Reeks piïkacties in metaalindustrie Weer giftige wijn aangetroffen VNU: nog meer FNV voert druk op werkgevers op FNV-bond ziet af van hoger beroep bank-cao Actie taxi-chauffeurs tegen nieuw rooster Japanse consumenten moeten meer besteden 659- gTMOJ Tel.01720-31102 DINSDAG 8 APRIL 1986 ECONOMIE PAGINA 9 RHEDEN (ANP) - De Industriebond FNV is gisteren in de Gelderse metaalindustrie begonnen met prikacties bij de Nederlandse Hardmetaalfabrieken (NHF) in Zevenaar en bij Thomassen International in Rheden (850 werknemers). Bij Granges in Zutphen (500 werknemers) werd het werk spontaan een uur neergelegd. Belangrijkste eis is invoering van een 36-urige werkweek. Vanaf vandaag houdt de Industrie- Lubbers de werkgevers moe- bond ook poort- en kantine-acties ten wijzen op de „noodzakelijke te- bij metaalbedrijven in het district Utrecht. Zo'n 150 kaderleden gin gen gisteravond akkoord met het actieplan, dat voorziet in werkon derbrekingen bij zo'n twintig me taalbedrijven met in totaal ruim vierduizend werknemers in dit dis trict. Het grote bondsdistrict Rot terdam vergadert vandaag; in Dor drecht komen de kaderleden mor gen by een. De Industriebond bereidt intus sen een „staking voor onbepaalde tijd" voor bij NHF in Zevenaar en Arnhem (200 werknemers). Een meerderheid van de in Zevenaar werkzame leden stemde gisteren tijdens een korte werkonderbre king in met zo'n staking als de werkgevers in de metaal niet in gaan op het ultimatum van de bond, zo heeft districtsbestuurder Plomp meegedeeld. Als de werkgeversorganisatie FME op 21 april geen initiatief heeft genomen om de door haar af gebroken cao-onderhandelingen op basis van de eisen van de bond te hervatten, zal de Industriebond zijn leden oproepen tot stakingen van achtereenvolgens 24, 48 en 72 zonodig genprestatie": in ruil voor lasten verlichting zouden de werkgevers verdeling UKF Onderhandelaars den hebben gisteren het jongste cao-aanbod van de directie van de Unie van Kunstmestfabrieken Bij UKF, dat vestigingen heeft in Rotterdam-Pernis en Utrecht worden vandaag poort- en kantine-acties gehouden. Het be drijf is een volle dochteronderne- UTRECHT (ANP) - De Diensten bond FNV heeft besloten af te zien van hoger beroep tegen het vonnis in het (verloren) kort geding tegen de bankwerkgevers en de vakorga- onbepaalde nisaties Unie BLHP en VKBV, die tijd. De leden bij Lindner in Soest (160 werknemers, afsluiters voor verpakkingsindustrie) hebben al ingestemd met een driedaagse sta king vanaf 5 mei. Algemeen cao-coördinator J. Schermer van de Industriebond noemde het „schandalig" dat de b°"d „a s actiemiddel met doel- metaalwerkgevers „nog geen be- treffend Volgens een woordvoer- hoorlijk initiatief hebben genomen der neemt zo'n procedure al gauw om weer rond de tafel te gaan zit- ?e"J halfjaar in beslag. Bovendien een cao hebben afgesloten zonder deelname van FNV en CNV. Hoger beroep tegen uitspraak van de president van de rechtbank Amsterdam is volgens de FNV- ten". Volgens Schermer Produktie Fokker-100 halfjaar vertraagd SCHIPHOL (GPD) - De eerste Fokker-100 zal een half jaar later aan SwissAir worden afgeleverd dan was gepland. Als gevolg van door klanten gevraagde aanpassin gen in het ontwerp, problemen met de aanlevering van onderdelen door onderaannemers en een krap pe personeelsbezetting is Fokker op het produktieschema achter ge raakt. Met de Zwitserse luchtvaart maatschappij is al overeenstem ming over schadeloosstelling. Met de levering van acht Fokker 100's aan Swissair was aanvankelijk een bedrag van rond 500 miljoen gul den gemoeid. De vertraging zal geen gevolgen hebben voor de afle vering van de Fokker 100 aan KLM en US Air, die in de loop van 1988 het eerste toestel van dit type krij gen. Een en ander heeft tot gevolg dat de eerste proefvlucht met het pro totype van de Fokker 100 pas dit najaar kan worden gemaakt. Daar na volgt een test- en certificerings programma van ongeveer een half jaar. Het is dan inmiddels voorjaar 1987, de oorspronkelijke datum van aflevering van het eerste van de acht toestellen voor Swissair. De uiteindelijke aflevering zal pas najaar 1987 kunnen plaatshebben. Kort Zakelijk de bond - na overleg met de vak centrale FNV - tot de slotsom geko- dat de rechterlijke uitspraak roep wel door uit vrees dat het von nis een precedent voor cao-onder handelingen in andere sectoren zal vormen. Volgens voorzitter N. van der Stel van de Dienstenbond CNV is het gevaar van precedentwer king juist wel aanwezig. „De bond vindt de uitspraak in zijn gevolgen dermate principieel dat hij wel in hoger beroep moet gaan". In het akkoord by de banken hebben de werkgevers en de bon den van middelbaar en hoger per soneel geen afspraken gemaakt over verdere arbeidstijdverkorting voor de ongeveer 100.000 bank- werknemers. De dienstenbonden eisten opschorting van de cao-on derhandelingen om hun vijfdui zend leden bij het bankbedrijf te op deze situatie is toegespitst kunnen raadplegen, maar recht- dat we niet verwachten re sectoren last ben". De Dienstenbond van de christe- ande- bankpresident mr. Asscher te zullen heb- deelde dat werkgevers en Unie en VKBV „vrij waren om met elkaar af te sluiten zonder daarbij lijke vakcentrale zet het hoger be- de dienstenbonden te betrekken". AMSTERDAM - Vandaag werd de nieuwbouw van de VU in Amster dam officieel in gebruik genomen. Op de foto (ANP) een beeld van de centrale hal van de nieuwbouw. AMSTERDAM (ANP) - De Belan- loonchauf- s (BWL) in Amsterdam en de eigen rijders hebben gistermiddag de oorlog verklaard aan de ge meente Amsterdam en de taxi-on dernemingen. Zy zijn het niet eens met een nieuw taxirooster dat deze maand in de hoofdstad ingaat. Uit protest tegen de invoering rooster blokkeer- werkgevers bereikten begin maart overeenkomst over het dienstroos ter. Diverse groepen chauffeurs die geen lid zijn van de Vervoersbond heid - die ze al diverse malen door FNV of het niet eens zijn met de "taxi-acties" uitten - bond, hebben zich echter al tegen i enige tijd daarvoor nog eens dit akkoord verzet. Ze vrezen dat den ongeveer negentig chauffeurs gisteren diverse kruisingen en knooppunten in de stad. Hun boos- aangewakkerd, omdat de commis sie Verkeer en Vervoer van Am sterdam zich ondanks het verzet rooster - dat onder r veertig nieuwe arbeidsplaat- opleveren en drie vrije de chauffeurs redely k positief weekeinden in de twaalf weken dat door het rooster steeds meer ta xi's op straat zullen komen, wat voor de chauffeurs een zware aan slag op hun inkomsten zal beteke nen. Tijdens de zeer tumulteuze ver gadering van de commissie Ver keert en Vervoer waar het taxiroos ter aan de orde kwam, wezen de BWL en de eigen rijders nog eens nadrukkelijk op de onwerkbare si tuatie die ontstaat door het rooster. De leden van ming van staatsbedrijf DSM. Vol gen districtsbestuurder Jansen van de Industriebond voelt de di rectie niets voor invoering ernst moeten maken met de her- 36-urige werkweek, zoals de bon den willen. Daarnaast zouden de werkne- ers er in vergelijking met vorig de vakbon- jaar ongeveer driehonderd gulden op achteruitgaan. De werkgever bood wel aan de leerschool open te houden en de vut-regeling voor 62- (1100 werknemers) van de hand ge- jarigen te verlengen. Maar dit laat- volgens Jansen een loos ge baar, omdat dit jaar bij het bedrijf niemand die leeftijd bereikt. De di rectie van UKF was niet bereik baar voor een reactie. Taxi's blokkeren een vitaal uitrijpunt voo\ bus bij het Centraal Station in Amsterdam. zijn echter van mening dat het i rooster een kleine stap in de richting van normalisering van de "bepaald niet rooskleurige" ar beidsomstandigheden in de taxi- wereld is. Wel drongen zij er op aan dat in september - zoals werkgevers en bond ook afgesproken hebben - de knelpunten van het nieuwe rooster worden bestudeerd. Als blijkt dat bijstelling van het rooster nodig blijkt, moet dat opnieuw worden besproken, menen de commissie leden. De taxichauffeurs zien daar ech ter geen heil in. "Als in september naar de werking van het schema wordt gekeken, is het voor mij al te laat. Dan ben ik inmiddels brode loos, doordat het nieuwe rooster niet bleek te werken", zo voorspel de een taxichauffeur. Geen verkoop staatsbelangen aan Noro-groep DEN HAAG (ANP) - De onderhan delingen met de Noro-groep over mogelijke verkoop van de staats belangen in een aantal bedrijven zijn in een vroeg stadium vastgelo pen, zo heeft minister Van Aarden- ne (economische zaken) de Tweede Kamer gisteren laten weten. De staat heeft in ongeveer 50 bedrij ven kredieten uitstaan en enkele deelnemingen die indertijd zijn verstrekt aan bedrijven in moei lijkheden. Nu het die bedrijven weer beter gaat wil de staat van deze belangen af en aanvankelijk toonde de Noro- groep, een beleggingsinstelling, belangstelling. Noro wil volgens van Aardenne echter uitsluitend praten over overname van het hele pakket, inclusief Vredestein. Deze bandenfabriek is echter notering aan de effectenbeurs aan het voor bereiden. Vredestein stuurde daar over vrijdag nog een bericht de we reld in. Van Aardenne meldt in zijn brief aan de Kamer dat er inmiddels meer gegadigden blijken te zijn voor de pakketten van de staat. Kluwer brengt Agrarisch Dagblad uit DEVENTER (ANP) - Het uitge verijconcern Kluwer in Deven ter brengt in de tweede helft van oktober een nieuwe krant voor boeren en tuinders op de markt onder de naam „Het Agrarisch Dagblad". Het nieuwsblad zal vijf keer per week verschijnen, waarbij evenals bij andere vakdagbla den voor de zaterdag en maan dag één editie wordt gemaakt. Kluwer heeft dit vandaag be kendgemaakt. De krant mikt op een doel groep van 110.000 agrarische gezinnen en hun organisaties, alsmede op de agrarische in dustrieën en overheidsinstan ties. Na een jaar hoopt Kluwer op een oplage van 50.000 te zit ten. Bericht zal worden over zo wel nationaal als Europees landbouwbeleid, markten en prijzen, en over technische nieuwtjes die van belang zijn voor de verschillende vakge bieden. Daarnaast wordt aan dacht besteed aan financieel- economisch nieuws, het weer en het agrarisch gezinsleven. Voor het Agrarisch Dagblad wordt in Zwolle een nieuwe uitgeverij gevestigd die onder deel vormt van de groep Tech nische Uitgeverijen van Klu wer. Tijl, ook in Zwolle, gaat het blad drukken. De bezor ging vindt plaats per post. Di recteur is A. de Boer, voorheen anderhalf jaar marketingmana ger bij Stam Tijdschriften en daarvoor vijf jaar exploitatie- hoofd van het Brabants Dag blad. De hoofdredactie komt in handen van H. Speerstra. Uitgeverij boekt recordwinst HAARLEM (GPD) - Het uitgevers concern VNU heeft vorig jaar een winst van 65,5 miljoen gulden ge boekt. Dat is 12 miljoen of 24 pro cent meer dan in 1984. De record winst is, aldus voorzitter J. L. Brentjens van de raad van bestuur gisteren tijdens een persconferen tie, het gevolg van een flinke groei in het aanbod van personeelsad vertenties, een aanmerkelijke vooruitgang in België en het in krimpen van de verliesgevende VNU-boekendi visie. De VNU-omzet steeg van 1524 miljoen gulden in 1984 tot 1590 mil joen gulden in 1985. Brentjens ont hulde dat VNU voortaan minder terughoudend zal zijn bij het op de markt brengen van nieuwe bladen. „In het verleden hadden we angst voor 'kannibalisme': de nieuwko mers zouden ons bestaande aan bod kunnen bedreigen. Op grond van VNU-ervaringen in België, waar ons nieuwe blad Flair de op lage van bijvoorbeeld Libelle en Rosita niet aantast, hebben we be sloten er ook in Nederland feller te genaan te gaan", aldus Brentjens. Ook de introduktie van Vrouw Nu heeft geen echte invloed gehad op bladen als Margriet en Libelle. Nieuwe uitgaven staan op stapel, zoals You, dat zich richt op vrou wen tussen de 16 en 23 jaar. Er staat bij VNU overigens een twee de beleidswijziging op stapel. Het concern, dat bij deelnemingen in de VS steevast koos voor minder heidsbelangen, zal deze voorzichti ge politiek laten varen. Brentjens: „VNU voelt zich in de VS nu goed thuis en zal geleidelijk aan probe ren tot meerderheidsbelangen te komen. Filmnet VNU gaat dóór met de abonnee televisie Filmnet, die in 1985 een tekort van ongeveer 13 miljoen gul den opleverde. Volgens Brentjens zullen de aanloopkosten de ko mende jaren sterk verminderen. „Toen we enkele jaren geleden met abonnee-tv begonnen, wisten we dat dit project in de beginfase ver liesgevend zou zijn. Het is nu nog te vroeg om een eindoordeel uit te spreken. Alleen als de situatie heel dramatisch wordt, kan worden overwogen er een punt achter te zetten", aldus Brentjens. Op dit moment zyn er in Neder land 50.000 Filmnet-abonnees, 25.000 in Kopenhagen en 5000 in Antwerpen. VNU verwacht overi gens dat een commerciële zender uiteindelijk niet kan worden ge weerd in Nederland. Deelname van Nederlandse uitgevers in een commercieel derde televisienet lijkt nu in Den Haag bespreekbaar, aldus VNU. Het totale aantal (vol ledige) banen bij het concern nam vorig jaar af van 7292 tot 7127. In het buitenland bevonden zich daarvan 1053 tegen 1030 een jaar eerder. ADVERTENTIE Disconto De nationale bank van België heeft op de herschikking binnen het Europese Monetaire Stelsel (EMS) gereageerd met een verla ging van haar discontotarieven met een half procent. Gisteren maakte de bank bekend dat vanaf ROME (GPD)UPI/AP) - In Italië vandaag het officiële disconto 9,25 zijn gisteren weer drie procent bedraagt. De Lombardren- te, het tarief dat de banken betalen als ze bij de centrale bank lenen met waardepapieren als onder pand, wordt verlaagd tot 9,75 pro cent. Sinclair Sinclair Research, eigendom van de Britse uitvinder Sir Clive Sin clair, heeft de produktie en de ver koop van zijn computers en -on derdelen overgedaan aan Amstrad Consumer Electronics voor vijf miljoen pond sterling, ongeveer 19,6 miljoen gulden. Amstrad zal de merknaam Sinclair aanhouden, zo is gisteren in Londen bekendge maakt. Union carbide Het Amerikaanse chemische concern Union carbide gaat 1.200 werknemers naar huis sturen en voor een miljard dollar aan bezit tingen verkopen, zo heeft het be drijf gisteren meegedeeld. gehouden in verband met het zich steeds verder uitbreidende wyn- schandaal waarby tot nu toe al ne gentien personen om het leven zyn gekomen. De drie worden ervan verdacht te hebben gehandeld in methylalcohol en te hebben sa mengewerkt met mensen die de giftige stof vermengden met goed kope tafelwijn om het alcoholper centage daarvan op te voeren. Ook heeft de Italiaanse politie gisteren in twee warenhuizen Zondag maakte de Italiaanse zonder enige nadere controle, het regering bekend dat de wetgeving zal worden aangepast om zware straffen mogelijk te maken tegen produkt van de vier hadden be trokken, gebotteld en aan de klein handel doorverkocht. Voor degenen die giftige stoffen aan deel zijn deze firma's door de keu wijn toevoegen. Tot nu toe zijn vijf tien verdachten gearresteerd. RnZ o*. de bodem Uitgezocht. Hij deelde Rome 25.000 flessen wyn in beslag mee dat dHp j,roothanHpiarpn in genomen die vermoedelijk een te hoog gehalte aan methylalcohol zuiden" in ae bevatten. In de gehele Italiaanse jjcemoer ïyoo hoofdstad worden de voorraden wijn van supermarkt en wijnhan delaren gecontroleerd op te hoge percentages methylalcohol, een stof die ook voorkomt in verfver- dunner en antivries. Die maatregel werd genomen nadat opnieuw ver scheidene mensen moesten wor den opgenomen die symptomen van vergiftiging vertoonden na het drinken van wijn. Volgens de politie waren de ringsdienst- opgespoord, voor ander deel hebben zij zichzelf aan- gegeven, nadat zij ontdekt hadden |dat hun wijn afkomstig was van een van de vier verdachte handela ren. De lijst is door de pers, de ra dio en de televisie herhaaldelijk ge- publiceerd om de consumenten te waarschuwen. Toch kon het nog voorkomen, dat een vrouw in Rome zondag ein delijk eens wilde genieten van de u,»*. «uu meuiyuuco- ,"i'rhe'J'erStpakkSt,Van hol tof wijn'hebben verwerkt De om pas nadat Bodem Volgens de minister van land bouw. Filippo Maria Pandolfi, is het grote wijnschandaal nu tot op dat drie groothandelaren Noord-Italië en een in het uiterste de periode tussen 12 de- 985 en 10 maart 1986 in totaal 3200 hectoliter methylalco- zijn intussen gearresteerd, evenals de eigenaars van twee che mische bedrijven, die de methylal cohol volgens hun facturen had den geleverd aan failliete of niet- bestaande fabrieken, maar in werkelijkheid aan de vier gifmen gers. Het ministerie maakte de namen giftigde wijnflessen afkomstig van bekend van 65 wijnfirma's die t twee handelaren in Treviso en Ver- moedelyk onwetend, maar buikpijn had gekregen te ontdek ken dat de naam op het etiket ook op de ly st van het ministerie stond. Zij kwam met de schrik vrij, maar het aantal sterfgevallen is intussen tot 19 gestegen. Ook al zou het gif complot nu met al zijn vertakkin gen zijn blootgelegd (wat door ve len wordt betwijfeld), het zal lang duren voor het diepgeschokte ver trouwen in de wijnhandel is her steld. TOKIO - De Japanse regering heeft vanochtend een nieuw pak ket economische maatregelen aan genomen dat is bedoeld om de ge volgen van de opwaardering van de yen op te vangen en de binnen landse vraag te stimuleren. In een toelichting op het kabinetsbesluit zei premier Yasuhiro Nakasone dat de aangekondigde maatregelen door Ruud Kreutzer hetzelfde effect hebben als een be lastingverlaging van enkele triljoe nen yen (een triljoen yen isveertien miljard gulden). Enkele maatregelen uit het pak ket zijn: een tariefsverlaging voor gas en elektra; het bevorderen van nieuwbouw door gunstiger voor waarden bij het verstrekken van le ningen: een soepeler fiscaal beleid; en het versneld opstarten van pu blieke werken die al in de over heidsbegroting zijn opgenomen. De aangekondigde beleidsvoor nemens hebben een duidelyke po litieke ondertoon. Al lange tijd dringen de belangrijkste handels partners van Japan aan op een ver groting van de binnenlandse vraag. Dat zou een gunstig effect op de import hebben en de grote handel- overschotten enigszins beperken. Premier Nakasone vertrekt 'za terdag naar Washington voor een ontmoeting met president Reagan. Een van de gespreksonderwerpen zal de economische topconferentie zijn die over een maand in de Ja panse hoofdstad wordt gehouden. De politieke toekomst van premier Nakasone hangt voor een goed deel af van het succes van de Tokio topconferentie, en dat houdt met name in dat hij weet te voorkomen dat de andere deelnemers (Ameri ka, Canada. Engeland, West-Duits- land. Frankrijk, Italië en de EG) Ja pan in het beklaagdenbankje zul len zetten vanwege de handels overschotten. Zoals vaker in het verleden is ge beurd lijdt ook het vandaag aange kondigde pakket maatregelen aan vaagheid, en bestaat het voor een deel uit opgewarmde kliekjes die toch zouden worden opgediend. De verlaging van tarieven van de utiliteitsbedrijven is niet meer dan logisch gezien de sterke daling van de importpryzen voor olie, die het gevolg is van de lagere olieprijzen op de wereldmarkt en de opwaar dering van de yen. De prysveria ging, die overigens pas in juni in gaat, betekent voor een gemiddeld huishouden een besparing van ruim tien gulden per maand, aldus premier Nakasone tijdens zijn toe lichting vanochtend. Het belangrijkste kenmerk van het nieuwe economische beleid is dat het de regering nauwejjks iets kost. Premier Nakasone en het mi nisterie van financien blijven on danks alle druk van de zyde van de consumenten en het buitenland vasthouden aan de prioriteit om de tekorten in de overheidsuitgaven terug te dringen. Van een structu rele wijziging van de Japanse eco nomie is heel weinig te zien. AMSTERDAM (ANP) - Met de handel op de Amsterdamse beurs wilde het ook vandaag niet erg vlotten. Onder invloed van de gestadige koersdaling voor de dollar moesten de internatio nale fondsen geleidelijk terrein prijs- Unilever ging na een vriendelijk be gin ten opzichte van maandag f3 achteruit naar f425. Olies en Akso ver loren enkele dubbeltjes en Hoogovens WfiM® f2 kwijt op f98,70. De banken ABN en NMB stonden aan omstreeks het middaguur elk op f2 verlie*. Verder moest Gist-brocades f 4.50 in leveren op f206 en werd Fokker f2 goedkoper op f83. Nedlloyd kon een winst van f 2,50 behouden en deed rond 12.00 "ur f 185,50 of f I hoger dan giste- Wel beter was opnieuw Wessanen met een aanwas van f 1.70 op f259.20. Op de lokale markt viel de verwach ting van een lagere winst bij Mulder voor dit jaar in slechte aarde en in eer ste instantie waren de aandelen op f100 onverkoopbaar. Gisteren werd nog f 132 betaald.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9