Gemeente: rijk moet schade afgelasten veemarkt vergoeden I Nieuw plan marktkraam Hoogstraat Rol staatssecretaris Ploeg gelaakt Informatiedagen GAB voor vrouwen die (weer) werk zoeken Nieuwe vereniging voor schooltuinwerk Leiden DINSDAG 8 APRIL 1986 LEIDEN - Er is een nieuw plan voor de bouw van een marktverza- melkraam op de Hoogstraat. Het vinden van een plaatsje voor alle marktkooplieden die gewend waijen een vaste stek op de Hoog straat te hebben, heeft de afgelo pen maanden nogal wat voeten in de aarde gehad. Grootste probleem was dat de bloemenkoopman die sinds jaar en dag op de Hoogstraat stond, uit de boot dreigde te vallen, omdat er niet genoeg kiosken in het oorspronkelijke plan waren op genomen. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening namen daarmee geen genoegen, wilden een kiosk voor de bloemenman er bij en vonden bovendien dat het zicht op het water van de Rijn, 's avonds en op zondagen, zoveel mo gelijk gehandhaafd moest blijven door zo weinig mogelijk gesloten kiosken in het plan od te nemen. Gemeente-ambtenaren en de ar chitect van het plan, de Delftenaar Van Zwol, hebben kans gezien het onverenigbare enigszins te vereni gen en dus voor beide problemen een oplossing te vinden. Door een herindeling van de beschikbare ruimte krijgt de bloemenkoopman alsnog de beschikking over een kiosk, van drie meter lang. op de hoek van de nieuwe marktverza melkraam, bij de Visbrug. Aan de zijkant van deze kiosk komen uit klapbare deuren onder een vaste luifel waar de bloemenkoopman zijn bloemen kwijt kan. Naast de bloemenkoopman komt een vijf meter lange kiosk voor de noten- bar. Aan de andere kant van de marktverzamelkraam bij de St. Jansbrug komen twee kiosken (voor de vis- en loempiaboer) van elk vier meter lang, zodat aan beide kanten van het marktgebouwtje een kioskenblok is gesitueerd met een totale lengte van elk acht me ter. De gewenste symmetrie van het gebouwtje blijft daardoor ge handhaafd. Inschuifbaar In het midden van de marktver zamelkraam komen drie in plaats van vier open kramen. Het gebo gen dak boven deze kramen wordt volgens het nieuwe plan inschuif baar gemaakt, 's Avonds en op zon dagen wordt door het laten verval len van één kraam en dank zij het ingeschoven dak het zicht over de Rijn vergroot, overeenkomstig de wens van de raadscommissie. Volgens de nieuwe opzet valt nu wel de ijscoman buiten het nieuwe bouwsel. Die mag echter met zijn oude wagen naast de marktverza melkraam, bij de St. Jansbrug, staan. Als de ijscoman zijn handel heeft beëindigd, zal deze plek niet meer worden opgevuld. De open ruimte tussen de Hoogstraat en de Rijn wordt daardoor mettertijd nog vergroot en er ontstaat dus ook meer ruimte bij de trap naar de Een inschuifbaar dak-op de toe komstige marktverzamelkraam moet het zicht over de Rijn vanaf de Hoogstraat 's avonds en op zon dag vergroten, zoals bovenstaande tekening aangeeft. Op de voor grond de houten vlonder die voor de kelders zal worden aangelegd. De tekening onder laat zien hoe de verzamelkraam er met dichtge schoven dak uitziet. houten vlonder die voor de Hoog straatkelders wordt aangelegd. De marktverzamelkraam wordt in de nieuwe opzet dus minder lang dan in de oorspronkelijke vorm. Nadeel is dat het gebouwtje, door de schuifconstructie van het dak en door dé dakopbouw aan de uiteinden van de verzamelkraam, haar helderheid in vorm en con structie verliest. Het gebouwtje met de langgerekte schuine kap in het eerdere plan gaf duidelijker het gevoel met een marktkraam van doen te hebben. De twee gebouw tjes die ontstaan door het openen van het dak maken daarentegen een heel onduidelijke indruk. Het gaat er allemaal wat rommeliger uitzien. De complexiteit van de nieuwe constructie roept de vraag op waar om het nu eigenlijk allemaal be gonnen is. De verkoopstalletjes die oorspronkelijk op de Hoogstraat stonden moesten toch vervangen worden door een nieuwe marktver zamelkraam, omdat het in de oude toestand een rommeltje was. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat de architect van de marktverza melkraam misschien wel aan meer wensen en eisen tegemoet is geko men dan goed is geweest voor zijn ontwerp. JAN RIJSDAM LEIDEN - Onder het motto 'Vrouw en werk' houdt het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden woensdag 23 en donderdag 24 april twee infor matiedagen met het doel de kan sen voor vrouwen op de arbeids markt te verbeteren. Het accent ligt hierbij op de positie van zoge noemde herintredende vrouwen, vrouwen die om wat voor reden dan ook (meestal kinderen) een tijdlang uit het arbeidsproces zijn geweest maar daarin graag willen terugkeren De informatiedagen zijn een be langrijk onderdeel van het project dat het arbeidsbureau dit jaar ten behoev.e van herintredende vrou wen houdt. Hiervoor is 400.000 gul den, tien procent van het totaal budget, uitgetrokken. Op 23 en 24 april kunnen vrou wen zich laten informeren over scholing, beroepen, de arbeids markt, uitkeringen, studiefinancie ring en de tweeverdienersregeling. Ruim twintig instanties die zich op enigerlei wijze met 'vrouw en werk' bezighouden, zijn vertegen woordigd. Enkele daarvan zijn het Centrum Vakopleiding van Vol wassenen, de stichting Opleiding voor Sociale Arbeid, de stichting Gezinszorg, de sociale dienst en de stichting Werkgelegenheid. Achterliggend doel van de infor matiedagen is volgens Riana Zand bergen en Ankie Grootoonk van de afdeling bijzondere arbeidsvoor zieningen van het GAB het nega- ADVERTENTIE Reparatie, modernisatie Bontbewaring Bontcleaning (jtor. van <fer ótefb Lid Stichting Bontwaarborg Haarlem, Wagenweg 11 bij het Houtplein Tel. 023-312086 tieve beeld dat herintredende vrouwen nogal eens hebben, te veranderen. "Vaak wordt gedacht dat dergelijke vrouwen oud zijn, na een jaartje weer weggaan en weg blijven als hun kind ziek is. Terwijl juist deze groep over het algemeen heel erg gemotiveerd is", aldus Grootoonk. Zandbergen: "Men denkt ook vaak dat ze alleen maar part-time willen werken. Maar van de 490 herintredende vrouwen die bij ons staan ingeschreven, willen er 340 een vaste baan en 418 meer dan twintig uur per week werken Voorts wil het GAB met de voor lichtingsdagen iets doen voor de zogenaamd 'verborgen' werkloze vrouwen. Deze vrouwen, wier aan tal naar schatting landelijk één mil joen bedraagt, laten zich niet bij een arbeidsbureau inschrijven om dat ze weinig vertrouwen hebben in de kans op een baan of onvol doende kennis hebben wat een ar beidsbureau voor hen kan doen. Het GAB hoopt dat een bezoek aan de informatiedagen hen toch tot in schrijven beweegt. Dat kan dan ter plekke. Cursussen Belangrijk onderdeel van het project ten behoeve van herintre dende vrouwen zijn vijf cursussen die de kans op een baan moeten vergroten. Te volgen zijn een oriën tatiecursus techniek, een sollicita tietraining, een cursus systeem be heerder, een cursus administratief medewerker bij de gemeentelijke en provinciale overheid en een cur sus 'klantgericht denken en hande len'. De cursussen zijn, vertellen Zandbergen en Grootoonk. afge stemd op de vraag vanuit de ar beidsmarkt. Informatica bij voor beeld heet hel beroep van de toe komst te zijn. De cursussen bieden elk plaats aan 15 tot 25 deelneem sters, de duur ervan varieert. Ze- zijn part-time en kosteloos te vol gen. Uitgebreide informatie hier over is op de informatiedagen voorhanden, evenals over de regu liere cursussen van het GAB. De dagen worden gehouden in het Ge westelijk Arbeidsbureau aan de Oosterkerkstraat 1. Openingstij den 23 april van 13.00 tot 16.00 uur en 24 april van 13.00 tot 21.00 uur. LEIDEN - Leiden is wederom een vereniging rijker en wel de vereniging Leidse Schooltuinen. Deze is in feite het vervolg op de 'Leidsche Vereeni- ging voor School- en Werktuinen'. die in 1926 is opgericht. Omdat de statuten daarvan verloren zijn gegaan, moest de vereniging echter op nieuw worden opgericht. De Leidse Schooltuinen stelt zich ten doel de natuur- en milieu-educa tie in Leiden te bevorderen en te ondersteunen door middel van onder andere tuinieren met schoolkinderen. Hiertoe krijgt de vereniging jaar lijks subsidie van de afdeling welzijn van de gemeente. Vorig jaar konden van dat geld 225 kinderen van 11 scholen tuinieren op het complex aan de Marnixstraat. Voorts werd er rondom tien scholen getuinierd en werkten 60 scholen met het lespakket 'zaaigoed'. Komend seizoen maakt de ver eniging gebruik van de medewerking van M. Addink, die via een werkge legenheidsproject van het ministerie van sociale zaken als tuinleidster is aaangesteld. Omdat de vereniging in de toekomst meer leerkrachten, ouders, vrij willigers en belangstellenden bij het schooltuinwerk wil betrekken, wordt donderdag een voorlichtingsmiddag belegd. Plaats van handeling is de Dr. van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. Aanvang 16.15 uur Meer informatie over het werk van de vereniging is verkrijgbaar bij de gemeentelijke afdeling natuur- en milieu-educatie. Parkzicht 100, tele foon 214996. LEIDEN - De gemeente Leiden wil een schadeclaim indienen bij het ministerie van landbouw wegens het afgelasten van de veemarkt. Volgens wethouder Fase van economische zaken is de gemeente van plan alle onkosten en verloren in komsten in rekening bren gen. Hoe groot de schadeclaim wordt, kon Fase gisteravond nog niet zeg gen. Maar volgens haar kan het aar dig in de papieren lopen. Staatsse cretaris Ploeg van landbouw zou volgens haar niet afwijzend heb ben gereageerd op de voorgeno men schadeclaim. Fase bleek gisteravond de me ning toegedaan dat het besluit om de veemarkt op het 'laatste mo ment' niet door te laten gaan, een eigenmachtige beslissing is ge weest van Ploeg. Hij zou dit besluit hebben laten verspreiden via het ANP zonder er zelfs zijn eigen mi nisterie van op de hoogte te bren gen. Een woordvoerder van het mi nisterie ontkent evenwel dat hier van een eigenhandige beslissing sprake is. De veemarkt kan ge woon open als men zich aan de voorwaarden houdt (geen aanvoer van varkens en evenmin aanvoer van vee uit het besmet verklaarde gebied), maar "in onderling over leg met allerlei instanties is het ver standiger geacht de markt gesloten te houden", aldus de woordvoer der. Dreigement Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen echter is met Fa se de mening toegedaan dat Ploeg wel degelijk een hoofdrol in de af gelasting van de markt heeft ge speeld. En wel door te dreigen het entgebied uit te breiden toen hij niet alle betrokken landbouwin- stanties kon winnen voor zijn wens de veemarkt af te gelasten. Uitbrei ding zou betekenen dat de Groenoordhallen ook onder het entgebied zouden vallen en in dat geval kan de veemarkt openstel ling voorlopig wel helemaal verge ten. Alom worden de exportbelan gen van Nederland als de belang rijkste beweegreden voor Ploegs handelen gezien. Volgens Fase heeft de staatsse cretaris vrijdagmiddag en zater dagmorgen herhaaldelijk gepro beerd burgemeester en wethou ders van Leiden onder druk te zet ten. Ploeg wilde dat B en W de be slissing namen om de veemarkt te sluiten. Het college wilde daaraan niet meewerken. De staassecreta- ris heeft zelfs op weg naar een offi ciële verplichting nog via zijn auto telefoon geprobeerd Fase over te halen. Omdat het college bij zijn standpunt bleef, heeft Ploeg vol gens haar uiteindelijk maar zelf de 'knoop doorgehakt'. Ze betwijfelt of de staatssecretaris wel gerech tigd is zo'n beslissing te nemen. Vooral ook omdat de maatregelen tegen de verspreiding van de var kenspest - volgens welke de Leid se veemarkt beperkt open mocht blijven - door de Europese Comis- sie waren goedgekeurd. Verbazing De beslissing zaterdag om de Leidse veemarkt af te gelasten heeft bij verschillende instanties verbazing gewekt. Vrijdagmiddag was na lang wikken en wegen be sloten dat er geen belemmeringen waren de markt maandag door te laten gaan. De directie van de Groenoordhallen was daarom ook onaangenaam verrast toen zater dagmiddag het bericht kwam dat de markt toch niet kon doorgaan. De medewerkers van de Groenoordhallen hebben daardoor veel werk voor niets verricht. Vrij dag was een groot aantal belang hebbenden telefonisch op de hoog te gebracht van het doorgaan van de markt. Diezelfde mensen moes ten nog geen 24 uur later weer wor den gebeld, maar nu om de eerdere mededeling in te trekken. De gemeente wil de marktgelden die zij op deze manier is misgelo pen, bij het rijk verhalen. Volgens directeur André de Jong van de Groenoordhallen is dat zo'n 30.000 gulden per week. Daarnaast wil de gemeente onder meer de loonkos ten terughebben van de medewer kers die vrijdag, zaterdag en zon dag in de weer zijn geweest om be langhebbenden te bellen. Of de veemarkt volgende week weer open kan. is op dit moment nog onzeker. Wethouder Fase meldde dat. wanneer het be- drijfsschap voor handel en vee niet gedaan weet te krijgen dat de markt weer op korte termijn open kan. de gemeente zelf naar de staatssecretaris zal stappen. Secretaris A.J.G. Leijten van het Bedrijfsschap voor Handel in Vee verklaarde gisteren dat zijn organi satie er alles aan zal doen de Leidse veemarkt weer zo snel mogelijk open te krijgen. "Liever nog van daag dan morgen". Een van de redeneringen om de veemarkt te sluiten was dat veel veehouders in de zogeheten buffer zone zowel varkens als runderen houden. Als deze dieren vervol gens naar Leiden zouden worden vervoerd en worden doorverkocht, bestaat er toch een kleine kans dat het varkenspestvirus wordt over gedragen aan varkens elders in Ne derland. Directeur De Jong stelde giste ren al dat het niet is verboden om de runderen uit de bufferzone naar andere veemarkten te vervoeren. In dat buffergebied is het transport van runderen immers niet aan ban den gelegd. Op die manier maakt het weinig uit of de dieren nu in Leiden of ergens anders worden verhandeld. En de verkoop van varkens was in Leiden toch al ver boden. Psychologisch De Jong vermoedt dat het be sluit om de veemarkt af te gelasten een psychologische maatregel was. De Groenoordhallen liggen name lijk vlakbij het gebied waar ver voer van alle vee uit voorzorg is verboden.Het Bedrijfsschap voor de Handel in Vee wil nu aantonen dat er uit dierziektekundig oog punt geen reden is de Leidse vee markt langer dicht te houden. Se cretaris Leijten hoopt het ministe rie op korte termijn te overtuigen waardoor de veemarkt volgende week weer open zou kunnen. Hij meent verder dat de 'psycho logische redenen' om de veemarkt dicht te houden volgende week minder sterk gelden. Als zich de komende paar dagen geen nieuwe gevallen van varkenspest voor doen. is bewezen dat de maatrege len tegen de verspreiding van die ziekte effectief zijn geweest. En dan is ook de druk wat meer van de ketel. COLLECTE - De collecte ten be hoeve van de activiteiten van de Nederlandse Brandwonden Stich ting heeft in Leiden 7340,55 opge bracht. Theehuis Een paar weken geleden werd er begonnen met de verbouwing van het theehuis in de Leidse Hout. Het is een tamelijk ingrij pende verbouwing, vertelt één van de werklieden. "De buitengevel wordt een me ter of twee verplaatst. Er komt een andere vloer met verwar ming in het theehuis en er zal een open haard worden aangelegd voor de gezelligheid". Vanwaar die veranderingen? "Nou kijk, tot nu toe was het theehuis alleen in de zomertijd open; het is de bedoeling dat de bezoekers van de Leidse Hout voortaan ook in de winter een kopje chocola of koffie kunnen komen drinken". "Jazeker, daar was behoefte aan. Kijk, in de zomer is het altijd al zeer druk, maar het schijnt in de winter vaak voor te komen dat wandelaars of trimmers ver geefs aankloppen bij het thee huis. Ook in de winter wil men daar dus even rustig zitten". Er wordt naar gestreefd om het theehuis in mei weer te openen. Kerstpakket In het blad van het AZL staat een reaktie van de personeelsraad op een open brief van J. Kaldenho- ven. Óp 15 januari heeft Kalden- hoven de raadsleden laten weten dat hij vanwege zijn vestiging in het buitenland de raad per 1 juli zou gaan verlaten. "De heer Kaldenhoven heeft echter gemeend dit ontslag vier maanden eerder te laten ingaan. Zyn goed recht, maar de wijze waarop is voor de personeels raad onbegrijpelijk". De wijze waarop... J. Kalden hoven blijkt de nodige kritiek te hebben gespuid en dat is de raad in het verkeerde keelgat gescho ten. Vandaar dat men in deze reactie wat oud zeer probeert weg te werken. Zo heeft Kaldenhoven in zijn brief gezegd dat het tot stand ko men van de kindercrèche het enige wapenfeit is van het ge voerde beleid. De raad vraagt zich af hoe hij daar bij komt. Ze willen in dit verband toch een paar andere beleidspunten aan de orde stellen: "het zich in zetten voor het welzijn van het personeel dat is overgegaan naar de nieuwbouw, de grote bijdrage in het tot stand komen van de emancipatiecommissie". Enzo voorts. In elk geval moet hieruit blij ken dat Kaldenhoven het hele maal fout heeft gezien in zijn open brief. Of zoals de raad schrijft: "Naar de mening van de personeelsraad is dit toch wel iets meer aan beleid en perso- neelsbelangenbehartiging dan dat door de heer Kaldenhoven in zijn brief wordt weergegeven". De reactie lijkt er een te zijn van dertien in een dozijn. Lijkt, want aan het einde komt er een aap uit de mouw die dit schrijven toch interessanter maakt dan een doorsnee-reactie van een raad of commissie die op de grote tenen is getrapt. Er bestaat een heet hangijzer! De raad: "Tenslotte het 'hete hangijzer' waar het naar de me ning van de personeelsraad alle maal om draait". De naam van dat hangijzer? Schrik niet: het kerstpakket. "Niet alleen in deze perso neelsraad, maar ook in de vorige raad waar de heer Kaldenhoven zitting in had, heeft hij steeds ge probeerd het kerstpakket een an dere bestemming te geven". Kaldenhoven dacht daarbij aan de volgende mogelijkheden: het geld dat voor de pakketten wordt uitgetrokken aan de Der- Het theehuis in de Leidse Hout, dat een ingrijpende verbouwing ondergaat de Wereld schenken of de pak ketten aan zieken en ouden van dagen geven. Een mooi strèven...en waarom moesten ze daar eigenlijk zo moeilijk over doen? Politiek niet haalbaar, luidt het antwoord. En: "De raad heeft hem gezegd dat iedereen vrij is wat hij of zij met het door de directie gegeven pakket wil doen, zonder dat daarvoor een officiële status no dig is". "De personeelsraad heeft dan ook in de laatstgehouden verga dering- het besluit genomen het kerstpakket gedurende de zit tingsperiode van deze raad on veranderd te handhaven, zolang de directie van het AZL beslist deze kerstpakketten aan het per soneel op het AZL-terrein te ver strekken". Het klinkt misschien cynisch, maar wie in dit land een revolu tie wil ontketenen moet er ge woon voor zorgen dat de distri butie van kerstpakketten wordt stopgezet. Zuil (12) Aflevering twaalf. Ja, u leest het goed. Die Marlboro-cowboy daar aan de Plesmanlaan staat ook niet voor niets zo listig te grijn zen. Maar goed, al lijkt ondertus sen alles over die reclame zuil gezegd te zijn, het ding blijft de gemoederen volhouden. Hoewel, alles gezegd? H.P. van der Reijden, die zich ook in het kamp van de tegen standers bevindt, is verontwaar digd om een reden die tot nu toe in de discussie nog niet werd ge noemd. Hij schrijft: "Kort geleden stond ik bij een groeve op de be graafplaats Rhijnhof. Toen ik even de ogen opsloeg om de treu rende familie niet te hoeven aan zien keek ik regelrecht op de re clame-zuil met het advies er vooral nog eentje op te steken" "Ondanks dat ik rook, vind ik dit van weinig fijngevoeligheid getuigen bij de teraardebestel ling van onze medemens die mo gelijk door een dergelijke aan sporing zijn laatste rustplaats vond". "Ja", verklaart Van der Reij den desgevraagd, "als je op het nieuwe gedeelte van de begraaf plaats staat kun je die cowboy zien. zoals ik al schreef. Dat ze daar nou niet over vallen, dacht ik". "Want weet u, als je nou om hoogkijkt, wat ik dus deed, dan kyk je recht in het gezicht van die jongen. En eerlijk, dat is ab soluut geen gezicht. Het lijkt wel alsof hij je toelacht" Toelacht? "Ja, dat gevoel had ik. Zo van: goed zo meneer, steekt u er voor al nog eentje op. Ga zo door. Dat lijkt hij te zeggen"

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3