Blessure stopt Vriesekoop Duitsers houden kans op Champions Trophy 'i Solotraining als straf Pattinama -fian de yjLijn— Vierde plaats pikeur Smeding Slechte hygiëne probleem hockeyers Zware straf voor Vos Sowjet-Unie ontkomt aan nederlaag tegen sterk Oranje Fafié en PAOK nog niet eens Schuster eist miljoen voor WK Dubieuze zege in Davis Cup DINSDAG 8 APRIL 1986 KARACHI - Het Westduitse hockeyteam is ook in de derde wedstrijd van het toernooi om de Champions Trophy ongeslagen gebleven. Tegen Groot-Brittannië werd het giste ren 1-1. Australië klopte India met 3-0. De Britten dankten het ene winst punt geheel aan doelman Ian Tay lor, die met een groot aantal fraaie reddingen de Westduitsers van de overwinning hield. West-Duitsland nam een voorsprong door Reek. Nog voor rust nivelleerde Potter de stand door een strafbal te benut ten. Het duel werd gekenmerkt door een grote mate van matheid bij bei de teams. De wens om niet te ver liezen was groter dan de wil om te winnen. Hoewel het vanaf gisteren was toegestaan drie wisselspelers te gebruiken - door het grote aantal zieke en niet fitte hockeyers by vijf van de zes ploegen gaf de toernooi- leiding aan die wens toe - hielpen ook verse krachten niet de wed strijd boeiend te maken. Niettemin blijft West-Duitsland de verrassing van het toernooi, met een uitstekende kans voor de eer ste keer in de achtjarige geschiede nis de beker te veroveren. De West duitsers vallen niet alleen op door gedegen spel zonder noe waardige voorbereiding. De te spelers schudden elkaar voor het eerst sinds lange tijd weer eens de hand op het vliegveld van Frankfort. Het gezelschap, onder andere begeleid door Heinz Liesen als teamarts die ruim een jaar gele den door Franz Beckenbauer ook werd aangezocht voor de medische verzorging van de voetballers, arri veerde pas daags voor het toer- nooibegin in Karachi. Van de zes tien geselecteerden hadden maar drie spelers beslommeringen in de play-offs van de zaalhockeycompe- titie. Alle anderen hadden in maan den geen stick aangeraakt, maar zich slechts in conditie gehouden. Liesen, die in West-Duitsland grote bekendheid geniet als sport- fysioloog, gebruikt het evenement in Karatsji tevens om testen te doen die van nut kunnen zijn bij het wereldkampioenschap voetbal in Mexico. In Pakistan kreeg hij net als de andere teamartsen ruimschoots de kans de kennis in praktijk te bren gen. Ook in de Westduitse ploeg ZEIST (ANP) - De tuchtcommis- sie van de KNVB heeft Henk Vos van Willem II gisteren tot 1 juli ge schorst. De straf gaat onmiddellijk in. Dit betekent dat de 17-jarige spits dit seizoen niet meer in actie mag komen voor Willem II. In de 7e minuut van de Brabant se derby tegen NAC, die zaterdag 29 maart werd gespeeld, gaf Henk Vos zijn tegenstander Hans van den Dungen een klap in het ge zicht. Scheidsrechter Van Mierlo stuurde de aanvaller vervolgens uit het veld. Van den Dungen hield aan het incident een blauw oog en een gebroken neus over. Voor aanvang van de wedstrijd pakte de Tilburgse politie de uit Wouw afkomstige Vos op. De voet baller kwam namelijk tegelijk met een groepje NAC-supporters aan op het station in Tilburg. Pas nadat hij gearriveerd was op het politie bureau, kon Vos duidelijk maken niet tot de supportersschare te be horen. heeft de geringe hygiene in het ho tel, het slechte water en de hitte da nig huisgehouden. In de Nederlandse afvaardiging lossen de hockeyers elkaar ook in hoog tempo af by de bezoekjes aan teamarts Jan van Beek, die zelf ook niet gevrijwaard bleef. Toch diri geerde bondscoach Van Heumen zijn lopende patiënten maandag voor de training naar het kunst gras. Met name de strafcorner werd uit ten treure geoefend met het oog op de duels van vandaag en morgen tegen respectievelijk India en Pakistan. De wyze waarop de Australiërs India gisteravond tegemoet traden, verried al dat coach Richard Ag- giss de nederlaag tegen West- Duitsland zwaar had opgenomen. Van Heumen had al voorspeld dat de zweep erover zou gaan, omdat Aggiss vast van plan is bij de strijd om de wereldbeker in Londen in oktober te bewijzen dat het Austra lische hockey momenteel het sterkste is. Australië liet het bij drie treffers. Al werden het laatste halve uur op karakter nog wel pogingen onder nomen de productie op te voeren, met de adem verdwenen ook de ideeen. De Indiërs kwamen, met uitzondering van de even talentrij ke als nuttige doelman Rawat, niet verder dan enige technische kunst jes, hard maar doelloos gedraaf met de bal aan de stick en proeven van besluiteloosheid zodra de vij andelijke cirkel binnen het blik veld kwam. De stand is: 1. West-Duitsland 3-5 (7-3); 2. Au stralië 3-4 (9-4); 3. Nederland 2-2 (3- 5); 4. Groot-Brittannië 3-2 (3-4); 5. India 3-2 (3-8); 6. Pakistan 2-1 (3-4). fl FC Den Bosch-speler Pattinama kon gisteren zijn trainingspak weer inpakken. Hij mocht van trainer Rinus Israël niet meetrainen en moet nu iedere morgen om negen uur alleen aan de slag (foto anp> DEN BOSCH (ANP) - Ton Pattinama moet zich deze week elke ochtend om negen uur melden voor een solotraining by FC Den Bosch. Dat is de voorlopige maatregel, die de leiding van de Brabantse eredivisieclub heeft genomen. Pattinama kwam zaterdag niet opdagen voor het eredivi sieduel tegen NEC. Aangezien de reguliere trainingen van de selectie pas om vier uur 's middags aanvangen en Pattinama niet als de meest matineuze profvoet baller geldt, moet deze beslissing als een een stevige straf worden gezien. Gisteren werd de levenslustige middenvelder door trainer Rinus Israel van de training weggestuurd. Manager Zonderland: „Deze week neemt FC Den Bosch disciplinaire maatregelen. Voorlopig dient hij zich dagelijks vroeg te melden, want die jongens zijn te duur om ze helemaal niets te laten uitvoeren". Op het voor de Bossche semi-profs vroege uur van de dag zal de omstreden Pattinama (29) overigens geen lid van de technische leiding aantreffen. „Israël kijkt wel uit om zo vroeg aanwezig te zijn", zegt Zonderland. De oefenmeester, die komend seizoen Den Bosch voor Feyenoord verruilt, verklaarde vori ge week al dat hy zijn stappende speler de rest van het seizoen niet meer hoeft te zien. Pattinama gaf toen te kennen de training liever ('s middags) bij zijn oude club Excelsior voort te zetten. door Rob Onderwater PRAAG - De aftocht van de Nederlandse vrouwenploeg na de Russische 'overval' bij het EK-tafeltennis was even triest als dramatisch. Zelfs coach Gerard Bakker gaf „geen stuiver" meer voor de kansen van het duo Vriesekoop/ Kloppenburg, dat in het landentoernooi inderdaad wissel vallig had gepresteerd. Slechts via een zijdeur (winst op titelverdediger Sowjet-Unie) kon Oranje de halve finale nog binnenwandelen. Juist op het moment dat er een topprestatie werd gevraagd, gaven Bettine Vriesekoop en in mindere mate Mirjam Kloppenburg blyk van hun aanwezigheid. Het duo stevende af op een regelrechte ver rassing, totdat in de laatste kracht meting het noodlot onverbiddelijk toesloeg. Kennelijk murw gebeukt door de kracht vergende slagen die Bettine Vriesekoop tegen de Rus sische mattenklopster Elena Kov- tun moest produceren, weigerden de spieren by de Hazerswoudse hun medewerking, want in de rechterschouder raakte een aan hechting los. Bij 0-1 in de beslis sende game laste Vriesekoop tot grote ergernis van de Russische bank een pauze in, omdat de pijn ondraaglijk werd. Een Joegoslavi sche arts en de Nederlandse fysio therapeute Tineke Botden behan delden de pynlyke schouder van Vriesekoop, die uiteindelijk be sloot door te gaan, met het risico van een spierscheuring. Wederom een bewijs dat Vriese koop uit een bijzonder hout gesne den is. Van tafeltenniswas in de apotheose van de strijd geen spra ke meer, omdat zy via het minder kracht vergende 'prikken' besloot het op de tijdregel te laten aanko men. Vriesekoop was evenwel te ROTTERDAM (GPD) - De on derhandelingen tussen Ab Fa- fié en het bestuur van PAOK Saloniki hebben het karakter j van een pokerspelletje gekre gen. Inzet is het salaris dat de scheidende oefenmeester van Feyenoord wil verdienen bij de Griekse club, waarmee hij ook j j; gisteren nog niet rond kon ko- Fafié, die al wat water bij de wijn heeft gedaan bij het loven en bieden, wil nu beslist niet la ger zakken en heeft dat PAOK ook meegedeeld. Het bestuur van de Griekse club zal zich nu opnieuw beraden over zijn ei sen, die onwrikbaar vaststaan. „Want nu houd ik mijn poot stijf', aldus Fafié. „Ik ga niet zakken tot een bedrag waar voor ik eigenlijk niet weg hoef, want ik heb meer pijlen op mijn boog. Accepteren ze dit niet, dan bekijken ze het maar". zeer aangeslagen om Nederland de vooraf nimmer voor mogelijk ge houden eerste plaats in de poule te bezorgen. Weliswaar van wyze raad voorzien door de bezielende mentor Gerard Bakker, boog de speelster van Avanti bij 15-21 moe deloos het hoofd. Niet de eerste, maar de derde plek viel de NTTB- formatie daarmee ten deel. Of Vriesekoop er wel wijs aan ge daan heeft om met het kwetsuur door te spelen, moet nog worden afgewacht. „Na een rustperiode van 24 uur kunnen we bepalen hoe de schouder van Bettine ervoor staat", wist fysiotherapeute Bot den. „Ze is met het risico van een ernstige blessure doorgegaan. Had er een scheuring opgetreden, dan had ze meteen op het vliegtuig kunnen stappen". Gisternacht diende Botden de aangeslagen Vriesekoop ontste- kings-remmer toe, terwijl haar schouder met ys werd ingepakt. In overleg met een arts zal Botden verder uitmaken wat er met de ge kwetste schouder van Vriesekoop moet gebeuren. Vandaag tegen Frankrijk liet Gerard Bakker zijn zichtbaar aangeslagen en sprakelo ze pupil uit de ploeg, die zich ver der moet inzetten voor de strijd om de vijfde tot en met achtste plaats. Tegen de achtergrond van de bij zondere prestatie tegen Rusland een schrale troost, maar over het gehele toernooi genomen verdien den de Nederlandse vrouwen geen eerste plaats. Met name Mirjam Kloppenburg wikkelde een uiterst teleurstellend evenement af. Waar by het bronzen wereldkampioen schap vorig jaar in Zweden nog zwaar werd gesteund op de in breng van de Lichtenvoordse, le verde zij dit keer met slechts twee gewonnen partijen tegen de 'nobo dy's' Wenzel (West-Duitsland) en Staleva (Bulgarije) een uiterst kari ge bijdrage. Met veel gevoel voor stijl barstte Kloppenburg tegen Zweden in tra nen uit. Gisteren herstelde zij zich* enigszins tegen Bulgarije met een net aan verloren partij tegen top per Guerguelcheva, om tegen de Sowjet-Unie de draad weer op te pakken. In het dubbel met Vriese koop kwam Kloppenburg tegen de Europese dubbelkampioenen Po- pova en Antoiyan tot een uitzon derlijk niveau, dat wel, maar daar mee leverde de tafeltennisster van Odion niet het bewijs een werkelij- Een schouderblessure van Bettine Vriesekoop stopte de sensationele aanval i positie van Europees kampioen Sowjet-Unie. Vriesekoop speelde haar laatste partij 1 kracht om te winnen op de uit, maar miste de (archieffoto ANP) ke Europese topper te zyn. Daar voor was haar visitekaartje te vaag van kleur, al heeft zij in het indivi duele toernooi de kans zich te re vancheren. Of Vriesekoop daarin überhaupt uitkomt, is de vraag. Wel demon streerde de Hazerswoudse een stij gende vorm met een klinkende ze ge op Top-12 winnares Bulatova, wat een speelverbod vanwege een blessure juist extra triest zou ma ken. In Hongerije in '80 raakte Vriesekoop ook geblesseerd, maar dat was voor haar geen beletsel om naar de titel af te stevenen. Er is dus nog hoop. Triest maar niet dramatisch was de gemiste promotie van de Neder landse mannen, al moet worden gezegd dat de ploeg van Jan Vlieg zich tot het uiterste heeft verzet. De winst 5-4 winst op het verras send sterke Turkije gaf Nederland zelfs (zij het vaag) uitzicht op de eerste positie. Voorwaarde was winst op kanshebber Engeland, uitkomend met de Europese top pers Douglas en Prean. De onver wacht goed spelende Hazerswou- denaar Rob 1\irk schatte de kan sen voor zijn team vooraf op juiste waarde: „twintig procent". Achter af bleek de voorspelling van de Avanti-speler aan de hoge kant, want Engeland liet er geen twijfel over bestaan wie de sterkste was:. 5-0-verlies voor Nederland, dat zijn kans eerder in het toernooi tegen België, dat met de lachende coach Stencel vandaag promotiewedstrij den speelt, had gemist. „Maar als we Paul Haldan erbij hadden gehad, waren we fluitend eerste geworden", vond de 18-jari- ge Turk. De gevluchte Roemeen was dus gewoon thuis. Zonder hem werd Nederland uiteindelijk vierde in de poule en meldt zich voor de strijd om de 17e tot en met 21e plaats. NS-eindspel Laat die Jannes van der Wal maar schuiven. Die jongen komt er wel. Is het niet in Utrecht, dan toch wel in Groningen, waar in november het WK dammen wordt gehouden. De oud-wereldkam pioen in die denksport mag dan wel beweren dat hij maar weinig trek heeft in een herkamp met Hans Vermin (toevallig mede werker van deze krant), maar als het eenmaal zover is, schuift ge noemde Van der Wal natuurlijk gewoon aan achter het bord, waarvan hij tenslotte moet eten. Zo uitgeslapen zal hij toch wel zijn, na het dutje in de trein dat helemaal zo merkwaardig niet was als het leek. Welnee, dat was eenvoudig een belangrijk onder deel van het veelomvattende meesterplan waarmee Van der Wal zijn sport beoefent. Een ge raffineerde damslag. Net uitgekaart in de kroeg, waarin hij vorige week volgens eigen zeggen elke nacht „lekker zat te bridgen", wist hij op voor hand dat hij niet fit genoeg was om in de laatste ronde de winst te boeken die nodig was om zich di rect te plaatsen voor het WK. Door zich op het station van Zwolle slapend te houden, spaar de hij niet alleen krachten voor de barrage, maar benutte hij te vens de enig overgebleven kans om nog persoonlijke publiciteit te peuren uit het voor hem mislukte toernooi om de Nederlandse titel. „Dat was poepslecht georgani seerd", liet Van der Wal nog even weten. Gevoel voor PR kan deze dammer dan ook moeilijk wor den ontzegd. Zijn remise in nul zetten van vrijdag mocht er his torisch gezien al wezen, maar die eer moest hij nog delen met de la tere kampioen Clerc. Zijn treins- laapje was wat dat betreft een veel betere zet dan hij ooit had kunnen doen tegen zijn vergeefs wachtende tegenstander Van den Borst, die tenslotte maar de krant ging lezen. En dat nu bepaalt precies het verschil tussen de eenvoudige sterveling en de verheven denker. Van der Wal hoeft de krant niet te lezen, die maakt zelf nieuws. Met zijn nog nooit vertoonde NS- eindspel in de laatste ronde, maakte hij zijn NK in een magi strale klap publicitair meer dan goed. Hij haalde uitgebreid het I journaal en zo ongeveer alle dag bladen van Nederland en camou- \fleerde zijn werkelijke strategie uitstekend met een grootmeester- lijk i Natuurlijk had de conducteur I hem moeten wekken. „Die man snapt toch ook wel dat mensen niet voor hun plezier een paar keer heen en weer reizen tussen Groningen en Zwolle", merkte Van der Wal met gespeelde irri tatie op. Terecht natuurlijk. Het geeft geen pas om iemand zo maar met rust te laten als je aan de stand van diens ogen kunt zien dat hij op weg is naar zo iets belangrijks als een damtoernooi. Die man zat dus gewoon in het complot, want een beetje wakke re conducteur tilt zo iemand des noods persoonlijk in een andere trein. Of zou die kaartjescontro leur soms behoren tot de héél klei ne categorie mensen die niets van zulke fenomenen en hun plannen begrijpen?. Dat is maar moeilijk te gelo ven, nu alleen ingewijden het daar af en toe moeilijk mee heb ben. De organisatoren van het aanstaande WK in Groningen bijvoorbeeld, die snappen er echt niks van. „Het is hun eigen schuld, als ik daar niet van de partij ben", zei de dammer die in Groningen als de grote publiek- trekker had moeten fungeren. „Dan hadden ze er maar voor moeten zorgen dat ik in Utrecht onder andere omstandigheden had kunnen spelen". Heel juist. Als Ajax en Feye noord tegen elkaar voetballen in Amsterdam, bepaalt het bestuur van de Rotterdamse club tenslot te ook in welk stadion dat moet gebeuren en dat het vooral niet te koud mag zijn op het veld. Van der Wal krijgt echter geen enkele medewerking en moet dus wel al les alleen doen. Vandaar dat hij dat slaap- plannetje heeft uitgedacht en uit gevoerd om alsnog toe te slaan. Terwijl zijn in Zwitserland wo nende concurrent zich vermoede lijk het hoofd nu al suf piekert hoe hij in Groningen terecht moet komén, heeft Van der Wal de rou te al precies uitgestippeld. Hij kan de reis naar Groningen in middels wel dromen... PAUL DE TOMBE LAHTI (Finska/ANP) - De Neder lander Tjitse Smeding bezet na de eerste dag van de Europese titel strijd voor pikeurs de vierde plaats. De Fransman Jean Claude Hallais voert na de koersen in het Finse Lahti het klassement aan. Het toernooi wordt vandaag in Tampere voortgezet. In vier starts boekte Hallais twee overwinningen. De overige zeges gingen naar de Noor Ulf Thoresen en de Engelsman Stephen P. Lees. Zijn beste klassering verwezenlijk te Smeding in de in de eerste en vierde koers. Beide keren werd de 31-jarige Fries derde. De achter stand van Smeding op Hallais be draagt negen punten. In het tus- senklassement moet de in Oude- schoot trainende Smeding ook Thoresen en Lees voorrrang verle nen. Evenmin als Smeding kwam de titelverdediger, de Fin Jorma Kon- tio, tot opvallende verrichtingen. De 32-jarige pikeur uit Tampere, gisteren zesde, moet op zijn eigen baan een achterstand van zeven tien punten goed maken. Na Tam pere trekt de pikeurselite naar Noorwegen en Denemarken, waar de titelstrijd donderdag wordt be slist. Smeding, die in 1985 151 keer het winnende paard koos, werd vorig jaar derde. Voor de Nederlandse kampioen was dat een positieve uitschieter. Tijdens de wereldtitel strijd, later dat jaar in Brisbane, moest hy genoegen nemen met de tiende plaats. In voorgaande jaren was hy by de Europese toernooien twee keer als twaalfde en laatste (1981 en 1984) en een keer als tien de (1982) geëindigd. Op de lijst van BAZEL (DPA) - Bernd Schus ter, de voor Barcelona spelende Westduitser, hoeft niet meer te rekenen op een selectie voor het wereldkampioenschap de ze zomer in Mexico. De 26-jari- ge vedette heeft één voorwaar de gesteld aan zijn come-back in de nationale *ploeg: dat de Westduitse voetbalbond (DFB) of een particulier hem een be drag van één miljoen Mark (1,1 miljoen gulden) betaalt. De Westduitse voetbalbond en collega-spelers hebben ver bijsterd gereageerd op de eis van Schuster. „Dit is onvoor stelbaar. Als een speler van te voren geld eist, berokkent hy de voetbalsport enorme scha de", luidde het commentaar van DFB-woordvoerder Rainer Holzschuh. Speler Olaf Thon sprak van een waanzinnige eis. „In de voetbalwereld gebeurt veel, maar dit is ongelooflijk." Bondscoach Franz Becken bauer zou Schuster in Spanje bezoeken om te praten over zijn terugkeer in het nationale elftal. Schusters vrouw liet de voetbalbond telefonisch wéten dat Beckenbauer welkom was, maar dat haar man alleen voor één miljoen netto bereid was in actie te komen in Mexico. De vliegreis werd direct geannu- Hamburg zou belangstelling hebben om Schuster, die bij Barcelona één miljoen gulden per jaar verdient, in te lijven. Nu de verwende profvoetballer zyn slechte imago nog eens be vestigd heeft, lykt een spoedige terugkeer in de Bundesliga niet meer waarschijnlijk. Europese kampioenen is Jan Wa genaar nog steeds de enige Neder lander. Wagenaar veroverde de ti tel in 1977. Tussen dat jaar en 1984 werd het kampioenschap drie maal door de Westduitser Heinz Wewe- ring en evenzovele keren door de Fin Pekka Korpi veroverd. De stand na de eerste dag is: 1. Jean-Claude Hallais (Fra) 48 punten, 2. Ulf Thoresen (Noo) 41,3. Stephen P. Lees (Eng) 38, 4. Tjitse Smeding (Ned) 37, 5. Birger Jör- gensen (Den) 32, 6. Jorma Kontio (Fin) 31. HARARE (SID) - De Daviscup-ten- niswedstrijd tussen Zimbabwe en Marokko is zondag geëindigd in schandaalsfeer. Bij de stand van 2- 1 in het voordeel van Zimbabwe diskwalificeerde de Zweedse um pire Magnusson de Marokkaan Arafat Chekrouni, omdat deze zou hebben geprobeerd de wedstrijd te vertragen. Chekrouni kreeg kramp in het dijbeen en was, ook nadat de umpire hem vier maal had gewaar schuwd, niet bereid tot doorspe len. Zyn tegenstander Ismail werd uitgeroepen tot winnaar van de partij. Zimbabwe won de Afrikaan se halve finale hierdoor met 3-1 en heeft zich gekwalificeerd voor deelname aan de eerste ronde van het Daviscup-toernooi in Europa. Marokko zal een protest indienen bij de internationale tennisbond. In meer dan 2500 Daviscup-ont- moetingen sinds de eeuwwisseling werd nooit een speler gediskwalifi ceerd. Vanavond Zaterdagvoetbal Eerste klasse B: Scherpenzeel-Spa- kenburg, Rynsburgse Boys-Valieivo- gels. Derde klasse A (West I): SIZO-NFC. Derde klasse A: Katwnk-SV PTT. Ter Leede-JAC. Vierde klasse B: WDS-Voorschoten, Jodan Boys-CVC Reeuwyk, Vlaardin- gen-Haz. Boys. Donderdag 10 april Zondagvoetbal Eerste klasse B: Nieuwenhoom- ADO. HOV-Sbedrecht. Hermes DVS- UVS, Papendrecht-VUC. Sparta - DFC. Tweede klasse A: Roodenburg- VIOS. RKAW-Westlandia, SJC- LENS. Vierde klasse A: LDWS-Unitas L.,

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11