Aanslag disco: Libië verdacht Ultimatum Contadora-landen Ruzie in Israël over zomertijd Mandela roept op tot actie tegen Zuid-Afrika Verdachte van aanslag op TWA-toestel ontkent Verscherpte controle Italiaanse wijnbouw Marcos vraagt soldaten Cory Aquino te steunen Meer Britse troepen naar Ulster MAANDAG 7 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 Vrees voor meer geweld tegen Amerikanen BONN - Amerikaanse en Westduitse inlichtingendiensten houden er rekening mee dat bomaanslag op de discotheek in West-Berlijn onderdeel is van een Libische wraakactie op de Amerikanen. Gevreesd wordt voor nieuwe tegen de Amerikanen gerichte aansla gen. Bij de aanslag op de hoofdzakelijk door Amerikaanse militairen bezochte disco La Belle Club vielen zaterdag twee doden en 204 gewonden, van wie 30 zeer ernstig. TEL AVIV - Het Israëlische Hoog gerechtshof moet gaan beslissien of in Israël de zomnertijd wordt in gevoerd. Dit compromis is bedacht om een kabinetscrisis te voorko men die vrijdagavond begon te dreigen toen de orthodoxe minis ter rabbijn Peretz (binnenlandse zaken) besloot dat er van zomertijd geen sprake kan zijn. door Taco Slagter Die onverwacht genomen beslis sing druist in tegen de wens van een meerderheid binnen het kabi net en in de Knesset (het Israëli sche parlement). Peretz basseert naar zijn besluit op de pastelling in de commissie die de voor- en nade len, van een uur meer licht de afge- lopen maanden bestudeerde. De stemmen van de zes leden telende onderzoékscommissie staakten. In feite is de rabbijn om religieu ze redenen een tegenstander van zomertijd. In diens visie komt het ochtendgebed van de orthodoxe gelovigen in het gedrang, omdat de Almachtige pas na zonsopgang mag worden aangesproken. Deze relatief kleine groep zou daardoor te laat op werk verschijnen. Verder vreest de minister dat de sabbat (de joodse rustdag) zal worden ont heiligd, doordat de café's en de bio scopen voor zonsondergang (het einde van een joodse feestdag) in bedrijf komen. Niettemin hebben al verschillen de bedrijfstakken, zowel binnen als buiten de overheid, aangekon digd de klok een uur vooruit te zet ten. Zo zal de Israëlische PIT eind deze maand het zomerschema in voeren en daarin worden gevolgd door het leger en de meeste door de Israëlische vakbond Histadroet geleide fabrieken. Rabbijn Peretz behoort tot de splinterpartij Shas, een orthodoxe politiek stroming van oriëntaalse joden die nauw is verbonden met het opperrabbinaat. Toen Israël an derhalf jaar geleden vanwege een onbesliste verkiezingsuitslag tot een regering van nationale eenheid werd gedwongen, kreeg Shas het belangrijke ministerie van binnen landse zaken. Sinsdien waaide er een fundamentalistische wind door het departement, die uit mondde in het in veler ogen absur de besluit van Peretz. Direct na de explosie werd de aan slag geclaimd door een tot dan toe onbekende groep 'Het anti-Ameri kaanse Arabische Bevrijdings front' en door het 'Commando Hol- ger Meins'. De in 1974 na een hon gerstaking in de gevangenis ge storven Meins was lid van de Rote Armee Fraktion. De politie sluit door Hans hoogendijk een eventuele betrokkenheid van de RAF niet uit, maar hecht toch meer waarde aan aanwijzingen die duiden op Libische activiteiten. De inlichtingendiensten sluiten niet uit dat de dader via Oost-Ber- lijn naar het .westen is gekomen. De Berlijnse grensovergang Frie- drichstrasse, beter bekend als Checkpoint Charly, is voor terro risten een uitstekende sluipweg. Op grond van het viermachtenver- drag mag de Westberlijnse politie buitenlanders die uit het oostelijk stadsdeel komen, niet controleren. Aan Oostberlijnse Zijde is de con trole vaak zeer laks. Ook het onderzoek op de Oost berlijnse luchthaven Schonefeld is niet waterdicht. Eventuele aan slagplegers kunnen simpel per taxi naar de grensovergang Friedrich- JOHANNESBURG (UPI/AP DPA) - Mevrouw Winnie Mandela heeft zaterdag, de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië verant woordelijk stellende voor blijven de apartheid, tegen 3.000 zwarten in Brandfort gezegd: "Wy zijn ge komen aan het einde van het hoofdstuk Praten; op u zal een be roep gedaan worden over te gaan tot handelen". Zij zei dat tijdens de begrafenis van een zwarte dissi dent. Winnie Mandela was voor het eerst in acht jaar in Brandfort op 350 km ten zuiden van-Johannes burg sinds de opheffing van de be perking van haar bewegingsvrij heid op 21 december. Ze maakte duidelijk dat ze optrad als woord voerster van het ANC: "De volgen de fase van onze strijd is aangebro ken. Geen gepraat meer, wij heb ben het nu over actie. Wij gaan de apartheid in dit land daadwerke lijk afbreken. Wij gaan een beroep op u doen het bestuur van dit land over te nemen", aldus mevrouw Mandela. Buitenland kort Noorse olie De gehele olie- en gasproduktie van Noorwegen is gisteren stil ko men te liggen nadat marathon- overleg om een staking over lonen te voorkomen, niets had opgele verd. Ongeveer 670 werknemers in de proviandering van de buiten- gaatse industrie, die een loonsver hoging v^n 28 procent eisen, leg den direct het werk neer nadat gis termorgen de besprekingen tussen de vakbonden en werkgevers vast liepen. Bulgarije De leider van de Bulgaarse com munistische partij, Todor Zjivkov, is zaterdag aan het einde van het 13e congres van de partij in Sofia door een nieuw samengesteld Cen traal Comité herkozen. Het Cen traal Comité herkoos volgens een officiële mededeling dezelfde ge zichten in het Politburo en het se cretariaat van het Centraal Comité, waardoor het congres zonder poli tieke verrassingen is afgelopen. Cocaïnevangst De politie van Los Angeles heeft zaterdag bekendgemaakt dat zij de grootste cocaïnevangst uit de ge schiedenis van Californië heeft ge daan. Zij legde beslag op 770 kilo met een geschatte handelswaarde van 500 miljoen dollar. Soedan De voormalige vice-president van Soedan, Omar el-Tayeb is za terdag tot twee maal levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor zijn aandeel in de evacuatie via Soedan van duizenden Ethiopi sche joden, falasja's, naar Israël. De tweede man in de regering van de afgezette president Gaafar Ni- meiri moet ook een boete betalen van ruim 15 miljoen gulden. V redesmarathon Meer dan 400 Libanese lopers hebben gisteren deelgenomen aan een marathon voor de vrede in de door de burgeroorlog zwaar geteis terde hoofdstad Beiroet. De vier deelnemers uit het buitenland, on der wie twee Nederlandse diplo maten, moesten echter aan de kant toekijken omdat gevreesd werd dat ze ontvoerd zouden worden. De lopers werden geëscorteerd door zwaar bewapende Druzen die de marathon hadden georgani seerd. Voor het eerst sinds elf jaar ci teerden twee Engelstalige Zuid- afrikaanse kranten gisteren woor den van Winnie Mandela, omdat de door de blanke regering aan haar opgelegde beperkingen volgens hen niet langer rechtsgeldig zijn. De Sunday Star in Johannesburg en de Sunday Tribune haalden de uitspraken aan die Mandela had gedaan toen zij woensdag na een langdurige banning terugkeerde bij haar huis in het zwarte getto So- weto. De Star publiceerde verder een interview waarin Mandela op riep tot "onmiddellijke en totale sancties tegen Zuid-Afrika". Bij de aanhoudende onrust zijn het afgelopen weekeinde weer acht zwarten in Zuid-Afrika gedood. Volgens de politie kwamen in Ke- nema in West-Transvaal drie men sen om toen "groepen brandstich ters" een kantoor van het gemeen tebestuur, een bierhal en een win kelcentrum belaagden. In Mother well in de oostelijke Kaapprovin cie vond de politie de verkoolde lij ken van nog drie zwarten. strasse reizen en daar de metro o! tram naar West-Berlijn nemen. De pleger van de aanslag op de La Bel le Club zou op deze wijze naar West-Berlijn hebben kunnen ko- Volgens sommige bronnen gaf de Amerikaanse inlichtingen dienst in Berlijn twee uur voor de aanslag alarm. De tijd was echter te kort om de dader op te sporen tus sen de bijna twee miljoen inwoners van Berlijn. Ook was het onmoge lijk alle eventuele doelen te be schermen. De Westduitse regering veroor deelde de aanslag direct als misda dig. Minister Genscher (buiten landse zaken) zei: „Wij laten onze Amerikaanse vrienden niet uit het land bombarderen". De Ameri kaanse ambassadeur in West- Duitsland, Richard Burt, vloog di rect na de aanslag naar Berlijn en sprak ook zijn afschuw over de aanslag uit. De vijf kilo zware bom explo deerde zaterdagnacht om tien voor twee in de disco La Belle Club. Op dat moment waren er ongeveer 500 mensen aanwezig, de meesten van hen Amerikaanse soldaten. De kracht van de ontploffing was zo hevig dat alle binnenwanden van de discotheek werden wegge vaagd. De discjockey vertelde later dat hij na de knal in de kelder weer bij bewustzijn kwam. De micro foon had hij nog in zijn hand. On der de bezoekers brak paniek uit. Tientallen jongeren vluchtten na het inslaan van de ruiten, bloedend naar buiten. In de puinhopen ble ven vele afgerukte armen en benen liggen. Ooggetuigen meldden dat zelfs aan de overkant van de straat ledematen terecht kwamen. De Amerikaanse militaire com mandant van Berlijn deelde mee dat er onder de gewonden 44 Ame rikanen zijn. 25 van hen werden di rect met een militair vliegtuig naar de VS-basis Ramstein in de deel staat Rijnland-Pfalz gevlogen. In 14 Westberlijnse ziekenhuizen stonden artsen de hele zaterdag aan de operatietafels. Winnie Mandela: 'De tijd van praten is voorbij. We gaan de apartheid nu daadwerkelijk afbreken". (foto apj TRIPOLI (Rtr./UPI) - De Libanese vrouw die verdacht wordt van de bomaanslag eerder deze week op het Amerikaanse TWA-vliegtuig, heeft zaterdag elke betrokkenheid bij de aanslag van de hand gewe zen. Bij de explosie kwamen vier mensen om het leven. De gehandi capte vrouw, May Elias Mansour, omschreef de aanslag als wreed. "Ik heb niets met het incident te maken en weet er niets van", aldus de 30-jarige vrouw op een inder haast in Tripoli bijeengeroepen persconferentie in het hoofdkwar tier van de Libanese Syrische Na tionale Socialistische party (SNSP). Mansour gaf wel toe dat ze actief was in de SNSP en betrok ken is geweest bij "operaties" te gen Israël en de christelijke militie in Libanon. Volgens de vrouw was het met haar handicap onmogelijk Fraude met coca cola CREMONA (DPA/AFP) - Na de fraude met wijn is in Italië nu ook een geval van fraude met co ca-cola ontdekt. Een zakenman in het Noorditaliaanse Cremona bracht een zelf gebrouwen drank onder de naam „coca-cola" aan de man. De drank werd aange troffen in 15 bars en pizzeria's in de buurt van Cremona. De zaak kwam aan het rollen nadat een vrouw ziek was geworden na het drinken van de namaak-cola. ROME (AFP/UPI) - Het Italiaanse kabinet spreekt in de loop van de week over een reeks maatregelen die een herhaling van het wijn schandaal moeten voorkomen. Dit heeft minister Filipo Maria Pandol- fi (landbouw) gisteren verklaard. In het onderzoek naar de om- MANILLA (AP) - Ferdinand Marcos heeft tijdens een radiouitzending in Manilla vanuit Hawaii de Filippijnse soldaten opgeroepen de huidige president Corazon Aquino te steunen. De oud-president zei zaterdag zelfs bereid te zijn 'mijn opponent te helpen, zo lang zij de linkse terroristen niet toestaat het land over te nemen.' 'Maakt U zich geen zorgen over mijn plannen. Ik ben niet van plan een burgeroorlog te beginnen,' zei de man die 20 jaar over de Filippijnen heeft geregeerd. Marcos gaf in het ruim een uur durende radiovraaggesprek toe vele bezittingen te hebben, maar hij ontkende gelden van de regering te heb ben gestolen. 'Wat ook mijn zonden tegenover het land en tegenover God zijn', aldus Marcos, 'het stelen van geld van myn land en mijn volk heb ik nooit gedaan.' De nieuwe regering beschuldigt Marcos er van tussen 5 en 10 miljard dollar in zijn zak te hebben gestoken. Marcös deed daarna zijn oproep aan het leger om de nieuwe leiders in het land te helpen in de strijd tegen wat Marcos 'linkse terroristische rebellen' noemde. Over zijn bezittingen zei Marcos dat het geld daarvoor van hem zelf afkomstig was en ook geld had geleend bij banken. En wat de buitenlandse bezittingen betreft zei Marcos dat veel daarvan aan ande ren toebehoort. vang van het wijnschandaal, dat in nog geen maand tyd aan zeker 17 mensen het leven gekost heeft, hebben de autoriteiten vastgesteld dat aan partijen witte en rode wyn veel te veel methanol is toege voegd. Aan witte mag 0,2 procent methanol worden toegevoegd, aan rode 0,5 procent, maar in verschei dene gevallen lag het aandeel van methanol op zeker 20 keer de ma ximale dosis. Pandolfi verklaarde dat de rege ring eventueel noodzakelijke wijzi gingen in de voorschriften voor de produktie van wyn per decreet zal afkondigen waardoor ze de tijdro vende procedure van een behande ling in het parlement omzeilt. Als het aan het kabinet ligt, worden fa brieken die de hand lichten met de voorschriften gesloten en krijgen handelaren die de regels overtre den strengere straffen. Verder wil de regering het aantal controle- ambtenaren fors uitbreiden, van 367 tot 900. Naar Pandolfi zei is de meeste wijn, waaraan een te grote dosis methanol was toegevoegd, opge spoord bij vier groothandelaren in de provincies Parma, Cuneo, Ra venna en Tarente. Hij is optimis tisch over de gevolgen van het wijnschandaal voor de export van Italiaanse wijn. Met zijn Franse collega heeft Pandolfi al overleg gepleegd, later in de week praat hij met zijn Westduitse collega. Uraniurnvondst in Israël TEL AVIV (AP) - Israël heeft op twee plaatsen in het land uranium- voorraden gevonden die exploita bel zijn. Dat heeft Haviv Tsafrir. de directeur van een nucleaire onder- zoeksfabriek, zaterdag meeg- deeeld. Tsafrir zei niet aan waar de uranium werd gevonden. Volgens een radiobericht wil Is raël het uranium winnen voor ex port, maar ook als brandstof voor de kerncentrales die het land wil bouwen.Volgens eerder versche nen berichten zou Israël kernwa pens hebben ontwikkeld, maar de brandstof die daarvoor moet wor den gebruikt is gesmokkeld uit Eu ropese of Amerikaanse kerncentra les, of op een andere niet legale ma nier verkregen. Israël heeft het non-proliferatie verdrag (tegen verspreiding van kernwapens) niet ondertekend om dat het vreest dat de verplichte in specties geheimen zou kunnen onthullen die voor zijn Arabische buurlanden van nut zouden kun nen zyn. Angola haalt Zuidafrikaans toestel neer LISSABON (Rtr./AFP) - De Ango lese luchtmacht heeft donderdag een Zuidafrikaans transportvlieg tuig neergeschoten terwijl het met twee andere toestellen bezig was voor de guerrillabeweging Unita goederen af te werpen boven de Centraalangolese provincie Bie. In een gisteren uitgegeven communi que van het Angolese ministerie van defensie, dat door het Angole se persbureau is weergegeven, staat dat nog een tweede toestel is geraakt. Het ging om Hercules C- 130's. Bijzonderheden over het lot van de inzittenden van de Zuidafri- kaanse vliegtuig ontbreken. Een woordvoerder van het Zuid- afrikaanse leger heeft het Angolese bericht tegengesproken. In Preto ria verklaarde hy: „Ik weet niet wat ze neergeschoten hebben, maar het was geen toestel van ons". Angola beschuldigt Zuid-Afrika er van steun te verlenen aan de rechts georiënteerde Unita (natio nale unie voor de totale onafhanke lijkheid van Angola) die al sinds de onafhankelijkheid van Angola van Portugal in 1975 het links georiën teerde bewind in Luanda bestrijdt. In het verleden heeft Zuid-Afri ka toegegeven dat het met troepen tot in Zuid-Angola was opgerukt, maar dit had als doel zwarte guer rillastrijders van de Zuidwestafri- kaanse volksorganisatie (Swapo) te achtervolgen die naar onafhanke lijkheid streven van Namibïe (Zuidwest-Afrika), het buurland van Angola dat onder Zuidafri kaans gezag staat. Regionale vrede in Midden-Amerika eind mei ondertekenen MEXICO STAD - De in Midden- Amerika bemiddelende Contado- ra-groep heeft eind mei als ultima tum gesteld voor de ondertekening van een regionaal vredesakkoord. Vier van de betrokken landen, El Salvador, Honduras, Costa Rica en Guatemala hebben al laten weten dat zij daartoe bereid zijn. Alleen Nicaragua protesteert. De Sandi nisten willen niet hun leger aan banden leggen zolang men niet de zekerheid heeft dat Washington de hulp aan de contra-revolutionairen zal staken. digd om de definitieve stemming over de door president Ronald Reagan gevraagde 100 miljoen dol lar voor de contra's uit te stellen tot na de ondertekening van het vre desakkoord. Drie Amerikaanse Congresleden verzekerden op de top in de Pana mese hoofdstad dat de onderteke ning van de Contadora-akte een verregaande invloed zou hebben op de uiteindelijke beslissing over hulp aan de contra's. Nicaragua eiste echter dat het vredesakkoord op zo'n manier zou worden aange past dat de vuurkracht van het Sandinistische leger pas zou moe ten worden teruggebracht als alle Amerikaanse hulp aan de contra's zou zijn gestaakt. De Contadora-bemiddelaars (Mexico, Panama, Venezuela en Colombia) en de zogenoemde steungroep (Argentinië, Uruguay, Brazilië en Peru) deden hun uiter ste best om een voor alle vijfde Middenamerikaanse landen aan vaardbare oplossing te vinden. Maar alle kansen op het aangekon digde slotcommuniqué verdwenen toen bleek dat Honduras, Costa Ri ca en El Salvador niet bereid wa ren om de Amerikaanse huipaan de contra's op krachtige wijze te veroordelen. En daarmee lijkt het hele vredes proces in een nieuw dieptepunt beland. Minister van den Broek was in eerste instantie naar Panama ge gaan om de mogelijke rol van de Europese Gemeenschap te bestu deren bij de eerder dit jaar aange kondigde controle-commissie voor het grensgebied tussen Costa Rica en Nicaragua. Door alle tegenstel lingen over het al dan niet onderte kenen van het regionale vredesak koord lijkt die kwestie echter al weer op losse schroeven komen te staan. om met een koffertje of een bom zeven controleposten te passeren. De Italiaanse politie had eerder deze week gezegd een vrouw met een Libanees paspoort op naam van Mei-Mansour, te beschouwen als een van de verdachte terroris ten. Zij zou afgelopen woensdag met het bewuste vliegtuig, een Boeing 727, de vlucht Caïro-Athe- ne hebben gemaakt, in de Griekse hoofdstad zijn uitgestapt en ver volgens naar Beiroet zijn doorge vlogen. De explosie aan boord van dezelfde Boeing 727 vond plaats op de retourvlucht Rome-Athene-Caï- ro. Mansour, een eigenaresse van een boetiek, gaf toe de bewuste vlucht te hebben gemaakt en in Athene te zijn uitgestapt, maar zei: "Ik geloof dat er meer dan een vrouw is met die naam". door Rob Sprenkels Die tegenstelling leidde er van nacht toe dat de Contadora-top in Panama Stad van dertien Latijnsa- merikaanse ministers van buiten landse zaken en de Nederlandse minister Hans van den Broek als waarnemer van de Europese Ge meenschap, moest worden afgeslo ten zonder het aangekondigde slot communiqué. Officieel is meege deeld dat de vergadering wellicht nog later vandaag zal worden her vat, maar de meeste waarnemers betwijfelen of het nog zover zal ko men. In het slotcommuniqué had een agenda voor de ondertekenings procedure moeten staan. Ook was er een oproep aan het Congres van de Verenigde Staten aangekon- LONDEN - De Britse regering zal desnoods nog meer troepen naar Noord-Ierland sturen om aan de onrust daar een einde te maken. Minister King (Noord-Ierland) zei dat gisteren na een nieuw weekein de vol ongeregeldheden in Ulster. door Henk Dam Groepen protestanten die tegen het Brits-Ierse akkoord zijn dat Ier land inspraak geeft in Noordierse zaken, zetten in het weekeinde hun campagne tegen individuele poli- tie-agenten, in bijna alle gevallen geloofsgenoten, voort. Zestien hui zen werden aangevallen, waarvan twee geheel door brand werden verwoest. Meer dan 100 huizen van politie mensen zyn de afgelopen weken al ten prooi geweest aan de aanvallen van de protestantse benden, die ruiten ingooien, gevels bekladden en soms benzinebommen gooien. De aanvallers willen daarmee het hele politiecorps onder druk zet ten. In de ogen van de protestantse demonstranten namelijk kan het Brits-Ierse akkoord alleen ten uit voer worden gebracht als de Noordierse politie daarbij behulp zaam is door bijvoorbeeld, zoals vorige week gebeurde, protestan ten te verbieden door rooms-ka- tholieke wijken te marcheren. Minister King zei gisteren voor de tv dat het escalerende geweld van de protestanten niets aan het bestaan van het Brits-Ierse ak koord zal veranderen, en dat orde en gezag met alle mogelijke midde len zullen worden hersteld. "Toe geven aan het geweld zou het meest onverantwoordelijke zijn dat we maar kunnen doen", zo zei hy. By een ander incident is zater dag in een bar in Belfast een bom ontploft. Daarbij raakten vier men sen gewond, van wie twee ernstig. De politie vermoedt dat het hier om het werk van een katholieke, republikeinse organisatie gaat.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7