra Dolleman. Bert Bakker, prys 14.90. - 'Aan het licht gebracht', bundel ge dichten van Ronald dn Costa. Een lang verhaal over een ontsnapping uit geestelijke nood. Callenbach. prijs 14.90. Religie - 'Niets meer te wensen... en toch niet gelukkig'. Rabbijn Harold S. Kushner op zoek naar de zin van het leven. Ten Have. prijs 19.50. - 'In de voetsporen van het Lam'. Moe der Basilea Schlink. hoofd van de we reldwijde Protestantse Gemeenschap eniging lijkt wel erfelijk te zijn. Kinderen van ouders die lid zijn, nemen het lidmaatschap over. We merken echter ook steeds meer dat Noordwijkers die voor het eerst zelfstandig gaan wonen, direct lid worden". Feest De oranjevereniging laat het 75-jarig bestaan niet ongemerkt voorbij gaan. Eind januari is er al een disco-avond georganiseerd voor de jongere leden. De festivi teiten rondom koninginnedag zijn uitgebreider dan normaal. Vrijdag 25 april geeft de Leidse modelbouwclub een demonstra tie in het Bollenbad in Noord wijk. Smit vertelt dat dit een spectaculaire gebeurtenis kan worden: "Er wordt in het bad een boorplatform gebouwd dat vervolgens in brand wordt gesto ken. Modelblusboten zullen het vuur doven". Op zaterdag wordt er een vis wedstrijd gehouden in samen werking met de vereniging De Sportvisser uit Noordwijk. Tege lijkertijd is er een strandloop en zal het Gat van Palace verande ren in één groot tekenvel in ver band met de straattekenwed strijd. De maandag en dinsdag staan geheel in het teken van de jeugd. Volgens de voorzitter richt de oranjevereniging zich bij het or ganiseren van de jaarlijkse festi viteiten vooral op kinderen: "Ko ninginnedag is voor ons vooral ook een feest voor en van kinde- De feestweek wordt op woens dagavond afgesloten met een bal in Huis ter Duin. in de wedstrijd tegen 's Gravenzan- de al 'bekeken' door Feyenoord. Toen immers nam Wim Jansen plaats op de staantribune. Nu ko men de Rotterdammers weer poolshoogte nemen. Eerder heeft FC Groningen al belangstelling ge- van Mariazusters, denkt na over het lij den van Jezus. Wever, prys 12,95. - 'Ja heb je'. Prof. mr. I.A. Diepenhorst brengt in eenvoudige stijl een aantal teksten uit het Oude en Nieuwe Testa ment tot leven. Wever, prys 19.50. Jeugdboeken - 'Het eerste meisje', romay voor de jeugd van vyftien jaar en ouder. Ge schreven door Piet Meeuwissen. leraar Nederlands in Alkmaar, die in 1984 de buteerde met 'Vogels in het zwart'. Leo- pold, prys 22,50. Thrillers - 'De engel des doods' door Ian Bar clay. Een kille moordenaar gaat prat op zyn doeltreffendheid. Hij kiest zijn 'op drachten' met zorg. Nu maakt hy jacht op een grote drughandelaar. Maar die weet ook van wanten. Bruna, prys 24.90. 'De jongens uit Brazilië' door Ira Le vin, die wereldvermaardheid kreeg met 'Rosemary's baby'. Het verhaal van de Oostenrykse nazijager. die het sinistere plan ontdekt om 94 fascistische 'jon gens van Brazilië', die verspreid zitten over de hele Westerse wereld, weer bij een te brengen, werd tien jaar geleden geschreven en verfilmd met Laurence Olivier in de hoofdrol. Bruna, prijs f 26.90. - 'De vyfde engel' door David Witse. Bij een man. opgeleid om te saboteren en de vyund te vernietigen, slaan alle knop pen door. Hij denkt dat hy de opdracht HOOGMADE - 'Tien jaar ten nis Hoogmade' is de naam van een open tennistoernooi, dat de jubilerende vereniging Hoog made van 7 tot en met 15 juni zal houden. Het tienjarig be staan zal op die manier extra luister bijgezet worden. In de clubgeschiedenis is het de eer ste keer dat een dergelijk toer nooi georganiseerd wordt. Hoogmade verwacht er dan ook veel van. D- en E-spelers kunnen er aan deelnemen. In 1979 nam een werkgroep het initiatief tot oprichting van de plaatselijke tennisclub. De belangstelling was direct al zo groot dat by de aanleg van het park in plaats van de oorspron kelijk geplande twee banen en drie kwamen. Dat was een ver antwoorde investering. In de loop der jaren bleek de vereni ging te voorzien in een behoef te die ook in omliggende ge meenten gevoeld werd. Hoog made ontwikkelde zich name lijk steeds meer tot een kleine, gezellige vereniging, waar an dere clubs uitgroeiden tot mas saclubs. De fraaie ligging van het park aan de Does zal daar niet vreemd aan zijn geweest. Vorig jaar werd een nieuw clubhuis geopend en nu komt Hoogmade met een open toer nooi. Hans Schnitker heeft zijn ver bintenis met ROAC '79 ook ver lengd. Spelers en bestuur van de Ripse club hebben alle vertrouwen in een verdere samenwerking, ook Schnitker is al een paar seizoenen aan ROAC verbonden. toond. Ardy en Riny Oosterlee zou den echter het liefst in het westen van het land betaald voetbal willen SDelen. ARC maakt van de gelegenheid gebruik om een superloterij te star ten waarbij twee 'auto's de hoofd prijzen vormen. Zaterdag speelt de koploper van de tweede klasse de belangrijke wedstrijd tegen Excel sior Pernis. Dat treffen begint, ook in Alphen, om half drie. heeft heel New York te vernietigen. En het beroerde is: hy kan het. Luitingh. - 'De grote klap' door Thomas Perry, die met zyn debuut 'De afrekening' en kele jaren terug meteen de Edgar Allen Poe Award veroverde. Dit is zijn derde boek. Weer een combinatie van span ning, onverwachte situaties en humor. •Luitingh, prys 24.90. Diversen - 'Een beeld van de hemel'. Govert Schilling en Willem Beekman geven antwqoord op vele vragen, die ten aan zien van de sterrenwereld leven. Twaalf sterrenkaarten (één voor elke maand) met beschryvingen. Uitgegeven door Terra, te koop by het Planetarium in Amsterdam en de Volkssterrenwach ten, prys 18,75. - 'Sta je mannetje' door Toni Scalia is een uitvoerig advies aan alle vrouwen om vastberaden te zyn wie zy zyn en volledig gebruik te maken van alles, wat in haar zit. Kosmos. - 'Oma, dit was uw laken'. Mart Smeets schryft over spandoeken. Voor al in de sport. Met vele foto's. Uitgevery Eisma. - 'Superkracht' door Paul Davics. Over de stoutmoedige droom van tal van wetenschappers: de hele natuur wordt beheerst door één enkele kracht. In de laatste hoofdstukken ontwikkelt de schryver met behulp van super kracht en kwantummechanica een vol gens hem sluitende theorie over het ont staan van het heelal zonder bovenna tuurlijke inbreng. Veen. prijs I 39.50. - 'De kennismachine' door Jan Jacobs met tekeningen van Stefan Verwey De kunstmatige intelligentie van vele kan ten belicht. Een aantal experts aan het woord. En: wat kunnen 'denkende com puters' nu wel en wat niet? Veen. prijs 14.90.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27