'Het is nu of nooit. Arrestant Kedichem- rel in hongerstaking Andrzej Grubba aast op titel in het enkelspel Een week in eel voor getuigenverhoor Getergde voogd schiet jonge delinquent dood Gigantische hasjvondst in container MAANDAG 7 APRIL 1986 LEIDEN (GPD) - Voor tafelten nisser Andrzej Grubba is het in Praag nu of nooit. Bij het EK'80 in Moskou was de 27-jarige dub belspelpartner van Bettine Vrie- sekoop de torenhoge favoriet. Terwijl de concurrentie zich in de Russische hoofdstad al ge reed maakte voor de terugreis, had de symphatieke Pool slechts af te rekenen met de zwakste on der de Zweden: Ulf Bengtsson. Het werd een adembenemende finale met een voor Grubba te leurstellend einde. In de vijfde en beslissende game (21-19) moest hij in de onbekende Scan- dinaviër zijn meerdere erkennen. "Ik weet sinds Moskou wat het is om tweede te worden. Die plaats telt niet. Ik heb een halfjaar lang nachtmerries gehad over die laatste twee punten bij het EK: Zoiets wil ik niet meer meema ken". Grubba heeft overigens wèl een Europese titel in een andere categorie in bezit. In 1980 ver overde hij in gezelschap van Bet tine Vriesekoop de eerste prijs in het gemengd dubbel. Gerard Bakker had zijn pupil twee jaar daarvoor aan de Pool gekoppeld. De Leidse coach ontwaarde in beiden de kampioenen van de toekomst. Bakker kreeg gelijk want Vriesekoop en Grubba heb ben inmiddels vele prijzen op zak, maar het is voor de Pool een bron van ergernis dat de enkel- speltitel op zijn erelijst ont breekt. Hij spreekt de geruchten tegen als zou het koningskoppel van 1980 straks in Praag niet meer gezamenlijk achter de tafel ver schijnen. Zijn landgenote Szats- ko zou hunkeren naar een sport- huwelijk met Grubba. "Zolang Bettine en ik bevredigende re sultaten behalen op grote toer nooien, drijft niemand ons uit el kaar. Ik sta er persoonlijk voor in dat ik straks met haar een dubbel vorm", weerlegt hij. Als voornaamste taak ziet Grubba evenwel het winnen van de titel in het enkelspel. Hij weet dat-ie vecht voor een van zijn laatste kansen en is daarom ge brand op de victorie in Praag. "Het is een van de laatste moge lijkheden om Europees kam pioen te worden". Wat wil niet zeggen dat de toekomstige leraar lichamelijke opvoeding binnen afzienbare tijd stopt. Want: "Ik ga door zolang myn land me no dig heeft. Maar hoe ouder je wordt, hoe kleiner de kansen worden". Voorbereiding Een betere voorbereiding voor het EIK had Grubba zich niet kunnen wensen. Vorig jaar gaf de Poolse regering hem toestem ming om in Westduitse competi tie uit te komen. Het mes sneed daarbij aan twee kanten. Grubba kreeg in de Bondsrepubliek de beste Europese tafeltennissers tegenover zich, terwijl hij voor zijn inspanningen een forse hoe veelheid marken mocht incasse ren. Overigens is Grubba na de voetballer Boniek de tweede Poolse sporter die het land voor de 28ste geboortedag mocht ver laten. "Met mijn club Gdansk was ik al zes keer onafgebroken kam pioen geworden in Polen", ver klaart Grubba. "Er was voor mij nauwelijks eer te behalen. Ik stond stil in mijn ontwikkeling. Vandaar dat ik het ministerie heb gevraagd of ik, ten behoeve van mijn spel, naar het buiten land mocht vertrekken. Mijn prestaties zijn van groot belang voor het Poolse tafeltennis. We krijgen door mijn succes steeds meer faciliteiten". De regeringsfunctionaris zal geen spijt hebben gehad om voor zijn sportende landgenoot het licht op groen te zetten, want in 1985 vierde Grubba vele succes sen. Dankzij overwinningen in de open toernooien van Wales en Zweden, rukte hij op naar de eer ste plaats van de Europese rang lijst. Op de mondiale lijst steeg hij naar de zesde positie achter de Chinezen. Des te verrassender was het dat Grubba bij het WK al in de eerste ronde werd geëlimi neerd. Ongelukkig "De nederlaag tegen de Japan ner Miyazaki deed mij niets. Ik door Rob Onderwater wist van tevoren dat ik geen we reldkampioen zou worden, want ik had bijzonder ongelukkig ge loot. In de vierde ronde had ik tegen Chen Xinhua moeten spe len en van hem heb ik nog nooit kunnen winnen. Om wereldkam- pioen te worden is topvorm al leen niet voldoende. Je moet vrienden hebben in de loting commissie. Die zijn belangrij ker". De tegenvaller heeft Andrzej Grubba. niet van zijn stuk kun nen brengen. "Verliezen hoort erbij, maar dat wil niet zeggen dat ik het leuk vind. Vroeger ging ik op de WC zitten huilen. Naarmate ik ouder werd, ben ik mentaal sterker geworden en heb geleerd te incasseren. Sport mensen met de juiste ambitie kunnen in elk land trouwens een ster worden. Een mentaliteit die vooral bij mensen in het Oost blok voorkomt. Kijk naar het ta feltennis. De meeste topspeel- sters komen uit Oost-Europa". Geen haar op zijn hoofd die er aan heeft gedacht om de 'over steek' naar het vrije Westen te wagen. Grubba heeft vanwege zijn status als sportman natuur lijk makkelijk praten, want dankzij zijn prestaties heeft hij een bevoorrechte positie in de Poolse maatschappij verworven. Hy bezit zelfs twee- huizen. Ook al speelt hij in de Westduitse competitie; Grubba woont ge woon in Gdansk bij vrouw en kind omdat hij zich slechts één keer per maand voor zijn club behoeft in te zetten. "Een meisje als Olga Nemes kan ik niet be grijpen. Wat weet zij nu over het Westen?", vraagt hij zich af. Bankrekening Het 'Westen' heeft Grubba an ders wel nodig om zijn bankreke ning aan te vullen. Weliswaar lig gen er voor tafeltennissers in te genstelling tot collega's uit de tenniswereld geen pakken geld klaar, maar zo links en recht kun nen er graantjes worden meege pikt. Grubba: "Geld is voor mij een soort compensatie voor de in spanningen. Ik vraag veel van mijn lichaam. Er kleven toch veel beperkingen aan het bedrij ven van topsport. Van een nor maal privéleven is nauwelijks sprake. Het is voor mij dan be vredigend dat de inspanningen met geld worden gehonoreerd". Zijn marktwaarde zal onge twijfeld worden verhoogd bij succes in Tsjechoslowakije. Dat heeft Andrzej Grubba nodig bij de onderhandelingen met een nieuwe club. Vanaf volgend jaar is West-Duitsland voor de top- spelers verboden terrein. Al thans, ze mogen er wel spelen, maar dan mogen de 'Bundesli- ga-buitenlanders' niet meer voor hun eigen land uitkomen. Vrij wel zeker neemt de karavaan ta feltennissers de wijk naar Frank rijk, alwaar het verblijf ongetwij feld met veel francs wordt ge compenseerd. Kapers In dat licht bezien zijn er in Praag veel kapers op de kust. Grubba heeft eerst af te rekenen met een aantal Zweedse tafelten nissers, zoals Mickael Appelg- ren, Jan-Ove Waldner, Jörgen Persson en Erik Lindh. Hoeveel Grubba er tegenover zich krijgt, is afhankelijk van de loting. De Pool hoopt dat hij Top-12 win naar Waldner niet eerder dan de finale treft. De jonge Zweed is voor Grubba een 'angstgegner', hoewel de Pool de laatste tijd re delijke resultaten heeft geno teerd. "In Zweden was ik hem twee keer de baas. Dat waren voor mij de hoogtepunten van het jaar. Ik weet daarom zeker dat ik Waldner in Praag zal ver slaan". Dat zal Grubba wel moeten, wil hij voldoen aan de door hem zelf gestelde eis. Andrzej Grubba wil in Praag toeslaan. Een tweede plaats telt niet voor de Pool. AMSTERDAM (GPD) - Een van de demonstranten die vorige week na het verstoren van een 'verzoeningsbijeenkomst' van Centrumpartij en Centrumdemocraten in Kedichem werden gearresteerd, is in zijn cel in Nieuwegein in hongerstaking gegaan. De arrestant, die geen verklaring wil afleggen en ook zijn naam niet wil geven, is tot zijn actie overge gaan omdat hij al een week wordt vastgehouden voor niet meer dan een getuigenverhoor. De man is een van de elf verdach ten die nu nog op zeven verschil lende politiebureaus worden vast gehouden. Volgens de advocaten van de arrestanten betekent het zo lang vasthouden van verdachten in politiecellen een grove schending van de rechten van de arrestanten. De Amsterdamse groep demon stranten, verenigd onder de naam Actievoerders van 29 Maart, eist in een verklaring niet alleeiT de on middellijke vrijlating van de elf overgebleven verdachten, maar ook een onderzoek door een onaf hankelijke commissie naar het schenden van de rechten van de ar restanten. Zij eisen eisen verder een verbod op en ontbinding van Centrumpar tij, Centrum Democraten en alle andere fascistische en racistische organisaties, en vrijstelling van verdere rechtsvervolging van alle 72 Kedichem-arrestanten De eisen zijn gericht aan het adres van Justitie, politie 'en de po litiek in Nederland'. Inmiddels is er een artsencollectief gevormd dat de begeleiding van de arrestanten op zich neemt. Morgen worden de elf verdach ten in Dordrecht voorgeleid. Hun advocaten zullen dan pleiten voor onmiddellijke invrijheidstelling. Geen van de 72 verdachten is na de ongeregeldheden in Kedichem, waarbij een hotel afbrandde en twee mensen gewond raakten, tot toe strafrechtelijke vervolging ARNHEM (GPD) - De 17-jarige Mare Witsenboer uit Arnhem is za terdagmiddag door zijn toeziend voogd om het leven gebracht. Het drama speelde zich af in de woning van de 27-jarige dader, die zich di rect na de schietpartij bij de politie meldde. Aanleiding tot de moord was de zoveelste hevige woorden wisseling tussen Mare en zijn voogd. Sinds december vorig jaar woonde het slachtoffer bij de da der in huis. Witsenboer kwam vorig jaar in het nieuws als een van de jongeren die by wijze van alternatieve straf een expeditie naar Spanje moch ten ondernemen. Ver kwam de groep toen niet. Al snel bleek dat de jeudige criminelen al plunde rend richting Spanje trokken en bovendien de meereizende bege leiders tiranniseerden. In Frank rijk werd de groep opgepakt en naar Nederland teruggestuurd. Evenals de overige expeditieleden moest Mare Witsenboer zijn reste rende straf hierna uitzitten in de cel. In december werd hij echter op vrije voeten gesteld. Met de reclas sering kwam hij overeen dat hij voorlopig bij zijn toeziend voogd zou gaan wonen. Op dat adres had hij al eerder gewoond. Vrijwel vanaf het begin waren er echter hevige woordenwisselingen tussen Witsenboer en zijn voogd. De jongen vroeg iedere week meer zakgeld en chanteerde en bedreig de de voogd. Het slachtoffer wist de voogd op diverse manieren te tiranniseren. Zaterdag werd het de voogd te veel. Witsenboer uitte zulke harde bedreigingen dat de dader zich tot het uiterste gedreven voelde. In woede greep deze zijn pistool en vuurde diverse kogels af op Wit senboer. De jongen bezweek vrij wel direct aan zijn verwondingen. Onmiddellijk hierna belde de voogd de politie met de medede ling dat hij iemand in zijn woning had neergeschoten. Uit verwarde verhalen blijkt dat de 27-jarige voogd zich al maanden bedreigd voelde door het slachtof fer. Tegenover de politie verklaar de de voogd dat hij geregeld figu ren aan de deur kreeg die het op zijn leven gemunt hadden. Van daar dat hij vorig jaar in België een Browningpistool kocht, het wapen waarmee Witsenboer om het leven werd gebracht. De dader wordt over vier dagen voorgeleid aan de officier van justitie. Volgens de advocate Marja Schouten zal dat waarschijnlijk ook niet gebeuren omdat uit getui genverklaringen van bewoners uit Leerdam is gebleken dat de groep tot de laatste demonstranten be hoorde die pas in Kedichem arri veerden toen het onheil al was ge schied. Volgens enkele raadslieden van advokatencollectieven in Rotter dam en Amsterdam worden de elf arrestanten nog vastgehouden om geconfronteerd te worden met fo to's van medeverdachten en zo het justitiële werk verder op weg te helpen. „Het lijkt verdacht veel op het gijzelen van getuigen", gldus Ton Rijsburger van het Advoka- tenkollektief Rotterdam. Volgens hem is daarbij opsluiting in een po litiecel niet alleen een veel te zwaar middel, maar bemoeilijkt dit ook het werk van een advocaat. De Koning steunt PvdA HILVERSUM (ANP) - Minister De Koning (sociale zaken) onder schrijft de gedachte van de PvdA om in 1990 gemiddeld 5 procent van de arbeidstijd te bestemmen voor scholing. De minister noemde dit zaterdag voor de TROS-radio 'een uitstekend streefdoel'. De Ko ning vindt de gedachte voor meer scholing aanspreken, omdat an ders de snelle technische ontwik kelingen niet kunnen worden bij- gebeend. De PvdA publiceerde af gelopen week het rapport Werk maken, waarin onder meer sugges ties voor om-, her-, en bijscholing worden gedaan. AMSTELVEEN - De politie heeft donderdag in de Rotterdamse ha ven een gigantische hasjvondst ge daan: ruim 2200 kilo hasj, goed voor een marktwaarde van 8 tot 10 miljoen gulden. De hasjvondst Werd tot zaterdag buiten de publi citeit gehouden omdat de politie een aantal verdachten moest arres teren. In totaal werden vijf mensen aangehouden, drie Amsterdam mers en twee mensen uit Amstel veen. De politie kwam de hasj op het spoor nadat de container. twee auto's vanuit Libanon na Nederland vervoerd warenu uitgeladen in Rotterdam. Toen t vorkheftruckchauffeur de 'lege' container daarna wilde optillen wankelde de container. Daaruit bleek dat de container niet hele maal leeg kon zijn. Bij nader on derzoek vonden politie en douane de verdovende middelen. Omdat vermoed werd dat Amstelveners bij de hasjsmokkel betrokken waren, werd een groot deel van het onder zoek in deze zaak overgeheveld naar de Amstelveense politie. Op de ANP-foto tonen twee Amstel veense agenten een deel van de Vondst. Bond dient klacht over koffieprijs in DEN HAAG (GPD) - De Cönsu- mentenbond gaat bij het ministerie van economische zaken een klacht indienen over de steeds hogere prijzen van koffie. In drie maanden tijd is de prijs van een pak koffie van 250 gram met 1,50 gulden ge stegen. Volgens de Consumenten bond is er geen enkele reden vooi deze prijsverhoging. De Consumentenbond hoopt dat de overheid naar aanleiding van haar klacht een onderzoek begint hoe de prijsvorming van koffie tol stand komt. Volgens de bond heeft de overheid tot nu toe niet veel an ders gedaan dan wijzen op de hoge wereldmarktprijs voor koffie en daarmee de prijsverhogingen steeds goedgekeurd. Directeur Westendorp van de Consumentenbond zei gisteren voor de AVRO-radio dat er door de koffieproducenten 'in achterka mertjes prijsafspraken worden ge maakt die in strijd zijn met de prin cipes van vrije concurrentie'. De laatste prijsverhoging van vorigè week (met twee kwartjes) was vooi de bond de druppel die de emmei deed overlopen. WD-er Cevaal Ambassadeur neemt zijn ontslag voor bestrijding wapenwedloop DEN HAAG/MADRID (ANP) - De Nederlandse ambassadeur in Spanje Korthals Altes heeft met ingang van 1 juli ontslag geno men. Hij doet dat om, zo zei hij in toelichting 'in een grotere vrij heid een bescheiden bijdrage te leveren aan het keren van de waanzinnige bewapeningswedloop'. Volgens hem is dat als am bassadeur niet mogelijk, omdat hij dan achter het Nederlandse regeringsbeleid hoort te staan. Korthals Altes (62), een neef van de minister van justitie, komt na zijn ambassadeurschap naar Neder land terug. Hij weet nog niet wat hij dan gaat doen. De ambassadeur veroorzaakte in augustus vorig jaar nogal wat opschudding, toen hij in een artikel in het ochtendblad Trouw stelling nam tegen de wapenwedloop, met name ook tegen het Star-Warsprogramma. Hij schreef toen onder meer dat 'voor de wetenschapper, maar zeker ook voor de ambtenaar het moment kan komen dat hij ontslag neemt en zijn vrijheid kiest teneinde zijn creativiteit aan te wenden om tot een ommekeer te komen op de heilloze weg van de wapenwedloop'. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) distantieerde zich van de uitlatingen van zijn ambassadeur. Korthals Altes trad in 1950 in dienst van Buitenlandse Zaken. Hij was onder meer plaats vervangend permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de EG en ambassadeur in Polen. 'Paragnostenfeest' gCFOyCCrd 'S-HEERENBERG (ANP) - Meer dan 70 paragnosten, astrologen, wi chelroedelopers en magnetiseurs gaan volgende week in het Achter- hoekse 's-Heerenberg proberen om paranormale verschijnselen en al ternatieve geneeswijzen uit de ta boe- en griezelsfeer te halen. Dat gebeurt tijdens een twee dagen du rend 'feest van de geest' op 12 en 13 april, georganiseerd door het crea tiviteitscentrum Gouden Handen. Volgens een woordvoerder van het centrum is het de hoogste tijd dat het publiek gelegenheid krijgt om zich een eigen, onafhankelijk oor- deel over dit soort zaken te vor- Kleiner opgezette paranormale manifestaties vorig jaar duidelijk gemaakt dat er bij het publiek gro te belangstelling bestaat voor het werk van bij voorbeeld gebedsge nezers, Tarot-kaartleggers, helder zienden, handlijn- en gelaatskundi- gen, acupuncturisten en reïncarna tie-astrologen. DEN HAAG (ANP) - De WD-er Cevaal kan zijn aspiraties voor het kamerlidmaatschap wel vergeten. Het WD-hoofdbestuur heeft be sloten Cevaal te royeren als partij lid en van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer te schrappen. Aanleiding is het poseren van Ce vaal met zijn vriendin Welters - se cretaresse van het WD-kamerlid Metz - voor naaktfoto's in het blad Playboy. Bij nader onderzoek bleek bo vendien dat Cevaal en zijn vriendin directeur zijn van een escort-firma. Cevaal was uitgenodigd op de be stuursvergadering waar over zijn zaak werd gesproken, maar liet we ten om gezondheidsredenen niet te kunnen komen. Het bestuur wil Cevaal binnen twee maanden roye ren. Voor die tijd krijgt Cevaal nog de gelegenheid door het bestuur gehoord te worden. Maar alleen als hij dat zelf wil, aldus een WD- woordvoerder.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 22