Steeds Museum verbouwd en uitgebreid Complex Oudheden gecombineerd met Penningenkabinet Eis: zeven maanden cel voor diefstallen Met Tielso koopt u dubbele zekerheid... Diverse activiteiten in museumweekeinde WOENSDAG 9 APRIL 1986 LEIDEN IL li r het toekomstige (foto Holvast» De restauratie-afdeling van het ruimte, voorzien van alle gemakken s ondergebracht in een De doorgang van het Rijksmuseum van Oudheden (links) i Rijkskabinet van munten, penningen\en gesnedeh stenen. LEIDEN - Minister Winse- mius (ruimtelijke ordening) droeg vanmiddag het danig verbouwde Rijksmuseum van Oudheden inclusief het 'Rijkskabinet voor munten, penningen en geslepen ste nen' over aan zijn collega van cultuur, Brinkman. Bijna drie jaar lang is aan het Ra penburg het nodige vertimmerd. Alle kantoren, tot voor kort in het museum zelf gevestigd, verhuis den naar de overkant. Daar, op Pa pengracht 30, werd een diensten centrum vol ruimte en licht ge creëerd, waar onder meer de bi bliotheek, het depot en de horeca zijn gehuisvest. In het pand aan het Rapenburg zelf is op elke verdieping door het verdwijnen van de kantoren een flinke extra expositie-ruimte ont staan. Nu worden die zalen inge richt voor de grote internationale tentoonstelling 'Schatten uit Tur kije', die naar men hoopt van de zo mer honderdduizenden bezoekers zal trekken. Wanneer de 'schatten' zijn teruggestuurd, zal daar de Vooraziatische afdeling worden gehuisvest. Ook de Nederlandse afdeling zal opnieuw worden inge richt en ruimer worden opgezet. Voor de bezoeker zal het in het begin even wennen zijn. De rond gang door het museum is er niet eenvoudiger op geworden. Maar met een nieuwe infrastructuur en bewegwijzering zal de weg door de oudheid al spoedig makkelijk te vinden zijn. Het Rijkskabinet voor munten, penningen en geslepen stenen, af komstig uit Den Haag, is overigens nog niet voor het publiek toegan kelijk, want de verbouwing van het pand is net af, en de inrichting er van zal nog enige tijd duren. Het kabinet valt onder een andere di rectie dan het Rijksmuseum voor Oudheden, maar het zal via dit mu seum wèl bereikbaar zijn. Het is gevestigd in het gebouw, waar vroeger de restauratie-afdeling van Oudheden zat. Die afdeling is nu verhuisd naar de zolder van Papengracht 30. Daar is op de bovenste verdieping alle ruimte voor de restaurateurs van opgegraven vondsten. Ook de bibliotheek met haar unieke col lectie archeologische werken is daar gehuisvest. In deze prachtig gestoffeerde bibliotheek zijn stu dienissen, waar het rustig toeven is. Overigens zal het niet iedereen bekend zijn dat de bibliotheek van Oudheden ook toegankelijk is voor niet-specialisten. Amateur-archeo logen en scholieren kunnen hier hun kennis komen opvijzelen. Op de parterre is het depot, met mo derne voorzieningen als verrijdba re kastenstellingen, waardoor op elke gewenste plaats een looppad kan worden gemaakt. Vlak daar naast bevindt zich het personeels- restaurant, gelegen aan een met Investering van veertig milj oen LEIDEN - In totaal investeert de Rijksgebouwendienst in de loop van bijna tien jaar ruim veertig mil joen gulden in de huisvesting van Leidse musea. Minister Winsemius (ruimtelijke ordening) zei dit van middag bij de overdracht van het verbouwde Rijksmuseum van Oudheden aan zijn collega van cul tuur, Brinkman. De uitbreiding van dit museum kost bijna zeven miljoen gulden. De restauratie van het Caecilia- complex voor het Rijksmuseum voor de Geschiedenis van de Na tuurwetenschappen en van de Ge neeskunde, 'museum Boerhaave', zal in totaal ongeveer twintig mil joen kosten. De aanpassing van de gefuseerde Rijksmusea voor Na tuurlijke Historie en van Geologie en Mineralogie aan de hedendaag se beveiligingseisen kost ruim ne gen miljoen. En de uitbreiding van het Museum voor Volkenkunde vraagt ongeveer acht miljoen. DEN HAAG/LEIDEN - Tien maan den gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een achttienjarige Leidenaar voor twee inbraken in januari van dit jaar. Uit de woning Havenstraat 57 in Lei den stal hij samen met zijn maat in de nacht van 14 op 15 januari een videorecorder en in dezelfde nacht uit het huis ernaast nog eens een videorecorder en een geldkistje met 100 gulden. „Maar in totaal kom ik wel tot tien inbraken of pogingen daar- ADVERTENTIE Een kwaliteitsprodukt én het vakmanschap van de Tielsa-dealer. de Tegel handel Bloemistenlaan 51 (bij de Lammanschansweg), 2313 BB Leiden, tel. 071-144642. glas overdekte gang die uitkijkt op de gerestaureerde buitenkant van het pand, waarin de overige kanto ren zitten. Terug naar de overkant, waar vlak naast de dienstingang aan de Papengracht de ultramoderne be- wakingswand met computers is gevestigd. De nieuwste video-snuf jes zijn hierin verwerkt. Het mu seum is nu ook drie filmzalen rijk, zodat de collectie met dia- en vi deo-presentatie nog aanschouwe lijker kan worden gemaakt. Dat zal komende zondag meteen van pas komen tijdens het museum-week einde. Dan zal in het - op die dagen gratis toegankelijke - Rijksmu seum van Oudheden een diapre sentatie van de opgravingen in het graf van Maya te zien zijn. Landelijke allure Nu de verbouwing praktisch is voltooid - het is de bedoeling om in de nabije toekomst nog een bin nenplaats tot expositieruimte om te toveren - voldoet het museum weer aan de rijksfunctie, waarvoor het in de vorige eeuw is ingericht. Het is de bedoeling, aldus woord voerder Peter Paul Kerpel, om van een lokale functie weer uit te groeien naar een landelijke allure. Ook op onderwijsgebied timmert de educatieve dienst van het mu seum flink aan de weg. Zoveel mo gelijk wordt geprobeerd een speel se presentatie tot stand te brengen. Zo zal in de Vooraziatische afde ling een reconstructie van een graf worden gemaakt. LEIDEN - Tijdens het nationale museumweekeinde dat komende zaterdag en zondag door heel Ne derland wordt gehouden, zullen ook in veel Leidse musea extra ac tiviteiten worden georganiseerd. In de tentoonstellingsruimte van het Gemeentearchief aan de Vliet 41-45 wordt zaterdag van negen tot vier uur een expositie gehouden getiteld 'Wandelingen rond Lei den'. Heden en verleden van deze stad worden hierop naast elkaar gelegd. Het Gemeentearchief is zondag gesloten. In de Pieterskerk wordt elk heel uur een rondleiding gehouden. De kerk is zaterdag van half elf tot vijf uur open, zondag van een tot vijf Bij voldoende wind zullen van molen 'De Valk' tussen twee en vijf uur op elk heel uur de wieken draaien. Het stedelijk molenmu seum is zaterdag van tien tot vijf en zondag van één tot vijf uur ge opend. In het Rijksmusem van Oudhe den is er op beide dagen een conti- nuvertoning van het diaprogram ma 'Maya' en de opgraving in Sak- kara (Egypte). Bovendien is er een aantal kleine fototentoonstellingen te bezichtigen over de verwerving van de beelden van Maya en over de komende internationale ten toonstelling 'Schatten uit Turkije'. Films die vertoond zullen worden zijn 'Taffeh, verdronken verleden' (over de tempel van Taffeh) en 'De Egyptische oudheid'. Ten slotte kan men 150 jaar oude (originele) litho's van museumvoorwerpen kopen (zwart/wit, met de hand in gekleurd). Het Rijksmuseum van Oudheden is zaterdag van tien tot vijf en zondag van één tot vijf uur geopend. In Stedelijk Museum De Laken hal zijn er op beide dagen rondlei dingen langs de tijdelijke tentoon stelling Leidse Ateliers VI, waar werk te zien is van de Leidse kun stenaars Thon Geraerdts, Trees Klijn en Jaqueline Ravelli. Koffie, thee en limonade worden gratis verstrekt. Op zondag wordt om vier uur in de filmzaal aan de hand van tekeningen uitleg gegeven over de restauratieplannen van het museum. De uitleg hierbij wordt gegeven door de directeur van het museum, M.L. Wurfbain. Tussen twee en vier uur zijn catalogi tegen aantrekkelijke prijzen te koop. Ook dit museum is op zaterdag van tien tot vijf en zondag van één tot vijf uur geopend. In Museum Boerhaave worden tijdens het museumweekeinde be halve de gratis rondleidingen van af twee uur 's middags op elk heel uur proeven genomen met een elektriseermachine. Het museum is zaterdag van tien tot vijf en zon dag van één tot vijf uur geopend. Regio der georganiseerd. In Lisse zal 't Huys Dever beide dagen van twee tot vijf uur geopend zijn. Daar zal een tentoonstelling te zien zijn van H. van den Berg (pentekeningen van Lisse) en I. Thunessen (klein plastiek). In het Bavo-museum te Noord- wijkerhout zal op beide dagen een diapresentatie 'Oud Noord wij ker- hout' te zien zijn. Tevens ontvangt iedere vijfentwintigste bezoeker een verrassing. Het Bavo-museum is op beide dagen van één tot vijf uur geopend. Alle genoemde musea zijn tij dens het museum-weekeinde gra tis toegankelijk. Boete geëist na ongeluk met dodelijke afloop DEN HAAG/LEIDEN - Een boete van 500 gulden is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 21-jarige inwoner van Rijnsburg voor het veroorzaken van een do delijk ongeval in Leiden in decem ber 1984. De man verleende op de kruising Kernstraat/Burggraven- laan geen voorrang aan een 74-jari- ge fietser waardoor een botsing ontstond en de bejaarde man zoda nig hersenletsel opliep dat hij de volgende dag aan zijn verwondin gen is bezweken. Dat het ongeval door grove schuld van de Rijnsburger veroor zaakt zou zijn, achtte officier van justitie mr. I. Klopper niet te bewij zen. De vrachtauto van de man had heel langzaam gereden en dus bleef de officer niets anders over dan de Rijnsburger een verkeers overtreding te verwijten: het niet verlenen van voorrang. Volgens de man had hij de fietser niet gezien door de raamspijlen in zijn vrachtauto. Pas op het laatste moment ontdekte hij hem, maar toen was een botsing niet meer tc vermijden. Een remspoor van 80 centimeter had er bovendien op gewezen dat de Rijnsburger heel langzaam moet hebben gereden. Zelfs minder dan de 30 kilometer per uur die hij vlak na het ongeval aan de politie had opgegeven. De rechtbank doet 22 april uit spraak. Val fataal LEIDEN - Het meisje dat maan dagmorgen als gevolg van een aan rijding op de Herensingel met haar bromfiets ten val kwam, is gister morgen in het AZL overleden. Het betreft de 18-jarige Ilonka Mollers uit Buitenkaag in de Haarlemmer meer. Zij liep bij de val ernstig her senletsel op en raakte in coma. Ze is niet meer bij bewustzijn geko men. toe", aldus officier van justitie mr. I. Klopper. Zo had de Leidenaar de diefstal van ingevroren kroketten uit een kantine van een korfbalver eniging aan de Zoeterwoudsesin- gel bekend en de diefstal van een auto toegegeven. De man was naar eigen zeggen verslaafd aan hasj en valium, maar volgens zijn advocaat ook aan heroine en cocaine. Eerde re veroordelingen door de kinder rechter hadden de verdachte ech ter niet op het rechte pad kunnen krijgen, vandaar dat mr. Klopper vond dat er nu maar eens streng moest worden opgetreden. De Lei denaar zei overigens nu van zijn verslaving af te zijn en hoopte op een nieuw leven als ijscoventer. De vier jaar oudere maat van de Leidenaar, met wie hij de inbraken had gepleegd, was gisteren niet op komen dagen. De rechtbank con cludeerde overigens de dagvaar ding in zijn zaak nietig. Over de straf tegen de achttienjarige Leide naar doet de rechtbank 22 april uit spraak. Politie is fout parkeren op Steenstraat beu LEIDEN - De politie heeft giste ren, volgens voorlichter Graveland voor het eerst in haar geschiedenis, een auto in beslag genomen omdat de eigenaar ervan zijn voertuig consequent fout parkeerde en wel op de plaats van e en stopverbod in de Steenstraat. De man, een bewo ner van de Steenstraat, was zo vaak gewaarschuwd dat de politie toen de auto gisteren opnieuw fout stond geparkeerd, het welletjes vond. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Helden (1) W. J. Dolman en zijn zonen W. en J. Dolman probeerden op 8 maart '84 een automobilist te redden die in de Zijl was gere den. De automobilist kan het niet navertellen: door de zeer la ge temperatuur van het water verdronk hij. Aan het drietal heeft het echter niet gelegen: zij deden hun best. W. van der Hoogt redde de 5- jarige Jarno Tegelaar die op 11 november 1984 in de Nieuwe Rijn was gevallen. Gistermiddag kregen ze van burgemeester Goekoop een onderscheiding van de Stichting Carnegie Hel denfonds. Dinsdagmiddag omstreeks tien voor half vijf zijn de helden nog niet gearriveerd. Wel aanwe zig is een agent, maar dat is geen held. Hij was aanwezig bij het eerste voorval. Wat moet je doen om de onderscheiding, een oor konde, te krijgen? "Wat is een heldendaad?" De agent stelt deze vraag om een dusdanige manier dat duidelijk is dat hij dadelijk zelf het ant woord zal geven. "Wat Dolman en zijn zonen deden, dat is een heldendaad". (Dolman en zijn zo nen - het zou de titel van een jon gensboek kunnen zijn.) "Het was verschrikkelijk koud op die dag", vervolgt de agent. "Dat die mensen het water ingin- gen...vreselijk moedig, want ze riskeerden hun eigen leven". Ja, hij herinnert zich die dag nog goed: in verband met het onder zoek moest hij ook aan de Zijl zijn. Hij liep een vreselijke griep op, "zo verrekte koud was het". Inmiddels zijn de helden gear riveerd. Het jongetje dat werd gered is er ook, samen met zijn ouders. Hij heeft een bos bloe men bij zich, groter dan hijzelf lijkt het wel. Een van de zonen van Dolman ontbreekt: hij heeft iets aan z'n voet. Helden (2) In zijn kamer, waar iedereen in middels is, vertelt Goekoop nog eens hoe en ander gebeurde. Te gen Dolman Dolman zegt hij: "Met uw hele familie heeft u een goed voorbeeld gegeven. Er ra ken wel vaker auto's te water, voorbijgangers blijven dan meestal aan de kant staan, u niet". Tegen Van der Hoogt: "U bezit evenals de familie Dolman een enorm sociaal gevoel. Dat er werd gehandeld zoals u dat deed- ...we zouden dat graag meer zien in deze stad". Hoe het gebeurde. Vader Dolman: "Het was kwart voor acht, denk ik. Je kon de overkant van de Zijl niet meer zien, want het was donker aan het worden. Ik liep daar met m'n hond. Op een gegeven ogenblik zag ik een auto op het water staan. Ik dacht: een auto! En toen: een auto?...dat kan toch he lemaal niet! Ik vertrouwde m'n qgen niet, om het zo maar eens te zeggen". "Zoiets speelt zich natuurlijk in luttele seconden af, al snel had ik door wat er aan de hand was. Tegen een voorbijganger, een jongen, heb ik toen gezegd dat hij naar m'n huis moest gaan om hulp te halen. Ik heb me uitge kleed, op m'n onderbroek na, en ben toen in het water gespron gen. Snel zwom ik naar die auto. De automobilist was er inmid dels uitgekomen. Hij dreef daar maar wat. Op je rug, heb ik tegen hem gezegd. Daarna heb ik ge probeerd om hem naar de kant te trekken". "Het probleem was echter dat hij al z'n kleren nog aanhad en hij werd dus loodzwaar. Toen ik over de helft was, kon ik dan ook niet meer. Op dat moment heb ik m'n zonen, die inmiddels op de kant stonden, geroepen: neem het van mij over! En dat deden ze. Ze hebben de kant niet ge haald met die man. Zoals ik al zei: hij was te zwaar geworden. Het was bovendien levensge vaarlijk, je zwom daar maar in dat ijskoude water". Denkt hij nog wel eens aan het moment terug? "Nee. Aanvanke lijk had ik er de pest in dat ik het niet haalde met die man. Later doe je daar afstand van. Ik heb m'n best gedaan, evenals m'n zo nen. We konden niet beter". Dolman senior, Dolman junior, Jarno, Van der Hoogt en burgemeester Goekoop (v.ln.r.). Laatstgenoem de reikte gistermiddag namens het Carnegie Heldenfonds getuigschriften uit. (foto Holvast» Helden (3) Van der Hoogt: "Het was bij zes sen. Het was in elk geval al don ker. Maar ik was nog wel in de tuin bezig. M'n vrouw was boven aan het werk. En zij hoorde op een bepaald ogenblik ge schreeuw. Een jongetje schreeuwde dat z'n broertje in het water lag. M'n vrouw waar schuwde mij vervolgens: er is wat aan de hand. Ik ben toen snel de brug opgelopen die in aan bouw was en zonder me te be denken in het water gesprongen. Nee, dat jongetje was al niet meer te zien. Hij was helemaal onder. Ik heb een maaiende be weging gemaakt onder het water en het lukte me om hem vast te grijpen". "Je kunt je zeker wel voorstel len hoe blij ik was dat het me ge lukt was. Elke keer als ik dat ke reltje zie, schiet m'n gemoed weer vol, ook nu. Nee, ik had nog nooit eerder zoiets meegemaakt. Het redden van mensen...dat is geen dagelijks werk van mij". Het geredde jongetje inspec teerde inmiddels op vrolijke wij ze de kamer van burgemeester Goekoop. Samen met z'n twee lingbroertje. Wat deden ze daar precies bij die brug? "We speel den daar", antwoordt het broer tje. Jarno, die werd gered: "Ja, en het ging wel minstens tien keer goed en toen opeens niet". Zijn broertje: "Het was zo'n leuk kunstje, wat we hadden be dacht". Einde Ze zeggen wel eens dat je op het hoogtepunt een einde aan een feest moet maken. Anders ver watert het, wordt het katterig. Maar kap je er op het leukste mo ment mee, dan blijft het een fljne herinnering. De heer en mevrouw Warnec- ke, van de lingeriezaak aan de Breestraat, denken er net zo over. Meer dan honderd jaar ge leden begon grootmoeder War- necke een zaak in garen, kousen en band en babykleding. Aan de Stationsweg. Later is die zaak in handen van haar (klein)kinderen overgegaan en nu zijn er twee za ken: één in lingerie en één in confectie. De confectiezaak van Warnecke blijft bestaan, al wordt die niet meer door de Warneckes gedreven. Maar de lingeriezaak gaat zo rond half juni dicht. Bin nenkort begint de uitverkoop van de kersverse collectie. Waarom een goedlopende en goeduitziende zaak sluiten? Een voudigweg omdat er geen opvol gers te vinden waren. "Men durft op het ogenblik haast niet te in vesteren". De winkel was nog wel te verhuren geweest, maar het pand heeft als nadeel dat de bovenwoning slechts via de win kel kan worden bereikt. "Wij woonden boven de zaak, dus dat was geen punt", aldus mevrouw Warnecke. Inmiddels is het pand, de bovenwoning inbegre pen verkocht. Het echtpaar War necke gaat een nieuw leven be ginnen, buiten Leiden in het lommerrijke Brabant "Kijk we zijn nu nog gezond, kunnen nog van het leven genie ten. Ons uitleven in onze hob by's, waar we nooit tijd voor heb ben gehad". Nee, ze stoppen niet met pijn in het hart. Vinden het zelfs fyn om er nu, op een mooi moment mee op te houden. Jam mer is het wel dat er niemand te vinden was die de zaak wilde overnemen. Warnecke: "Het foundation-vak is moeilijk. Wie heeft er tegenwoordig nog inte resse en vakkennis? Dat zijn er maar weinig". Warnecke was gespecialiseerd in foundation voor 'moeilijke maten'. De kracht van de zaak lag in de persoonlijke adviezen die de klant er kreeg. En paste iets niet helemaal goed, dan werd er het een en ander aan ver anderd. "Een extra service". Nu houdt dat op. "Ach, de nadelen zijn zo groot als je doorgaat. Je wordt een dagje ouder. En dan ben je toch niet zo soepel meer. En we willen niet dat zc zeggen: goh, wanneer houden die oude mensen nu eens een keertje op".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3