Ruzie gesust in kabinet Israël Contadora: geen echte vredeswil Ml MultiRent EEN AUTO HUUR JE BIJ MULTIRENT AUTOVERHUUR. Staking tegen Griekse regering lukt ten dele Ultra-rechts in Spanje heeft weer de kriebels 'Para-militaire groep in Ulster' Van den Broek pleit in VS voor Contadora Autoverhuur saraas,- DINSDAG 8 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Verzoeningspoging om val te vermijden TEL AVIV - De ruzie in het Israëlische kabinet van natio nale eenheid is weer enigszins gesust. Gisteren besloot premier Peres de dissidente rechtse minister Moda'i (fi nanciën) te ontslaan vanwege diens kritiek op zijn beleid. Daarop ontstond een crisissfeer waarbij de ministers van de Arbeiderspartij de kant van Peres en die van Likoed de zijde van Moda'i kozen. De kwestie zal binnen enkele da- rijke ultra orthodoxe parlements- gen in een kabinetsvergadering lid Avraham Shapira proberen de breuk te lijmen. door Lukt het Shapira niet Peres en Mo- -r„„_ da'imet elkaar te verzoenen dan is i aco oiagterde val van het kabinet een feit Vrijwel zeker zullen dan vervroeg- aan de orde worden gesteld. In die de verkiezingen volgen. Hoewel de tussenliggende tyd zal het invloed- regering-Peres gedurende de afge- ATHENE - "Alles dicht". "Van daag spreekt het volk". Met kop pen als deze kwamen zowel kran ten van de rechtse als van de com munistische oppositie gisteren en vandaag op straat, daags voor een nieuwe grote 24-uursstaking (waar aan de journalisten dus niet deel namen) gericht tegen de bezuini gingsmaatregelen van de socialisti sche regering onder Andreas Pa- pandreou, die onder andere bevrie zing van de lonen behelzen tot eind volgend jaar. door Frans van Hasselt Het was de vierde keer sinds de afkondiging van die maatregelen in de herfst van vorig jaar, dat vak bondsorganisaties massale stakin gen hadden afgekondigd. En net als bij de eerste demonstratie in oktober zouden nu ook weer de winkeliers op grote schaal deelne men, uit bezorgdheid over de 'da lende koopkracht van de clientèle' en over de belastingmaatregelen van de regering. Een winkelstaking is iif dit land echter zeer moeilijk te verwezenlij ken en deze keer kwam zij nóg minder uit de verf dan in oktober. Bakkers, slagers, herenkappers en boekhandels (zelfs uitgeverijen) to nen zich nog het meest gediscipli neerd. Supermarkten echter ble ven open, evenals talloze kleinere winkels in zijstraten, en ook de straatmarkten functioneerden nor maal, net als café's, restaurants en apotheken. Ondanks de massale deelname van arbeiders (bouwvakkers hon derd procent) was het zichtbare ef fect van de staking geringer dan de vorige drie keren, doordat het transport, afgezien van de vluchten van Olympic Airways, vrijwel ge woon doorging. Zelfs de stakings- grage taxirijders en trolley bestuur ders bleven deze keer in actie. Ban ken werkten niet, doch ambtena ren verschenen allerwegen op hun kantoren. Daarentegen staakten de tandartsen, om speciale redenen. Politieke motieven speelden bij de al of niet deelname een grote rol. Vele kleine ondernemers be ginnen zich zorgen te maken over het rechts-linkse monsterverbond dat zich aftekent tegen de regering- Papandreou en waarvan de rechtse oppositieleider Mitsotakis een haast openlijk pleitbezorger is. De ze wil ook bij de gemeenteraads verkiezingen van komende herfst best met de Moskou-gezinde KKE samenwerken. De laatste dagen echter hebben een paar rechtse kranten stelling genomen tegen deze politiek, en zondag kwam het dagblad Akropo- lis met een uiterst heftig hoofdarti kel onder de kop 'Niet met de KKE'. Vrijwel ongesluierd wordt daarin gevraagd om vervanging van Mitsotakis. "Er is iets verrots" ('something rotten') in onze groe pering... En een rotte vis ruik je het eerst aan de kop". lopen anderhalf jaar verschillende keren eerder dreigde uiteen te val len, is volgens politieke waarne mers in Jeruzalem dit keer de kans op het 'redden' van de coalitie ge ring. Het gaat in deze kwestie niet al leen om het prestige van in feite de twee belangrijkste ministers in het kabinet, maar ook om de steeds harder klinkende roep van de so cialisten de overdracht van het pre mierschap aan Likoed-leider en minister van buitenlandse zaken Itzchak Sjamir in oktober niet te laten doorgaan. Die 'rotatie-over eenkomst' tussen Peres en Sjamir is de basis van deze regering van nationale eenheid. In de afgelopen weekeinde ver schenen interviews met kranten had Moda'i felle kritiek geuit op Peres. Volgens de minister van fi nanciën heeft de premier „geen verstand van economie" en „zuigt hij volk uit" om met de verkregen belastinggelden „socialistische stokpaardjes" te financieren. Ver der noemde Moda'i hem „de vliegende premier", vanwege diens reizen naar het buitenland. In een vraaggesprek met de kwa liteitskrant Ha'aretz van afgelopen vrijdag zei de minister niet van plan te zijn de vorige week door het kabinet goedgekeurde begro ting uit te voeren. Daarin is meer dan een miljard gulden uitgetrok ken voor het 'redden' van de prak tisch failliete, tot de vakbond His- tadroet behorende, concerns en het ziekenfonds. Moda'i weigert gelden uit de schatkist r^aar de bol werken van de vakbond over te maken als de Histadroet niet dras tisch bezuinigt en tenminste vier duizend werknemers ontslaat. Premier Peres zei gisteren in een radio-interview dat hij het gedrag van Moda'i niet kan accepteren. „Als kabinet dragen we een geza menlijke verantwoordelijkheid. Om het economisch herstelpro gramma uit te voeren is werken in een team van eminent belang. Uit barstingen van indivuele ministers zijn onaanvaardbaar. Moda'i on dermijnt de geloofwaardigheid van het kabinet. Is hij het niet eens met een meerderheidsbesluit van het kabinet dan staat hem slechts één ding te doen: opstappen". Maar omdat Moda'i niet van plan was vrijwillig af te treden, daarin gesteund door het Likoedblok, dwong hy Peres in diens functie op ontslag aan te sturen. De premier wordt daarin volledig gesteund door alle socialistische ministers. MADRID - Het rommelt weer in het Spaanse leger. Nadat het sinds de mislukte coups van februari 1981 en oktober 1982 betrekkelijk rustig gebleven was binnen de Spaanse strijdkrachten, zijn er de laatste maanden symptomen waar genomen, die erop wijzen dat het opnieuw gist binnen het Spaanse leger. door Gerrit-Jan Hoek Het weekblad Cambio 16 komt vandaag uit met een lange reporta ge over pogingen van extreem rechtse militairen om onrust te zaaien binnen het leger. Vanaf Kerstmis hebben talloze hoge mili tairen, generaals, admiraals en la gere officieren een serie pamflet ten in hun brievenbus ontvangen. In tegenstelling tot de stroom eer dere schreeuwerige en brallerige vlugschriften, duidt de tektst van deze laatste serie op een veel gron diger aanpak. In de pamfletten wordt de cam- pagne van de socialistische rege ring aan de kaak gesteld om de bij 50-jarige herdenking van het uit breken van de burgeroorlog op 18 juli aanstaande, definitief met de Franquistische historie te breken. Die geschiedsverandering zou zijn beslag moeten krijgen onder meer met de vertoning van de film 'De vlucht van de Dragon Rapide', het vliegtuig waarmee Franco destijds van de Canarische eilanden werd overgevlogen naar Marokko. Een film, waarin de figuur van Franco door het slijk wordt gehaald, vin den de anonieme auteurs van de pamfletten. "Het is zelfs mogelijk, dat de stoffelijke overschotten van Fran co en José Antonio (de grondleg ger van de fascistoïde Falange) ge licht zullen worHcn". waarschuwt een van de vlugschriften. De direc te opzet van dit "ethische en intel lectuele terrorisme" zou volgens de opstellers van de pamfletten zijn, om uiteindelijk de staatsvorm te veranderen: de parlementaire monarchie te vervangen door een republiek, zoals die op 14 april 1931 werd ingesteld. Alle documenten zijn ondertekend met de naam 'El Director', toevallig het pseudo niem dat generaal Mola in 1936 ge bruikte bij het mobiliseren van de nationalistische militairen voor de rebellie tegen de Tweede Repu bliek. In de pamfeletten wordt een beroep gedaan op het patriottisme van de aangeschreven militairen "om niet lijdzaam toe te zien hoe Spanje naar de knoppen wordt ge holpen". BERLIJN - Op het politiebureau van West-Berlijn is een speciale kamer vrijgemaakt waar vele tientallen schoenen op hun eigenaars wachten. Ze zijn van de gewonden bij de aanslag in discotheek La Belle. Het onderzoek naar de toedracht heeft nog weinig opgeleverd. De politie heeft inmiddels een beloning uitgeloofd van 125.000 DM voor inlichtingen. (foto ap> LONDEN - Er zit „een sinistere or ganisatie" achter de aanslagen op de huizen van nu al meer dan 120 Noordierse politiemensen. Hoofd commissaris Sir John Hermon van de Royal Ulster Constabulary (RUC) heeft dat gisteren verklaard. door Henk Dam Sir John Hermon bevestigde daarmee het vermoeden bij veel politiemensen, dat er eén protes tantse para-militaire organisatie zit Buitenland kort Afghanistan Duizenden Russische en Af ghaanse soldaten voeren, onder steund door gevechtsvliegtuigen en helicopters, een gropt offensief tegen stellingen van de islamiti sche guerrilllastrijders in het zuid oosten van Afghanistan. Daarbij zijn minstens 100 opstandelingen gedood en tientallen gewond ge raakt, zo hebben zegslieden van de guerrillabeweging gisteren bekend gemaakt. Het Afghaanse Informa tiecentrum, een onafhankelijke groepering in de Pakistaanse grensstad Peshawar, bevestigde deze getallen. Boetto Benazir Boetto, de dochter van de door de regering Zia geëxecu teerde oud-premier Zulfikar Ali Boetto, keert donderdag naar Pa kistan terug en zal daar waar schijnlijk worden ingehaald met de grootste demonstraties die het land heeft gezien sinds de ophef fing van de staat van beleg op 30 december.Oppositieleiders en me vrouw Boetto hebben gezegd dat zij zich geïnspireerd voelen door de recente ontwikkelingen op de Filippijnen, waar Corazon Aquino en haar aanhangers dictator Ferdi nand Marcos aan de kant zetten. Waldheim Oostenrijk zal evenals Israël in zage krijgen in de geheime dos siers van de Oorlogsmisdaden- commissie van de Verenigde Na ties over de vroegere secretaris-ge neraal van de VN, Kurt Waldheim. Dat heeft VN-woordvoerder Fra- cois Giuliani bekend gemaakt. Challenger Uit de Atlantische Oceaan ten noordoosten van Florida zijn weer drie grote brokstukken van het verongelukte Amerikaanse ruimte veer Challenger geborgen, evenals vijf stukken van een stuwraket. achter de aanslagen van de afgelo pen weken, waarbij woonhuizen zijn aangevallen door groepen jon geren die ramen ingooien, leuzen kalken en benzinebommen wer pen. Het meest extreme deel onder de Noordierse protestanten meent na melijk, dat het door hen gehate Brits-Ierse akkoord dat Ierland in spraak geeft in Noordierse zaken, •slechts dankzij steun van de politie overeind kan blijven. Vandaar de aanvallen, die inmid dels ervoor hebben gezorgd dat een tiental woonhuizen van agen ten geheel is uitgebrand. Gisteren werd bovendien bekend dat ten minste 14 agenten uit angst uit hun huizen zijn weggevlucht. Sir John Hermon toonde giste ren, als verder bewijs voor de esca latie van het geweld in Noord-Ier- land, een grote collectie wapentuig die zijn mannen de afgelopen we ken hebben ontdekt, niet alleen in republikeinse kringen, maar nu ook in loyalistische (protestantse) wijken. Kangeroes afgeschoten SYDNEY (Rtr) - Verleden jaar zijn in Astralië zes miljoen kan goeroes afgeschoten. Dat is ruim drie maal zoveel als de wettelijk vastgestelde hoeveel heid, zo heeft hetFonds voor Dieren (FA) gemeld. De rege ring spreekt dit cijfer tegen. Dit jaar mogen in Australië 2,68 miljoen kangoeroes wor den gedood. Dat zijn er 700.000 meer dan verleden jaar. Er zijn circa 17 miljoen kangoeroes. Het dier, dat door de boeren als een plaag wordt beschouwd, wordt gedood door commercië le jagers met vergunning. Zo wel de huid als het vlees wor den verkocht. Verleden jaar bracht de handel in kangoeroe- produkten 12 miljoen Australi sche dollar op (circa 20 miljoen gulden). WASHINGTON - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) wil dat de VS nagaan wat zij kun nen doen om het in Panama vast gelopen Contadora-beraad over door Henk Kolb een politieke oplossing voor Cen- traal-Amerika, toch tot een goed einde te brengen. Van den Broek is met een sombere boodschap aan gekomen in Washington: als dat niet lukt, ligt een ander Ameri kaans beleid niet voor de hand en neemt de kans op meer geweld toe. Volgens Van den Broek hebben de vier Contadora-landen (Mexico, MEXICO STAD - Na dik drie jaar is het vredesplan van de in Mid- den-Amerika bemiddelende Con- tadora-groep behoorlijk uitgehold. Maar ondanks alle bijstellingen blijkt de ondertekening van de ak te nog altijd onmogelijk. Op een top van dertien Latijnsa- merikaanse ministers van buiten landse zaken, die ook werd bijge woond door de Nederlandse minis ter Hans van den Broek, heette het dit weekeinde dat momenteel de Amerikaanse hulp aan de anti-san- dinistische contra-revolutionairen het grootste obstakel op weg naar de vrede is. door Rob Sprenkels De Contadora-groep, bestaande uit Mexico, Venezuela, Panama en Colombia, verzocht zelfs het Ame rikaanse Congres om de definitie ve stemming over de door presi- dent Ronald Reagan gevraagde 100 miljoen dollar voor de öontra's uit te stellen. Maar er is meer aan de hand dan alleen die omstreden Amerikaanse hulp. In feite ont breekt het nog altijd aan echte vre deswil bij verschillende van de di rect betrokken landen. Contadora had voor de top in Pa nama een agenda opgesteld om binnen twee maanden de onderte kening van het vredesakkoord rond te kunnen krijgen. Er zou een onderhandelingstermijn worden geopend tot het einde van deze maand waarin de vijf Middename- rikaanse landen zelf concrete' af spraken zouden moeten maken over de laatste hete hangijzers. Het gaat met name om de vorm geving van een onderlinge com missie die op een iets langere ter mijn regelingen zou moeten treffen inzake het houden van militaire oe feningen in grensgebieden, de aan wezigheid van militaire installaties De Colombiaanse minister Rami rez leest na afloop van het mislukte Contadora-beraad de persverkla ring VOOr. (foto EPA) van buitenlandse mogendheden, het wegsturen van militaire in structeurs, de controle in de grens gebieden, een stop op de wapenim porten en een geleidelijke afbouw van de verschillende legers. Als die commissie dan eenmaal een feit zou zijn zouden de vyf Mid- denamerikaanse landen nog een maand de tijd hebben gehad om nieuwe bijstellingen te vragen. Uit eindelijk zou de akte tussen 30 mei en 15 juni door alle vijf de Midde- namerikaanse presidenten moeten worden ondertekend, aldus de voorstellen die Contadora tijdens de top in Panama presenteerde. De ministers van Honduras en El Salvador waren de eersten die de voorgestelde ondertekeningsagen da toejuichden. En zij beweerden dat ook Costa Rica en Guatemala bereid zouden zijn om het vredes akkoord eind mei te ondertekenen. De sandinisten protesteerden. Zij eisten garanties dat hun bewind wordt gerespecteerd door de Ver enigde Staten, een garantie die Contadora moeilijk kan geven om dat Washington niet meedoet aan de vredesbemiddeling. Managua opperde dat de vredes- acte op zodanige wijze zou moeten worden aangepast dat Nicaragua geen daadwerkelijke toezeggingen zou hoeven te doen voordat er een definitief einde zou zijn gekomen aan alle steun van de Verenigde Staten aan de vanuit Honduras opererende contra-revolutionai ren. Naar in de wandelgangen werd verteld hadden de Contado- ra-bemiddelaars wel oren naar die suggestie, maar werd hij. onmiddel lijk verworpen door de ministers van El Salvador, Costa Rica en Honduras. Nicaragua werd er op nieuw van beschuldigd de haard te zijn van alle onrust in Midden- Amerika. En toen Contadora probeerde om een soort van tussenoplossing te vinden in de vorm vaifben ge meenschappelijke veroordeling te gen alle steun aan niet-reguliere troepen in Midden-Amerika en in het bijzonder aan de anti-sandinis- tische contra-revolutionaiten ga ven El Salvador. Costa Rica en Honduras plotseling niet meer thuis. Het grote obstakel op weg naar vrede in Midden-Amerika lijkt daarom niet alleen de hulp van de Verenigde Staten aan de contra's, zoals dit weekeinde verschillende keren in Panama werd beweerd. Het ontbreekt nog altijd aan poli tieke wil bij tel van de direkt be trokken landen. Met name Hondu ras, El Salvador en Costa Rica lij ken op de definitieve momenten meer aan Washington te denken dan aan zichzelf. Al in september 1984 leek de Contadora-vrede bijna rond. Nica ragua was het laatste land dat de toen nog heel duidelijke afspraken (binnen een maand alle buiten landse adviseurs weg, alle buiten landse militaire installaties ont- Panama, Columbia, Venezuela) en hun 'steungroep' van vier Latijnsa- rnerikaanse landen (Argentinië, Peru, Brazilië en Uruguay), duide lijk gemaakt dat de tijd voor 'wolli ge verklaringen voorbij is'. De Cen- traalamerikaanse betrokkenen (Ni caragua, Honduras, Costa Rica, El Salvador en Guatemala) moeten zich nu definitief uitspreken. Hoewel het overleg in Washing ton als mislukt wordt beschouwd, hebben de Centraalamerikaanse landen acht dagen de tijd gekregen om te laten weten of zij van plan zijn op 6 juni een akte te onderte kenen en besprekingen te begin nen over terugtrekking van vreerti- de troepen en vermindering van het militair bestand. Van den Broek voert vandaag politiek overleg met onder andere zijn collega Shultz, speciaal presi dentieel afgezant Philip Habib en nationaal veiligheidsadviseur Poindexter. Hij zei gisteravond te hopen dat de Centraalamerikaanse landen „deze historische kans niet voorbij laten gaan". De kans op overeenstemming is echter klein. Hoewel de Spaanse inlichtingen dienst de kern van dit nieuwe ul tra-rechtse collectief nog niet ont rafeld heeft en nog niet achter de identiteit van 'El Director' is kun nen komen, wijzen volgens Cam bio 16 alle sporen in de richting van twee extreem-rechtse militai ren, overste Crespo Cuspinera en majoor Pardo Zancada, beiden ver oordeeld wegens hun aandeel in respectievelijk het complot van ok tober 1982 en van de mislukte coup van 1981. De pamfletten zouden zelfs geredigeerd zijn in de strafge vangenis van Alcala de Henares, waar beide ex-militairen hun straf uitzitten. Hoewel de kans op een nieuw complot door ingewijden niet zo groot wordt geacht, is de campag ne van de ultra-rechtse militairen vooral bedoeld om onrust te kwe ken binnen het leger. Vooral ook door in te spelen op de ontevreden heid over de verschillen in honore ring, in het promotiebeleid en over veronderstelde onderhandelings plannen van de regering met de Baskische terreurorganisatie ETA. Onderzoek dood bankier Sindona nog vruchteloos ROME - Soms laat de moderne ge schiedenis van Italië zich lezen als een spannende thriller. Zo maakte enkele weken geleden de vergifti ging van Michele Sindona in de maximale veiligheidsgevangenis van Voghera een mysterieus einde aan het leven van een al even mys terieuze figuur. Het grote raadsel: moord of zelf moord? kon tot nu toe niet worden opgelost, laat staan dat er een ant woord werd gevonden op de vol gende vraag: wie kon, ondanks de indrukwekkende veiligheidsmaat regelen, Sindona het vergif toedie nen of het hem bezorgen? Het ziet ernaar uit, dat de Italiaanse justitie zich nog lang na zijn dood met hem bezig zal moeten houden. door Hein ten Kortenaar Uit het chemische onderzoek bleek tot nu toe alleen, dat de paar koffiedruppels in Sindona's beker tje inderdaad resten van het zeer vluchtige blauwzuur bevatten, waaraan hij is overleden. Daarna zocht het laboratorium van Parma in de naden en voering van al zijn pakken, in zijn pennen, zijn horlo ge en al zijn verdere bezittingen naar sporen van blauwzuur, die er op zouden kunnen wijzen dat Sin dona het vergif misschien al van het begin van zijn gevangenschap in bezit had gehad. De resultaten van dit onderzoek schijnen nega tief te zijn en op het ogenblik is men bezig met stofmonsters van de celvloer en de omringende ver trekken, om te zien of er ergens met het vergif is gemorst. Hoe het verder moet is onduide lijk, maar één ding is zeker: wat naar iedere berekening onmogelijk was, is gebeurd. Het is dan ook geen wonder, dat bij het Mafia-pro- ces in Palermo het getuigenbankje, waarop Tommaso Buscietta sinds vorige week zijn opzienbarende beschuldigingen tegen zijn mede- beklaagden herhaalde, maandag plotseling omgeven bleek door een kogelvrij scherm. Ook daar zijn de veiligheidsmaatregelen zó scherp, dat er geen speld onontdekt de rechtszaal inkomt, maar men blijkt er niettemin rekening mee te hou den, dat wat onmogelijk is toch ge beurt. Onrust Punjab CHANDIGARH (Rtr/DPA) - De politie in de noordwestelijke Indi sche deelstaat Punjab heeft de af gelopen week circa 300 vermeende extremistische Sikhs opgepakt. De acties worden uitgevoerd in het ka der van de bestrijding van het ex tremisme in het door geweld ge teisterde gebied. Dit heeft de poli tie bekendgemaakt. ADVERTENTIE mantelen en een stop op de wapen- importen, zaken die nu dus aan een onderlinge commissie moeten worden overgelaten) accepteerde. Maar dat was nog niet gebeurd of El Salvador, Costa Rica en Hondu ras trokkeri hun instemming plot seling terug. En een paar maanden later lekte er een document uit van de Veiligheidsraad van de Verenig de Staten waarin de regering-Rea- gan zichzelf feliciteerde met de succesvolle manoeuvres die de on dertekening van het Contadora-ak- koord hadden vermeden. Ronald Reagan zal niet gerust zyn voordat hij de sandinisten uit Nicaragua heeft kunnen verjagen, daaraan twijfelt zo onderhand nie mand meer. Het Contadora-ak- koord zou in feite een internationa le erkenning betekenen van het sandinistische bewind en dat is dus iets wat Reagan tegen elke prijs wil proberen te voorkomen. De verregaande invloed van Was hington in Honduras, Costa Rica en El Salvador maakt daarom elke vorm van vrede in Midden-Ameri ka onmogelijk. Het mislukken van de Contadora-top in Panama is daarvan een nieuw bewijs. Natuurlijk! als u een betrouwbare, bijna nieuwe auto tegen aan trekkelijke BOVAG voorwaarden wilt huren, bent u bij MultiRent het beste af. U kunt er kiezen uit alle aktuele modellen ^personenauto's. (Ook hebben zij bestel- en personenbusjes alsmede diverse aanhangwagens, waaronder dieseluitvoeringen en automaten. Bij MultiRent kunt u uw I auto koste reserveren, krijgt u de groene kaart er gratis bij en betaalt u voor de ongevalleninzittenden verzekering helemaal niets. Vanaf 7 dagen of langer zijn alle km vrij m.u.v. de bestel en personenbusjes. Dat is veilig rijden en voordelig huren

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7