Geen bestemming mogelijk voor viaduct CoUegevorming Warmond vrijwel rond Poging tot 'huwelijk' WD en PW mislukt Boeren kunnen grond Leidse Baan niet missen, golfbaan uitgeweken Obstakels hinderen Wielerronde Bruggen Zoeterwoude in zeer slechte staat Subsidie voor film in Warmond van de baan DINSDAG 8 APRIL 1986 WARMOND - Het college van B en W van Warmond is al zo goed als rond. Wethou ders zullen zeer waarschijn lijk evenals de afgelopen vier jaar PW'er mevrouw Dalhuisen (welzijn, volks huisvesting) en CDA'er Van Schagen (financien, sport) zyn. Dit ondanks een po ging van WD-fractieleider mevrouw Saris een college huwelijk met PW aan te gaan. Op dit moment gaat het nog 'slechts' om het college-program ma en om de vraag welke wethou der welke portefeuilles krijgt, maar er is weinig aanleiding om in de huidige verdeling verandering aan te brengen. Ook de portefeuilles van de burgemeester (ruimtelijke ordening, openbare werken) zullen waarschijnlijk blijven waar ze nu zijn. Een en ander is gebleken uit gesprekken met betrokkenen voorafgaand aan de besprekingen en uit de eerste ronde van de colle ge-onderhandelingen, gisteravond. De college-onderhandelingen in Warmond zijn voor deze regio uniek. Ze zijn de enige, net als de vorige keer overigens, die zich in de openbaarheid voltrekken. "Ze worden gevoerd op basis van de partijprogramma's en die zijn toch ook openbaar", zegt men daarover in Warmond. Van college-onder handelaars met zwijgplicht is geen sprake. De fracties laten zich door alle leden vertegenwoordigen. Ei genlijk lijken de besprekingen nog het meest op burgemeesterloze raadsvergaderingen In vergelijking met vier jaar gele den is er veel minder spanning. Dat is het gevolg van een tot gister avond 'geheimgehouden' actie van Saris (WD). Zij belde tweëeneen- halve week geleden PW-fractielei- der Slingerland met het verzoek eens na te gaan hoe zijn partij te genover een collegehuwelijk met de WD zou staan. Slingerland legde gisteravond uit waarom zijn partij niet op het liberale aanbod is ingegaan: "We hebben altijd goed met het CDA samengewerkt en de verkiezings uitslagen (alleen de WD verloor stemmen, red.) pleiten voor voort- Bom Saris verklaarde haar opmerke lijke initiatief als volgt: "Wij wil den voor de college-onderhande lingen weten wie met wie gaat. Dit vanwege de concessies die je voor het maken van een collegepro gramma moet doen. De vorige keer (toen de WD tijdens de eerste de beste ronde uit de onderhandelin gen stapte, red.) is een bom ont ploft waarvan we ruimschoots van tevoren wist dat-ie er lag. Wij wil len deze onderhandelingen vol- constructief benade- k vVD-fractieleider Saris (foto Holvast) zetting van het huidige college. Het CDA, zo heb ik van die party be grepen. kijkt er hetzelfde tegen aan", aldus Slingerland. Zijn laat ste opmerking werd bevestigd door CDA-wethouder Van Scha gen, de voorzitter va de vergade ring en de opsteller van een con cept-collegeprogramma. Richting Waarna Saris het - ingewilligde - verzoek deed om in dë onderhan delingen over het college-program ma de hete hangijzers zoals wo ningbouw en de sportzaal voor het laatst te bewaren. Op die manier kan de WD zo lang mogelijk mee blijven praten over het collegepro gramma en komt het accent te lig gen op zaken waarover eenstem migheid is bereikt en niet op de splijtzammen, redeneerde de WD'ster. Ze twijfelt er overigens heel sterk aan of aan het eind van de rit ook haar handtekening on der het college-programma zal prij ken. In elk geval wordt de opstel ling van de WD blijkens de reac ties van het CDA en PW in hoge mate gewaardeerd. Nu de druk van de ketel is, spe len de besprekingen zich af in een zeer gemoedelijke sfeer. Gespro ken werd over o.a. de hoofdstuk ken openbaarheid en inspraak, re gionale samenwerking, ruimtelijke ordening en dorpsontwikkeling en -vernieuwing. Dat leverde nauwe lijks discussiestof op. Voorstellen tot wijzigingen van Van Schagens teksten, die zeer algemeen zijn ge steld, betroffen meestal tekstuele ingrepen. Zo werd van de passage "de vrijwillge brandweer is onont beerlijk" "instandhouding van de vrijwillige brandweer is van groot belang" gemaakt. Gevraagd naar het waarom van de WD-uitnodiging aan PW, ant woordt Saris: "Ik denk dat de WD een beter college met PW zou kun nen vormen dan met het CDA. Dat is een kwestie van ervaringen van de afgelopen jaren. Vier jaar gele den zou ik dat ook niet hebben ge dacht maar gebleken is dat de WD een sterke binding heeft met PW. zeker als het gaat om zaken als inspraak en openbaarheid. Wij hebben PW gezegd dat het met de WD mogelijk is een nieuw beleid te voeren dat inventiever en spon taner is dan het huidige". Saris vertelt dat ze gedurende de komende onderhandelingen geen pogingen meer zal doen om PW voor zich te winnen. Voor haar staat gewoon vast dat het spel om de wethouderszetels al is gespeeld. WD-wethouderskandidaat De Vos, die het vooral op de porte feuille openbare werken heeft ge munt, zal nog minstens vier jaar geduld moeten hebben. (Vervolg van pagina 1) VOORSCHOTEN/WASSENAAR - In de jaren dat het Leidse Baan-viaduct in Voorschoten staat heeft de provin cie al vele keren gesproken over mogelijke bestemmingen. Een restaurant, een golfbaan met park en recreatiepaden. Bijna alles is wel eens bedacht, maar afgeketst. De boeren rond het viaduct konden geen (Leidse Baan) grond missen en de golfbaan zou bijvoorbeeld beter elders kunnen ko- "En ondertussen stond dat ding er maar", zegt een provinciale woord voerder. "Het at wel geen gras. maar had ook geen enkele func- ZOETERWOUDE - Kan Zoe terwoude in juni dit jaar vooi het laatst uitlopen voor de be faamde Wielerronde? Wie hel weet mag het zeggen. Het ont worpen verkeersveiligheids- plan kan volgens wielercomité- voorzitter Kooke flink roet in het eten gooien. Zoals de tekeningen van de te nemen verkeersmaatregelen in het centrum er nu uitzien kan het 'feest', dat dit jaar zijn vijfde editie heeft, komende ja ren in elk geval niet meer door gaan. Vor een wielerronde heb je namelijk een rijbaan van mi nimaal vier meter breedte no dig en zijn drempels taboe. En als alles wordt uitgevoerd als in het concept-plan staat, dan zijn straks niet alle straten die in de route zijn opgenomen zo breed meer. Bovendien is het de be doeling dat hier en daar drem pels worden aangelegd. Kooke: "Niemand weet nog wat er volgend jaar gaat gebeu ren. Maar zoals het er nu alle maal uitziet wordt de Wieler ronde dit jaar voor het laatst ge houden. Enorm jammer - maai als je niet anders kunt?" Kooke is bly dat het festijn dit jaar op 15 juni kan door gaan. Even zag het er naar uit dat de obstakels die nu al in het dorp zijn geplaatst dat onmoge lijk zou maken, "maar de ge meente heeft ons de garantie gegeven dat het allemaal kan. Hoe? Dat weten we nog niet precies, maar ik denk dat de obstakels die er nu liggen wor den verwijderd. Nu kan dat nog, want ze zijn demontabel. Maar als ze volgend jaar vastlig gen weet ik het ook niet meer. Je kunt trouwens ook niet aan het slepen blijven. Het zijn geen dingen die je even oppakt en er vervolgens mee weg loopt". Maar kan de organisatie dan niet gewoon een andere route uitstippelen? "Nee. Er is prak tisch geen ander parcours denkbaar dan via die Schenkel- weg. Temeer daar de meeste sponsors hier in het dorp zit ten". Ook de gemeente weet nog niet wat de toekomst zal bren gen voor wat een van de be langrijkste Zoeterwoudse eve nementen betreft. Gemeentese cretaris Kruithof: "Het is nog heel onduidelijk hoe het er vol gend jaar uitziet, omdat het ver keersplan nog niet definitief is. We praten nog altijd over proef opstellingen. Maar komt tijd, komt raad, zou ik willen zeg gen". tie". Vandaar dat by Provinciale Waterstaat het idee opkwam de zaak af te breken voordat grote on derhoudskosten moeten worden gemaakt. En de Leidse Baan zelf Ojkt definitief van de baan, ruim twaalf jaar nadat alle werkzaamhe den werden gestopt. De provincie schrapte de baan uit het secundaire wegenplan en het provinciale streekplan-west en zorgde voor betere openbaar ver voersvoorzieningen tussen Leiden en Den Haag. Toch opende minis- 'ter Smit-Kroes, in haar hoedanig heid als inwoner van Wassenaar, vorig voorjaar de discussie weer. Tijdens een gemoedelijk avondje van de Vrienden van Wassenaar liet ze zich - als Wassenaarse? - lo vend uit over de verbinding Lei- den-Den Haag. Zij zou de drukke rijksstraatweg ontlasten en de libe rale fractievoorzitter Aptroot was hevig geïnspireerd. Druk Natuurlijk, de baan zou Wasse naar pas goed ontlasten wanneer de Landscheidingsweg wordt ver lengd richting Voorburg, de pro vinciale weg om Rijnsburg klaar is en de gebruikers daarvan kunnen doorrijden tot aan de rijksweg bij Leiderdorp. Dan is er pas echt een 'ruit' om de gemeente. Maar waar om zou Wassenaar niet eens kun nen gaan strijden voor deze oplos sing? Het overleg met provinciale waterstaat en rijkswaterstaat lost de problemen rond de rijksstraat- Tot een tunnelbak of flinke ver breding komt het toch niet. De bei de waterstaten wijzen die varian ten om financiële redenen af. En bovendien zou de verbreding bo men kosten. Volgens de Wasse naarse WD'er is de Leidse Baan dan ook veel milieuvriendelijker, vooral wanneer de weg vlak langs de spoorbaan gaat lopen en land goederen De Horsten niet in het hart treft. PvdA en D66 Wassenaar waren De Leidse Baan (de gestippelde nummer 16 op de kaart) moest Leiden- Stevenshof en Den Haag verbinden en ongeveer evenwijdig aan de rijks- straat)weg-44 gaan lopen. ZOETERWOUDE - De gemeente Zoeterwoude wil een bedrag van 16.000 gulden uittrekken om een speciaal bedrijf te laten onderzoe ken hoe het met de technische staat van veel bruggen en be schoeiingen in het dorp is gesteld. Tijdens de afgelopen vorstperio de zijn gemeente-ambtenaren zelf al een kjjKje gaan nemen. Dankzij het ijs kwamen ze op plaatsen waar ze anders nooit komen. Wat ze za gen, legden ze via de camera vast en volgens burgemeester Houdijk "schrik je, als je de foto's ziet". De staat van sommige bruggen is be droevend. Sommige verkeren vol gens ambtenaren "in verre staat van verval". Hij voorspelt dat er bij verschil lende bruggen waarschijnlijk diep gaander maatregelen nodig zijn dan "hier en daar een lik specie". Hoe erg het allemaal precies is, kan de gemeente Zoeterwoude zelf niet nagaan bij gebrek aan capaci teit en het benodigde onderzoeks materiaal. Vandaar dat ze een spe ciaal bureau daartoe opdracht wil geven. Dat kan als de gemeente raad binnenkort 'ja' zegt tegen het voorstel om 16.000 gulden voor zo'n onderzoek uit te trekken. Het gaat met name om de vol gende bruggen en beschoeiingen: de Witte brug (Gelderswoude), Bakkersbrug (Watertje), de kade muren bij het Watertje-Zuidbuurt- seweg, die van de Noordbuurtse- weg tussen Schoutenbrug en Dirk van Santhorstweg en bij de Nieu- weweg-brug en de Zwetkade, de Vrouwenbrug (Miening), As- schuurbrug, Geerbrug, Lagerberg- brug en Weddepadsbrug. fel tegen. Zij hopen op andere op lossingen en menen dat langs de spoorbaan een mooi weidegebeid ligt. De burgemeester daarentegen, vindt het "volstrekt in theorie en zonder te letten op monumenten" een goede oplossing. CDA en Par tij Wassenaar moesten er "nog een. over denken". Hoewel voor de christen-democraten-iedere andere oplossing meer kans maakt, sloot de fractievoorzitter De Leidse Baan niet uit. Een provinciale woordvoerder en de Voorschotense wethouder Van Dalen lieten andere geluiden horen. Volgens de eerste is de Leidse Baan economisch gezien "onbelangrijk" en wordt over de aanleg niet serieus gesproken. De tweede liet vanuit zijn wethouders kamer weten de plannen volledig utopisch te vinden. Rijksweg 11 Een Leidse Baan op het oude tra cé zou moeilijk zijn omdat de pro vincie al bezig is gronden te verko pen, onder meer aan boeren. En een Leidse Baan op een tracé vlak naast de spoorbaan zou technisch gezien problematisch zijn. Bij de verdubbeling van de spoorbaan komt er een tunnelbak in de Voor schotense Papelaan, die ter hoogte van het industrieterrein begint en flauw naar beneden loopt. "Dan krijg je dus een tunnel onder een tunnel. Hoe ziet men dat? Nee, dat is volledig utopisch", aldus de da gelijks bestuurder. Bovendien is de Baan volgens hem niet logisch zolang de vooruit geschoven rijksweg 11-west er niet is. Het verkeer moet dan worden omgeleid naar de rijksweg bij Was senaar en het "circuit mist elke lo gica". Aan de andere kant is het wel zo dat de Leidse Baan rijksweg 11 waarschijnlijker maakt. En dat is weer een reden voor Voorscho ten om tegen te zijn. De rijksweg zou namelijk de Leidseweg-noord doorsnijden, sportvelden doorklie ven en het volkstuinencomplex aantasten. Val van steiger LEIDERDORP - Op de Maurits- singel in Leiderdorp is gisteren een man van een bouwsteiger gevallen. Het slachtoffer is met rugverwon dingen naar het ziekenhuis overge bracht. Het nooit gebruikte Leidse Baan-viaduct over Papelaan-west. In de <erte landgoederen De Horsten, door natuurbeschermers gered van een oute Leiden-Den Haag. WARMOND - De laatste kahs voor regisseur/producent Bas van Leeu wen op Warmondse subsidie voor zijn film 'Opdracht in Warmond' is verkeken. De raadscommissie wel zijn ging gisteravond weliswaar in op het aanbod van Van Leeuwen om zijn subsidie-aanvraag nog eens te heroverwegen zodra hij het scenario overlegt. Maar wethouder Dalhuisen (Progressief Warmond) en enige leden vroegen zich af har dop af of zij na lezing van dat sce nario van mening zullen verande- Van Leeuwen heeft bij de ge meente aangeklopt om subsidie omdat het leeuwedeel van zijn rol prent, waarvan de opnamen in mei beginnen, zich in het dorp aan de Leede afspeelt. Volgens Van Leeu-, wen kan door de veelheid van beel den van Warmond een promotio nele waarde van de film uitgaan voor Warmond. Die bewering werd gisteravond ernstig in twijfel ge trokken. Ook de projectgroep spe cifiek welzijn, de raadscommissie financien en B en W zien die pro motionele waarde niet zo zitten. Wethouder Dalhuisen wees erop dat de film in kijk- en filmhuizen zal worden vertoond. Volgens haar komt daar nu niet bepaald het pu bliek dat zich na afloop van de film geroepen valt een toeristisch be zoekje aan de waterrecreatiege- meente af te leggen. Over het sy nopsis (een heel korte samenvat ting van het scenario) zei ze: "Per soonlijk vond ik het gewoon een héél vervelend verhaal. Zo van: "Ze was niet tevreden met de rela tie en verdween". Bah!". PW-raadlid Duynhoven maakte van de gelegenheid gebruik kritiek te spuien op de projectgroep speci fiek welzijn die de subsdie-aan vraag het eerst heeft beoordeeld. Juist in die groep hadden volgens hem criteria moeten worden aan gelegd en had antwoord op de vraag moeten komen of de film nu alleen op promotionele waarde of juist op zijn culturele waarde moet worden beoordeeld. WD-raadslid Vielvoye toonde nog het meeste mededogen. Hij gaf toe ook niet erg gepakt te zijn door het synopsis maar "ook van een sy nopsis van een meesterwerk blijft niet veel over". En: "Laten we ge woon wachten op het senario en niet nu al vooringenomenheid kweken". DINSDAG teit, Clevetingaplaats - College dr. H.J de Jonge, 'Erasmus en de bijbelweten schap'. 18.45-20.15 uur. Rijksmuseum van oudheden, Rapen burg - Lezing over recente opgravi in Sakkara, 20 uur. Oud katholieke kerk, Zoeterwoudse singel - Oecumenisch avondgebed, 19- WD-fractiekamer, Breestraat 125 Spreekuur WD, 19.15-20 uur Vrouwenhuis, Hooigracht 79 - café avond, 21-1 uur. NVSH-infocentrum, Rapenburg 48 - Ge opend van 20-21 uur. tel. 149987. Voorschoten Ambachtshuis, Voorstraat 12 - WD-bij- eenkomst met spreekbeurt staatssecre taris Bolkenstein, 20.30 uur. Lindehoeve, Van der Haarplein - Voor dracht Victor Nixdorff in literair café, 21.30 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 - Ar tistiek café, 21 uur. Milieu educatief centrum, park De Houtkamp - Informatie-avond over vo-i gels, 19.30 uur. Scheppingskerk. Van Poelgeestlaan - Kinderkledingbeurs UW, verkoop van 19-21 uur. Gemeentehuis - vergadering raadscom missie sport en welzijn, 20 uur. WOENSDAG Leiden Stadsbouwhuis, Langegracht 72 - Spreekuur verkeersveiligheid gemeen te 10.30-12 uur. Kapelzaal K&O, Oude Vest - Kinder- bios, 14.30 uur. Voorschoten Poppentheater, Pr. Marijkelaan 4 - Kin dervoorstelling 'De Tentkarromobiel', 14.30 uur. Leiderdorp Scheppingskerk, Van Poelgeestlaan - Kinderkledingbeurs UW, verkoop van 9 tot 11 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordl waargenomen van vr 4 tot vr 11 april door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, Leiden, tel. 123553. Apotheek Boehmer, Florijn 21, Leider dorp, tel. 894400. Burgerlijke Stands VOORSCHOTEN - Geboren: 21 feb. Madeline E. d.v. M.R. Giles-Methven; 27 feb. 86 Maaike G.Th. d.v. J.E. Schrage- Ouwehand; 27 feb. 86 Ertugrul z.v. O Kose-Bodur; 17 feb. 86 Alvaro J. z.v. J.L. Pérez y Sanchez-Lorente Alonso; 25 feb. 86 Eline P.M. d.v. P.G.H.J. Smid-Co-I nijn; 2 mrt. 86 Boris B. z.v. A.A.M. den Eijnden-Van Lon. Ondertrouwd: 11 mrt. 86 I.D. Grincell met J. de Monyé; 11 mrt. 86 D.P.J.M. Koster met C.A. Pekaar. Overleden: 28 feb. 86 E.H. Boom Jung, oud 83 jaar: 28 feb. 86 H.C. van der Krogt, oud 81 jaar: 2 mrt. 86 H. Rijpma wv Van der Burg, oud 72 jaar; 4 mrt. 86 A.H. Schnitge'r, oud 89 jaar. Auto tegen boom in Wassenaar; botsing brom- en snorfiets WASSENAAR - Op de Poortlaan in Wassenaar is vanochtend een 19- jarige automobiliste met haar wa gen op onverklaarbare wijze tegen een boom gereden. De auto is vol ledig vernield, de vrouw is met een diepe vleeswond aan de knie naar het ziekenhuis overgebracht. Een ander ongeval vond vanoch tend plaats op de Schouwweg ter hoogte van Johannahuis. Twee meisjes die naast elkaar op het fietspad reden, werden op een ge geven moment gepasseerd door een 18-jarige Wassenaarse op de bromfiets. Tegelijkertijd naderde uit tegenovergestelde richting een 61-jarige Katwijkse op de snorfiets, De brom- en snorfiets konden el kaar niet meer ontwijken, waar door beide berijdsters ten val kwa men. De 61-jarige vrouw mankeer de niets, de bromfietster is met niet ernstige verwondingen aan hoofd en been naar het ziekenhuis ge bracht. De fietstere bleven onge deerd. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192, D. Vink, tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE (071) 144941 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post f 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd 67,45 per post (binnenland) 92,55 per half jaar, aan huis bezorgd 134.90 per jaar, aan huis bezorgd 256,90 per post (binnenland) 357,20 losse nummers 1,10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek. H.I J Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen, Parijs. Was hington, Rome. Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2