Wij maken uuv regenjas vueer regenvast. PvdA en Links Leiden op aantal punten eens Boltini toch weg uit Leiden Directie GroenoordhaUen boos over gang van zaken Veel belangstelling voor mineralenbeurs Veel auto's opengebroken Na voorbereidend gesprek MAANDAG 7 APRIL 1986 LEIOEN Meters en meters kralenkettingen tijdens de mineralenbeurs te koop. LEIDEN - De mineralenbeurs in de Stadsgehoorzaal heeft gisteren een groot aantal bezoekers getrokken. In dichte rijen dromden de belang stellenden langs de kraampjes waar de standhouders een enorme hoeveelheid ruwe en bewerkte ste nen, fossielen en zelfs schelpen toon den en te koop aanboden. Onder de 'koopwaar' bevonden zich enkele zeer fraaie stenen waar trouwens ook zeer fraaie prijzen voor werden gevraagd. Daarnaast waren er de welhaast onvermijde lijke, uit kristal gehouwen asbak ken en olifantjes en meters en me ters kralenkettingen. Ook was er een kraampje waar mensen de bij hun sterrenbeeld 'be horende'- stenen konden inslaan. Dat was ook de enige stand waar voor slechts enkele guldens 'robij nen' en 'smaragden' te koop wer den aangeboden Het liep er storm. Op de beurs was ook een kraampje ingeruimd voor de kring Rijnland van de landelijke stich ting Gea. Dat is een organisatie die onder meer het verzamelen en be werken van mineralen in Neder land bevordert door middel van bijvoorbeeld excursies, cursussen en lezingen. Mevrouw H. Marsmansecretaris van de kring Rijnland: "Onze le den zijn mensen die om de meest uiteenlopende redenen met deze hobby bezig zijn. De een wil er uit afleiden hoe de aarde is gevormd, de ander interesseert zich vooral voor fossielen en een derde heeft be langstelling voor het opsporen van stenen. De stichting probeert al die verschillende activiteiten te bevor deren. Dat gebeurt echter nooit met een commerciële achtergrond, zoals hier op deze beurs". LEIDEN - De Leidse politie is in het afgelopen weekeinde geconfron teerd met een golf van inbraken in auto's. In totaal werden 23 auto's, verspreid over de stad, open gebroken. In de Sumatrastraat was het vijf maal raak. De inbrekers hadden het in de meeste gevallen voorzien op radio-cassetterecorders, geluidsboxen en kledingstukken. Uit een auto die geparkeerd stond aan de Kruisbes werd gereedschap ter waarde van 6000 gulden meegenomen. Manifestatie op Stadhuisplein tegen herzien sociaal stelsel LEIDEN - Enkele Leidse organi saties houden dinsdag op het Stad huisplein een manifestatie. Deze is bedoeld als protest tegen de herzie ning van het sociale stelsel en dc. in hun ogen, onzorgvuldige wijze waarop het kabinet deze zaak be handelt. De manifestatie is georganiseerd door het Verenigd Actieoverleg Laagste Inkomens (Vaoli), de Ab vaKabo en FNV-groep uitkerings gerechtigden, de Jongerenbewe ging, de taakgroep arbeid van de Leidse Raad van Kerken, de Rechtswinkel, het Buro Rechts hulp en STIK. De manifestatie maakt deel uit van een landelijk protest. De deelnemende organisaties vinden dat de plannen van het ka binet niet zo zeer een herziening van het sociale stelsel betekenen, maar eerder een afbraak daarvan. Volgens hen lossen de regerings plannen geen problemen op, wordt een aantal zaken nodeloos inge wikkeld gemaakt en wordt boven dien op grote groepen uitkerings gerechtigden fors bezuinigd. Bovendien zit het de organisaties dwars dat de regering de plannen voor de verkiezingen door de Tweede Kamer wil 'jagen'. Daar door is volgens hen geen tijd ge weest om goede adviezen over de toekomstige maatregelen te vragen en belanghebbenden voldoende inspraak te geven. Een zaak die zó veel mensen aangaat, verdient een zorgvuldiger behandeling, zo stel len zij. Deze week wordt in de Tweede Kamer een begin gemaakt met de bespreking van de stelsel herziening. De manifestatie op het Stadhuis plein begint om 12.00 uur en duurt tot 13.30 uur. Onder meer spreken enige vertegenwoordigers van de deelnemende organisaties. Verder kunnen belangstellenden een peti tie ondertekenen waarin wordt aangedrongen op uitstel van de be handeling in de Kamer van dit on derwerp. Ook treden enkele mu ziekgroepen op. Vrouw breekt arm en been LEIDEN - Een 66-jarige vrouw uit Leiderdorp heeft gisteren haar bo venbeen en arm gebroken bij een verkeersongeval op de Lage Rijn dyk De vrouw kwam met "haar fiets ten val omdat een personenauto, met achter het stuur een 27-jange Leidenaar, haar geen voorrang ver leende. De automobilist had de vrouw niet zien aankomen omdat een vrachtauto hem het zicht be lemmerde. De vrouw is overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis. Politie verhuist LEIDEN - De Leidse politie zal op 15 en 16 april gaan verhuizen van de Zonneveldstraat 10 naar de Lan- gegracht 11. In verband hiermee zullen de administratie en het bu reau vreemdelingen op 14,15 en 16 april gesloten zijn. De overige bu reaus blijven bereikbaar. Tijdens de verhuisperiode wordt men verzocht vantevoren telefoni sche afspraak te maken op de num bers (071)- 149961 of 258888, om te horen of men zich aan het oude of het nieuwe bureau moet vervoe gen Het alarmnummer van de politie blijft na de verhuizing ongewij zigd, 144444. Het informatienum mer, dat tot 15 april 149961 is, zal na die datum worden gewijzigd in 258888. De parkeerpolitie zal vanaf 17 april worden gehuisvest in Nieuw- steeg 6 (thans politie-administra- tie). Medio september van dit jaar zal de parkeerpolitie in het oude hoofdgebouw aan de Zonneveld- straat worden gevestigd. Tot nadere informatie blijft het telefoonnummer van de parkeer politie 149961. Het per kas betalen van boetes of bekeuringen is slechts tijdens kantooruren (08.00- 16.15 uur) mogelijk aan het nieuwe politiebureau op de Langegracht LEIDEN - Links Leiden en de PvdA zijn redelijk tevreden over het gesprek dat zij dit weekeinde met elkaar hebben gehad over de vorming van een PvdA/VVD/Links Leiden- college. Overigens was dit nog maar een 'voorbereidend' gesprek. De PvdA heeft slechts aangegeven welke punten van Links Leiden volgens haar in het eventuele colle ge-programma kunnen worden op genomen. Vanmiddag heeft de PvdA een soortgelijke bespreking met de VVD. Woensdag volgt een gezamenlijk gesprek tussen PvdA, VVD en Links Leiden. Rob van Lint, raadslid voor Links Leiden en een van de onder handelaars van die partij, noemt het 'betrekkelijk positief dat de PvdA een redelijk aantal punten van Links Leiden heeft aanvaard. "Maar enkele zaken die wij heel be langrijk vinden, zijn niet overgeno men", stelt hij. "En verder moeten we natuurlijk afwachten welke on derwerpen de PvdA wil overne men van de WD en hoe de libera len tegen onze punten aankijken". Hij twijfelt nog steeds sterk aan de kansen van een PvdA/VVD/ Links Leiden-college. Zijn partij wil een 'goed, progressief college. Links Leiden verwacht niet dat de WD aan zo'n college wil meewer ken, gezien het verkiezingspro gramma van deze partij en de wijze waarop de liberalen zich de afgelo pen vier jaar hebben opgesteld. Het liefst zou zij samen met de PvdA en D66 een college vormen. Maar mocht het PvdA/WD/Links Leiden-college van de grond ko men dan azen de Links Leidenaren op een van de huidige WD-porte- i'euilles: economische aangelegen heden of maatschappelijke dienst verlening, volksgezondheid en cul tuur. Van tas beroofd LEIDEN - Een 22-jarige vrouw is zaterdagavond op de Nieuwe Rijn beroofd van haar handtas. De vrouw werd door een onbe kende man bij haar nek gepakt en onder bedreiging van een mes ge dwongen haar tas te overhandigen. In de handtas zaten ondermeer een paspoort en een verblijfsvergun ning van de vrouw. V rouwenopvang Links Leiden heeft vorige week een lijstje ingeleverd bij de PvdA met 26 zaken die zij in het eventue le collegeprogramma opgenomen zou willen zien. Met een flink aan tal van deze zaken is de onderhan delingsdelegatie van de PvdA met een akkoord gegaan. Enkele ande re punten wil de PvdA eerst nader onderzoeken. Slechts een paar on derwerpen zijn direct afgewezen. Maar dat waren nu net "zaken bij waaraan Links Leiden veel waarde hecht. Een van de dingen die de PvdA niet wil overnemen is het voorstel om bij gemeentelijke werken voor rang te geven aan bedrijven die niet betrokken zijn bij de bouw van de raketbasis Woensdrecht. Een ander afgewezen voorstel be treft de opvang van vrouwen. Links Leiden wil dat gedurende een jaar een proef wordt gehouden waarbij vrouwen uit opvanghuizen voorrang krijgen bij het toekennen van woningen. De PvdA wil wel een groter aan tal woningen vrijhouden voor deze vrouwen. Wanneer aan hen echter altijd voorrang moet worden gege ven, is de PvdA bang dat meer vrouwen uit andere steden naar Leiden zullen komen. Hier kunnen ze dan immers sneller een woning krijgen. De PvdA wil ook maar een deel van de plannen van Links Leiden uitvoeren om de gang van zaken te verbeteren rond groot onderhoud, renovatie en nieuwbouw. Om dit te hereiken, heeft Links Leiden vorig jaar een motie ingediend met 16 voorstellen. Tien van die voorstel len zijn inmiddels overgenomen Het huidige college onderzoekt nog of en hoe de andere zes - waar onder het plan om het aantal tech nisch bewoners adviseurs (TBA's) uit te breiden - moeten worden uit gevoerd. De PvdA wil zich op dit moment niet laten verplichten de ze voorstellen uit te voeren. Deze aanbieding geldt van 7t/m 19 april voor de Special behandeling (inkl. wateraf stotend maken). _^PALTHE stomerij Breestraat 128 Depót: Hoge Rijndijk 184, Leiden Passage Ridderhof 18, De Aarhof 40, Alphen a/d Rijn Breestraat Zaken waarmee de PvdA wel ak koord is gegaan zijn onder meer: instelling van een spreekuur van wethouders, voorlichting door vre- desorganisaties op scholen, meer geld voor het verplaatsen van mi lieu-hinderlijke bedrijven, het voortzetten van het wijkgericht werken door de politie en extra mogelijkheden voor buurtorgani saties. Ook zijn PvdA en Links Leiden het eens over een ingrijpende ver betering van de werkwijze van de directie woonruimte verdeling (meer openheid en een betere be reikbaarheid) en het verbeteren van het doelgroepenbeleid. Daarnaast kan de PvdA zich vin den in het voorstel om een 'inlich- tingenwinkel' voor beginnende on dernemers op te zetten. Ook zijn beide partijen het eens over het handhaven van het huidige erf pachtstelsel. een snelle proef met het afsluiten van' de Breestraat op zaterdagen en het autovrij maken van dc marktenroute. Verder wil len PvdA en Links Leiden beide wachten met de bouw van nieuwe parkeergarages tot bekend is hoe de Digros-, de Sanders- en de Mar- cagarage reilen en zeilen. Circus Toni Boltini breekt op. De tent wordt zorgvuldig opgerold. <foto Paarden en ezels naar Breda Huren Zoals gezegd heeft de PvdA op een paar voorstellen van Links Lei den nog niet definitief ja gezegd. I Wel is zij bereid die nader te be spreken en te onderzoeken. Zo ook het voorstel om een verdere lasten verlichting voor bewoners van goedkope woningen door te voe ren. Daarbij wil Links Leiden te vens dat, wanneer de gemeente in financiële moeilijkheden komt. de lasten voor bewoners van dergelij ke huizen slechts trendmatig wor den verhoogd. De bewoners van duurdere woningen zouden wat Links Leiden betreft wel met extra verhogingen mogen worden ge confronteerd. Ook het spreekrecht van fractie assistenten tijdens commissiever gaderingen en het openstellen van de koffiekamer voor publiek tij dens raadsvergaderingen - waar door burgers gemakkelijker bij raadsleden kunnen aankloppen - zijn volgens de PvdA bespreek baar of geschikt om voor verder onderzoek. LEIDEN - Circus Toni Boltini is vannacht toch vertrokken uit Lei den en naar Monster gereisd. Lan ge tijd was onduidelijk wat het cir- jcus zou doen. Monster ligt name lijk in het met Afrikaanse varkens pest besmette gebied. In dit gebied mag geen vee worden vervoerd. En onder vee worden ook de paarden en ezels van het circus verstaan. Om toch door het 'besmette ge bied' te kunnen trekken, heeft het circus de paarden en ezels achter gelaten. De olifanten en tijgers van Boltini vallen niet onder het ver- voersverbod. Inderhaast zijn nieu- aangetrokken om de Inbrekers in de kraag gevat LEIDEN - De Leidse politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag drie jongens in de kraag gegrepen die hadden ingebroken in een kle dingzaak aan de Haarlemmer straat. Het drietal was er als een haas vandoor gegaan nadat het alarm van de zaak was overgegaan. In de Breestraat werden de jongens, vijf tien, zestien en zeventien jaar oud, evenwel aangehouden. In een steeg in de omgeving van de win kel werden de gestolen kleding stukken aangetroffen. 'gaten' in het programma op te vul len. De paarden en ezels zijn ver voerd naar Breda, waar het circus vrijdag zijn tenten opslaat. Manager Hans Martens van Bol tini meent dat de oplossing die nu is gekozen, het meest voor de hand lag. Al eerder was hem duidelijk gemaakt dat het cicus niet weer op een speciale ontheffing hoefde te rekenen. Zo'n ontheffing heeft Boltini vorige week vrijdag gekre gen om - onder strenge voorwaar den - van Den Haag naar Leiden te Schadeclaim "We zouden allerlei beroeppro- cedures hebben kunnen aanspan nen. Maar dat duurde ons allemaal te lang", zegt Martens. "Daarvoor zijn we te beweeglijk". De leiding van het circus heeft ook even over wogen om maar in Leiden te blij ven staan tot in Breda kon worden opgetreden. Tevens zou het dan een schadeclaim kunnen indienen bij het ministerie van landbouw om het verlies aan inkomsten te compenseren. Maar ook van deze 'oplossing' heeft het circus dus afgezien. "Het is maar zeer de vraag of we ooit een schadevergoeding zouden hebben gekregen", meent Mariens. "En ook hier geldt: het duurde ons alle maal te lang". Aanvankelijk had Boltini de voorstellingen in Monster en Zoe- termeer afgelast. Nadat de zaken nog eens goed op een rijtje waren LEIDEN - De directie van de GroenoordhaUen beklaagt zich over de verwarrende gang van za ken rond de Leidse veemarkt. Na dat vrijdag eerst was besloten de veemarkt te laten doorgaan, werd zaterdag - nog geen 24 uur later - beslist de markt toch af te gelasten. De directie heeft daardoor veel werk voor niets gedaan. Vrijdag zijn medewerkers van de GroenoordhaUen druk in de weer geweest om alle mensen die op de een of andere wijze belang hebben bij de veemarkt, te bellen met de mededeling dat er runderen kon den worden aangevoerd. Zaterdag en zondag kon de hele procedure weer opnieuw worden afgewerkt, maar nu om de eerdere melding weer in te trekken. Dit heeft overigens wel effect ge had. Er was vanmorgen slechts één boer die een stier kwam brengen. Vorige week nog moesten mede werkers van de GroenoordhaUen in allerijl verschillende veehande laren van het terrein af zien te krij gen die niet op de hoogte waren van de maatregelen tegen de var kenspest. Door het afgelasten van de vee- markten deze week is de schade post voor de GroenoordhaUen met nog eens 30.000 gulden toegeno men. Uit de woorden van De Jong blijkt trouwens dat het Be- drijfsschap voor Handel in Vee schoorvoetend met de beslissing akkoord is gegaan. Dat gebeurde nadat staatssecretaris Ploeg had gedreigd het besmette gebied uit te breiden. Als dat gebeurd was, had de veemarkt so wie so dicht ge moeten. En dan waarschijnlijk voor vele weken. Een woordvoerdér van het mi nisterie van landbouw verklaart dat de beslissing is genomen na ge zamenlijk overleg met landbouw- instanties. Hij stelt dat ook de di rectie van de GroenoordhaUen hierbij betrokken is geweest. De Jong ontkent echter dat er overleg is gevoerd. Wel zijn burgemeester en wethouders van Leiden bena derd. Deze hebben het advies gege ven de veemarkt normaal te laten doorgaan, zo verklaart directeur De Jong. gezet, besloot de leiding die toch te laten doorgaan. Zij het dan zonder paarden en ezels. Overigens is die .beslissing pas gistermorgen geno men, na veelvuldig overleg het cri siscentrum voor de varkenspest in Alphen. Politie De paarden en ezels zijn gister avond onder politiebegeleiding naar de snelweg Den Haag-Am sterdam gevoerd. Van daaruit zijn de dieren, via een omweg over Utrecht, naar Breda gebracht. De rest van het circus is naar Monster gereisd. Daar treedt het vandaag op om vervolgens naar Zoetermeer te trekken, de plaats trouwens waar de varkenspest vorige week is ont dekt. In Breda, ver buiten het be smette gebied, kunnen de paarden en ezels weer in het circus optre den. Mariens stelt dat ook deze oplos sing Boltini geld kost. Niet alleen omdat er vervangende nummers moesten worden aangetrokken, maar ook omdat speciale verzor ging voor de paarden moest wor den geregeld. "Deze dieren zijn nog maar net onder dressuur. Die kun je niet zo maar in een wei neer zetten", zegt hij. Al met al ver wacht hij een schadepost van 20.000 gulden. "Maar dat bedrag is op te vangen". Overigens moet Boltini in mei wéér door het besmette gebied als liet voor de tweede keer optreedt in Den Haag. Mariens hoopt dat het verbod om runderen en paar den te vervoeren, dan is opgehe ven. Het verbod op het vervoer van varkens zal voorlopig nog wel even aanhouden. Het circus heeft zes voorstellin gen gegeven in Leiden. Over de be langstelling is Mariens tevreden. Vijf van de zes voorstellingen wa ren vrijwel uitverkocht. Halve ton aan juwelen geroofd LEIDEN - Een 53-jarige man uit de Hansenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van gouden juwelen ter waarde van een halve ton. Inbrekers moeten zaterdag avond tussen negen en twaalf uur de woning van de man zijn binnen gedrongen en er vandoor zun ge gaan met een hoeveelheid gouden ringen, armbandenen oorbellen die volgens de eigenaar een waarde van 50.000 gulden vertegenwoordi gen. De inbrekers, die ook nog 1500 gulden aan geld meenamen, zijn de woning vermoedelijk met een valse sleutel binnengekomen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3