De weg naar het sociale minimum is onverbiddelijk Achtergrond PAGINA 6 De sociale uitkeringen in 26 vragen Solide; bestand tegen economische inzinkingen; minder duur; rechtvaar dig voor mannen en vrouwen, sa menwonende en getrouwde mensen en eenvoudig. Dat zijn de belangrijk ste eisen waaraan een nieuw stelsel van sociale zekerheid moet voldoen. De Tweede Kamer begint volgende week met de discussie over de vraag of de kabinetsplannen met de uitke ringen de toets van deze kritiek kan doorstaan. Over het lot van honderdduizenden uitkeringsgerechtigden wordt dan beslist. Aan oude, en inmiddelds enigszins vertrouwde, afkortingen als wao, aow, en ww worden dan nieuwe kleurrijke titels toegevoegd als iow en tw. Twee dingen staan vast. Allereerst dat de financiële gevolgen van de stelselherzining voor veel uitkerings gerechtigden groot zullen zijn. Via talloze sluipwegen en zijpaden komt in de toekomst vrijwel iedereen op het sociaal minimum uit. Voor gezin nen netto f 1492,85 per maand, voor alleenstaanden netto 1045,00, voor woningdelers netto f 887,65 de maand en voor één-oudergezinnen maandelijks netto f 1343,55. Het klinkt cynisch, maar over het geld hoeft uzich geen zorgen te maken. De weg naar het minimum is namelijk onverbiddelijk. Wat telt, is slechts hoe lang de uitkeringsgerechtigde er over doet. Wat ook vast staat, is dat de kabi netsplannen de sociale zekerheid nog ingewikkelder maken dan die al was. Het aantal mensen dat alle de tails en finesses van de kabinetsplan nen doorziet, is op de vingers van een of twee handen te tellen. Voor alle nieuwe werklozen en ar beidsongeschikten verandert er veel, maar ook de huidige uitkeringsrech ten worden door de stelselherziening aangetast. Aan de hand van onder staande vragenlijst kunt u bij bena dering vaststellen wat er gebeuren gaat wanneer u op een uitkering aan gewezen raakt of al bent. Ter waar schuwing: het parlement kan nog het één en ander wijzigen. Bovendien be vat de lijst alleen de belangrijkste punten uit de stelselherziening. Men sen met een arbeidsongeschiktheids uitkering beginnen bovenaan, werk lozen starten bij vraag vier, en bejaar den die van hun aow genieten, gaan direct door naar vraag 26. Een blik op het nieuwe stelsel van sociale zekerheid door Peter de Vries. Mensen die al een arbeidsonge schiktheidsuitkering krijgen, be ginnen bij vraag 1. Degenen die na de stelselherziening arbeids ongeschikt worden, starten bij vraag 3. 1. Bent u: - 35 jaar of ouder? Ga naar vraag 2. -jonger dan 35 jaar? U wordt ver plicht herkeurd. Ga naar vraag 3. 2. In principe verandert er voor de mensen met een wao-uitke- ring niets door de stelselherzie ning. Maar die zekerheid duurt slechts tot het moment waarop U herkeurd wordt. Wanneer dat moment aanbreekt, hangt onder meer af van de aard van de han dicap, de voorspoedige genezing, en de drukte by de keuringsart sen. Omdat de artsen het de ko mende jaren bijzonder druk heb ben, kan dat wel even duren. Als het zover is, ga dan naar vraag 3. Beantwoord in de tussentijd de volgende vraag. Bent u volledig arbeidsonge schikt of niet? - Niet volledig arbeidsonge schikt. U blijft dan naast uw wao-uitkering ook een gedeelte lijke ww- of wwv-uitkering ont vangen. Wanneer die twee werk loosheidsuitkeringen afgelopen zijn, krijgt U naast de wao BIJ STAND. - Volledig arbeidsongeschikt. U ontvangt tot uw 65ste een volle dige wao-uitkering ter grootte van 70 procent van het laatste loon. 3. U bent bij de keuringsarts be land om (opnieuw) vast te stellen in welke mate u arbeidsonge schikt bent. Vóór de stelselher ziening werd daarbij niet alleen gekeken naar de puur medische kanten van uw handicap of kwaal. Toen werd ook berekend hoeveel kans u door de handicap nog op een soortgelijke baan in de eigen regio had, en hoeveel u in zo'n baan zou verdienen. Aan de hand daarvan werd het ar- beidsongeschiktheidsdeel becij ferd. Na de stelselherziening wordt niet meer gekeken naar Uw kan sen op de arbeidsmarkt in eigen regio. De hoogte van de wao-uit kering wordt dus vrijwel geheel bepaald door de medische om vang van de handicap. - U wordt nu volledig afgekeurd. Dat betekent een wao-uitkering (70 procent van het laatste loon) tot de pensionering. Om te kij ken of dat genoeg is gaat U door naar de TOESLAGENWET. - U wordt gedeeltelijk afgekeurd. Laten we zeggen: voor de helft. Tot uw 65ste krijgt u dan een hal ve wao-uitkering. Dat kost u op termijn handenvol geld. U raakt namelijk ten dele aangewezen op de WERKLOOSHEIDSWET. WERKLOOSHEIDSWET 4. Bent u schoolverlater zonder werk? Ga dan naar de BIJ STAND. - Had u voor de stelselherziening al een ww- of wwv-uitkering, dan behoudt u in principe de daaraan verbonden uitkeringsrechten. Na de wwv komt ook u in de BIJ STAND. Op die regel is één uit zondering: de huidige werklozen die de 50 jaar zijn gepasseerd, worden na afloop van hun ww/ wwv-uitkering afhankelijk van de speciale regeling voor OUDE RE WERKLOZEN (IOW) (vraag 11.). - Bent u wao-er, jonger dan 35 jaar en na de verplichte herkeu ring gedeeltelijk arbeidsonge schikt verklaard? Ga dan door naar de OVERGANGSMAAT REGEL (vraag 12). - De werklozen en gedeeltelijk arbeidsongeschikten die op al deze vragen "nee" antwoorden, gaan door naar vraag 5. 5. Was U in loondienst voor de datum van werkloosheid? - Zo ja, ga dan naar vraag 6. - Nee, ga naar de BIJSTAND. 6. De werkloosheid moet geheel onvrijwillig zijn wil men voor een ww-uitkering in aanmerking komen. Daaronder wordt niet al leen verstaan dat het ontslag ge heel onvrijwillig moet zijn ge weest, maar ook dat u alles op al les zet om weer zo snel mogelijk aan werk te komen. Het begrip "passende arbeid" wordt ver ruimd. U moet bereid zijn te ver huizen en een lager loon te ac cepteren. Geschikt is kortom "al le arbeid die voor de krachten en bekwaamheden van de werkne mer is berekend", tenzij "licha melijke of sociale redenen" zich daar tegen verzetten. Vroeger gold dat iemand die zelf (enige) schuld had aan de werk loosheid, geen recht had op het halve jaar ww. Wel kreeg zo ie mand nog twee jaar wwv, en kon de bedrijfsvereniging besluiten die uitkering enigszins te korten. Na de stelselherziening geldt een minimumstraf wanneer de werk loosheid enigermate "verwijt baar" is. De lichtste straf is dat de uitkering verlaagd wordt tot 70 procent van het minimum loon (is netto f. 1045,00 per maand). De zwaarste straf is geen ww-uitkering. Ga in dat geval di rect door naar de BIJSTAND. 7. De ww-uitkering bedraagt bij volledige werkloosheid 70 pro cent van het laatste loon. Gedeel telijk arbeidsongeschikten krij gen ook maar een gedeeltelijke ww. De grote vraag is: hoe lang duurt de ww-uitkering? Vroeger was dat (behalve voor jongeren onder de 23) in het totaal 2,5 jaar. Ka de stelselherziening wordt de uitkeringsduur afhankelijk van leeftijd en het aantal gewerkte ja- Hebt u in het jaar voorafgaand aan de datum van werkloosheid, 26 weken gewerkt? - Nee, ga dan naar de BIJ STAND. - Ja, dan heeft ueen halfjaar ww verdiend. Als u daarvan niet rond kunt komen, bestudeer dan de TOESLAGENWET. Of er meer in het vat zit, bekijkt u by vraag 8. 8. Nieuw in de ww is dat u tijdens de vijf jaar voorafgaand aan de werkloosheid drie jaar gewerkt moet hebben om de volle duur van de uitkering te kunnen kry- gen. Die eis werd vroeger niet ge steld. Onderzoek van het minis terie wijst uit dat vooral vrou wen, mensen uit de horeca en uitzendkrachten hierdoor getrof fen worden. Onder "werken" wordt ook meegeteld de periode waarin men aangewezen was op een wao-uitkering. Wanneer een werkende vrouw tijdelijk niet kan werken omdat ze voor kin deren moet zorgen, telt die ver zorgingsperiode voor de helft Heeft U de afgelopen vijf jaar minstens drie jaar gewerkt? - Ja, ga dan naar vraag 9. - Nee, ga dan na het halve jaar ww, dat u bij vraag 7 verdiende, alsnog door naar de BIJSTAND. 9. U kunt nu in aanmerking ko men voor een langere ww-uitke ring. Die bedraagt 70 procent van het laatste loon. Als u daaraan te kort komt, kunt u ondertussen ook een beroep doen op de TOE SLAGENWET. Bereken nu de totale duur van de ww-uitkering. Bepaal daar voor eerst hoe lang het geleden is dat u achttien jaar werd. Trek van dat getal vijfjaar af en noteer het op een kladblok. Bereken nu hoe lang u de afgelopen vyf jaar hebt gewerkt (vraag 8.) en schrijf ook dat getal op. Tel ze bij elkaar op, en u heeft wat in Den Haag heet het "fictief arbeidsverle den" berekend. Zoek nu in de ta bel op met hoeveel jaar ww dat overeenkomt. Links staat het ar beidsverleden, rechts de maxi male duur van de ww, inclusief het halve jaar ww dat U bij vraag 7 verdiende. 0,5-4jr.-0,5jr. ww 5-8jr.-0,75jr. ww 10-14 jr.-l jr. ww 15- 19jr.-l,5jr. ww 20 - 24jr.-2 jr. ww 25-29 jr.-2,5 jr. ww 30 - 34 jr.-3 jr. ww 35-39jr.-4jr. ww 40 jr. en meer-5 jr. ww Ga door naar de VERVOLGUIT KERING. 10. VERVOLGUITKERING. Wie de volle voor hem gelden de termijn van de ww er op heeft zitten, verdwijnt niet direct in de bijstand. Eerst krijgt men een vervolguitkering. Die duurt een jaar, maar is wel een stuk lager dan de ww. De vervolguitkering bedraagt 70 procent van het mi nimumloon, en dat is momenteel netto f. 1045,00 per maand. Als u van dat bedrag niet rond kunt komen, probeert U het weer aan het loket voor de TOESLAGEN WET. Na afloop van de vervolg uitkering gaat U naar de BIJ STAND, tenzij U Op het moment waarop de werkloosheid begón, 50 jaar of ouder was. In dat geval gaat U door naar vraag 11. 11. OUDERE WERKLOZEN (IOW) Voor alle huidige werklozen van boven de vijftig, én voor degenen die straks, op het moment waar op ze werkloos worden, ouder dan 50 zijn, gaat de iow gelden. De "Inkomensvoorziening voor Oudere Werklozen" vormt vol gens de regering het extraatje waarop de oudere werkloze na een leven hard werken recht heeft. De wet heet een "verbetering" te zijn. Dat klinkt mooi, maar is het niet. De huidige oudere werkloze krygt na afloop van z'n officiële wwv-termijn namelijk al een ex traatje. De uitkering wordt dan tot de pensionering gewoon voortgezet op het minimumni- In de wet (iow) blijft die regeling, maar wordt er één punt aan toe gevoegd. De hoogte van de uitke ring wordt afhankelijk van de vraag of de partner van de oude re werkloze zelf ook inkomen heeft. Als dat zo is, wordt de uit kering gekort. De "verbetering" van de wet is dus betrekkelijk. Wie aan de iow-uitkëring tekort komt, moet een beroep doen op de TOESLAGENWET. De ver wachting is dat de politieke par tijen tijdens de parlementaire be handeling van de stelselherzie ning op dit punt flink wat stam pei gaan maken. 12. JONGERE ARBEIDSONGE SCHIKTEN (OVERGANGS MAATREGEL) U bent verplicht herkeurd, en ge deeltelijk arbeidsongeschikt ver klaard. Naast de gedeeltelijke wao, raakt u onder de nieuwe re gels aangewezen op de nieuwe werkloosheidswet. Om die pijn te verzachten, krijgt u een iets betere ww-regeling. De plannen op dit punt zijn overigens aller minst zeker. Wanneer u aan de combinatie van ww en wao niet genoeg heeft, kunt u een beroep doen op de TOESLAGENWET. Eerst moet echter bepaald wor den hoe lang u een gedeeltelijke ww uitkering krijgt. Krijgt u al langer dan vijfjaar een wao-uitkering? - Zo ja, dan krijgt u naast de ge deeltelijke wao gedurende vijf jaar een deel ww; ga daarna naar vraag 13. - Nee, ga dan meteen naar vraag 14. 13. Heeft u in de vijf jaar vooraf gaand aan de gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid tenminste drie jaar gewerkt? - Ja, dan krijgt u na de vijf jaar aanvullende ww-nieuwe stijl nog een jaar lang een zogeheten "ver volguitkering" (zie de toelichting bij vraag 10.). Daarna gaat u naar de BIJSTAND. - Nee, dan verdwijnt u na de vijf jaar aanvullende ww-nieuwe stijl in de BIJSTAND. 14. Wanneer u nog maar kort in de wao loopt, wordt uw gedeelte lijke ww-uitkering afgeleid van uw leeftijd. Dat gaat volgens on derstaande tabel, jonger dan 23: 1 jaar gedeeltelij ke ww 23 t/m 29 jr: 2 jaar gedeeltelijke 30 t/m 34 jr: 3 jaar gedeeltelijke U kunt daar bovenop altijd nog proberen in aanmerking te ko men voor een uitkering volgens de TOESLAGENWET. Na afloop van de ww-periode raakt u naast de gedeeltelijke wao aangewezen op de BIJSTAND. 15. TOESLAGENWET. De Toeslagenwet is er niet voor iedereen die geld tekort komt. Alleen mensen die onder het voor hen geldende sociale mini mum zakken, kunnen er een be roep op doen. Vroeger kenden we de zogeheten "minimum dag loonbepalingen", om te zorgen dat geen enkele uitkeringsge rechtigde onder het voor hem of haar geldende sociaal minimum kwam. Die dagloonberekenin gen zijn na de stelselherziening verleden tijd. Om vast te stellen of u echt voor een toeslag in aanmerking komt, moeten sinds kort eerst enige privé-vragen gesteld worden. Eerste vraag is of u een uitkering volgdns de nieuwe ww, iow, een vervolguitkering of een gedeelte lijke wao heeft. Als dat zo is. komt u bij vraag 16 terecht. U kunt de Toeslagenwet overslaan wanneer u al voor de stelselher ziening werkloos of geheel ar beidsongeschikt was. 16. Woont U alleen? - Zo ja, ga dan naar vraag 21. - Nee, ga dan naar vraag 17. 17. U woont samen met één of meer andere mensen. Dat kan in verschillende vormen, bijvoor beeld als kamerbewoner, bewo ners van laten we zeggen een stu dentenhuis of een kraakpand, maar ook met een partner of een eigen kind. Voert u met de ande re bewoners van het pand ook een gezamenlijke huishouding? - Nee, ga dan naar vraag 22. - Ja, ga dan naar vraag 18. 18. Het koken en inkopen doen is dus een gezamenlijke verant woordelijkheid, om over andere bezigheden maar te zwijgen. De sociale dienst en bedrijfsvereni ging moeten echter meer weten. Is de relatie "duurzaam", dat wil zeggen: langer dan een paar maanden? - Nee, ga dan naar vraag 22. - Ja, ga dan naar vraag 19. 19. De kans bestaat natuurlijk dat u gewoon in één huis woont met uw kind, en dat uw vroegere partner elders vertoeft. De socia le zekerheid laat niets aan het on zekere over. Presenteert u zich aan de buitenwacht met de huis genoot als "partner" of niet? - Ja, ga dan naar vraag 20. - Nee, ga dan naar vraag 23. 20. U woont met een partner - van welk geslacht dan ook - sa men, en bent wellicht zelfs ge trouwd. Dat betekent dat u geza menlijk recht hebt op het sociaal minimum voor gezinnen, te we ten netto 1492,85 per maand. Wanneer het inkomen van de partner en uw ww, of uw gedeel telijke wao plus ww tezamen, dat bedrag overschrijden, is er niets aan de hand. Als u onder het mi nimum zakt, wordt de uitkering aangevuld. Wanneer u echter een uitkering hebt (iow bijvoorbeeld) die afhankelijk is van het inko men van uw partner, worden de inkomsten van uw partner eerst op de toeslag gekort. Voorbeelden te over. U krijgt maandelijks 1500 gulden wao, of ww plus wao, terwijl de partner ook 1500 gulden verdient. Omdat de ww en de wao geen "inko- menstoets" kennen, verdient u bij elkaar 3000 gulden. Voorbeeld twee: dezelfde part ner, maar nu krijgt u maande lijks 250 gulden ww en 250 gul den wao. Omdat Uw partner ver dient, kunt u naar de toeslag flui ten. In z'n algemeenheid geldt dat de hoogte en duur van ww, wao en vervolguitkering onafhankelijk is van het partnerinkomen. De iow-uitkering, de toeslag en de bijstand zijn wel afhankelijk van het inkomen van de partner. 21. U woont alleen. Dat betekent dat u, indien ouder dan 23 jaar. nooit onder de netto fl. 1045,00 per maand zakt. Ligt de ww' of wao-uitkering hoger, dan is dat mooi meegenomen. Is de uitke ring lager, dan wordt deze aange vuld tot het voor alleenstaanden geldende minimum. 22. U valt onder de categorie "woningdelers" en heeft daarom recht op minimaal netto 887,65 gulden per maand. Een hogere ww of wao-uitkering kan, een la gere wordt aangevuld tot dat be drag. Denk er om dat ook de hoogte van de iow-uitkering voor oudere werklozen afhankelijk is van de inkomens in het huishou den. 23. Naar alle waarschijnlijk is hier sprake van een één-ouder gezin. Dat betekent dat de uitke ring nooit onder de netto 1343,55 gulden per maand zakt. Bij een ww- of wao-uitkering die hoger gebeurt er niets, bij een lagere uitkering wordt deze in principe via een toeslag aangevuld. De huisgenoot in kwestie moet dan echter geen eigen inkomen (baan of uitkering) hebben, want dan begint de sociale dienst te kor ten, net zolang tot er van de toe slag niets over is of u onder het sociaal minimum voor één-ou- der-gezinnen zakt. 24. BIJSTAND. Eenmaal terecht gekomen in het vangnet van de sociale zeker heid, de bijstand, worden de re gels waaraan een uitkeringsge rechtigde moet voldoen, het strengst. De eerste vraag die ge steld moet worden, is of de uitke ringsgerechtigde eigen vermo gen - spaarbankboekje, eigen huis - heeft. - Geen eigen vermogen. U komt in aanmerking voor een bij standsuitkering. Zie vraag 25. - Wel eigen vermogen. Dat moet u in principe eerst grotendeels opeten. Daarna kunt u een bij standsuitkering aanvragen via vraag 25. 25. U krijgt een minimumuitke ring. Eigen bijverdienste (ook ei gen uitkeringen) of inkomen van een partner worden zonder par don op de uitkering gekort. Van belang is ook om vast te stellen of u alleenstaande bent, samen woont, de woning deelt of samen met een ander een één-ouder-ge- zin vormt. Het antwoord daarop kunt u vinden onder de vragen 16 tot en met 23. In de bijstand gelden dezelfde netto minimumuitkeringen. Voor samenwonenden en echt paren f. 1492,85 per maand; voor één-ouder-gezinnen f. 1343,55 maandelijks; voor alleenstaan den per maand f. 1045,00, en voor woningdelers maandelijks 887,65 gulden. Daaronder zakt u niet, maar meer bijstand krijgt nie mand. 26. AOW. Ook aow-ers krijgen met de stel selherziening te maken. Aller eerst is het van belang of u al leenstaand, woningdeler of sa menwonend (bij voorbeeld ge huwd) bent. De alleenstaande bejaarde krijgt maandelijks netto 1045,00 gul den. Dat is 70 procent van het so ciaal minimum voor gehuwden. De bejaarde woningdeler krijgt aan aow plus toeslag al met al 60 procent van het sociaal mini mum voor gehuwden. Dat is per maand op dit moment netto 887,65 gulden. Getrouwde en ongehuwd samen wonende bejaarden, krygen tot 1988 100 procent van het sociaal minimum, en dat is netto 1492,85. Dat bedrag krijgt u tot 1988 ook, wanneer één der part ners jonger is dan 65 en een eigen inkomen heeft. Na 1988 veran dert er wat voor deze groep be jaarden. Dan wordt namelijk de uitkering van het bejaarde echt paar waarvan de partner (onder de 65) werkt, gekort. De inkom sten van de werkende partner worden van de aow-uitkering af getrokken tot een maximum van netto 746 gulden per maand. Dat is in de praktijk vooral vervelend voor al die vrouwen die nog een baan hebben, en getrouwd zijn met een man die inmiddels ge pensioneerd is. HOE KRIJGT U GELD? De bedrijfsvereniging voert de nieuwe werkloosheidswet, de vervolguitkering, de toesla genwet en de wao uit. Het geld wordt overgamaakt op naam van de uitkeringsgerechtigde. In die verzekeringen bestaat immers een individueel uitke ringsrecht, onafhankelijk van de bijverdienste van een even tuele huisgenoot. Geheel anders ligt dat bij de bijstand, de iow en de aow voor gezinnen, die door de sociale dienst worden uitgevoerd. Om man en vrouw gelijkelijk te be handelen, krijgt elk de helft van de aow-, iow- of bijstands uitkering voor gezinnen. Op die manier wordt de gelijkberech tiging der sexen gerealiseerd. 'Kerken soms onkritisch en onnozel' De voorzitter van de Bond van Ne derlandse predikanten, ds. L. de Liefde heeft de kerk vanmorgen in Utrecht gewaarschuwd voor onkri tisch en onnozel spreken. Hy deed dat tijdens de 65ste algemene ver gadering van de bond. De Liefde vroeg zich af of de kerken zich soms niet op een onkritische weg begeven door overal maar iets over te zeggen. Onnozel zijn de kerken zyns inziens, zonder dat zij het zelf door hebben: "De kerken worden dan niet gevraagd vanwege hun in breng, maar om een getalselemcnt te versterken of om extra indruk te maken in moreel opzicht". Wat het inkomen van predikan ten betreft, hield De Liefde een pleidooi voor extra geld in plaats van uitbreiding van de vakantie en verlaging van de vut-leeftijd. Steeds meer predikanten hebben moeite om rond te komen van hun tractement. "Het is niet onbillijk om als bond pal te staan voor de honorering", aldus De Liefde. Vrijheid. "De kerk staat aan de kant van de vrijheid". Met die woorden presenteerde kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse Congregatie voor de Geloofsleer, zaterdag het beloofde tweede document over de bevrij dingstheologie. Het eerste, van au gustus 1984, bevatte een scherpe veroordeling van een aantal aspec ten van deze theologie, maar gaf daarvan volgens velen een karika turaal beeld waarin geen enkele se t theoloog zich kon herken- De nieuwe instructie daarente gen erkent dat vrijheid en bevrij ding de kern uitmaken van de christelijke boodschap en ziet in het algemene verlangen daarnaar een teken des tijds dat door de kerk niet mag worden miskend. Hiermee erkent het Vaticaan na drukkelijk het uitgangspunt van de bevrijdingstheorie en erkent die ook als leer voor alle landen door het als noodzakelijk uitvloeisel van de traditionele theologie en sociale leer van de kerk voor te stellen. El ke vorm van onderdrukking en misbruik van macht en rijkdom wordt veroordeeld en de wettig heid van verzet wordt aanvaard. Noodklok. DISK, Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken, heeft de kerken in Ne derland opgeroepen morgen om vijf voor twaalf de noodklok te lui den. Dat als protest tegen plannen van staatssecretaris De Graaf om het stelsel van sociale zekerheid te herzien. In Rotterdam zullen mor gen in elk geval zeven kerken de klokken luiden 'als teken van heili ge verontwaardiging over verdere afbraak van de sociale zekerheid'. Zuid-Afrika. Professor dr. K. Runia (Kampen) noemt de reis van de Gereformeerde predikanten L.H. Kwast en A.S. Rienstra naar Zuid-Afrika 'geen goede zaak'. Vol gens Runia hebben zij geen absolu te bewegingsvrijheid in dat land. Hij heeft dat aan Kwast laten we ten die hem enkele weken geleden over de reis advies vroeg. Runia is hoofdredacteur van het Centraal Weekblad waarvan Kwast redac tiemedewerker is. Blinde hoek. Het is te hopen dat de PvdA zich meer bewust wordt van haar 'blinde hoek' voor levens beschouwelijke waarden op het ge bied van onder meer abortus en eu thanasie. Er bestaat een trend bin nen die partij om mensen die zich, al dan niet vanuit godsdienstige achtergrond, terughoudend opstel len in deze kwesties van verouderd denken te beschuldigen. Dat vindt drs. J.J. ter Laak, r.k. pastor en se cretaris van Pax Christi Neder land. Zijn mening is te lezen in het boekje 'Geloven in de PvdA?' waarin vier pastores uiteenzetten waarom zy toch voor die partij kie zen. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Nieuwer-Ter Aa: J. Maas, kandidaat te Hendrik Ido Ambacht. Bedankt voor Katwijk aan Zee: J. E. W. Nicolai te Nieuwendijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Capelle-Biezelinge: L. T. van der Leer. kandidaat al daar, die dit beroep heeft aangeno men; beroepen te Westerende (in tijdelijke gedeeltelijke dienst): L. Zwanenburg, emeritus-predikant- te Groningen. Beroepbaarstelling: drs. L. T. van der Leer, Van der Biltlaan 63, 4421 BD Capelle-Biezelinge. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Beroepen te Harkstede in combi natie met Overschild: drs: J. Huij- gen, kandidaat te Kampen. Aangenomen naar IJsselmui- den-Grafhorst: K. de Vries, kandi daat te Kampen, die bedankte voor Marknesse. Nederlands Gereformeerde Ker ken Beroepen te Assen: P. Kurpers- hoek, kandidaat te Apeldoorn. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Gouda: J. Kareis te Rijssen. Bedankt voor Den Haag-Zuid: L. Blok te Nunspeet; bedankt voor Berkenwoude, in combinatie met Dovenzorg: C. J. Meeuse te Rotter dam-Zuid. Baptisten Gemeente Beroepen te Alkmaar, parttime: A. J. van de Wetering te Eindho-

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6