Steeds 'arkeerterreiii aan bedrijven verkocht Parkeergarage met 300 auto's mogelijk op Schuttersveld Betere ontvangst BBC kost een kwartje per maand meer Boltini nu in Leiden, maar waar straks? Gemeente stoot grond aan Vondellaan af LEIDEN LEIDEN - Circus Toni Boltini krijgt van het ministerie van land bouw en visserij geen toestem ming om na de voorstellingen in Leiden naar Monster te vertrek ken. "Boltini heeft een ontheffing gekregen om uit het kerngebied de varkenspest te trekken en s niet de bedoeling dat het cir- Icus daarin dan weer terugkeert", laldus een woordvoerder van het 'ministerie. Het circus is afgelopen nacht met speciale voorzorgsmaatrege len vanuit Den Haag, dat in het be smet gebied ligt, naar Leiden gekg- De kooien van de dieren wer den door de Rijksdienst voor keu ring van vee en vlees in Den Haag verzegeld en bij aankomst by de Groenoordhallen, waar het circus dit weekend domicilie houdt, ont zegeld. Voorts werd het transport begeleid door een escorte van de Haagse politie. Het circus mocht de tocht tiissen elf uur 's avonds en 's morgens maken. Voor waarden waren dat dat de kortste tstra route werd genomen en er onder- D.. weg niet werd gestopt, üy Circus Boltini weet nog niet wat moet gebeuren nu vertrek naar »gw(| Monster niet mogelijk is, zo lieten woordvoerders van het circus van morgen weten. "Voor ons is dit ook iets nieuws". Nog een poosje in Olifanten in een ontzegelde wagen, vanochtend op het terrein van de Groenoordhallen. Slechts na speciale maatregelen mophten de circusdieren de afgelopen nacht van Den Haag naar Leiden worden vervoerd. Leiden blijven heeft volgens een van hen weinig zin. "Leiden is niet zo'n grote stad en maandag gaan allé kindertjes weer naar school dus een voorstelling zal dan niet druk worden bezocht". Het was de bedoeling om na Monster naar Zoetermeer af te rei zen. Dat is volgens het ministerie van landbouw ook uitgesloten om dat Zoetermeer eveneens in het be smet gebied ligt. Wel mag het cir cus naar Breda, de stad die na Zoe termeer zou worden aangedaan, vertrekken. "Mits Boltini niet door het besmet gebied trekt", aldus een woordvoerder van het ministe- Van Essen (D66) niet in raad LEIDEN - Niet Ruby van Essen, maar Pex Langenberg zal D66 als twee de raadslid naast lijsttrekker Jan Hoekema in de nieuwe gemeenteraad vertegenwoordigen. Van Essen heeft zich teruggetrokken "Redenen van persoonlijke aard die mede met haar werkkring te ma ken hebben", worden in een verklaring van D66 als motief gegeven voor Van Essens beslissing. Zij was vroeger landelijk voorzitter van D66 en werkt als ambtenaar bij de gemeente Wassenaar. "Fractie en bestuur hebben met spijt kennis genomen van deze. voor haar zeer moeilijke beslissing", aldus D66. Van Essen, die nog niet eerder in de gemeente raad zat, zal de komende jaren wel actief blijven binnen de steunfractie van de partij. De nummer drie van de lijst, Pex Langenberg. maakt nu zijn opwach ting in de raad. Hij is 26 en werkt op het ministerie van binnenlandse zaken. Langenberg was enige tijd fractiemedewerker van het Tweede- Kamerlid Wessel-Tuinstra. LEIDEN - De projectontwikkelaar Erica bv bouwt op het Schutters veld mogelijk een parkeergarage. Dat zou de tweede garage zijn in dit kantoorgebied moet verrijzen. De parkeergarage moet plaats bie den aan 300 auto's en zal gebouwd worden bij het kantoorpand dat Erica op het Schuttersveld wil bouwen. Burgemeester en wethou ders van Leiden zijn in principe be reid medewerking te verlenen aan het plan. Op het Schuttersveld is al een ga rage gepland voor ongeveer 500 au to's. De Leidse vereniging voor in dustrie (LVI) bracht vorig jaar ech ter een rapport uit waarin werd be rekend dat in de toekomst, als het Schuttersveld vol is. in dat kan toorgebied en in de Stationswijk zo'n 250 parkeerplaatsen te weinig zullen zijn. Volgens P. Schaap, hoofd van de directie grondzaken van de gemeente, heeft het college geluisterd naar de voorstellen van de LVI. Aanvankelijk werd overwogen het verwachte tekort aan parkeer plaatsen op te heffen door een par keerdek aan de Morssingel te bou wen. Bij omwonenden en in de ge meenteraad rezen hiertegen veel bezwaren. De eventuele parkeergarage op het Schuttersveld is in principe be doeld voor werknemers en bezoe- kers van de kantoren op en rond het Schuttersveld. Op zaterdagen ino| en waarschijnlijk ook op donder dagavonden wordt zij ook openge steld voor het winkelend publiek. Het is de bedoeling dat de garage wordt geëxploiteerd door Erica. Volgens Schaap zijn daar echter nog geen sluitende afspraken over gemaakt met de project-ontwikke laar Snuffelmarkt op Koninginnedag LEIDEN - De Zuidhollandse Snuf felmarkt wordt om organisatori sche redenen niet op 12 en 13 april gehouden zoals aanvankelijk de bedoeling was, maar op Koningin nedag. Leiden heeft die dag dan een dubbele markt want in het cen trum .jvordt de gewone weekmarkt gehouden. Aan de Snuffelmarkt, die in de Groenoordhallen wordt gehouden, doen 500 standhouders AUTO'S GESTOLEN - Aan de Brahmslaan en aan de Bosrode is gisteren een auto gestolen. In bei de gevallen een Ford Taunus. Bij de politie is verder melding bin nengekomen van opengebroken auto's, met name in de Merenwijk. Uit wagens geparkeerd aan de Ixiadal (twee stuks), Kerstroos. Klaproos en Stokroos werden ra diocassetterecorders gestolen. Het zelfde gebeurde aan de Rijnsbur- gersingel. 'Ontvoering' aan Oran jegracht LEIDEN - De politie kreeg gisteren melding van een 'ontvoering' van een kind aan de Oranjegracht. Een term die niet geheel juist bleek, omdat het kind, tien maanden oud, werd meegenomen door de vader. Dat was wel tegen de zin van de moeder, die op het moment van het gebeuren op bezoek was bij haar ouders. Het echtpaar is gescheiden, maar over de toewijzing van het kind is nog geen uitspraak gedaan. Volgens de aangif te die de politie heeft binnengekregen, heeft de man zich toegang lot de woning verschaft door een ruit te vernielen. Ook zou hij andere aanwezi gen in het pand met een mes hebben bedreigd. Daarna heeft hij het kind meegenomen naar Den Haag. De man werd later bij zijn ouders in deze stad aangehouden. De politie kon het kind zonder verdere problemen terugbrengen naar de moeder in Leiden. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Uit de kou Als het goed is kan de kachel vanavond in het Bethlehemshof- je aan het Levendaal weer flink branden. De bewoners kunnen dan ook lekker douchen, omdat er weer warm water is. Dat is ruim een week lang niet moge lijk geweest, omdat vorige week donderdag de ketel van de cen trale verwarming uitviel Daar mee kwam ook een einde aan de warmwatervoorziening. Een week lang was het een getob van jewelste. Weliswaar was het be stuur van het hofje zo vriendelijk om met straalkacheltjes te ko men slepen, maar echt comforta bel werd het daardoor niet. Waarom het zo lang - ruim een week - moest duren, voordat de boel weer gemaakt was, vragen sommige bewoners zich af. Ten slotte woont in de twintig hofjes een aantal bejaarden en vooral voor hen is het allerminst prettig om zo lang te moeten koukleu- Volgens de firma die het be heer over de centrale verwar ming heeft, komt het door het paasweekeinde. "Vrijdag was een roostervrije dag, dus toen konden we geen monteurs stu ren. En tweede paasdag waren we ook kwijt". Bovendien viel de schade erg tegen: eerst leken er maar twee segmenten kapot te zijn, maar dinsdag bleek het om zes elementen te gaan. In feite was de negen jaar oude ketel to taal verrot en moest er een nieu we worden besteld. Die is van daag geïnstalleerd. "Ik kan me voorstellen dat de 'bewoners klagen. Maar hier is sprake van overmacht. Overi gens niets dan lof voor het be stuur van het hofje. Die zeiden: maak de boel zo snel mogelijk, het kan niet schelen wat het kost. Haal zo snel mogelijk die men sen uit de kou", aldus een woord voerder van het verwarmingsbe- drijf. "Maar er had toch zolang een hulpketel kunnen worden ge plaatst", opperde een van de be woners nog. Volgens de deskun dige is dat echter de mijl op ze ven. "Dan zou je precies zo'n zelfde ketel moeten plaatsen, omdat anders de aansluitingen niet kloppen. Dus dat had in dit geval niets uitgemaakt". Hope lijk legt de nieuwe ketel over tien jaar - want zo lang gaat zo'n ding mee - niet nèt voor de feestdagen het loodje. Laten we afspreken tijdens een hittegolf in augustus 1996. Appel en ei Vanmiddag om vijf uur zijn de nieuwe bergingen aan de Bloem- straat in gebruik genomen. An derhalf jaar geleden dacht het buurtcomité over een leegstaand pand: "Zonde van dat pand. daar kunnen we iets mee doen". De leden stapten naar de gemeente en die verkocht het aan de buurt voor minder dan een appel en een ei: voor een gulden om pre cies te zijn. Op voorwaarde dat de buurt het pand zou opknap pen. Dat gebeurde en bovendien werden er voor tweeëntwintig belangstellenden evenzoveel bergingen gebouwd. De gemeen te legde daar de helft van de aan nemerssom als éénmalige subsi die bij. Er zijn ook twee invali- denbergingen, speciaal voor mensen die in een rolstoel zitten. Een gehandicapte buurtbewoner mocht vanmiddag met zijn rol stoel door een papieren wand rij den als openingshandeling. En daarmee is voor de bewoners van deze straat het extra comfort van een schuurtje in de tuin een feil geworden. Leven r je leven. Niet alleen VRIJDAG 4 APRIL 1986 J5IDEN - De gemeente verkoopt het parkeerterrein aan de Vondellaan tussen de Liam >n Heerema aan deze twee bedrijven. Op het terrein, dat nu nog openbaar is, kunnen particulieren hun auto in de toekomst niet meer neerzetten. Het parkeerterrein is ruim e 1000 vierkante meter groot en moet bijna een miljoen gulden opbrengen. In het verleden zijn grote proble men gerezen tussen Liam en Hee rema, de twee belangrijkste ge bruikers, over het parkeren op dit terrein. Beide bedrijven hadden hadden wat dit betreft last van el- i|kaar. Bovendien hadden ze last particulieren die hun auto daar neerzetten en is er een aantal keren door vandalen grote schade aange richt aan wagens. Aan die problemen denkt het lajcollege een einde te maken door de bedrijven elk een deel van het ter rein te verkopen. Heerema en Liam kunnen op deze manier pri- véterreinen inrichten. Voor parti culieren blijft in feite geen parkeer ruimte meer over. Volgens P. Schaap, hoofd van de directie grondzaken, is het de eer ste keer dat de gemeente voor der gelijke doeleinde grond aan bedrij ven verkoopt. "We willen er ook ze ker geen regel van maken. Maar dit was een bijzondere situatie", aldus Schaap. De gemeenteraad moet nog instemmen met het voorstel. Als de twee bedrijven op het ter rein privéparkeerplaatsen willen aanleggen, moet het terrein wel op nieuw worden ingericht. Ook moe ten er stukken grond worden ge bruikt die nu nog van de NS zijn. Deze draagt de NS binnenkort over aan de gemeente, die er ande re stukken grond voor teruggeeft. De gemeente verwacht dat het terrein 925.000 gulden opbrengt. Daarvan wordt 225.000 gulden be steed voor het dempen van een sloot en bijkomende werkzaamhe den. De overige zeven ton wordt in het parkeerfonds gestort. Justitie wil meubelzaken dagvaarden DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse meubelhandelaren die ondanks het verbod van het college van B en W afgelopen Tweede Paasdag toch geopend waren, zullen juri disch worden vervolgd. Dat heeft persofficier mr. De Wit van het par ket van de Haagse Arrondisse mentsrechtbank desgevraagd mee gedeeld. Aan de meubelhandelaren zal als dat mogelijk is eerst de kans wor den geboden om verdere vervol ging te voorkomen door het beta len van een schikking. Uitgangs punt voor de hoogte hiervan is 500 gulden. Als uit verklaringen van meubelhandelaren tegenover de politie blijkt dat men geen schik kingsvoorstel wenst, zullen zy wor den gedagvaard. De maximumboete die op over treden van de winkelsluitingswet staat bedraagt 10.000 gulden. Inbraak in café LEIDEN - In het café 'De hut van Ome Henne' aan de St. Aagten- straat is ingebroken. Aan wissel geld en uit automaten werd voor Het parkeerterrein aan de Vondellaandat straks louter bestemd zal zijn voor de Liam en Heerema en niet duizend gulden gestolen. De deur meer voor particulieren. (foto Holvast) van het café was geforceerd. Maatregel kan per 1 juli ingaan Een van de 'jongeren vu or hel levi voor geboorteregeling. W. Beekhuize de deelnemers aan de Omloop van Jezus-Eik in Vlaanderen zul len dat binnenkort weer doen, maar ook een groot aantal leden van het comité 'Jongeren voor het Leven'. Dat comité organi seerde deze week een fietsesta- fette langs zestien abortusklinie ken in Nederland. Ook de kliniek aan het Kort Rapenburg werd vanochtend bezocht. Evenals in andere steden werd hier een boom geplant, als teken van le- Op 1 april was de fietsestafette onder het motto 'fietsen voor het leven' begonnen in Den Haag. Zestien tandems en een volgauto begonnen toen de kruistocht te gen de abortus. De 'Jongeren voor het Leven' losten elkaar on derweg af, zodat ze dag en nacht konden doorfietsen. Bij elke abortuskliniek werd een petitie aangeboden en een boom ge plant. De naam van de klniek en het aantal abortussen dat daar per jaar wordt uitgevoerd wer den vervolgens op een bord ge schreven dat telkens aan een van de tandems werd bevestigd. Na Leiden ging de estafette vanochtend op de terugtocht naar Den Haag. Daar werd de pe titie aan enkele politici overhan digd. Bovendien werd op het Binnenhof een laatste boom ge plant. "Omdat het juist na een rondgang langs de dood (de abortusklinieken) belangrijk is dat het leven overwint", aldus de levendige jongeren. Met hun - éénmalige - actie wil len de jongeren aantonen dat abortus op grote schaal in Neder land voorkomt. Zij protesteren hiertegen, omdat zij vinden dat abortus geen oplossing, maar een 'dooddoener' is. Maarten van Egmond, coördi nator voor de regio Leiden van de tocht: "Deze estafetteploeg komt uit Rijnsburg, Katwijk en Valkenburg. Jongeren voor het Leven is een actiegroep van de Vereniging tot Bescherming van het Ongeboren Kind. Maar wc blokkeren niets hoor. We willen de problemen positief benade ren. Niets afbreken. Vandaar ook die boom. Dat is positief. En kraamvrouwen sturen we altijd een cadeautje of een kaart. Om dat we het leven zo positief vin den". Een van de ongeveer veertig 'positivo's' overhandigde daarop de directeur van de kliniek. W. Beekhuizen, de boom. Beekhui zen: "Tja, ik kan niet zo invoelen wat deze mensen beweegt. Ik denk ook niet dat het een effec tieve actie is. Om abortus te voor komen moet je zorgen dat men sen niet ongewenst zwanger wor den. Met acties tegen abortus be reik je dat niet. Maar het feit dat in Nederland zes maal minder jongeren ongewenst zwanger worden dan in de Verenigde Sta ten zegt toch wel iets van onze houding". Wat hij met de 'levensboom' gaat doen: "Nou. ik heb geen tuin. En hier by de kliniek i: ook geen. Ik denk dat een var medewerkers hem mee naar huis neemt". Waarop de jongeren, inmiddels verkleumd van de kou, naar Binnenhof peddelden. LEIDEN - De tarieven voor kabel televisie in Leiden (inclusief Me renwijk), de omliggende gemeen ten en de duin- en bollenstreek gaan 1 juli van dit jaar waarschijn lijk met een kwartje per maand omhoog. Deze tariefstijging is no dig om de beeldkwaliteit van de Engelse zenders BBC 1 en BBC 2 te verbeteren. Het algemeen be stuur van de ontvangstmast in Oegstgeest neemt hierover donder dag een beslissing. De kwaliteit van de beelden van BBC 1 en 2 laat vaak te wensen over. Als de atmosferische omstan digheden niet gunstig zijn, worden de beelden verstoord door Sinds kort kan daaraan iets wor den gedaan. De nv Casema, die een groot deel van de kabelnetten in Zuid-Holland beheert, kan met be hulp van straalzenders beelden overseinen van Oost-Duinkerken in België naar Nederland. In België worden BBC 1 en 2 veel beter ont vangen. In Rotterdam, Den Haag en Utrecht zijn op deze manier de- Engelse zenders al verbeterd. Als het algemeen bestuur van de mast instemt met de maatregel, worden de beide Engelse zenders in de toekomst vanuit Belgie via de zendmast in Alphen naar Oegst geest aangevoerd. De PTT, die de ze verbinding in orde moet maken, vraagt hiervoor een eenmalige bij drage van 1,3 miljoen gulden en een jaarlijkse bijdrage van 187.000 gulden. Als donderdag een beslis sing wordt genomen, kan deze ver binding per 1 juli 1987 in gebruik worden genomen. Tot die tijd zouden de Engelse te levisiezenders tijdelijk kunnen worden aangevoerd via de zend mast in Rijswijk. Een aantal zen ders wordt al langs deze weg over geseind. Nadeel van deze tijdelijke oplossing is dat de beeldkwaliteit dan nog niet helemaal optimaal is. Het dagelijks bestuur van de mast stelt wel dat deze verbinding goed koper is dan die via Alphen. Hoe hoog de kosten precies zijn, is nog niet bekend. Casema heeft daarvan nog geen opgave gedaan. Al met al verwacht het dagelijks bestuur dat voor de verbetering van de twee Engelse zenders dit jaar kan worden volstaan met een tariefsverhoging van een kwartje per abonnee. Of dat ook volgend jaar het geval is. is nog niet zeker. Dat is ook afhankelijk van de vraag of Amsterdam en Haarlem met het straalzendernet de beeldkwaliteit van BBC 1 en BBC 2 gaan verbete- Schotelantenne Overigens verwacht het dage lijks bestuur dat de straalverbin ding Rijswijk-Oegstgeest volgend jaar overbodig wordt. Dit omdat de gemeenschappelijke regeling een schotelantenne heeft aangeschaft waarmee satellietprogramma's - die nu nog via de verbinding wer den aangevoerd - kunnen worden ontvangen. Dit scheelt 'de mast' een uitgave van ruim 70.000 gulden per jaar. Mogelijk kan zij ook nog een deel van de eenmalige bijdrage die in het verleden voor deze ver binding is uitgegeven van de PTT terugkrijgen. Dat zou een meeval ler betekenen van 150.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3