Vergeefs zoeken naar lustbeleving Contrabasjes op de Streekmuzieksehool Rob de Nijs treft gespreid bed PODIUMBLIK DINSDAG 8 APRIL 1986 KUNST PAGINA 21 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Een bont program ma van toneel, cabaret, mu ziek en dans deze week in de Leidse theaters. Ook zijn er weer enkele culturele evene menten in de Waag te bele ven. Van Gils 'Cabaret van Gils neemt af- scheid', het eerste avondvullende programma van Cabaret van Gils uit Leiden, beleeft donder dagavond zijn première in het LAK-theater. De kern van 'Caba ret van Gils neemt afscheid' be staat uit het programma, maar- mee de groep vorig jaar door drong tot de finale van het Leids Cabaretfestival. Liedjes en sket ches over junks, een geborneerde zakenman, een droge ambtenaar met vrouwenfobie en meer van dat fraais, die boven de middel maat worden uitgetild door ab surde wendingen en schlemielige typetjes. Ook het decor in de vorm van een treincoupé is ge handhaafd. Cabaret Van Gils be staat uit de tweeling Godfried en Radboud Engbersen en Ivo Wil denberg. Zij worden muzikaal bijgestaan door Steef Peters, Lex de Boer en Els Voorhoeve. Om Eleanor 'Om Eleanor' is de titel van een theaterproduktie, waarmee de groep 'Mug met de gouden tand' vrijdag- en zaterdagavond naar het LAK komt. 'Mug met de gou den tand' is een groep van net af gestudeerde leerlingen van de theaterschool, bijeengebracht door Jan Ritsema. Dit seizoen worden drie produkties uitge bracht, waarvan 'Om Eleanor' de tweede is na Goethes 'Wilhelm Meisters Leerjaren'. Uitgangs punt voor een produktie is wat de groep betreft niet een bestaande Cabaret Van Gils met God fried en Radboud Engbersen en Ivo Wildenberg, muzikaal bijge staan door Steef Peters, Lex de Boer en Els Voorhoeve. (foto Jan Holvast) toneeltekst, maar een roman. Zo ook in het geval van 'Om Elea nor', gebaseerd op 'The Years' van Virginia Woolf. De drie ac trices Mouna Goeman Borgesius, Joan Nederlofen Maureen Teeu- wen hebben zich vanaf eind vo rig jaar met de beioerking hier van bezig gehouden. Maureen kwam met het idee op de proppen 'omdat het boek een grote ver scheidenheid aan rijke persona ges kent en omdat de sfeer en de gedachten van mensen zo prach tig worden beschreven'. In 'The Years' loopt een aantal lijnen door elkaar, maar de be langrijkste is de lijn, die gespan nen wordt rond de hoofdpersoon Eleanor. Zij maakt deel uit van een groot gezin, waarin de moe der komt te overlijden en waarin zij dan als oudste dochter de zorg van de anderen op zich moet ne men. Dat duurt voort tot zij een gevorderde leeftijd heeft bereikt en pas dan kan zij aan haar ei gen leven gaan denken. Het gaat volgens Maureen Teeuwen eigen lijk om verschillende generaties vrouwen, van verschillende leef tijden. Het boek kent geen echt plot, maar al die vrouwen wor den neergezet tegen de tijd die het boek beschrijft, het Engeland tussen 1880 en 1935, een tijd die aan grote veranderingen onder hevig was. Het loopt vanaf het Victoriaanse tijdperk en de in dustriële revolutie tot aan de op komst van het fascisme in Euro pa en naar de mening van Mau reen Teeuwen maakt juist die achtergrond het zo interessant. Blok 'Blok', zo heet de nieuwe voor stelling van de theatergroep Sir- kel. De groep komt er zondagmid dag mee naar het LAK-theater, speciaal voor kinderen vier tot zeven jaar. In deze voorstelling van Frans Malschaert staat een grote, van binnenuit bespeelde kubus centraal. Het blijkt een blok vol geheimen te zijn, dat nog kan bewegen ook en waaruit voortdurend steeds kleinere blok ken tevoorschijn komen. Met wei nig middelen wordt (beeld, licht en geluid) wordt een doorlopend patroon van tegenstelling uitge werkt, zoals groot en klein, zwart en wit, open en dicht. Aanvang 15.00 uur. Toverlei Theater Toverlei uit Leiderdorp bestaat tien jaar. De groep heeft dat feit aangegrepen voor een ex perimenteel programma, waarin het toneelspelen als thema cen traal staat. Een programma, dat vorige week tot drie maal toe in de Leiderdorpse Muzenhof is ge presenteerd en dat morgenavond 'Om Eleanor' met Mouna Goe man Borgesius, Joan Nederlof en Maureen Teeuwen. (foto Ben van Duin) in het LAK-theater is te zien. Voor de pauze brengt men onder de titel 'Vallen en opstaan' im provisaties op basis van teksten van Megan Terry. Na de pauze wordt 'Pitten op stikstof opge voerd. Daarin zijn 'Pitten' van Herman Heijermans en 'Stikstof van René de Obaldia door elkaar geweven. Tijd Het Zwarte Theater uit Praag is in de Leidse Schouwburg niet onbekend. Het Tsjechische gezel schap komt morgenavond weer naar het theater aan de Oude Vest, ditmaal met een nieuw pro gramma getiteld 'De tijd'. Een herinnering aan de tijd van toen, een droomwereld van de kinder tijd, in het Praagse stadsdeel Ho- lesovice, volgens de programma toelichting een wonderlijke stadswijk met opmerkelijke men sen. Het gezelschap werkt vol gend het oude principe van het 'zwarte kabinet'. De spelers, ge kleed in het zwart en zich bewe gend voor een zwarte achter grond zijn voor het publiek niet zichtbaar. De voorwerpen die zij hanteren daarentegen wel. De ef fecten die worden bereikt vormen het middel om het thema te ver beelden. Het Park Mannen van de Dam, onstaan uit de Internationale Nieuwe Scène, houden zich nog steeds be zig met de vernieuwing van de podiumkunst. Zij hebben 'Het Park' van Botho Strauss onder handen genomen en reizen er nu stad en land mee af. De Vlamin gen voeren het stuk, dat destijds ook door de Nederlandse toneel groep Baal is gespeeld, op in de regie van Sam Bogaerts. Een spraakmakende regie, die de ver warring over het stuk met zijn brokkelige structuur niet be paald wegneemt. 'Het Park' door Mannen van de Dam is hoe dan ook een bizar stuk in een al even bizarre enscènering. Elders op deze pagina een beschouwing over deze Vlaamse produktie, die donderdagavond in de Leidse Schouwburg is te zien. Achalay Het Leids folkloristisch dan sensemble Achalay treedt zater dagavond in het theater aan de Oude Vest op. Achalay brengt de ze avond een programma dat op gebouwd is uit dansseries uit o.m. Hongarije, Roemenië, Joego slavië, Rusland en Nederland. Naast deze dansseries zal een Is raëlische choreografie in premiè re gaan. Achalay bestaat uit on geveer twintig dansers en dan se. ressen uit de regio Leiden. Er wordt nauw samengewerkt met een orkest, ditmaal met het folk- lore-orkest Zanat uit Den Haag. De Nijmeegse groep I Compa- ni: filmmuziek van Nino Rota zaterdagavond in de Leidse Waag. (foto Bov.d. Graaf) Schotse folk V/at de Waag-activiteiten be treft, de Schotse folkgroep The McCalamans geeft er woensdag avond een concert. The McCala mans beschikken over een uitge breid repertoire op het gebied van de oorspronkelijke Schotse folkmuziek. Verwacht mag wor den dat zij er een flinke greep uit zullen doen. V rouwentransport Vrouwentheater Haarlem speelt vrijdagavond 'Vrou wentransport' in het Waagge bouw. 'Vrouwentransport', een bewerking van 'Female Trans port' van de Engelse schrijver Steve Gooch, gaat over zes zeer verschillende, criminele vrouwen die in de 18de eeuw op gevange nistransport worden gesteld van Londen naar Sydney. Het eind doel van de reis is een werkkamp. De handelingen hebben plaats tijdens de overtocht, waarbij de i één ruim verblij- i worden tijdens de reis met elkaar geconfron teerd; ze spreken elkaar aan op hun gedrag en er ontwikkelt zich meteen al een machtsstrijd. I Compani Een bijzonder concert wordt za terdagavond in de Waag gege ven. Dan speelt de Nijmeegse groep I Compani filmmuziek van Nino Rota, de vaste componist van Federico Fellini. Jazzmuzi kant Bo van der Graaf arran geerde de composities voor een relatief kleine groep. De muziek wordt voor een deel synchroon gespeeld met de desbetreffende fragmenten uit Fellini-films. Er zullen delen te zien zijn uit de films La Dolce Vita, 8V2, Roma, La Strada, I Clowns en Casano va. Van der Graaf schreef zelf ook een compositie, die aan Rota is opgedragen. De muziek is ook op lp verkrijgbaar. Alle voorstel lingen in de Waag beginnen om 20.30 uur. De Leidse toneelvereniging Im perium' geeft vrijdag- en zater dagavond in het eigen Micro theater aan de Oude Vest voor stellingen van Büchners 'Woy- zeck'. Aanvang 20.30 uur. Geen Lulu LEIDEN-De voorstelling van Wede- kinds 'Lulu', die De Salon vrijdag avond in de Leidse Schouwburg jou geven, kan om organisatorische re denen niet doorgaan. Zij die de voorstelling graag wil- Haag terecht. Er vertrekt op die avond om seven uur een speciale (gratis) bus van molen De Valk. Mannen van de Dam met Botho Strauss' 'Het Park' 'Het Park' van Botho Strauss door INS-De Mannen van den Dam. Regie, vertaling, toneelbeeld: Sam Bogaerts. Met: Lucienne de Nutte, Daan Hugaert, Viviane De Muynck, Johan van Lierde, Gerrie Abels. Bob De Moor, Dirk van Dijck, Flip Ceule- mans, Luk D'Heu e.a. Gezien op 3 april in De Brakke Grond, Amster- AMSTERDAM/LEIDEN - Wie naar 'Het Park' van Botho Strauss in de regie van Sam Bo gaerts gaat kijken, kan in elk ge val een allesbehalve lichtverteer- baar brok theater verwachten. De uit België afkomstige regis seur heeft vorig seizoen bij het Vlaamse gezelschap 'Mannen van den Dam' een spraakmaken de regie afgeleverd van dit recen te stuk van Strauss, die één van de meest toonaangevende, he dendaagse Duitse toneelschrij vers is. Beiden zijn eigenzinnig genoeg om de toeschouwer in grote verwarring achter te laten. Want dit is het meest in het oog springende verschil met de inter pretatie, die toneelgroep Baal in haar produktie van eind vorig jaar gaf; terwijl namelijk Baal een poging ondernam om binnen de brokkelige structuur van dit stuk een bepaalde samenhang te ontdekken, doet Bogaerts er nog eens een schepje uitbundigheid en raadselachtigheid bovenop. Deze vorig seizoen in première gegane produktie is nu op tour nee door ons land en staat don derdag in de Leidse Schouw burg. Op grond van beschrijving van de eerste voorstellingen lijkt het decor in de loop van de tijd enigszins aangepast en worden de rollen van Oberon en Titania nu door andere acteurs gespeeld. De goden Oberon en Titania zijn afgedaald naar een eigen tijds park in onze samenleving - bij Strauss in een nadrukkelijk Duitse, bij Bogaerts in een Vlaamse context. Zij proberen de moderne mens weer tot ware lustbeleving aan te zetten. Hun methode blijkt echter niet te werken: zij zijn slechts armzalige exhibitionisten in 'de boskes', op wie niemand begerig reageert. Dan grijpt Oberon naar een an der middel en laat een amulet met erotische uitwerking maken door kunstenaar Cyperiaan. Deze laatste is een omduiding van de beroemde Puck uit de 'Midzomernachtsdroom', zoals ook de goden zelf en verder nog andere elementen in een zeer vrije bewerking aan dit stuk van Shakespeare ontleend zijn. Deze amulet heeft al evenmin het gewenste effect; in plaats van tot zinvolle lustbeleving leidt de ze slechts tot platvloerse geil heid. En regisseur Bogaerts ken nende, wordt dat aspect met wei nig terughoudendheid ten tonele gevoerd; regelmatig gaat er ie mand uit de kleren en ook verder wordt er in dit opzicht weinig aan de verbeelding van de toe schouwer overgelaten. Oberon faalt en eindigt in kleinburgerlijke alledaagsheid. Hetzelfde geldt voor Titania, na dat zij het achterstuk van een koe heeft besteld en zich dooi een stier heeft laten bespringen - overigens is dit een beeld ont leend aan de klassieke oudheid, dat hier met toneelmatig kabaal wordt gespeeld. Dat alles is echter slechts een deel van het ingewikkelde ge heel. Daarnaast spelen de door de genoemde toverkracht beïn vloede relaties van twee paren een wezenlijke rol en figureren er nog een paar punkers en twee stereotiepe ambtenaartjes. Met name van de scènes met deze mannetjes maakt Bogaerts vaak komische intermezzi. Aan die af zonderlijke onderdelen heeft hij veel aandacht besteed en zich in elk geval weinig merkbaar om een eventuele grote lijn bekom merd. Daardoor is het toch al ca leidoscopische karakter van dit stuk nog eens versterkt. Dat valt in zekere zin te verde digen. Als je al de thematiek van dit stuk op één noemer zou kun nen brengen, dan lijkt het meest waarschijnlijk, dat Strauss ons een beeld van de gevoelsarmoe de in onze moderne samenleving wil geven. Daarvoor is een conse quente verhaallijn niet per se het geschiktste middel. Integendeel haast, een overzichtelijk beeld op de ons omringende werkelijk heid hebben we immers al lang verloren. Toch verzanden dit soort uit spraken vrij snel in een weinig zeggende algemeenheid. 'Het Park' door 'Mannen van den Dam' is een bizar stuk in een WIJNAND ZEILSTRA Voor kinderen vanaf negen jaar LEIDEN - Het is bekend: piepklei ne kinderen krijgen soms al viool les. Ze maken daarbij gebruik van kleine violen aangepast aan de leeftijd van de kleuter. Een op het eerste gezicht niet zo voor de hand liggende mogelijkheid is het geven van contrabaslessen aan kleine kinderen. De Streekmuzieksehool Leiden gaat wat dat betreft een nieuw initiatief ontplooien. Het lessenpakket zal in het volgende cursusjaar worden uitgebreid met contrabaslessen aan kinderen van- ,af negen jaar. Aan contrabas-do cent Jules Kirch de vraag: waar- "In Amersfoort en Den Haag is men op de muziekschool al enige tijd bezig met lessen op zogenaam de mini-basjes. Bij violen en celli bestaan behalve de gewone instru menten voor volwassenen ook in strumenten in kleinere maten, de kwart-, halve- en driekwart-violen en celli, aan te passen dus aan de grootte van de leerling. Bij de vio len gaat men zelfs tot achtste, tien de en zestiende maten, de laatste voor kleuters van drie vier jaar. Ook de contrabas bestaat in ver schillende maten, en sinds enige tijd is daar de kwart-bas bijgeko men, gemiddeld geschikt voor kin deren vanaf negen jaar, alweer af hankelijk van hun lichaamsbouw. Vroeger begon men in het alge meen op cello, en kon men dan op vijftienjarige leeftijd overschake len op contrabas. Een cello is ech ter geen contrabas, het vereiste dus toch een omschakeling naar een ander instrument, hoe verwant ook. Een voordeel van meteen op contrabas beginnen is bijvoor beeld ook dat het gehoor van het begin af aan gewend en getraind wordt in de intonatie, het zuiver spelen van zeer lage tonen. Een mi ni-bas mag dan al wat uiterlijk be treft zo groot als een cello zijn, het instrument is gebouwd als een contrabas, heeft dus oplopende flanken en contrabassnaren en -stemming". Zijn er wel kinderen te vinden die geïnteresserd zijn in Zo'n heel laag klinkend instrument? "Er zijn kinderen die juist heel erg gefascineerd worden door lage tonen en die zich heel erg aange trokken voelen tot zo'n groot in strument. De ervaringen in Amers foort en Den Haag zijn heel posi tief, de jonge contrabassistjes zijn vreselijk enthousiast, en dat heeft ons doen besluiten ook in Leiden dit unieke experiment te beginnen. Een voordeel van het instrument is ook dat je altijd in elk ensemble met open armen ontvangen wordt, er is altijd een schreeuwend ge brek aan contrabassisten. De con trabas vormt nu eenmaal de klank basis, het onmisbare fundament van het orkest, of dat nu klein be zet of zeer uitgebreid bezet is. Hoe Jules Kirch met twee leerlingen, die het verschil laten grote en de kleine contrabas. i het hier in Leiden en omgeving zal aanslaan moeten we afwachten, maar juist in een regio waar zoveel ensembles en orkesten zijn is het de moeite waard om te proberen dit van de grond te krijgen. Net als bij andere strijkinstrumenten zijn er veel verschillende speelwijzen mogelijk: strijken, tokkelen ('pluk ken') en allerlei klankeffecten. Bo vendien zit je niet vast aan een be paalde muzikale stijl: behalve in de klassieke muziek wordt de contra bas gebruikt in de jazz en popmu ziek, en in volksmuziek". En als contrabassist in hart en nieren, voegt hij er aan toe: "Bass is beautiful - kun je je een mooier instrument voorstellen dan de con trabas?" Wie meer wil weten over cello en contrabas: zaterdag 12 april wordt een cello-contrabas-demonstratie gegeven in de Streekmuzieksehool aan het Rapenburg 22, met mede werking van docenten en leerlin gen. Aanvang 10.30 uur. MIES ALBARDA Tijdens optreden in Leidse Schouwburg LEIDEN Nog voor hij één noot had gezongen, stond vast dat het optreden van Rob de Nijs in de Leidse Schouwburg een groot succes zou worden. Al bij het intro van de band klapte de zaal mee. Na twee nummers kon hij vaststellen dat het een gezellige avond be loofde te worden en ver voor de pauze was de helft van het pu bliek uit de stoelen overeind gekomen en werden de bran dende aanstekers omhoog ge houden. Rob de Nijs is bij zyn fans enorm geliefd. Ze hebben bloe men bij zich, die ze hem tussen de nummers door in de handen drukken, in ruil voor een kusje. Ze zingen niet alleen de refrei nen, maar ook de coupletten van zijn liedjes mee. Ze eten uit zijn hand en spreiden zijn bed. En als hij hen vraagt om alles wat ademt in vrede te laten be staan, dan beloven ze hem dat uit de grond van hun hart. Natuurlijk, hij oogt nog steeds als de ideale schoon zoon. Dat was hij al in de tijd dat hij 'Ritme van de regen' zong en zijn populariteit mede dankte aan zijn uiterlijke gelij kenis met Cliff Richard. Een tijd lang verdween hij uit het zicht, maar sinds een jaar of vijf is Rob de Nijs onverbiddelijk terug. De ideale schoonzoon van nu is wat ondeugender dan vroéger. Hij is de ster met een geruststellende knipoog, die een opmerkelijke band met zijn fans heeft opgebouwd. Het lijkt alsof hij met hen de stilzwijgen de afspraak heeft dat het alle maal maar een spelletje is. dat beide partyen hebben beloofd zo goed mogelijk te spelen. Hij wekt de indruk hen voor vol aan te zien, neemt hen in ver trouwen door te vertellen over zijn relatie met Belinda Meul- dijk en over het opdringerige blad Privé. Hij schaamt zich ook niet voor zijn leeftijd, zegt dat hij niet had kunnen denken 25 jaar later nog steeds 'Ritme van de regen' te zingen. En aan het eind van zyn optreden maakt hij bekend dat wie dat wil na afloop met hem op de fo to kan: "Ik ben goed voor m'n fans", zegt hij. "Zelfs al krijg ik kramp in m'n bek van het la chen". Ook muzikaal geeft hy zyn publiek waar voor de centen. Dat wil wat zeggen, want een kaartje kostte 32,50 gulden. In ruil voor de bijval die hij krygt, voldoet hij aan alle wensen. Zyn oudere hits verpakt hij in een medley, hij doet een prima robbertje rock en roll om de schouwburg echt op tempera tuur te brengen en toont zich Rob The Nice in gevoelige lied jes over afscheid nemen. Een band van zeven man, onder wie Ferdi Lever van de Tee Set, zorgde voor een vakbekwame begeleiding. Het geluid was voorbeeldig, volvet en stevig zoals dat bij het genre hoort, terwijl toch elk instrument te onderscheiden was. Al moet gezegd dat de band zich in de meer stevige nummers beter op het gemak voelde dan in het subtielere werk, dat vaak wat log klonk. Voor de pauze was Rob de Nijs in zijn donkere bandplooi- broek en korte jasje meer de ge voelvolle entertainer, die het contact met zyn publiek zocht als ware het oude kennissen, die een tijdje uit het oog zyn verloren. Na de pauze was er genoeg bijgepraat en ging hy er in witleren broek voluit tegen- Was het goed? Natuurlijk. Wie Rob de Nijs niet goed vindt plaatst zich zo ongeveer buiten de samenleving. Hij weet de in druk te wekken dat hij even veel van het optreden geniet als zijn publiek en komt geloof waardig over. Dat pleit zeer voor zijn kwaliteiten als enter tainer. Pas toen hij zei dat 'Al les wat ademt' recht uit z'n hart komt. begon ik even te twijfe len. ARIEJAN KORTEWEG Bob van Moor en Gerrie Abels in 'Het Park' van Botho Strauss. Coppens)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21