Zorgen voor judo-coach Laan loopt toptijd Strijbos valt uit 'Slechts' achtste plaats voor Ippel t ll T Bessems maakt naam Karpov: klasse Frost blijft kampioen Opvallende rol Bram Wassenaar MAANDAG 7 APRIL 1986 PAGINA 21 Motorcoureur dood op Assen ASSEN (ANP) - Motorcoureur Jan Overbeek uit Assen is gis termiddag tijdens de vooijaars- wegraces op de TT-baan in zijn woonplaats om het leven geko men. Bij het ongeval, dat tij dens de race in de Yamaha 350 cc-klasse gebeurde in de Stek- kenwalbocht, waren vier moto ren betrokken. Het 21-jarige slachtoffer liep nek- en hersen letsel op en bleek bij aankomst in een ziekenhuis te zijn overle den. De andere drie coureurs bleven ongedeerd. CASTELNAU-DE-LEVIS (ANP) - Een ketting, die er twee keer afliep, heeft Dave Strijbos een slechte dag bezorgd in de eerste Grand-Prixwedstrijd van het motocrossseizoen in de 125cc klasse. De 18-jarige crosser uit Oss, officieel woonachtig op het eiland Man, viel zondag in beide manches uit en moest de zege aan zijn concurrent en regerend wereldkampioen Pekke Vekkho- nen uit Finland laten. Ook de andere Nederlanders hadden het moeilijk op het glad de en heuvelachtige terrein in Castelnau-de-Levis. Alleen de butant Jack Hulzebos uit Blij- ham klasseerde zich in twee keer in het regenachtige Zuidfranse plaatsje. Pekke Vekkhonen, in de tijdtraining langzamer dan Strijbos, kreeg de meeste tegen stand van zijn neefje Ismo en hun landgenoten Pantilla en Kouki. Strijbos reed beide keren mee aan kop, voordat technische problemen hem nekten. Alwin van Asten uit Valkens- waard klasseerde zich in het eer ste onderdeel als negende. De onervaren Hulzebos werd in de eerste manche elfde en in de tweede manche negentiende. John van den Berk, leefdtijdge- noot van Strijbos en ook in de nationale titelstrijd sterk rijdend, eindigde in het tweede deel op de zevende plaats. Pedro Tragter uit Epse werd daarin twintigste. De Nederlanders kunnen zich in het volgende weekeinde revan cheren in de tweede Grand-Prix wedstrijd, die in Mill wordt ge houden. Gert-Jan van Doorn heeft zondag in Son laten zien nog steeds de grote favoriet te zijn voor de Nederlandse motocross- titel in de 250 cc-klasse. Na een matig begin dit s titelhouder op de derde wed strijddag oppermachtig. Hij won de drie manches zonder veel moeite. Leo Combee legde in alle gevallen beslag op de tweede plaats. Henk van Mierlo, leider in de tussenstand, werd derde. In de strijd om de titel slonk de voorsprong van Van Mierlo op Combee tot één punt. Van Doorn bezet op acht punten van Com bee de derde plaats. Tony Bens en Jan de Wild hebben zondag te Apeldoorn de tweede van vier wedstrijden ge wonnen in de internationale zij- spancross. In het algemeen klas sement staan zij derde achter de Nederlandse koppels Muller/Van Heek en Mari Bens/Van Deute- kom. UPSALA (SID/Reuter) - De pas van een griep herstelde Deen Mor ten Frost heeft zaterdag in Uppsala (Zweden) zyn Europese bad- mintontitel met succes verdedigd. In de finale versloeg hij zijn landgenoot Ib Frederiksen, van wie hij in de nationale titelstrijd nog had verloren, mét 15-8, 15-2. Frost werd vorige maand overi gens voor de derde keer open Engels kampioen. Ook bij de dames bleef het kampioenschap bij de zelfde per soon. De Engelse Helen Troke won van de Deense Kirsten Larsen: 9-12, 11-3, 11-2. De finales waren grotendeels een Scandinavische aangelegen heid. Zo stonden in het heren dubbelspel een Deens (Flatberg/ Hellebie) en een Zweeds (Karlsson/Kihlstrom) koppel tegenover elkaar. De Denen zegevierden met 15-12, 18-17. In het dames dubbelspel leed Denemarken een nederlaag. Dor- the Kjar en Nettie Nielsen verloren met 11-15,12-15 van de Engel se Gillian Clark en Gillian Glowers. Gillian Gilks en Martin Dew wonnen het Engelse onderonsje in het gemengd dubbel met 15-6,15-8 van Gowers en Nigel Tier. Het was voor Gilks de veertiende Europese titel Aanvoer talent stagneert KERKRADE (ANP) - De open Nederlandse judokam pioenschappen in Kerkrade zijn opnieuw een titelstrijd voor voornamelijk niet-Nederlanders geweest. Uit de klei ne groep jongeren met meer dan nationale reputatie toon de Ben Spijkers, de tweevoudig Nederlands kampioen van dit jaar, zich de sterkste in de klasse tot 86 kilo. Theo Meij er voltooide de rustige opbouw van zijn seizoen als tweede bij de halfzwaargewichten. In zijn spoor grepen René van Ooijen, Leo van Oosten en Leidenaar Laurens van As bronzen medailles uit een weinig aansprekend veld. nieuw talent stag neerde. In Kerkrade presenteerde alleen de Zuidhollander Jan van Buren zich met de derde plaats in de lichtste categorie, waar Jean- Pierre van Deursen al een gevestig de positie heeft. De Hillegommer, winnaar van Potsdam bij de Open Oostduitse, werkte in Kerkrade als training ontspannen in een zwaar dere klasse en werd, met boven dien de handicap van een lichte knieblessure, vrij snel bifiten het toernooi gezet. Briellenaar Van Buren vulde dat gat enigszins met een doorbraak, die al langer was verwacht. Trainer Chris de Korte wil proberen voor hem nog een plaats vrij te maken in de ploeg, die naar de wereld- kampioenschappen voor junioren ate Rome gaat. Plan De bondscoach, nadrukkelijk prestatiegericht, maakte zich voor de toekomst meer zorg dan voor dit moment. „Na de Europese kampioenschappen zal ik bij het bestuur van de bond een plan op tafel leggen om hard te gaan werken in de groep van onder-18- jarigen. Wanneer dat niet zal ge beuren, vallen wij in een zwart gat, dan is er geen voortzetting van het werk van de afgelopen acht jaar. Wy hebben Ben Spijkers, een man van Europese klasse. Voor hem. Van Deursen en Wilhelm kan geen twijfel bestaan over aanwijzing voor de Europese kampioenschap pen van Belgrado over vier wéken. Spijkers is een judoka die zijn se lectie afdwingt, ook in Kerkrade weer. Gelukkig en niet alleen uit noodzaak trouwens, is de situatie met hem en zijn trainer Visser ver beterd. Ik kan Spijkers niet missen en aan de Nijmeegse kant wordt meegewerkt om zijn aanwezigheid in de nationale ploeg gemakkelij ker te maken". Spijkers liep een indrukwekken de weg door het toernooi en moest pas in de laatste ronde, tegen de 19- jarige Oostduitser Jörg Dommel, al zijn kwaliteiten gebruiken tenein de te winnen. Zijn aanvalsdrift had hem lang voor het einde van de partij in een voordelige positie ge plaatst, een minimaal voordeel in de laatste seconde nam iedere twij fel aan zijn winst weg. Theo Meijer was vergelijkbaar sterk, maar vond in de finale een man met al zijn kwaliteiten plus iets meer ervaring en een iets rijpe re lichamelijke kracht. De West duitser Marc Meiling was voor hem een maatje te groot. De Oostduitse coach Norbert Litkoff nam ook een tweede groep mee naar Zuid-Limburg. Voor De Korte is de situatie in Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie een wens. „Er zijn zo veel zaken die optimaal werken moeilijk maken. Wanneer je echter de oorzaak zoekt, kom je altijd weer uit op het geld. Ik zou ook best op pad willen met belof ten, maar ik kan de sterksten van het moment niet thuislaten. Twee man afvaardigen is vrijwel onmo gelijk". Carrière Leiderdorper Robert van der Vlist is uit de groep potentiële top pers verdwenen, omdat hij geko zen heeft voor zijn maatschappelij ke carrière. „In ons land'kan dat niet anders. Er zijn mensen, die het, alleen om de klank al, niet kunnen verdragen te moeten zeg gen dat ze in de WW zitten. Ik heb daar begrip voor, maar er moet toch iets anders mogelijk zijn. Top sporters die werkelijk keihard wil len werken, voor zichzelf natuur lijk, maar ook om Nederland te vertegenwoordigen, verschillen toch niet zoveel van kunstenaars die zijn opgenomen in een contra prestatieregeling. Dat klinkt al heel anders en is het redelijk ook, want er wordt een prestatie gele verd. In andere landen is maat schappelijke steun een vanzelf sprekendheid. In Nederland niet"! Bij de zwaarste jongens in Kerkra de kwam achter dë afwezige Wil Wilhelm, kampend met een lies blessure sinds de open Hongaarse kampioenschappen, geen nieuwe ling als Van Buren over het voet licht. Nationaal kampioen Gerard van Deurzen was na de groepswed strijden snel uitgewerkt. Hans Bui- ting verraste in de eerste ronde met een overwinning op Axel von der Groeben, de sterkste zwaargewicht in Kefkrade. Met nog één overwin ning kon de Nijmegenaar wel de gedachte verdringen aan toeval van dat succes, maar niet van een incident. En met incidentele i het Nederlandse judo niet gebaat. Daarom wil Chris de Korte het jeugdwerk weer aanpakken, opdat er een verbinding komt naar Ben Spijkers, Jean-Pierre van Deursen en natuurlijk Theo Meijer, die ook in Kerkrade de stap van belofte naar werkelijkheid weer iets na drukkelijker heeft gezet. Schijnbaar onbedreigd loopt de latere winnaar Wim Zegers op kop in De Zilveren Molenloop, zonder overigens oog te hebben voor de karakteris tieke omgeving, waaraan deze wegwedstrijd zijn faam grotendeels dankt. «foto Fred Rohde» RIJPWEtERING - Wim Zegers heeft met De Zilveren Molenloop een mooie zege aan zijn erelijst toe gevoegd. De atleet van De Veluwe versloeg zaterdag streekfavoriet Jan Laan nipt: slechts 11 seconden bedroeg het verschil na 20 kilome ter hardlopen. Opvallend hoog was Maas springt bijna record TEMPE (ANP) - De in de Verenig de Staten wonende Nederlandse atleet Frans Maas is het afgelopen weekeinde tijdens wedstrijden in Tempe (Arizona) dichtbij het sto koude nationale record van Henk Visser gekomen. Maas, lid van Uni- tas Geleen, werd tweede met een afstand van 7,91 meter, slechts ze ven centimeter minder dan Visser realiseerde in Boekarest op 17 sep tember 1956. Maas, het afgelopen indoorseizoen goed voor 7,83 me ter, hield onder meer de Ameri kaanse hinkstap-specialist Willie Banks (7,90 meter) achter zich. Maas voldeed met zijn prestatie aan de limiet voor de Europese ti telstrijd in Stuttgart, die de KNAU op 7,90 meter heeft bepaald. Tij dens zijn sprong had de Limburger een reglementair toegestane rug- wind van 0.4 meter per seconde. Met nog vier andere sprongen kwam Maas ver: 7.90 m. 7.89 m, 7.87 m en 7,86 m. Eén poging was ongeldig. de klassering van de beste vete raan, bondscoach Bram Wasse naar. Ver voor al zijn pupillen van De Bataven legde good old Bram" beslag op de vierde plaats in deze wegwedstrijd door de win derige polders van de gemeente Al kemade. De 24e uitgave van de Zilveren Molenloop had iets weg van een veredeld clubkampioenschap van de organiserende Leidse atletiek vereniging De Bataven. Dat kwam niet alleen door de kwaliteit van de Leidse atleten, maar ook door de concurrentie van de City-Pier-City loop, de halve marathon die tegelij kertijd tussen Den Haag en Sche- veninger* werd afgelegd. Daar lie pen vele nationale en internationa le topatleten, die in Rijpwetering node werden gemist. Weliswaar mocht dé Molenloop de meeste aanspraak maken op de^ gekozen datum, maar twee vergelijkbare wedstrijden zo dicht bij elkaar vraagt om moeilijkheden. Gelukkig trokken de atleten die wel de moeite hadden genomen naar Rijpwetering te komèn zich nergens wat van aan. Winnaar Ze gers liep voor wat hij waard was en behalve met zijn overwinning was hij ook tevreden met zijn eindtijd: 1.03.05. "Dit zegt me meer dan een snellere tijd in de 20 van Alphen, waar misschien maar 19 kilomter wordt afgelegd". Runner up Jan Laan blijft ieder een verbazen. De Spartaan, die op dit overzichtelijke parcours weinig hinder ondervond van zijn beperk te gezichtsvermogen, liet zijn be nen het werk doen. Dat resulteerde in een eervolle tweede plaats in 1.03.16, een prachttijd. Laan kan met een gerust hart beginnen aan het baanseizoen, dat hem vorig jaar ook al goed afging. Veteranen Opmerkelijk was het aandeel dat de veteranen zaterdag voor zich opeisten. Niet alleen werd Bram Wassenaar vierde in 1.04.55, maar ook zijn clubgenoot Wim Ravens- bergen kwam goed voor de dag met 1.10.21. In zijn leeftijdsklasse, die van 50 jaar en ouder, moest hij alleen Piet van Alphen voor zich dulden, de onverslijtbare Amster damse superveteraan die nu weer een 13e plek bemachtigde in 1.06.28. Slechts enkele veel jongere streekatleten konden deze "oude rot" voorblijven. Behalve Wasse naar waren dat Van de Poel (Spar taan), zevende in 1.05.52, Kees van Klink (Bataven), achtste in 1.06.09, Jaap Duyvenvoorden (Bat), negen de in 1.06.16 en Wybo Lelieveld (Bat), die zijn uitstapje naar de weg beloond zag met een elfde plaats in 1.06.25. Verdere verdienstelijke presta ties: 15. Versteegen (Bat) 1.06.47, 17. Duijndam (Bat) 1.07.52, 23. Theo van de Veek (Spart) 1.08.16, 28. Van Klaveren (Spart) 1.08.43, 29. Hens (NSL) 1.08.48,30. De Jong (NSL) 1.08.51. De enige deelne mende rolstoelatleet. André Moe dig van AV Holland, kwam na 1.22.06 over de eindstreep, niet ver voor Karin van de Berg (Bat), die Huub Pragt heeft een uitste kende City-Pier-City gelopen. De Leidse student werd zelfs derde Nederlander in 1.05.57, wat hem als lid van V&LTC bovendien de prijs van beste Haagse atleet opleverde. In het eindklassement van de 21,1 kilometer lange wegwedstrijd tus sen Den Haag en Scheveningen was een 20e plaats tussen de vele buitenlandse deelnemers voor Pragt weggeleedl TIM BROUWER DE KONING Den Bosch slaat toe DEN HELDER (ANP) - Den Bosch is gisteravond weer een stap dich terbij de zevende landstitel basket bal heren gekomen. De Braban ders wonnen ook de tweede wed strijd in de play offs tegen Den Hel der. Na de score van 95-82 van de eerste wedstrijd op woensdag werd het nu 89-80. Bij de rust van het duel, dat 2300 toeschouwers trok, leidde de thuisclub nog met 43-40. Komende woensdag kan Den Bosch in de eigen sporthal De Maaspoort het kampioenschap binnenhalen door ook de derde wedstrijd te Belderbos derde op EK-kunststoten LEIDEN - Amateurwielrenner Ri- pel evenwel danig, te kampen met chard Ippel liet zaterdag tijdens de dikke benen uit de koers van zater- ■HLJ NI LEIDEN - Amateurwielrenner Ri chard Ippel liet zaterdag tijdens de sterk bezette B-klassieker "De Om loop van de Braakman", met start en finish in het Zeeuwsvlaamse Philippine, een goede indruk ach ter. De Swift-renner miste tijdens de finale van de koers weliswaar de beslissende ontsnapping van drie renners (met Frank Pirard als uit eindelijke winnaar), maar wist zich via de spurt van hét achtervolgen de groepje (gewonnen door Wies van Dongen) nog als achtste te klasseren. De Leidenaar is inmid dels opgenomen in de selectie van district Zuid-Holland I en zal de komende tijd voor deze districtse- lektie in diverse A-klassiekers aan treden. Tijdens de derde rit in de Rijn en Bollenstreekcompetitië had Ip pel evenwel danig, te kampen met dikke benen uit de koers van zater dag. Hij miste gisteren dan ook de door drie renners gemaakte slag. Dirk-Jan van Reek, Marco Ver- meij, Coen van de Krogt leken op het nieuwe Swift-parkoers het pe loton na een vroege vluchtpoging te dubbelen, totdat een valpartij een streep door hun rekening haal de. Vermeij kon als enige overeind blijven en zat na het achterhalen van het peloton op rozen. Nadat zijn vroegere mede-vluchters 'als nog waren ingelopen, ging de Bol lenstreek-renner er, ditmaal in het gezelschap van Jan van Straaten, opnieuw vandoor. Vermeij won daardoor overtuigend, terwijl de tweede plaats voor Swifter Van Straaten was. Woubruggenaar Arjan Jagt. lid van de nationale selektie, sleepte zaterdag tijdens de vierde rit in de Belgische etappewedstrijd "circuit des Ardennes" een derde plaats uit het vuur. De sprint van de kop groep werd gewonnen door zyn landgenoot Wiebren Veenstra. De vrouwen uit de Van Duuren- Lundbeck-Burgy ploeg van Joop Riethoven waren het afgelopen weekeinde goed voor een tweede en derde plaats. In de ronde van Hasselt finishte Els van Leeuwen uit Lisse als tweede achter winna res Mieke Havik, terwijl Gonny van Koert in Oud-Gastel de derde Dlaats voor zich opeiste. BRUAY-SUR-ESCAUT (ANP) Wereldkampioen Jean Bessems uit Cadier en Keer heeft de Europese titel kunststoten op zijn erelijst bij geschreven. Met een puntentotaal van 342, dat een verbetering van zijn eigen nationale record van 340 betekende, stoomde de Limburgse biljarter gisteren in het Noordfran se plaatsje Bruay-sur-Escaut naar de titel. Het gemak, waarmee Bes sems een groot deel van het pro gramma afwerkte, maakte hem ook nu weer tot de constantste spe ler. Verrassend sterk was het optre den van de 27-jarige Enkhuizer Frans Belderbos. De Noordhol landse debutant finishte als derde. Hoewel hij zich voor het toernooi om de wereldtitel plaatste, was hij niet erg tevreden met de derde plaats. Belderbos stelde al bij voor baat, dat hij tenminste op die plek wilde eindigen. De goed spelende Italiaan Casales hield hem lange tijd uit de race. Later was het de zwak begonnen maar goed terug gekomen Belgische titelverdediger en oud-wereldkampioen Leo Co- rin. die Belderbos net voor bleef. Bessems. toch niet de eerste de beste in Europa, meende dat hij door zijn prestatie pas echt tot de internationale top was doorge drongen. „De titel was hard nodig mijn naam definitief te vestigen". meldde de Limburger na de laatste van de 76 figuren, die hij in 142 po gingen afwerkte. „Ik wil niet het ri sico lopen uit de boot te vallen, als de wereldbond spelers voor toer nooien in klassementen indeelt. Met mijn titels ben ik min of meer verzekerd van deelneming op het hoogste niveau". Maar de enige die aan het niveau van Bessems twijfelde, was hij zelf. Het ticket Voor de wereldtitelstrijd, die volgens schema in Mexico moet worden gehouden, lag voor de Limburger al klaar vanwege zijn hoofdrol in het Zeeuwse Sluis vorig jaar. Bessems wordt naar Me xico naast Belderbos in ieder geval vergezeld door Corin. Ten Kate beste Nederlander DEN HAAG (ANP) - Marti ten Ka- te en Kim Reynierse hebben zich zaterdag in een breed veld van bui tenlanders geplaatst tijdens de hal ve marathon in de City-Pier-City- loop. In Den Haag werd Ten Kate derde in een uur, twee minuten en 57 seconden. Reynierse eindigde op zes seconden als vijfde. Het duo behoorde tot een kopgroep van tien man, die al vroeg in de wed strijd een voorsprong had geno men. De Portugees David Tavares won in 1.02.50, op vijf seconden ge volgd door de Brit Ken Stuart. De voorsprong werd door de onderlin ge samenwerking in de kopgroep behouden. By de vrouwen heerste Carla Beurskens. In 1.09,28 bleef zij de Finse Sinikka Keskitalo en de Por tugese Conceicao Ferreirra ruim voor. Beurskens draaide goed mee in het mannenklassement, waarin ze als 39ste eindigde. Mede door de prestatie van Beurskens won Ne derland het landenklassement vóór Portugal en Finland. BRUSSEL (ANP/Belga) - Oud-we reldkampioen Anatoli Karpov heeft zaterdag het internationale schaaktoernooi van Brussel ge wonnen. De Rus versloeg in de laatste partij de Engelsman Miles en vergrootte daardoor zijn voor sprong op de nummer twee, Viktor Kortsjnoi. Met zijn overwinning toonde Karpov dat hij weer goed in vorm is voor de revanche-match om de wereldtitel tegen Garry Kas parov. Deze match begint op 28 juli in Londen. De Nederlander Jan Timman verloor de partij tegen de Joegoslavische grootmeester Lju- bojevic en eindigde het toernooi in de Belgische hoofdstad op de ge deelde derde plaats samen met Mi- les en de Filippijn Torre. Karpov toonde zijn kwaliteiten in de partij tegen Tony Miles. Hij drukte de stelling van Miles samen op de drie onderste rijen. Hierop zag Miles geen andere mogelyk- heid dan zijn dame te geven voor twee stukken. Karpov maakte de partij zeer fraai af en bij de analyse bleek, dat hy de complicaties veel beter had doorzien dan zijn tegen stander. De Rus won en schreef het toernooi op zijn naam met de score van negen punten uit elf partijen. De strijd om de tweede plaats tussen Kortsjnoi en Romanisjin had een scherp karakter. De Zwit serse ex-Rus maakte een stuk op Romanisjin buit en stond deze niet meer af, waardoor hij de partij won en de tweede plaats in de eind stand behaalde. Onze landgenoot Jan Tim man verloor de partij tegen Ljubojevic. De Joegoslaaf maakte het Timman erg moeilijk en sloeg toe, toen de Nederlander misgreep. De partij tussen Van'der Wiel, de andere Ne derlandse deelnemer, en de Belg Winants eindigde in remise. Van der Wiel overzag een kleinigheid, die hem een pion kostte, maar ver kreeg enige compensatie, zodat Wi nants tot remise besloot. Schaaktitel voor Benschop HILVERSUM - Annemarie Ben schop uit Wassenaar werd zaterdag een verrassende winnares bij de nationale schaakkampioenschap pen voor meisjes tot 20 jaar. De pas 16-jarige Benschop won in de slot- ronde van rivale Patricia de Wit en eindigde met die zege op een totaal van 7 uit 9. Mariette Drewes, met Ö'/z punt tot dan toe lijstaanvoer der, ging daarentegen op simpele wijze onderuit tegen Sylvia de Vries en zag de titel daardoor aan haar neus voorbij gaan. De behaal de zeven punten waren nu voor Benschop voldoende om het kam pioenschap voor zich op te eisen. De voor Philidor spelende Hen- riëtte de Greef eindigde met een score van 4V& punt als gedeeld vier de. By de meisjes tot 13 jaar moest titelverdedigster Carolien Slinger land uit Leiden ditmaal genoegen nemen met de tweede plaats. Paul Schrama uit Roelofarendsveen, de jeugdkampioen van de Leidse schaakbond, remiseerde m de slot- ronde van de jongens tot 20 jaar te gen Ruurd Dam. Met een totaal van 5 uit 9 werd Schrama, achter de met een totaal van 7 punten ze gevierende Joris Benninkmeijer. een goede middenmoter.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21