'Getuigen' vertrouwen Waldheim Aquino blij met besluit Spanje Van den Broek bij Contadora-overleg FBI stor* zich op piloot rampvlucht BOUWEN? Peres vraagt Marshall-plan Rel tijdens persgesprek Politie zoekt vrouw Aanhoudend protest tegen junta Chili VRIJDAG 4 APRIL 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WENEN/NEW YORK (AFP/Rtr./UPI) - Een aantal buiten landse getuigen, onder wie een Nederlandse, hebben de vroegere secretaris-generaal van de Verenigde, Kurt Wald heim, in bescherming genomen tegen beschuldigingen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan oorlogsmisdaden in Joegoslavië en Griekenland. Ook kreeg Waldheim het vertrou wen van zijn tegenkandidaat in de campagne voor de Oostenrijkse presidentsverkiezingen. Op een persconferentie in Wenen steun den voormalige officieren en solda ten van de Wehrmacht-eenheid waarbij Waldheim tijdens de oor log diende, diens verklaring dat hij niet betrokken was by wreedhe den tegen Joegoslavische partisa- nen. Ook zou hij niets geweten hebben van de deportatie van Griekse joden. Waldheim zelf zinspeelde giste ren op de mogelijkheid van een aanklacht wegens smaad tegen het Joods Wereld Congres dat zijn ver meende verleden ter sprake heeft gebracht. Volgens de jongste opi niepeilingen is de voorsprong van Waldheim op de kandidaat van de regerende socialistische partij (PSö), Kurt Steyrer, groter gewor den sinds er publikaties versche nen over zijn vermeende oorlogs verleden. De hem steunende öVP publiceerde een peiling waaruit blijkt dat hij eind maart 11 procent voorlag op Steyrer, wat 4 procent meer is dan een maand eerder. Nederlandse De Nederlandse Suzanne Lede- rer-Kempers, die met Waldheim bevriend raakte tijdens haar studie aan de Consulaire Academie in We nen, sprak gisteren op de perscon ferentie van getuigen de beschuldi gingen tegen Waldheim tegen. „Mijn familie en ik zijn altijd fel an ti-nazi geweest en ik zou nooit be vriend zijn met mensen die ver dacht worden van sympathie voor dat regiem", zo zei Lederer-Kem- pers. Tijdens de persconferentie ont rolden demonstranten, onder wie de zoon van de vroegere kanselier Bruno Kreisky, spandoeken met tegen Waldheim gerichte leuzen. „Wij willen Hitier als getuige voor de verdediging" en „Geheugenver lies als president!", zo stond op de spandoeken te lezen. Volgens het vroegere hoofd van de Wehrmacht-eenheid waarbij Waldheim diende, Herbert Warn- storff, was Waldheim belast met het opstellen van rapporten over de activiteiten van de Wehrmacht in de Balkan, maar heeft hij nooit aan gevechtshandelingen of onder vragingen van gevangenen deelge nomen. Evenals de voormalige chef van de Duitse inlichtingen dienst in Thessaloniki, Friedrich Wiebe, sprak hij tegen dat Wald heim op de hoogte was geweest van de deportaties van joden uit Griekenland. ATHENE - De persconferentie die de piloot van het woensdag getrof fen TWA-vliegtuig, Ralph Peter son, gistermiddag op het Atheense vliegveld zou houden is uitgelopen op vreemdsoortige tonelen. De man werd bijna letterlijk ontvoerd door agenten van de inmiddels uit de Verenigde Staten overgekomen FBI die niet toestonden dat hij ver klaringen aflegde voor de afloop van het officiële onderzoek. Dat de FBI bij dat onderzoek zelf de touw tjes in handen heeft genomen is op zichzelf al een gevoelige zaak voor de Griekse autoriteiten die offi cieel met dat onderzoek zijn belast. Vooral de Griekse journalisten toonden zich gisteren uiterst geïrri teerd. De TWA-woordvoerder die tenslotte de persconferentie hield maakte de irritatie alleen nog maar groter. Hij kon niet mededelen of het waar was dat de langzamer hand zeer beladen TWA-vlucht Cairo-Athene-Rome vice versa zal worden gestaakt. Gisteren werd zij in ieder geval niet uitgevoerd. Voordat hij werd „weggevoerd" had Peterson voor een kleinere kring nog het een en ander ten bes te gegeven. Hij probeerde uit te leggen waarom hij zulke verlate en laconieke boodschappen had doen toekomen aan de verkeerstoren in Athene alvorens zijn geslaagde noodlanding uit te voeren. Hij zou zelf niet hebben geweten hoe alar merend de toestand van het vlieg tuig was en pas na de landing heb ben gehoord dat hij passagiers had verloren. Oorzaak De waarschijnlijkste oorzaak van de explosie zocht hij in een bom van licht materiaal (plastic?) die zou zijn verborgen tussen de zwemvesten onder de zitting of in de panelen van de wand van het vliegtuig. De bagage van de passa giers was namelijk, zo zei hij, in Rome genoegzaam onderzocht. Dit, gevoegd bij de uit Rome ko mende berichten over een manne lijke of vrouwelijke passagiers Mansour, met terroristisch verle den, die op de heenweg in Cairo zou zijn ingestapt, op de plaats van de latere explosie zou hebben geze ten en in Athene weer uitgestapt, leidt tot een hypothetisch scenario waar men vooralsnog vooral in Cai ro totaal niet in wil geloven. Het zou namelijk betekenen dat de explosieven diezelfde morgen in Cairo aan boord zouden zijn ge komen en dus de controle daar zouden zijn gepasseerd. Ook bij vo rige aanslagen op TWA-vliegtui- gen, in respectievelijk juni en no vember vorig jaar, heeft Athene ge tracht, het spoor van het inbrengen ratuur die dat betrouwbaar genoeg kan doen schijnt er nog niet te zijn en honden kunnen maar een be perkte tijd snuffelen en blijven dit als een „spelletje" beschouwen. Gevoelig rdt de nasleep van i el kaar toespelen van de bal (de ex plosieven) tussen Rome. Athene en Cairo om de eigen vliegvelden vrij te pleiten. Hoe gevoelig de zaak ligt in Athene, dat al een paar keer de schuld heeft gekregen voor kapin gen, blijkt uit het feit dat een oppo sitiekrant, de Eleflheros Typos (vrije pers) in staat van beschuldi ging is gesteld omdat ze gisteren, en dan nog met een vraagteken, suggereerde dat het explosief ma teriaal op de heenweg in Athene aan boord kan zijn gekomen. van de explosieven naar Cairo te leiden. In november zouden ze in de wand van een toilet hebben ge zeten. Maar dit scenario zou ook inhou den dat de tussentijdse controles binnen het vliegtuig in Athene en Rome onvoldoende zouden zijn ge weest. De vraag doemt op: wordey bij zulke controles alle zwemves ten nagekeken en hoe gaat het met de, nog veel moeilijker te inspecte ren, wanden van het toestel? Appa- ATHENE (AP) - De Griekse politie is op zoek naar een vrouw die ervan wordt verdacht de bom te hebben geplaatst aan boord van het toestel van TWA. Bronnen bij de Griekse politie zeggen dat het gaat om een bekende Arabische terroriste die met het vliegtuig van Cairo naar Athene zou zijn gevlogen. Zij zou de bom hebben verstopt in het zwemvest onder stoel 10-F. Het Italiaanse persbureau ANSA meldde gisteravond dat de Ita liaanse autoriteiten aan de Grieken hadden laten weten dat de vrouw een Libanese was die reisde met een Jordaans paspoort op de naam May Mansur. Mogelijk zou zij kort na haar aankomst in Athene met een vlucht van Middle East Airlines naar Beiroet zijn gevlogen. Niettemin hebben de Griekse autoriteiten besloten de hoofdstad en omgeving af te zoeken naar de ongeveer 30-jarige vrouw. Eunuchen India kiezen leider BHOPAL (UPI) - Honderden eunuchen die vroeger werk zaam zyn geweest in de harems van de Indische prinsen, zijn bijeengekomen in Bhopal in midden-India, om voor het eerst in 80 jaar een nationaal leider te kiezen. Gekleed in helgekleurde sa ri's zitten de eunuchen pratend en kaartspelend bijeen in een tent. in afwachting van het lan delijke congres van 7 april, voor de aanwijzing van een Nayak, een leider die de belan gen van de kleiner wordende groep verdedigt. Surayya Bai, woordvoerder van de eunuchen, zei dat het voor het eerst sinds 1906 was dat zo'n congres werd belegd en dat het pas het derde was van de laatste 160 jaar. Volgens Bai is de laatste man die de functie-voor-het-leven van Nayak bekleedde. Nazir H«yi. in oktober 1985 overleden. Onvoorstelbaar Volgens een andere getuige, Fritz Molden, is Waldheim in 1945 onder de loep genomen voor hij in dienst trad van het Oostenrijkse ministerie van buitenlandse zaken. Volgens hem heeft dit onderzoek, waarbij de Amerikaanse inlichtin gendienst OSS (de voorloper van de CIA) betrokken was, geen enke le aanwijzing opgeleverd dat Wald heim een nazi was. „Het is onvoor stelbaar dat het ministerie van bui tenlandse zaken hem in dienst zou hebben genomen als hij lid was ge weest van de SA of de SS", aldus Molden. Molden, die destijds bij het on derzoek betrokken was, zei dat hij nooit een document onder ogen had gehad waaruit bleek dat Wald heim banden had met nazi-organi saties. MOSKOU In Moskou doen hardnekkige geruchten de ronde dat de wereldvermaarde Lenin-bibliotheek, waar zo'n 22 miljoen boeken worden bewaard, zal moeten sluiten. Het gebouw rechts op de foto) zou ernstig zijn verzakt tijdens de aanleg van een nieuwe metro-lijn en bijbehorend station (links). Klachten over verzakkingen zouden al vrij snel zijn gemeld, maar de bouw werd, zonder extra maatregelen, voortgezet. (foto ap> SANTIAGO (Rtr./UPI) - De leider van de Onafhankelijke Democratische Unie (UDI). een rechtse partij die achter de militaire regering van presi dent Augusto Pinochet staat, is gisteren in Santiago doodgeschoten. De moord gebeurde aan het eind van een dag van felle anti-regeringsdemon straties in Chili waarbij circa 50 mensen werden gearresteerd en enkele gewonden vielen. De echtgenote van Simon Yevenes vertelde de politie dat een man in uniform hun winkel was binnengekomen en het vuur had geopend. Twee gewapende handlangers wachtten in een auto voor de deur. De mannen droegen baretten voorzien van een ster. Volgens de vrouw waren het leden van het linkse Manuel Rodrigues Patriottische Front (FPMR). Geen enkele groepering heeft zich echter nog verantwoordelijk gesteld voor de aanslag. Yevenes zou al verscheidene malen met de dood zijn bedreigd. In het hele land zijn de afgelopen dagen opnieuw felle betogingen ge houden tegen het militaire regime van Pinochet. Linkse oppositiegroe pen hadden daar vorige week op aangedrongen om de gewelddadige dood van drie prominente communisten te herdenken, die een jaar gele den door een doodseskader zijn vermoord. Een civiele rechtbank stelde vervolgens een gerechtelijk vooronderzoek in tegen 14 leden van de na tionale politie, maar besloot na tien maanden niet tot vervolging over te gaan wegens gebrek aan bewijs. In de hoofdstad legden demonstranten vuren aan ter herdenking van de moord op de drie communisten. Bij twee universiteitsterreinen raakte de politie slaags met honderden betogers, die met benzinebommen en stenen gooiden. De politie vuurde traangasgranaten af en schoot met hagel. Tijdens de rellen vielen zes gewonden, onder wie drie politieagen ten. Minsten^ 40 mensen werden gearresteerd. ADVERTENTIE Als u gaat bouwen of verbouwen is het verstandig eerst een goed advies in te winnen. Bij Bouwvoorlichting in Waddinxveen kunt u zich geheel vrijblijvend oriënteren. U vindt er een unieke expositie over bouwen en wonen. Met informatie over produkten en diensten van tientallen bedrijven. Openingstijden: I di/wo/vr: 9.00 -17.00 uur za: 'loo -1400 uur I bouwvoor lichting Storinglaan - Waddinxveen J centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie Kohl werd 7,5 kg lichter en kreeg 'heldere ideeën' BONN (AFP) - De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl is tijdens zijn jaarlijkse vermage ringskuur in het Oostenrijkse kuuroord Bad Hofgastein 7,5 kg lichter geworden. Kohl, die gisteren 56 werd, woog voor dien een kleine 100 kg. Zijn da gelijkse dieet bestond een een broodje, een kwart liter melk, en water en thee in overvloed. „De eerste drie dagen waren zwaar maar daarna wende het", aldus Kohl in een interview met" het boulevardblad Bild, „Na enige tijd kon ik beter na denken en kreeg ik heldere ideëen en ik las veel. Ik heb on der andere opnieuw het boek over het familiedrama van de Kennedy's gelezen". MADRID - De nieuwe Filippijnse president Corazon Aquino heeft de Spaanse regering gisteren publie kelijk gefeliciteerd met haar weige ring politiek asiel te verlenen aan de ex-dictator Ferdinand Marcos. door Gerrit-Jan Hoek Nadat Spanje zich aanvankelijk in de rij van landen had geschaard, die onder geen beding onderdak aan Marcos wilden verlenen, de den er de laatste week hardnekki ge geruchten de ronde, dat Spanje mogelijkerwijs zijn standpunt zou herzien. Volgens enkele gezagheb bende Amerikaanse kranten zou de regering van de VS discrete druk op Spanje hebben uitgeoe fend om Marcos toch asiel te verle nen. Ook enkele invloedrijke figuren uit de jet-set van de Spaanse Costa del Sol, waar Marcos een belang rijk deel van zijn immense vermo gen heeft geinvesteerd, probeer den in Madrid voor Marcos komst naar Spanje te lobbyen. De Spaan se minister van Buitenlandse Za ken, Fernandez Ordonez, die mo menteel een tiendaags bezoek aan Manila brengt, gaf eveneens voed sel aan die geruchten door te ver klaren, dat Spanje Marcos alleen zou accepteren, indien president Aquino daar uitdrukkelijk om zou verzoeken. De openlijke gelukwens van Aquino aan het adres van Spanje heeft aan die geruchtenstroom abrupt een einde gemaakt. Marcos zal voorlopig genoegen moeten ne men met zijn ballingsoord op Ha- wai, waar de grond hem steeds he ter onder de voeten wordt. WASHINGTON (Rtr./UPI) - De Is raëlische premier Shimon Peres heeft gisteren opgeroepen tot eco nomische steun in de vorm van een „Marshall-plan" voor het door de dalende olieprijzen getroffen Mid den-Oosten. Hij noemde in een vraaggesprek met de Amerikaanse omroepmaatschappij NBC de mili taire strijd in het gebied minder be langrijk dan de economische pro blematiek. Ayatollah overleden Een van de meest vooraanstaan de tegenstanders van de geestelij ke leider van Iran, Ayatollah Ru- hollah Chomeini, de Ayatollah Mo hammed Kazem Shariat-Madari, is in een ziekenhuis in Teheran aan nierkanker overleden. Shariat-Ma dari, lid van de Turkse gemeen schap in Iran, nam in 1982 deel aan "vijandelijke activiteit" tegen de Islamitische Republiek. Sindsdien had de geestelijke huisarrest. Calvi's tas In Italië is de aktetas terugge vonden van Roberto Calvi, de ban kier wiens lijk in 1982 hangend aan een brug in Londen werd gevon den. Calvi was betrokken bij een van de gróótste financiële schanda len sinds de Tweede Wereldoorlog. De autoriteiten hopen dat de in houd van de tas, brieven en kluis sleutels, aanwijzingen zullen ople veren rond de affaires waarbij Cal vi betrokken was. Calvi stond be kend als de Bankier van God, om dat hij ook de financiën van het Va- ticaan onder zijn hoede had. Mishandeld Wladyslaw Frasyniuk, een voor malige ondergrondse leider van het verboden vakverbond Solidari teit uit de Zuidpoolse stad Wro claw die een straf van drieëneen half jaar uitzit wegens aanzetten tot onrust en illegale vakbondsacti viteiten, is op 26 maart in zijn cel afgetuigd door bewakers in de ge vangenis in Lubsko. Vervolgens werd hij in een isoleercel geplaatst, waar hij een maand in eenzame op sluiting moet doorbrengen als straf voor het niet opvolgen van gevan- genisregels. Dat heeft Fraysniuks echtgenote, Krystyna, gisteren meegedeeld. BOGOTA/CARACAS - De Neder landse minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal als verte genwoordiger van de Europese Ge meenschap (EG) het komende weekeinde het topoverleg van de Contadora-groep bijwonen in Pa nama. Zijn Venezolaanse collega Consalvi toonde zich verheugd dat een EG-vertegenwoordiger bij de Contadora-gesprekken zit. De groep bemiddelt in het con flict in Midden-Amerika, en zoekt al tijden steun buiten Latijns-Ame- rika voor haar vredesinitiatief. De Verenigde Staten staan sceptisch tegenover de Contadora-groep. De Contadora-groep, genoemd naar een Panamees eilandje waar de eerste vergadering in januari 1983 plaats had en ook zaterdag ge houden wordt, hestaat uit Colom bia, Mexico, Panama en Venezue la. Argentinië, Brazilië, Peru en Uruguay vormen een steungroep voor het Contadora-initiatief. Op de conferentie zijn verder de Mid- alle dertien ministers van buiten- wat het kost voorkomen dat dit als landse zaken aanwezig zullen zijn, agendapunt in Panama zal worden op een volgens Ramirez „zeer kri- opgevoerd, verzekerde hij. tiek moment". Van den Broek: steun, (foto opd) denamerikaanse landen Costa Ri- sandinistische rebellen uit Nicara- Guatemala, El Salvador, Hon- gUa op de agenda komt of niet. Tot duras en Nicaragua aanwezig. toe vond Nicaragua's dringende De EG heeft bij verschillende ge- verzoek hiertoe geen weerklank, legenheden haar steun voor de hoewel de meeste Latijnsamen- Contadora-groep uitgesproken. De kaanse landen zich keerden tegen banden tussen de EG en de Midde- plannen van de regering Reagan namerikaanse landen werden in 0m de contra's voor 100 november tijdens een conferentie dollar (258 mihoen gulden) aangehaald, waar de EG economi- hulp te sturen, sche steun toezegde. Inspecteren In januari stelde de EG zich ach ter een Contadora-document. Daarin werden stappen naar vrede Maar de Colombiaanse minister van buitenlandse zaken Augusto Ramirez verklaarde in de hoofd stad Bogota: „Wij gaan de situatie achter de wens van de Amerikaan regering om anti-sandinistische uitgestippeld. Onlangs verzochten groepen te helpen diepgravend be- de acht Latijnsamerikaanse landen de Gemeenschap mee te doen i het oprichten van een commissie die de grens tussen Nicaragua en Costa Rica moet inspecteren. Het hete hangijzer voor de ko- studeren' Volgens hem zijn de spanningen aan de grens tussen Nicaragua en Honduras van vorige week „strui kelblokken voor de voortgang van de Contadora-groep". Ramirez on- mende Contadora-top is of de derstreepte het grote belang Amerikaanse steun aan de anti- bijeenkomst omdat voor het eerst Onverantwoord Jorge Abadia, de Panamese mi nister van buitenlandse zaken, zei het woensdag in Panama-stad nog duidelijker. Als Contadora „op een onverantwoordelijke manier" het 'conflict tusen Washington en Ma nagua „de rug toekeert, zullen wij nooit ook maar iets oplossen", al dus Abadia. Het „gebrek aan ver trouwen" tussen Nicaraga en de Verenigde Staten is de oorzaak van het uitblijven van vooruitgang in het vredesinitiatief, aldus de minis ter. De groep kan niet om Verenig de Staten heen, meende hij: „We moeten eraan geloven en met hen praten. Ik denk dat zij daar wel op in willen gaan". De Nicaraguaanse president Da niel Ortega haalde vorige week fel uit naar de publiciteitscampagne van de regering Reagan om de 100 miljoen dollar steun voor de con tra's van het Congrers los te krij gen. De Amerikaanse hulp aan het Hondurese leger als antwoord op berichten dat Nicaragua het buur land was ingevallen om kampen van anti-sandinistische guerrilla strijders te vernietigen noemde hij „een oorlogszuchtige escalatie". In een brief vroeg hij de Contadora- groep om zich duidelijk uit te spre ken in deze kwestie. Maandag liet Carlos Guetierrez, de minister van buitenlandse za ken van Nicaragua's zuiderbuur Costa Rica, weten hier niets voor te voelen. „Men kan de verhouding tussen de Verenigde Staten en Ni caragua niet bespreken als slechts een van de partijen aanwezig is", betoogde hij. Zijn land zal koste Dringend Van de andere kant deed de Cos- taricaanse president Alberto Mon- ge gisteren in de hoofdstad San Jo sé een dringend beroep op de Mid- denamerikaanse landen en de Con- tadoragroep om eindelijk een vre desovereenkomst te onderteke nen. Hij noemde de aanstaande bij eenkomst „een dramatische en bij na wanhopige poging om Contado ra te rehabiliteren en weer op gang te brengen". Als dat niet lukt wordt de horizon bijzonder onze ker voor het lot van Contadora", al dus de president. Monge treedt op 8 mei af ten gunste van de nieuwe president Oscar Arias, die vorige week ook om een snel resultaat van de Con tadora-groep vroeg. In Costa Rica zou men graag een oplossing zien van de grensconflicten voordat de nieuwe regering aantreedt, menen waarnemers in San José. Maar zy achten het onwaarschijnlijk dat dit ook aanstaand weekeinde lukt. (INTER PRESS SERVICE) Volgens de Israëlische premier moeten vooral de Europeanen en de Japanners het voortouw nemen by het verlenen van steun aan het Midden-Oosten, eerder dan de Amerikanen, die met het „Mars- hall-plan" na de Tweede Wereld oorlog Europa economisch weer op de been brachten. De economi sche hulp aan het Midden-Oosten dient volgens Peres vooral de poli tieke stabiliteit. „De olie-producerende landen gaan dit jaar bijna 250 miljard gul den verliezen", zei hij. „Wel, als zij verliezen is er iemand die wint. Dat zijn de klanten, vooral.... de Japan ners", zei de Israëlische premier. „De economische situatie is zo veeleisend, zo moeilijk, dat tenzij onmiddellijk iets creatiefs wordt gedaan, het Midden-Oosten de ern stigste problemen gaat het krijgen die het ooit had". Mafiaverklikker Buscetta getuigt PALERMO (Rtr.) De Mafia- verklikker Tommaso Buscetta die woensdag van de Verenigde Staten naar Sicilië was overgebracht, is gisteren in Palermo opgetreden op het twee maanden oude proces te gen 467 onderwereldfiguren. Hij zei dat hij uit de school was gaan klappen omdat de Mafia haar idea len ontrouw was geworden. „Ik blijf lid van Cosa Nostra (de Amerikaanse Mafia) in dezelfde geest waarin ik er by gekomen ben. Ik heb geen berouw, ik blijf wie ik was. één van Costa Nostra. SANTA BARBARA (UPI) - Beto gers hebben gisteren een perscon ferentie verstoord die presidentieel woordvoerder Charles Redman gaf in het tijdelijke Witte Huis in Santa Barbara in Californië. Ze riepen leuzen tegen de Amerikaanse hulp aan de Contras in Nicaragua en overgoten zichzelf met een rode vloeistof die bloed moest verbeel den. "Hou op met liegen", werd er ge roepen en "Dit is Duitsland 1936 en wy zullen ons verzetten". Redman, die sprak in een zaal van het plaatselijke Sheratonhotel, wierp tegen dat de Nicaraguaanse regering had toegegeven op Hon- durees gebied te zijn doorgedron gen en dat dit één van vele invallen was geweest. "Hebt u ooit gehoord van de vrij heid van meningsuiting?" riep de perschef, toen het geschreeuw van de betogers hem het spreken on mogelijk maakte. "Ik ben hierover uitgepraat", zei hij, de betogers vragend om weg te gaan. "Ik heb er genoeg van". De demonstranten zeiden dat zij lid waren van het "Emergency Response Network of Santa Barba ra". gevormd om oppositie te voe ren tegen het Midden-Amerikabe- leid van Washington. „Wy vinden dat de Contras terro risten zyn", zei Elizabeth Burke, een demonstrante die zich voor stelde als tennisinstructrice en kweker van avocado's.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7