Administrateur verdacht van geknoei met diverse posten Schadeclaim zes jaar zoek op gemeentehuis Bijstandsmoeder claimt haar recht op privacy Nieuwe opzet corsofestival moet meer publiek trekken KBV-bestuur wil schoon schip maken Heijns eist weer sluiting discotheek Brieven verbrand in Katwijk DINSDAG 8 APRIL 1986 PAGINA 17 Opbrengst weer bestemd voor goed doel LISSE - "Ontmoet elkaar op het feest van het jaar". Onder dit motto organiseert de Lions Club Bollenstreek vrijdag 25 april een groot muzikaal festijn in één van de Hobahohallen in Lisse. Het feest wordt gehouden ter gelegenheid van het bloembollencorso dat een dag later door de streek trekt. door Kees van Kuilenburg Het corsofestival is een van de acti viteiten van de Lions in de bollen streek. Dit jaar staat het festival voor de tiende keer op het pro gramma. Evenals de voorgaande jaren is het feest opgezet om geld bijeen te krijgen voor een of meer goede doelen. Uit de opbrengst van het festival zijn projecten steeds in de Derde Wereld ge steund. Zo kregen onder meer een waterproject op West-Java, de ac tie Moeders voor hetFillippijnse Tondo, Terre des Hommes en de actie SOS-Kinderdorpen een fi nanciële bijdrage van de Lions. Maar ook instellingen dichter bij huis werden niet vergeten. De Stichting Gehandicapten Bollen streek, een kinderdagverblijf in Noordwijkerhout, de Stichting Slot Teylingen, het Amsterdamse Emma-kinderziekenhuis en ande re instellingen kwamen in aanmer king voor een deel van de op brengst in de afgelopen jaren. Ook het Museum voor de Bloembollen streek staat op de lijst van instellin gen die financieel werden bedacht. Dit keer gaat de opbrengst naar de vluchtelingenhulp. "Welke pro jecten in aanmerking komen staat nog niet precies vast, maar zeker is dat een deel van het geld is be stemd voor de vluchtelingen uit Afghanistan", zegt corso-bestuur der Piet Goemans. Programma Ook dit keer hebben de Lions weer een programma samengt steld dat bij veel mensen in de smaak moet vallen. De organisatie heeft de volgende artiesten gecon tracteerd: de Bob East Showband, de pianist Laurens van Rooyën en het salon-orkest Trocadero. Daar naast is er nog een optreden van de zangeressen Bonnie en José, die zowel solistisch als gezamenlijk zullen optreden. Het geheel wordt aan elkaar gepraat door Viola van Emmenes. De toegangsprijs voor het festival bedraagt 25 gulden. Voor dat bedrag hebben de bezoe kers ook het recht de praalwagens die op die vrijdagavond in de Ho bahohallen zijn opgesteld, te bekij ken. Los van het feest van de Lions is ook de organisatie van het bloem bollencorso op donderdag en vrij dag voor de corsodag actief in de Hobahohallen. Zo is er donderdag middag, terwijl de laatste bloemen op de 20 praal- en de luxe wagens worden 'gestoken' en een kinder show door Cees van Ooyen. In de avonduren staat een optreden van The Mill Base Band en The Sicking Swingers op het programma. "Lekker rustige muziek", zegt Goemans, "die geen afbreuk doet aan de gezellige sfeer in de hal rond het opbouwen van de corso- wagens". Wat de artiesten betreft is het corso-bestuur teruggekomen op het beleid van de afgelopen ja ren. "We kregen nogal wat klach ten van onze bezoekers", vertelt Goemans, "de muziek overstemde als het ware het gehele gebeuren in de hal. Leuk voor de jongeren, maar we hadden de stellige indruk dat daardoor veel mensen wegble ven. En dat is zeker niet de bedoe ling. De bloemen staan centraal en daar hoort rustige, gezellige mu ziek bij". Fabeltjeskrant Ook vrijdag staat de hal bol van de activiteiten. Zo is er in de mid daguren een optreden van het Jeugd Symfonie Orkest Bollen streek en daarna is er voor de kin deren de Fabeltjeskrant. 'Meneer de Uil' en Ed en Willem Bever ver maken de kinderen tussen vier en zes uur. Vanaf zeven uur is er een rijk ge schakeerd programma van arties ten op het gebied van de lichte-, klassieke- en jazzmuziek. Ook is er cabaret. Het overgrote deel van de artiesten is uit de bloembollen streek afkomstig. "Een echt feest voor de streek, door de streek", zegt Goemans. Tussen de muzikale bedrijven door kunnen de bezoe kers op hun gemak de praalwagens bekijken. De toegansprijs voor het feest in de Hobahohallen bedraagt vijf gul den. "Daarvoor zijn ze de gehele dag onder de pannen", zegt Goe mans. "Alleen mogen ze voor dat geld niet naar het feest van de Lions. Als ze dat willen moeten ze 20 gulden meer uittrekken". Door de nieuwe opzet van het muzikale- en bloemenfeest hopen de organisatoren meer bezoekers te trekken dan vorig jaar. Toen na men rond de 10.000 belangstellen den een kijkje in de Hobahohallen. "Het wordt dit jaar het mooiste corso dat we ooit hebben gehou den", voegt Goemans er nog aan toe. De Vestestraat in Alphen. In het linkerblok woonde Leuring tevreden, totdat hij in 1976 overburen kreeg, in dt nieuwbouw rechts op de foto. De gemeente krijgt alsnog de rekening gepresenteerd van 20.000 gulden. (foto Nanno Bloupot ALPHEN AAN DEN RIJN - Maar liefst zes jaar lang blijkt een scha declaim van een Alphenaar zoek te zijn geweest op het gemeentehuis. De brief uit 1979, waarin een scha devergoeding wordt gevraagd van 20.000 gulden, is destijds per abuis beland in het ambtelijke archief, en werd derhalve niet in behande ling genomen. Pas toen de schrijver vorig jaar herfst telefonisch weer eens naar zijn verzoek informeerde, is de brief weer boven water gekomen. De schadeclaim is gisteravond als nog behandeld in de commissie ruimtelijke ordening en economie. "Kennelijk door een vergissing en personeelswisselingen in het verle den is de brief niet behandeld, maar in het archief verzeild ge raakt", aldus J.G.M. Zweers, secre taris van de betrokken raadscom missie. Het verzoek om een schadever goeding is afkomstig van een voor malige bewoner van de Vestastraat in Alphen. De rijksambtenaar J.F.M. Leuring had daar in de jaren zeventig een huis gekocht, vanwe ge de vrije ligging. Volgens het gel dende bestemmingsplan mochten tegenover de woning geen huizen worden gebouwd. Na een door ge deputeerde staten goedgekeurde wijziging van dat bestemmings plan zijn daar in 1976 toch 32 wo ningen verrezen. Uit onvrede met die situatie is het gezin Leuring in 1978 verhuisd naar een woning el ders in Alphen. Leuring verkeerde sindsdien in de waan dat zijn verzoek langdurig in behandeling was: "Je weet dat een gemeente niet altijd even snel kan werken. Ik heb geduldig ge wacht en was de brief eigenlijk een beetje vergeten. Maar na een paar jaar besefte ik dat de gemeente dit keer wel erg lang op zich liet wach ten" In de schadeclaim rept Leuring over de aantasting van zijn privacy door de komst van overburen. Voorts zouden parkeerproblemen in de straat een rol hebben ge speeld bij de verhuizing, alsmede de teloorgang van de vrije ligging van de woning en de verslechte ring van het aanvankelijk rustige woonklimaat. Bezwaarschriften van diverse buurtbewoners heb ben de bouw van de gewraakte 32 huizen aan weerszijden van de Tri tonstraat niet kunnen verhinderen. Volgens de aanvrager van de schadevergoeding betrof de waar devermindering van de woning door de komst van overburen niet minder dan 20.000 gulden. Ook bij de bereking van de verhuiskosten, inclusief de kosten voor de ver koop van de oude en de verwer ving van de nieuwe woning komt de schadeclaim uit op een bedrag van 20.000 gulden. De gemeente is echter niet van plan om met een vergoeding over de brug te komen. De zes jaar oude schadeclaim wordt weliswaar ont vankelijk verklaard, maar direct daaraan is het advies gekoppeld het verzoek af te wijzen. Evenmin wordt nog advies ingewonnen van schadedeskundigen over deze aan gelegenheid. Volgens de gemeente kan aan een voormalig bestemmingsplan geen blijvende rechten worden ontleend. Voorts zou de belemme ring van uitzicht en het krijgen van inkijk geen onevenredig zware last veroorzaken, 'waardoor de vrijheid sterker wordt aangetast dan met de algemeen geldende sociale situa tie'. Verder zou de betreffende nieuwbouw 'in de lijn der verwach ting' liggen. Als laatste argument noemt de gemeente de mogelijkheid in het ongewijzigde bestemmingsplan voor de bouw van een speciale be bouwing aan de Vestastraat, zoals een bejaardenoord, scholen, ker ken of een horeca-gelegenheid. De gemeentelijke nota: "Realisering van die bestemmingen zou even zeer tot een zekere privacy-aantas- ting voor de betrokkene hebben kunnen leiden". Tegen de door de gemeenteraad te nemen beslissing tot weigering van schadevergoe ding staat nog beroep open bij de Kroon. ALPHEN AAN DEN RIJN - Nog geen maand na afloop van de ver kiezingsstrijd vervolgt D. Heijns zijn gevecht tegen discotheek Star light. Na zijn (afgewezen) verzoek om zijn aan de disco grenzende wo ning een horecabestemming te ge ven - door burgemeester en wet houders serieus bestudeerd maar door WD-raadslid W.D.S. van der Veen Meerstadt gisteravond tij dens de commissie ruimtelijke or dening en economie in het bela chelijke getrokken - stuurt Heijns een nieuwe brief aan de raad waar in hij sluiting van Starlight eist. "Zolang de discotheek er zit, wordt m'n gezin geterroriseerd door de overlast van geluid. Afge lopen weekend wéér. Voor ons ge zin is dat een onhoudbare situatie", aldus Heijns, die vorig jaar ver geefs van alles heeft geprobeerd om de komst van de disco tegen te houden. Gisteravond, na een felle verbale uitval van Van der Veen Meerstadt. benadrukte hij vanaf de publieke tribune nogmaals dat zijn woning nu onverkoopbaar is ge worden. Om daarin enigszins tegemoet te komen, zo mag worden veronder steld, wil de gemeente in principe meewerken aan eventuele uitbrei ding van Starlight met het pand waar Heijns nu in woont. De vorige maand nog behoorlijk veel stemmen verzamelende lijst trekker van Alphen 2000, opgericht uit onvrede over de komst van Starlight, heeft vooralsnog weinig hoop dat zijn eis wordt ingewilligd. "Maar ik ga door totdat ik een uit spraak van de Raad van State heb". KATWIJK - De geschorste hoofdadministrateur van de Katwijksche Bouwvereeni- ging (KBV) wordt onder meer verdacht van geknoei met verzekeringen en de vaststelling van zijn eigen salaris. Ook worden hem verschillende boekhoud kundige onregelmatighe den ten laste gelegd zoals het verkeerd berekenen van de servicekosten aan bewo ners. Dat leiden voorzitter A.A.C. Ver hees en secretaris A.C. Berkheij van de KBV af uit de informatie die zij deze week van het ministe rie van volkshuisvesting hebben gekregen. Beide bestuursleden be nadrukken echter geen bewijs stukken voor de malversaties te hebben gezien en ook niet op de hoogte te zijn van de volledige aan klacht. "We weten niet wat de re chercheurs eventueel nog achter houden", zegt Verhees. AUTO TE WATER - In het water langs de Ziendeweg in Alphen aan den Rijn heeft de politie gistermid dag een auto aangetroffen. Een wachtmeester van de rijkspolitie in Nieuwkoop, die het eerst ter plaat se was, ging te water om te onder zoeken of zich nog inzittenden in de auto bevonden. De reddingsac tie was overbodig, want de wagen was leeg. De politie heeft de eigenaar van de auto kunnen achterhalen. De man, een inwoner van Nieuwkoop, ontkent de auto te hebbben be stuurd. Volgens de politie heeft hij geen rijbewijs. AUTOKRAAK - In de nacht van zaterdag op zondag is een radiocas setterecorder ter waarde van 450 gulden gestolen uit een auto aan de Groenoord in Alphen. De dader had een tochtraampje verbogen en kon zo het portier openen. Pas gis teren is aangifte gedaan bij de poli tie. KATWIJK - Een groot aantal brie ven en andere poststukken is gis termiddag in een brievenbus van de PTT aan het Andreasplein in Katwijk in brand geraakt. Volgens de politie kwam er om half vijf een melding binnen van een Katwijker die rook uit de brievenbus zag ko men. De gewaarschuwde PTT kon echter niet meer doen dan probe ren de afzenders van de verbrande post te achterhalen. TAS TERECHT - De tas met daar in zevenhonderd gulden, die een bezoekster van de bar La Calèche aan de Hooftstraat zaterdagavond miste, is weer terecht. Per abuis was de tas door een ander meege nomen en bij ontdekking van de vergissing weer snel terugbezorgd. De vertegenwoordigers van het KBV-bestuur hopen binnenkort van alle uitkomsten van het onder zoek naar de financiële administra tie van de woningbouwvereniging op de hoogte te worden gesteld. Zij hebben intussen niet de indruk dat er sprake is van fraude die in de tonnen loopt. "Voor zover wij dat op dit moment kunnen bekijken gaat het om een bedrag van ver be neden de 50.000 gulden", aldus de voorzitter. Een deel van deze som bestaat uit verzekerings-uitkeringen die de hoofdadministrateur niet heeft doorgesluisd haar zijn werkgever maar op zijn eigen rekening liet staan. De man beheerde de verze keringsportefeuille van de vereni ging (met een waarde van enkele honderden miljoenen guldens) en streek daarvan jaarlijks ook de pro visies op. Daarnaast bestaat er ook ondui delijkheid over de totstandkoming van het salaris van de hoofdadmi nistrateur die, zegt Verhees voor zichtig, wellicht wat te hoog is in geschaald. Hem worden verder ook een aantal andere fouten bij het voeren van de administratie verweten. De hoofdadministrateur is deze week door de plaatselijke politie gehoord en heeft daarvoor een nacht in de cel doorgebracht. Hij is vanaf 28 maart door het bestuur ge schorst. Slordigheden De eerste conclusies van het fi nancieel administratief onderzoek dat het ministerie op verzoek van de Stichting Leefbaar Katwijk heeft verricht zijn bij het bestuur van de KBV ingeslagen als een bom. "We gingen door de grond toen we deze dingen hoorden", al dus Rerkheii. die toegeeft dat er al tijd een bijzonder groot ver trouwen in de bewuste hoofdadmi nistrateur is geweest. "Waarschijn lijk een té groot vertrouwen", steekt hij de hand in eigen boezem. Volledig overtuigd van de kwa de trouw van de man die enkele tientallen jaren lang het gezicht van de woningbouwvereniging heeft bepaald zijn Verhees en Berkheij echter niet. "De samen stelling van verschillende bedra gen die in de administratie worden gemist of verkeerd zijn geboekt ge ven ons de indruk dat het mis schien wel om vergaande slordig heid gaat", aldus voorzitter Ver hees. "De vraag of het gaat om op zet of nonchalance is voor het mi nisterie echter nog open". Met het oog op het huidige justi tieel onderzoek naar zijn gedragin gen is de hoofdadministrateur dan ook niet op staande voet ontslagen maar geschorst. Wel geeft Verhees toe dat de positie van de man, ook bij een eventueel afzien van rechts vervolging, onhoudbaar is gewor den. "We verwachten hem dan ook niet terug in zijn oude positie", zegt hy. De man is al 36 jaar in dienst van de KBV. Klachten Het bestuur heeft de afgelopen maanden, zelfs voordat Leefbaar Katwijk kwam met de beschuldi gingen aan het adres van de KBV, al gewerkt aan veranderingen bin nen de organisatie Verhees: "Na tuurlijk ontkennen we niet dat Te- jo Janssens van Leefbaar Katwijk een aantal terechte dingen heeft aangekaart. Een deel ervan is door onszelf ook gesignaleerd". Volgens de voorzitter zal de af handeling van klachten van bewo ners worden verbeterd en komt er een nieuwe opzet voor onder meer de voorraad- en financiële admini stratie. Ook het contact met de be woners moet veel beter worden, meent Verhees. De organisatie zal in de toekomst waarschijnlijk niet meer worden geleid door een nieuwe hoofdad ministrateur maar door. een direc teur. "Daar was een bouwvereni ging als de onze wel aan toe", zegt de voorzitter. Verhees en Berkheij beseffen in tussen dat zij als bestuursleden verantwoordelijk zijn voor wat er in de afgelopen jaren bij de KBV is fout gegaan. Ze denken er echter nog niet over om hun functie be schikbaar te stellen. Verhees: "Dat is een zaak van de leden". DEN HAAG/ALKEMADE (GPD) - "De vraag is of mensen die een uit kering ontvangen evenveel recht hebben op privacy als andere bur gers". Aldus mevrouw mr. M. Vos man gisteren voor het Haagse ge rechtshof tijdens de behandeling van het hoger beroep dat zy had aangespannen tegen een vonnis van de vice-president van de Haag se rechtbank. Die had vorig jaar in kort geding de eis afgewezen dat de gemeente Alkemade bekend moest maken hoeveel dagen per week een bijstandsmoeder haar vriend bij haar thuis mag ontvan gen zonder dat haar uitkering in gevaar komt. De gemeente Alkemade had na melijk de bijstanduitkering van mevrouw Weststraten ingetrokken omdat onderzoek zou hebben uit gewezen dat zij samen met haar vriend een economische eenheid vormde en dus geen recht meer had op een uitkering. Een bezet ting van de kamer van de burge meester was er toen voor nodig ge weest om de gemeente op andere gedachten te brengen en haar na twaalf dagen weer een uitkering te verschaffen. "Anonieme roddels hebben er vorig jaar voor gezorgd dat myn cliënte drie maanden lang werd ge schaduwd door een controleur van de gemeente", aldus mevrouw Vosman. "En daarvan wil zij in de toekomst verschoond blijven". De advocate vroeg zich af gemeentelijke sociale dienst niet vooraf met mevrouw Weststraten had gepraat en haar bevindingen had voorgelegd. In dat geval zou de moeder van vier kinderen duide lijk hebben kunnen maken hoe de vork in de steel zat. Volgens Vosman wantrouwt de gemeente uitkeringstrekkers en dat zou zelfs tegen de beleidslijn van staatssecretaris Pe Graaf van sociale zaken zijn. Die wil volgens haar dat er van wederzijds vertrou wen wordt uitgegaan. De advocate bracht naar voren dat haar cliënte nooit heeft gefraudeerd, maar dat de gemeente haar behandelt alsof dat wel zo is. "De gemeente moet bij het uit voeren van de Bijstandswet alleen beoordelen of de uitkeringstrekker geld heeft. Dat is alles. Zaken alsof iemand gearmd over straat loopt, bij wie iemand slaapt of van wie de was is die buiten hangt, doen niet ter zake". Zij haalde ook een uit spraak aan van de Hoge Raad, die luidt dat pas van economische een heid kan worden gesproken indien het om een gezamenlijk gevoerde huishouding gaat: "Wat de buren ervan vinden doet er niet toe", al dus Vosman. Namens de gemeente werd naar voren gebracht dat die nu eenmaal de Bijstandswet moet uitvoeren en dat daarvoor toetsing van de indi viduele leefomstandigheden nodig is. Controle daarvan is een uitvloei sel van het beroep dat op over heidsgeld wordt gedaan, aldus de raadsman van de gemeente. Hij wees erop dat verandering van de gezinssamenstelling van Weststra ten indertijd de reden was om de uitkering tijdelijk te stoppen. Tij dens de bezetting van de burge meesterskamer van Alkemade werd de gemeente duidelijk dat de situatie inmiddels weer was veran derd, vandaar dat de uitkering weer werd verleend. Overigens moet volgens de gemeente me vrouw Weststraten met haar protesten niet bij het gerechtshof zijn maar bij de Kroon. Vosman verklaarde daarop dat haar cliënte inmiddels ook by de Kroon in beroep is gegaan, maar dat de behandeling van dit beroep wel een jaar kan duren. Dat zij van het kort gedingvonnis in beroep is gegaan, heeft als reden dat zij niet langer wenst dat als een buurman met vermeende feiten over haar naar de gemeentelijke sociale dienst gaat, deze ogenblikkelijk een onderzoek instelt. Vandaar haar eis aan de gemeente om be kend te maken wanneer deze be sluit om een onderzoek in te stellen en wat daarbij de gehanteerde maatstaven zyn. Het gerechtshof doet 22 mei uit spraak.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17