We zijn er gewoon ingeluisd' Onveiligheid verkeer kost miljarden Grens huursubsidie omhoog naar 685 'Bestrijding drugs mag geen kruistocht worden' Anti-fascisten woedend op 'radicalen' in Kedichem Belgen tegen komst Menten CADEAU Onderzoek van adviesbureau DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 5 AMSTERDAM - Onder de di verse groepen anti-fascisten zijn heftige discussies losgebarsten over de actie tegen de Centrum partij in Kedichem. Het was na het paasweekeinde al meteen duidelijk dat niet iedereen vol lof was over het resultaat van de ac tie. Het grootste deel van de ac tievoerders had tevoren niet iets voor ogen dat aan terreur deed denken. Daarbij kwam dat de meesten nog in de auto zaten, door Weert Schenk toen het vuur in hotel de Kosmo poliet al om zich heen greep. Het Amsterdamse actieblad Bluf is meestal een goede graad meter voor wat zich in groepen van krakers en andere actievoer ders afspeelt. De ergernis van veel anti-fascisten spitst zich daarin toe op de slechte voorbe reiding van de actie, de kleine groep radicalen die teveel ge weld wil, en 4e persverklaringen waarin de actie werd opgeëist. Zo schrijft Pepe in Bluf dat veel actievoerders kwaad zijn over de blindheid waarmee de eerstaankomenden in Kedichem meteen op het hotel afstormden en stenen en rookbommen naar binnen smeten. Hij is nog woe dender over de verklaring die 'een gevaarlijke gek' doorbelde, waarin de actie wordt opgeëist en de fik een voorproefje wordt genoemd van wat de fascisten nog te wachten staat. Behalve dat in de verklaringen meer ac ties van het kaliber Kedichem worden aangekondigd, krijgen overheden, zaaleigenarcn en 'an dere collaborateurs die mede werking verlenen aan extreem rechtse groeperingen' ook een waarschuwing. In Bluf is de kri tiek op de persberichten una niem. Het blijkt dat 'een halve gare idioot' die verklaringen zon der overleg heeft opgesteld. Ene Geert is van plan de Radi- kale Anti-Fascisten (RAF) on schadelijk te maken. "Mensen die over de rug van anderen ter- roristje aan het spelen zijn, mo gen van mü worden afgebrand. Dat zal ook onvermijdelijk ge beuren. Je kunt de geschiedenis van een beweging niet vervalsen zonder dat die beweging tegen je in opstand komt". Hij vervolgt: "Het zijn mensen die met een heel klein groepje beslissen dat Nederland rijp is voor terreur aanslagen. maar te laf zijn om ze zelf uit te voeren. En ze nemen het risico dat in Nederland een terroristenjacht wordt ontke tend. Om niks. Die mensen spe len met een beweging die net be gint te groeien". Joost K. zegt zich absoluut niet te kunnen identificeren met de RAF-verklaringen. "Nog afge zien van de kreten over 'collabo ratie' die rechtstreeks uit het Tweede-Wereldoorlogjargon ont leend lijken te zijn, walg ik van het zieke cynisme waarmee ze het geamputeerde been van een secretaresse van de Centrumpar tij afwegen tegen de moord op Kerwin Duynmeijer (een zwarte jongen die vanwege zijn huidskleur door een blanke leef tijdgenoot werd gedood, red.)". Provincie Ook buiten de hoofdstad zijn actievoerders boos, ook at wil 'de provincie' niet meteen voluit zeggen wat er dwars zit. Zo komt uit Nijmegen de mededeling dat er heftige discussies gaande zijn, waarover men nu nog niets wil zeggen. In Utrecht zijn de meeste anti-fascisten erg 'pissig', maar ze willen nog voorzichtig in hun uitlatingen zijn. De Utrechters voelen zich in elk geval gebruikt, doordat ze zonder voldoende achtergrond informatie een verzamelplaats moesten regelen. Een van hun: "Uiteindelijk blijken er dan 150 rampestampers uit Amsterdam voor je deur te staan en hebben wij, met ons 40-en uit Utrecht, geen zak te vertellen. Dat is alle maal niet zo erg als de zaak gede gen was voorbereid en de afspra ken, die wel gemaakt zijn. waren nagekomen. We hebben het ge voel er te zijn ingeluisd." Hoe nu verder? De artikelen hebben het over beter overleg, een betere structuur van de be weging en een betere planning van de acties. Dat zal niet een voudig zyn. Pepe beschrijft een bijeenkomst in Amsterdam na de actie in Kedichem. Discussie blijkt vrijwel onmogelijk. Een klein groepje mensen schreeuw de continu door alles en iedereen heen, alle kritiek overstemmend. De actievoerders schrijven in Bluf dat acties tegen fascisten op brede steun onder de bevolking moet kunnen rekenen. Opnieuw Pepe: "Dringt het verdomme niet tot die botte koppen door dat strijd tegen fascisme, meer nog dan andere strijd, alleen ef fectief is als er zoveel mogelijk mensen aan meedoen? Niet al leen het resultaat telt, maar juist hoe je het bereikt". BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF Nederland vergroot, aldus het on derzoek. In het rapport zijn daarvoor een aantal voorstellen gedaan. Een idee is om het Duitse puntensys teem over te nemen. Automobilis ten krijgen daar strafpunten bij verkeersovertredingen. Als ze een bepaald aantal punten hebben, moeten ze opnieuw examen doen of wordt hun rijbewijs ingetrok ken. Ander voorstellen zijn de in voer van een tijdelijk rijbewijs en verbetering van de zichtbaarheid van fietsers in het donker. Samen met het rapport is ook een advies verschenen om ge meenten, organisaties en schoolbe sturen te belonen als ze actief zijn in het bestrijden van de verkeers onveiligheid. HOOGSTRATEN (BELGA) - De Belgische gemeente Hoogstraten heeft het ministerie van justitie in Brussel laten weten de oorlogsmis dadiger Pieter Menten niet binnen zijn grenzen te willen hebben. Zijn vestiging in Hoogstraten kan een gevaar betekenen voor de veilig heid en openbare orde, aldus het gemeentebestuur. Menten kocht vorige week via zijn ex-echtgenote een villa in Meer, een deelgemeente van Hoog straten. De daar wonende Neder landers protesteerden met een pe titie tegen de komst van de 86-jari- ge Menten, die de afgelopen dagen de villa in Meer betrok. In de bosrijke omgeving van Hoogstraten hebben zich veel wel gestelde Nederlanders om belas tingtechnische redenen gevestigd. en behandeling voor drugverslaaf den en bestraffing van de handela ren'. Deze opvatting heeft nog niet tot succes geleid, zo gaf Engelsman toe: straf, voorlichting en begelei ding hebben niet kunnen voorko men dat duizenden jongeren hard drugs gebruiken en verhandelen. Niettemin gaat de Nederlandse overheid er nog steeds van uit dat louter onderdrukking de proble men, zowel voor de gebruikers als voor de samenleving, alleen maar groter maakt. Engelsman hield het congres voor dat een beleid 'tussen legali sering en een kruistocht in' het beste is. Hij pleitte voor een nor malisering van drugs en drugge bruik, een geleidelijke integratie in de samenleving. "Dat betekent niet dat druggebruik domweg aan vaard zou moeten worden, maar ontmoediging van druggebruik is niet hetzelfde als de gebruiker tot misdadiger maken, zoals nu ge beurt". Zijn pleidooi sloot aan bij wat staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) al eerder op het meerdaagse congres had gezegd: "Druggebruikers en drugverslaaf den zijn gewone mensen. Om het verschijnsel druggebruik be spreekbaar te maken moet het af van zijn sensationele en emotione le kleur. De mythe van het junkie zijn moet verdwijnen. Verslaafden zijn niet in de eerste plaats crimi nelen, noch afhankelijke patiën ten. Zij zijn mede-burgers". COMMENTAAR Geconfronteerd met keiharde acties van vakbondsleden en hun sympathi santen bij de poort van zijn gloed nieuwe en hypermoderne drukfabriek in Oost-Londen, heeft de kranten magnaat Rupert Murdoch zijn tegen spelers een opmerkelijk aanbod ge daan. De 5.500 door hem op staande voet ontslagen werknemers kunnen de oude krantengebouwen in Fleet Street plus de hele inventaris daar van hem cadeau krijgen. Die handel is naar schatting zo'n 250 miljoen gulden waard en tot voor kort werden hier de beroemde Times en de Sunday Times gedrukt, even als de meer populaire Sun. De bon den zouden nu in Fleet Street zelf hun socialistische krant kunnen gaan maken, aldus een sardonische Mur doch. Een verleidelijk aanbod, een con structief voorstel. Dat waren de eer ste, voorzichtige reacties van de En gelse grafische bonden en van de lei der van de Labour-partij, Neil Kin- nock. Maar dit voorlopige enthousias me wordt danig bekoeld door de bij komende voorwaarden die Murdoch heeft gesteld. Hij wil van geen afvloei ingsregeling weten en hij weigert ook pertinent om voormalige werknemers weer aan te nemen in zijn nieuwe fa briek. Minstens tweemaal per week is die fabriek, gelegen in Wapping, het de cor van hevige opstootjes. Volgens beproefde methoden wordt daar ge post aan de poort en iedereen die naar binnen of naar buiten wil, wordt voor rotte vis gescholden, of, voor een Engelse arbeider nog erger, voor scab', onderkruiper. Om de fabriek ondanks die belegering toch te kun nen laten draaien, is deze met behulp van hoge hekken en grote rollen prik keldraad omgebouwd tot een vesting. Sommigen reppen zelfs van een con centratiekamp. 'Fort Wapping' staat aldus model voor de verziekte verhoudingen in Engeland tussen werkgevers en werknemers, waarbij de bonden de strijd aanbinden met de werkgevers en via hen met de regering Thatcher. Want het was Thatcher die door mid del van nieuwe wetten de mogelijk heid bood om de traditioneel zo grote macht van de bonden te breken. Er moest een man van buiten aan te pas komen, zoals Murdoch uit Australië, om als manager/eigenaar de bonden te lijf te gaan. Menige collega-ondernemer zal het in zijn hart roerend met Murdoch eens zijn, maar niemand, althans bijna nie mand, durft die strijd ook echt aan. Alleen een andere krantenuitgever, Eddy Shah, ging Murdoch voor Oeze Shah, ondanks zijn vreemde naam 'every inch an Englishman', stampte een heel nieuwe krant uit de grond buiten de grafische bonden om. Om dat de nieuwste technologie er vooral een is in de elektronica en in de auto matisering, had Shah die grafici hele maal niet meer nodig. Hij maakt To day met elektriciens. In Wapping speelt Murdoch eenzelfde spel. De grafici wilden niet mee verhuizen, zij klampten zich vast aan hun bevoor rechte positie in Fleet Street en wil den niets weten van enige moderni sering. Hun machtspositie was zo groot dat zij, met een overschot aan mankracht, exorbitante salarissen wisten af te dwingen tegen zeer korte werkweken. Die kosten waren nog wel op te brengen voor kranten die zeer rendabel waren. Ernstiger was, dat deze bonden zich hardnekkig ver zetten tegen elke technische vooruit gang. Een krant maken in Fleet Street wordt zodoende op termijn een onmogelijke zaak, omdat men niet meer zal zijn opgewassen tegen elke andere, moderne krant. Maar de bonden preekten het heil van Fleet Street, en die duivelse Mur doch bedient hen op nu hun wenken. Wat de grafische bonden zo graag willen behouden, wel, dat kunnen zij gratis krijgen. Als die bonden en als Labour even over de grenzen kijken, niet alleen in de VS, maar ook dich terbij in West-Europa, dan zullen zij hopelijk nog net op tijd beseffen, dat zij dit cadeau maar beter niet kunnen aanpakken. Fleet Street was mooi en machtig, maar die tijd is echt voorbij. DEN HAAG (ANP/GPD) - De grens voor de huursubsidie zal per 1 juli worden opgetrokken van 650 naar 685 gulden per maand. Wie met zijn 'kale' huur onder die grens zit, kan in aanmerking komen voor huursubsi die. Voor alleenwonende jongeren tot 23 jaar geldt een maximale huur- grens van 545 gulden per maand. Het ministerie van volkshuisvesting heeft dit gisteren meegedeeld. Ook het maximale inkomen dat geldt voor huursubsidie gaat iets om hoog. Voor tweeverdieners, gezinnen en partners met één inkomen geldt vanaf 1 juli dat het totale belastbare inkomen niet hoger mag zijn dan 36.000 gulden. Voor alleenstaanden van 23 jaar en ouder geldt een maxi mum van 32.000 gulden. Jongeren onder de 23 die alleen wonen, mogen niet meer dan 28.000 gulden (belastbaar) verdienen. Eerder werd al bekendgemaakt, dat de huren op 1 juli met twee procent omhoog gaan. Uitgangspunt voor de nieuwe huursubsidieregeling is dat huurders met deze subsidie op 1 juli een zelfde percentage duurder gaan wonen als huurders zonder de subsidie. De directeur van de Nationale Woningraad, drs. B.G.A. Kempen, zei vanochtend voor de KRO-radio, dat de woningnood nog lang niet voorbij is. Vooral de vraag naar goedkope woningen is nog steeds veel groter dan het aanbod. Veel ingeschreven woningzoekenden hebben niet voldoende koopkracht voor de duurdere woningen die wel beschikbaar zijn, aldus Kempen. Kempen vindt het daarom ook onbegrijpelijk dat er stemmen opgaan, onder meer uit de hoek van de christelijke werkgevers, om de uitgaven voor huursubsidie te beperken. DEN HAAG (GPD) - De ongelukken in het verkeer kosten Nederland elk jaar weer zo'ri 6 tot 8 miljard. Een veiliger verkeer zou dus een flinke besparing kunnen opleveren, concludeert het adviesbureau McKinsey in het onderzoek 'Naar een slagvaardiger verkeersveiligheidbeleid'. Het bu reau maakte het rapport in opdracht van Verkeer en Wa terstaat. Volgens het onderzoek is het Ne- derlandse verkeer relatief onveilig heid. Vooral in Engeland is het aantal auto-ongelukken per mil joen gereden kilometers een stuk lager dan hier. Voetgangers kun nen daarentegen beter in Neder land wonen. Nader onderzoek naar de oorzaak van zulke verschillen kan een pakket maatregelen op le veren dat de verkeersveiligheid in Ziekenhuizen: verder korten is onmogelijk UTRECHT (ANP) - De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en de art senorganisatie KNMG hebben gis teren ontsteld gereageerd op de plannen van het kabinet volgend jaar opnieuw 600 miljoen gulden te bezuinigen op de gezondheidszorg. Voorzitter Vissers van de NZR weigerde op het kabinetsvoorne men in te gaan 'omdat wij ervan uitgaan dat verdere bezuinigingen in de ziekenhuissector onmogelijk zijn'. Voorzitter Derksen van de KNMG liet weten dat zijn organisa tie nieuwe bezuinigingen zonder verdere specificatie niet zal accep teren. "Als de politiek besluit dat de gezondheidszorg verder terug moet, dan moet de politiek» dat maar aan het publiek verkopen. De politiek zal dan ook moeten aange ven wat er precies niet meer kan in de gezondheidszorg, op welke be handelingen beknibbeld moet worden", aldus Derksen. Minister denkt aan stappen tegen De Jonge JOHANNESBURG (GPD) - Minis ter Van den Broek (buitenlandse zaken) beraadt zich over stappen tegen de Nederlandse antropoloog Klaas de Jonge, die vanuit de Ne derlandse ambassade in Zuid-Afri- ka contactèn onderhoudt met de pers. De Jonge heeft vanuit de am bassade, waar hij zich schuil houdt voor de Zuidafrikaansè autoritei ten, onder meer een dagboek aan de Nederlandse media doorge speeld. Van den Broek schrijft in ant woord op vragen van het WD-ka- merlid Weisglas dat met De Jonge de duidelijke afspraak is gemaakt dat hij zich zou onthouden van contacten met de pers. Volgens de minister is nog niet te beoordelen in hoeverre de handelwijze van De Jonge het overleg tussen de Neder landse regering en de Zuidafri kaansè autoriteiten zal bemoeilij ken. Zuid-Afrika beschuldigt De Jon ge onder meer van wapensmokkel ten behoeve van de verboden be vrijdingsbeweging African Natio nal Congress (ANC). Aanstaande maandag begint het proces tegen De Jonge. ROTTERDAM (ANP) - Vijftig ambassadeurs en hun echtgenotes uit de zogenoemde APC-landen (Afrika, Caraïbisch gebied en Pacific) hebben gisteren op uitnodiging van ons land een boottocht gemaakt door de Rotterdamse haven. De uitnodiging vloeide voort uit het EG-voorzitterschap van Nederland. Op de valreep, of liever: de loopplank, werd nog even een plaatje geêchoten. (foto anp> WVC waarschuwt op internationaal congres NOORDWIJKERHOUT (ANP) - "De neiging van de internationale gemeenschap om steeds strenger op te treden tegen druggebruik en -handel, gaat lijken op een heilige, morelé kruistocht, een oorlog te gen drugs. Dat duwt gebruikers en handelaren dieper de misdaad in, waardoor een vicieuze cirkel ont staat. Er zullen steeds verdergaan de wettelijke maatregelen en steeds zwaardere instrumenten ter bestrijding van het drugsprobleem nodig zijn". Aldus secretaris En gelsman van de interdepartemen tale werkgroep voor alcohol- en drugsbeleid van WVC gisteren in Noordwijkerhout op een interna tionale conferentie over drugs. Nederland valt met zijn tolerante politiek ten aanzien van verdoven de middelen internationaal gezien nogal uit de toon, maar andere lan den maken daar ten onrechte uit op dat ons land het drugsprobleem maar laat waaien. Het Nederlandse beleid is weloverwogen, zo hield Engelsman zijn toehoorders voor. Door het gebruik van hasj en ma rihuana oogluikend toe te staan is het mogelijk geworden onder scheid te maken tussen de groepen jongeren die deze betrekkelijk on gevaarlijke middelen gebruiken en zij die aan de hard-drugs als heroï ne zijn. Een onderzoek onder de school jeugd in 1984, waaraan 25.000 jon geren tussen de 10 en 18 jaar mee deden, heeft uitgewezen dat de Ne derlandse soepelheid met betrek king tot soft drugs niet heeft geleid tot een explosie in het gebruik. Van de jongerep gaf 2,3 procent aan ooit hash of marihuana te heb ben gebruikt, maar daarmee ge stopt te zijn, terwijl 1,9 procent nog wel gebruikte. Wat betreft de hard-drugs heroï ne en cocaïne vatte Engelsman het Nederlandse beleid samen als 'zorg Zestien gewonden bij botsing tussen busje en vrachtwagen VENRAY - Alle 16 inzittenden van een buurtbus zijn gistermiddag op een kruising in Venray.gewond geraakt nadat hun busje in frontale botsing kwam met een vrachtwagencombinatie. Behalve de bestuurster van de buurtbus, die zwaar gewond raakte, moesten 7 inzittenden met arm- en beenbreuken in het ziekenhuis worden opgenomen. De anderen konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Volgens de de politie verleende de vrachtwagenchauffeur, die ongedeerd bleef, geen voorrang, (foto ANP) Tbr-patiënte vecht verplichte prikpil aan UTRECHT (GPD) - Een 24-jarige tbr-veroordeelde uit Utrecht wil via een kort geding tegen de staat aan de verplichting ontkomen om zich de 'prikpil' te laten toedienen. De vrouw is na haar weigering eni ge tijd in volstrekte afzondering gehouden en daarna overgeplaatst naar het selectie-instituut voor tbr- gestelden. Het kort geding dient vrijdag voor de Haagse rechtbank. De vrouw werd in 1979 veroor deeld tot 2 jaar cel en tbr. Sinds 1981 verblijft zy in de Van der Hoe- venkliniek in Utrecht. Om te voor komen dat zij in verwachting raakt (dè kliniek is een gemengde instel ling) moet zij de prikpil gebruiken. Volgens haar advocaat is het niet gebruikelijk, dat tbr-gestelden een anti-conceptiemethode wordt voorgeschreven. In het kort geding eist de vrouw dat zij wordt overgeplaatst naar een inrichting waar zij het recht heeft om haar voorbehoedsmiddel te kiezen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5